Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 4:16 hod.

Ing. Ph. D.

Anton Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 13:46 - 13:59 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Dámy a páni, dovoľte, aby som predniesol spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 310/1992 Zb. o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov (tlač 397).
Národná rada svojim uznesením č. 553 z 12. júla 2011 pridelila vládny návrh zákona dvom výborom: výboru pre financie a rozpočet a ústavnoprávnemu výboru. Uvedené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenom termíne. Gestorský výbor nedostal do začatia rokovania o vládnom návrhu zákona stanoviská poslancov Národnej rady.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská: odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcim návrhmi. Z uznesení výborov vyplynuli tri pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré máte všetci pred sebou. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Predmetná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 239 z 31. augusta. Výbor určil poslanca Antona Marcinčina za spoločného spravodajcu výborov. Súčasne ma poveril predniesť spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, ktoré vyplynuli z rozpravy
Vážený pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 4:16 - 4:16 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážené dámy, vážení páni, mám pocit, že po uplynulých desiatich hodinách, viac než desiatich hodinách, sme si veľmi jasne povedali, kto koho má rád, kto koho nemá rád a že už si asi nič nové nedokážeme k tejto téme povedať.
Vzhľadom na pokročilý čas si preto dovoľujem požiadať vás, aby sme, pokiaľ možno, šetrili ďalšími faktickými a ďalšími hláseniami sa do rozpravy a pomaličky pristúpili k hlasovaniu.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.9.2011 12:46 - 12:59 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, ctihodný poslanecký zbor, dovoľte, aby som svoj krátky príhovor štrukturoval do otázok a odpovedí.
Tá prvá otázka je, a na nej sa asi všetci zhodneme, potrebujeme na Slovensku daňovo-odvodovú reformu? Určite áno. A na tom sa zhodneme. Prečo ju potrebujeme? Lebo náš daňový systém je veľmi zložitý, lebo je drahý, nejednoznačný, neurčitý a kvôli tomu Slovensko je niekde na 122. mieste na svete, pokiaľ ide vlastne o daňový systém a jeho nákladnosť pre firmy, lebo náš výber daní je veľmi nízky. Pokiaľ ide o DPH, 28 % ostáva nevybratých. Len Gréci sú na tom horšie, 30 percent. To sú čísla ministerstva financií. Podľa ministerstva financií by sme dokázali reálne vybrať o 1,5 mld. eur viac, ak by sme zlepšili výber DPH. Zlý výber DPH znamená, ak chcete, dobrú podporu šedej ekonomiky a kriminality.
Prečo potrebujeme reformu? Lebo naše zdanenie, zodvodnenie práce je príliš vysoké, čo znamená, že mnohí s nižším vzdelaním, mnohí nezamestnaní si prácu nebudú môcť nájsť, lebo ich cena práce je takto umelo veľmi vysoká. Tým opäť podporujeme šedú ekonomiku a posielame ich do šedej ekonomiky, a tým opäť podporujeme kriminalitu. Čiže áno, potrebujeme daňovo-odvodovú reformu.
Druhá otázka. Potrebujeme sa pripraviť na prichádzajúcu recesiu? Áno. Myslím, že tu sa opäť všetci zhodneme. Áno. Prečo? No preto, že všetky vyhliadky z posledných dní hovoria o jednom. Zníženie rastu, odhadu rastu Slovenska na budúci rok asi nebolo posledným znížením a čakajú nás asi ďalšie zníženia odhadov rastu. A nižší rast znamená nižšie príjmy pre verejné rozpočty. Pritom výpadok už dnes oproti plánu je nejakých 150 mil. eur, ak sa nemýlim. Takže tento výpadok pravdepodobne bude vyšší.
Nižší domáci dopyt a nižší domáci dopyt kvôli, kvôli nízkej zamestnanosti, prípadne zvýšeniu nezamestnanosti, prípadne vracaniu živnostenských licencií znamená menej dopytu doma, nižšiu spotrebu doma, ale aj viac šetrenia v časoch neurčitosti, v časoch, keď sa hovorí o recesii. To znamená, opäť nižší rast, opäť nižší výber daní a odvodov.
