Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.3.2011 o 17:22 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2011 10:36 - 10:37 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja som povedal, že nebudem komentovať a nebudem reagovať, pretože nechcem prilievať olej do ohňa. Musím povedať, že je to oveľa ťažšie aj po týchto faktických poznámkach, ale dodržím to.
Len chcem jednu vec vysvetliť a povedať v súvislosti s tým, čo tu zaznelo, ja som si nikdy pre žiadne médium nevyjadril o tom, ako budem hlasovať. Ako píšu médiá, to, samozrejme, vy všetci viete, ja som sa k tomuto nikdy nevyjadroval do verejnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2011 10:24 - 10:30 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tretí deň, pokiaľ dobre počítam, rokujeme o tejto téme. Aj to svedčí o tom, že to je mimoriadne citlivá téma, a aj to, že tu padli viaceré tvrdé slová, veľmi emotívne, ale chcem veriť, že príliš táto emócia sa neprenesie aj von z tejto sály, pri ďalšom pokračovaní o rokovaniach a priebehu udalostí ohľadom tohto zákona. Naozaj chcem v to veriť.
Pravdupovediac, zazneli tu veci, na ktoré by som veľmi rád reagoval a povedal, ale jednoducho dám si, takpovediac dal som si bobríka mlčania, pretože nie je mojím cieľom priliať olej do ohňa. Naozaj toto nie je mojím cieľom. Chcem povedať, že snažím sa vžiť a mať empatiu aj s menšinami. Ja viem, že celkom sa to nikdy nedá, aj preto sa to nedá, že nie som príslušníkom tej menšiny, ale tú snahu mám. A ako politik som celý čas konal, myslím si, že som konal tak, aby Slovensko, táto krajina, bolo pevnejšie. A moje presvedčenie je, že pevnejšie je vtedy, keď sa aj menšina, nie všetci, to sa nikdy nedá dosiahnuť, ale aj menšina cíti, že toto je ich domov. Chcem, aby tak aj to zostalo, to poviem veľmi otvorene, a aj preto nechcem, aby krehké veci, ktoré sa dosiahli, sa nabúrali. Určite nechcem, aby kvôli tomu, že prebehne jedno sčítanie a v obci, kde to funguje, kde sú percentá, nebude 20, ale 19,8, bude tam pár Slovákov menej alebo pár obyvateľov inej národnosti viacej a sa to má hýbať. Nemyslím si, že to je dobré.
A vnímam tento pocit menšín, ale chcem povedať aj niečo iné, že táto téma je naozaj veľmi citlivá aj pre väčšinu. Ja viem, že je to viac ako sto rokov od 19. storočia, a viem, že dnes už nie sú živí pamätníci, čo sa dialo vtedy, ale nezabráni nikto tomu, že aj po sto rokoch to intenzívne žije v historickej pamäti obyvateľov Slovenska. Veľmi intenzívne to žije, môžeme povedať, a ja beriem, viacerí z vás vyslovili nad tým ľútosť, beriem, že už bezprostrednú zodpovednosť nemôže z nás mať za to nikto, čo sa udialo pred sto rokmi, ale napriek tomu je fakt, že to žije.
A použijem aj príklad jeden, možnože príklady lepšie ilustrujú veci, a dúfam, že nebude zneužitý. Už je to viac rokov, čo pri rovnakej téme rozbúrených emotívnych vzťahov prišiel som, ešte som nebol vo vrcholnej politike vtedy, prišiel som autobusom domov, do dediny, vystúpim a tam som videl, že ma jeden z mojich susedov, už je dnes nebohý, vyslovene očakával a chcel so mnou hovoriť. A v tej rozbúrenej atmosfére hovorí mi: "Ja to už nemôžem vydržať, ja som taký Slovák, že ja pôjdem na ten juh a vezmem samopal." A tak som mu vtedy povedal: "Kamil," lebo to bol normálny človek, vzdelaný, rodinu mal, v nedeľu chodieval do kostola, tak som mu povedal, "Kamil," hovorím, že "čo blbneš. Stretol si ty živého príslušníka tejto národnostnej menšiny?" pretože žije na severe. Vraví: "No nie." Hovorím, že: "Ty máš dom?" "No." Hovorím: "Aj on obyčajne má dom. Ty máš rodinu? Aj on má rodinu, má synov. Pomáhaš svojim deťom? Aj on pomáha." Hovorím, že: "Čo blbneš." Neviem, či som ho presvedčil, to nechcem si toľko nahovárať, ale určite sa upokojil a istým spôsobom aj zahanbil, pretože to bol normálny, slušný človek.
Chcem to, hovorím to preto, že kde môžu viesť naozaj vybičované emócie. Preto - a tu sa obraciam k vám takpovediac s prosbou, aby ste aj vy istým spôsobom pokúsili sa vnímať to, čo možno sa vám zdá byť neracionálne, ale potrebuje aj z vašej strany istú empatiu k tomu, ako túto citlivú vec vníma značné množstvo obyvateľstva na Slovensku. Nič viac a nič menej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 11:11 - 11:13 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán kolega Blanár, hovorili ste k toľkým témam, že ťažko sa dá na všetko reagovať, ale aspoň dve poznámky poviem.
Po prvé. Hovorili ste o tom, že by sme mali robiť sebavedomú politiku, že nie sme len malá krajina, ale že sme súčasť Európskej únie. Ja sa domnievam, že máme robiť sebavedomú politiku, ale primerane. Nie je dobré, keď niekto príliš nafukuje svaly a nemá na to.
Po druhé, podstatnejšie. Tvrdili ste, že nedošlo k žiadnej zásadnej zmene. To je teda okrem toho Maďarska. No ja vnímam, že došlo, a som to povedal, k zásadnej zmene v štýle zahraničnej politiky. Znova to zopakujem, vy ste kryli pod termín ekonomický rozmer v zahraničnej politike všeličo, čo nebolo podľa mnohých z nás v poriadku a kóšer, či to bola Líbya, či to boli vzťahy Bieloruskom, Kuba a podobne. A, mimochodom, keď sa tu už tá Líbya otvárala, ekonomický rozmer, viete, 130 mil. Sk zostalo Česko-Slovensku ako dlh, ktorý nikdy sme nedostali nazad. A nie je nevymožiteľný, takže ten ekonomický rozmer je veľmi sporný. Ale čo sa tu zmenilo, to je snaha o budovanie dobrých vzťahov. A to neznamená, ako to vy hovoríte, že budeme robiť kolenačkovú politiku vo vzťahu k Maďarsku alebo niečo podobné. Jednoducho dobré snahy sú, že nebudem chodiť a búchať päsťou a vykrikovať, ale jednoducho budem sa snažiť sadnúť si za rokovací stôl a rokovať. A môžem byť tak oveľa tvrdší a dosiahnuť oveľa viac ako len gestami. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.3.2011 10:13 - 10:17 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Moje vystúpenie bude krátke. A nedohodli sme sa kolegom Brockom. A istým spôsobom tiež budem plédovať za nejakú úlohu pre pána ministra. A nebude to školská úloha.
Ale prvé, čo by som rád povedať, je, že chcem oceniť zmenu filozofie, ktorú pokladám za dôležitú. A to je, ako aj už bolo spomenuté v entrée pána ministra, o budovaní dobrých susedských vzťahov, ja by som to zdôraznil dokonca, o budovaní dobrých vzťahov nielen susedských, pretože si myslím, že na tomto je postavená dobrá zahraničná politika. A tá zmena je v tom, že v minulom období sme to mali opakované ako mantru, akože ekonomický rozmer zahraničnej politiky. A pod tým sa skrývalo všetko možné. Ja si myslím, že dobré vzťahy prinášajú viac. A Slovensku sa to ukázalo napr. vtedy, keď potrebovalo pomoc pri vstupe do Európskej únie. Čiže chcem naozaj túto zmenu základnú oceniť.
A druhé. Chcem nabádať k istej aktivite pána ministra. Takpovediac odkedy som v politike, nabádal som na to všetkých ministrov zahraničných vecí, teda počnúc pánom ministrom Kukanom. Slovensko je 20 rokov už demokratickou krajinou, a tak si myslím, že už dospelo. A tak dospelo by sa mohlo prejaviť aj v niektorých veciach. A to je oblasť zahraničnej politiky zvlášť. Viete, vyspelé demokratické krajiny majú čosi ako zahraničnopolitickú doktrínu alebo teda istý základný materiál, ktorý je takpovediac dohodnutý v tom celom širokom politickom spektre odľava doprava. A to je vec, ktorá má dlhodobú hodnotu, nie je predmetom politických zápasov. Ja si myslím, že také veci sú. Minulosť markantne ukázala, že pri vstupe do Európskej únie ten názor, tá podpora išla cez celé politické spektrum na Slovensku. A myslím si, že tu by som ocenil keby pán minister zahraničných vecí bol aj iniciatívny a istým spôsobom sa pokúsil vytvoriť takéto čosi. Ja som si vedomý toho, že v mnohých veciach sa budeme líšiť v zahraničnej politike, pravica a ľavica, ale sú veci, ktoré sú spoločné a ktoré by sme takto mohli mať. Uvedomoval som si veľmi citlivo, musím povedať, túto vec v období, keď sa ratifikovala Lisabonská zmluva. Anglicko sa pokojne oprelo o takýto dokument, ktorý malo. A na základe toho dokumentu nakoniec aj pri ratifikácii bez problémov celá krajina mala isté podmienky, ktoré pri ratifikácii si vyrokovala. A toto sa mi zdá dôležité. Čiže opakujem to už tak trošku ako kedysi rímsky senátor Cato donekonečna, ale keďže mám príležitosť z toho povedať novému pánovi ministrovi zahraničných vecí, tak by som plédoval za túto vec. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2011 9:22 - 9:23 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán kolega Poliačik, na úvod by som rád povedal, že každý nespravodlivo odsúdený alebo potrestaný, alebo keď sa mu robí krivda, utrpenie, je človek, ktorý je hodný zastania. S tým potiaľto súhlasím. Na druhej strane rád by som vám povedal, že táto záležitosť je trošku iná, o ktorej dnes tu diskutujeme. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo veľmi jasnú tvrdú rezolúciu. Všetci významní európski politici, ako je trebárs Merkel, Sarkozy a podobne, sa takisto veľmi jasne k tejto veci vyjadrili a ja vám to poviem síce možno miernejšie ako kolegovia, ale ja si myslím, že naozaj spájate veci, ktoré sa nehodia v tejto chvíli spájať dohromady a že dnes, ak nechceme znehodnotiť svoje stanovisko k tejto rezolúcii, tak istým spôsobom by sme sa tomu mali vyhnúť.
A nemám problém, ak vy tu prídete a otvoríte debatu o problémoch, ktoré vy vnímate za vážne, na ktoré máme diametrálne možno rozdielne názory, nie možno, určite, ale toto, si myslím, že nebolo šťastné vystúpenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.3.2011 17:22 - 17:22 hod.

Martin Fronc
... návrh schváliť.
Skryt prepis
 

24.3.2011 17:22 - 17:22 hod.

Martin Fronc
Pán predsedajúci, uznesenie výboru ma oprávňuje požiadať, aby ste nechali hlasovať o tom, že prerokujeme predmetný návrh zákona v treťom čítaní ihneď.
Skryt prepis
 

24.3.2011 17:22 - 17:22 hod.

Martin Fronc
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. V rozprave vystúpili traja poslanci, nepodali žiaden pozmeňujúci návrh, takže budeme teraz hlasovať o pozmeňujúcich návrhoch zo spoločnej správy uvedených pod bodom 1 a 2 s odporúčaním gestorského výboru hlasovať spoločne a schváliť ich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.3.2011 16:06 - 16:08 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko. V podstate toto moje vystúpenie vyvolalo vystúpenie kolegu Bašku. Ja by som si nedovolil spochybniť vás ako exministra. A určite viete o tom, o čom hovorím, keď ste hovorili, že treba minimálne nejaký ten milión eur na aktívne zálohy. Ale na druhej strane si myslím, že napriek akémukoľvek napätému rozpočtu sa čosi dá robiť, že milión eur, aj keď nie celých, sa na ministerstve dá naškrabať. A hovorím to z toho dôvodu, že si uvedomujem jednu vec, že pomaly to už bude jedna generácia, čo nemá v podstate s branným výcvikom takmer žiadnu skúsenosť. A ja viem, že si povieme, že žijeme v mierových časoch, že Slovensku nič nehrozí. Napriek tomu si myslím, že keď aj to nebude minimálne až také skvelé vycvičenie odborné, istého ducha obrany krajiny treba pestovať. A z toho pohľadu som presvedčený, že tá práca s tými aktívnymi zálohami je veľmi dôležitá. V tom, si myslím, aspoň sa zhodneme, pán kolega Richter. Toto som chcel povedať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.3.2011 15:36 - 15:40 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorsky výbor ma poveril za spravodajcu pre návrh tohto zákona, a teda na základe tohto splnomocnenia podávam spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 254 z 15. decembra 2010 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa aj zákon č.569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu, na prerokovanie výborom: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, ktorý súčasne určila za gestorský výbor.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona v zmysle rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu neprijal uznesenie, keďže navrhnuté uznesenie nezískalo potrebný súhlas požadovanej nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov členov príslušného výboru, a to v zmysle zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. Z celkového počtu, pre informáciu, 13 poslancov výboru bolo prítomných 12 poslancov, hlasovanie skončilo 6 : 6.
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ostatné teda, ktoré rokovali o tomto uvedenom vládnom návrhu zákona, súhlasili s vládnym návrhom zákona a odporučili Národnej rade návrh zákona schváliť s pripomienkami. Tie pripomienky nebudem rozvádzať, sú dve. A poviem len toľko, že v podstate ide o účinnosť a ide o viac-menej legislatívnotechnickú úpravu.
Na základe toho gestorský výbor, ktorý odporúča tento zákon schváliť, odporúča, aby o pripomienkach uvedených v bodoch 1 a 2 sme hlasovali spoločne s odporúčaním schváliť ich.
Takže gestorský výbor na základe stanovísk a na základe rokovania odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť v znení schválených pripomienok a v tej úprave.
Spoločná správa výborov k tomuto vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti v znení neskorších predpisov a o alternatívnej službe v čase vojny, to je zákon č. 569/2005 Z. z. tiež v znení neskorších predpisov, bola schválená uznesením Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, ktoré má číslo, toto uznesenie, 55, na 15. schôdzi výboru.
Toľko spravodajská správa. Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som a otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis