Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.8.2010 o 11:12 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.10.2010 10:06 - 10:07 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda Národnej rady. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som vás informoval o prerokovaní predkladaného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky, kde Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením zo 7. septembra 2010, ktorý máme pod tlačou 49, pridelila nasledovným výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, výboru pre sociálne veci a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Všetky výbory v stanovenej lehote prerokovali uvedený návrh zákona a všetky prijali uznesenie, kde odporúčajú Národnej rade návrh zákona schváliť. Spoločná správa výboru obsahuje štrnásť pozmeňujúcich návrhov a gestorský výbor na základe stanovísk týchto výborov odporúča Národnej rade vládny návrh zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní schváliť s pripomienkami, ktoré sú v spoločnej správe. Zároveň ma poveril, aby som predniesol túto správu v pléne Národnej rady. Ďakujem pekne, pán podpredseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.9.2010 15:16 - 15:23 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážené kolegyne, kolegovia, Slovensko má parlamentnú demokraciu, slobodne voleného prezidenta a Národnú radu, má nezávislú súdnu moc. Popri delegovanej moci majú občania možnosť zasahovať priamo do riadenia štátu formou referenda. A práve pripravované septembrové referendum sa stalo pre opozičných politikov v súčasnom parlamente zámienkou, aby navrhli odvolanie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z jeho funkcie.
Ak mal niekto o opodstatnenosti konania referenda pochybnosti, mal ich vysloviť skôr, prípadne si mal objavené nejasnosti nechať posúdiť v inštitúciách, ktoré na to máme. Teraz je už neskoro.
Referendové otázky navrhol iniciátor petičnej akcie, teda strana Sloboda a solidarita. Ak občania podporili túto akciu, petíciu, svojimi podpismi, potom prejavili vôľu, aby sa plebiscit uskutočnil presne takto. Nie sme na to zvyknutí, ale keď sa pozrieme napríklad do Švajčiarska, tam je referendum všeobecnou výbavou politického systému a využíva sa často. Pritom posledný švajčiarsky plebiscit sa týkal síce háklivej témy, výstavby mešít v krajine, ale určite nešlo o nejakú ústrednú a neodkladnú otázku. Ak by sme ju posudzovali očami niektorých dnešných slovenských opozičných poslancov, asi by sme zneucťovateľov ústavného poriadku našli rovnako vo Švajčiarsku. I keď my nie sme Švajčiari a k ich forme zložitej demokracie, zažitej demokracie máme ešte ďaleko, patrí sa nám ctiť vôľu občanov, nech už sa prihlásili k akémukoľvek referendu, odhliadnuc od toho, aké sú otázky. Nehovoriac o tom, že referendová akcia sa chystala pred júnovými parlamentnými voľbami a pri pokračujúcej vládnej konštelácii by dnes bola situácia úplne iná.
Opakujem, posudzovať opodstatnenosť referenda je v súčasnosti zbytočné. Dôležitejšie je, či bude mať platný výsledok a čo by znamenalo rešpektovanie tohto výsledku pre budúcnosť. Týka sa to napríklad priamo nás, ako sedíme v sále. Ak by sa naplnilo prianie účastníkov petície a potom i referenda, do ďalšieho funkčného obdobia by v tejto budove s veľkou pravdepodobnosťou nezasadlo 150, ale 100 poslancov. Rešpektovanie vôle občanov by teda znamenalo znížiť počet poslancov o jednu tretinu.
Vieme si predstaviť fungovanie takejto inštitúcie v takto silno zredukovanej podobe? Vieme si... Bola by funkčná? Bolo by potrebné urobiť súvisiace opatrenia v celom volebnom systéme? Nepotrebovali by sme vážnu zmenu ústavy? Nešlo by o šetrenie na nesprávnom mieste? To sú otázky, na riešenie ktorých by mal mať iniciátor referenda v prípade jeho úspechu pripravené scenáre. A tam by som videl jeho zodpovednosť.
Protesty proti osobe Richarda Sulíka v iných oblastiach, ako je chystané referendum, sú rovnako zatiaľ neopodstatnené. Ak má niekto výhrady k tomu, ako predsedá Národnej rade Slovenskej republiky, domnievam sa, že koná unáhlene. Národná rada v súčasnosti, v súčasnom zložení pracuje dva mesiace, predseda parlamentu je vo funkcii ešte o čosi menej, to je krátky čas na to, aby sme robili takéto súdy. I vláde sa podľa našich obyčajov zvyčajne prisudzuje 100 dní, až potom sa pristupuje k prvým hodnoteniam jednotlivých ministrov. Minimálne na takúto skúšobnú dobu má právo aj predseda parlamentu.
Slovensko je v náročnej ekonomickej situácii a potrebuje stabilitu, aby sa s rozvahou a pokojom prijali opatrenia potrebné na jej riešenie. Čakajú nás vážne rozhodnutia súvisiace s prijatím opatrení. Tie pôjdu cez parlament a ten potrebuje stabilného šéfa. I keby bol Richard Sulík hypoteticky odvolaný, post predsedu parlamentu obsadí iný nominant vládnej koalície. To by však trvalo určitý čas, ktorý nám môže chýbať. Navyše, kde je záruka, že opoziční politici si nenájdu inú malichernú pohnútku, aby neodvolávali aj jeho nástupcu? Takto vyprovokovaný vývoj by som pokladal za hazard, nerozvážnosť, podkopávanie stability potrebnej na uskutočnenie nevyhnutných reforiem.
V najbližšom čase nás čakajú rokovania o dôležitých zákonoch, kde bude potrebný súzvuk vládnych aj opozičných poslancov. Spomeniem návrh zákona o znížení poslaneckej imunity. Chceme dať občanom, všetkým našim voličom, signál, že sa nebudeme skrývať za zbytočné privilégiá. Do budúcna chceme dostať do parlamentu ďalšie návrhy ústavných zákonov, v ktorých by sa mala zakotviť disciplína v udržiavaní zdravých verejných financií. Čas na takéto konsenzuálne zmeny ozaj dozrel. Celá Európska únia si uvedomuje, že cesta ďalšieho zadlžovania je neschodná. Mali by si to uvedomiť aj všetci politici na Slovensku a podľa toho konať, parlament nevynímajúc.
Poslanec v Národnej rade napokon rozhoduje vždy sám za seba napriek politickým partnerstvám či koaličným dohodám. Poslanci majú právo odvolávať z postov vedúcich predstaviteľov vrátane svojho predsedu. Toto právo nikomu neupieram. Ale ako som povedal, každý z nás by si mal dobre zvážiť, či koná zodpovedne a podľa svojho svedomia alebo či len podlieha politickým hrám. Uvedomme si to, keď budeme niekoho odvolávať, nielen Richarda Sulíka, ale aj kohokoľvek v budúcnosti.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2010 17:24 - 17:24 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Pán podpredseda, dajte hlasovať o tom, aby uvedený návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní vo výboroch vrátane gestorského výboru do 11. októbra 2010.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2010 17:24 - 17:24 hod.

Jozef Mikuš
Ďakujem pekne, pán podpredseda, dajte hlasovať o tom, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že uvedený návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.9.2010 16:12 - 16:14 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu ma uznesením č. 17 určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní, ktorý máme pod tlačou 49. Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady v zákonom stanovenej pätnásťdňovej lehote pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutočňuje jej prvé čítanie. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti uvedené v § 67 a § 68 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o cieli predloženého návrhu zákona. O súlade s Ústavou Slovenskej republiky s ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a o tom, že návrh nebude mať nové požiadavky na štátny rozpočet ani na rozpočty obcí, nebude mať vplyv na hospodárenie obyvateľov ani na hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb a nebude mať dopad na životné prostredie, na zamestnanosť, ani na podnikateľské prostredie. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu. Návrh zákona obsahuje doložku zlučiteľnosti s právom Európskej únie a podľa tejto doložky nie je problematika návrhu zákona upravená v práve Európskej únie a nie je obsiahnutá ani v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
Pán podpredseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 15:16 - 15:18 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán štátny tajomník, ten sarkazmus, pardon, bývalý, pán poslanec, kolega, ten sarkazmus v úvode vám nie je veľmi príbuzný a myslím si, že ste si ho mohli odpustiť, ale to trošku aj dokazuje, že nehovorili ste ekonomicky, ale politicky. A to ma mrzí, pretože ministerstvo financií, na ktorom ste začínali, alebo v ktorom ste, keď ste začínali, tak chvíľku ekonomicky rozmýšľalo. A malo aj niekoľko veľmi dobrých vyjadrení so záujmom chrániť verejné financie. Ale, bohužiaľ, vždy ste ustúpili pred diktátom premiéra, až ste rezignovali a len slepo ste sa divili potom tomu, čo pán premiér hovoril, aj rozkrádačky, resp. divému mrhaniu peňazí.
