Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.12.2010 o 17:17 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.12.2010 10:31 - 10:33 hod.

Július Brocka
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážení členovia vlády, dámy a páni, milí hostia, okrem iného dnes sú tu naši spoluobčania z Naháča a z Hornej Krupej, sú krajania niektorí z nás. (Potlesk. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2010 9:59 - 10:01 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán predseda hovorí, súhlasí s pani Žitňanskou, že 20 % má problémy s hazardom, ale prečo zakazovať 80 %, ktorí s hazardom problémy nemajú. My nezakazujeme hazard. Predsa kasína, herné automaty zostávajú, ale má to svoje hranice, pán predseda. Ten projekt megakasína to nie je investícia, o ktorú by sa iné krajiny bili. Projekt megakasína je investícia, ktorú nikto nechce. Veď je to všeobecne známa vec, že chceli byť v Slovinsku, chceli byť v Maďarsku, proste ich všetci odmietli. Prosím vás, veď to je aj vecou istej hrdosti. To nie je zdravá investícia. Ak je to odpad, tak to normálny človek odmieta. Veď boli prípady, že zo Západu tu niektorí chceli do východných krajín vyvážať aj komunálny odpad a sme sa proti tomu bránili a považujeme to za trestný čin. Jednoducho sú veci, o ktoré, myslím si, nemusíme stáť.
A čo sa týka ochrany podnikania, samozrejme, veď aj my sme za ochranu a rozvoj podnikania, ale je rozdiel podnikanie a podnikanie. Pri takej bezbrehej slobode alebo vnímaní podnikania by aj mafiáni pri tzv. ochrane drobných podnikateľov, keď vyberajú výpalné, mohli mať pocit, že aj oni sú podnikatelia. Ale to snáď nie! Čiže, ja si myslím, pán predseda, že sloboda má svoje hranice aj v podnikaní, najmä vtedy, keď sa tým ohrozuje ľudská dôstojnosť. Aj keď nie možno vaša alebo moja, ale niekoho iného.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.12.2010 9:28 - 9:33 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega, veď ľudia, ktorí už s tým dnes majú problém, tak vedia, čo to znamená peklo na zemi. Ľudia, ktorých deti sú dnes v zariadeniach v cudzine alebo na Slovensku a už prišli o všetky prostriedky, lebo naozaj nie pri gemblerstve, ale pri liečení svojich najbližších. Ak vy to považujete za chybu, že to podpísali iní, ktorí s tým problém nemajú len preto, že si to uvedomujú, veď tí ľudia potrebujú od nás pomoc, ktorí s tým problém nemáme. Ak by sme tomu dali zelenú, ak by sme tu vybudovali naozaj druhé Las Vegas, pán kolega, tak tie peniaze sú prekliatím. Sú prekliatím aj pre vás, aj pre mňa, aj pre celú krajinu. Nie všetko je v peniazoch. Sú bohatí ľudia, ktorí sú nešťastní, ktorí sa možno topia v peniazoch, ale v tom nie je ani spokojnosť, ani šťastie. Pán kolega, som trošku sklamaný z vášho vyjadrenia, ale dúfam, že to neznamená, že nebudete hlasovať za vládny návrh zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2010 9:26 - 9:28 hod.

Július Brocka
Ďakujem tým, ktorí zdieľajú rovnaký názor na projekt megakasína pri Bratislave. Ani by som nereagoval, keby som nepočul názor kolegu Drobu. Pán kolega, vám vadí, že to podpísali ľudia, ktorí s tým nemajú problém? Veď ľudia, ktorí majú s tým problém... (Hlasy z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

8.12.2010 9:22 - 9:22 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Viem, že to je vážne, čo hovoríte, ale aj ja toto považujem za veľmi vážne, a keďže tá petícia, naozaj, prebehla tu v pléne tak rýchlo, neviem či dve, tri minúty to trvalo, že tí, ktorí sme chceli v diskusii a v rozprave vystúpiť, sa nám to vlastne nepodarilo, lebo tu sa prehodil program niektorých, teda poradie bodov, a tak tá diskusia vlastne k tomuto ani nebola žiadna.
Ja som veľmi rád, že rozpočtový výbor, ktorý sa vtedy tou petíciou zaoberal, ju zobral na vedomie a s uznesením, ktorým sme sa zaoberali aj my v pléne, kde sa konštatuje, že petícia proti výstavbe megakasína na Slovensku, ktorej signatári žiadajú Národnú radu, prezidenta, vládu a príslušné orgány miestnej správy a územnej samosprávy, aby prijali rozhodnutia na zabránenie výstavby centra hazardných hier na území Slovenskej republiky, projekt Metropolis, nakoľko táto výstavba predstavuje hrozbu zvýšenej kriminality, drog, prostitúcie, organizovaného zločinu, závislostí a zhoršenia morálneho prostredia, vytvorenia centra gemblerstva a rozvratu mnohých rodín na Slovensku. Čiže som veľmi rád, že táto naša koaličná vláda si to vlastne ako záväzok zobrala aj do programového vyhlásenia vlády a dnes sa zaoberáme zmenou tohto zákona.
Signatári tej petície, keď otvorili, to vlastne oni neotvorili prví ten problém, inšpirovala ich predchádzajúca vláda, lebo hazardné hry a ich dôsledky na život jednotlivca v spoločnosti sú veľmi vážne. Má to aj svoje finančné dôsledky aj pre jednotlivca, aj pre štát. A, samozrejme, verejné orgány v tomto priestore majú nezastupiteľnú úlohu.
Keďže to nie je už len forma zábavy a relaxu, neškodného rozptýlenia, v každej slušnej normálnej krajine existujú formy regulácie a hranice, ktoré treba strážiť, prípadne posilňovať. Aby projekt výstavby megakasína na Slovensku skončil, a myslím to teda z pohľadu úspešnosti tých signatárov, tak je potrebné prijať tento zákon. Oni boli úspešní doteraz v zápase, ak to tak môžem nazvať, so samosprávou a, samozrejme, aby boli tak úspešní ako signatári tých predchádzajúcich petícií, ktoré som spomínal, tak je potrebné, aby sme schválili v uvedenej podobe aj vládny návrh zákona, ktorým sa novelizuje zákon o hazardných hrách.
Rád by som sa vrátil ešte k niektorým otázkam, ktoré súvisia s hazardom. A to je hráčska závislosť. Považujem za dôležité k tomu povedať pár slov. Gamblerstvo je psychická závislosť od hazardných hier a jeho liečba je veľmi problematická a málo úspešná. Prvým krokom býva nevinná hra za pár drobných a občasný úspech. V ďalšej fáze, pri vyšších stávkach zákonite prichádzajú väčšie prehry. Gambler nevidí iný únik z dlžôb len nové a nové investície, ktoré sa mu podľa jeho chorobného presvedčenia musia vrátiť aj s úrokmi. Tajná vášeň sa v rodine prevalí, a ak aj hneď neznamená rozklad všetkých väzieb, ten je už na dohľad, pretože veritelia sú neľútostní. Gamblerstvo je v porovnaní s alkoholizmom a inými závislosťami o to nebezpečnejšie, že pri jeho liečbe nemožno použiť žiadne farmaceutické prípravky.
Vo väčšine prípadov sa problémy s gamblerstvom nezjavia za noc. Človek s takýmto problémom pravdepodobne začal ako rekreačný hráč. Ako závislosť postupovala, vzťahy s priateľmi a rodinou trpeli, škola, práca, spoločenské povinnosti sa strácali a účty zostávali nezaplatené. Napriek negatívnym okolnostiam gamblujúca osoba pokračuje v hraní. Nemusí si dokonca ani plne uvedomovať ako je pohlcovaný gamblerstvom. Hrá, až pokým sa dôsledky nestanú príliš veľké na to, aby ich ignoroval.
Chorobné hráčstvo nie je vrodené, ale najviac ohrozenými skupinami sú mladí ľudia. U detí a dospievajúcich vznikajú závislosti všetkých druhov a tiež patologické hráčstvo omnoho rýchlejšie ako u dospelých ľudí. Ďalej sú to muži vo veku 20 až 35 rokov. Je to podmienené túžbou víťaziť u muža v tom veku. Ďalej nebezpečné povolania z tohto pohľadu sú podnikatelia, čašníci a tiež hyperaktívne deti s poruchami pozornosti.
Pri závislosti existujú podľa odborníkov tri fázy. Tá prvá je vyhrávacia, keď budúci hráč zväčša nezáväzne investuje nie veľkú sumu. Výhrou vzrastá jeho sebavedomie a viera, že môže opäť vyhrať. Druhá fáza je prehrávacia, keď už nadobúda črty chorobnosti, keď hráč prehráva stále viac peňazí a snaží sa ich vyhrať späť a je neschopný prestať hrať. Stráca nad sebou kontrolu, klame, berie veci z domu, klame príbuzných, požičiava si od kolegov a náhodných známych. Tretia fáza je fáza straty kontroly. Fáza takpovediac zúfalstva, ktorá má za následok nielen narušenú povesť, predlžovanie času stráveného hrou, páchaním trestnej činnosti za účelom získania financií. Hráč je presvedčený, že ak vyhrá, všetko dá opäť do poriadku.
Dôsledkami gamblerstva sú nielen zdravotné problémy mentálne, fyzické, sociálne, finančné, problémy v škole a v práci, problémy so zákonom. Mohol by som v ich vymenovaní pokračovať. Gambleri sú veľmi dobrí klamári. Zvyčajne klamú, aby zamaskovali svoju závislosť a psychicky často zneužívajú svoje najbližšie okolie a vťahujú do svojich finančných problémov ostatných.
A ako hazardný biznis prispieva k nárastu hráčskej závislosti? No, to je hotová veda. Hazardné spoločnosti alebo teda spoločnosti, ktoré podnikajú v tejto oblasti, sú vyzbrojené psychologickými technikami, marketingovými štúdiami a počítačovými analýzami hráčovho vlastného správania s účelom urýchliť zisk a vyťažiť ešte väčšie sumy. Kasína investujú obrovské prostriedky do výskumu s cieľom dosiahnuť predĺženie času, ktorý gambler strávi pri hracom stroji, pretože čím dlhšie hráč hrá, tým viac prehrá a kasíno profituje. Do najmenších detailov od sedačiek pri výherných automatoch, ktoré sú ergonomicky prispôsobené tak, aby boli čo najkomfortnejšie, obrazovky majú taký sklon, aby sa hráč nemusel pri hre hrbiť, hru možno ovládať jednoduchými pohybmi, je zásobovaný jedlom, nápojmi, všetko kvôli tomu, aby hráč nemusel opustiť priestor, v ktorom hrá. Korporácie míňajú milióny na to, aby dizajnovali výherné automaty tak, aby hráči hrali na nich donekonečna, takpovediac.
A teraz niekoľko čísiel, teda k štatistike, že aké prostriedky sa točia v tomto biznise, trebárs aj u nás, 90 % ziskov týchto spoločností pochádza od 10 % najoddanejších hráčov. Viaceré štúdie potvrdzujú, že závislí hráči produkujú kasínam neproporčný podiel ziskov. Štúdia, ktorá teda nie je najnovšia, ale uvádza, že neuveriteľných 54 % zisku pochádza od 1 % problémových hráčov. Na Slovensku sa odhaduje, že problémy s gamblerstvom má okolo päťdesiattisíc ľudí. Je to skupina ľudí vo veku od 18 do 24 rokov. A koľko Slováci ročne minú na hazardné hranie? Spoločnosť Tipos uvádza údaj z roku 2008 - 20 mld. Sk, teda ešte v slovenských korunách, z čoho na výhrach bolo vyplatených 6 mld. korún.
Samozrejme, problém s hazardom nevyriešime schválením tejto novely zákona. Vážnym problémom je už tá miera možnosti hrať s vidinou veľkého víťazstva už dnes v hracích automatoch, ktoré sú pomaly v každej obci, na každom sídlisku a, samozrejme, príklady toho, ako to škodí spoločnosti, ja som ten príklad už spomenul, keď sme tu riešili problém záplav v niektorých častiach Slovenska. A dokonca sme teda prijali viacero zmien zákonov, aby sme mohli pomôcť okamžite niektorým postihnutým obciam. Tak v jednej konkrétnej obci 50 %, to je odhad miestnych, hovoria, že skončilo v hracích automatoch. Peniaze určené na záchranu pred povodňami skončili v hracích automatoch. Ja si myslím, že to je jeden dôvod, pre ktorý by sme sa, samozrejme, mali aj v ďalších mesiacoch týmto problémom zaoberať a mali by sme sa vrátiť, teda, k príslušnej legislatíve. V tomto kroku a dnes si myslím, že urobíme krok, veľký krok správnym smerom, ak prijmeme tento vládny návrh zákona.
Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť, aj za to, že ten zákon podporíte. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.12.2010 9:05 - 9:22 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán minister, dámy a páni, už pán minister financií vo svojom úvodnom slove uviedol, že vlastne touto novelou zákona o hazardných hrách by sme sa nemuseli zaoberať, ak by predchádzajúca vláda nezmenila účelovo tento zákon pred rokom pre jeden konkrétny projekt, ktorý vošiel do povedomia slovenskej verejnosti pod názvom megakasíno.
Keď som sa pozrel spätne na dôvody, ktoré viedli predchádzajúcu vládu k zmene zákona o hazardných hrách, tak v dôvodovej správe som našiel vetu, že podnetom na vypracovanie návrhu boli dovtedajšie skúsenosti pri uplatňovaní zákona o hazardných hrách v praxi s prihliadnutím na rozvoj odvetvia hazardu na území Slovenskej republiky i v európskom priestore v ostatnom období.
Len pripomínam, teda, tú dojemnú starostlivosť predchádzajúcej vlády o nedostatočný rozvoj hazardu na Slovensku aj v európskom kontexte. A aby boli poslanci spokojní pri hlasovaní, aby nemali prípadne nejaké výčitky, tak dokonca je tam aj veta, že návrh nebude mať dopad na obyvateľov. Samozrejme, skutočnosť s hazardom, najmä, ak nie je regulovaný, tak je úplne opačná. Ten dopad na obyvateľov je, samozrejme, v mnohých ohľadoch katastrofálny, lebo to nie je len o zábave. A aj preto reakciou na tú novelu zákona predchádzajúcej vlády bola petícia občanov, ktorým to nebolo jedno, že sa bývalá vláda rozhodla dať takto zelenú hazardu nebývalých rozmerov na naše pomery. Ale rád by som povedal v kontexte s týmto zákonom alebo aj s touto petíciou, že my sme mali v posledných mesiacoch tri petície občanov. Petície občanov, ktoré sa dostanú do Národnej rady, majú podmienku, že ich musí podpísať najmenej 100-tisíc občanov, 100-tisíc občanov podpísaných pod petíciu znamená, že keby v tej chvíli volili poslancov do parlamentu, tak štyroch sem dostanú určite. Čiže, je to vážna vec a tie tri petície boli nielen o megakasíne, ale bola petícia aj pivárov a bola aj petícia sporiteľov v treťom dôchodkovom pilieri.
Pre petíciu pivárov, pre petíciu sporiteľov v treťom pilieri môžem konštatovať, že tieto dve petície boli úspešné v tom zmysle, že už sme rokovali o zákonoch, ktoré sa týkali jedných aj druhých. Spokojní sú, teda, prepáčte, že to hovorím tak s úsmevom, ale spokojní sú aj pivári, aj tí, čo si odkladajú peniaze, alebo čo majú radi pivo, že sa nezvyšuje daň na pivo, tak ako táto vláda pôvodne plánovala, aj keď ja som za zvyšovanie daní spotrebných v prípade piva, ale chcem povedať, že oni, už tí signatári petície, dosiahli čo chceli, a tak isto aj tí sporitelia v treťom dôchodkovom pilieri tiež dosiahli už svoje, lebo nebudeme zhoršovať podmienky sporenia v treťom pilieri. Ale rozdiel medzi týmito petičiarmi je ešte aj v tom, že kým tí, ktorí majú radi pivo a ktorí si sporia v treťom pilieri, tak tí podpisovali petíciu pri obrane svojich práv. Signatári, ktorí podpísali petíciu proti megakasínu, tí bojovali, tí mali ušľachtilejší motív, lebo tí sa angažovali v petícii v prospech iných. Možno ich samých, tých, ktorí tú petíciu podpísali, sa to vôbec netýkalo, čiže oni sa angažovali v prospech tretích osôb, aby bolo na Slovensku menej ľudí závislých od hazardu, aby bolo menej rozvrátených rodín, aby bola nižšia kriminalita a aby bolo viac pohody v tejto krajine. Ak dovolíte, rád by som povedal ešte aj iné slová v tejto súvislosti, pretože tá petícia proti megakasínu prebehla v Národnej rade tak bleskovo a rýchlo, pardon, páni... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2010 17:17 - 17:17 hod.

Július Brocka
Pán predsedajúci, dajte hlasovať o návrhu zákona ako celku so stanoviskom gestorského výboru návrh schváliť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2010 17:17 - 17:17 hod.

Július Brocka
Pán podpredseda, to boli všetky návrhy aj zo spoločnej správy, aj z rozpravy. Môžeme hlasovať o postúpení návrhu do tretieho čítania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2010 17:17 - 17:17 hod.

Július Brocka
Dajte, prosím, hlasovať o návrhu poslanca Matoviča.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2010 17:17 - 17:17 hod.

Július Brocka
To boli všetky návrhy zo spoločnej správy. Teraz budeme hlasovať o návrhoch, ktoré boli podané poslancami v rozprave.
Dajte, prosím, hlasovať o návrhu poslanca Kužmu.
Skryt prepis