Prichádzajúca recesia znamená aj komplikácie, samozrejme, pre firmy, ktoré sa musia pripraviť na neurčitosť, na to, či je vhodné investovať alebo lepšie je počkať na to, či ľudia budú ďalej viac šetriť v čase, keď štáty, všetky štáty výrazne šetria, a teda, či nie je lepšie radšej prepúšťať, než investovať a vyrábať. Čiže neurčitosť je veľmi vysoká, a preto sa zhodneme, že áno, musíme sa pripraviť na prichádzajúcu recesiu. Pretože ak vyriešime problém pre rozpočet na budúci rok tým, že dokážeme ešte niekde nájsť nejaké milióny eur, pýtam sa, ako nájdeme a ako vyriešime problém rozpočtu na ďalší rok 2013, 2014, keď už vopred vieme, že štát aj za tých dnešných výhľadovo lepších časov klesne niekam na úroveň 30 % HDP vo výške príjmov, čo "nedokázal" v takom tom, v úvodzovkách, žiaden iný štát v Európe. A keď ministerstvo financií hovorí o tom, že prestávame byť schopní zabezpečovať základné funkcie štátu.
Tretia otázka. Potrebujeme jednotný výber? Tu opäť existuje zhoda. Áno. Všetci hovoria, potrebujeme jednotný výber. Jednotný výber je priamou odpoveďou na naše 122. miesto na svete. To nie je kvôli sadzbám. To je kvôli komplikovanosti systému. A túto komplikovanosť dokážeme zmeniť zavedením jednotného výberu. Čím skorším, čím pripravenejším zavedením klientského systému, čo znamená zlacnenie pre štát, keď štát za menej peňazí dokáže vyberať dane. A opäť podľa štúdií OECD náš výber daní a odvodov je najdrahší v OECD, vzhľadom na vybrané peniaze. Čiže výrazne ušetrí štátu náklady, a tým pádom sú to ďalšie peniaze pre štát. Nemusíme hľadať milióny po vreckách, po rôznych odvetviach. Stačí zlacnieť výber pre štát.
Zlacníme výber pre firmy, domácnosti. To je naše 122. miesto. Firmy musia najímať mnoho ľudí, venovať veľa času a veľa financií na to, aby dokázali fungovať s naším daňovým a odvodovým systémom. Jednotný výber v tomto je pre nich veľmi dobrou správou, a to som sa dozvedel, to mi potvrdili zástupcovia republikovej únie a ďalší zamestnávatelia. To pomôže, samozrejme, aj prílevu zahraničných investícií. Zahraničné investície nemajú problém so sadzbami, s parametrami. Majú problém s inštitúciami. To pomôže cez investície zamestnanosti. Zároveň si všetci uvedomujeme, že jednotný výber je neuveriteľne ambicióznym projektom. To nie je znížiť sadzbu o jedno, dve percentá, aj keď to je tiež určité riziko. A reálne sa to dá urobiť veľmi jednoducho a reálne stačí vo všetkom softvére na Slovensku zmeniť jedno číslo za druhé. Tu sa menia komplet inštitúcie do nového celku, mení sa fungovanie inštitúcií. Je to veľmi zásadná, ambiciózna zmena, ktorá v mnohých štátoch trvala štyri-päť rokov. A budeme mať čo robiť, a to myslím my - ako parlament, ako vláda, ako všetci úradníci a všetky firmy a živnostníci, každý, kto funguje v tomto štáte, aby táto zmena bola čo najhladšia.
A zároveň si uvedomme, že tento ambiciózny projekt prebieha v čase recesie a neurčitosti. Určite to bude znamenať horší výber dočasne. Môže to znamenať samozrejme aj viac komplikácií pre firmy, nie práve v najlepšiu dobu, ale ťažko teraz čakať na lepšiu dobu. Čiže dobre, vieme o rizikách, vieme, že je to ambiciózny projekt, ale poďme do jednotného výberu zvlášť, ak o tomto neexistujú žiadne spory.
Potrebujeme parametrické zmeny? Tu sa možno už úplne nezhodneme, ale vážiac si vládny program, odpoveďou je áno. Ale je treba dať jednotlivým termínom a heslám z vládneho programu obsah a načasovanie so všetkou zodpovednosťou a opatrnosťou, aby sme nehazardovali. Ak hovoríme o recesii, ak hovoríme o zhode na jednotnom výbere, ak hovoríme o tom, že to je veľmi ambiciózny projekt, nerobme príliš veľa vecí naraz. Zvlášť, ak nikde na svete s nimi nie je žiadna skúsenosť.
Dovoľte, aby som si pomohol ešte a trošku oživil túto prezentáciu, takými krásnymi titulkami z českej tlače. Ja to preložím do slovenčiny. Reforma dane z príjmu ruší superhrubú mzdu a zjednodušuje výber daní. Mám pocit, že jednotný výber je možný aj bez parametrických zmien. Reforma by nemala stavať proti sebe. A o tom rozprávali predrečníci, jednotlivé profesie, jednotlivé odvetvia. Dovoľte, aby som odcitoval zase niečo, na čo si všetci, aspoň my, ktorí postupujeme do stredného veku, nechcem povedať starší, spomenieme. "Žádny z nás nebere takový platy" a budem ďalej prekladať. Dostávam zoznamy umelcov, ktorí berú nad stotisíc korún. No tak, povedzme, pani Zagorová, je to milé dievča, ale ona už tri roky po sebe berie 600 tisíc a ďalší nie 600 tisíc, milión, dva milióny berú. Toto je viac než dvadsať rokov starý prejav. Nie pravičiara, nie liberála, nie reformátora. Nedokážem si predstaviť, že my by sme sa chceli porovnávať s niečím takým.
A dovoľte, ešte pár čísiel. Kým odvodové príjmy do zdravotných poisťovní a do Sociálnej poisťovne podľa údajov ministerstva financií už od roku 1995 sa zásadne nemenia. Čiže nejaká stabilita týchto systémov je tak či onak zabezpečená. Pokiaľ ide o daňové príjmy zvlášť, tie z nejakých 25 % HDP v roku 1995 klesli asi na 18 % v roku 2004 a ďalej klesajú na nejakých 15 %, pričom do roku 2014 ministerstvo financií predpokladá nie stabilizáciu, nie zvýšenie, ale pomaličké znižovanie. To je to, o čom som hovoril na začiatku. To je to, že potrebujeme sa pripraviť na recesiu, potrebujeme sa pripraviť na to, že rast bude nižší než sme očakávali. Česká republika dokonca diskutuje o tom, či to bude v Českej republike nulový rast alebo či to bude ešte horšie. Nastáva tu veľmi vážna situácia, a preto ja hovorím o načasovaní, o dobrom načasovaní, o veciach, ktoré sme nemohli predpokladať dopredu.
Na reforme parametrov ležia mnohé otázniky. Je to otáznik kompatibility s inými štátmi v Európe a ak chcete na svete, je to otáznik okolo, to, čo tu zaznievalo, nevyskúšania systému, možno nejakého experimentovania, možno laboratória. Sú to otázniky, ako sa dotkne jednotlivých skupín, ako sú dôchodcovia, ako sú živnostníci, ako sú umelci, ako sú dôchodcovia, ktorí budú platiť vyššie odvody bez toho, aby mali z toho nejaký úžitok, čo sa popisuje jednou vetou, zvýši sa im solidarita.
Preto ja apelujem na predkladateľa, aby kvôli načasovaniu a kvôli pretrvávajúcim otáznikom stiahol tento návrh zákona. Máme minimálne pol roka na to, aby sme si nad neho sadli, aby sme ho vylepšili, aby sme nespúšťali príliš veľa zmien v jednom termíne z mesiaca na mesiac, aby sme takto nezaťažovali ekonomiku v čase, keď sa vracia vážna recesia, aby sme samozrejme šli do jednotného výberu a venovali mu náležitú pozornosť a náležité úsilie, a aby sme sa zachovali veľmi zodpovedne a v súlade s programovým vyhlásením vlády.