Dokonca natoľko ste rezignovali, že tento rok ste neodtajnili, alebo nezverejnili ani stav verejných financií, až po voľbách. Vy ste tu niečo naznačili, že čo chce vláda tajiť. No vy ste tie verejné financie tajili a otázka znie: Aj prečo? Za šesť mesiacov dlh 3 mld. eur, pán bývalý štátny tajomník. Dvakrát taký dlh ako za rok 2009. A štyrikrát taký dlh ako za to isté obdobie za ostatnej alebo teda poslednej vlády Mikuláša Dzurindu. A možno trošku doplním kolegu Ivana Štefanca. Spomínam si, že za vlády Mikuláša Dzurindu bol minister financií Ivan Mikloš často kritizovaný za to, že v rozpočte sa pomýlil v návrhu rozpočtu o desatinky. Tak ja doplním ten rok 2008, kedy ste sa pomýlili o jednu, o znamienko pred číslom, kedy návrh bol plus 6,5 a výsledok bol mínus 6,5 %. A...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 9:07 - 9:09 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Pán poslanec, vy, keď ste nastúpili na funkciu ministra v predchádzajúcom volebnom období, tak zhruba rok, možno dva roky, ste hovorili iným jazykom ako potom neskôr. Hovorili ste v pozitívnom zmysle o tom, v akom stave sú verejné financie, boli sme perfektne pripravení na vstup do eurozóny, ale po akcii v Monaku a po kauze Tipos, ste zmenili rétoriku. Dovtedy ste niekoľkokrát pri ochrane verejných financií, aj ste došli do sporu so svojím predsedom, vždy ste ťahali za kratší koniec. V jednom vystúpení som vás nazval slabým ministrom, nie celkom aj z vášho popudu alebo z vašej viny. Chcem povedať, že potom ste prijali dokonca aj rétoriku svojho predsedu a včera ste toho boli dôkazom, keď ste hovorili o jednotlivých schodkoch. Chcem to dať trošku na pravú mieru, pretože, áno, bol rekordný schodok za predchádzajúcich Dzurindových vlád, pardon, som zadýchaný trošku, ale keď začínala druhá Dzurindova vláda bol schodok 7,5 %, a keď končila, vy o tom veľmi dobre viete, bola pod 3 %. Tak ste prebrali vládu. Vy odchádzate z vlády, keď je schodok takmer 8 %, alebo bude. V tom je ten rozdiel, v tom sú tie polopravdy, a ak budeme korektní, tak by bolo dobré tieto polopravdy dávať na pravú mieru. Ďakujem pekne.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.8.2010 16:03 - 16:15 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán podpredseda vlády a minister dopravy, vážení členovia vlády, milé kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil za poslanecký klub SDKÚ – DS k programovému vyhláseniu vlády.
Slovenská kresťanská a demokratická únia – Demokratická strana si do volebného programu pred niekoľkými mesiacmi napísala 6 základných cieľov, ktorých naplnenie má viesť k zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľov. Ide o tieto ciele: po prvé, zdravé a udržateľné verejné financie, zastavenie prudko rastúceho zadlžovania a postupné znižovanie deficitu verejných financií, po druhé, zlepšovanie v posledných štyroch rokoch stále sa zhoršujúceho podnikateľského prostredia, čo je nevyhnutný predpoklad prílevu investícií a rastu zamestnanosti, po tretie, odstránenie bariér rastu zamestnanosti, napr. zníženie odvodového zaťaženia celkovo, najmä však pri málo kvalifikovanej práci, pružné formy pracovných úväzkov, medzitrh práce, po štvrté, riešenie nových sociálnych rizík, tzv. pracujúcej chudoby, zostarnutia v chudobe a rizika, keď vzdelanie prestáva byť dostatočnou ochranou pred hrozbou nízkoplatenej práce či nezamestnanosti, po piate, dôraz na rast vzdelania, vedy a výskumu, najmä z hľadiska zlepšenia upadajúcej kvality v tejto oblasti, po šieste, výrazné zlepšenie v oblasti vymožiteľnosti práva a boja proti korupcii. Nechcem vás vyčerpávať, vypočítavaním našich volebných téz, lebo voľby sú už dávno za nami, ale musel som ich uviesť, aby som s plnou váhou mohol po ďalších slovách napokon vysloviť záväzné stanovisko k predloženému Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2010 až 2014.
Strana SDKÚ – DS dostala vo voľbách od voličov šancu podieľať sa na zostavení novej vlády, ktorá je, ako to je už na Slovensku tradičné, koaličná. Na rokovania s našimi politickými partnermi sme išli s tým, aby sme do programu tvoriacej sa novej vlády dostali naše proklamované ciele, ako aj nástroje, ako tieto ciele dosiahnuť. Dnes môžem povedať, že prvý zámer sa podaril, vďaka zhode názorov sa nám podarilo ciele dostať už do programových téz a potom do rozpracovaného programového vyhlásenia. V druhej oblasti, v nástrojoch, sme, samozrejme, neboli stopercentne úspešní, čo sa však aj dalo čakať, lebo sme iba súčasťou koaličného zoskupenia. Naši partneri majú niektoré iné predstavy o spôsobe, ako dosiahnuť ciele novozvolenej vlády, čomu sa nemožno čudovať.
Strana SDKÚ – DS sa rozhodla vstúpiť do vlády a prispela k tomu, aby sa medzi novými koaličnými partnermi našla zhoda. Pomohol k tomu veľmi kultivovaný proces, ktorý v slovenských podmienkach nie je bežný. Spoločný program na štyri roky sa prijímal trojkolovo. V prvom úspešnom kroku sa nerozdeľovali ministerské posty, ale iba schvaľovali tézy a hľadala sa zhoda v smerovaní novej vlády. Ak by sme sa neboli zhodli v základných hodnotách a budúcich cieľoch, nemohli by sme pristúpiť k deleniu rezortov a k ich personálnemu obsadeniu, čo bol druhý krok. Tretím krokom bolo vytvorenie uceleného programového vyhlásenia vlády a jeho schválenie na príslušných fórach vrátane novej vlády. Naschvál upozorňujem na zvolenú postupnosť krokov, aby som ukázal, že nešlo o mocenské hry, ale o naplnenie volebných programov zameraných na zodpovedné spravovanie štátu. Predpoklady na spustenie práce sa naplnili, chýba už len schválenie programového vyhlásenia v Národnej rade. Deje sa tak po siedmich týždňoch od konania parlamentných volieb.
Strana SDKÚ-DS v novej vláde zodpovedá za financie, školstvo, spravodlivosť, zahraničnú politiku a bude v nej mať post premiéra. Sme presvedčení, že naplnenie cieľov v týchto oblastiach prispeje k zlepšeniu podmienok života pre všetky zložky našej spoločnosti, ako to proklamuje predsedníčka vlády. Financiám bude dominovať postupné nastolenie systémového poriadku, rovnováhy a transparentnosti. Školstvo má ambíciu vychovávať štátu odborne a jazykovo vzdelaných, tvorivo mysliacich a sebavedomých jednotlivcov. Spravodlivosť má pred sebou veľkú výzvu, zvýšiť vymožiteľnosť práva a skvalitniť prácu súdov, lebo táto zložka štátnej moci má na Slovensku najväčšie problémy. Zahraničná politika bude postavená na hodnotách, ako sú právo na život, osobná sloboda a zachovanie ľudskej dôstojnosti, na základe ktorých sa majú napr. zlepšiť aj napäté slovensko-maďarské vzťahy.
