Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

1.12.2010 o 10:33 hod.

Ing. Ph. D.

Anton Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.12.2010 9:20 - 9:23 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, ctené poslankyne, ctení poslanci, dovoľte, aby som predniesol pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Jozefa Kollára, Antona Marcinčina, Ondreja Mateja a Ivana Švejnu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (tlač 99).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/96 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
Vo vládnom návrhu zákona navrhujeme vykonať tieto zmeny:
1. V čl. I vypustiť body 2 až 4, doterajšie body 5 až 9 sa označujú ako body 2 až 6.
Odôvodnenie: Navrhuje sa vypustiť zníženie násobkov najnižšej sadzby dane zo stavieb a dane z bytov, čím sa v plnej miere akceptuje Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého sa má zníženie 20-násobku najnižšej sadzby dane na 5-násobok vzťahovať na zdanenie pozemkov.
2. V čl. I bod 2 znie: "2. za odstavec 104d sa vkladá odstavec, paragraf, pardon, § 104e, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 104e
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. marca 2011
Ustanovenie § 8 ods. 2 účinného od 1. marca 2011 sa prvýkrát použije na zdaňovacie obdobie roku 2012."
A tu si, prosím, všimnite, že vypadáva slovíčko "predpisu", ktorý je v rozdanom dokumente, ide o technickú úpravu, v podstate o preklep, ktoré ak by tam ostalo, tak by nemalo zmysel. Čiže budeme schvaľovať bez toho slovíčka predpisu.
Odôvodnenie: Nadväzne na návrh vypustiť zníženie násobku pri dani zo stavieb a pri dani z bytov sa navrhuje upraviť prechodné ustanovenie. Z dôvodu prehľadnosti a jednoznačnosti sa navrhuje spresniť celé ustanovenie.
3. Čl. II znie:
"Čl. II
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia okrem ustanovenia čl. I prvého bodu, ktorý nadobúda účinnosť 1. marca 2011."
Odôvodnenie: Ide o legislatívnotechnickú úpravu nadväzujúcu na zmeny v čl. I v bode 2.
O všetkých bodoch pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu navrhujeme hlasovať spoločne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 12:06 - 12:06 hod.

Anton Marcinčin
Pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o vládnom návrhu zákona ako o celku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 12:06 - 12:06 hod.

Anton Marcinčin
Pán predseda, odhlasovali sme všetky pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré sú uvedené v spoločnej správe a ktoré odzneli v rozprave. Navrhujem hlasovať o tom, že vládny návrh zákona prerokujeme v treťom čítaní ihneď.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 12:06 - 12:06 hod.

Anton Marcinčin
Ako prvý a jediný pozmeňujúci a doplňujúci návrh bol návrh poslancov pána Kaníka a Kollára a hlasujme, prosím, o všetkých šiestich bodoch spoločne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 12:06 - 12:06 hod.

Anton Marcinčin
Teraz môžeme pristúpiť k hlasovaniu o návrhu, ktorý odznel v rozprave a dajte, prosím, najprv hlasovať o skrátení lehoty podaných návrhov.
Skryt prepis
 

1.12.2010 12:06 - 12:06 hod.

Anton Marcinčin
Vážený pán predseda, k návrhu zákona č. 107/2004 Z. z., tlač 98, v rozprave vystúpilo päť poslancov a minister financií pán Mikloš. Bol podaný jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Procedurálny návrh nebol podaný. Teraz budeme hlasovať o bodoch zo spoločnej správy 1 a 2 spoločne s odporúčaním gestorského výboru schváliť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 10:33 - 10:39 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, takisto nebudem hovoriť o chaose, pretože nejde o chaos, ide o balík 1,7 mld. eur, ku ktorým nás svojím spôsobom zaviazala minulá vláda. Dobre, ale čo teda urobíme s pivom? Je to vec na nejakú ľahkú diskusiu, alebo je to aj vážna vec? Podľa petície, ktorú sme dostali, je to pomerne vážna vec, keďže veľmi veľa ľudí bolo schopných podpísať petíciu, vyjadriť svoj občiansky postoj. Pre nich je to možno trošku odľahčenejšia téma, je to možno boj s pivným mozoľom, je to možno boj za krásne figúry, hlavne mužov, je to boj proti alkoholizmu, či je to ľahká, je to ťažká téma.
Je to možno aj o niečom inom. Je to možno aj o podpore spotreby lacného krabicového vína, ktoré ničí zdravie na úkor piva, ktoré obsahuje viac ako dvetisíc minerálnych látok a vitamínov, kde ideálna spotreba ako potravinového doplnku pre muža sú dve pivá denne, pre dámy, žiaľ, iba jedno pivo denne. A kto mal z únavy, z vyčerpania afty, tak viete, že netreba ísť do lekárne, stačí si dať hoci len jedno malé pivo.
Prečo hovorím, že ideme podporiť lacné krabicové víno. Kvôli dvom veciam, kvôli substitučnému efektu, a teraz si dovolím dva ekonomické termíny, substitučný efekt a cenová elasticita dopytu alebo spotreby. Cenová elasticita u piva je pomerne veľká. Ak zvýšite cenu o jedno percento, zníži sa spotreba o jeden a pol percenta. Substitučný efekt znamená, že ak môžte drahší výrobok nahradiť iným, tak sa rozhodnete o ten iný. Rozhodnete sa o výrobok, ktorý dovážame, na ktorý je nulová sadzba spotrebnej dane. Mnohí sa rozhodujú o krabicové víno, ktoré je v podstate odpadom, a ktoré už teraz je výhodnejšie z hľadiska alkoholizmu a prerátania alkoholu na eurá, obsahu alkoholu na eurá, než pivo. Iste, možno že niekto to bral aj tak, že voda bola premenená na víno a nie na pivo. Ale nie na to krabicové víno. A nie je na nás, aby my sme určovali, či ľudia majú kupovať víno alebo pivo. My sa máme snažiť o daňovú neutralitu, aby sme nie my určovali, ale aby to určovali slobodní ľudia.
Zvýšime teda, zvýšime cenu piva. Ak zvýšime cenu piva, každý z nás si ho, kľudne, dá ďalej. My ho budeme piť ďalej, ak sme teda neprešli na whisky a podobné produkty, ktoré zvyšujú prestíž a tak ďalej, ale pivo je nápoj bežných a obyčajných ľudí s malým o. Je to nápoj študentov. Je to nápoj, pri ktorom sa rozpráva, pri ktorom sa diskutuje, pri ktorom sa ventiluje.
Naše návrhy tým, že zvyšujú cenu, jednak samozrejme, že postihnú zamestnanosť v regiónoch. Nižšia spotreba znamená nižšiu výrobu. Nižšia výroba, samozrejme, znamená nižšiu zamestnanosť.
Zároveň zvyšujeme závislosť Slovenska na dovoze vína, z ktorého máme nulový príjem na spotrebnej dani. Zároveň znížime príjmy z vyvolaných aktivít investícií, ktoré súvisia s výrobou a spotrebou piva. Zároveň nerešpektujeme ani regionálny kontext. Česká republika už teraz má asi o polovicu nižšiu spotrebnú daň z piva ako my.
Nerešpektujeme ani kontext domáceho trhu. Hovorím o tom kontexte preto, že, samozrejme, spotrebné dane sú prvou vecou pre každú vládu, na ktorú čiahne, ale musí to byť v nejakom kontexte regionálnom a v kontexte substitučných výrobkov.
A nakoniec, nepomáha ani cestovnému ruchu. Dovoľte teda na záver zopakovať otázku, čo urobíme s pivom? Na výbore, finančnom výbore sme schopní sa dohodnúť ako koalícia a našli sme kompromis podľa môjho názoru, ktorý bol kompromisom pre všetkých zúčastnených a na čom sme sa vedeli dohodnúť. Je škoda, že potom prišlo niečo, čo ja chápem ako rozhodnutie zhora. A keď hovorím zhora, nemyslím od najvyššieho, ale iba zhora.
My sme však poslanci a my svojím hlasom, svojím menom podpisujeme zákony. Preto sme tu, a preto hlasujeme pod svojím menom, a preto si to každý môže potom pozrieť na internete, ako kto z nás hlasoval.
Som za to, aby sme zvyšovali kultúru pitia piva, aby sme zvyšovali kultúru pitia zdravého nápoja. A veľmi dúfam, že prijmeme dobré rozhodnutie, možno aj, ak by to malo byť rozhodnutie dotknúť sa piva a vína naraz, spoločne, robiť to v kľude. Akékoľvek iné rozhodnutie, samozrejme, uznáte za vhodné, tak by sme mali všetci hlasovať. Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 10:01 - 10:03 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som predniesol spoločnú správu výboru pre financie a rozpočet, tlač 98a. Národná rada pridelila vládny návrh zákona o spotrebnej dani z piva trom výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré návrh zákona prerokovali v stanovenom termíne. Gestorský výbor nedostal do začatia rokovania o vládnom návrhu zákona stanoviská poslancov Národnej rady.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská. Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi ústavnoprávneho výboru, výbor pre financie a rozpočet neprijal platné uznesenie a výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie tak isto neprijal platné uznesenie. Z uznesenia výboru vyplynuli tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. V podstate sú to dva technické návrhy, o ktorých gestorský výbor odporúča hlasovať spoločne a schváliť ich.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Zároveň výbor určil mňa za spoločného spravodajcu výborov a poveril ma jednak predniesť spoločnú správu výborov a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 9:07 - 9:13 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som predniesol pozmeňujúci návrh poslancov Ivana Švejnu, Jozefa Kollára, Andreja Mateja a Antona Marcinčina k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov, tlač 95.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku navrhujem vo vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z., číslo parlamentnej tlače 95, vykonať nasledovné zmeny a doplnky:
"K čl. I, po 1., za doterajší bod 3 sa vkladajú nové body 4 až 6, ktoré znejú:
"4. V § 29 ods. 1 znie:
"(1) Základom dane je množstvo zemného plynu vyjadrené v megawatthodinách (MWh) s výnimkou podľa ods. 2.".
5. V § 29 sa za ods. 1 vkladá nový ods. 2, ktorý znie:
"(2) Základom dane stlačeného zemného plynu použitého ako pohonná látka je množstvo zemného plynu vyjadrené v kilogramoch (kg).".
Doterajší ods. 2 sa označuje ako ods. 3.
6. V § 30 ods. 2 znie:"(2) Sadzba dane na zemný plyn sa ustanovuje, ak je
a) používaný ako pohonná látka vo výške 0,141 eur/kg,
b) používaný ako palivo na výrobu tepla vo výške 1,32 eura/MWh,
c) dodaný na výrobu stlačeného zemného plynu vo výške 9,36 eura/MWh.".".
Doterajšie body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: vzhľadom k tomu, že mernou jednotkou stlačeného zemného plynu CNG v obchodnom styku je kilogram, je potrebné upraviť aj sadzbu spotrebnej dane, ak je CNG používané ako pohonná látka, a to z dôvodu, že pri prepočte MWh/kg by dochádzalo k nepresnostiam spôsobeným meniacou sa kvalitou zemného plynu, meniaca sa hustota a výhrevnosť zemného plynu. Súčasne je potrebné ustanoviť sadzbu dane na zemný plyn, ktorý bude dodávaný na výrobu tohto produktu, ktorý je možné ustanoviť v jednotkách MWh, keďže sa jedná o dodávky zemného plynu. Jedná sa o osoby, ktoré nie sú daňovým dlžníkom, ani obchodníkom so zemným plynom. Sadzby spotrebnej dane v oboch prípadoch navrhujem ustanoviť na úrovni minimálnej sadzby dane podľa Smernice Rady č. 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny.
2. Za doterajší bod 10 sa vkladajú nové body 11 až 13, ktoré znejú:
3. "11. V § 36 ods. 3 znie:
"(3) Daňový dlžník v daňovom priznaní uvedie:
a) celkové množstvo zemného plynu, ktoré dodal, a to v megawatthodinách, alebo ak ide o stlačený zemný plyn v kilogramoch,
b) množstvo zemného plynu v megawatthodinách z množstva zemného plynu podľa písm. a), z ktorého vznikla daňová povinnosť dodaním,
c) množstvo zemného plynu v megawatthodinách z množstva zemného plynu podľa písm. a), ktoré dodal na účely oslobodené od dane,
d) množstvo zemného plynu v megawatthodinách z množstva zemného plynu podľa písm. a), ktoré dodal bez dane,
e) množstvo zemného plynu v megawatthodinách, z ktorého vznikla daňová povinnosť spotrebou,
f) množstvo zemného plynu v megawatthodinách z množstva zemného plynu podľa písm. a), ktoré spotreboval na výrobu stlačeného zemného plynu,
g) celkové množstvo zemného plynu v megawatthodinách, z ktorého vznikla daňová povinnosť,
h) celkové množstvo zemného plynu v kilogramoch, ak ide o stlačený zemný plyn z množstva zemného plynu podľa písm. f), z ktorého vznikla daňová povinnosť,
i) výslednú daň, ktorá pripadá na množstvo zemného plynu, z ktorého vznikla daňová povinnosť.".
12. V § 38 sa ods. 1 dopĺňa písm. f), ktoré znie: "f) spotrebovaného na výrobu stlačeného zemného plynu."
13. V § 38 za ods. 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie: "(2) Daňový dlžník je povinný priebežne viesť evidenciu množstva vyrobeného stlačeného zemného plynu v kilogramoch."
Doterajší ods. 2 sa označuje ako ods. 3. Doterajšie body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technické úpravy súvisiace s bodom 1.
O všetkých bodoch pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu navrhujeme hlasovať spoločne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2010 16:13 - 16:15 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Som rád, že hovoríme o verejných financiách, aj keď mnohé otázky sú, samozrejme, mierené skôr na exekutívu než na poslanca alebo poslancov. Dovoľte iba veľmi stručne.
Ak označujeme návrh na zmrazenie platov v dvoch predchádzajúcich rokoch za populistický, tak sa mi to zdá nespravodlivé nielen voči KDH, ale voči vtedajším 150 poslancom Národnej rady. Bolo to ich rozhodnutie o sebe, nebolo to o deficite, nebolo to nepriame rozhodovanie, bolo to o sebe a myslím, že takto by som sa k tomu nestaval.
Ak 16 % je málo, lebo je to len jedna šestina platu, no povedal by som to nejakému zamestnancovi, prípadne podnikateľovi, že mu znížim niečo o 16 %, veď o nič nejde. V ekonómii je 5 % tak maximum, hovoríme tomu ešte štatistická významnosť 5 alebo 1 %, ale 16, to už je štatisticky veľmi významné.
Motivačná sila vzorca. Ak neexistuje, ak sa poslanci nebudú správať podľa tohto vzorca v rozhodovaní o deficite, tak ten vzorec nemá zmysel, tak ho tam nedávajme jednoducho.
A pokiaľ ide o Grécko, ja sa chcem spýtať, akú vinu má tento parlament na tom, kde je dnes Slovensko?
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis