94. schôdza

13.6.2023 - 28.6.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 14:08 hod.

Mgr.

Jarmila Vaňová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 13:55

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý deň ešte raz. Vážená pani poslankyňa, tak dovoľte mi, aby som reagoval na túto otázku. Začnem skôr takým mottom alebo, alebo krédom, ako my k tomu budeme pristupovať, nielen k tejto otázke, ale vôbec k otázke marginalizovaných rómskych komunít.
Ja si myslím osobne, že už sme skúšali za tie posledné desaťročia veľa parciálnych problémov vyriešiť a zatiaľ to neviedlo k uspokojivých výsledkom, tak teraz je snaha vlastne bojovať na štyroch frontoch naraz. To znamená vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie a práve ohľadom zdravia a, samozrejme, čiastočne bývania sa týka vaša otázka.
Na riešenie vlastne tejto problematiky v súvislosti s vylúčenými komunitami sa uplatňuje zatiaľ ten medzirezortný prístup, kde vlastne v kompetencii to majú viaceré rezorty vrátane zdravotníctva, životného prostredia a ministerstvo vnútra a takisto do tejto problematiky alebo k tejto problematike má čo hovoriť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Takže existuje pracovná skupina v súvislosti s napĺňaním cieľov akčného plánu k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 a táto pracovná skupina vznikla pod taktovkou úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a je zameraná na riešenie legislatívno-technických otázok súvisiacich s legalizáciou verejných studní a na zlepšenie prístupu k pitnej vode. Cieľmi tejto pracovnej skupiny zloženej z odborníkov pôsobiacich v štátnej správe, samospráve, ako aj v mimovládnych organizáciách sú tri veci.
Po prvé, akým spôsobom dosiahnuť legalizáciu studní nachádzajúcich sa vo vylúčených komunitách, respektíve akým spôsobom čo najefektívnejšie dosiahnuť stabilnú kvalitu vody, ktorá by spĺňala parametre pitnej vody, ktorej zdrojom by boli už existujúce studne nachádzajúce sa predovšetkým v osídleniach marginalizovaných rómskych komunít, a takisto do tejto problematiky nielen legalizácia existujúcich studní, ale spadá sem aj ako vybudovať nejaké nové studne. Ale toto by nepostačovalo a aj vzhľadom na to, že treba, po druhé, zabraňovať aj prípadnej kontaminácii podzemných vôd už z existujúcich zdrojov vody. Lebo naozaj aj v okolí, kde žijú marginalizované rómske komunity, je veľa zdrojov, ktoré môžu túto pitnú vodu kontaminovať. A takisto otázka je, že už teraz vieme o takých prípadoch, kde tie studne sú nevyhovujúce, kontaminované, takže ako ich doriešiť je tretím cieľom vlastne tejto pracovnej skupiny.
Táto pracovná skupina má potom aj merateľné ukazovatele, ktoré by mali byť v rámci akčných plánov splnené. Gestorom tejto aktivity je úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, spolugestor ministerstvo životného prostredia a úrad verejného zdravotníctva. Dokonca mám tu, samozrejme to nebudem čítať, webovú stránku, ale existuje mapa, kde sú vlastne zaznačené neštandardné zdroje vody v rámci Slovenskej republiky, a v tejto mape sú marginalizované rómske komunity z atlasu rómskych komunít zaznačené zvlášť takými bublinami, takže tam je možné aj nájsť na mape, ktorých obcí alebo komunít sa to týka. A v nadväznosti na tieto ciele alebo na trojicu týchto cieľov v súčasnosti sa v skupine pracuje na tzv. kompetenčnej matici s určením rozsahu kompetencií jednotlivých rezortov. Lebo vieme, že dosť často hlavný problém Slovenska je aj rezortizmus, že nie sme schopní spoločne riešiť niektoré problémy a tu môže mať istú výhodu aj úradnícka vláda, kde nemáme na tých ministerstvách rozdielne názory alebo rozdielne politické postoje.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 13:55 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:08

Jarmila Vaňová
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne, pán premiér. Ja som skôr, akože tie informácie sú mi aj známe, aj to, že to má pod gesciou ten úrad splnomocnenca pre rómske komunity, aj o atlase komunít som informovaná dostatočne. Skôr som mala potrebu vlastne ako vniesť do toho verejného priestoru aj túto otázku. Lebo my síce máme tie stratégie, ale tí ľudia žijú každý deň bez vody, ale ďakujem za odpoveď.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 14:08 hod.

Mgr.

