4. schôdza

24.7.2012 - 2.8.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:27 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 15:04

Ivan Štefanec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Ďakujem pekne aj pánovi ministrovi za odpoveď. Pán minister, neprekvapili ste ma, tak ako aj pán premiér v svojej odpovedi, vyhli ste sa v podstate odpovede na túto otázku.
Chcem vám pripomenúť, že keď sa oháňate výpadkom daňových príjmov, rátate alebo beriete do úvahy daňovú prognózu z 15. júna, pán minister. Z 15. júna, čo je 6 týždňov starý údaj, takže za 6 týždňov sa nič nezmenilo a vy hovoríte, že 26. ste mali na takéto údaje iný názor ako 30. júna. To je dosť zarážajúce a svedčí to len o tom, že vaša argumentácia je nedôveryhodná, pán minister, tak ako je nedôveryhodné celé odôvodnenie o akýchsi 500 miliónoch, ktoré chýbajú. Bohužiaľ, samotná argumentácia o 500 miliónoch pokrivkáva, pretože keby bola pravdivá, tak pripravíte opatrenia na problémy, ktoré sa tam, v tomto materiáli, spomínajú, či je to zdravotníctvo, či sú to samosprávy, či je to Slovenská konsolidačná a tak ďalej. Namiesto toho vy sa sústreďujete len a len na druhý pilier.
Čiže aj vaša odpoveď a celý tento príbeh okolo údajnej diery 500 mil. a skráteného legislatívneho konania svedčí o tom, že je to len zásterka pre to, aby ste mohli siahnuť na peniaze ľudí - a to ma úprimne mrzí, že ste sa znížili k takýmto praktikám.
Ďakujem.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

2.8.2012 o 15:04 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:08

Ján Richter
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Len zopakujem to, čo som tu už dva- či trikrát v pléne hovoril. Na septembrovú schôdzu Národnej rady je navrhnutá informácia, ktorá sa týka celého komplexu vývoja makroekonomických výsledkov za prvý polrok vrátane celého komplexu návrhu opatrení. Bude to samostatný bod rokovania tejto Národnej rady. To nie je nič nové, čo hovorím, táto skutočnosť je známa poslancom Národnej rady.
Ale podstatné, čo je treba povedať, pán poslanec, a povedal som včera, že by som očakával od vás ďaleko väčšiu sebareflexiu, je skutočnosť, že vy a váš stranícky kolega ste zlikvidovali finančnú správu. Otázka je, bola to náhoda? Bol to účel? To asi zistia orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa touto problematikou budú následne zaoberať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 15:08 hod.

JUDr.

Ján Richter

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 15:11

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, vy ste tú istú otázku dal viacerým ministrom a ja som sa bol poradiť, že vlastne čo mám urobiť v takom prípade, keď odpoveď už prvýkrát na túto istú otázku, síce smerovanú na ministra financií, zodpovedal zastupujúci minister pán minister hospodárstva, čiže ja, ale odpoveď sme pripravovali my na pôdohospodárstve, čiže teoreticky by som mal teraz prečítať ešte raz tú istú odpoveď, ale ja si vážim panie poslankyne a pánov poslancov a nebudem ich takto trápiť a ponižovať.
Ja vám odpoviem jednou vetou. Stotožňujem sa s odpoveďou ministra financií.
Skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

2.8.2012 o 15:11 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:11

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Keďže dopredu sa nedá vedieť, že ktorá otázka na ktorého ministra bude vylosovaná, tak som si to dovolil položiť ministrovi, ktorý za to hlasoval v Rade ministrov, to bol minister Kažimír, a rezortne to prislúcha vám.
Pán minister, dovoľte, aby som ale položil jednu otázku. Prečo Slovenská republika chce v roku 2012 uplatňovať moduláciu na VDJ? Pretože toto sa týka modulácie priamych, teda modulácie aj v jednom prípade, aj v druhom, a týka sa to nariadenia 73/2009, keď za rok 2012 pre nové členské krajiny žiadny minister nehlasoval a takéto nariadenie prijaté nie je.
Ďakujem.
Skryt prepis

2.8.2012 o 15:11 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:11

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, zle je postavená vaša otázka, že prečo chce Slovensko uplatňovať moduláciu v roku 2012. Slovensko nechce, Slovensko musí uplatňovať moduláciu v roku 2012 na základe rozhodnutia Európskej komisie z 19. júla 2012. Z 19. júla 2012 máme tu oficiálne stanovisko, kde nás Brusel zaväzuje pri vyplácaní VDJ uplatňovať princíp modulácie a zároveň sú nastavené ďalšie konkrétne podmienky pri uplatňovaní jednotlivých platieb. Sú tam stanovené výšky jednotlivých či malých, či veľkých VDJ. Čiže sú tam aj tie údaje, ktoré máme aplikovať pri vyplácaní. Čiže celý tento postup je presne popísaný v nariadení alebo v usmernení Európskej komisie, ešte raz opakujem, zo dňa 19. 7. 2012.
Čiže otázka nestojí tak, či chceme, alebo nechceme, otázka znie, odpoveď znie tak, keď chceme uplatňovať systém realizácie VDJ, musíme uplatňovať systém modulácie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 15:11 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:11

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, ďakujem v mene pána ministra dopravy za otázku.
Návrh na uzavretie dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta cez rieku Dunaj na spoločnej štátnej hranici medzi mestami Komárno a Komárom bol stiahnutý z rokovania vlády na základe požiadavky Úradu vlády na doplnenie materiálu o zdôvodnenie výberu západného variantu, vysvetlenie procesu verejného obstarávania a vplyv na zamestnanosť v regióne. Doplnený materiál bude opätovne predložený na rokovanie vlády v čo najkratšom čase.
Skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 15:11 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:12

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, ja chvíľočku počkám, kým dohovorí pán minister Jahnátek, pretože práve na neho je smerovaná moja odpoveď. Idem odpovedať pánu ministrovi. Ďakujem vám.
Vážené dámy a páni, vážený pán minister, chcem sa vyjadriť k odpovedi pána ministra Jahnátka na interpeláciu uverejnenú v tlači 118 bod 11 vo veci nepreplácania oprávnených výdavkov na projekty rekonštrukcie škôl.
Vážený pán minister, pýtala som sa, kto nesie zodpovednosť za skutočnosť, že výzva bola vyhlásená na vyšší finančný objem, ako boli voľné finančné prostriedky. Odpovedáte mi, že nadmerné zmluvné viazanie finančných prostriedkov v rámci Prioritnej osi 1 Infraštruktúra vzdelávania ROP, ku ktorej došlo v rokoch 2009 - ´12, umožnilo vedenie bývalého ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré bolo riadiacim orgánom pre Regionálny operačný program. Rovnako píšete, že nadmerné zmluvné viazanie pokračovalo aj v rokoch 2011 - ´12 za bývalého vedenia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, na ktoré prešla kompetencia riadiaceho orgánu ROP.
Vážený pán minister, musím vyjadriť zásadný nesúhlas s vašou odpoveďou, pretože posledná výzva na infraštruktúru vzdelávania, teda na rekonštrukciu a prestavby škôl, bola vyhlásená v januári 2010. V polovici júla 2010 bol zverejnený na webovom sídle Regionálneho operačného programu zoznam škôl, ktorých projekty boli schválené. Teda nie v rokoch 2011 - ´12, ako píšete, dochádzalo k nadmernému zmluvnému viazaniu prostriedkov, ale o nadmernom zmluvnom viazaní prostriedkov bolo rozhodnuté za prvej Ficovej vlády. Je tak?
Na druhú otázku, prijímatelia sa na základe zmlúv vychádzajúcich zo zmluvy o NFP dostali do pozície neplatičov. Kto bude znášať sankcie vyplývajúce z neplnenia zmluvných podmienok medzi prijímateľom a dodávateľom stavebných prác v prípade schválených a nepreplatených žiadostí o platbu? Vy odpovedáte: Riadiaci orgán pre ROP nie je účastníkom týchto vzťahov ani do nich nezasahuje a že akékoľvek ďalšie zmluvné dojednania, z ktorých vyplývajú nároky na peňažné plnenie voči prijímateľom, sú výsledkom zmluvnej vôle týchto subjektov.
Vážený pán minister, musím opäť vyjadriť nesúhlas s vašou odpoveďou, z ktorej som až pobúrená. Prijímatelia uzatvárali zmluvy s dodávateľmi prác a služieb na základe podpísanej zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku a podmienok v nej stanovených. Neoddeliteľnou súčasťou zmlúv sú všeobecne záväzné podmienky zmluvy, v ktorých sú odvolávky na legislatívne pravidlá EÚ, systém finančného riadenia štrukturálnych fondov a iné riadiace dokumenty. V týchto dokumentoch sú okrem iného definované aj pravidlá oprávnenosti výdavkov, systém kontroly oprávnenosti, lehoty na kontrolné procesy a tak ďalej. Problém je v tom, že aj po splnení týchto náročných podmienok riadiaci orgán pre ROP nepristúpil k preplateniu výdavkov podľa zmluvy, a to nehovorím o nedodržiavaní termínov definovaných v riadiacich dokumentoch zo strany ROP-ky a s tým súvisiacim predlžovaním lehôt na preplatenie výdavkov. V tomto prípade prijímateľ, rozumej škola, je teda absolútne bezmocný. Aj keď uzavrel zmluvu s dodávateľom prác a služieb tak, aby rešpektoval termíny a lehoty stanovené v zmluve, nič mu to nebolo platné. A zmluva so štátom, riadiacim orgánom, teda ministerstvom, ho dostala do druhotnej platobnej neschopnosti, aj keď on nemá na tom žiadnu účasť.
Vo svojej odpovedi nepíšete, kto nesie dôsledky za druhotnú platobnú neschopnosť prijímateľov.
Toľko moja odpoveď na alebo reakcia na vašu interpeláciu.
A pretože túto interpeláciu považujem za neuspokojivú a zavádzajúcu, prosím, aby Národná rada Slovenskej republiky pri hlasovaní v zmysle rokovacieho poriadku túto moju nespokojnosť zobrala na vedomie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:12 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:20

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené dámy a páni, mám dve interpelácie.
Jedna je na ministra obrany Slovenskej republiky Martina Glváča.
Vážený pán minister, vláda Slovenskej republiky v zmysle § 4 ods. 2 zákona o vojenských obvodoch zrušila Vojenský obvod Javorina z 1. 12. 2010 nariadením vlády o zrušení Vojenského obvodu Javorina.
V zmysle nariadenia vlády k návrhu nariadenia vlády o zrušení Vojenského obvodu Javorina vydalo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka súhlas na správu lesných pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky na dobu určitú od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2020 pre Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky.
Vážený pán minister obrany, súhlas na správu lesných pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky na dobu určitú pre Vojenské lesy a majetky so sídlom v Pliešovciach spôsobuje v aplikačnej praxi veľké komplikácie pri realizácii drobných stavieb v rámci reštitúcií a prinavráteného vlastníctva. Fyzické a právnické osoby pri ich povoľovaní musia vycestovať na Vojenský stavebný úrad so sídlom v Košiciach. Vojenský stavebný úrad pri stavbách uskutočnených na pozemkoch v správe Vojenských lesov sa ako miestne príslušný odvoláva na znenie § 125, 139 ods. 9 zákona 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku ako kompetentný pre povoľovanie stavieb. Ide o stavby fyzických a právnických osôb, ktorým bolo prinavrátené vlastníctvo v rámci reštitučných konaní v zrušenom Vojenskom obvode Javorina. Stavby sú cyklotrasy, trafostanice pre energetické rozvody, posedy pre poľovníkov a iné drobné stavby, ktoré sa tak stávajú stavbami pre obranu štátu.
Interpeláciou som sa obrátila na pána ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby ministerstvo ako vlastník uvedených lesných pozemkov, na ktoré bol vydaný súhlas na dočasnú správu, inicioval zmenu charakteristiky lesov osobitného určenia na hospodárske lesy. Pán minister Ľubomír Jahnátek mi na interpeláciu odpovedal, že na základe uznesenia vlády ministerstvo vydalo výnimku na správu vo vlastníctve štátu pre Vojenské lesy a majetky na obdobie 10 rokov od zrušenia Vojenského obvodu Javorina. Táto výnimka sa však vzťahuje iba na správu lesného majetku vo vlastníctve štátu, ktorý tvoria lesné pozemky, lesné porasty a stavby vo vlastníctve štátu, za ktoré sa považujú investičné lesné cesty a lesné železnice a stavby a zariadenia s nimi súvisiace.
Tiež mi odpovedal, že Vojenské lesy a majetky vykonávajú na týchto pozemkoch práva vlastníka štátu, najmä zabezpečujú jeho ochranu, a zastupujú vlastníka v konaní pred súdmi a štátnymi orgánmi. Podľa pána ministra Jahnátka sú teda Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky aj povinnou osobou pri riešení žiadostí pôvodných vlastníkov o prinavrátenie užívacích práv k tejto pôde.
Vážený pán minister Glváč, zmenou charakteristiky lesov z osobitného určenia na hospodárske lesy v dotknutej oblasti by sa pre fyzické a právnické osoby, ktorým bolo po dlhých desaťročiach prinavrátené vlastníctvo v bývalom Vojenskom obvode Javorina, stal stavebným úradom pre povoľovanie a realizáciu drobných stavieb príslušný obecný stavebný úrad, čo by bolo pre nich veľmi praktické, pretože by nemuseli zakaždým cestovať do Košíc. Preto vás, pán minister, žiadam, aby ste iniciovali zmenu charakteristiky lesov osobitného určenia na hospodárske lesy a odpovedali mi, kedy tak hodláte urobiť.
Ďakujem vám za odpoveď.
A druhá interpelácia, kratšia, je na pána ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
Vážený pán minister, v súlade s § 34 zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov jednou z činností Slovenského pozemkového fondu je aj správa pozemkov, ktorých vlastník nie je známy, a podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorých vlastník nie je známy. Zaujíma ma, pán minister, ako Slovenský pozemkový fond nakladá s pozemkami, ktorých vlastník nie je známy, a s podielmi spoločnej nehnuteľnosti, ktorých vlastník nie je známy, do prípadného uplatnenia a preukázania vlastníckych práv.
Preto vás žiadam o odpoveď na nasledujúce tri otázky.
Aká je celková výmera pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, ktorých vlastník nie je známy, a aká je celková výmera pôdy pochádzajúcej z podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorých vlastník nie je známy?
Druhá otázka. Aký bol celkový príjem z prenájmu pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, ktorých vlastník nie je známy, a z prenájmu podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorých vlastník nie je známy, v rokoch 2010 a 2011?
A tretia otázka. Aká je celková výmera pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, ktorých vlastník nie je známy, a celková výmera pôdy pochádzajúcej z podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorých vlastník nie je známy, a ktoré Slovenský pozemkový fond v týchto rokoch neprenajímal?
Ďakujem obidvom pánom ministrom za odpoveď a vám za vypočutie.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:20 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:27

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Ďakujem, pani predsedajúca. Ja som sa chcel iba ohradiť voči predchádzajúcemu nezaradeniu ústnej možnosti prihlásenia sa k písomným interpeláciám, pretože počas čítania sme boli aj s pánom Osuským prihlásení. Ďakujem.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:27 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:28

Martin Fronc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Trochu nízko to mala nastavené predo mnou kolegyňa, takže som musel zdvihnúť mikrofóny. Ďakujem pekne.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Tak si to nastavte ako treba.

Fronc, Martin, poslanec NR SR
Prosím?

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Aby ste si to nastavili ako treba.

Fronc, Martin, poslanec NR SR
Tak. Ďakujem pekne. Takže moje interpelácie, bude ich niekoľko.
Prvá interpelácia je na pána ministra Čaploviča.
Ako je známe, pán minister, jednak z vašich verejných vyjadrení, ale aj nakoniec predložením novely zákona 184/2009 o odbornom vzdelávaní, chcete sprísniť podmienky na prijímanie na stredné školy dokonca tak, že dávate ako povinnosť, ako nutnú podmienku, aby na gymnáziá nemal žiak priemer horší ako 2 a na odborné školy 2,75. A súčasne ste sa vyjadrili, že chcete zaviesť celoštátne testovanie žiakov po ukončení aj I. stupňa základnej školy.
Ja nemám nič proti tomu, aby sme zvyšovali kvalitu, a takisto si myslím, že testovanie, tak ako som ho zaviedol, zaviedol maturitu a monitor, že má byť testovanie aj po ukončení I. stupňa základnej školy. Ale aby to bolo objektívne, tak k tomu musí byť niečo ďalšie, a to je curriculum, národné curriculum, a preto by som rád vedieť a opýtal sa vás, pán minister, či vôbec plánujete počas svojho funkčného obdobia pripraviť národné curriculum a toto národné curriculum, samozrejme, aj schváliť. A ak áno, tak v akom termíne by sme sa mohli toho dočkať minimálne pre základné školy, pre I. a II. stupeň?
Rád by som v tejto súvislosti podotkol, že mnohé vyspelé krajiny národné curriculum majú, a chcel by som ešte upozorniť, že národné curriculum a to, čo sa dnes používa ako cieľové vedomosti, že to nie je celkom to isté. Nerád by som bol, aby národné curriculum bolo niečo, kde sa tam napchá kopu vecí, ktoré nakoniec aj tak nie sú reálne istým spôsobom vykonateľné a overiteľné. Takže to bola moja prvá interpelácia.
Druhá interpelácia smeruje, áno, áno, takisto na pána ministra Čaploviča.
Predpoklady pre výkon pedagogického povolania stanovuje v podstate dlho známa vyhláška o pedagogickej spôsobilosti a táto vyhláška už dlho neodráža reálny stav a často znevýhodňuje celé skupiny pedagógov, nehovoriac o tom, že aj spôsobuje vážne problémy pri zabezpečení výučby, konkrétne tí, ktorí sa s tým stretávajú, tak určite vedia, že v prípade jazykov to je vážny problém. A takisto ako aj napríklad mnohé iné pedagogické odbory, či už sú to na základných, stredných školách alebo či sa to týka povedzme majstrov odborného výcviku, majú s tým, ako je to formulované, veľké problémy. Nehovoriac o tom, že sú tam občas aj kuriozity, pretože vysokoškolský profesor fyziky, keď príde, vezmú ho, aby učil na základnej škole fyziku, ale bude nekvalifikovaný. No, je to tak.
Takže myslím si, že dokonca aj viacerí z kolegov poslancov zrejme dostávajú listy so žiadosťou od pedagógov o pomoc s poukázaním na neúnosnosť súčasného stavu. Preto sa domnievam, že naozaj dozrel čas pre zásadnú zmenu na stanovenie predpokladov pedagogickej spôsobilosti a na naozaj jednu úplne novú vyhlášku.
Takže moja interpelácia znie na pána ministra, či hodlá vôbec urobiť novú vyhlášku o pedagogickej spôsobilosti. A ak áno, dúfam, že áno, tak v akom časovom horizonte by takáto vyhláška mohla byť pripravená a, samozrejme, schválená.
Ďalšia interpelácia, tretia, už sa nemusíte obávať, je to posledná, je interpelácia na pána ministra financií Petra Kažimíra.
Dlhodobo vieme, že Slovenská republika si potrebuje požičať peniaze. Požičiava si a bude si ich potrebovať požičať aj v najbližšom čase, aby prekryla svoje potreby, ktoré má. A vieme, že tieto peniaze si požičiava tak, že vypisuje štátne dlhopisy, ktoré sa snaží umiestniť na finančných trhoch. No ale ostatne a nie tak z dávnej minulosti vieme, že bol problém takéto dlhopisy umiestniť na finančných trhoch, alebo čím ďalej, tým viac sa stáva, že pokiaľ ich aj umiestni, predá, tak úročenie týchto dlhopisov je pre Slovenskú republiku nevýhodné.
Takže myslím, že môj predpoklad, že v krátkom čase si Slovensko bude opäť takýmto spôsobom požičiavať, je reálny. Ale ja by som rád vedieť, že či pán minister nechce a neuvažuje o vypísaní štátnych dlhopisov v nižšej nominálnej hodnote, ako sa to robí. V nominálnej hodnote 1 000, 5 000, 10 000 eur, ktoré by neponúkal na finančných trhoch, ale ktoré by ponúkal občanom Slovenska. Čiže dlhopisy vypísané v nižšej nominálnej hodnote pre občanov Slovenska. Totižto, ak by to sme urobili, ak by takýto krok sa udial, tak celkom iste úročenie takýchto dlhopisov by z pohľadu štátu bolo výhodnejšie, by bolo nižšie, ako teraz si požičiava na finančných trhoch. Na druhej strane by to bolo výhodné aj pre občanov, pretože jednak by mali dlhopisy, ktoré sú garantované štátom, a tie garancie zatiaľ sú asi obyčajne vždy najsilnejšie, určite silnejšie ako v mnohých komerčných bankách. Ale celkom iste by boli úročené podstatne lepšie pre občanov, akokoľvek dnes môžu mať úročené svoje peniaze uložené v komerčných bankách.
Pokiaľ som informovaný, takýto krok sa už udial v niektorých krajinách a dokonca veľmi úspešné. Takže moja otázka je, či pán minister a ministerstvo financií bude uvažovať a pokúsi sa urobiť tento krok o vypísaní dlhopisov v nižšej nominálnej hodnote, ktoré by boli ponúknuté občanom Slovenskej republiky.
Ďakujem, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:28 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video