Ďakujem vám pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2011 11:16 - 11:17 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem povedať, že 1 800, zhruba 1 800 lekárni na Slovensku je jasným dôkazom, že ide o veľmi zaujímavý a ziskový obchod, v ktorom - ako vieme - sa točia miliardy, veľké peniaze. Obava z monopolizácie akéhokoľvek odvetia je, samozrejme, namieste. Je oprávnená, je pochopiteľná. Ale vo všeobecnosti poznáme minimálne dva inštitúty, ktoré zabraňujú zneužívaniu monopolného alebo oligopolného postavenia na trhu. Vo všeobecnosti sú to regulačné úrady a Protimonopolný úrad.
V tomto konkrétnom príklade však sa stačí pozrieť na Českú republiku, kde majú podobnú legislatívu a kde nedošlo ku žiadnemu krachu lekární. A, naopak, funguje tam asi 2 300 lekární. Relatívne omnoho menej, keďže ide asi o dvojnásobne väčší štát, než je Slovensko. A skôr to asi hovorí o tom, že nedošlo k úbytku, nedošlo k nejakému zneužívaniu postavenia na trhu. Pravdepodobne je ten trh efektívnejší a vystačí si s menším počtom lekární. Asi už to nie je až tak veľmi ziskový obchod, ako je to na Slovensku.
Preto si myslím, že je veľmi správne, ak sa poučíme od takýchto štátov. A tie obavy nato, aby sme ich vyvrátili, nato existujú iné inštitúty, ktoré sa dajú použiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

12.7.2011 17:46 - 17:47 hod.

Anton Marcinčin
Súčasne odporúčam prideliť v druhom čítaní na prerokovanie tento návrh okrem výboru pre financie a rozpočet aj ústavnoprávnemu výboru. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbor uvedený, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 26. augusta 2011 a gestorský výbor do 31. augusta 2011. Dajte, prosím, hlasovať.
Skryt prepis
 

12.7.2011 17:46 - 17:47 hod.

Anton Marcinčin
Vážený pán predsedajúci, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že prerokuje tento návrh v druhom čítaní. Dajte, prosím, o mojom návrhu hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.7.2011 16:34 - 16:38 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, ja som skôr chcel vystúpiť s krátkou faktickou poznámkou, ale keďže nikto nevystúpil v rozprave, tak by nebolo ako a k čomu. Takže, dovoľte, len veľmi krátko pár bodov.
To, čo sme počuli, je pomerne novým fenoménom. Už nestačí pozerať sa len na vývoj deficitu a verejného dlhu, dôležitým číslom v tomto dokumente je už aj výška príjmov verejných rozpočtov. Tridsiatimi tromi percentami sme sa dostali na úplné dno v Európskej únii, sme štátom, ktorý má najnižšie príjmy. Je to situácia nová aj kvôli tomu, že dnešná ekonomika nerastie tak, ako rástla po reformách prijatých ešte Dzurindovou vládou. Takže aj napriek tomu, ak vtedy príjmy klesali voči HDP, tým, že HDP rástlo veľmi výrazne a reálne, tak to nebolo také citeľné a, naopak, mohli reálne rásť, aj keď pomalším tempom než ekonomika, aj príjmy verejných inštitúcií. Žiaľ, v tejto situácii už nie sme a pravdepodobne tak skoro nebudeme. Ak inštitúcie si ťažko zvykajú na 41 % HDP výdavkov a znamená to bolestivé škrty, znamená to obmedzovanie investícií, obmedzovanie údržby; predstavte si, že by mali hospodáriť s príjmami na úrovni 33 % HDP. To šetrenie by muselo byť ešte omnoho výraznejšie a ešte bolestivejšie. Preto chcem poukázať na to číslo a povedať príklad z východného Slovenska.
Základné školy, ktoré učia na dve smeny a ktoré už nie sú schopné pojať všetkých prvákov a odkladajú ich zápisy, pretože jednoducho, napriek tomu, že učia na dve smeny, napriek tomu, že zmenili všetky laboratóriá na triedy a napriek tomu, že v podstate zmenili všetko na triedy, aby mohli nabrať čím viac detí, tým, ako sa silné ročníky posúvajú vyššie, tak jednoducho na prvý ročník už kapacitne nestačia. Tieto základné školy, tieto obce, ich zriaďovatelia hovoria o potrebe rádovo dnes možno 7 miliónov eur na jednu školu. To sú vo vyjadrení na slovenské koruny pomerne vysoké sumy, v porovnaní so 41 % HDP výdavkami sa to zdá maličkosť, ale ak dnes nemáme financie - a nechcem rozoberať kvôli čomu, kvôli komu, to teraz je v podstate bezpredmetné, lebo ide ozaj o budúcnosť - tak otázka je, ako budeme mať na takéto školy, keď naše výdavky klesnú tam, kam majú, čiže na úroveň príjmov o 8 % HDP dole.
Nejedná sa pritom iba o takéto investície do budúcnosti. Jedná sa samozrejme o služby a kvalitu služieb v reálnej ekonomike. Ja chcem len upozorniť na toto jedno číslo a môžem apelovať na to pri tejto, možno nie najvhodnejšie zvolenej príležitosti, aby sme začali iniciovať veľmi vážnu debatu o tom, či Slovensko chceme mať na úrovni výdavkov 30 % HDP, niekde pod Rumunskom, Bulharskom, alebo či chceme ísť niekam na úroveň Českej republiky 40 % HDP a nebodaj ešte vyššie na priemer Európskej únie. Sú to otázky, ktoré ja nechcem zodpovedať, nikto z nás na nich asi nemá odpoveď. Iba si dovoľujem apelovať na to, že sú to veľmi vážne témy, čím skôr sa o tom začneme rozprávať, čím skôr sa o tom začneme rozprávať ako šesť parlamentných strán, tým lepšie.
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.7.2011 15:07 - 15:16 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem. Ctihodná a veľavážená snemovňa, vážený pán minister, vážení hostia, dovoľte aby som vám predniesol pozmeňujúce a doplňujúce návrhy skupiny poslancov k návrhu poslancov Národnej rady Jany Žitňanskej, Radoslava Procházku a Pavla Hrušovského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o z mene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, tlač 359.
Po prvé, v čl. I sa doterajšie body 1 a 2 nahrádzajú novými bodmi 1 a 2, ktoré znejú:
"Po prvé. V § 3 odsek 3 sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: "pričom hazardné hry podľa § 3 odsek 2 písm. b) až e), h) a i) možno prevádzkovať len území obce, na ktorom ich prevádzkovanie nie je obmedzené všeobecne záväzným nariadením obce podľa § 10 odsek 5 písm. d).".
Po druhé. V § 10 sa odsek 5 dopĺňa písm. d), ktoré znie:
"d) môže ustanoviť všeobecne záväzným nariadením, ktoré z hazardných hier podľa § 3 odsek 2 písm. b) až e), h) a i) nie je možné prevádzkovať na jej území; v tomto všeobecne záväznom nariadení obce sa ustanoví aj primeraná lehota, v ktorej je prevádzkovateľ hazardnej hry prevádzkovanej na jej území ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto všeobecne záväzného nariadenia obce povinný skončiť jej prevádzkovanie, pričom táto lehota nesmie byť kratšia ako tri mesiace od nadobudnutia účinnosti tohto všeobecne záväzného nariadenia obce.".".
Odôvodnenie: Navrhovanou právnou úpravou sa zavádza kompetencia pre obec neumožniť prevádzkovanie niektorých hazardných hier na celom jej území. Jedná sa o tieto druhy hazardných hier: hazardné hry v kasíne, stávkové hry, hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov, hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo hazardné hry prevádzkované prostredníctvom videohier, charitatívne lotérie a hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa § 3 ods. 2 písm. a) až h) zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vo všeobecne záväznom nariadení obec určí jednotlivé hazardné hry, ktorých sa obmedzenie týka, a primeranú lehotu na prispôsobenie sa doterajších prevádzkovateľov hazardných hier.
Po druhé, v čl. I sa za doterajší bod 2 vkladá nový bod 3, ktorý znie:
"3. V § 20 sa odsek 6 dopĺňa písm. m), ktoré znie:
"m) písomné vyhlásenie žiadateľa, že na území obce, na ktorom chce prevádzkovať hazardnú hru podľa § 3 odseku 2 písm. b) až e), h) alebo i), nie je ku dňu podania žiadosti o udelenie individuálnej licencie na prevádzkovanie tejto hazardnej hry obmedzené jej prevádzkovanie všeobecne záväzným nariadením obce podľa § 10 odsek 5 písm. d); toto vyhlásenie neprikladá žiadateľ o udelenie individuálnej licencie na prevádzkovanie lotériových hier a hazardných hier prostredníctvom internetu.".".
Doterajšie body sa prečíslujú.
Odôvodnenie: Predloženie vyhlásenia predstavuje ďalšiu náležitosť žiadosti o udelenie príslušnej individuálnej licencie v súvislosti s novou kompetenciou obce pri regulácii prevádzkovania hazardných hier na jej území.
Po tretie, v čl. I sa za doterajší bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
"4. Paragraf 35 sa dopĺňa odsek 22 a 23, ktoré znejú:
"(22) Výherný prístroj, technické zariadenie obsluhované priamo hráčmi a videohru možno prevádzkovať iba v herni.
(23) V herni, ktorá nie je kasínom, je zakázané fajčiť a používať alkoholické nápoje.".". Doterajšie body sa prečíslujú.
Odôvodnenie: Navrhuje sa sústrediť výherné automaty, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry do herní, cieľom čoho je zvýšiť kontrolu prevádzky a zamedziť prístup mladistvých ku hre. Navrhuje sa tiež zakázať konzumácia alkoholických nápojov a zakázať fajčenie v herniach.
Po štvrté, v čl. I doterajší bod 7 znie:
"7. Paragraf 49 sa vypúšťa.".
Odôvodnenie: Legislatívno-technická úprava vyplývajúca z navrhovaných zmien.
Po piate, v čl. I sa za doterajší bod 7 vkladá nový bod 8, ktorý znie:
"8. V § 51 sa vypúšťa odsek 6.".
Doterajšie body sa prečíslujú.
Odôvodnenie: Legislatívno-technická úprava vyplývajúca z navrhovaných zmien.
Po šieste, v čl. I v doterajšom bode 8, v § 58f sa za, sa doterajšie odseky 1 a 2 vypúšťajú. Doterajšie odseky 3 a 4 sa označia ako odseky 1 a 2.
Odôvodnenie: Doterajší odsek 1 je v súvislosti s predloženým pozmeňovacím návrhom nadbytočný. Doterajší odsek 2 je nadbytočný vzhľadom na úpravu ustanovenia o účinnosti.
Po siedme, v čl. I v doterajšom bode 8, v § 58f, doterajší odsek 3, nový odsek 1 znie:
"(1) Osvedčenia o výherných prístrojoch, o výherných prístrojoch, opakujem, vydané poverenou skúšobňou podľa predpisov účinných do 1. septembra 2011 možno použiť poslednýkrát v konaní o udelení alebo zmene individuálnej licencie na prevádzkovanie hazardných hier prostredníctvom výherných prístrojov pre kalendárny rok 2012.". Odôvodnenie: Z dôvodu náročnosti technických úprav výherných prístrojov a ich vysokého počtu sa navrhuje primeraná lehota na ich odborné posúdenie a vydanie osvedčenia tak, aby osvedčenia o výherných, výherných prístrojoch vydané do 31. augusta 2011 bolo možné použiť pri prevádzkovaní výherných prístrojov do 31. decembra 2012.
Po ôsme, ak Národná rada Slovenskej republiky schváli vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 344, je potrebné v doterajšom bode 8 v úvodnej vete a v označení paragrafu upraviť označenie § 58e a 58f na § 58f a 58g.
Odôvodnenie: Úprava sa navrhuje z dôvodu zamedzenia rovnakého označenia § 58f, ktoré by nastalo v prípade schválenia poslaneckého návrhu, tlač 359, aj vládneho návrhu novely zákona č. 171/2005 o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 344, Národnou radou Slovenskej republiky.
Po deviate, doterajší čl. II sa vypúšťa. Doterajší čl. III sa označí ako čl. II.
Odôvodnenie: Doterajší čl. II je potrebné vypustiť z dôvodu nadbytočnosti vzhľadom na navrhované úpravy.
Po desiate, ak Národná rada Slovenskej republiky, republiky schváli pozmeňujúce návrhy číslo 3 až 5, úprava § 35, vypustenie § 49 a úprava § 51, je potrebné upraviť doterajší čl. III, nový čl. II tak, aby tieto pozmeňovacie návrhy nadobudli účinnosť 1. januára 2013. Odôvodnenie: Platnosť zákazu konzumácie alkoholických nápojov a zákaz fajčenia v už zriadených herniach sa navrhuje od 1. januára 2013. Povinnosť sústrediť výherné, výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry do herní sa navrhuje pre všetkých prevádzkovateľov od 1. januára 2013.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.7.2011 14:09 - 14:11 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle zákona o rokovacom poriadku Národnej rady vystúpil k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov, ako spravodajca výboru pre financie a rozpočet.
Uvedený návrh bol doručený poslancom v stanovenej lehote a spĺňa všetky potrebné náležitosti. Ako spravodajca v prvom čítaní si osvojujem stanovisko, že predmetný návrh spĺňa náležitosti rokovacieho poriadku Národnej rady, ako aj iné určené v legislatívnych pravidlách. Z hľadiska vecného zastávam stanovisko, že predložený návrh zákona rieši závažnú problematiku a je zrejmý aj jeho účel.
Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o jeho cieli a že je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Jeho osobitná časť obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu. Zároveň návrh zákona obsahuje doložku zlučiteľnosti s právom Európskej únie a doložku vybraných vplyvov.
Po rozprave odporučím, aby po prvé - Národná rada uvedený návrh zákona prerokovala v druhom čítaní, po druhé - v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady, aby návrh zákona prerokoval výbor pre financie a rozpočet a ústavnoprávny výbor.
Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 26. augusta 2011 a gestorský výbor do 31. augusta 2011.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.7.2011 14:13 - 14:15 hod.

Anton Marcinčin Zobrazit prepis
Ďakujem. Samozrejme, ja som to už raz povedal, že čím dlhšie môžu ľudia pracovať, tým je to lepšie pre nich, pre ich duševné aj fyzické zdravie, ako aj pre ekonomiku a celú spoločnosť. Ale na druhej strane nemôžeme si nevšímať problém celej Európy a už aj Slovenska. To je rastúca armáda nezamestnaných absolventov, ľudí, ktorí sa pripravovali na budúce povolanie, do ktorých tento štát investoval nemalé peniaze, nemalé úsilie a ktorí nezačali pracovať, nezačali so žiadnou prácou, hneď po absolvovaní skončili na rôznych dávkach. Čiže jeden má dva príjmy, čo je ináč neobvyklé, pretože má nezdanený dôchodok aj na strane tvorby, aj na strane výplaty a k tomuto dôchodku má možnosť ďalšieho plného príjmu, dokonca zvýhodneného v súčasnosti o mnohé sociálne odvody, druhý okrem toho, že má príjmy, mal celý život na to, ak sa mu pošťastilo, aby mal rodinu, aby mal vnukov, aby mal deti. Druhý mladý nemá žiaden príjem, stáva sa sociálne odkázaným, nemá príjmy na to, aby si založil vlastnú rodinu. A ak si ju založí, tak ak sa pozriete, aké vysoké sú dávky v hmotnej núdzi, tuším na jednu osobu je to, myslím, 60 eur na mesiac, toto zhruba čaká nezamestnaného absolventa. Zároveň sa chcem opýtať, kto zabezpečí dôchodok súčasných dôchodcov. Myslím na 1. pilier, pretože ešte niekoľko desaťročí dôchodcovia budú plne závislí od 1. piliera, ak nedáme šancu mladým, aby mohli pracovať, aby mohli prispievať na súčasných dôchodcov. Preto si myslím, súkromný sektor je, samozrejme zvláštna kapitola, ale... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis