Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

17.10.2018 o 11:26 hod.

MUDr. PhD.

Štefan Zelník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.10.2018 11:26 - 11:27 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi touto cestou pozvať vás na podujatie, ktoré sa uskutoční dnes medzi 13.00 a 14.00 hodinou v rokovacej miestnosti Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Podujatie pripravujeme v spolupráci so Slovenskou epidemiologickou a vakcinologickou spoločnosťou Slovenskej lekárskej spoločnosti a Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. Zástupcovia slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti budú informovať poslancov Národnej rady Slovenskej republiky o stave zaočkovania proti chrípke na Slovensku. Páni poslanci budú mať možnosť sa zaočkovať proti chrípke v ambulancii praktického lekára v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 15:46 - 15:47 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Áno, ja súhlasím s tým, čo ste povedali. Chcem aj oceniť tú promptnosť pána kolegu Mareka Krajčího, že okamžite zareagoval, keď tento návrh prišiel a tieto dve látky tam zaradil. Preto som aj ja, aj kolega Blanár sme to podpísali, tento pozmeňujúci návrh, pretože je to super, že takto, takto by sa malo asi pracovať v parlamente, že, že áno. Má takú informáciu, rýchlo na to zareagoval a ja mu za to ďakujem. A preto aj ten návrh, samozrejme, že podporíme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 15:33 - 15:35 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nedošlo k porušeniu ani rokovacieho poriadku, pretože môžete predložiť takýto návrh, ale iba so súhlasom ministerstva. A pani ministerka zdravotníctva dala k tomu súhlas. Keby nedala k tomu súhlas, že takýto pozmeňovací návrh môžem predložiť, tak by som ho predložiť nemohol. Bolo by to o inom, keby som ho predložil tuná pod pätnástkou. Bolo by to možno nekorektné. Ale ja som ho predložil na výbore pre zdravotníctvo. A všetci sa mohli k tomu vyjadriť. Teda kde tá odborná diskusia mala byť? Tu. Ja si myslím, že to je tá správna vec, keď sa to predloží v tom príslušne odbornom výbore a tam by tá diskusia mala byť. A ak niekto potrebuje viacej času na to, aby sa rozhodol, že či som za, alebo proti tomu, aby na ambulancii praktického lekára mohla alebo nemohla robiť táto osoba, prepáčte, ale tak ak sa vieme rozhodnúť pri pätnástke, kde sú, poviem, chemické veci a vzorce a to, a nikto proti tomu nemá námietku, a tvrdíte, že je to zlé, keď sa to predloží vo vecne príslušnom výbore, kde môžme o tom debatovať hodiny, a to je porušenie rokovacieho poriadku, nemôžem s tým súhlasiť.
Plat sestier, pani kolegyňa, ja netvrdím, že u nás na poliklinike sú platy ako v Rakúsku. Ale verte mi, že problém so sestrami nemáme. Tak zrejme asi ich vieme aj ohodnotiť, aj im vytvoriť pracovné podmienky tak, aby boli spokojné. A naozaj sa snažíme, aby aj pracovné prostredie, aj platové ohodnotenie bolo na možnostiach, ktoré tá spoločnosť si môže dovoliť. Ale, naopak, sa nám hlásia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2018 15:18 - 15:28 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, ja by som najprv odpovedal pani kolegyni Cigánikovej, pretože tak podprahovo naznačila, že naša, že som v nejakom konflikte záujmov, pretože som spolumajiteľom polikliniky a vytvárame zisk.
Pani kolegyňa, zisk je ekonomická kategória a sú aj spoločnosti, ktoré zisk nevykonávajú, neni to problém nemať zisk. Musím povedať, musím povedať jedno, ak platíte a splácate úver a chcete investovať, bez zisku to nemôžete robiť. Do nákladov vám ide iba percento toho, čo platíte úrok, ale istinu musíte splácať zo zisku. A je to veľmi jednoduché si pozrieť, že či niekto ten zisk vyberá a rozdeľuje, alebo prídete do firmy a vidíte, či tá firma, v akom stave sa nachádza. Príďte, ukážem vám, ako to vyzeralo, a zistíte, že či teda ten zisk si niekto rozdeľoval, alebo že či sa to reinvestovalo. Môžem vám povedať, že 14 rokov robíme rekonštrukciu za pochodu a je to na tej poliklinike vidieť. Od obnovy striech, okien, zateplenia, výmeny elektriky, vody, kanalizácie cez prístrojovú techniku a tak ďalej. Takže; dobre.
