Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.6.2023 o 12:05 hod.

PhDr.

Ľubica Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2023 12:05 - 12:07 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Milí kolegovia, vy ste obidvaja profesionáli, ktorí viete, o čom hovoríte, a o to viacej si cením, že ste teda podporili môj pozmeňujúci návrh. Nechcela som zdržiavať, naozaj je to tak ako hovoril Dušan Jarjabek, že mali by sme možno počas celej konferencie možnosť hovoriť o tom, čo vlastne všetko treba v tej RTVS-ke. Prečo sa plazí, hoci by to mala byť výkladná skriňa naozaj našich médií. Pre krátkosť času som napríklad nespomenula, že samostatnou kapitolou sú tri kreatívne centrá, ktoré v rámci bratislavského, košického a banskobystrického štúdia už sú v nástreloch a už existujú, ale musia sa ešte dobudovať, aby boli schopné ponúkať priestor mladým ľuďom, ponúkať priestor ľuďom v slobodnom povolaní, proste aby mohli fungovať tak, ako kreatívne centrá fungujú v celej Európe.
Takže veľmi pekne ďakujem za vaše faktické poznámky, cením si ich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2023 12:02 - 12:04 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážené pani ministerky, vážený pán minister, milé kolegyne, kolegovia, ja budem veľmi stručná. Pokúsim sa veľmi prakticky a konkrétne vysvetliť, prečo je tento návrh zákona veľmi dôležitý a prečo si vyžaduje našu pozornosť. Napríklad aj preto, že budeme rozhodovať o existencii inštitúcie, ktorá onedlho na Slovensku bude mať 100 rokov. Rozhlas na Slovensku totižto začal vysielať v roku 1926. Ako vieme, dosluhujúca koalícia v decembri minulého roka takmer šmahom ruky zrušila koncesionárske poplatky bez toho, aby si uvedomila, aký tento počin bude mať dosah na 1 550 zamestnancov, priamych zamestnancov RTVS-ky a na desiatky, ba až stovky externistov, ktorí pracujú nie len v bratislavskom štúdiu, ale v štúdiách v Banskej Bystrici a v Košiciach.
Ako ministerka kultúry som naozaj mala možnosť riadiť zmluvné procesy spolu s RTVS-kou a naozaj som sa vždy snažila pomôcť, ako sa len dalo, pretože po 25 rokoch, ktoré som... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Kolegovia, pri všetkej úcte, vystupuje pani kolegyňa Laššáková, prosím vás, tichšie. Chcem vám povedať, pán minister, vzhľadom na to, že ešte je písomná rozprava, máte pomerne veľa času, čiže kľudne môžte ísť rokovať inde. Naozaj, máte ešte pomerne veľa času a myslím si, že tak najskôr o 12.30 h sa dostanete na rad.
Nech sa páči, pani poslankyňa, môžte pokračovať.

Laššáková, Ľubica, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Takže veľmi stručne. Po 25 rokoch, ktoré som v rozhlase strávila ako aktívny moderátor, redaktor, veľmi dobre viem, že tie finančné prostriedky nikdy neboli dostačujúce a nikdy sme neboli schopní konkurovať ostatným verejnoprávnym médiám v Európe. Takže je to napnutý rozpočet a aj ten, ktorý predstavím v pozmeňujúcom návrhu, nie je nejakým luxusom, ale je to proste odštep HDP, ktorý pomôže udržať situáciu, ktorú RTVS-ka má. Ak si uvedomíme, že inflácia rastie, to nehovorím ja, to hovoria ekonómovia, tak jednoducho aj ten návrh odštepu HDP, ktorý predstavím v pozmeňujúcom návrhu, slúži len na to, aby RTVS-ka ako tak fungovala. Ak by ste dovolili, tak ja by som veľmi konkrétne povedala naozaj zopár praktických oblastí, prečo by sme mali zahlasovať za návrh, za pozmeňujúci návrh, ktorý v závere predstavím. A tento pozmeňujúci návrh hovorí, že mali by sme RTVS-ke vyčleniť do rozpočtu 0,19 % HDP. Za tých 200 miliónov, ktoré to, ktoré predstavujú túto sumu, by RTVS-ka mohla plniť nie nadštandardné nejaké úlohy, ale len zákonom stanovené úlohy v nejakom optimálnom variante. No a túto potrebu by som deklarovala programom.
Vieme veľmi dobre, koľkokrát hovoríme, že no ale tá RTVS a taký program a onaký program a zišli by sa nám kvalitné dokumenty. To všetko stojí peniaze. To všetko stojí peniaze. Obnoviť tradíciu veľkých rozhlasových hier, ktorými Slovenský rozhlas bol európsky známy. Vyrábať zaujímavé seriály pre deti a mládež, hovorím aj o rozhlase, aj o televízii. Tieto činnosti majú v súčasnej dobe úpadok. Úpadok ich postihne aj naďalej, ak jednoducho neopravíme to, čo minulá vláda pokazila, a teda zobrať koncesionárske poplatky bez akejkoľvek širšej diskusie. Takto budeme môcť pomôcť nielen RTVS-ke, ktorá má sídlo v Bratislave, ale najmä tým regionálnym štúdiám v Banskej Bystrici a v Košiciach.
Ďalším atribútom, pre ktorý by sme naozaj mali podporiť pozmeňujúci návrh, je to, že RTVS-ka spravuje jeden úžasný národný klenot a my si to vôbec neuvedomujeme, to je archív Slovenského rozhlasu a archív Slovenskej televízie. Ako som povedala, RTVS-ka bude mať v tomto roku 100 rokov existencie, presnejšie Slovenský rozhlas na Slovensku začal vysielať 3. augusta 1926 a za tých 100 rokov bolo vyprodukovaných tisícky a tisícky kvalitných programov. Ak ich nebudeme chrániť, a v tom archíve ich naozaj treba chrániť a momentálne to technické zabezpečenie archívu nie je na takej úrovni, aby sa tie tisícky a tisícky materiálov, rozhlasových aj televíznych, mohli kvalitne zachovať. Aj toto je teda, prosím, jeden z dôvodov, pre ktorý, hovorím, že naozaj tej RTVS-ke musíme pomôcť.
O štúdiách v Banskej Bystrici a v Košiciach som už hovorila. Väčšinou sa obracia pozornosť na centrálu RTVS v Bratislave. Tridsať percent programov dodávajú regionálne štúdia všetkých programov spravodajských a publicistických, to znamená, že ak my pomôžeme tej RTVS-ke napríklad aj tým, že vás poprosím o podporu pozmeňujúceho návrhu, ktorý o chvíľočku predložím, tak aj tu financie použije RTVS-ka napríklad na spustenie autonómnych televíznych vysielaní z regiónov, na obnovu autonómneho rozhlasového vysielanie z Reginy Banská Bystrica, z Reginy Košice a takisto na vybudovanie západoslovenského regionálneho tímu vysielania, ktorý teraz vlastne neexistuje.
Spravodajstvo, všetci vieme, že každý vysielateľ je založený, kvalitný vysielateľ je založený na spravodajstve. Verejnoprávny vysielateľ naozaj potrebuje moderné vybavenie pre všetkých svojich spravodajcov, a to už nehovorím o sieti zahraničných spravodajcov. Sledujete, že stále vidíme tie isté mená už niekoľko desiatok rokov, pretože nie sú zdroje na to, aby sme posilnili tímy zahraničných spravodajcov v rámci celej Európy a v rámci celého sveta.
Jedna z veľmi dôležitých oblastí, na ktorú by som chcela, milí kolegovia, upozorniť, je pomoc a služba pre postihnutých občanov a národnostné menšiny. Určite vieme, že pre nevidiacu časť obyvateľstva je rozhlas rukou, očami, všetkým proste. To národnostné vysielanie a vysielanie pre postihnutých občanov takisto potrebuje reštart, takisto sa ocitol niekde, kde nechceme, aby sa ocitol. Tak, prosím, porozmýšľajme aj nad týmto, ak budete, verím, že dvíhať ruku za tento môj pozmeňujúci návrh.
No a potom reprezentácia, to už je posledný bod, o ktorom chcem hovoriť. My sme napríklad niekoľko rokov, teda RTVS-ka niekoľko rokov už nie je schopná poslať svoj tím na Eurovíziu, čo je veľmi prestížna súťaž pre mladých talentovaných spevákov, umelcov. Nerobíme Eurovíziu, neposielame tam naše tímy, našich umelcov, pretože jednoducho nemáme na to peniaze.
A úplne posledná veta, často a radi sa porovnávame so, so svetom, porovnáme sa s Českou televíziou a s Českým rozhlasom, pretože to sú také naša bratské, partnerské, celé desiatky rokov sme fungovali ako Československý rozhlas, ako Československá televízia na Slovensku. Ja len pripomeniem, už, myslím, že pán kolega Vetrák hovoril, že ako oni fungujú z koncesií. Oni koncesie majú a viete, koľko majú len príjem z koncesionárskych poplatkov? 329 miliónov eur má Česká televízia a Český rozhlas len z koncesionárskych poplatkov. Tie ostatné zdroje nebudem uvádzať, ale ak bude záujem, tak, samozrejme, že ich poviem. Takže aj reprezentácia Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie navonok je veľmi dôležitá.
Vážení kolegovia, navrhujem teda zmenu príspevku v mojom pozmeňujúcom návrhu tak, ako som to uvádzala v úvode, teda 0,19 HDP zo štátneho, teda HDP. Dovoľte teraz, aby som prečítala pozmeňujúci a doplňujúci návrh, tlač 1590, zákon 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska.
V čl. I v bode 22 § 21 ods. 2 sa slová „0,15 %" nahrádzajú slovami „0,19 %".
Odôvodnenie veľmi stručné, jednou vetou. Dosluhujúca koalícia v decembri minulého roka, ako dobre vieme, bez diskusie a bez pripomienok zrušila koncesionárske poplatky, čím dostala RTVS-ku a jej 1 550 zamestnancov a ich rodiny do existenčnej neistoty. Týmto pozmeňujúcim návrhom chceme zabezpečiť, aby RTVS-ka mohla rozvíjať kvalitný program, aby mohla zveľaďovať tú kultúrnu pamäť národa, čím je archív RTVS a, samozrejme, posilniť regionálne štúdiá spravodajstva a publicistiku.
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem vyňať bod 2 zo spoločnej správy výborov na samostatné hlasovanie.
Skončila som, ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2023 10:53 - 10:54 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Príspevok v rozprave, ktorý sme počuli od teba, pani poslankyňa, bol racionálny, praktický a plný faktov. Ja som sledovala aj pána ministra Šimka a tiež ho pozorne počúval a keďže jeho predchodca, minister Mikulec, túto tému trestuhodne zanedbal, tak ja verím, že pán minister Šimko si fakty aj návody a možno aj návrhy riešení, ktoré pani poslankyňa Saková predniesla, vezme ako možnosť naozaj urýchleného, najrýchlejšieho a čo najobjektívnejšieho riešenia, pretože myslím si to, čo si myslí asi polovica obyvateľov tejto krajiny, že nie je predsa možné, aby sa ľudia v pohraničných oblastiach Slovenska báli vyjsť na ulicu za bieleho dňa, aby sa báli odprevádzať svoje deti na rôzne krúžky v podvečerných hodinách a podobne. No a nie je predsa možné ani to, aby sme sa my v našej vlastnej krajine cítili ako prisťahovalci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.5.2023 13:01 - 13:03 hod.

Ľubica Laššáková
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2023 9:41 - 9:42 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
No, zrejme sme s pánom kolegom obidvaja nepočúvali dobre, pretože ja mám tiež poznačenú práve tú kontrolnú úlohu. Pani ministerka aj Michal Luciak, vy ste povedali, že v podstate ide o odstrihnutie sa od ministerstva kultúry, myslím, Michal, ty si to povedal, hej? Tak ja sa teraz pýtam, keď sa odstrihne RTVS-ka od ministerstva kultúry, ale bude na základe nejakého odštepu z verejných prostriedkov poberať nejaké financie, kto potom napríklad bude posudzovať to, čo sa robilo v prípade zmluvy so štátom? RTVS – štát mal nejaké dohody, na základe ktorých sa vyrábali programy vo verejnom záujme. O tomto sa vždy hovorilo na ministerstve kultúry. Keď sa odstrihne RTVS-ka od ministerstva kultúry, kto bude rokovať s RTVS-kou, kto bude kontrolovať napríklad tieto programy vo verejnom záujme? Bude RTVS-ka poletovať niekde v povetrí alebo nejaký indiferentný človek na Úrade vlády bude vždy určený, tak tentokrát to budeš ty? Toto mi naozaj visí v lufte, takže poprosila by som, keby ste to vysvetlili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2023 10:42 - 10:43 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja by som len, chcela len krátko, dvoma vetami doplniť kolegu Janka Ferenčáka v tom, že možno sa zabúda na to, že samosprávy sú aj zriaďovateľom kultúrnych inštitúcií.
Veľa samospráv má v zriaďovateľskej pôsobnosti divadlá, knižnice, múzeá a podobne. Práve tento sektor bol najviac opomínaný počas pandémie, galérie, múzeá, knižnice a divadlá boli na samom chvoste pomoci, o tom nechcem hovoriť, pretože niekoľkokrát som už o tom hovorila. To znamená... aký bude výsledok teraz? Opäť sú na chvoste pomoci, ja to absolútne chápem, pretože ten primátor, župan, starosta, si uvedomí, či dofinancuje škôlky, školy a podobne alebo či dá na osvetlenie, na nové expozície v múzeách, knižniciach a galériách, takže chcem upozorniť na tento moment.
Kultúrne inštitúcie, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti samospráv, opäť na to iba doplácajú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 15:12 - 15:13 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Peter, v rozprave si niekoľkokrát spomenul občanov Slovenskej republiky. No to je práve ten najväčší nepriateľ dnešnej koalície. Nemá to logiku, ale je to tak. Presvedčili nás o tom počas pandémie, ktorú nezvládli a spôsobili tisíce zbytočných úmrtí. To nehovorím ja, to hovoria zdravotnícki odborníci.
O tom, že najväčším nepriateľom súčasnej koalície je samotný občan Slovenskej republiky, svedčí vlastne každodenný život podnikateľov, zdravotníkov, živnostníkov, seniorov, rodín s nižším príjmom. Ak naozaj chcete, vážení koaliční poslanci, pomôcť tejto krajine, tak ako to hovoríte pri každej jednej príležitosti, prosím vás, odíďte. Odíďte aspoň so štipkou posledných zvyškov cti. Ale čím dlhšie sedím v tomto parlamente a počúvam niektorých koaličných poslancov, tak tým mi je jasnejšie, že o cti tu vlastne už nemôže byť ani reči.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:01 - 15:01 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Neni zač.

Laššáková, Ľubica, poslankyňa NR SR

Matúš, mne sa vždy na tebe páči, ako ty dokážeš pomenovať veci presne tak, ako sú, hej. Pomenuješ to pravým menom, teba nezaujíma, kto si čo o tom myslí, a to je práve správne, pretože... a je to jedno, či je to tu v pléne Národnej rady, alebo je to v televíziách, alebo je to v rádiách. Ono stále treba donekonečna tieto veci opakovať, aby sa nezabudlo, čoho vlastne sú nominanti tejto vlády schopní.
Tých kamienkov do mozaiky odvolávania ministra Mikulca by bolo asi za celý kamión, ale je dobré, keď si aspoň tie najvypuklejšie pripomenieme, zopakujeme, a možno práve preto, aby aj poslanci, ktorí doteraz ešte nie sú celkom rozhodnutí, ako budú pri odvolávaní ministra Mikulca hlasovať, aby si možno prehrali ešte raz aj tvoju, aj ostatné rozpravy, a potom verím, že sa naozaj rozhodnú tak, ako im nie srdce a nie nejaká (povedané so smiechom) politická informácia, ale ako im rozum bude kázať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:31 - 14:32 hod.

Ľubica Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Tvoj príspevok, Deniska, v rozprave bol profesionálny, kultivovaný, s faktami a argumentmi, čo je dôležité, bez urážok a bez nadávok.
No a v súvislosti s odvolávaním ministra vnútra Mikulca by som si želala – a myslím si, že nielen ja, ale väčšina slovenskej verejnosti –, aby sme takýto profesionálny prejav počuli niekedy aj od samotného ministra. Určite by bolo dobré, keby si odvolávaný minister aspoň odsedel v sále svoje odvolávanie. Vypočul by si, kde zlyháva, pretože on to očividne nechce nielen vidieť, nechce to počuť a hlavne nechce to riešiť. Mal by tu sedieť aj preto, aby si vypočul, prečo vlastne jemu a strane, ktorá ho nominovala, nedôveruje väčšina obyvateľov tejto krajiny, a takisto aj preto, aby sa možno dozvedel, prečo väčšina obyvateľov tejto krajiny nedôverujú celej vláde.
Takže záver, veľmi krátko, dobre zvážte, milí kolegovia, ako budete hlasovať pri odvolávaní ministra Mikulca.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.10.2022 11:10 - 11:10 hod.

Ľubica Laššáková
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Ja by som vás chcela poprosiť o upresnenie. To znamená, toho 25. októbra my len rokujeme (reakcia predsedajúceho: "Áno.") o tých bodoch, pretože ste povedali, že 25., 26. sa nehlasuje. Ďakujem pekne za vysvetlenie. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Skryt prepis