Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

21.10.2010 o 14:49 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 9:35 - 9:39 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, dámy a páni, vážený pán minister, chcem sa ospravedlniť a odvolával som sa v spoločnej správe na tlač 118. Pre úplnosť, aby nevznikli pochybnosti, teraz by som vám prečítal spoločnú správu k tlači 96a, kedy Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podal Národnej rade v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku túto spoločnú správu.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 92 z 13. októbra 2010 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov týmto výborom Národnej rady: Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Uvedené výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v stanovenom termíne.
Gestorský výbor nedostal do začiatku rokovania o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení tento zákon o spotrebnej dani z minerálneho oleja a mení a dopĺňa zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov stanoviská poslancov Národnej rady podané v súlade s § 75 ods. 2 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku. K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady tieto stanoviská. Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi takto: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet uznesením č. 60 zo dňa 18. novembra 2010 a Ústavnoprávny výbor Národnej rady uznesením č. 77 zo dňa 15. novembra 2010, Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu uznesením č. 64 zo dňa 18. novembra 2010. Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal podporu potrebnej nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov v súlade s § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku. Celkový počet poslancov bol 13, prítomných 9, za návrh hlasovali 2, 4 poslanci boli proti, 3 sa zdržali.
Čo sa týka pozmeňovacích návrhov, gestorský výbor odporúča o návrhoch výborov Národnej rady, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: o bodoch č. 1, 2, 4 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. O bode spoločnej správy č. 3 hlasovať s návrhom gestorského výboru neschváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk k vládnemu návrhu, ktorým sa mení a dopĺňa tento zákon, odporúča Národnej rade Slovenskej republiky príslušný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Predmetná správa výborov Národnej rady o vládnom návrhu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, bola schválená uznesením gestorského výboru č. 105 z 26. novembra 2010. Výbor určil poslanca Ivana Štefanca za spoločného spravodajcu výborov.
Ďakujem, pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 9:22 - 9:26 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené dámy, vážení páni, pán minister, ctení hostia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov túto spoločnú správu. Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 99 z 13. októbra 2010 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov, tlač 118, týmto výborom Národnej rady Slovenskej republiky: Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Uvedené výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v stanovenom termíne. Gestorský výbor nedostal do začatia rokovania o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 278/1993 o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov, stanoviská poslancov Národnej rady podané v súlade s § 75 ods. 2 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady tieto stanoviská. Odporúčanie pre Národnú radu schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet uznesením č. 64 zo dňa 18. novembra 2010, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 72 zo dňa 15. novembra 2010 a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 43 zo dňa 24. novembra 2010. Z uznesení výborov Národnej rady uvedených v tomto bode, z tejto správy vyplynulo jedenásť pozmeňujúcich návrhov. Gestorský výbor odporúčal o návrhoch Národnej rady v spoločnej správe hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť a o bode spoločnej správy č. 8 hlasovať s návrhom gestorského výboru neschváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov uvedených pod bodom 3 tejto správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu v súlade s § 79 ods. 4, § 73 Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Predmetná správa výborov Národnej rady o vládnom návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 109 z 26. novembra 2010 a výbor určil poslanca Ivana Štefanca za spoločného spravodajcu výborov.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu k tomuto návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2010 14:53 - 14:54 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ďakujem veľmi pekne aj pánovi ministrovi za odpoveď. Ozaj je veľmi pozitívne zistiť, že kladie, kladiete pán minister dôraz na tento projekt, pretože to považujem za tiež kľúčové pre zlepšenie podnikateľského prostredia, aby sme mali menej a menej zbytočnej administratívy.
Tiež som rád, že ste spomenuli, že tie ciele sú ešte ambicióznejšie, znížiť viac než o požadovanú 25 % úroveň. Nemám ani nejakú doplňujúcu otázku, skôr len taký apel, ktorý ste aj vy čiastočne zdôraznili, aby sa v ďalšom postupe robili aktivity spolu s tými, ktorých sa to týka, a to sú podnikatelia, lebo mal som pocit, že v minulých rokoch boli ako keby trošku vyčlenení z celkového procesu a neboli priamo zatiahnutí do toho procesu a ten proces sa robil viac administratívne, než v skutočnom reálnom svete. Takže len takú malú poznámku, ale verím, že sa to podarí a želám pri naplnení týchto cieľov veľa šťastia. Vďaka.
Skryt prepis
 

4.11.2010 11:56 - 11:57 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci, odporúčam prideliť v druhom čítaní na prerokovanie tento návrh okrem Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, aj Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady a Výboru Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 31 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady. Prosím, dajte o tomto návrhu hlasovať.
Skryt prepis
 

4.11.2010 11:56 - 11:57 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Dámy a páni, v rozprave vystúpili 6 páni poslanci, nikto nepodal procedurálny návrh.
Dovoľte mi, teda dať hlasovať o tom, aby uvedený návrh zákona prerokovala Národná rada v druhom čítaní.

(Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (R. Sulíka, J. Mikuša, B. Bugára a ďalších) na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, tlač 146).
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.11.2010 15:37 - 15:38 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Takže, dámy a páni, z hľadiska vecného zastávam stanovisko, že predložený návrh zákona rieši závažnú problematiku a je zrejmý aj jej účel. Zároveň návrh zákona obsahuje doložku zlučiteľnosti s právom Európskej únie a doložku o vybraných vplyvoch.
Dámy a páni, po rozprave odporučím, aby Národná rada uvedený návrh zákona prerokovala v druhom čítaní. A v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 136 z 19. októbra 2010 a podľa § 71 zákona o rokovacom poriadku návrh zákona prerokovali tieto výbory: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady pre sociálne veci.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.11.2010 15:32 - 15:34 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Pán predseda, dámy a páni, vážení hostia, dovoľte mi, aby som predniesol spravodajskú informáciu k uvedenej novele zákona, ktorú predložila skupina poslancov Národnej rady. Uvedený návrh bol doručený poslancom Národnej rady v stanovenej lehote, čím boli splnené podmienky určené § 72 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku, t. j. doručenie návrhu najmenej 15 dní pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutoční jeho prvé čítanie. Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa § 70 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel ho zaradil na rokovanie 8., teda dnešnej schôdze Národnej rady.
Ako spravodajca v prvom čítaní si osvojujem stanovisko, že predmetný návrh spĺňa po formálno-technickej stránke všetky náležitosti návrhu zákona uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 21.10.2010 14:49 - 14:50 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ďakujem pekne, pán minister, tiež za vyčerpávajúcu odpoveď. Ja viac ako otázku, by som mal jeden komentár k tejto oblasti, pretože súhlasím s tým, čo ste povedali, že zlepšenie v oblasti informatizácie je jedným z kľúčov k zlepšeniu vôbec stavu verejnej správy a najmä z hľadiska poskytovania služieb pre občanov. Oblasť elektronických služieb vidím ako veľkú príležitosť pre zlepšenie a z tohto pohľadu tiež vítam aj iniciatívu Európskej komisie, ktorá v rámci stratégie 2020 začala práve s digitálnou agendou.
Tá informácia, ktorú si dovolím doplniť je v tom zmysle, že výbor pre európske záležitosti vytvoril práve v rámci stratégie 2020 osobitnú komisiu, ktorá by mala byť ako poradný výbor pre jednotlivé otázky a oblasť digitálnej agendy považujem za kľúčovú a za tú, s ktorou sa chceme zaoberať práve aj na pôde výboru a osobitne tejto komisie. Takže sme pripravení aj s ministerstvom spolupracovať preto, aby sa stav v oblasti informatizácie na Slovensku výrazne zlepšil. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2010 11:16 - 11:16 hod.

Ivan Štefanec
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 15:05 - 15:07 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Pani poslankyňa Vaľová, zaujala ma jedna veta okrem mnohých vo vašom vystúpení, ktorú si dovolím odcitovať: "Firma, ktorá má ekonomické podmienky na to, tak tam môže byť zaradená.“ Myslím si, že toto je presná charakteristika toho, v čom sa odlišuje vaše a naše chápanie tejto situácie, pretože vy stále chcete niekoho zaraďovať k niečomu, dirigovať, vy chcete diktovať podmienky aj proti vôli tých, ktorí sa dohodnú na inej forme kolektívneho vyjednávania, príp. na inej dohode so svojimi zamestnancami. Toto je základný problém. Pokiaľ stále budete presadzovať takúto formu, ktorá pôjde zhora, a nebudete rešpektovať základnú formu sociálneho dialógu, ktorá sa má odohrávať na úrovni firiem a podnikov, no tak určite neprídeme ku konsenzu, pretože ja som úplne presvedčený a hlboko presvedčený, že forma centralizácie a presadzovania násilnej formy kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj na tých, ktorí s tým nesúhlasia, vedie len a len k zhoršeniu podnikateľského prostredia a len a len k zhoršeniu tvorby pracovných miest na Slovensku, teda de facto k nárastu nezamestnanosti. Ďakujem.
Skryt prepis