Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14. 2. 2018 o 9:19 hod.

MUDr. PhD.

Štefan Zelník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 9:19 - 9:21 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Chcem poďakovať všetkých za faktické poznámky a chcem možno by to vyzerá, ako keby som bol proti tomu elektronickému objednávaniu. Nie, ja proti spôsobu a myslím, že dalo by sa to vyriešiť veľmi jednoducho. Keby ten lekár mal dve sestry, jedna, ktorá by robila tú prácu, ktorú robiť má a druhá by robila práve tú komunikáciu s tým pacientom telefonicky cez elektronickú poštu, pretože za súčasných podmienok tej obrovskej administratívy, tej záťaže, ktorú to zdravotníctvo má a ak to necháme na toho lekára a na tú sestru, nebudú to vedieť urobiť a zhostiť sa toho. A nechávam to na call-centrá alebo nechávať to na zdravotné poisťovne nie je to dobré. Tá zdravotná sestra vie toho pacienta usmerniť čo má urobiť v tom akútnom stave, vie ho odporučiť, vie mu povedať, dobre nechoďte, toto neni vec internistu, ale choďte na neurológiu alebo. Toto by mal byť ten manažment.
Ďalšia vec, ktorá musí byť. Obvodný lekár naozaj musí urobiť ten prvotný filter, to nemôže byť o tom, že choďte na krčné, choďte na očné, mnohé veci vie ten obvodný lekár vyriešiť. Poviem, keby naozaj toho pacienta vyšetril, množstvo tých vecí by nemusel poslať na odborné ambulancie, ktoré sú naozaj preplnené. Teda ak objednávací systém, tak musí to byť robený cez erudované zdravotné sestry a nie cez nejakých administratívnych pracovníkov.
Chcem ešte povedať, že aká je dnešná situácia. Viete si predstaviť, keď áno, pacienti sa sťažujú, že viete, neviem sa na ambulanciu dovolať. Ale čo má robiť tá ambulancia, keď tá sestra alebo ten lekár za jednu smenu zdvihne 70-krát telefón. Ako sa potom má venovať tomu pacientovi. Preto hovorím, treba dať viacej peňazí do zdravotníctva. Jedna sestra môže mať napríklad môže obslúžiť troch internistov, ale to call-centrum alebo teda ten manažment toho pacienta musí zostať v tom zdravotníckom zariadení. Nenechávajme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14. 2. 2018 9:01 - 9:11 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Prajem všetkým príjemný pekný deň. Vážený pán predkladateľ, vážený spravodajca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, najskôr sa teda budem venovať zákonu predloženému a teda hneď začnem teda tou dôvodovou správou. V tom prvom bode je, že návrh zákona, návrh novely zákona upravuje bezplatné objednávanie pacientov. No, musím povedať, že bezplatné objednávanie pacientov je aj dnes. To čo sa stále hovorí o doplnkových hodinách, to nemá nič spoločné s normálnym objednávaním pacientov.
V tom druhom bode sa hovorí, alebo v tom treťom bode. V druhom bode včasné vyšetrenie pacientov s podozrením na onkologické ošetrenie, áno, samozrejme, veď to sa nedá ani prikázať poviem zákonom, pretože ak sa jedná o podozrenie, malo byť snahou všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby, je to prirodzené sme vo včasnom štádiu zachytili to ochorenie a teda dali adekvátnu liečbu. Aj predkladatelia pripúšťajú možnosť úhrady a to teda vtedy, ako nám bolo vysvetlené, že ak si chce pacient ešte nejakým spôsobom skonzultovať svoj zdravotný stav a nemá výmenný lístok, tak ide k druhému lekárovi. Áno, toto sa bude dať zabezpečiť vtedy, keď už bude fungovať naozaj elektronické zdravotníctvo. Ale vieme dobre, že aj v krajinách, ako napríklad Rakúsko, kde zavádzali desať rokov tento elektronický systém zdravotníctva stále ešte neni to na 100 %. Takže, ak to dávame, by sme to dali už teraz do zákona, zrejme nevedeli by sme sa vysporiadať s tými pacientami, ktorí predsa len takýmto spôsobom navštívia viacerých lekárov, ale dobre. Myslím si, že toto by som ako akceptoval, že áno, ak teda lekár, alebo ak pacient chce navštíviť viacerých lekárov, prosím, nech si to prosím uhradí. Ale nie potom len prácu lekára, ale aj všetky vyšetrenia, vrátane samozrejme liečby.
Troška ma zarazilo to povinné objednávania pacientov u špecialistov lekárov do 48 hodín v prípade potreby poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti. No poviem, že už 50 rokoch učili medikov, že poviem nad ileus, nad miserere, zauzlením čriev ich učili, že pri takomto ochorení nesmie slnko vyjsť ani zapadnúť. To znamená, že 24 hodín bola dlhá doba. Viete si predstaviť, že pacient s akútnou apendicitídou, no tak to sa musí riešiť hneď a nie že my ho objednáme do 48 hodín, no to by sme, to by nás teda tí pacienti nepochválil. Čiže k tomuto mám teda zásadnú výhradu. S tou bonifikáciou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, keď im to prikážeme zákon alebo naopak nejakou sankcionovaním, k tomu mám veľké výhrady a vysvetlím to. Príliš často tu robíme a glorifikujeme objednávací systém, akože to je to, čo keď zavedieme objednávací systém prakticky všetky problémy v zdravotníctve vyriešime. Nie je to tak. Mňa učili počas školy a že, a povedali mi, ak chceš správne liečiť vždy musím poznať príčinu toho ochorenia, vtedy naozaj tá liečba bude veľmi efektívna dobrá. A toto sa dá aplikovanie nielen pre medicínu ale aj pre iných chod verejného života, že naozaj by sme mali liečiť príčinu, alebo riešiť príčinu a nie následky, ktoré nakoniec z tej príčiny vyvstanú. Ak má niekto vysoký, ak má niekto bolesti hlavy to neznamená, že mu dáme hneď liečbu na vysoký tlak, alebo mu dáme proste tabletky proti bolesti. Najprv musíme zistiť z čoho ten, tá bolesť hlavy je. Ak je to, preto že ma vysoký tlak, tak iste mu veľmi dobre zaberie liečba proti vysokému tlaku. Ak má bolesti, pretože je nejaké proste poveternostné podmienky, alebo počasie, že takýto vnímaný, tak tam tá liečba bude úplne iná.
Poďme si rozobrať teda tú príčinu. Čo je príčinou tých dlhých čakacích dôb. Je to zlý objednávací systém, vyrieši to elektronické zdravotníctvo, alebo teda objednávanie cez Národné centrum zdravotníckych informácií. Dovolím si povedať, že znova to zdôrazním, že stalo sa akousi mantrou, že objednávanie cez internet a elektronické zdravotníctvo prakticky vyrieši všetky problémy, ktoré v zdravotníctve sú. Dovolím si povedať že vôbec nie. A príčinou, ktorá sa stala v zdravotníctve boli práve reformy v zdravotníctve, ktoré boli dosť nešťastné a vtedy tvrdili autori reformy, že trhový spôsob je najlepší spôsob na problémy a ten vyriešiť všetko. Dovolím si povedať, že práve zdravotníctvo je jeden z tých segmentov, kde treba dlhodobo plánovať. Keď len zoberiem, že výchova jedného lekára, kým skončí školu, to je šesť rokov, kým urobí atestáciu, to je štyri až päť rokov, závisí od teda toho, toho odboru, špecializácie. Ale rátajme, že to je minimálne desať rokov. Nuž pýtam sa, aký trhový spôsobom. My musíme dopredu plánovať výchovu, dorast, generačnú obmenu. A na toto sa prakticky zabudlo keď oponenti hovorili, že teda naozaj tá výchova lekára je teda podstatne dlhšia a treba plánovať, tak odpoveď, vtedy si iste dobre pamätáte, že povedalo, no tak prídu lekári z Ukrajiny alebo z Rumunska. Tak toto asi neni tá správna cesta.
Ďalší problém, ktorý bol, zrušila sa rajonizácia. Povedalo sa, že inštitút slobodnej voľby lekára to vyriešiť. Ak nie ste spokojní so svojim lekárom, no tak choďte k inému lekárovi. Ale my sme mali opak urobiť. Prečo je tá nespokojnosť s tým lekárom. Je to preto, že nepracuje na sebe, je málo erudovaný, tak potom poďme, pošlime ho na nejaké školenie, má zlé správanie, toto mala byť cesta. Veď poviem, keď bola rajonizácia jeden internista mal, poviem desať obvodných lekárov. A teda tí pacienti boli priebežne vybavovaní. Ale práve tým, že sa zrušila rajonizácia a chodia pacienti z jedného okresu do druhého okresu. Tuná nastáva obrovský problém. Bol tu povedaný aj názor, že áno, mnohí lekári odišli do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami. Áno, to je pravda, to je možno len časť tých lekárov, ktorá odišla. Veľa lekárov mladých odchádza práve preto, že chce ísť do nemocnice ale povedia mu, nám nepotrebujeme pracovníkov. Ako to bolo kedysi, ja sa vrátim k tomu v minulosti. Boli tu nejaké okresné ústavy národného zdravia a krajské ústavy národného zdravia, ktoré mali presne zmapované vekovú štruktúru lekárov v tom danom okrese alebo v tom kraji. Akonáhle už bola potreba, že niekto je v dôchodkovom veku, tak automaticky prijali lekára do nemocnice, ktorý bol pripravovaný. A lekár si vybral. Je dobrý, zostane v nemocnice, alebo ho pošleme potom do ambulantnej sféry. Alebo ten lekár sa sám rozhodol, že dobre, mne nevyhovuje spôsob, ja neviem, pracovať v ústavnej zdravotnej starostlivosti a išiel ambulantnej sféry. Čo sa stalo, začali sme byť, sledovať ekonomickú prosperitu jednotlivých zdravotníckych zariadení. Je v akých číslach, či má hospodárske výsledky také alebo onaké. No a stalo sa to, že každý riaditeľ povedal, ja toho lekára nezoberiem, ja má svojich lekárov dosť. Zabudlo sa na generačnú odmenu pre špecializovanú ambulantnú sféru. No a dneska sme práve v tom, že lekári, ktorí sú v tej špecializovanej ambulantnej sfére, je ich nedostatok, sú prestarli, a štatistiky, ktoré sa donekonečna tuna hovoria, že na počet obyvateľov špecialistov máme dosť. Ale kde ich je dosť, možno dvakrát až trikrát ich je viac v Bratislave, akoby povie Bratislava potrebovala, ale chýbajú nám v tých okresoch, ako je poviem možno Prešov, možno Sabinov, možno Žilina, možno Kysuce. Čiže tie štatistiky, ktoré hovoria a nás stále presviedčajú, že lekárov je dosť. Nie je to pravda.
Samozrejme, že vyriešil by to rezidentský program. To neni žiadna vec, ktorú sme vymysleli. Toto funguje všade vo svete. Potrebujeme lekára, príde do nemocnice,
===== možno Prešov, možno Sabinov, možno Žilina a možno Kysuce. Čiže tie štatistiky, ktoré hovoria ma stále presviedčajú, že lekárov je dosť. Nie je to pravda.
Samozrejme, že vyriešil by to rezidentský program. To neni žiadna vec, ktorú sme vymysleli. Toto funguje všade vo svete. Potrebujeme lekára, príde do nemocnice, riaditeľ dostane mzdu, ktorú dostane zo štátu, lekár je pripravovaný a potom ho môžme použiť. Len samozrejme, zasa hovorím, vraciam sa k tej realizácii, keby sme tu mali, keby tu bol, keby tu bola rajonizácia, my presne vieme povedať, koľko lekárov, akých špecializácií nám chýba. A môžme presne adresne povedať, áno, potrebujeme rezidentský program pre neurológa, pre internistu, pre kardiológa. Ale práve v tom, že táto rajonizácia nie je a len štatisticky sa stále vykazuje, že lekárov je štatisticky dosť, tak toto jednoznačne tu musí ústredný orgán v spolupráci s vyššími územnými celkami toto musí zabezpečiť.
Zavedenie doplnkových ordinačných hodín, práve reagovala na túto skutočnosť kedy nám absentujú lekári, je ich málo, a teda keď sme chceli, aby ten lekár, ktorému nezaplatia nadlimitné výkony, tak už som vyčerpal svoj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14. 2. 2018 9:01 - 9:11 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Prajem všetkým príjemný pekný deň. Vážený pán predkladateľ, vážený spravodajca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, najskôr sa teda budem venovať zákonu predloženému a teda hneď začnem teda tou dôvodovou správou. V tom prvom bode je, že návrh zákona, návrh novely zákona upravuje bezplatné objednávanie pacientov. No, musím povedať, že bezplatné objednávanie pacientov je aj dnes. To čo sa stále hovorí o doplnkových hodinách, to nemá nič spoločné s normálnym objednávaním pacientov.
V tom druhom bode sa hovorí, alebo v tom treťom bode. V druhom bode včasné vyšetrenie pacientov s podozrením na onkologické ošetrenie, áno, samozrejme, veď to sa nedá ani prikázať poviem zákonom, pretože ak sa jedná o podozrenie, malo byť snahou všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby, je to prirodzené sme vo včasnom štádiu zachytili to ochorenie a teda dali adekvátnu liečbu. Aj predkladatelia pripúšťajú možnosť úhrady a to teda vtedy, ako nám bolo vysvetlené, že ak si chce pacient ešte nejakým spôsobom skonzultovať svoj zdravotný stav a nemá výmenný lístok, tak ide k druhému lekárovi. Áno, toto sa bude dať zabezpečiť vtedy, keď už bude fungovať naozaj elektronické zdravotníctvo. Ale vieme dobre, že aj v krajinách, ako napríklad Rakúsko, kde zavádzali desať rokov tento elektronický systém zdravotníctva stále ešte neni to na 100 %. Takže, ak to dávame, by sme to dali už teraz do zákona, zrejme nevedeli by sme sa vysporiadať s tými pacientami, ktorí predsa len takýmto spôsobom navštívia viacerých lekárov, ale dobre. Myslím si, že toto by som ako akceptoval, že áno, ak teda lekár, alebo ak pacient chce navštíviť viacerých lekárov, prosím, nech si to prosím uhradí. Ale nie potom len prácu lekára, ale aj všetky vyšetrenia, vrátane samozrejme liečby.
Troška ma zarazilo to povinné objednávania pacientov u špecialistov lekárov do 48 hodín v prípade potreby poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti. No poviem, že už 50 rokoch učili medikov, že poviem nad ileus, nad miserere, zauzlením čriev ich učili, že pri takomto ochorení nesmie slnko vyjsť ani zapadnúť. To znamená, že 24 hodín bola dlhá doba. Viete si predstaviť, že pacient s akútnou apendicitídou, no tak to sa musí riešiť hneď a nie že my ho objednáme do 48 hodín, no to by sme, to by nás teda tí pacienti nepochválil. Čiže k tomuto mám teda zásadnú výhradu. S tou bonifikáciou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, keď im to prikážeme zákon alebo naopak nejakou sankcionovaním, k tomu mám veľké výhrady a vysvetlím to. Príliš často tu robíme a glorifikujeme objednávací systém, akože to je to, čo keď zavedieme objednávací systém prakticky všetky problémy v zdravotníctve vyriešime. Nie je to tak. Mňa učili počas školy a že, a povedali mi, ak chceš správne liečiť vždy musím poznať príčinu toho ochorenia, vtedy naozaj tá liečba bude veľmi efektívna dobrá. A toto sa dá aplikovanie nielen pre medicínu ale aj pre iných chod verejného života, že naozaj by sme mali liečiť príčinu, alebo riešiť príčinu a nie následky, ktoré nakoniec z tej príčiny vyvstanú. Ak má niekto vysoký, ak má niekto bolesti hlavy to neznamená, že mu dáme hneď liečbu na vysoký tlak, alebo mu dáme proste tabletky proti bolesti. Najprv musíme zistiť z čoho ten, tá bolesť hlavy je. Ak je to, preto že ma vysoký tlak, tak iste mu veľmi dobre zaberie liečba proti vysokému tlaku. Ak má bolesti, pretože je nejaké proste poveternostné podmienky, alebo počasie, že takýto vnímaný, tak tam tá liečba bude úplne iná.
Poďme si rozobrať teda tú príčinu. Čo je príčinou tých dlhých čakacích dôb. Je to zlý objednávací systém, vyrieši to elektronické zdravotníctvo, alebo teda objednávanie cez Národné centrum zdravotníckych informácií. Dovolím si povedať, že znova to zdôrazním, že stalo sa akousi mantrou, že objednávanie cez internet a elektronické zdravotníctvo prakticky vyrieši všetky problémy, ktoré v zdravotníctve sú. Dovolím si povedať že vôbec nie. A príčinou, ktorá sa stala v zdravotníctve boli práve reformy v zdravotníctve, ktoré boli dosť nešťastné a vtedy tvrdili autori reformy, že trhový spôsob je najlepší spôsob na problémy a ten vyriešiť všetko. Dovolím si povedať, že práve zdravotníctvo je jeden z tých segmentov, kde treba dlhodobo plánovať. Keď len zoberiem, že výchova jedného lekára, kým skončí školu, to je šesť rokov, kým urobí atestáciu, to je štyri až päť rokov, závisí od teda toho, toho odboru, špecializácie. Ale rátajme, že to je minimálne desať rokov. Nuž pýtam sa, aký trhový spôsobom. My musíme dopredu plánovať výchovu, dorast, generačnú obmenu. A na toto sa prakticky zabudlo keď oponenti hovorili, že teda naozaj tá výchova lekára je teda podstatne dlhšia a treba plánovať, tak odpoveď, vtedy si iste dobre pamätáte, že povedalo, no tak prídu lekári z Ukrajiny alebo z Rumunska. Tak toto asi neni tá správna cesta.
Ďalší problém, ktorý bol, zrušila sa rajonizácia. Povedalo sa, že inštitút slobodnej voľby lekára to vyriešiť. Ak nie ste spokojní so svojim lekárom, no tak choďte k inému lekárovi. Ale my sme mali opak urobiť. Prečo je tá nespokojnosť s tým lekárom. Je to preto, že nepracuje na sebe, je málo erudovaný, tak potom poďme, pošlime ho na nejaké školenie, má zlé správanie, toto mala byť cesta. Veď poviem, keď bola rajonizácia jeden internista mal, poviem desať obvodných lekárov. A teda tí pacienti boli priebežne vybavovaní. Ale práve tým, že sa zrušila rajonizácia a chodia pacienti z jedného okresu do druhého okresu. Tuná nastáva obrovský problém. Bol tu povedaný aj názor, že áno, mnohí lekári odišli do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami. Áno, to je pravda, to je možno len časť tých lekárov, ktorá odišla. Veľa lekárov mladých odchádza práve preto, že chce ísť do nemocnice ale povedia mu, nám nepotrebujeme pracovníkov. Ako to bolo kedysi, ja sa vrátim k tomu v minulosti. Boli tu nejaké okresné ústavy národného zdravia a krajské ústavy národného zdravia, ktoré mali presne zmapované vekovú štruktúru lekárov v tom danom okrese alebo v tom kraji. Akonáhle už bola potreba, že niekto je v dôchodkovom veku, tak automaticky prijali lekára do nemocnice, ktorý bol pripravovaný. A lekár si vybral. Je dobrý, zostane v nemocnice, alebo ho pošleme potom do ambulantnej sféry. Alebo ten lekár sa sám rozhodol, že dobre, mne nevyhovuje spôsob, ja neviem, pracovať v ústavnej zdravotnej starostlivosti a išiel ambulantnej sféry. Čo sa stalo, začali sme byť, sledovať ekonomickú prosperitu jednotlivých zdravotníckych zariadení. Je v akých číslach, či má hospodárske výsledky také alebo onaké. No a stalo sa to, že každý riaditeľ povedal, ja toho lekára nezoberiem, ja má svojich lekárov dosť. Zabudlo sa na generačnú odmenu pre špecializovanú ambulantnú sféru. No a dneska sme práve v tom, že lekári, ktorí sú v tej špecializovanej ambulantnej sfére, je ich nedostatok, sú prestarli, a štatistiky, ktoré sa donekonečna tuna hovoria, že na počet obyvateľov špecialistov máme dosť. Ale kde ich je dosť, možno dvakrát až trikrát ich je viac v Bratislave, akoby povie Bratislava potrebovala, ale chýbajú nám v tých okresoch, ako je poviem možno Prešov, možno Sabinov, možno Žilina, možno Kysuce. Čiže tie štatistiky, ktoré hovoria a nás stále presviedčajú, že lekárov je dosť. Nie je to pravda.
Samozrejme, že vyriešil by to rezidentský program. To neni žiadna vec, ktorú sme vymysleli. Toto funguje všade vo svete. Potrebujeme lekára, príde do nemocnice,
===== možno Prešov, možno Sabinov, možno Žilina a možno Kysuce. Čiže tie štatistiky, ktoré hovoria ma stále presviedčajú, že lekárov je dosť. Nie je to pravda.
Samozrejme, že vyriešil by to rezidentský program. To neni žiadna vec, ktorú sme vymysleli. Toto funguje všade vo svete. Potrebujeme lekára, príde do nemocnice, riaditeľ dostane mzdu, ktorú dostane zo štátu, lekár je pripravovaný a potom ho môžme použiť. Len samozrejme, zasa hovorím, vraciam sa k tej realizácii, keby sme tu mali, keby tu bol, keby tu bola rajonizácia, my presne vieme povedať, koľko lekárov, akých špecializácií nám chýba. A môžme presne adresne povedať, áno, potrebujeme rezidentský program pre neurológa, pre internistu, pre kardiológa. Ale práve v tom, že táto rajonizácia nie je a len štatisticky sa stále vykazuje, že lekárov je štatisticky dosť, tak toto jednoznačne tu musí ústredný orgán v spolupráci s vyššími územnými celkami toto musí zabezpečiť.
Zavedenie doplnkových ordinačných hodín, práve reagovala na túto skutočnosť kedy nám absentujú lekári, je ich málo, a teda keď sme chceli, aby ten lekár, ktorému nezaplatia nadlimitné výkony, tak už som vyčerpal svoj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 18:54 - 18:56 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, ja si stále myslím, že ministerstvo zdravotníctva ako ústredný orgán musí byť zodpovedné a ono musí robiť sieť. To nemôžme nechať na zdravotné poisťovne, je to proti pacientom, i poviem prečo. Veď s jedným lekárom má podpísanú zmluvu jedna poisťovňa, s druhou poisťovňou nemá, pacient príde tam a lekár mu povie, ale ja nemám s vašou poisťovňou zmluvu. Toto nie je dobré. Ak teda chcem naozaj urobiť istý komfort pre pacientov, ministerstvo zdravotníctva by malo proste povedať, aká sieť bude, dostupnosť a urobiť to v rámci geografie atď.
To, čo si hovoril o štatistike, no je to pravda, že vychádza sa zo štatistík, aj toto poisťovne stále tvrdia. Lekárov špecialistov je dosť, ale kde ich je dosť? Že ich je trikrát toľko, trikrát viac v Bratislave? Ale že chýbajú v iných regiónoch? Veď si povedzme pravdu. Naozaj štatisticky ako v rámci Slovenska je to dosť, ale vari, to všetci dobre vieme, že podstatne viacej tých špecialistov je v Bratislave a tým pádom vylepšujú ten celkový priemer. Ale to neznamená, že keď povieme, viete, v Banskej Bystrici chýba taký alebo onaký lekár, že sa z Bratislavy niekto zoberie a pôjde tam. Čiže aj celé to tzv. objednávanie cez internet, tam práve to nabúrava, že on si síce pozrie, že má síce kardiológ voľné možnože, poviem, v Rimavskej Sobote alebo v Košiciach, ale pôjde niekto, poviem, z Trstenej alebo cestovať tam? Čiže tu treba vyriešiť základný problém, ktorý je, a to je sieť, regióny. To je to, čo povedal aj pán kolega Mizík, naozaj tá organizácia zdravotníctva v minulosti bola fantastická, no treba sa len vrátiť, oprášiť tie veci, ktoré tu fungovali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 18:26 - 18:26 hod.

Štefan Zelník
čakaciu dobu na tri mesiace, tak ako ten zákon splní ten lekár. Čiže toto je absolútne nesplniteľný a nie je to dobrý zákon. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 18:25 - 18:26 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Chcem povedať, že pán kolega Blanár veľmi dobre vysvetlil a vystihol, čo sú to doplnkové hodiny, že to nie sú žiadne poplatky a že celý inštitút doplnkových hodín bol zneužitý, a to buď tí ľudia tomu absolútne nerozumeli a chytili sa na nejakej vlne dezinformácií, alebo potom niektorí to vyložene zneužili politicky, čo je proste škoda.
To, čo si hovoril o tých dvadsiatich dňoch, že musí vyšetriť toho pacienta, áno, ale to bolo v tom zákone, ktorý prešiel, to bolo podmienené, chceš mať doplnkové hodiny. Ak si tak, že to ty stíhaš a máš aj doplnkové hodiny, tak potom si povinný aj iného pacienta vyšetriť do dvadsať dni. Kdežto tuná to je, že my zákonom prikazujeme, že ty do dvadsať dní musíš. Ja sa pýtam, ale keď má čakaciu dobu na tri mesiace, tak ako ten, ako ten zákon splní ten lekár? Čiže toto, toto je absolútne nesplniteľný a nie je to dobrý zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13. 2. 2018 18:09 - 18:11 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa ešte vyjadrím potom v diskusii, ale chcem povedať, že keby som nerobil 38 rokov v zdravotníctve, tak by som povedal vau problém v zdravotníctve je týmto zákonom vyriešení. Nie je to tak. Do zákona môžme dať čokoľvek. My môžme povedať, že objednáme pacienta do 28 alebo do 2 týždňov, ale keď tam ten lekár nebude alebo keď tam mám jedného lekára prosím vás, tak ako to chceme zákonom urobiť? To je takisto, ako keby sme dali do zákona, že budeme garantovať každému občanovi do 130 rokov veku života. Prosím vás, ak nevyriešime to základné, že nám tu chýbajú lekári, zdravotné sestry, tak my môžme urobiť akýkoľvek zákon s akýmkoľvek objednávacím systémom a musím povedať, ja to vysvetlím potom v diskusii, že tento objednávací systém, ktorý sa preferuje podstatným spôsobom zhorší postupnosť pre pacientov a predĺži čakacie doby. Nemôžem súhlasiť s tým pán kolega, že poisťovne majú mať vlastnú sieť. To jedna poisťovňa bude mať jednu sieť, druhá bude mať takú sieť, veď od toho je tu ústredný orgán, aby robil, ten má predsa robiť nie len cenotvorbu, ale ten má robiť aj sieť, ktorá musí byť povinná pre zdravotné poisťovne. Prečo chceme dovoľovať zdravotným poisťovniam to, že oni si rozhodnú, s tým podpíšem, s tým nepodpíšem. Že no a potom call centrum prosím vás, to chcete naozaj nechať na nejakých úradníkov, ktorí budú určovať, že kam ten pacient má ísť. Poviem len takú drobnosť. Do nášho zdravotníckeho zariadenia prichádza okolo tisíc ľudí denne. To je len jedno zdravotnícke zariadenie v Žiline. Tak len nech 20 % z týchto ľudí využije call centrum. Koľko ľudí na tom call centr bude? Máme tam tri zdravotné poisťovne. Ako tí ľudia v tom call centre budú vedieť rozhodnúť, poradiť tomu pacientovi, že kam má ísť? Sú tam dvaja alebo traja neurológovia, všetci majú naobjednávane na pol roka. Kam ho pošle do call centrum? A teraz si viete predstaviť to. Končím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:57 - 16:59 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Úprimne poviem, Milan, že teda prekvapil si ma, pretože tá diskusia, ktorá tu je, tak prebiehala veľmi teda vecne a odborne, až teda na niektoré tie extempore kolegov. Ale po siedmich hodinách diskusie, kedy pán minister opakovane vystúpil a odpovedal na otázky po hodinovom jeho príhovore, kde vysvetlil všetky podrobnosti, ty na konci dňa vyjdeš s tým, že javí sa ti, vraj sa rozhára nejaký konflikt podľa medializovaných správ. Čo si tu robil sedem hodín, pre Kristove rany? Však minister... Ty sa opieraš o medializované správy, ktoré boli pred týždňom? Čo si tu robil celý ten čas? Však minister na všetko odpovedal. A hovoriť o tom, že SNS-ka stará a nejaké tendre. Aký tender bol urobený? Však sa spamätaj, prosím ťa! Nemáš troška, proste úctu voči samému sebe? Veď toto sa proste nerobí!
Zišli sme sa tu aby a chceli ste mať diskusiu. Pozrite sa, koľko tu je opozičných poslancov, prepánaboha! To bol taký strašný záujem, že chcete verejne diskutovať a chcete odborne diskutovať. Koľkí z vás ste tuná? Takže ja by som vás poprosil, je to absolútna škoda a chyba.
A ja som teraz zostal prekvapený, Milan, prepáč, ale aby si ty napádal SNS-ku a právne ako kolektívnu vinu, pretože kedysi niekto zmanipuloval nejaký tender nástenkový. Čo s tým máme spoločné? Čo má s tým spoločné minister obrany? Sme tu preto, aby sme preberali nejakú, dlhodobý plán rozvoja obrany, zdôrazňujem, na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl do roku 2030. Prvý minister, ktorý sem prišiel s takouto koncepciou s výhľadom na, do roku 2030. Čo nemáš hanbu?!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 15:31 - 15:32 hod.

Štefan Zelník
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán podpredseda vlády, chcem oceniť váš osobný prístup aj prístup vlády Slovenskej republiky, že podporujete projekt ministra obrany pána Gajdoša, aby sa obrnené vozidlá vyrábali na Slovensku a podporil sa zbrojný priemysel na Slovensku. Skutočne len podpora domácich výrobcov a domácich výrobkov môže zabezpečiť prosperitu Slovenska. Pán podpredseda, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 14:43 - 14:45 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nuž, pán kolega, bol si ministrom obrany a trocha ma prekvapilo, keď hovoríš o tom, že poslanci nie sú informovaní, niečo sa robí tajne alebo v nejakom utajovanom režime na ministerstve obrany. Veď predsa ty si mal vedieť, že čo teda môže byť zverejnené a čo nie. Ale najmä ma zaujala tá pasáž, že dokonca ani štátny tajomník nevie, alebo že sa pred ním nejaké dokumenty alebo, povedzme, stratégia, že bola pred ním nejakým spôsobom zatajená. Veď bol to dokument, ktorý prerokovala vláda. A keď teda ho prerokovala vláda, tak bolo to za účasti všetkých koaličných strán. Dokonca pán štátny tajomník, ak je troška mentálne to, tak si to môže vytlačiť, tak ako som si to vytlačil ja z webovej stránky na ministerstve obrany alebo na Úrade vlády. Čiže ten materiál nikto ani neschováva, ani neni tajný. Je dokonca verejne prístupný nielen pre nás poslancov a pre pána štátneho tajomníka, ale aj pre obyvateľov Slovenska.
Nuž, a priznám sa, že naozaj som očakával ako exminister, že prídeš, a to bude jeden fakt, druhý fakt, tretí fakt a prosím odpoveď. Ale toto nemôže predsa byť od jedného exministra, že to sú dojmy: " asi, možno, podozrenie". Tak, preboha, tak ako armáde sa velí. Ja som bol síce ako v základnej službe, ale tam bolo jasné pokyny. Takže trocha ma to teda prekvapilo, že myslím si, že by sme nemali skĺzavať vôbec ako poslanci do takej roviny, že myslím si, čítal som niekde alebo mám podozrenie. Mali by to byť fakty a od exministra obrany by som to najmä teda očakával. Ďakujem.
Skryt prepis