Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

14.12.2010 o 11:07 hod.

Ing.

Pavol Pavlis

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 9.2.2012 10:17 - 10:19 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, účelom predloženého návrhu zákona je vytvorenie právneho prostredia na zabezpečenie transparentného nakladania s majetkovými účasťami štátu. Aj keď spomenutý návrh som predkladal pred viac ako tromi mesiacmi, myslím si, že dnes je o to aktuálnejší, a verím, že bude aktuálnejší aj po voľbách v novom funkčnom období.
V zmysle súčasnej právnej úpravy o privatizácii majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku Slovenskej republiky na podnikanie právnických osôb, ktoré nemajú charakter prirodzených monopolov, a podľa dnes platnej úpravy rozhoduje na návrh Fondu národného majetku iba vláda. Aj z tohto dôvodu navrhujem, aby o privatizácii majetkovej účasti štátu na podnikaní akejkoľvek právnickej osoby bez ohľadu na to, či majú charakter prirodzeného monopolu alebo nie, rozhodovala vláda a zároveň Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády.
Ako predkladateľ návrhu zákona mám za to, že zavedením prísnejších kritérií nakladania s majetkovými účasťami štátu a Fondu národného majetku sa dosiahne vyššia miera kontroly zo strany občanov, ktorá pomôže eliminovať prípadné nekalé praktiky a v minulosti vzniknuté pochybenia, ktoré môžu sprevádzať privatizáciu.
Ďakujem za pozornosť a prosím o podporu môjho zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.4.2011 9:40 - 9:40 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Golian, hovoril som všeobecne, ale vo vašej reakcii som takisto nič nezaznamenal o tom, že by ste konkrétne hovorili o teplárňach. Vaše vystúpenie bolo všeobecne k vášmu postoju k privatizácii. Náš postoj k privatizácii je úplne inakší, ako je ten váš. My len stále upozorňujeme na to, aké konkrétne skúsenosti máte vy s vašou privatizáciou a aké máme my skúsenosti naše s vašou privatizáciou. Náš pohľad na to je úplne inakší. My hovoríme o tom, že tá privatizácia nie je nutná a že tie provízie, ktoré boli v minulosti získané z SPP, naozaj mohli ísť radšej do zdravotníctva alebo na sociálny systém. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.4.2011 9:30 - 9:36 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, ešte ako koaličný poslanec v minulom volebnom období som mnohokrát počul z úst vtedajších opozičných a dnešných koaličných politikov slová o našej nekompetentnosti alebo neodbornosti riadenia našej spoločnosti, že všetky naše riešenia problémov boli nekoncepčné, skoro ohrozujúce stabilitu Slovenska. Spomeniem len toľko kritizovaný vtedajšou opozičnou poslankyňou, dnešnou premiérkou, Ivetou Radičovou vianočný balíček dôchodcom. Slová ako skrivodlivosť, nesystémovosť boli dennodenne citované v médiách. Pýtam sa, a čo navrhuje dnes vláda Ivety Radičovej v súvislosti s vianočnými dôchodkami? Alebo iný príklad je toľko kritizovaná výstavba širokorozchodnej železnice z dielne super ministra Figeľa. Aký je jej stav dnes? To ani nehovoríme o diaľniciach a rýchlostnom rekorde 5 kilometrov výstavby diaľnice za rok. Vystúpenie pána ministra Figeľa sú čo slovo, to perla, čo veta, to „průser“. A môžem pokračovať daňovými odvodmi z dielne ministra financií. A takto by som mohol prejsť všetkými ministerstvami.
Ale poďme späť k meritu a to je privatizácia a konkrétne privatizácia šiestich teplárenských spoločností. Nebola to náhodou premiérka Iveta Radičová ktorá tri dni pred voľbami v priamom prenose povedala, že privatizácia nebude? Tu platí, premiérka mieni, Mikloš mení. Celá tá privatizácia je založená na chabom materiáli vypracovanom Fondom národného majetku. Po tom, čo Fond národného majetku päťkrát predložil do vlády materiál o privatizácii teplární a vláda ho trikrát stiahla z rokovania vlády a vrátila ho Fondu národného majetku na prepracovanie, tak ho naposledy zobral do rúk privatizačný majster, minister financií, Ivan Mikloš. Premenoval správu o fungovaní spoločnosti s majetkovou účasťou Fondu národného majetku na analýzu ekonomickej výhodnosti držania akcií a analýzu alternatívnych možností privatizácie jednotlivých teplárenských spoločností. Správa je vyčačkaná tabuľkami, grafmi. A, samozrejme, hovorí o výhodnosti a nutnosti predaja. Ale nič iné sme od vás ani nečakali. Len hľadáte zámienku, ako zakryť vlastnú neschopnosť riadiť túto spoločnosť. Myslím, že za všetko hovorí Teplárenská spoločnosť Košice, kde ste za pol roka vymenili viac riaditeľov ako za posledných desať rokov. Nejako vám to s tými vašimi odborníkmi, páni z koalície, nevychádza. Čakáme, čo bude ďalej po nových výberových konaniach, ktorými majú prejsť vaši nominanti v štátom riadených spoločnostiach. A to ani nehovoríme o zlatých padákoch. Alebo je naozaj normálne, že tí, ktorí majú tieto spoločnosti riadiť, ako je Fond národného majetku, si sami navrhnú pre svojich členov a nominantov odmeny až do výšky 150 %? Tomu vy hovoríte hospodárenie? V tomto prípade naozaj platí miklošovské, že štát je najhorší vlastník. A vaši nominanti to len potvrdzujú.
V poslaneckých laviciach sedí mnoho podnikateľov alebo poslancov ktorí majú skúsenosti s podnikaním. Určite so mnou budú súhlasiť, že predaj akéhokoľvek podniku, resp. spoločnosti je tou poslednou možnosťou a ani nehovorím o tom, ako je to, ak sme túto spoločnosť sami aj vybudovali. Je mi ľúto, že necítite, že aj vaši rodičia, resp. starí rodičia možno prispeli k vybudovaniu napr. aj spomínaných teplární. Dnes keď doznieva svetová finančná a hospodárska kríza, keď vôbec nie sú podmienky na predaj čohokoľvek, kedy ponuky sú veľmi nízke, ideme opačnou cestou ako celý svet. Každý štát si posilňuje svoje pozície v riadení spoločnosti, nehovoriac o energetike, a my ideme rozpredať aj to posledné, čo zostalo. Nestačí vám príklad z minulosti, keď sme hovorili o privatizácii SPP alebo Slovenských elektrárňach? Kto ich kúpil? No zahraničné spoločnosti. A aké sú to spoločnosti? No predsa s majetkovou účasťou štátu. Čím sa líšia zahraniční manažéri v týchto štátnych spoločnostiach od našich? Snáď nechcete povedať, že sme hlúpejší od nich? Kde je naša povestná pracovitosť? Kde sú vaši odborníci na všetko? Prinesú do týchto spoločností iné eurá, ako si môžeme požičať my? Prinesú noví majitelia iné technológie, ako sa bežne používajú v praxi? Prinesú iné teplo pre viac ako 600 000 domácností? Nie, prídu s tým, čo vieme spraviť aj my. Odpovedzte mi: Čo nové, aké nové technológie, aké nové investície urobili zahraniční investori v SPP alebo v Slovenských elektrárňach? Žiadne, ak nepovažujeme okamžité zvýšenie cien po privatizácii alebo tunelovanie cez poradenské firmy za nejaké výnimočné know-how. Preto vás prosím, prestaňte sa konečne hrabať v minulosti, prestaňte buzerovať s dochádzkami a inými nezmyslami a začnite konečne niečo zmysluplné robiť. A tým robením myslím napr. riadenie aj týchto spoločností. Apelujem na zdravý rozum, zdravé myslenie a verím, že prehodnotíte svoje rozhodnutie a poučíte sa z chýb minulosti a zastavíte túto cestu privatizácie. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2011 15:42 - 15:42 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán kolega Janiš, veľkú časť vášho vystúpenia ste venovali manažérom v štátnych podnikoch za našej vlády. Neboli ste to náhodou vy, ktorí ste počas nášho vládnutia vyhlasovali, že máte odborníkov na všetko, že viete všetko riadiť. Tak to teraz dokážte, že viete tieto podniky riadiť. Lebo naozaj, tak ako povedal pán Maďarič, predať vie skoro každý blbec.
A hovorili ste aj o bratislavskom letisku. Je mi asi naozaj ľúto, že chodíte do Martina vlakom, ale tie stany sme zdedili po vás. A keď dnes prídete na letisko, tak je tam vybudovaná moderná hala. A je zarážajúce a na počudovanie, že vy pokračujete vo výstavbe ďalšej haly. Takže, keby to bolo také zlé rozhodnutie, asi v tom nepokračujete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 10.2.2011 14:28 - 14:29 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za vašu odpoveď, pani premiérka, ale nemôžem sa stotožniť s vašou odpoveďou, pretože náš nominant pán Bačík tento návrh neodsúhlasil ani ho nenavrhol, navrhli ho vaši nominanti.
A keď ste už spomínali tie odmeny, nespomenuli ste, že vaši nominanti vo výkonnom výbore si odsúhlasili a schválili za štvrtý kvartál odmeny už vo výške 80 %. Čakám, čo bude za prvý kvartál tohto roku. A vo vašom programovom vyhlásení vlády je, že chcete rušiť fond. Takže sa pýtam, či si zaslúžili takéto odmeny už teraz, keď fond, deklarujete, idete rušiť. A pokiaľ viem, Fond národného majetku trikrát predložil do vlády materiál o privatizácii a trikrát ste ho odsunuli. Takže neviem, či tento materiál bol taký kvalitný, že si zaslúžili odmeny vo výške 80 %. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.2.2011 11:42 - 11:42 hod.

Pavol Pavlis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Dávam námietku proti stanovisku pána Přidala, pretože zákon č. 493, ktorý novelizujeme je platný. Len čl. 1, ktorý stratil účinnosť 31. 12. 2010 je neplatný, a len tento článok novelizujeme. Takže zákon celý je platný.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 2.2.2011 18:19 - 18:22 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností v minulom volebnom období reagoval v čase prijatia na nepriaznivú hospodársku situáciu spôsobenú globálnou, finančnou a ekonomickou krízou. Dnes ale ešte nikto z nás nemôže povedať, že svetová kríza pominula a že jej dôsledky sú za nami. Sme presvedčení, že dôsledky krízy budú na nás a spoločnosť dopadať ešte dlhú dobu.
V mnohých spoločnostiach má štát značné pohľadávky, či už z nedodržania privatizačných zmlúv, záväzkov voči zdravotnej poisťovni a Sociálnej poisťovni. Príkladom sú napr. práve Novácke chemické závody, ktoré dlhujú Fondu národného majetku viac ako 17 mil. eur. Do takejto a podobných situácií sa v budúcnosti však môže dostať ešte niekoľko spoločností pôsobiacich na území Slovenskej republiky.
K predloženiu našej novely zákona nás viedli skutočnosti, ktoré boli medializované v súvislosti s predajom Nováckych chemických závodov a sú jednoznačne uvedené v liste Výkonného výboru Fondu národného majetku, ktorý bol adresovaný na záver minulého roku vláde premiérky Ivety Radičovej. Okrem skutočností, v ktorých Fond národného majetku informuje vládu premiérky Ivety Radičovej o tom, že fond disponuje informáciami, že priebeh konkurzu Nováckych chemických závodov môže byť riadený, ovplyvňovaný veriteľmi, sú v liste uvedené aj ďalšie zarážajúce informácie, ako je, že veritelia konajú v zhode, že existuje majetkové prepojenie medzi veriteľským výborom a úpadcom a že úpadca môže manažovať svoj vlastný konkurz, a mnoho ďalších informácií.
Ale čo je najdôležitejšie v zmienenom liste. Citujem: „Uvedené skutočnosti a ich závažné dôsledky, ktoré môžu nastať v krátkom čase, už v blízkej budúcnosti, kladieme do vašej pozornosti. A so zreteľom na možnosť odvrátenia týchto negatívnych dôsledkov vám dávame na zváženie promptne vykonať príslušné kroky smerujúce k legislatívnej zmene, ktorá by primerane predĺžila účinnosť zákona o strategických spoločnostiach.“ Pýtam sa: Aký lepší dôkaz potrebujeme, aby sme konali? Toto nie je naše stanovisko, ale oficiálna výzva vašich nominantov vo Fonde národného majetku vláde Slovenskej republiky.
Sme si vedomí a veríme tomu, že aj vy ste si vedomí, že v tomto prípade nekonania hrozia štátu značné hospodárske straty. Preto po zvážení všetkých uvedených skutočností, ak vám záleží na osude jedného a možno niekoľko ďalších podnikov Slovenska s podobným osudom, vás žiadame o podporu predloženej novely zákona. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2010 17:20 - 17:20 hod.

Pavol Pavlis
Pán predsedajúci, dajte hlasovať o uznesení, ktorým Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie správu o vodnom hospodárstve Slovenskej republiky za rok 2009.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14.12.2010 11:07 - 11:08 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som vám predložil informáciu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o výsledku prerokovania správy o vodnom hospodárstva v Slovenskej republike za rok 2009.
Správu o vodnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2009 pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý túto správu predkladá. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uvedenú správu prerokoval v určenej lehote.
Výbor Národnej rady vzal na vedomie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vziať správu na vedomie.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2010 10:19 - 10:20 hod.

Pavol Pavlis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Matej, stále ste hovorili len o tom, že je to len o kontrole, kontrole, kontrolovať. To isté aj povedal pán poslanec Kollár, že náklady na tú kontrolu môžu byť vyššie ako výber daní alebo pokút. Tak potom sa pýtam, zrušme potom daňové úrady, zrušme colné úrady, zrušme aj políciu. Na čo nám to je. Urobme tam výbor ľudovej kontroly a môže to byť.
Skryt prepis