Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

29.6.2011 o 17:44 hod.

Ing.

Zsolt Simon

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 9:41 - 9:47 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov.
Je to jedenásta novela tohto zákona. Je veľmi ťažkým a komplikovaným zákonom, pretože na tento zákon sa viažu hlavy potravinového kódexu, ktorým sú upravené podmienky obchodovania a výroby a predaja potravín v rámci Slovenskej republiky. Táto časť je ešte delená do dvoch kategórii. Jedna je harmonizovaná a druhá je neharmonizovaná. Preto predkladáme jedenástu novelu tohto návrhu zákona, aby sme si mohli túto komplikovanú spleť zákonov a smerníc vyriešiť a následne do budúcna pripraviť pôdu na to, aby sme mohli prijať nový zákon o potravinách. Vychádza to z tej skutočnosti, že v predchádzajúcom období, keď sme neboli súčasťou Európskej únie, tak sme mali potravinové kódexy, ktoré boli záväzné pre výrobcov, ktoré vyrábajú na území Slovenskej republiky. Dnes, keď dovážame z Európskej únie, tak už sme viazaní aj európskou legislatívou. Práve preto všetky tie časti, ktoré sú naviazané na európsku legislatívu a sme povinní ich notifikovať, budú v budúcnosti riešené na základe nariadenia vlády. Pre všetku neharmonizovanú oblasť stanovujeme ročné prechodné obdobie na to, aby ministerstvo vydalo nové, všeobecne právny predpis ministersk... Alebo v opačnom prípade všetky tieto neharmonizované stratia účinnosť. Je to obrovská zmena a z toho dôvodu, že práve táto neharmonizovaná časť je legislatíva, ktorá je nad rámec európskej legislatívy kladená pre domácich výrobcov a spracovateľov potravín.
Keďže sme sa v programovom vyhlásení vlády zaviazali k tomu, že túto oblasť odstránime a zmiernime, takže po prijatí tohto návrhu zákona vytvoríme spôsob, ako túto bariéru prekonať, keďže to sú množstvo a množstvo predpisov.
Úprimne musím povedať, že filozofiou tohto zákona o potravinách je zavedenie, že ten, ktorý predáva, zodpovedá za tovar. Nie je možné, aby obchodník povedal, že za tento tovar môže výrobca niekde na druhom kraji Európskej únie alebo druhom konci sveta, a to aj z toho dôvodu, že 50 % výrobkov dnes a potravín na území Slovenskej republiky pochádza z produkcie mimo územia Slovenskej republiky. Samozrejme dovoľte, aby som sa k tomu trošku širšie vyjadril, pretože počas rokovaní v Národnej rade bolo to, táto téma niekoľkokrát otváraná, či je to správne, alebo nie.
Je treba úprimne povedať, že ktokoľvek z nás, ktorýkoľvek výrobca nemá možnosť pristúpiť do obchodného reťazca podľa svojho rozhodnutia, pretože obchodník mu kladie niekoľko rad podmienok, že za ktorých môže vôbec pristúpiť na jeho pulty. Práve preto si myslíme, že po tom, keď si kladie podmienky, za ktorých môže výrobca dodať tovar na pult, tak potom v tej chvíli obchodník musí preberať zákonite na seba zodpovednosť za ten tovar, ktorý tam je. Samozrejme za skryté vady a ďalšie veci s tým spojené, to je vecou už obchodného vzťahu, ktorý medzi obchodom a svojim dodávateľom existuje.
Taktiež týmto návrhom zákona reagujeme na aktuálne výzvy, ktoré, a problémy, ktoré nastali v priebehu tohto roka. A to znamená, či je to kauza dioxíny začiatkom roka, alebo kauza E.coli, v každom prípade nám poukázala na skutočnosť, že slovenské štátne orgány nie sú schopné a nedisponujú v reálnom čase s reálnymi údajmi kto, kde a aký výrobok doniesol. My sa k týmto údajom sa dostaneme, ale niekoľkým, o niekoľko mesiacov. Práve preto v tomto zákone vytvárame priestor na elektronické ohlasovanie dovozu výrobkov. A tu by som chcel poďakovať všetkým poslancom, ktorí v priebehu druhého čítania sa zapojili do tohto procesu