Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

23.3.2011 o 17:40 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2011 9:33 - 9:34 hod.

Július Brocka
Pridávam sa k pánu poslancovi Padovi, keďže hovoril predo mnou a hovoril to, čo som ja chcel povedať. Naozaj aj ja súhlasím s kolegom Matovičom, že na tejto vážnej téme priživovať sa nejakou inou témou je nenáležité a nedôstojné. Dôstojné a primerané v tejto veci je mlčať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2011 9:18 - 9:19 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Vlastne to už povedal môj kolega poslanec Muránsky. Pán kolega Poliačik, prepáčte, ale ja to považujem, to vaše vystúpenie za absolútne nemiestne! Za absolútne nemiestne. V kontexte s genocídou kresťanov v niektorých krajinách sveta vy vyčítate predkladateľom, že nehovoria aj o iných problémoch?
Keď sa o tomto bode rokovalo v Európskom parlamente a v iných európskych inštitúciách a bili na poplach, že je to niečo nehorázne a neslýchané, zato, keď zdravotná sestra ošetruje zranených ľudí po teroristickom útoku a sa jej vyhrážajú zabitím, lebo pomáhala zraneným a zomierajúcim, tak vyhlásenia proti takýmto aktom, ktoré sú naozaj jednou krajnosťou, tak vy v tomto kontexte to budete spájať s právami inak orientovaných, sexuálne orientovaných skupín?
Naozaj to považujem v tomto kontexte toto spájanie od vás za nenáležité, minimálne za nenáležité.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 13:59 - 14:01 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, ktorí ste ešte zostali v sále, je to, vyzerá to ako nedorozumenie, že dnes rokujeme o vyhlásení, ktoré bolo zaradené na rokovanie schôdze ako neviem päťdesiaty šiesty bod, ale vychádza to tak symbolicky, ako aj pán Čaplovič povedal, na zaujímavé výročia alebo dni v histórii nášho národa. Dnes si pripomíname 23. výročie sviečkovej demonštrácie, keď spontánne ľudia, prostí, jednoduchí, demonštrovali za dodržiavanie ľudských práv v bývalom Československu a za náboženskú slobodu. A že to vyšlo práve dnes, že Národná rada otvorila inú dôležitú tému, ktorá dnes hýbe celým svetom, tak podľa môjho názoru tým Slovensko výrazne zvyšuje svoju prestíž medzi ostatnými európskymi krajinami.
Týmto vyhlásením, podobným vyhlásením sa už zaoberali Európsky parlament, Európska rada, také parlamenty, ako je parlament Nemecka alebo Poľska. Čiže som veľmi rád, že Slovensko je v skupine tých, ktorí si uvedomujú a majú jasný, majú jasný postoj k témam, ktoré sú vážne, dôležité a hýbu dnešným svetom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.3.2011 13:46 - 13:55 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, ďakujem pekne za vaše gesto.
Počnúc dnešným dňom sú všetky kostoly a kresťanské organizácie a ich predstavitelia legitímnymi terčmi pre mudžahedínov. Dámy a páni, toto je časť oficiálneho vyhlásenia niekoľko týždňov dozadu tzv. vojenského oddelenia irackej pobočky Al-Káidy, ktoré smutne dotvára obraz o situácii kresťanov v mnohých moslimských krajinách. Kristianofóbia, fóbia alebo nenávisť voči kresťanom a kresťanstvu ako takému je jednou z najstarších fóbii na svete. Je stará ako kresťanstvo samotné. V rôznych formách a intenzite ho sprevádza nepretržite počas celých jeho dejín. Aj samotný zakladateľ kresťanstva Ježiš Kristus nakoniec bol pre svoje učenie perzekvovaný, mučený a zabitý. Rovnako perzekvovaní, mučení a zabití boli aj všetci jeho prví učeníci. Od tej doby bolo perzekvovaných, mučených či zabitých stovky tisíc kresťanov. Stovky tisíc ľudí po celom svete v rôznych dobách a na rozličných miestach platili za svoje náboženské presvedčenie najvyššiu cenu.
Aj dnes sú najviac perzekvovaní, mučení či zabíjaní nepochybne kresťania. Svetový index náboženskej diskriminácie, ktorý zverejnila organizácia Open Doors, uvádza, že dnes je prenasledovaných 200 mil. kresťanov v 60 krajinách sveta. Takmer osem z desiatich obetí nábožensky motivovaných útokov minulý rok boli kresťania. Títo ôsmi kresťania z desiatich zabitých boli zabití nie náhodou. Boli zabití práve preto, že sú kresťania. A citát "kresťania sú najviac ohrozenou náboženskou skupinou na svete" povedal známy francúzsky publicista, politológ a filozof Bernard-Henri Lévy, ktorý je inak agnostik, ktorý sa dlhodobo venuje tejto téme a on sám bije na poplach. A hovorí, že: "Úlohou demokratických národov je zvýšiť úroveň debaty. Nemali by sme ustúpiť argumentom zbabelcov, že nesmieme robiť priveľa, aby sme na seba neupozornili barbarov alebo hrdlorezov. Naopak, musíme protestovať, prejavovať rozhorčenie, a pokiaľ môžeme, aj modliť sa." To hovorí Bernard-Henri Lévy, agnostik.
Útlak kresťanov v dnešnom svete má mnohé podoby. Od tzv. soft, "mäkkej" formy útlaku, ktorá spočíva v politickej, spoločenskej či ekonomickej diskriminácii, tejto formy sme svedkami prakticky vo všetkých tzv. umiernených islamských režimoch. Tou druhou formou útlaku je genocída, snaha o systematické vyčistenie krajín od kresťanov. Totálna vojna proti kresťanom prebieha v takmer 50 krajinách sveta. Jej iniciátormi sú zväčša radikálne islamské hnutia. Ich praktiky sú založené na terorizme, vraždách, únosoch, mučení či programovom znásilňovaní.
Dámy a páni, obrana prenasledovaných kresťanov je vecou spravodlivosti aj ľudskosti i solidarity. Kresťanov je dobré brániť aj z praktického hľadiska, pretože sú požehnaním pre prostredie, v ktorom žijú. Svojím postojom k životu, k spoločnosti aj k životnému prostrediu. Kresťania sú totiž presvedčení, že každý jeden človek na tejto Zemi bol stvorený na Boží obraz, a preto každý ľudský život má nevyčísliteľnú hodnotu. Každý jeden ľudský život je cennejší ako všetky poklady sveta. Nie je možné zabiť nevinného človeka. To hlása kresťanská viera už 2000 rokov.
Kresťanstvo ponúklo už od svojho vzniku nový revolučný pohľad na človeka. Pohľad, ktorý priniesol milosrdenstvo do barbarského a brutálneho sveta. Pohľad, ktorý spochybnil dovtedy po celom svete samozrejmé praktiky, akými bolo napríklad zotročovanie iných či zabíjanie nevinných z rôznych dôvodov. Kresťanstvo prinieslo pohľad, ktorý odstraňuje všetky formy neľudského správania. Kresťanstvo tento svet výrazne zmenilo k lepšiemu, ale tieto hodnoty ľudskosti sú samozrejmé iba v krajinách, ktoré sú ohraničené historickými hranicami západného kresťanstva, pretože sú jeho dedičstvom. Pred príchodom kresťanstva neboli samozrejmé ani v týchto končinách. A za hranicami západného kresťanstva samozrejmými nie sú dodnes.
Dámy a páni, žiaľ, tieto hodnoty sú ohrozené aj u nás, na Západe. A deje sa to ruka v ruke s postupným vytláčaním kresťanstva z verejného života. Aj to je smutným dôkazom inherentnej spätosti hodnôt ľudskosti s kresťanstvom. Bez kresťanstva nemajú šancu na prežitie. Kresťanstvo bolo a je veľkou nádejou aj pre Blízky východ. Práve kresťanstvo môže priniesť ľudskosť do tohto krutého a krvavého regiónu tak, ako prinieslo ľudskosť aj do nášho, kedysi tiež barbarského regiónu. Aj preto je doslova "hrozbou" pre tých, ktorí si želajú krutosť a potoky krvi.
Dámy a páni, dnes rokujeme o vyhlásení Národnej rady, ktorým sa odsudzuje násilie páchané na kresťanoch v rôznych častiach sveta. Myslím si, že samotné vyhlásenie nestačí. Jeho prijatie je dôležitým krokom, ale nestačí. Pokiaľ sme svedkami neprávostí, potom nestačí onen fakt iba konštatovať, je potrebné v rámci svojich možností aj konať. Preto je súčasťou aj výzva na konkrétne kroky. Výzva k vláde Slovenskej republiky, aby podnikla aj konkrétne kroky na pomoc prenasledovaným kresťanom. Inšpiráciou nám môže byť napríklad postoj talianskej alebo francúzskej vlády, ktoré poskytli napríklad obetiam teroristických útokov irackým kresťanom lekársku pomoc alebo ich rodinám politický azyl. Čiže namieste je konkrétna humanitárna pomoc, lekárska, materiálna, poradenská či právna. Na pomoc prenasledovaným kresťanom by sa viac mala zamerať aj naša zahraničná politika. Neboja sa to povedať otvorene nemecká vláda, aby sa Slovensko na medzinárodnom poli bez váhania zapojilo do iniciatív, ktoré majú za cieľ koordinovanú pomoc medzinárodného spoločenstva prenasledovaným kresťanom.
Dámy a páni, uvedomujem si, že možnosti Slovenska sú v tomto smere obmedzené. Ale aj nie veľká pomoc má častokrát cenu zlata. Svojou kvapkou možno inšpirujeme ďalších a možno sa viacero takýchto kvapiek časom zleje v jeden spoločný prúd pomoci ľuďom, ktorí zúfalo prosia o pomoc.
Dámy a páni, pápež Benedikt XVI. povedal: "Skutočný pokoj vo svete je potrebné vytvárať obranou náboženskej slobody." A v duchu týchto slov vás prosím o podporu predloženého vyhlásenia.
Skryt prepis
 

24.3.2011 11:39 - 11:39 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Teraz budeme hlasovať o pridelení návrhu týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre sociálne veci a Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Zároveň navrhujem, aby gestorským výborom bol výbor pre sociálne veci. A odporúčam, aby ho prerokovali výbory, ktorým bude návrh pridelený, v termíne do 11. mája a gestorský výbor do 13. mája. Pán predseda, nech sa páči, dajte hlasovať.
Skryt prepis
 

24.3.2011 11:39 - 11:39 hod.

Július Brocka
Ďakujem pekne, pán predseda. Dajte hlasovať o postúpení tohto návrhu do druhého čítania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 23.3.2011 17:40 - 17:42 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, dovoľte, aby som podal spravodajskú informáciu k tomuto vládnemu návrhu zákona. Keďže pán minister podrobne uviedol, čo je obsahom tohto návrhu, budem ja stručný.
Možno len doplním, že z prijatia navrhovaných opatrení vyplývajú aj negatívne dopady pre verejné financie. Z prijatia viacerých opatrení bude dopad v tomto roku 2,25 mil. eur, čiže v slovenských korunách je to asi 70 mil. a v budúcom roku 6,76 mil. eur, čo je rádovo asi 200 mil. slovenských korún. V tomto roku sú všetky prostriedky kryté v kapitole ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ako spravodajca gestorského výboru odporúčam Národnej rade, aby prerokovala predmetný návrh zákona v druhom čítaní. Zároveň odporúčam Národnej rade prideliť návrh zákona týmto výborom: ústavnoprávnemu, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, výboru pre sociálne vecí a Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby výbory, ktorým bude návrh pridelený ho prerokovali v termíne do 11. mája a gestorský výbor do 13. mája.
Vážený pán predsedajúci, nech sa páči, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 15:16 - 15:17 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán poslanec Přidal, súhlasím s vami, len mi vo vašom vystúpení predsa len niečo chýbalo. Vy ste vôbec neocenili vo svojom vystúpení tak ohľaduplný prístup predkladateľa pána poslanca Galbavého, keď uvádzal tento poslanecký návrh zákona, proste s takou empatiou voči verejnej mienke, že to je tak citlivá téma, že ho to vôbec neteší, priam ho to mrzí, že taký návrh musí predkladať.
Ale teraz vážne, pán poslanec, súhlasím s vami, že sa nepatrí, aby sme iba z takéhoto dôvodu teraz menili dva mesiace starý zákon. No a menej vážne, ja si myslím, že za týchto podmienok ísť za generálneho riaditeľa do Slovenskej televízie, to je veľká výzva. Ak to ten generál dokáže a dá Slovenskú televíziu do takého poriadku ako to očakávame, tak tento človek to je budúci nielen minister kultúry, možno predseda slovenskej vlády.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2011 17:09 - 17:09 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Odporúčam prideliť návrh zákona v druhom čítaní na prerokovanie: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci, pričom odporúčam, aby výbory, ktorým bude návrh pridelený ho prerokovali v termíne do 16. marca 2011 a gestorskému výboru do 18. marca 2011. Pán podpredseda, dajte, prosím, hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2011 17:09 - 17:09 hod.

Július Brocka
Ďakujem pekne, pán podpredseda. V rozprave vystúpil jeden poslanec. Nebol predložený žiaden návrh, okrem návrhov spravodajcu. Dajte, prosím, hlasovať o postúpení návrhu zákona do druhého čítania.
Skryt prepis