Bola tu stále kritika, že je to neštandardné a že nejaký poslanec si dovolí dať pozmeňujúci návrh a malo to ísť legislatívnym procesom. Koľko, prosím vás pekne, tých návrhov poslaneckých je tu v tomto parlamente bez toho, aby to niekto, teda prešiel tým procesom? Ja som napočítal okolo 50 nieže návrhov, ktoré vyndú pätnástkou, 50 návrhov zákona minimálne je ako poslaneckých, ktoré obchádzajú ten štandardný legislatívny proces. To vám vôbec nevadí! Ale že vy sa zamýšľate nad tým, že či môže niekto robiť ako u praktického lekára ako praktická sestra, že aký to bol vážny precedens, lebo sme zneužili nejaký rokovák, nejaké neviem čo, lebo sme to mali dať na medzirezortné pripomienkové konanie. No, prosím vás pekne, ak toto treba niekomu vysvetľovať, tak potom tu nemá čo v tej Národnej rade hľadať.
A ja vám prečítam, pani kolegyňa, dostal som list od lekárky, ktorá robí na gynekologickej ambulancii. Tri roky zháňa ženskú sestru, nevie ju zohnať. Ale má bakalárku, klasickú sestru. A teraz sa pýtam, keďže je v normatívoch, že musí byť na gynekologickej ambulancii teda ženská sestra, čo má urobiť? Tak zavrieme ambulanciu kvôli tomu, lebo nemá ženskú sestru? To sme čo vyriešili?
Ja sa spýtam z praktického dôvodu, nie raz sa stane, že lekár príde do práce a sestra mu oznámi, že má péenku alebo že má OČR-ku, a čo má urobiť, vy si myslíte, že v zástupe čakajú sestry? No robí sám. Podľa vás by mal zavrieť ambulanciu a povedať, prepáčte, ja nemôžem robiť, lebo nemám zdravotnú sestru. Aj mne je ľahšie, keď je perfektný kolektív, keď tam je tá zdravotná sestra a ja môžem vyšetrovať pacienta, ona mi urobí kopec vecí a môžem vyšetriť štyridsiatich pacientov. A keď tam tá sestra nie je, tak možnože ich vyšetrím 15 alebo 20. Ale hovoriť o tom, že prosím vás, že normatívy? Dobre, v Krompachoch zatvorili gynekologickú ambulanciu, dobre, lebo on tri roky sa snažil nájsť ženskú sestru, alebo si zoberie normálnu klasickú sestru, ktorá robila na chirurgii, robila na oddelení akútnej medicíny, ale nie je ženská sestra, a to vy hovoríte o tom, že to je ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti?!
A je mi to ľúto, ale musím povedať jedno, teda je mi to ľúto, že to hovorí práve pani kolegyňa Cigániková, že a keby došlo k ohrozeniu, lebo to nie sú doštudovaní, nie sú dovzdelávaní, nie sú, že by to bolo ohrozenie zdravotnej starostlivosti. Pani kolegyňa, tak vám stačí päťminútové preškolenie a idete na operačný sál, bez problémov, ale človek, ktorý študuje štyri roky na strednej zdravotnej škole, nemôže podať tabletku. Lebo to nemáte pravdu, že tu nebola diskusia, tu bola diskusia o kompetenciách, rozšírení, kde komora povedala, zásadne nie, zásadne nemôže niekto podať tabletku, ktorý má strednú školu. Samotná odborníčka pre ošetrovateľstvo povedala, že asistenti sú tak dovzdelávaní, že sú prevzdelávaní na tú funkciu, veď ste boli na výbore.
Nehnevajte sa na mňa, ak je komora sestier, teda pani Lazarová, proti tomu, aby vtedy zdravotnícky asistent po štyroch rokoch absolvovania strednej zdravotnej školy nemohol podať inzulín, nemohol podať fraxiparín, čo si bežne podávajú pacienti sami. Do dnešného dňa, si predstavte, že človek, ktorý absolvuje strednú zdravotnú školu, podľa dnešnej legislatívy nemôže pacientovi podať tabletku, ktorú lekár naordinuje. A vám sa zdá, alebo hovoríte, že znižujeme úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v ambulanciách praktického lekára len preto, že tam bude stredoškolsky vzdelaný človek. Ja sa pýtam, aké veľké výkony robí na tej ambulancii?
A bol som v debate na ministerstve zdravotníctva, keď som sa pýtal, že, prosím vás pekne, povedzte mi, že v čom teda to musí byť teda u toho praktického lekára, povedzte mi klasický príklad? Že keď sa teda mýlim, samozrejme, to sú argumenty. Ministerská sestra mi hovorí, že napríklad angína. Hovorím, čo prosím? Angína, vysvetlite mi to! No síce lekár napíše lieky, ale potom to hlavné, však ona ho musí edukovať, že pacient musí byť v posteli, že musí piť čaj. Na to potrebujeme vysokú školu?! Prosím vás, však si pozrite, aké, aké bežné výkony robí tá zdravotná sestra na tej ambulancii, a prestaňme robiť okolo toho hystériu, že ako sa zníži úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci ambulancií.
Samotné sestry hovoria, sme vyhorené. Majú pravdu, pretože mnohokrát suplujú za sanitárov, za ošetrovateľov, sú preťažené, vypisujú nezmyselné ošetrovateľské plány miesto toho, aby mohli byť pri pacientovi. Chýba nám podľa komory sestier okolo 2 500 až 3 000; podľa údajov ministerstva zdravotníctva, prepáčte; okolo 2 500 zdravotných sestier, podľa komory zdravotných, podľa komory sestier okolo 10 000, ale my ideme hovoriť o tom, že nejakým spôsobom chceme ohroziť status sestry, pretože ich chceme vymeniť za praktické sestry? Ale veď to neni predsa pravda! Ja keď mám šikovnú sestru na ambulancii, veď si s ňou musím rozumieť, čo by som ju menil! Veď to neni absolútne otázka finančná. Ak niekto upodozrieva mňa, že tuto je nejaký lobizmus alebo konflikt záujmov, pretože som spolumajiteľom polikliniky, ja chcem teraz vyhadzovať teraz sestry a chcem brať praktické sestry! Veď, prosím vás pekne, veď to môže napadnúť iba naozaj; viete, podľa seba súdim teba.
Teda ja chcem poprosiť, aby naozaj sme; neštandardná situácia vyžaduje neštandardné postupy. Ja som si toho vedomý, že áno, pri nejakom zákone o omamných látkach dávame takýto pozmeňujúci návrh. Ale nesledujete každý deň, že sa nám zatvárajú oddelenia? To je pre nás víťazstvo? A jediná odpoveď od komory zdravotných sestier je aká? Zvýšte nám platy! Ja som za to, aby sme zvýšili platy aj sestrám, aj rehabilitačným pracovníkom, aj čo sú na biochémii, aj sanitárom, samozrejme. Ale keby sme dneska to hneď urobili, tak tie sestry jednoducho nemáme. Čiže robíme z toho nemožného to možné, že teda povieme, dobre, tak budeme mať na ambulancii, kde netreba až takú veľkú erudíciu ako napríklad na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na áre. No tak tie sestry, teda praktické sestry budú u toho obvodného doktora, stejne zodpovedný za tú liečbu je ten obvodný doktor, až extra nejaké veľké alebo zložité výkony medicínske tam nerobia. A môžme tie sestry nechať pre ústavnú zdravotnú starostlivosť. To je zlé? Či chceme naozaj sa tešiť tomu, že čím horšie, tým lepšie a budeme zatvárať oddelenia, ako sme toho svedkom? Máte teda nejaké iné riešenie? Veď ak budeme mať, veď nie sme proti vzdelávaniu sestier. Preto sme aj povedali, treba zvýšiť ten potenciál stredných zdravotných škôl a nech potom od nich, nech idú na, sa ďalej dovzdelávať.
Ale treba povedať ešte jednu vec podstatnú. Na to, aby bola zdravotná sestra zdravotnou sestrou, nemusí mať vysokú školu. Podmienka Európskej únie je, aby mala 4 600 hodín. A za to, že tu sestry nie sú, je zodpovedná za to pani Lazarová, lebo tá presviedčala celú spoločnosť, že sestra môže byť iba vtedy sestra, ak bude mať vysokú školu. Čo neni absolútne pravda. Takže, bohužiaľ, prešvihli sme nejakých 10 – 12 rokov, kedy sme ten deficit, sme nemysleli na obnovu generačnú. A to sa týka sestier, to sa chýba; to sa týka ale, samozrejme, lekárov. A teraz z toho, čo máme, iba z toho môžeme variť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 15:11 - 15:13 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka.
