Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

25.3.2011 o 13:32 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.3.2011 11:55 - 11:55 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem pekne, pán predseda. Spoločné zasadnutie výboru pre európske záležitosti a zahraničného výboru bude o 12.15 hod. v miestnosti č. 30. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.3.2011 10:39 - 10:41 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Pán podpredseda Komisie, som rád, že ste poslednú časť svojho vystúpenia venovali ekonomickým otázkam, pretože aj ja považujem tieto otázky za najdôležitejšie a najkľúčovejšie pre našu budúcnosť v Európskej únii v najbližších rokoch a či už sú to otázky spoločného trhu, keď ste hovorili o malých podnikateľoch v administratíve, alebo ste hovorili o Euro plus pakte, to sú veci, myslím, že ktoré je teraz treba rozmeniť na drobné. V tejto súvislosti si dovolím jednu pripomienku, ktorá je spoločná pre národný parlament, každý národný parlament v Únii a takisto aj na európsku úroveň a tá pripomienka je v tom zmysle, že aby sme realizovali tieto ciele, musíme mať vyčlenené aj potrebné zdroje. Čiže verím, že tak v perspektíve po roku 2013, čo sa týka nového programovacieho obdobia, takisto aj v našich štátnych rozpočtoch sa nájdu zdroje pre to, aby sme podporili ciele, o ktorých hovoríme.
Pán podpredseda Komisie, dovoľte mi tiež oceniť vašu spoluprácu s národnými parlamentmi, pretože to nie je len súčasné vystúpenie, ale ozaj pravidelná komunikácia a som rád, že osobne sa venujete dôsledne tejto téme. Tiež si cením váš apel na využívanie nástrojov národných parlamentov, ktoré vyplývajú z Lisabonskej zmluvy. V tejto súvislosti musím povedať, že nie je dobrá správa, že slovenský parlament takmer dva roky po tom, čo schválil Lisabonskú zmluvu, ešte stále ju neimplementoval do legislatívneho poriadku Národnej rady a túto možnosť bude mať už o necelú hodinu, budeme schvaľovať ústavný zákon o kompetenciách medzi parlamentom a vládou a každý poslanec tak dostane možnosť vyjadriť sa, či ozaj je za implementáciu Lisabonskej zmluvy a či sa jeho slová rozchádzajú s činmi, alebo sú rovnaké.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2011 13:32 - 13:34 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, aj kolegom za ústretovosť.
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, výbor pre európske záležitosti predkladá Národnej rade v súlade s § 58a ods. 3 písm. e) rokovacieho poriadku každoročne správy o svojej činnosti za uplynulý rok. Správa o činnosti výboru za druhý polrok 2010 obsahuje informáciu o prerokovaných návrhoch právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie a o počte schválených stanovísk Slovenskej republiky.
Výbor aj počas druhého polroka 2010 aktívne uplatňoval kontrolné právomoci voči vláde Slovenskej republiky v súlade s ústavným zákonom č. 397/2004 Z. z. o spolupráci vlády Slovenskej republiky a Národnej rady Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie.
Schôdze výboru boli podľa možnosti zvolávané tak, aby mal príslušný minister vždy pred rokovaním v Bruseli výborom schválený mandát. Okrem toho aktívne využíval oprávnenie dané rokovacím poriadkom a požiadal o vyjadrenie k prioritným legislatívnym návrhom Európskej komisie vecne príslušné výbory Národnej rady.
Výbor pre európske záležitosti v sledovanom období prerokoval 182 návrhov právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie a schválil 259 návrhov stanovísk Slovenskej republiky pre jednotlivých ministrov pred rokovaním príslušnej formácie Rady Európskej únie.
Správa takisto ďalej stručne informuje o najvýznamnejších legislatívnych návrhoch a súvisiacich kľúčových témach, ktorým sa výbor venoval na svojich schôdzach za uplynulý rok, pričom tieto sú zoradené podľa jednotlivých politík Európskej únie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.3.2011 13:23 - 13:24 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, zmyslom predloženého návrhu zákona o dani z príjmov je možnosť realizovať za Slovensko zmluvy o ochrane investícií či zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia aj s krajinami, s ktorými nemá Slovenská republika diplomatické styky. Som teda presvedčený, že pri prijatí tejto novely sa to odrazí pozitívne aj nielen na slovenskom podnikateľskom prostredí, ale aj priamo na zlepšení úrovne zamestnanosti u nás, čo považujem za veľmi podstatné, preto si vás dovoľujem požiadať o schválenie predloženej novely. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2011 13:21 - 13:23 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Dámy a páni, dovolím si vám uviesť návrh zákona, ktorého podstatou je väčšia transparentnosť a poskytovanie informácií o čerpaní eurofondov v prípade, že sa vyskytli nejaké nezrovnalosti.
Doterajší zákon o slobode informácií zároveň stanovuje, že informácia sa nesprístupní, ak by to bolo v rozpore s právnymi aktmi Európskej únie, pokiaľ teda nebude udelený výslovný súhlas Slovenskej republiky so sprístupňovaním informácií v správach o zistených nezrovnalostiach. Tieto správy nie je možné na základe zákona o slobode informácií tretím osobám sprístupniť.
Vzhľadom ku skutočnosti, že správy o zistených nezrovnalostiach by mali byť sprístupňované zo strany štátnych orgánov, ktoré môžu v zmysle ústavy konať len na základe zákona, je teda potrebné súhlas so sprístupňovaním informácií upraviť aj zákonne.
Účelom teda predkladaného zákona je vyslovenie súhlasu Slovenskej republiky so sprístupňovaním informácií v správach o zistených nezrovnalostiach a stanovení podmienok, za ktorých budú tieto správy sprístupnené.
Predložený návrh zákona nebude mať dopad na štátny rozpočet, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a nemá negatívny vplyv ani na zamestnanosť, podnikateľské prostredie či informatizáciu.
Dámy a páni, dovolím si vás požiadať o jeho podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2011 13:16 - 13:17 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, dovoľte mi, aby som uviedol návrh zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ktorý súvisí s predchádzajúcim zákonom. Jedná sa takisto aj v tomto prípade o implementáciu Lisabonskej zmluvy v praxi.
Presnejšie sa jedná o pravidlá pre konanie vo veci politickej kontroly dodržiavania princípu subsidiarity v návrhoch právnych aktov Európskej únie, ako aj iniciovania žaloby vo veci porušenia princípu subsidiarity právnym aktom Európskej únie za podmienok stanovených v ústavnom zákone č. 397/2004 o spolupráci Národnej rady a vlády v záležitostiach Európskej únie, ako aj o posudzovaní návrhu na použitie prechodovej klauzuly podľa čl. 48 ods. 7 konsolidovaného znenia Zmluvy o Európskej únii.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a inými zákonmi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorým je Slovenská republika viazaná.
Aj v tomto prípade, dámy a páni, dovoľujem si vás požiadať o podporu uvedeného návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2011 13:10 - 13:12 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené dámy, ctení páni, dovoľte mi, aby som uviedol návrh ústavného zákona č. 397/1994 Z. z. o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie.
Lisabonská zmluva, ktorú schválila táto snemovňa, je v platnosti od 1. decembra 2009, avšak naše národné predpisy doteraz neumožňovali jej plnú realizáciu a práva, ktoré Lisabonská zmluva dáva aj Národnej rade Slovenskej republiky.
Cieľom tohto zákona je teda využiť právomoci Národnej rady v súlade s dohodnutou Lisabonskou zmluvou tak, aby Národná rada mohla trebárs zažalovať európske inštitúcie v prípade, že dôjde k názoru, že tie nekonajú napríklad v princípe s pravidlom subsidiarity. Z hľadiska postavenia Národnej rady ako národného parlamentu je teda predmetom úpravy v rovine ústavného vzťahu a spolupráce Národnej rady a vlády v záležitostiach Európskej únie nasledovná oblasť: výkon politickej kontroly dodržiavania princípu subsidiarity v legislatívnych aktoch Európskej únie, ako aj možnosť podania žaloby v prípade porušenia tohto princípu legislatívnym aktom Európskej únie a v neposlednom rade možnosť prijatia stanoviska vo forme záväzného mandátu pre predsedu vlády pri návrhu na použitie prechodovej klauzuly.
Teda tak ako som sa zmienil, v prvej vete úpravou týchto okruhov v ústavnom zákone získa Národná rada ako národný parlament postavenie, ktoré jej patrí na základe Lisabonskej zmluvy.
Dámy a páni, dovolím si vás požiadať o podporu tohto návrhu ústavného zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 10:58 - 10:59 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec Záhumenský, keďže všetci vieme, kto vládol v tejto republike v poslednom volebnom období, váš príspevok bol skutočne zásadnou kritikou vašej vlastnej práce. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2011 11:23 - 11:24 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec Maďarič, opäť ste nesklamali vo svojom vystúpení a zaujala ma vaša poznámka v súvislosti s Lisabonskou zmluvou. Áno, je to pravda, že mediálny zákon - tlačový zákon bol spojený s Lisabonskou zmluvou v minulom volebnom období a bol právom s ňou spojený. Chcem vám pripomenúť, že uplatnenie Lisabonskej zmluvy na Slovensku ešte v praxi stále nie je realizované v našom právnom poriadku a je to práve vaša strana, ktorá sa hrdila tým, že ju presadzuje. Tak je to vaša strana, ktorá v súčasnosti blokuje realizáciu Lisabonskej zmluvy v praxi. Takže na jednej strane hovoríte, a to je podobné, tak ako s tlačovým zákonom, že chcete niečo urobiť, ale na druhej strane v realite robíte úplne niečo iné. Pán poslanec, je to falošné a je to pokrytecké. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2011 9:08 - 9:08 hod.

Ivan Štefanec
... na zasadnutie výboru pre európske záležitosti teraz do zasadačky výboru. Ďakujem. Ihneď.
Skryt prepis