Jarmila Vaňová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:08

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, tak vlastne súhlasím s vami, ako ste skončili vlastne predchádzajúcu poznámku, že už aj to je dôležité, aby sme o týchto témach intenzívne verejne hovorili, a ako som spomínal, vzhľadom na to, že podľa aj môjho osobného názoru to treba riešiť, túto problematiku, komplexne, tak aj preto som nedávno navštívil komunitu Luníku IX a zdá sa teda, že tá otázka možno postupuje smerom dopredu nejakými krokmi, ale určite by bolo dobré aj vrátane nového programového obdobia, kedy naozaj sú navýšené prostriedky na riešenie tejto problematiky, aby sme, aby sme vedeli tie peniaze naozaj efektívne využiť. A z tohto pohľadu mestská časť Košice – Luník IX s počtom obyvateľov 7 200 je do istej miery pozitívnym príkladom samosprávy, ktorej sa postupne darí zlepšovať niektoré životné podmienky svojich obyvateľom prostredníctvom teda efektívnejšieho využívania existujúcich finančných zdrojov, ale aj dočasná schéma. A bol som, teda mal som z toho pozitívny pocit, že naozaj tam pôsobia aj mimovládne organizácie alebo cirkevné organizácie, ktoré pomáhajú v tejto aktivite. A ako som už spomínal, medzi tými štyrmi problémami, ktoré my musíme naraz riešiť, je aj bývanie a práve preto kvalita bývania má priame dopady a pozitívny vplyv na, aj na vzdelanie, aj na zlepšenie prípravy na zamestnanie, jeho získania, ako aj na priamu súvislosť so zdravotným stavom ľudí.
Na Luníku IX som sa zaujímal predovšetkým o projekt Budujeme nádej, svojpomocnú výstavbu rodinných domov, ktorý zastrešuje organizácia ETP Slovensko, a prostredníctvom svojpomocnej výstavby majú obyvatelia sídliska získať zároveň aj pracovné zručnosti. A zároveň aj platí, že ak niekto teda robí „na svojom", tak určite si aj váži viacej, viacej aj tú pomoc, aj to, čo, to, čo takto vybuduje, a zároveň teda získava alebo môže získať nové pracovné zručnosti, ktoré môže využiť eventuálne aj na trhu práce, keďže vieme, že čoraz viacej sektorov má problém a ešte bude mať veľký problém so získaním nielen teda kvalifikovanej pracovnej sily, ale aj pracovnej sily v oblasti služieb alebo teda stavebníctva. A projekt, tento projekt je teda určený pre rodiny zo sídliska, ktoré sú v bytovej núdzi a splnia podmienky na zapojenie sa do projektu a na získanie mikropôžičky. To znamená, že zo začiatku je tam aj nejaká sporiaca fáza, kde sa zisťuje, že do akej miery tá rodina je schopná aj z toho mála, čo majú k dispozícii, sporiť isté prostriedky a po splnení teda tých podmienok môžu dostať mikropôžičku, ale tieto pôžičky sa nevyplácajú priamo, ale kupuje sa z nich materiál na stavbu týchto domov.
A môžem povedať, že tento pracovný výjazd bol aj inšpirujúci vo viacerých rozmeroch a práve som videl v akcii spoluprácu aj samosprávy so štátom, mimovládnymi organizáciami a využívanie finančných zdrojov na zmysluplné projekty a vzdelávacie aktivity. A vnímam to naozaj, aby som to teda ešte raz zdôraznil, že podpora inklúzie obyvateľov rómskych komunít musí byť zameraná komplexne na tie štyri oblasti, vzdelávanie, najmä teda z môjho pohľadu, ja som veľký fanúšik ešte predškolského vzdelávania, lebo tam vieme podchytiť tú novú generáciu, aby neskôr nezaostávali. Ale aj zamestnanosť, lebo aj keď poskytneme im nejakú pomoc aj materiálnu, tak aby si to vedeli udržať v dostatočnej kvalite, potrebujú k tomu vlastný príjem. A pochopiteľne nedá sa toto všetko zabezpečiť bez toho, aby, aby nemali strechu nad hlavou a aby, aby aj z hľadiska zdravotných indikátorov napredovali dopredu, lebo stále sú obrovské rozdiely medzi zdravím týchto komunít a majority.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 14:08 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:14

Jarmila Vaňová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja už nemám otázku, ja by som, ja som len veľmi rada, že ste prišli aj s pozitívnymi informáciami z terénu a že ste neobišli aj túto časť Košíc, pretože je veľmi dôležitá, je veľká. Ja len poviem, že ja som na Luníku pracovala dva a pol roka na miestnom úrade, takže to veľmi dobre poznám a veľmi im fandím, aby, aby ďalej pokračovali v tých zmenách, ktoré tam sú naštartované, takže ďakujem a držím palce aj v tejto téme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 14:14 hod.

Mgr.

Jarmila Vaňová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:14

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, ako sme uviedli aj v programovom vyhlásení vlády a z posúdenia súčasného stavu, ale aj vo väzbe na očakávané trendy vyplýva, že je potrebné po viac ako 20 rokoch fungovania súčasného modelu verejnej správy jeho posúdenie a odporúčanie viacerých zmien a považujeme za škodu, že sa od roku 2006 vlády ani parlament teda do hĺbky nezaoberali pravidelným hodnotením a alebo návrhmi na prípadné úpravy týchto vzťahov. Takže ja som hovoril aj pri predstavovaní vládneho programu, že z môjho pohľadu je výhoda mať v tejto problematike úradnícku vládu, keďže my nemáme starostov ani županov, a tým pádom môžme sa pozrieť trošku takými nezaťaženými očami, čo funguje, čo nefunguje. A určite aj vy to poznáte veľmi dobre, že nikto by takýto systém nevymyslel, ak by mal možnosť budovať systém od začiatku, vzhľadom na to, ako sa menili postupne tie kompetencie, zdroje financovania z jedného, druhého, tretieho zdroja. A takže v zásade je tam veľká džungľa aj kompetencií, aj financovania a dosť často aj to financovanie je, povedal by som, ad hoc menené aj vo väzbe na to, aké sú aktuálne politické ciele a politické nálady na Slovensku.
Takže to, čo, to, čo je mojím cieľom a je to vlastne aj taká prezidentská, premiérska téma v tom zmysle, že radi by sme poskytli verejnosti nejaký výpočet hlavných problémov z hľadiska decentralizácie, ale aby sme nehovorili len o problémoch, budeme hovoriť aj o nejakých alternatívnych riešeniach, a to aj z hľadiska kompetencie, aj z hľadiska financovania, ako aj modernizácie. Takže existuje pracovná skupina, ktorá vypracuje nejaký návrh, ktorý potom bude ďalej diskutovaný aj predstaviteľmi samospráv a, samozrejme, budeme to aj verejne komunikovať.
V tak krátkom čase nemáme ambíciu doriešiť všetky detaily, to asi nie je celkom možné, ale to, čo chceme, je zadefinovať z nášho pohľadu teda kľúčové problémy a nejaké námety na riešenie a budeme dúfať, že aj nová vládna koalícia, ktorá bude mať plný mandát od občanov, že možno niektoré tieto nápady využije v budúcnosti alebo minimálne urobí ďalšie kroky, ktoré by mohli viesť k tomu, že sa sprehľadní, sprehľadnia finančné toky, ale aj sa upracú trošku tie kompetencie, ktoré, ktoré momentálne sú veľmi neprehľadné.
Takže aby som to, aby som to uzavrel, vážený pán poslanec, z uvedeného vyplýva, že vám a ani poslancom, bohužiaľ, dnes ešte nemôžem predstaviť tieto návrhy úpravy rozdelenia kompetencií, optimalizáciu štruktúry oboch zložiek verejnej správy, ale, samozrejme, tým, že je to naša domáca úloha, tak veľmi rád to urobím potom, ako tento materiál uzrie svetlo sveta. Ďakujem pekne za otázku.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 14:14 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:19

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem, pán premiér, za odpoveď. Áno, do určitej miery teda, samozrejme, akceptujeme to, že je tá nestrannosť tuná, ktorá nám môže trošička tak pootvoriť túto tému, ako ste povedali, nestranne, takže len máme naozaj pred sebou také pomerne krátke obdobie a dokonca ešte také hluché obdobie, že kde by som teda si myslím nielen ja, ale mnohí uvítali práve to, čo ste spomenuli, aj tú verejnú diskusiu a oboznámenie, aby to nebolo také, že politici sa medzi sebou dohodli. Takže ja iba ešte možno, že či teda v tom vašom uvažovaní sa, uvažujete tak, že by teda boli len tie napríklad tri samosprávne kraje, trebárs ešte plus bratislavský, alebo nejakým iným spôsobom?
Skryt prepis

22.6.2023 o 14:19 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca odpoveď 14:19

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Áno, ďakujem pekne za doplňujúcu otázku. Zatiaľ nechcem predbiehať tie, tie výsledky, a budú tam alternatívne možnosti, ako, ako to spraviť. Takže zatiaľ nebudem hovoriť o tých, o tých detailoch, ale určite, určite vám ich predstavíme niekedy na jeseň, keď, keď to dáme na verejnú diskusiu, ten materiál. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Doplňujúca odpoveď

22.6.2023 o 14:19 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:19

Jozef Bíreš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, prečítam odpoveď, teda zastupujem pána ministra Petra Balíka.
Vážený pán poslanec, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pripravilo nový program pre implementáciu fondov Európskej únie. Nové eurofondy na najbližšie roky sú spravované najmä cez nový program Slovensko. Prostredníctvom neho sa efektívne a spravodlivo investujú vyčlenené prostriedky z rozpočtu EÚ a zo štátneho rozpočtu. Vďaka členstvu v Európskej únii máme možnosť čerpať finančnú podporu na vyrovnávanie regionálnych rozdielov cez eurofondy. Eurofondy menia Slovensko k lepšiemu a pomáhajú našej krajine stáť, stať sa modernejšou.
Doteraz sa európske peniaze investovali cez šesť operačných programov, ktoré riadilo šesť rôznych ministerstiev, program Slovensko prináša zjednodušenie a zefektívnenie celého eurofondového procesu. Keďže bude iba jeden program, budú sa ľahšie presúvať peniaze medzi jednotlivými investičnými prioritami bez potreby súhlasu Európskej komisie. To pre občanov znamená rýchlejšiu a efektívnejšiu pomoc vo viacerých oblastiach života. Konkurencieschopnejšie a inteligentnejšie Slovensko, 1,9 miliardy eur, ide o európsky cieľ politiky, jednak konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa. Investície sú zamerané na podporu vedy, výskumu a inovácií, digitalizáciu, posilnenie malých a stredných podnikov, rozvoj zručnosti a digitálnu pripojiteľnosť. Je pred nami obrovská šanca posunúť sa vpred, investície do vedy, výskumu a inovácií prinesú lepšie a kvalitnejšie pracovné miesta a tým aj dôstojnejší život ľudí v regiónoch.
Ďalšia oblasť je Zelenšie Slovensko, 4,2 miliardy eur, ide o európsky cieľ politiky 2: Zelenšia, nízkouhlíková Európa. Investície podporia energetickú efektívnosť, znižovanie emisií skleníkových plynov, energiu z obnoviteľných zdrojov a uskladňovanie energie reflektujúc aj globálnu situáciu a potrebu znižovania závislosti slovenskej ekonomiky na energetických zdrojoch z Ruska. Taktiež sa podporia investície na adaptáciu na zmeny klímy, prístupu k vode, na posilnenie ochrany prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry, ako aj udržateľnú mestskú mobilitu. Podstatná časť zdrojov z nových eurofondov pôjde na ochranu prírody a životného prostredia. Na ochranu prírody a biodiverzity je vyčlenených 721 miliónov eur, najmä na podporu chránených častí prírody a krajiny 248 miliónov eur a prieskum, sanáciu a monitorovanie environmentálnych záťaží 239 milión eur. Pre zdravší život v mestách a obciach budú dôležitejšie investície do udržania mestskej mobility 891 miliónov eur, medzi nimi aj investície do ekologickej verejnej dopravy 491 milión eur a cyklodopravy 100 miliónov eur.
Ďalšia oblasť je Prepojenejšie Slovensko, pokrýva 2 miliardy eur. Ide o európsky cieľ politiky 3: Prepojenejšia Európa, podporíme rozvoj inteligentnej bezpečnej a udržateľnej transeurópskej dopravnej siete, ako aj vnútroštátnu regionálnu a miestnu mobilitu. Významná časť nových eurofondov je určená na riešenie problémov, ktoré boli v minulosti zanedbávané, budovanie a opravy ciest prvej triedy 241 miliónov eur.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 14:19 hod.

prof. MVDr. DrSc.

Jozef Bíreš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:27

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán minister pôdohospodárstva, ďakujem za odpoveď. Predpokladám, že takéto odpovede sú aj pri ďalších otázkach, lebo ja som chcel po jednotlivých okresoch vedieť výsledky pomoci a aké sú plánované projekty pre jednotlivé okresy. Čiže ja sa možno aj dohodnem s pánom predsedajúcim, že ďalšie otázky asi nemusia byť zodpovedané, lebo asi máte také isté odpovede. Škoda, že tu nie je pán minister pre investície, lebo by ma zaujímali konkrétne okresy a asi mi ani neviete odpovedať na Martin a martinskú nemocnicu, že čo konkrétne sa teraz v tejto danej veci ide riešiť. Takže asi len ďakujem a možno sa budem interpeláciou dopytovať. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 14:27 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:27

Michal Palkovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážený pán poslanec a poslanci, dovoľte mi zareagovať na otázku pána poslanca. Má dve roviny, aby som bol úplne úprimný. To znamená tú právnickú a tú medicínsku. K tej právnickej, ktorej sa nerozumiem, mi bolo napísané a prečítam tak, ako vám to odovzdáme.
Podľa čl. 2 Ústavy Slovenskej republiky štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Právny poriadok Slovenskej republiky vychádza z chápania pojmu pohlavia ako objektívnej skutočnosti definovanej v Ústave Slovenskej republiky, pričom právo spoločnosti poznať biologické pohlavie každej osoby súvisí s osobným právom občanov, a to z dôvodu ochrany zdravia tejto osoby pri práci, čo je čl. 38 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý znie: „Ženy, mladiství a osoby zdravotne postihnuté majú právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a osobitné pracovné podmienky." Ďalší dôvod je pri vstupe do manželstva, čo je článok 41 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky: „Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou." Pri ochrane ženy v tehotenstve, čo je čl. 41 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky: „Žene v tehotenstve sa zaručuje osobitná starostlivosť, ochrana v pracovných vzťahoch a zodpovedajúce právne podmienky." Ďalej pri vyšetrovaní trestných činov, kde je identifikácia páchateľa podľa rodného čísla. Pri stanovovaní dôchodku, čo je čl. 39 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky: „Po dosiahnutí ustanovenej doby účasti na systéme primárneho hmotného zabezpečenia v starobe má osoba, ktorá dosiahla ustanovený vek, nárok na primárne hmotné zabezpečenie v starobe." Ďalej pri ochrane pred neprimeranou záťažou spojenou so športom, pri prijímacích skúškach na športové školy, pred športovými súťažami. Pri ochrane súkromia, čo je umiestňovanie týchto osôb na izby v nemocniciach, do sociálnych zariadení, toalety, spoločné sprchy a podobne. Pri umiestnení do väzníc, kde je ochrana pred sexuálnym zneužitím, pred vstupom na štúdium, športová fakulta, športové preteky, teologická fakulta a podobne. Rozsah zmien, ktoré sa uvádzajú, nie je konečný a týkal by sa prakticky každej oblasti, kde je spoločnosť rozdelená na základe pohlavia.
Dňa 16. mája 2022 bol vo vestníku ministerstva zdravotníctva uvedený oznam, ktorým sa pozastavuje platnosť a účinnosť odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike. V uverejnenom vestníku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky ročník 70 zo 6. apríla 2022 z čiastky 18 až 20. Pozastavenie platnosti a účinnosti uvedeného odborného usmernenia sa vykonáva z dôvodu zadefinovania štandardných postupov správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti osobe s diagnózou F64 v súlade s ustanoveniami § 4 ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti. Uverejnením štandardného postupu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre diagnostickú jednotku F64, čo sa týka transsexualizmu, sa platnosť predmetného ustanovenia obnoví. Dňa 2. marca 2023 minister pán doktor Lengvarský podpísal štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Dokument je momentálne uverejnený na webovom sídle.
To je tá časť právnická a teraz ideme do tej časti medicínskej, to znamená, že tej, ktorá sa týka vypracovania štandardného terapeutického, diagnostického a preventívneho postupu. Musím konštatovať, že jeho tvorba mala štandardný charakter. Obsahovo je podľa vzoru z Nemecka. Dneska ale už vieme a aj po zasadnutí napríklad svetovej, svetového zdravotníckeho združenia v Ženeve pred tromi týždňami odznelo, že štandardy sa už vyvíjajú a ten nemecký sa nahrádza teraz švédskym, ktorí majú aj momentálne najväčšie skúsenosti. Z toho dôvodu sme iniciovali vytvorenie pracovnej skupiny, práve ktorá by sa zaoberala dopracovaním najmodernejších poznatkov v oblasti transsexualizmu do štandardného terapeutického, diagnostického a preventívneho postupu práve za účelom v podstate diagnostického, ale najmä toho terapeutického postupu, kde napríklad teraz už podľa tých nových guidelinov musí byť aj psychologický counseling. Toto celé budeme robiť plus ďalšiu vec, s pani ministerkou spravodlivosti sa stretnem budúci týždeň takisto k tej téme právnických dôsledkov.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 14:27 hod.

Michal Palkovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video