Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.6.2010 o 11:13 hod.

Ing.

Stanislav Kahanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2010 11:13 - 11:15 hod.

Stanislav Kahanec Zobrazit prepis
Kolegyňa poslankyňa hovorila o tom krízovom, či rezervnom fonde, ja na to podobne chcem zareagovať, že tá rezerva síce rieši následky, nerieši však príčiny a druhá je vec, čo už tu bolo tiež pred chvíľou spomenuté, že tá rezerva je na nepredvídané situácie. To znamená, nemôže sa rezerva míňať niekde inde. To je jedna vec.
Druhá vec, ak chceme riešiť nejakú prevenciu dopredu, nie vtedy ako keď už horí, ako spomínal druhý kolega, tak vtedy musíme robiť veci dopredu a tie opatrenia, tie protipovodňové opatrenia, respektíve opatrenia na zadržiavanie dažďovej vody, vy ste ju nazvali krízový manažment, tak tie musia byť aj ekologické, ale aj ekosystémové. Nemôže sa to byť takým spôsobom, že obce sú ponechané napospas situácií a ja poviem príklad dvoch obcí u nás na východe. Obec Hanicka pri Prešove ...  tak vtedy musíme robiť veci dopredu. A tie opatrenia, tie protipovodňové opatrenia, resp. opatrenie na zadržiavanie dažďovej vody, vy ste ju nazvali krízový manažment, tak tie musia byť aj ekologícké ale aj ekosystémové. Nemôže sa to robiť takým spôsobom, že obce sú ponechané napospas situácii. A ja poviem príklad dvoch obcí u nás na východe. Obec Haniska pri Prešove a obec Kendice. Hanisku pravidelne zatápala voda. No čo, pustila sa sama do toho. Budovala opatrenia, budovala valy, hrádze a výsledok bol aký? Výsledok bol taký, že teraz voda nezaliala Hanisku ale posunula sa ďalej. Zaliala ČOVKU a zaliala Kendice. A je tam 92 domov zaliatych. Tak toto sú tie systémové opatrenia?
Pokiaľ nebudeme robiť tieto veci určitým systémom a nedáme do toho patričnú výšku zdrojov a hovorím, je kde šetriť, ak by sa hospodárne nakladalo s verejnými prostriedkami, určite by sme mali dosť financií na to, aby sme začali robiť účinne protipovodňovú ochranu. Aj ekologickú aj ekosystémovú. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2010 10:45 - 10:47 hod.

Stanislav Kahanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, chcem len nadviazať, toto čo povedal kolega Brocka a zdôrazňoval tam účinnú protipovodňovú ochranu. Už tu dnes padli dve cifry jedna zhruba 7 miliárd, odhadovaných škôd, druhá 8 miliárd odhadovaných škôd, chcem len upozorniť na to, že keď teraz budeme vynakladať toľko miliárd na škody, že  či už by sme fakt sa nemali vážne zamyslieť nad tým, že je potrebné na tú protipovodňovú ochranu vyčleniť vopred prostriedky, tie ničivé povodne a rôzne pohromy, ktoré prichádzajú, prichádzajú čoraz častejšie opakovane a dokonca ich sila sa stupňuje, ak budeme stále riešiť iba následky a budeme iba, stále odstraňovať škody a dávať vlastne pomoc pri odstraňovaní škôd, neriešime príčinu. Upozorňujeme na to, že už teraz to tu nezmeníme ale máme na to ďalšie obdobie, aby sme už konečne dali prostriedky do účinnej protipovodňovej ochrany s tým, aby bolo územie schopné zadržiavať vodu a aby nám vody nesplachovali ľudské príbytky, polia a ďalšie veci, ktoré ničia a zostáva po nich len spúšť. Toto som chcel upozorniť a myslím si, že keby sme hospodárne vynakladali verejné zdroje našli by sme aj primeranú výšku prostriedkov na účinnú protipovodňovú ochranu. Tie možnosti tu už kolega spomínal, či už to boli nejaké tendre, alebo ďalšie veci, nechcem ich tu opäť spomínať. Takže prosím, aby sme sa v budúcnosti sa dostali ku konečnému riešeniu tejto protipovodňovej ochrany. Ďakujem pekne.
Paška, Pavol,
Pán poslanec Brocka, chcete reagovať.
Brocka, Júliu,
Nie.
Paška, Pavol, Pán poslanec Lipšic do rozpravy.
Skryt prepis
 

25.5.2010 13:14 - 13:29 hod.

Stanislav Kahanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja k dvom veciam. Na začiatku ste pán podpredseda spomínali Grécko. No myslím si, že podobná vážna téma ako táto téma bolo aj Grécko, napriek tomu ste toto Grécko neboli ochotný pustiť do parlamentu a rokovať aj o týchto vážnych krokoch, ktoré bolo potrebné urobiť a ktoré je potrebné urobiť a na konci ste spomínali Šumana, veľkého politika z minulosti, kresťanského politika z minulosti a odvolávali ste sa na citát, ktorý povedal. Ja by som bol veľmi rád a ináč by to tu vyzeralo ak by ste jeho myšlienky presadzovali ako vládna koalícia vo svojej konkrétnej politike. Nemuseli by sme mať celý ten štvorročný vývoj preplnený iba kauzami, ale v inom duchu a v inom spoločenstve, v akom presadzoval veľký politik Šuman. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>