a predložili vylepšujúce pozmeňujúce návrhy aj v tejto oblasti tak, aby sa to vzťahovalo len na tie najzaujímavejšie alebo najčastejšie frekventované nedostatky. A to sa týka mäsových výrobkov a nespracovaného ovocia a zeleniny. Ale taktiež rieši aj likvidáciu pokazeného, alebo nepredaného tovaru v rámci obchodnej siete, pretože keď 50 % pochádza mimo územia Slovenskej republiky, keď to sem niekto donesie, tak kto ho má likvidovať? No ten, ktorý ho doniesol, ktorý ho má na pulte. Akým spôsobom to bude riešiť v obchodnom vzťahu k svojim dodávateľom, do toho my nevstupujeme, ale jednoznačne vieme, že nemôžme si dovoliť spätný tok potravín, teda prvovýrobca, spracovateľ, prepravca, distribútor, obchod, a táto cesta späť nemôže existovať. Pretože keď vytvoríme my priestor spätný, tak sa nám môže stať, že citlivé komodity ako mäsové výrobky nespracované, potom je veľmi ťažko skontrolovateľné, či sa náhodou nedostane naspäť do potravinového reťazca, a čo pre nás je neželateľný jav. Práve preto chceme vyžadovať dokumentáciu, teda jednoznačné zadokumentovanie, že to, čo sa v obchode nachádza a je pokazené, to skončí v kafilérii, čiže na odstránení, zneškodnení a nie naspäť u výrobcu, alebo distribútora, pretože potom to môžme hľadať v nejakom inom obchode, ako máme možnosť vidieť pri rôznych dovozoch aj z Francúzska, že v jednom obchode nájdeme, zakážeme a ten istý výrobok sa dostane na územie Slovenskej republiky do iného obchodného reťazca. A práve preto, aby sme tieto veci mohli odstrániť, tak predkladáme návrh zákona tak, aby sme v skutočnosti chránili týmto zákonom spotrebiteľa, občana Slovenskej republiky, jeho bezpečnosť, ale aj to, aby mal nárok na kvalitné potraviny v maximálnej možnej miere, ktorú nám legislatíva Európskej únie a možnosti Slovenskej republiky umožňujú.
Práve preto, dámy a páni, chcem sa obrátiť tak na poslancov a poslankyne koalície, ako aj opozície, aby pri tomto návrhu zákona pokúsili dať politické tričká trošku bokom a pozreli sa na tých päť miliónov spotrebiteľov, ktorí na Slovensku potrebujú každý deň ráno, na obed aj na večer vo väčšine prípadov sa najesť a potrebujú nakúpiť potraviny. A aby sme práve čistili túto oblasť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 3:20 - 3:22 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Záhumenský, v plnej miere chápem, že bažíte o tom, že je čas ruje, aby ste sa vrátili naspäť do koalície a mohli ste si odloviť ďalšieho politického jeleňa. Áno, je to legitímna požiadavka, ale nie pre nás - ale každému, čo sa ráči.
Pán Martinák, úprimne musím povedať, že až sa nad tým čudujem. Pretože SAR, ktorí produkujú a sú malí, tak tí produkujú ročne do objemu 47 500 eur. Tí dnes, ale aj za vlády predchádzajúcej, nie sú povinnými byť platcami DPH. To riešenie tých 6 % bolo len pre vlasteneckú sviňu, ale pre vlasteneckú bryndzu už nie, pretože mlieko tam bolo, ale syr nie. Keď sa pozrieme na všetky tie výrobky, ktoré ste, alebo všetky tie opatrenia, ktoré ste prijali, tak s hrôzou musím skonštatovať, že ovocinárstvo klesalo, zeleninárstvo klesalo, stavy hovädzieho dobytka klesali, zviedli ste podporu na veľkú dobytčiu jednotku, vďaka ktorej dojnice klesli. A to je všetko práca na vidieku. Dávali ste peniaze len tým, ktorí sú veľkí a sú vám blízki. Dnes SPPK ako taká je z veľkej miery ešte veľký pozostatok HZDS.
Samozrejme, chápem, ale ja chápem aj to, že keď sa pozriem na skutočnosti, že ste nezaviedli platbu na farmu a dopustili ste, že intenzívne časti dnes majú na jedného pracovníka podporu v objeme 8 000 eur a na Svidníku a v Žiline 21 až... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

14.9.2011 3:03 - 3:04 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, hlavne predstavitelia opozície, chápem toto vaše, túto vašu snahu o uplatnenie si legitímneho práva dať návrh na odvolanie členov vlády či premiéra, ako otvoriť všeobecnú politickú diskusiu na pôde Národnej rady Slovenskej republiky, pretože tá sa vymyká z jednej strany na druhú krížom všetkým, čo sa dá.
Pôvodne som nechcel vystúpiť, ale nedá mi, aby som nereagoval na túto všeobecnú politickú diskusiu, ktorá sa tu vedie a nie je mierená ani tak voči premiérke tejto krajiny Ivete Radičovej, ako o abstinenčných príznakoch, ktoré sa prejavujú v koaličných radoch po tom, čo práve vďaka Ivete Radičovej ste sa dostali alebo boli ste vytesnení do politickej opozície.
Je treba povedať, že svoju prácu opozičného politika vykonávate skutočne dobre. Nám je len ľúto, že túto prácu v koalícii, vo vládnej koalícii v minulom volebnom období ste tak dobre nezvládali. Nezvládali ste to a môžem to niekoľkokrát alebo niekoľkými dôkazmi dokumentovať. Tam, kde sa malo stavať lacno, diaľnice, ste stavali najdrahšie v Európe. Tam, kde sa malo predávať draho, ako emisie, ste predávali najlacnejšie. Verejné obstarávanie ste robili tak transparentne, že to bolo na tabuľke ukrytej. Ale upratovací tender ste tiež robili neporiadne. Ale takéto a tomuto podobné kauzy s vládou Roberta Fica sú spojené ešte aj ďalej. Zaoberáme sa eurom, eurovalom a súčasnou európskou politikou. Aj táto je spojená s vládou Roberta Fica pri zmene a zavedení eura v Slovenskej republike, pri zmene parity s kauzou úniku informácií, pravdepodobne sa dá predpokladať, že na lodi v Monaku.
Ale taktiež by som mohol vyzdvihnúť sociálne podniky alebo prioritu, ktorá dnes spadá pod moje portfólio v rámci tejto vlády a to je agrorezort. Bola to priorita vlády Roberta Fica a skončila v hlbokých mínusoch, či už v roku 2010, či už v roku 2009, alebo aj v roku 2008. Ale keď sa pozriem na totálny prepad práce občanov Slovenskej republiky v podobe salda agro-obchodnej bilancie, tak musím konštatovať, že ste dokázali zdvojnásobiť. Keď ste preberali, tak saldo bolo mínus 540 mil., keď ste nám odovzdávali túto vládu, tak to bolo mínus 996 mil.
Dal som si tú prácu a porovnal rok alebo prvých šesť mesiacov Ivety Radičovej v tomto období, v tomto roku s prvými šiestimi mesiacmi minulého roku. Čuduj sa svet, sme lepší o 148 mil. eur. To sú poľnohospodárske produkty a potraviny, ktoré už nedovážame, ktorými už vieme konkurovať. Chránime prácu občanov Slovenskej republiky, ktorú sociálna vláda Roberta Fica nikdy nedokázala. (Ruch v sále.)

Hort, Milan, podpredseda NR SR
Pán minister, ja vás poprosím o strpenie.
Poprosím vás, páni kolegovia, vyzerá to, že sa tak skoro hlasovať ešte nebude. Tí, ktorí ste prišli do sály s týmto pocitom a potrebujete si niečo povedať, tak to urobte mimo sály, aby mohol pán minister v pokoji dokončiť svoje vystúpenie. Ďakujem za porozumenie.
Nech sa páči.

Simon, Zsolt, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Z uvedených dôvodov je pochopiteľné, že takýmto spôsobom dnes tu vedieme túto diskusiu. Ja sám za seba musím povedať, že som ju očakával trošku skôr, lebo som očakával, že abstinenčné príznaky práve v laviciach SMER-u sa prejavia skôr.
Najväčším nedostatkom Ivety Radičovej je jej skutočnosť viesť trpezlivo rokovania s partnermi, byť otvorená na riešenie problémov a mať vysoké morálne hodnoty, ktoré vám nie sú asi blízke. Vďaka týmto vlastnostiam Iveta Radičová dokázala spojiť vládnu koalíciu, nech už ju nazývate, či sme štyria, alebo šiesti, to je absolútne jedno. Dokázala vytvoriť vám zrkadlo a vytvoriť alternatívu a tým vás vytesniť do politickej opozície.
Treba si úprimne povedať, že dnes toto vaše vystúpenie, ktoré tu počúvame večer od piatej, je ničím iným, len plač za mocou a vládou, ktorá vám ušla, plná káuz a plná strát peňazí daňových poplatníkov, o ktoré sme prišli. V čase krízy každý jeden cent z lacno predanej emisie by pomohlo(pomohol) štátnemu rozpočtu, pomohlo(pomohol) dôchodcom, ale, samozrejme, už nepomôže, pretože niekto to nezvládal.
Svojimi morálnymi hodnotami Iveta Radičová dokázala a dokazuje každým dňom viesť rokovania v rámci tejto vládnej koalície a nachádzať riešenia. Áno, nie je to autokratívne riešenie, nie je to riešenie, že príde predseda vlády, predseda strany a povie, že bude to tak a komu sa nepáči, môže odísť. Áno, toto je typické pre ľavicu. Pre tú demokratickú časť je asi bližšie viesť otvorený dialóg. My ten otvorený dialóg zvládame. Možnože je to dlhšie, ale som presvedčený, že výsledok tejto otvorenej, tohto otvoreného dialógu je pre túto krajinu násobne alebo násobne viac prospešný ako riešenie autokratického prístupu.
Nechcem dlho rečniť, pretože sme už tu dlho, ale musím úprimne povedať, že táto vláda robí v prospech občanov Slovenskej republiky všetko to, čo sa len dá. Hľadáme pomoc tým, ktorí sú nezamestnaní, dlhodobo nezamestnaní, žijú na vidieku, a to aj takými programami, ktoré ani sociálne podniky neboli schopné rozbehnúť, pretože boli zamerané len na transformovanie európskych zdrojov niekomu inému. My vytvárame priestor v preventívnych protipovodňových opatreniach, kde sú zamestnané tisícky ľudí, ale taktiež chránime domáci trh a podporujeme domáce produkty.
Každý z nás aj v tejto vládnej koalícii, ale aj v opozícii, ale aj vtedy, keď ste vy boli vo vláde, robí chyby. Iveta Radičová je premiérka, ktorá bola a je schopná stmeľovať túto vládnu koalíciu.
Vážená opozícia, musí vám povedať, že mám pre vás jednu zlú správu na dnešné ráno. Iveta Radičová má plnú podporu strany MOST - HÍD a zostane premiérkou a vy zostanete v opozícii.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.9.2011 18:19 - 18:20 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám vládny návrh novely zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, o rastlinolekárskej starostlivosti.
Cieľom návrhu zákona je implementácia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady 1107/2009 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh a transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/128/ES, ktorou sa ustanovuje rámec pre činnosť Spoločenstva na dosiahnutie trvalo udržateľného používania pesticídov a zabezpečenie súladu slovenského právneho poriadku aj s ďalším predpismi Európskej únie v oblasti strojových zariadení na aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín a v oblasti súvisiacej štatistiky.
Návrh zákona ďalej ustanovuje postup autorizácie prípravkov na ochranu rastlín, ich uvádzanie na trh a používanie bezpečné pre zdravie ľudí a životné prostredie v poľnohospodárskej a lesníckej praxi.
Zákon pre farmárov zjednodušuje prístup prípravkov na ochranu rastlín a podnikateľské prostredie, odbremeňuje od zvýšenej administratívnej záťaže a tým pádom aj zlacňuje ich vstupy v oblasti chemických prípravkov.
Vzhľadom na uvedené dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie navrhovaného zákona a jeho podporu do druhého čítania. Ďakujem.
Skryt prepis
 

30.6.2011 14:41 - 14:41 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Máme množstvo malých vinárov, ktorí spracovávajú produkciu z vlastného vinohradu. Zavedenie takejto dane by malo za následok vytvorenie daňového skladu u každého jedného z nich, ocajchovanie každého jedného suda, každej jednej nádoby. Problém v tejto oblasti je aj to, že kedy sa dá považovať víno za víno alebo za alkoholický produkt. To znamená, že keď máte burčiak a nemá ešte 1,2 promile alkoholu, tak to zatiaľ nie je. A chcem vidieť, že kto bude stáť nad tým sudom s tým merítkom a merať stupeň, že kedy to bude už alkohol, a kedy nie.
Preto ja si myslím, že takéto zavedenie by malo oveľa väčšie pridané náklady ako príjem pre samotný štátny rozpočet. Ale taktiež musím úprimne povedať, že vinohradníctvo patrí na Slovensko. My dovážame nesmierne množstvo vína. Je paradoxné, že slovenské vinohradníctvo a vinárstvo dnes už produkuje kvalitné a značkové vína, ktoré sú žiadané na Slovensku ako slovenské výrobky, a takýto krok by bránil rozvoju v tejto tendencii.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

30.6.2011 14:41 - 14:41 hod.

Zsolt Simon
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, moja odpoveď bude stručná a jasná a výstižná. Katastrofálny.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.6.2011 17:44 - 17:47 hod.

Zsolt Simon
 

29.6.2011 17:43 - 17:44 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, vo vašom vystúpení ste uviedli niekoľkokrát, aby sme uviedli dôvod, prečo sa táto novela robí. Jednoducho je to preto, lebo sme po našich predchodcoch našli kasu prázdnu.
Ja chápem vašu vehementnú obhajobu tých dvoch spoločností, ktoré sa zaoberajú touto problematikou na území Slovenskej republiky, ale nechápem, prečo štát má platiť vykonávanie analýz v kontrole úžitkovosti, ktoré nikdy v živote na nič nevyužil, pretože sú to len údaje, ktoré slúžia týmto dvom komerčným spoločnostiam, ktoré majú vysoké zisky, a takýmto mechanizmom dostávali ďalšie a ďalšie peniaze.
Z kontroly úžitkovosti, že koľko obsahuje bielkovín mlieko, nikdy žiadny údaj pre plánovanie alebo pre čokoľvek na ministerstve odjakživa nebol využitý. Ale ja chápem vašu snahu. Však je to bývalý váš štátny tajomník jeden, ktorý je v tom vehementne zapojený. A on teraz tu nesedí. Takže musíte to obhajovať asi vy, lebo z kolegiality to treba urobiť. Ale v každom prípade musím povedať, že v prípade kontroly úžitkovosti, pokiaľ to nebude vykonávať štát, tak som presvedčený a som aj uistený zo strany jednotlivých zväzov, že zväzy majú záujem sa zapojiť do toho a vykonávať práve kontrolu úžitkovosti a riešiť problémy a požiadavky tých chovateľov, ktorí pracujú v tomto programe. Ale to je ich osobná angažovanosť a záujem. Ja nevidím najmenší dôvod, prečo sa v tejto oblasti má angažovať štát, pretože to je súkromný biznis, z ktorého štát nemá nič, len leje tam peniaze daňových poplatníkov.
Naviac. Čo budeme robiť s budovami? No nehnuteľnosti, ktoré nie sú potrebné pre výkon štátnej správy a štátnej činnosti, tie sa predajú. Nebudeme ich udržiavať. To, čo potrebujeme z tohto štátneho podniku, je Centrálna evidencia hospodárskych zvierat, ktorá bola financovaná z veľkej časti aj z prostriedkov Európskej únie. Áno, toto chceme riešiť, aby to prešlo do kompetencie a pôsobnosti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, pretože riešiť chceme to tam, aj Plemenársku inšpekciu, ale len ako efektívne a účelné riešenie, žiadne iné. A chápem, že toto vnímanie je pre vás tak trošku vzdialené, ale my neriešime záujem súkromných spoločností, ale záujem tejto krajiny a daňových poplatníkov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.6.2011 16:59 - 17:01 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom predkladaného návrhu zákona je ustanovenie požiadavky na výrobu tabakových výrobkov, ich dovoz, umiestňovanie na trh, označovanie, ako aj úlohy a organizácie úradnej kontroly tabakových výrobkov. Doteraz túto oblasť sme mali riešenú v zákone o potravinách. Keďže tabak nie je potravina, tak rezort sa rozhodol pri novele týchto zákonov riešiť oblasť tabakových výrobkov osobitným zákonom. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.6.2011 16:59 - 17:01 hod.

Zsolt Simon
Ďakujem pekne. (Ruch v sále.)
Skryt prepis