Ďalších rezortov sa ujali partnerské politické strany.
Minister hospodárstva si na skvalitnenie podnikateľského prostredia, čo je nevyhnutnou podmienkou na odstránenie vysokej nezamestnanosti, zvolil možno až priveľkú plejádu konkrétnych nástrojov, sem-tam presahujúcich aj hranice rezortu. Keďže však korešpondujú s predstavami súvisiacich rezortov, zhoda vo vláde je veľmi pravdepodobná. V rezorte ministerstva práce boli predstavy koaličných politických strán asi najrozdielnejšie, ale napokon sa našiel súzvuk v úprave nielen pracovného práva, dôležitej zložky podnikateľského prostredia, ale napr. aj sociálneho a najmä dôchodkového systému. Kultúru spravovanú rovnako zástupcom strany SaS mali možno konkrétnejšie rozpracované iné strany, ale zásadné spory v nástrojoch tu rovnako nie sú. Obrana je v našej krajine, ktorá je členom NATO, z minulosti dlhodobo konzistentná. A súc podľa predloženého programového vyhlásenia tak tomu bude aj po nástupe nového ministra.
Rezort vnútra obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie. Ucelený predložený program sa prelína aj so zámermi SDKÚ – DS. Najväčšiu výzvu vidíme v eliminovaní korupcie a v skvalitnení práce polície. V zdravotníctve je minister za KDH programovo asi menej razantný, aké boli zámery iných koaličných strán, ale nástroje, ktoré predložil, sa jeho koaličným partnerom nepriečia. Tu ako vo viacerých ďalších rezortoch bude hĺbka reforiem závisieť od dostatku zdrojov. To platí nemenej viac o rezorte dopravy, kde sú očakávania občanov snáď najvyššie. Minulá vláda bola ochotná stavať diaľnice za akýchkoľvek podmienok, nový minister otvorene hovorí o možnostiach, ktoré limitujú finančné možnosti, a intenzívne hľadá iné dostupné zdroje, aby nepoškodil celému štátu.
Štvrtým partnerom je vo vláde strana Most – Híd. Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny bude mať neľahkú úlohu zvládnuť problémy týkajúce sa rómskej menšiny, ale rovnako stabilizovať postavenie maďarskej menšiny podľa nového scenára. Keďže tieto otázky sú dôležité nielen pre vnútorný vývoj, ale aj zahraničné postavenie Slovenska, koaličné strany budú hľadať zhodu. Pôdohospodársky minister prišiel do vlády s ambíciou vyrovnať finančné podmienky slovenských poľnohospodárov so zahraničnými, v krajnom prípade tým, že sa zrušia dotácie pre farmárov v celej Európskej únii. Tento postoj budú určite podporovať doma i v zahraniční aj ostatné koaličné strany. Napokon obnovenému rezortu životného prostredia sa na pozadí klimatických zmien, ktoré sa tento rok na Slovensku prejavujú nebývalými povodňami, rysujú náročné úlohy, ktoré budú musieť v súzvuku riešiť viaceré rezorty, lebo ide doslova o život budúcich generácií.
Keď zoberiem programové vyhlásenie ako celok, ide o konzistentný materiál. Je zostavený tak, že sú v ňom jednoznačne čitateľné ciele. Tie ladia so zámermi SDKÚ – DS spomenutými v úvode môjho vystúpenia. Program má oficiálny názov Občianska zodpovednosť a spolupráca. Tieto dva pojmy naozaj vystihujú, o čo ide novej vláde. Koalícia štyroch strán, i keď strán s príbuznými predstavami, bude náročná na koordináciu a občas to v nej môže zaškrípať. Ak však k tomu dôjde, nastúpi naplnenie druhého pojmu. A tým je zodpovednosť. Podpísaním sa pod programové vyhlásenie účastníci potvrdili, že budú k práci pristupovať zodpovedne a nenechajú sa rozptýliť malichernosťami a dočasnými nezhodami.
Na programovom vyhlásení je pozitívne, že stanovuje čiastkové ciele a nástroje, ako ich dosiahnuť. Nejde o zhluk zbožných prianí, ale o avizovanú postupnosť krokov, ako sa dostať k výsledku. A materiál je dostatočne konkrétny na to, aby sa podľa neho dala merať výkonnosť jednotlivých rezortov. Pozorovatelia budú ľahko môcť v priebehu funkčného obdobia volať ministrov na zodpovednosť, a to s počítaním, čo dosiahli a kde neuspeli, o to viac, že koalícia sa dohodla na tzv. jednofarebných ministerstvách, to znamená, že jednotlivé politické strany preberajú politickú zodpovednosť za jednotlivé rezorty. Vláda si pri zodpovednom prístupe uplietla na seba bič a možno čakať, že bude pozorne sledovaná politickou opozíciou, odborníkmi, ale aj širokou verejnosťou. Programové vyhlásenie ju bude nútiť konať. A ak konať nebude, bude musieť platiť účty v podobe politickej prehry konkrétnych osôb.
A nakoniec sa pristavím pri postavách členov vlády. Nebudem nikoho menovať, lebo moje výroky sa budú týkať azda každého jednotlivca. Ide o ľudí, ktorí sú odborne zdatní a manažérsky samostatní. Opodstatnenosť ich menovania dosvedčujú už ich prvé kroky, keď vystupujú sebavedomo, vedia zdôvodniť program svojho rezortu a obhájiť si ho. Na druhej strane sú schopní prijímať kompromisy v záujme celku. Myslím si, že sú dostatočnou zárukou, aby sa program vlády podarilo po štyroch rokoch dotiahnuť do úspešného konca.
Na základe obsahu predloženého programového vyhlásenia a jeho garantovania jednotlivými členmi kabinetu vám chcem oznámiť, že klub SDKÚ – DS programové vyhlásenie vlády podporí. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.8.2010 11:12 - 11:14 hod.

Jozef Mikuš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán podpredseda Fico, niektorí politici vyberajú pri svojich argumentáciách a číslach len tie, ktoré im vyhovujú. Vy ste špecialista na toto. A toto ste robili v opozícii. A ste v podstate povedali alebo urobili to aj teraz, čiastkové informácie, polopravdy. Treba pre pravdivosť a korektnosť povedať, pripojím sa k tomu, čo hovoril môj predrečník Ivan Štefanec, že okrem tých čísel, ktoré ste povedali, má Slovensko dnes najvyšší dlh vo svojej histórii v absolútnych číslach. Ale má, čo je horšie, suverénne najvyššie tempo rastu tohto dlhu. A v našich podmienkach stredoeurópskych alebo okolitých je to suverénne najvyššie. A má jednu z najvyšších mier rastu nezamestnanosti, čo pred zhruba tromi-štyrmi rokmi bolo úplne opačne. Tento trend je strašný. Ale konkrétne len za prvý polrok tohto roku vaša vláda zadlžila Slovensko o 3 mld. eur, čo je takmer dvakrát toľko, ako to bolo v roku 2009, kedy sme prežívali v podstate to najväčšie jadro krízy, a je to štyrikrát viac ako pri tej vláde, ktorú kritizujete, vo volebnom roku 2006.
A ešte jedna poznámka k tým polopravdám. Podľa toho, čo ste povedali, tak strana, ktorá nemá ambície získať 50 % a viac v parlamentných voľbách, ako keby nemohla ísť s vlastným volebným programom do volieb, pretože je naprosto jasné, že v 100 % ten volebný program nemôže splniť. A chcem len pripomenúť, že ani strana Smer – sociálna demokracia v minulých voľbách alebo po minulých voľbách nemala premietnutý celý volebný program do programového vyhlásenia vlády. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.8.2010 11:12 - 11:12 hod.

Jozef Mikuš
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán podpredseda Fico... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis