Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.5.2011 o 10:23 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

2.6.2011 11:40 - 11:41 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem pekne. Ešte raz... (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

2.6.2011 11:40 - 11:41 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem, pán predseda. No, pán poslanec Ondruš, vaše hlasovanie vás usvedčilo z toho, čo sú skutočne slová a čo sú činy. Vaše hlasovanie svedčí o tom, či ozaj Lisabonskú zmluvy ste chceli, alebo nie. (Nesúhlasná reakcia pléna.) Vaša vláda dokonca ani nepredložila, keď ste boli pri moci, tieto zákony na implementáciu... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.6.2011 11:40 - 11:41 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Prednášam teda pozmeňovací návrh v tomto znení, dámy a páni. V čl. V bod 8 § 58 b) odsek 7 znie: "Predseda Národnej rady bezodkladne postúpi uznesenie Národnej rady obsahujúce znenie žaloby vláde. Vláda je uznesením Národnej rady a znením žaloby viazaná. Vláda predloží žalobu bezodkladne Súdnemu dvoru Európskej únie."
Odôvodnenie: Navrhuje sa nové znenie § 58b) ods. 7 vzhľadom na potrebu úpravy konania Národnej rady a vlády pri schválení žaloby a jej podania na Súdny dvor Európskej únie.
Pán predseda, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.6.2011 11:39 - 11:40 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem ešte raz, pán predseda. Dámy a páni, dovoľte, aby som predniesol pozmeňujúci návrh z toho dôvodu, že včera nebol prijatý ústavný zákon o implementácii Lisabonskej zmluvy, videli sme opäť v praxi, ako vyzerajú slová a činy a kto chce skutočne presadzovať slovenské záujmy na európskej úrovni.
Takže dovoľte mi, aby som predniesol taký pozmeňovací návrh... (Reakcie z pléna a ruch v sále.) Áno, takže skutočne vidíme, kto sa cíti zasiahnutý tým, že kto chce implementáciu Lisabonskej zmluvy, alebo nie. Prednášam teda, prednášam teda... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 2.6.2011 11:37 - 11:39 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Dámy a páni, vážení hostia, dovoľte mi podľa § 85 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov podať návrh na opakovanie druhého čítania o návrhu Výboru Národnej rady pre európske záležitosti na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov.
Pán predseda, dajte, prosím, o tomto návrhu hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2011 11:43 - 11:43 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem pekne, pán predseda. Dajte, prosím, hlasovať, že Národná rada berie uvedenú správu na vedomie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.5.2011 10:23 - 10:24 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, vážený pán minister, milí hostia, dovoľte mi predniesť z poverenia Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti informáciu o prerokovaní Správy o prioritách vyplývajúcich z Legislatívneho a pracovného programu Európskej komisie pre(na) rok 2011 pre Slovenskú republiku. Materiál bol pridelený na prerokovanie výboru pre európske záležitosti rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 324 z 29. apríla 2011 s tým, že tento výbor podá Národnej rade informáciu o výsledku rokovania a návrh na uznesenie Národnej rady. Výbor pre európske záležitosti venoval veľkú pozornosť informácii o legislatívnom a pracovnom programe Komisie na rok 2011, ako aj správe o prioritách vyplývajúcich z tohto legislatívneho a pracovného programu Komisie na rok 2011 pre Slovenskú republiku.
Dôvodom je, že prerokovanie tohto materiálu nielen v našom parlamente, ale aj v národných parlamentoch všetkých ďalších členských krajín je výsledkom snáh posilniť európsku úlohu národných parlamentov vo svetle platnej Lisabonskej zmluvy. Vyjadrením tejto dimenzie rokovania bola aj účasť podpredsedu Európskej komisie pána Šefčoviča na spoločnom rokovaní Výboru Národnej rady pre európske záležitosti a zahraničného výboru dňa 29. marca 2011. Výbor pre európske záležitosti predmetný materiál prerokoval na svojej 26. schôdzi, ktorá sa uskutočnila 17. mája 2011. Uznesením č. 110 ho zobral na vedomie a odporúča aj Národnej rade vziať ho na vedomie.
Dámy a páni, dovoľte mi tiež informovať, že okrem tohto materiálu sme prijali vo výbore pre európske záležitosti ešte jedno uznesenie, a to 7. apríla 2011, kedy sme sa rozhodli podrobnejšie sa zaoberať 25 návrhmi a dokumentmi v Národnej rade. Ďakujem pekne.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 31.3.2011 15:38 - 15:39 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani premiérka, páni ministri, dámy a páni, dovoľte mi, aby som interpeloval pána Jána Figeľa, ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.
Vážený pán minister, interpelujem vás ohľadom možnosti obmedzenia vstupu kamiónov do obcí. Zavedením mýta stúpol počet kamiónov, ktoré vstupujú do obcí, lebo vyhľadávajú lacnejšie alternatívy k zaplateniu mýta. Týmto sa zvyšuje jednak opotrebovanie ciest, znižuje sa bezpečnosť priamo v obciach, ako aj kvalita života dotknutých obyvateľov. Preto sa chcem spýtať, aké riešenie pripravuje ministerstvo v tejto oblasti?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.3.2011 10:00 - 10:05 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážený pán minister, ctené dámy, vážení páni, milí hostia, dovoľte mi, aby som pár poznámkami takisto spomenul najmä spoluprácu pána ministra, ministerstva zahraničných vecí s výborom pre európske záležitosti.
Chcel by som aj využiť túto príležitosť, aby som ocenil veľmi dobrú a intenzívnu spoluprácu osobne pána ministra s výborom pre európske záležitosti. Skutočne to funguje veľmi dobre. Pred každým summitom Európskej rady sa stretávame. Boli prípady, keď to nevyšlo, ale v tých prípadoch sme dostali informáciu ex post. A všetko čo je potrebné tak na pôde výboru je preberané.
Dovoľte mi spomenúť tri oblasti, ktoré považujem za dôležité v súvislosti so zameraním našej zahraničnej politiky. Oblasť prvá je V-4, druhá je Východné partnerstvo a k tretej oblasti mám pár poznámok o aktuálnych európskych veciach.
Čo sa týka V-4, považujem túto spoluprácu za kľúčovú v rámci našich susedských vzťahov, preto si myslím, že je veľmi dobré, že ministerstvo zahraničných vecí kladie dôraz na spoluprácu v oblasti V-4. Pán minister, myslím, len z dôvodu skromnosti nespomenul jeden významný akt, ktorý ja považujem za veľmi významný v rámci zlepšenia slovensko-maďarských vzťahov. A to je jeho účasť na Budapeštianskom maratóne. Ja keď sa stretávam s kolegami z Maďarska, tak to spomínajú vždy na prvom mieste. Takže to bola udalosť, ktorú si všetci zapamätali. A urobila viac ako niekedy mnohé politické rokovania. Takže treba oceniť tento krok, ktorý takisto pomohol zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov.
Z hľadiska Východného partnerstva osobne sme boli v Moldavsku na otvorení Národného konventu. Tento projekt je úspešne akceptovaný takisto na Ukrajine, kde som nedávno bol. Dovoľte mi len doplniť informáciu aj pre vás, dámy a páni, že nedávno som sa stretol s predsedom výboru pre európske záležitosti pánom Tarasjukom na Ukrajine. A takisto pripravujeme stretnutie výborov pre európske záležitosti Slovenska a Ukrajiny. To miesto by malo byť na slovensko-ukrajinskej hranici. A chcem tam práve aktuálne rozoberať otázky, ktoré pán minister rozoberal aj vo svojej správe. A to je najmä vízová liberalizácia a zlepšenie vzťahov, ktoré práve najviac trápia slovenských občanov z východného Slovenska, ktorých riešenie môže pomôcť takisto k zintenzívneniu obchodných, spoločenských kontaktov medzi občanmi Slovenska a Ukrajiny.
V rámci Východného partnerstva by som chcel zdôrazniť, dámy a páni, ešte jednu vec. A to je otázka, pred ktorou by sme nemali zatvárať oči. Je to otázka teritoriálnej integrity, najmä čo sa týka Gruzínska. Takisto v našej krajine sme mali tú skúsenosť, keď cudzie vojská tu zostali. A takúto skúsenosť majú v súčasnosti občania Gruzínska. Preto si myslím, že aj do budúcna bude dobré, ak budeme veľmi jasne pomenovávať tieto veci. A otázka ďalšieho pokroku v rámci spolupráce vo Východnom partnerstve podľa môjho názoru nemôže byť riešená bez toho, aby nebola riešená otázka teritoriálnej integrity, najmä čo sa týka Gruzínska.
A do tretice pár poznámok ohľadom aktuálnych európskych vecí. Chcel by som oceniť to, čo bolo spomínané. A to je zmena kľúča v Európskom stabilizačnom mechanizme. Dámy a páni, na prvý pohľad sú to možno bezvýznamné percentá. Tých 17 % urobilo v celkovom hodnotení 1,17 mld. eur, 1,17 mld. eur z toho čo bude úspora pre Slovensko, to budú menšie záruky a čiastočne menší vklad v hotovosti, čo bola práca nielen ministra financií, nielen premiérky, ale aj pána ministra zahraničných vecí. To je konkrétny výsledok toho, že si budeme môcť menej požičiavať. Myslím si, že to je najviditeľnejší krok, čo sa podarilo na európskej pôde dosiahnuť. A dovoľte mi teda, našej exekutíve aj z tohto miesta zaň poďakovať.
A teším sa na ďalšiu spoluprácu na pôde výboru pre európske záležitosti aj na parlamentnej pôde s ministerstvom zahraničných vecí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

29.3.2011 17:42 - 17:55 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem, pán predsedajúci, dajte prosím hlasovať, že Národná rada berie na vedomie správu o činnosti výboru pre európske záležitosti za druhý polrok 2010.
Skryt prepis