Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12. 12. 2017 o 17:14 hod.

MUDr. PhD.

Štefan Zelník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12. 12. 2017 17:14 - 17:14 hod.

Štefan Zelník
Ďakujem pekne za slovo, ja len chcem pripomenúť kolegom z výboru pre zdravotníctvo, že zajtra budeme mať gestorský výbor o 8.30. Ďakujem pekne.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6. 12. 2017 10:41 - 10:42 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja len veľmi krátko. Ja som očakával, že práve tento zákon, o tomto zákone budeme debatovať na výbore pre zdravotníctvo. Ale chápem, že poslanci majú aj právo odísť z výboru a nerokovať. Škoda toho pred médiami takého teatrálneho vystúpenia, pretože povedal som si, dobre, tak poslanci budú debatovať potom na schôdzi Národnej rady.
Dámy a páni, o čom sme debatovali? Bolo to o doplnkových hodinách, ktoré boli politicky zneužité, a ďalej to boli platy poslancov. Je to škoda. Pretože, ak niekto tvrdí, že teda nemal čas sa pripraviť, tak som očakával aspoň odbornú diskusiu.
Je pravda, aby som nekrivdil, niekoľko poslancov, pán kolega Suchánek, pani kolegyňa Šebová naozaj vystúpili vecne k danej problematike. Ale tí ostatní poslanci, bohužiaľ, musím povedať, že bolo to viac-menej politikárčenie. A dve veci rezonovali, doplnkové ordinačné hodiny, aj to bolo politicky zneužívané, a platy poslancov, ktoré absolútne nepatria do preberania problematiky pri zdravotníckom zákone. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 9:45 - 9:47 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja len, pán kolega, troška sa vrátim k tej histórii, ako bolo s poplatkami. Zajacove poplatky, dvadsaťkorunáčky, ja len chcem sa dostať k tomu, čo ste hovorili, to bola povinnosť. Pacient vošiel do ambulancie a musel zaplatiť 20 korún. Tie sa zrušili, potom prišli poplatky tzv. za prednostné vyšetrenie. Tam treba povedať, zase zlyhali mnohí kolegovia, ktorí tak isto začali vyberať od pacientov, nemalo to nijaký systém, všetko sa zrušilo a do zákona sa dostalo, že lekár, ktorý má zmluvu so zdravotnou poisťovňou, nesmie vybrať od pacienta ani cent. A tu práve táto novela hovorí o tom, že doplnkové ordinačné hodiny, to nie je povinnosť ani lekára, ani pacienta, je to, poviem, aby to bolo zrozumiteľné, lekár kvázi po pracovnej dobe môže pacienta ošetriť a za jeho prácu si môže, za svoju prácu si môže vypýtať odmenu, aj tá je limitovaná do výšky 30 euro. Teda lekár po pracovnej dobe podľa súčasného právneho stavu nesmie od pacienta, alebo nemohol mu pacient zaplatiť, napriek tomu, že ten lekár by bol ochotný a bol by v tej ambulancii zostal dlhšie. Nuž, ako to riešiť? Riešiť to nejakými poviem naturálnymi produktami alebo šedou ekonomikou? Čiže tento zákon zavádza do tohoto nejaký systém, kde hovorí, áno, môže ti pacient zaplatiť za tvoju prácu, ale lieky a všetky vyšetrenia už sú hradené z zdravotného poistenia, je to na báze dobrovoľnosti toho lekára a aj samozrejme toho pacienta. Čiže toto je diametrálny rozdiel, škoda, že sa tento inštitút zneužil a strašilo sa obyvateľstvo s tým, že teda budú platiť 30- alebo 50- eurové poplatky, čo absolútne nie je pravda. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 9:26 - 9:28 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nuž, musíme si povedať, že čo je cieľom toho príspevku, ktorý dostanú zo zdravotných poisťovní. Cieľom by malo byť, lebo je to naozaj pravda, že sú tam ľudia, ktorí sú prestárelí ľudia, ktorí sú imobilní, a tá pozornosť alebo tá starostlivosť by sa mala zásadným spôsobom zlepšiť. Ale nemalo by to skončiť iba tým, že takéto zariadenie dostane príspevok a fajn, sme radi. Čiže ja si myslím, že to je veľmi dobré, že ministerstvo zdravotníctva zadefinovalo aj podmienky, za akých tento príspevok môže čerpať, pretože neviem si predstaviť prevenciu dekubitov na normálnej posteli. Teda musia tam byť polohovateľné postele, musia tam byť tie dekubitárne matrace a tak ďalej a tak ďalej, teda nejaké materiálno-technické a personálne vybavenie tam rozhodne musí byť. Tak ako to musí spĺňať, poviem, bežná ambulancia alebo operačný sál, tak takisto aj toto by malo spĺňať.
Ale ja vidím iný problém. Ja súhlasím s vami, že naozaj o týchto ľudí sa treba postarať. Ale tu ide o peniaze, tu musí byť spoločný záujem ministerstva práce, sociálnych vecí a ministerstva zdravotníctvo. Ide o zdroje. V zahraničí napríklad je vytvorená tzv. ošetrovateľská, ošetrovateľské poistenie, kedy platí pol percenta občan, pol percenta platí štát. Treba vytvoriť zdroje, povedať, že viete, zazmluvníte všetky postele a nech to zaplatí zdravotná poisťovňa, nuž, nutne nám tie peniaze budú chýbať v ústavnej, ale aj v starostlivosti ambulantnej. Takže de facto sa jedná o peniaze, a to, že to ide z rozpočtu zdravotných poisťovní, osobne nie som z toho nadšený, nieže nechcem dopriať týmto ľuďom, ale treba túto vec vyriešiť systémovo. A myslím si, že takáto, takéto financie by mali ísť na priamo z rozpočtu, zo štátneho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 12. 2017 9:11 - 9:13 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja len veľmi krátko chcem poďakovať kolegovi Suchánkovi, pretože ako jeden z mála diskutujúcich sa naozaj venoval zákonu, pretože doteraz čo sme prerokovávali, to bolo všetko možné iné, len nie o zdravotníckom zákone.
Áno, súhlasím s tebou, že naozaj zdravotníctvo je, ale chcem zdôrazniť, zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované. Veď o tom aj svedčí vnútorná zadlženosť zdravotníctva a teda s týmto sa budeme vysporiadavať ešte iks rokov. Neurobí to iba jeden štátny rozpočet. Bolo by fajn a ja by som súhlasil s tým, že áno, to čo si hovoril, že bolo by dobré povedať, na čo pacient má nárok, ale musíme aj povedať zároveň, že znamenalo by to prakticky zadefinovať, na čo pacient nárok nemá, pretože pri súčasnej legislatíve má pacient nárok na všetko. A neviem si predstaviť pri tejto atmosfére koalično-opozičnej, ako by takýto zákon vznikal. Je to, je to škoda, pretože to sme boli svedkom pri doplnkových ordinačných hodinách, kedy sa strašili ľudia, že budú platiť 50-eurové poplatky u lekára, a čo vôbec nebola absolútne pravda. Teda tento inštitút sa absolútne zneužil. A preto si neviem predstaviť, aj keď ten nápad je dobrý, ale ísť do Národnej rady s takým, aby sa zadefinovalo ,áno, toto je nárok a toto už je mimo toho. Bohužiaľ, realita je taká, že znova by to len skončilo neuveriteľným proste populizmom a zneužívaním tejto témy. Takže pravdepodobne nikto do konca volebného obdobia sa s takouto, s takouto témou do toho nepustí. Ale dúfam, že v budúcnosti sa nájde takýto spoločný, spoločný konsenzus a bude treba k tomu pristúpiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1. 12. 2017 13:56 - 13:58 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Opakovane tu zazneli Zajacove dvadsaťkorunáčky a úhrada za doplnkové ordinačné hodiny, ale ja musím povedať, že tu je a dalo sa to aj do pomeru, že 66 halierov a teraz 30 euro. Musím povedať, že filozoficky je to diametrálny rozdiel. Zajacove dvadsaťkorunáčky bola povinnosť každého pacienta, ktorý prekročil prach ambulancie zaplatiť dvadsať korún. Toto sa nehovorí o nejakom povinnom platení, tu sa hovorí o tom, ak máme teda málo špecialistov, ak poisťovne nedokážu zaplatiť nadlimitné výkony a my chceme znížiť čakacie doby, aby sme vytvorili možnosť, že dobre, ak lekár si splní povinnosť voči poisťovni a to, čo mu nakontrahovala a on to splní, môže si určiť dobrovoľne doplnkové ordinačné hodiny, kde príde pacient a zaplatí len za prácu tohoto lekára, lieky a všetky vyšetrenia budú hradené zdravotnou poisťovňou. Bol tu návrh aj od pána Beblavého, kolegu Beblavého, že nech to potom zaplatí poisťovňa. Ale treba si uvedomiť jedno. Aj zdravotná, teraz nechcem nejakým spôsobom hájiť zdravotné poisťovne, ale zdravotná poisťovňa pracuje s nejakým limitom. To nie je guma, ktorá sa roztiahne a keby sme povedali, že dobre, ak to lekár teda ošetrí tých pacientov, nech to zaplatí zdravotná poisťovňa, dostane sa presne do toho, čo bola Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej sme potom vyčítali, že to nezvládol manažment, lebo dostala sa do dlhu. Čiže poisťovňa musí strážiť svoj daný limit a toto je len dávaná možnosť a nie povinnosť. Možnosť pre lekára dobrovoľne a dobrovoľne pre pacienta. Ja by som si prial, keby bolo toľko financií v zdravotníctve, ale k tomu to vôbec nemuselo prísť. Ďakujem .
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1. 12. 2017 13:45 - 13:46 hod.

Štefan Zelník
Ďakujem pekne. Ak som v krátkom vystúpení hovoril o tom, že poslanci hovoria o všetkom inom, len nie o tom zákone, tak chcem poďakovať kolegyni Šebovej, ktorá jedna z mála doteraz vystupujúcich sa naozaj venovala zákonu a že si ho preštudovala a myslím si, že jej otázky sú úplne legitímne a správne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1. 12. 2017 13:32 - 13:35 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy, vážení páni, ja som pôvodne nemyslel, že budem vystupovať ale nedá mi to aj v súvislosti s tým čo tu bolo prezentované ako prebiehali výbory na výbore pre zdravotníctvo. 21. bol výbor kedy sme ho prerušili práve kvôli iba tomu, že páni poslanci dostali na stôl pozmeňujúce návrhy preto, aby si ich mohli prediskutovať, prerokovať, zoznámiť sa s nimi. Pokračoval výbor 28. 11. kedy poslanci opustili rokovaciu sálu pretože nemali dostatok času na prerokovanie nových pozmeňujúcich návrhoch. Všetko to rešpektujem a keby to bolo naozaj úprimné, dneska je 1. 12. od rána sedíme a diskutujeme a ja sa pýtam dámy a páni, ten zákon hovorili ste, že je veľmi dôležitý a náročný a bude zasahovať do poskytovania zdravotnej starostlivosti. Čakal som, že teda bude naozaj diskusia debata o jednotlivých pozmeňujúcich návrhoch či sú dobré alebo nie a prečo sú dobré, keď teda nebola možnosť akože na výbore pre zdravotníctvo. O čom sa teraz debatovalo doteraz, iba o jednej veci a to doplnkové ordinačné hodiny a o platoch poslancoch. Tak ja sa pýtam, dámy a páni všetci tí to doteraz vystupovali, ktorí hovorili vrátane pani kolegyni, že nebolo času ako to proste vedieme celý ten výbor pre zdravotníctvo keď teda nebolo času 21. ja som ho prerušil nebolo času, 28. pretože teatrálne sa odišlo z výboru tak som čakal aspoň tú odbornú diskusiu tu v parlamente.
Nehnevajte sa na mňa, platy poslancov sú témou prerokovávania pri tomto zákone. Nebudem ďalej pokračovať, aby som neoberal čas, ja sa potom vyjadrím vo faktických k ďalším rečníkom ale využívam túto možnosť a dávam návrh, aby sa bod 82 spoločnej správy vyňal na osobitné hlasovanie. Úprava totiž obsahuje tento bod a už bola zahrnutá v zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktoré sme včera schválili. Zároveň chcem požiadať pani predsedajúcu, aby sme o zákone, aby Národná rada nehlasovala o uvedenom návrhu zákona v utorok o 11.00 hodine. Ďakujem veľmi pekne nie je to žiadne nejaké proste šachy ale chcem poprosiť idem na zahraničnú pracovnú cestu ohľadom drog a ja sa vrátim o 12.00 h na letisko a preto keďže je takýto zákon množstvo pozmeňujúcich návrhov tak chcem poprosiť o takúto láskavosť, a by sa o 11.00 h nehlasovalo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1. 12. 2017 12:12 - 12:13 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja len krátku poznámku k tomu čo hovorila pani kolegyňa, že je tam obava, aby lekári nemali snahu presúvať z tých doobedných hodín, kedy je to hradené zo zdravotného poistenia, na poobedné hodiny. Obidvaja vieme Tánička, že lekári špecialisti sú platení na úkol. A každý lekár v tej špecializovanej ambulancii chce, aby uzatvorila s ním poisťovňa zmluvu, aby mal čo najvyšší limit. Čiže bol by sám proti sebe, keby povedal, dobre doobeda, ale prídite poobede, pretože tá poisťovňa by okamžite to zaregistrovala a zistila by, že neplní limit a na ďalšie obdobie by mu ten limit znížila a to by ani jeden ten špecialista nechcel. A nakoniec je aj tá ochrana, že ak môže to urobiť, aj keby koľkokoľvek pacientov mal, ale do výšky 30 %. Takže tam by som sa celkom tohoto ako neobával, aby takáto, takéto praktiky aby niektorí lekári robili. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1. 12. 2017 11:57 - 11:59 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa budem venovať tej časti, kde pán kolega Bastrnák veľmi dobre povedal, o komunikácii. Zdravotvníctvo neni ani opozičné ani koaličné a verím, že všetci čo sme tu, tak chceme, aby to zdravotníctvo fungovalo. Ja poviem sám za seba, ak ktorýkoľvek z vás podá pozmeňujúci návrh a ja budem mať voči nemu výhrady a nebudem jemu, tomu pozmeňovákmu rozumieť, verte mi, prídem za vami a spýtam sa. O tom mala byť aj komunikácia alebo debata na zdravotnom výbore. Ja potvrdzujem, áno prišli ďalšie nové pozmeňovacie návrhy, ale tie, ktoré ste dostali a týždeň ste ich mali pre sebou, o nich sme mohli debatovať a o tom teda mal byť ten zdravotný výbor a vydiskutovať si veci, aký je teda pohľad váš a aký je pohľad predkladateľa a povedať, dobre, tak možno, že tento práve pozmeňovací návrh má nejaké úskalia, má nejaké riziká, tak ho prerobme. Ale škoda, že táto diskusia nebola a vy ste sa zodvihli a odišli, ale aj to si viem predstaviť, že možno by som to neriešil ani cez výbor, keby ktokoľvek povedal, tak idem za ním a poviem tuto buď v bufete alebo poviem, prosím ťa pekne poď a vysvetli mi to. Ja netvrdím, že musíme dôjsť k zhode, ale takýto spôsob prerokovávania, že malo by to byť kolegiálne. Mám, vypočul som si, prídem, zdôvodni mi, ja vidím takéto úskalia.
Ak chceme naozaj sa pohnúť, tak toto je jedna z ciest, ale cesta, že toto je môj návrh a buď hlasuj za alebo proti, toto nie je správna cesta. Stačí a o tom by mal byť ten zdravotný výbor, aby sme, ja si myslím, že doteraz sme naozaj rokovali na zdravotnom výbore, že tam bolo minimum tej politiky. Nezavádzajme do toho to, že kto bude .... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis