Najúčinnejšie riešiš tak, že odstránš nositeľa problému. Pán podpredseda, demokrat, žiadny demokrat sa nemôže dívať na členov žiadnej národnej menšiny ako na rukojemníkov. Nuž, čo sa stalo? Prvým krokom nového maďarského parlamentu bolo realizovanie toľko krát žiadaného slovenského návrhu, na ústavné zakotvenie práva príslušníkov menšín v Maďarskej republike, na parlamentné zastúpenie.
Maďarský parlament pri určení nového počtu...
Najúčinnejšie riešiš tak, že odstránš nositeľa problému. Pán podpredseda, demokrat, žiadny demokrat sa nemôže dívať na členov žiadnej národnej menšiny ako na rukojemníkov. Nuž, čo sa stalo? Prvým krokom nového maďarského parlamentu bolo realizovanie toľko krát žiadaného slovenského návrhu, na ústavné zakotvenie práva príslušníkov menšín v Maďarskej republike, na parlamentné zastúpenie.
Maďarský parlament pri určení nového počtu poslancov Národného zhromaždenia, zakotví aj právo príslušníkov menšín, teda aj slovenskej národnostnej menšiny, na parlamentné zastúpenie. Pripomínam, že takáto ústavná garancia v Slovenskej republike pre menšiny neexistuje. A moji kolegovia sa ma opýtali aj dnes ráno, či náhodou súčasnou hystériou, okolo zákona o štátnom občianstve, nechce slovenská vláda prekryť práve tento fakt. Súčasne chce maďarský parlament riešiť jednou jedinou vetou aj možnosť zakotvenia zrýchleného procesu udelenia štátneho občianstva pre tých, ktorí ovládajú maďarský jazyk, resp. majú maďarských predkov. Navrhovaná úprava je 100-percentne identická ako úprava príslušného rumunského zákona, resp. úplne zodpovedá úprave, ktorá bola aj v príslušnom slovenskom zákone v období medzi 1997 a rokmi 2005.
Podotýkam, že za tieto znenia slovenského zákona hlasovali vtedy všetci poslanci aj súčasných vládnych strán aj v roku 2005 aj v roku 2007. Doplním ešte, že aj slovenský zákon obsahuje zrýchlenú možnosť pridelenia štátneho občianstva, nielen pre zahraničných Slovákov, ale aj pre aktívnych záujemcov o Slovensko alebo slovenskú kultúru a všetci poslanci Strany maďarskej koalície, vždy hlasovali za tieto úpravy, a to je vlastne všetko. Kráľ je nahý! Súčasná vlna hystérie odkrýva len neustále snahy súčasnej vládnej koalície, vidieť nepriateľa v tunajšej maďarskej komunite. Hovoriť kolegovia, v súvislosti s týmto krokom, o bezpečnostnom riziku a hovoriť o Maďarsku ako o potencionálnom nepriateľovi, v súčasnej dobe nespĺňa ani základné kritériá európskeho politického dialógu. Maďarsko susedí so siedmimi krajinami a šesť z nich berie na vedomie tento krok tak, ako berie na vedomie tento krok aj medzinárodná komunita, ktorá sa čuduje, čo sa deje na Slovensku.
Niektorí hovoria, že forma prijatia zákona, nie je dobrá. Chceli by rokovať. Nuž, požiadavka na rokovania je požiadavkou sympatickou. Aj Magyar koalíció partja je toho názoru, že bude potrebné rokovať a keďže zákon bude účinný len od 1. 1. 2011, sme toho názoru, že ostane dostatok času aj na rokovania. Nuž, ale kolegovia s kým? S kým chcete rokovať? S tým prezidentom Šujomom, ktorému nebol umožnený vstup na územie Slovenskej republiky, vlani v auguste? Alebo s tým predsedom vlády Bajnaim, ktorý okamžite pozval na rokovania predsedu vlády Roberta Fica, vlani v septembri, ale ktorý v decembri, v minulom roku, bol nútený vyhlásiť, že z dohôd v Sečeni sa nič neplní.
Alebo skutočne si myslí ktokoľvek vážne, že budú rokovania na parlamentnej úrovni v blízkej budúcnosti potom, ako členovia slovenskej vládnej koalície sa vyjadrili aj včera, neprijateľným spôsobom, na adresu maďarského parlamentu? A aby sme nezabudli, rokovalo Slovensko napr. o prijatí zákona o štátnom jazyku? Rokovalo pred prijatím identického návrhu o slovenskom štátnom občianstve? Rokovalo pred zavedením hybridných učebníc zemepisu pre školy s vyučovacím jazykom maďarským? Alebo po neadekvátnom policajnom zásahu v Dunajskej Strede?
Dámy a páni, bolo by potrebné zachovať si aspoň štipku zdravého rozumu a po voľbách si fakt sadnúť za rokovací stôl. Teraz vidíme, že je veľa takých vládnych politikov, ktorí sa riadia Terbiho zákonom o úspešnom politikovi. Ak nevieš, čo máš robiť, hlavne v predvolebnom období, nájdi dostatok ľudí, ktorí pochodujú nejakým smerom, postav sa na ich čelo a máš garantovaný úspech. V mene Strany maďarskej koalície, odmietam takúto hystériu, ktorá sa vytvorila nevhodným spôsobom. SMK nabáda každého k civilizovanému a rozumnému postoju a je pripravená zohrať úlohu katalyzátora na riešenie tohto problému po voľbách.
Nakoľko, ale dnes, tu nevidíme vôľu na rozumný dialóg, dovoľte mi, aby som vás oboznámil s dvoma rozhodnutiami členov poslaneckého klubu Magyar koalíció pártja - Strany maďarskej koalície. Prvým je, že nemienime tu počúvať krajne nevhodné výkriky niektorých našich kolegov a po mojom vystúpení poslanci za SMK opustia rokovaciu sálu a týmto dnešný rokovací deň pre nás končí.
Po druhé, chcem vás informovať o tom, že na rokovaní poslaneckého klubu Strany maďarskej koalície, viac poslancov za SMK informovalo kolegov, že v budúcnosti majú záujem požiadať aj o štátne občianstvo Maďarskej republiky, pričom prehlasujú, že žiaden z nich sa nevzdá ani slovenského štátneho občianstva. Tento krok poslanci chápu ako prejav svojej dvojitej občianskej a národnej väzby. Každý z nás si váži aj naše slovenské štátnej občianstvo a každý poslanec aj budúceho slovenského parlamentu za SMK, sa bude riadiť naďalej na základe úcty a rešpektu k slovenskej ústave a k zákonom slovenskej republiky. Nie sme, ale majetkom žiadneho štátu, sme slobodní ľudia. Chcem, jasne povedať aj to, že ani mená ani čas a spôsob získania iného štátneho občianstva, nikto nikdy nebude zverejňovať. Je to vec osobná pre každého človeka, občana, tak ako nikto nemá čo skúmať ani terajší stav dvojitého štátneho občianstva a vyše 200 tisíc občanov Slovenskej republiky a samozrejme ak príjmete akúkoľvek reštriktívnu formu slovenského zákona o štátnom občianstve, obrátime sa na Ústavný súd Slovenskej republiky, ako aj na Európsky súd pre ľudské práva.
Vážený pán podpredseda, ďakujem pekne za slovo, dámy a páni tešilo nás, dovidenia.
(Potlesk.)
Skryt prepis