Pán kolega, vaša argumentácia, že zaberá to na epilepsiu, áno, čiastočne, to je tá polopravda, pretože zaberá to na Dravetov; nieže zaberá, boli nejaké štúdie na Dravetov syndróm, ktorý je zriedkavá forma epilepsie. A treba povedať, že všetky výskumy, ktoré doteraz boli, tak hodnotili, že sú na tak malých vzorkách pacientov, že nedá sa to povedať, že áno, je to tak. Viete, a keď sa chce niečo predávať, tak vždy sa povie, že aké to má fantastické účinky, tak ako napríklad sa hovorilo, že marihuana aký má účinok pri alzheimerovi, aký má účinok pri rakovinách niektorých, no nie je to tak.
Zásada, čo je kanabidiol, ja vám prečítam farmakokinetické interakcie. Existujú preklinické dôkazy, ktoré naznačujú, že kanabidiol môže znížiť THC clearance jednoducho, čím sa zvyšuje účinok marihuany. To znamená; nie, zvyšuje sa účinok, teda nemusíte vyfajčiť tri cigarety, dáte si kanabidiol a stačí vám jedna mariška. A dokonca ten kanabidiol pôsobí aj v tom smere, že znižuje účinky negatívne, hej, to je ako keby ste povedali, že tí, čo pijú alkohol, a teda nebudú mať na druhý deň takú opicu, keď dajú si nejakú tabletku. Toto je účinok kanabidiolu. Nie je to žiadna taká látka, ktorá je pre Slovensko potrebná alebo vôbec pre zdravotníctvo.
Argumentovať s tým, viete, že už je povolená mariška všade, tak prečo nie u nás. Poviem príklad, kedysi nám dávali za vzor Holandsko. Krásna krajina, môžte si zapáliť kdekoľvek marišku. Dneska už hovoria, že to je drogový štát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 11:47 - 11:48 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja len chcem doplniť, pán spravodajca, že tu nebola že najskôr kompetencia, potom bolo vzdelávanie. Predsa aj samotná hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo konštatovala na výbore pre zdravotníctvo, že zdravotnícky asistent bol prevzdelávaný, teda bol vzdelávaný viac, ako mal kompetencie, preto potom nastupovali rozšírené kompetencie.
A po ďalšie, prosím vás, veď nerobme z tých lekárov a z tých sestier nejakých proste ľudí, ktorí; je to partnerský vzťah. Veď ten lekár, keď má dobrú sestru, nie, nevymení, nie preto, že by mohol si tam dať praktickú sestru a zaplatiť menej, veď mnohokrát, keď lekár odchádza na iné pracovisko, tak odchádza s ním aj sestra, to sú takéto vzťahy. Čiže hovoriť o tom, že budeme teraz meniť praktické sestry za zdravotné sestry len preto, aby sme ušetrili, veď to je absolútny nezmysel.
Kolega Marek, ty by si vymenil svoju sestru len preto, že by si mal inú za menej peňazí? Verím, že nie, a ja takisto nie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 11:33 - 11:35 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Chcem povedať, že toto predsa vôbec nebolo narýchlo, Marek, vieš dobre, že na zdravotnom výbore sme urobili podvýbor, ktorý sa má zaoberať systémom vzdelávania zdravotných sestier, opakované boli rokovania aj so zástupcami stredných zdravotných škôl.
A keď hovoríte o tom, keď hovoríš o tom, že k čomu môže dôjsť a že iní sú dovzdelávaní, prosím vás, rozšírili sa kompetencie, že môže pracovať s informačným systémom. Má niekto pochybnosť, že stredoškolský absolvent nemôže robiť s informačným systémom, že zapisuje do dokumentácie? Môže odoberať kapilárnu krv, môže dokonca pichnúť inzulín a môže pichnúť fraxiparín, čo si bežne robia pacienti sami doma. Si predstavte, že do dnešného dňa zdravotnícky asistent a praktická sestra nesmie podať naordinovanú tabletku, lebo tým, keby to podala, podľa dnešnej legislatívy, podľa teba by vážne ohrozila zdravotný stav toho pacienta? To hádam nemyslíš vážne!
Vieme dobre, že nám chýbajú sestry. Zatvárame oddelenia. A teda máme možnosť urobiť aspoň jedno, že v tých ambulanciách u praktického doktora bude praktická sestra, ktorá naozaj môže zmerať tlak, môže zmerať pulz, môže zmerať teplotu a zapíše do zdravotnej dokumentácie pacienta, a sestry s tou vysokou kvalifikáciou, odbornosťou môžu byť na oddeleniach. A toto vám vadí? Tak na jednej strane hovoríme, že chýba nám okolo 2 500 až 3 000 sestier, ale poviete, tak to nebudeme riešiť, budeme zatvárať oddelenia. Toto je riešenie zo strany OĽANO alebo zo strany SaS?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 10:59 - 11:01 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pani Cigániková, nič nebolo ani na počkanie, ani narýchlo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Poprosím kľud v sále. Pán poslanec Kresák.

Zelník, Štefan, poslanec NR SR
... ani bez diskusie. Klamete! Na výbore pre zdravotníctvo predsa sme ešte v minulom roku zriadili komisiu pre vzdelávanie. Bolo to, bola konzultácia s Komorou sestier a pôrodných asistentiek. Bola konzultácia s Asociáciou nemocníc a s Asociáciou súkromných lekárov, ktorí to všetci vítajú. Toto nie sú, toto nie sú nejaké náhodné alebo len tak, že niekoho napadne a premenuje, premenuje pracovníka a zvýši mu kompetencie.
Dámy a páni, viete, o aké kompetencie sa zvyšuje teda tomu pôvodnému asistentovi? O to, aby mohol napríklad merať krvný tlak, aby mohol merať pulz, aby mohol podať injekciu pri diabete, aby mohol podať fraxiparín, čo si bežní pacienti, keď idú z nemocnice, pichajú sami. Ale stredoškolsky vzdelaný človek to nemôže, nemôže robiť, pretože podľa pani Cigánikovej by veľmi vážne ohrozil poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vieme dobre, že chýba nám okolo 2 500 až 3 000 zdravotných sestier. Ako to chceme riešiť, prosím vás? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Poprosím o kľud v sále. Pán poslanec Kresák!

Zelník, Štefan, poslanec NR SR
Tak snaha je, aby v ambulanciách napríklad praktického lekára, lebo to v pohode zvládne zdravotnícky asistent, teraz už po novom praktická sestra, a aby, aby sestry, ktoré teda nemusia ísť do ambulancie, aby zostávali v nemocniciach. Čo vy robíte? Lebo robíte len zmätok a strašíte ľudí, prosím vás pekne. Vy sa tešíte z toho, že sa zatvárajú oddelenia? A poviete, jediným riešením je, zvýšte plat. No prosím, môžme zvýšiť plat, aj ja nie som proti zvyšovaniu platu. Ale to neznamená, že keď zvýšime od zajtra 2 000 euro plat zdravotným sestrám, že zajtra to budeme mať. Čiže robíme nejaké systémové kroky a opatrenia pre to, aby sme nezatvárali ambulancie, aby sme pomohli pacie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2018 18:00 - 18:00 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa na tieto poukážky pozerám z hľadiska zdravotného stavu obyvateľstva.
Vieme dobre, že zdravotný stav obyvateľstva, zdravotníctvo ako také ovplyvňuje asi v 10 až 15 % a vo veľkom percente zdravotný stav obyvateľstva práve ovplyvňuje zdravotný štýl. Ja verím, že tieto poukážky prispejú aj k tomu, že ten, ten spôsob života alebo ten, ten zdravý spôsob života aj tieto poukážky naštartujú tak, že keď ten človek dostane ten poukaz, tak môže ho využiť práve na to zotavenie sa, na tú rekreáciu a práve možnože ten sedavý spôsob života troška zmení aj na to, že bude relaxovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.6.2018 12:12 - 12:12 hod.

Štefan Zelník Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Prosím poslancov výboru pre zdravotníctvo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás o kľud v rokovacej sále.

Zelník, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, pozývam členov výboru pre zdravotníctvo na zasadnutie, na pracovné zasadnutie s členmi Slovenskej lekárskej komory na jednu hodinu. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis