Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, panie poslankyne, páni poslanci, naozaj som presvedčený, že s pomocou netreba otáľať a čím dlhšie sa hovorí, tým neskôr príde, preto sa ospravedlňujem, že tiež prispejem pár minútami k oneskoreniu. Ale predsa len cítim potrebu niečo povedať. Vážení, ak chceme, aby ľudia prišli k voľbám, aby mali úctu k politikom, politici musia ukázať, že majú úctu k k občanovi, že chápu je problémy, musia ukázať,...
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, panie poslankyne, páni poslanci, naozaj som presvedčený, že s pomocou netreba otáľať a čím dlhšie sa hovorí, tým neskôr príde, preto sa ospravedlňujem, že tiež prispejem pár minútami k oneskoreniu. Ale predsa len cítim potrebu niečo povedať. Vážení, ak chceme, aby ľudia prišli k voľbám, aby mali úctu k politikom, politici musia ukázať, že majú úctu k k občanovi, že chápu je problémy, musia ukázať, že súdržnosť a spolupatričnosť, to nie sú len táraniny v predvolebnom boji, ale že to sú princípy podľa ktorých žijeme. Každý snáď, kto sedí v tejto snemovni vie, že mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Myslím že každý vie, že výkonná moc má legálne právo predkladať návrhy na riešenia mimoriadnych situácií, aj keď by sa nám nepáčili, alebo by sme vedeli lepšie. Každý vie, aké sú v tomto parlamente počty a každý vie, že vládny návrh ...
Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Myslím, že každý vie, že výkonná moc má legálne právo predkladať návrhy na riešenia mimoriadnych situácií aj keď by sa nám nepáčili, alebo by sme vedeli lepšie. Každý vie, aké sú v tomto parlamente počty. A každý vie, že vládny návrh prejde. Prečo sa o tom bavíme? No, lebo chce sa každý predviesť čo jeho strana.
Vážení, vláda urobila návrh, ktorý čiastočne, čiastočne nahrádza všetko to, čo bolo za 20 rokov zanedbané. Viete, zaoberám sa touto otázkou roky. Čo sa týka protipovodňových opatrení, čo sa týka zádržnej schopnosti územia, aby udržala dažďové vody. Nikto neurobil toľko, čo mohol urobiť. Ani z ďaleka. A uvedomme si, že jedna vláda bola štyri roky, iná bola osem rokov, ďalšia šesť a ešte predtým nejaká dva roky, ale každý sa rozhodol pre nejaké priority.
Uvedomme si, že to, čo riešime, je len následok niečoho, čo sme mohli urobiť lepšie. Či už vysadiť viacej stromov, či už rozdeliť veľké poľnohospodárske výmeny na menšie celky a sadiť plodiny inak, než dolu brehom, ale po vrstevnici, alebo sa mohli budovať zádrže na potokoch, mohli sa budovať suché poldre, ktoré boli častokrát zastavené, malo sa robiť na prietočných profiloch tých tokov, ktoré vodu potom brzdia, nerobí sa. A samozrejme, mali sa robiť aj opatreńia a učiť ľudí ako sa správať.
Vážení, ale to nie je len otázka vlády. Každý, kto sa s týmto problémom trochu zoznámi, tak vie, že to je otázka miestnych samospráv, územné nemajú v tom žiadnu kompetenciu, ale niektoré robia. Že je to otázka vlastne každého, kto má niekde svoj domov.Takže, nekydať len na vládu, pretože, jednoducho to neobstojí.
Pozrite sa, keby sme boli urobili to, čo malo byť urobené dávno, možno ani to by nestačilo. Už tu bolo povedané, že niekde padlo 400 milimetrov za mesiac. Ja bývam v obci, kde padne tak 400 až 600 do roka. Za mesiac padlo 240 a boli vytopení aj ľudia, ktorí celkom nebývajú v oblastiach, ktoré by boli záplavové. Je to naozaj mimoriadna situácia.
Tak dajme priestor na to, aby sa využil mimoriadny nástroj, aby išiel rýchlo k tým ľuďom, ktorí na to čakajú. Poznám ľudí a navštívil som lokality, ktorí nemôžu ísť dva týždne vo vlastnom dome na toaletu. Jednoducho sa to nedá. Ľudí, ktorým voda zničila záhradky, úrodu, zvieratá sa utopili. Poľnohospodári tisíce pôd v kraji, ktorý nie je až tak ohrozený, ale tisíce hektárov sú zaliate a ešte dlho budú zaliate. To, čo dneska spravíme, to je takáto maličká omrvinka, ktorá trošku uľahčí život ľuďom, ktorí priamo tými povodňami trpia.
Ja nechcem dávať žiadne návrhy, len chcem upozorniť na to, že riešenie nie je len otázkou vlády, ale je to otázka pre každého, kto zastáva verejnú funkciu. A je jedno, či je starosta, alebo je župan, alebo je prednosta obvodného úradu, alebo je minister životného prostredia, alebo pôdohospodárstva. Je to jedno. Každý má prispieť k riešeniu svojím dielom.
Veľmi sa ma dotklo, čo tu bolo povedané na adresu županov. Som úradujúci predseda SK osmičky. Župani sú muži, ktorí dostali priamy mandát od občana. Niektorí opakovane. Občania županov poznajú na rozdiel od mnohých poslancov, ktorí sedia v parlamente. A občania im dôveru dali opäť. Sú to ľudia, ktorí riešia tiež problémy v prvej línii ako starostovia a ako primátori obcí. Tak ich nenapádajte, je to nezodpovedné, nezakladá sa to na pravde. Je to obyčajná lož. Kto tvrdí to, že župad zadá niečo drahšie, dokonca v násobkoch, ako to stojí.
Veď vy si uvedomte jedno. Že v tých dedinách spochybňujete, či pomoc príde k adresátovi. Tam jeden vedľa druhého utrpel škody. Keby ste sa išli pozrieť, vedeli by ste o tom. Tí ľudia sa najlepšie kontroľujú jeden druhého a vedia, kto čím trpí, pretože majú spoločné problémy a vidia si do kuchyne. Tie peniaze, ak ich má rozdeliť starosta, no, vážení, ja mu to nezávidím. Pretože starostov dnes ľudia napádajú za to, že im nečerpajú vodu z pivníc, aj keď najlepším riešením v situácii, keď sú vysoké hladiny spodných vôd, je vodu nečerpať z tej pivnice. Lebo tam bude o to lepšie natekať o čo viac a rýchlejšie sa vyčerpá.
Ľudia nechápu súvislosti, že pivnica a 500 metrov vzdialené jazero sú spojené nádoby. Bohužiaľ, sú v ohrození. A my ich ešte znervózňujeme tých ľudí viacej tým, že tu tárame nezmysly, dovolím si to zopakovať nezmysly, o národnom futbalovom štadióne a o tom, že dajme 27 miliónov eur na túto problematiku.
Vážení, tak ešte niečo k tomu poviem. Ten, kto reálne niečo staval a vie, že ak má preinvestovať v jednom roku 100 alebo 200 alebo 300 miliónov korún, tak musí dopredu spraviť na to hospodárske zmluvy. Musí spraviť nejaký harmonogram. V tých zmluvách sú sankčné podmienky, ak sa nedodržia. Čiže ja hovorím, predisponovanie 27 miliónov korún z národného futbalového štadióna, ktorý Slovensko potrebuje tiež, na túto problematiku by znamenalo, že stratíme. Stratíme jednoducho peniaze. Pretože prinajmenšom na sankciách by sme stratili. Ten, kto podpisoval jednu hospodársku zmluvu na nejakú investíciu, dobre o tom vie. A môže hovoriť čokoľvek.
Ďalšia vec. Viete, dozvedel som sa, že prenos bude až po voľbách. To som veľmi rád. Preto môžem dať aj ja návrh. Ak nám naozaj záleží na ľuďoch, páni, schválme to, čo výkonná moc navrhla, čo jednoducho môže prejsť, čo ľuďom trochu pomôže. A poďme ďalej teda. Založme všetci a nie ja sa podpíšem na 150. miesto. Založme občianske združenie Propatria, alebo Náš dom Slovensko, alebo Pomocná ruka, alebo Sami sebe. A dajme teda bez toho, aby sme o tom rozprávali, jeden poslanecký plat. Alebo niečo iné. Hovorím, napíšem sa na 150. miesto. Nech sa napíšu lídri politických strán na prvé miesto, ale ukážme ľuďom, že nám na nich záleží. Pretože touto diskusiou ukazujeme, že síce vieme, ale necítime. Viete, a vedieť a cítiť, je obrovský rozdiel. Tak ukážme že cítime, nediskutujme dlho, schválne to, čo reálne všetci dobre viete, že prejde a zaoberajme sa tým, čo sa dá urobiť v budúcnosti.
Pretože riešenie problematiky záplav nie je otázka ani jednoho vládneho obdobia, nie to ešte jednej vlády, lebo tá sa môže za jedno vládne obdobie zmeniť. Je to otázka systémového riadenia štátu. Protipovodňové opatrenia, to sú základné infraštruktúrne opatrenia, ktoré sa neuskutočňujú ani 10, ani 20 rokov, ale vylepšujú sa systematicky. Ako budovanie ciest, takisto aj budovanie protipovodňových opatrení musí byť systematicky nikdy neprerušená práca.
Takže páni, občania, pripravil som vás o pár minút, dostanete peniaze neskôr, ale teraz by sme to mohli urýchliť. Tak skúsme. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis