Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

8.9.2010 o 11:28 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2010 15:50 - 15:52 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Vážený pán poslanec Maďarič, beriem vaše dôvody na uvedené, ktoré sú uvedené v návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady, hoci s nimi nesúhlasím, ale pridávať k týmto dôvodom odvolávania jeho postoj k soche je už troška malicherné. Lebo určite nebol to pán predseda Sulík, ktorý inicioval hneď posudzovanie tejto sochy, nakoľko sa to udialo z úst a vyjadrení umelcov hneď po odhalení tejto sochy, a nerozhodol sám z vlastnej vôle, ale prizval k tomu aj odborníkov.
Ja si ctím históriu tejto krajiny, ctím si dejiny slovenského národa a budem veľmi rád, keď bude stáť v hradnom areáli alebo aj na nádvorí dôstojná, zdôrazňujem, dôstojná socha Svätopluka, ale nie táto, ktorá má určité estetické vady. Však sa pozrite, čo tam na tej soche fotografujú japonskí turisti. Parafrázujúc s majorom Teraským, dobre, že ste nedali do rúk Svätopluka ľahký guľomet. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.9.2010 14:47 - 14:48 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na odvolanie Richarda Sulíka z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 2. septembra 2010 pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím zo dňa 6. septembra 2010 č. 53 na prerokovanie a zaujatie stanoviska Mandátovému a imunitnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky rokoval o návrhu 8. septembra 2010 na svojej 4. schôdzi. Mandátový a imunitný výbor hlasoval o návrhu uznesenia, ktoré navrhla skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Keďže návrh získal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, predmetný návrh uznesenia mandátový a imunitný výbor schválil. (Potlesk.)
Pán predsedajúci, prosím, otvorte k tomuto bodu rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.9.2010 11:28 - 11:28 hod.

Gábor Gál
Ďakujem za slovo. Poprosím členov mandátového a imunitného výboru, aby nezabudli na schôdzu výboru, ktorá sa uskutoční v miestnosti č. 33 o 12.00 hodine. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada Slovenskej republiky svojím rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky prideľuje predložený vládny návrh zákona na prerokovanie výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre obranu a bezpečnosť. Ďalej aby týmto hlasovaním za gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a určila lehoty na prerokovanie návrhu zákona výborom, ako aj gestorským výborom do 11. októbra 2010.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Gábor Gál
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Prosím, dajte hlasovať, pán predsedajúci, o tom, aby Národná rada sa uzniesla na tom podľa § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku, že predložený vládny návrh zákona prerokujeme v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.9.2010 9:18 - 9:20 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky. V súlade s § 73 ods. 1 o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa z formálno-právnej stránky všetky náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla podľa § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku, že uvedený návrh zákona prerokujeme v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 23. augusta 2010 č. 43 podľa § 71 rokovacieho poriadku navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby výbory vrátane gestorského výboru predmetný vládny návrh zákona prerokovali v lehote do 11. októbra 2010.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.9.2010 14:39 - 14:39 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán poslanec Čaplovič, neviem, vehementne vystupujete proti novozriadeniu ministerstva životného prostredia. Ale čo ste robili v predchádzajúcom volebnom období? Prečo ste hneď ministerstvo nezrušili na začiatku vášho vládnutia? Prečo ste ho zrušili tesne pred voľbami? To sú prázdne reči, potom. A fakt, dostávate sa do protirečení aj v tom, že na druhej strane žiadate, aby ministerstvo životného prostredia dostalo ďalšie právomoci ako je správa národných parkov. Neviem, to je nejaká schizofrénia. Na jednej strane mali ste možnosť zrušiť rezort, nezrušili ste, kým ste boli vo vláde. Zrušili ste až na úkor ďalšej vlády. Keď sa znova zriadi rezort, ste proti, ale na druhej strane chcete, aby sa právomoci tohto rezortu posilnili. Neviem. Čo chcete potom?
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.7.2010 11:01 - 11:08 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som uviedol v rámci uvedeného bodu programu informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady. Návrh uznesenia nebudem čítať, máte ich v lavici, ja prečítam informáciu.
Na základe poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky predkladám Národnej rade Slovenskej republiky túto informáciu. Na základe výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky konaných dňa 12. júna bolo zvolených 150 poslancov, ktorým Ústredná volebná komisia vydala osvedčenia o zvolení za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky dňa 13. júna 2010 a 150 zvolených poslancov zložilo dňa 8. júla ústavou predpísaný sľub poslanca, čím sa ujali funkcie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Následne došlo k nasledovným krokom súvisiacim s výsledkami volieb do Národnej rady Slovenskej republiky a s kreovaním orgánov výkonnej moci v Slovenskej republike po týchto voľbách, a to prezident Slovenskej republiky 9. júla 2010 po ustanovujúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky vymenoval
podľa čl. 102 ods. 1 písm. g) a čl. 110 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky Ivetu Radičovú do funkcie predsedníčky vlády Slovenskej republiky,
podľa čl. 102 ods. 1 písm. g) a čl. 111 Ústavy Slovenskej republiky poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Rudolfa Chmela za podpredsedu vlády Slovenskej republiky a Ivana Mikloša, Luciu Žitňanskú, Eugena Jurzycu, Jozefa Mihála, Daniela Krajcera, Juraja Miškova, Ľubomíra Galka, Jána Figeľa, Daniela Lipšica, Ivana Uhliarika a Zsolta Simona za členov vlády Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky vymenovala dňom 9. júla 2010 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava Ivanča, Milana Ježovicu, Martina Chrena, Luciu Nicholsonovú, Jána Hudackého a Ivana Švejnu za štátnych tajomníkov ministerstiev Slovenskej republiky.
Podľa čl. 77 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky mandát poslanca, ktorý bol vymenovaný za člena vlády Slovenskej republiky, nezaniká, iba sa počas výkonu tejto funkcie neuplatňuje. Rovnako je tomu tak podľa čl. 5 ods. 8 ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov vymenovaním do verejnej funkcie za vedúceho ústredných orgánov štátnej správy, ktorý nie je členom vlády Slovenskej republiky, alebo do funkcie štátneho tajomníka.
Podľa § 47 ods. 1 zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady, ak sa uprázdni počas volebného obdobia mandát poslanca, nastupuje náhradník tej istej politickej strany alebo koalície podľa poradia, v akom bol uvedený na kandidátnej listine, ak však boli na kandidátnej listine uplatnené prednostné hlasy, nastupuje za kandidátov, ktorí získali aspoň 3 % z prednostných hlasov, ten kandidát, ktorý dostal najvyšší počet hlasov.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Richard Sulík zobral uvedené skutočnosti na vedomie svojím rozhodnutím č. 5 a 6 z 9. júla 2010. Súčasne vyhlásil v týchto rozhodnutiach nastúpenie náhradníkov na uvedené neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podľa poradia uvedeného v zápisnici Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb konaných dňa 12. júna 2010 takto:
Za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú členovia vlády Slovenskej republiky, nastupujú dňom 9. júla títo náhradníci:
- za stranu Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana namiesto poslankyne Ivety Radičovej náhradník Tibor Tóth, namiesto poslanca Ivana Mikloša náhradník Marek Vargovčák, namiesto poslankyne Lucie Žitňanskej náhradník Richard Oravec, namiesto poslanca Eugena Jurzycu náhradník Milan Gaľa;
- za stranu Sloboda a solidarita namiesto poslanca Daniela Krajcera náhradník Kamil Krnáč, namiesto poslanca Jozefa Mihála náhradník Štefan Tomčo, namiesto poslanca Juraja Miškova náhradníčka Zuzana Aštaryová, namiesto poslanca Ľubomíra Galka náhradník Jaroslav Suja;
- za stranu Kresťanskodemokratické hnutie namiesto poslanca Jána Figeľa náhradník Július Stanko, namiesto poslanca Daniela Lipšica náhradník Marián Kvasnička, namiesto poslanca Ivana Uhliarika náhradníčka Monika Gibalová;
- za stranu MOST - HÍD namiesto poslanca Zsolta Simona náhradník Péter Vörös, namiesto poslanca Rudolfa Chmela náhradníčka Edita Pfundtner.
Za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú štátnymi tajomníkmi ministerstiev Slovenskej republiky, nastupujú dňom 9. júla 2010 títo náhradníci:
- za stranu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie - Demokratická strana namiesto poslanca Jaroslava Ivanča nastupuje náhradník Jarmila Tkáčová, namiesto poslanca Milana Ježovicu nastupuje náhradník Alexander Slafkovský;
- za stranu Sloboda a solidarita namiesto poslanca Martina Chrena nastupuje náhradník Ľuboš Majer, namiesto poslankyne Lucie Nicholsonovej nastupuje náhradník Milan Laurenčík;
- za stranu Kresťanskodemokratické hnutie namiesto poslanca Jána Hudackého nastupuje náhradník Marián Radošovský;
- za stranu MOST - HÍD namiesto poslanca Ivana Švejnu nastupuje náhradník Elemér Jakab.
Súčasne predseda Národnej rady Slovenskej republiky Richard Sulík rozhodnutím č. 7 z 9. júla 2010 požiadal Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky, aby preskúmal dodržanie podmienok nastúpenia náhradníkov podľa § 47 ods. 1 zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a podal Národnej rade Slovenskej republiky informáciu Mandátového a imunitného výboru NR SR o nastúpení náhradníkov na neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky spolu so svojím návrhom.
Na zabezpečenie požiadaviek vyplývajúcich z citovaných predpisov a rozhodnutí predsedu Národnej rady Slovenskej republiky mandátový a imunitný výbor sa oboznámil s predmetnými rozhodnutiami predsedu Národnej rady, so zápisnicou Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky vrátane jej príloh. Podľa prílohy č. 1 uvedenej v zápisnici, ktorá vyjadruje výsledky prednostného hlasovania podľa poradia uvedeného v tejto prílohe, nastupujú za poslancov, ktorých mandát sa neuplatňuje, skutočne kandidáti na náhradníkov za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky uvedených v citovaných rozhodnutiach predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky vzal uvedené skutočnosti na vedomie a odporúča Národnej rade prijať uznesenie, ktoré máte rozdané v laviciach, ktoré nebudem čítať.
Prosím, pán predseda, aby ste otvorili k tomuto bodu rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.7.2010 18:54 - 18:54 hod.

Gábor Gál
Ďakujem, pán predseda. Druhé zasadanie Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutoční zajtra o 9.45 hod. v miestnosti č. 71, ktoré je pri ubytovacom zariadení na prízemí.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.7.2010 12:34 - 12:51 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som uviedol v rámci uvedeného bodu programu dva materiály Správu mandátového a imunitného výboru o preskúmaní osvedčení o zvolení za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a o overení platnosti voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky vo voľbách konaných dňa 12. júna 2010 a Informáciu mandátového a imunitného výboru o nastúpení náhradníkov na neuplatňovaný mandát poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Najprv prejdem k správe.

Správa Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o preskúmaní osvedčení o zvolení za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a o overení platnosti voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky vo voľbách konaných dňa 12. júna 2010.

Ústredná volebná komisia po parlamentných voľbách konaných dňa 12. 6. 2010 zaslala Zápisnicu o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá podľa čl. 76 Ústavy Slovenskej republiky overuje platnosť voľby poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky.
Podľa § 8 ods. 1 a ods. 2 zákona o rokovacom poriadku predložili poslanci mandátovému a imunitnému výboru osvedčenia o svojom zvolení za poslanca vydané Ústrednou volebnou komisiou. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky tieto osvedčenia preskúmal a správu o ich preskúmaní a návrh na rozhodnutie o overení platnosti volieb predkladá Národnej rade Slovenskej republiky.
Mandátový a imunitný výbor na svojej ustanovujúcej schôdzi dňa 8. júla 2010 ma ako predsedu výboru poveril, aby som vás oboznámil s výsledkami rokovania výboru a predložil návrh výboru na rozhodnutie o overení platnosti voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zvolených do Národnej rady vo voľbách konaných v dňa 12. júna 2010.
Mandátový a imunitný výbor sa na svojej ustanovujúcej schôdzi oboznámil so Zápisnicou Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb do Národnej rady, ako aj s jej prílohami. Ďalej výbor preskúmal osvedčenia o zvolení za poslanca a konštatoval, že všetci poslanci boli platne zvolení. Okrem preskúmania osvedčení o zvolení za poslanca bolo povinnosťou mandátového a imunitného výboru zistiť, či všetci novozvolení poslanci prítomní na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky zložili podľa čl. 75 Ústavy Slovenskej republiky predpísaný sľub poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Na základe vykonaného sľubu na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady a preverenia podpisov, ktorými poslanci potvrdili zloženie sľubu, je možné konštatovať, že všetci poslanci prítomní na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady zložili ústavou predpísaný sľub poslanca bez výhrad.
Mandátový a imunitný výbor súčasne konštatuje, že sľub poslanca bez výhrad zložili aj náhradníci na neuplatnené mandáty členov vlády Slovenskej republiky. Náhradníci budú vykonávať mandát poslanca, ktorý trvá len počas výkonu funkcie člena vlády Slovenskej republiky, na ktorého neuplatňovaný mandát poslanca nastúpili.
Mandátový a imunitný výbor však konštatuje, že podľa dokladov, ktoré predložili poslanci v súvislosti s ujatím sa funkcie verejného funkcionára ku dňu zloženia sľubu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, žiaden z nich nevykonáva funkciu nezlučiteľnú podľa čl. 77 Ústavy Slovenskej republiky.
Pokiaľ sa týka skutočností, či uvedení poslanci nevykonávajú funkciu nezlučiteľnú s postavením verejného činiteľa podľa ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcii verejného funkcionára, sa s nimi Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky osobitne nezaoberal. Týmito skutočnosťami sa bude v súlade s citovaným ústavným zákonom zaoberať podľa § 58 ods. 1 písm. a) zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku príslušný výbor, a to výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, v rámci pôsobnosti tohto výboru.
Na základe uvedených skutočností a uznesení, ktoré mandátový a imunitný výbor na dnešnej schôdzi v týchto súvislostiach prijal, navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky schválila uznesenia v tomto znení:
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 8. júla 2010 k Správe Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o preskúmaní osvedčení o zvolení za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o overení platnosti voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky vo voľbách konaných dňa 12. júna 2010. Národná rada Slovenskej republiky na základe Správy Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o preskúmaní osvedčení o zvolení za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a o overení platnosti voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky vo voľbách konaných dňa 12. júna 2010 a návrhu mandátového a imunitného výboru podľa čl. 76 Ústavy Slovenskej republiky a podľa § 8 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku overuje platnosť voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zvolených do Národnej rady Slovenskej republiky vo voľbách konaných dňa 12. júna 2010.

Vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som vás oboznámil s

Informáciou mandátového a imunitného výboru o nastúpení náhradníkov na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

Prečítam celú informáciu. Informácia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na neuplatňovaný mandát poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Na základe poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky predkladám Národnej rade Slovenskej republiky túto informáciu.
Na základe výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky konaných dňa 12. júna 2010 bolo zvolených 150 poslancov, ktorým Ústredná volebná komisia vydala osvedčenia o zvolení za poslancov Národnej rady dňa 13. júna 2010. Zvolení poslanci zložili dňa 8. júla 2010 ústavou predpísaný sľub poslanca, čím sa ujali funkcie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Medzi týmito poslancami sú i členovia vlády Slovenskej republiky vymenovaní prezidentom Slovenskej republiky do funkcie členov vlády v rámci IV. volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa čl. 77 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky mandát poslanca, ktorý bol vymenovaný za člena vlády Slovenskej republiky, nezaniká, iba sa počas výkonu tejto funkcie neuplatňuje.
Podľa § 47 ods. 1 zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ak sa uprázdni počas volebného obdobia mandát poslanca, nastupuje náhradník tej istej politickej strany alebo koalície podľa poradia, v akom bol uvedený na kandidátnej listine. Ak však boli na kandidátnej listine uplatnené prednostné hlasy, nastupuje z kandidátov, ktorí získali aspoň 3 % prednostných hlasov, ten kandidát, ktorý dostal najvyšší počet hlasov.
Vzhľadom na skutočnosť, že novozvolení poslanci Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Maďarič, Ján Počiatek, Dušan Čaplovič, Ľubomír Jahnátek, Viera Tomanová, Richard Raši, Jaroslav Baška, Ľubomír Vážny za SMER - sociálna demokraciu a Ján Mikolaj za Slovenskú národnú stranu sú členovia vlády, ich mandát poslanca podľa citovaného čl. 77 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky nezanikol, iba sa neuplatňuje. Túto skutočnosť zobral predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška na vedomie uznesením č. 1 z 8. júla 2010, vyhlásil nastúpenie náhradníkov na uvedené neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podľa poradia uvedeného v Zápisnici Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky konaných dňa 12. júna 2010 takto:
1. Za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú členovia vlády Slovenskej republiky, nastupujú náhradníci za stranu SMER – sociálna demokracia:
- namiesto poslanca Roberta Fica nastupuje 8. júla 2010 náhradníčka Oľga Nachtmannová, narodená 14. 7. 1963, bytom Bratislava,
- namiesto poslanca Roberta Kaliňáka nastupuje 8. júla 2010 náhradníčka Lea Grečková, narodená 10. 10. 1960, bytom Smižany,
- namiesto poslanca Mareka Maďariča nastupuje 8. júla 2010 náhradník Branislav Bačík, narodený 10. 1. 1969, bytom Žilina,
- namiesto poslanca Jána Počiatka nastupuje 8. júla 2010 náhradníčka Mária Janíková, narodená 18. 11. 1970, bytom Partizánske,
- namiesto poslanca Dušana Čaploviča nastupuje 8. júla 2010 náhradník Ján Kvorka, narodený 28. 1. 1955, bytom Blatnica,
- namiesto poslanca Ľubomíra Jahnátka nastupuje 8. júla 2010 náhradník Ján Zvonár, narodený 19. 6. 1951, bytom Bratislava,
- namiesto poslankyne Viery Tomanovej nastupuje 8. júla 2010 náhradníčka Emília Müllerová, narodená 4. 5. 1954, bytom Kremnica,
- namiesto poslanca Richarda Rašiho nastupuje 8. júla 2010 náhradník Juraj Štofko, narodený 17. 2. 1953, bytom Bratislava,
- namiesto poslanca Jaroslava Bašku nastupuje 8. júla 2010 náhradník Milan Mojš, narodený 11. 11. 1956, bytom Likavka,
- namiesto poslanca Ľubomíra Vážneho nastupuje 8. júla 2010 náhradník Ján Babič, narodený 27. 5. 1955, bytom Rakovnica.
2. Za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je členom vlády Slovenskej republiky, nastupuje náhradník za Slovenskú národnú stranu namiesto poslanca Jána Mikolaja nastupuje 8. júla 2010 náhradník Ivan Šaško, narodený 29. 6. 1946, bytom Tvrdošín.
Súčasne predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška uznesením č. 2 z 8. júla 2010 požiadal Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky, aby preskúmal dodržanie podmienok nastúpenia náhradníkov podľa § 47 ods. 1 zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky Informáciu o nastúpení náhradníkov na neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky spolu so svojím návrhom.
Na zabezpečenie požiadaviek vyplývajúcich z citovaných predpisov a rozhodnutí predsedu Národnej rady Slovenskej republiky vykonal Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky tieto úkony: oboznámil sa s predmetnými rozhodnutiami predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a so Zápisnicou Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky konaných dňa 12. júna 2010 vrátane jej príloh.
Podľa prílohy č. 1 uvedenej zápisnice nastupujú za poslancov, ktorých mandát sa neuplatňuje, skutočne kandidáti na náhradníkov za poslancov Národnej rady Slovenskej republiky uvedení v citovanom rozhodnutí predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky vzal uvedené skutočnosti na vedomie a odporúča Národnej rade Slovenskej republiky prijať toto uznesenie: Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 8. júla 2010 k Informácii Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o neuplatňovaní mandátov poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú členovia vlády Slovenskej republiky, a o nastúpení náhradníkov na neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie,
1. že podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov sa neuplatňujú mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú členovia vlády Slovenskej republiky, Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Maďarič, Ján Počiatek, Dušan Čaplovič, Ľubomír Jahnátek, Viera Tomanová, Richard Raši, Jaroslav Baška, Ľubomír Vážny, všetko za SMER - sociálnu demokraciu, a Ján Mikolaj za SNS; ich mandát poslanca podľa čl. 77 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky nezaniká, iba sa neuplatňuje;
2. že podľa § 47 ods. 6 zákona č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a podľa § 10 ods. 1 a 2 písm. b) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1 z 8. júla 2010 vyhlásil nastúpenie náhradníkov na uvedené neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sú členovia vlády Slovenskej republiky, 8. júlom 2010 podľa poradia uvedeného v Zápisnici Ústrednej volebnej komisie o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 12. júna 2010.
Za stranu SMER - sociálna demokracia namiesto poslanca Roberta Fica nastupuje náhradníčka Oľga Nachtmannová, namiesto poslanca Roberta Kaliňáka nastupuje náhradníčka Lea Grečková, namiesto poslanca Mareka Maďariča nastupuje náhradník Branislav Bačík, namiesto poslanca Jána Počiatka nastupuje náhradníčka Mária Janíková, namiesto poslanca Dušana Čaploviča nastupuje náhradník Ján Kvorka, namiesto poslanca Ľubomíra Jahnátka nastupuje náhradník Ján Zvonár, namiesto poslankyne Viery Tomanovej nastupuje náhradníčka Emília Müllerová, namiesto poslanca Richarda Rašiho nastupuje náhradník Juraj Štofko, namiesto poslanca Jaroslava Bašku nastupuje náhradník Milan Mojš, namiesto poslanca Ľubomíra Vážneho nastupuje náhradník Ján Babič. Za Slovenskú národnú stranu namiesto poslanca Jána Mikolaja nastupuje náhradník Ivan Šaško;
3. Informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na neuplatnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Prosím, pán predseda, otvorte rozpravu k obidvom materiálom tohto bodu programu.

Skryt prepis