Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 16:11 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
Pán predsedajúci, budeme hlasovať o tom, že prerokujeme vládny návrh zákona v treťom čítaní ihneď.
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
Pán predsedajúci, budeme hlasovať o pozmeňovacom návrhu, ktorý podal pán poslanec Pelegrini.
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
Budeme hlasovať o bodoch 2, 9, 12 zo spoločnej správy s odporúčaním gestorského výboru neschváliť.
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
Pán predsedajúci, budeme hlasovať o bodoch zo spoločnej správy 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11 s odporúčaním gestorského výboru schváliť.
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem, pán predsedajúci. V rozprave vystúpil jeden, pán poslanec Pelegrini, ktorý podal jeden pozmeňujúci návrh. Dajte, prosím, hlasovať najskôr o skrátení lehoty.
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:17 - 18:17 hod.

Ivan Štefanec
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 16:21 - 16:24 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážený pán minister, kolegyne a kolegovia, dovoľte mi, aby som vás informoval, že predseda Národnej rady pridelil tento návrh nasledovným výborom Národnej rady: Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet a Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady. Uvedené výbory prerokovali predmetný návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady v stanovenom termíne. K predmetnej dohode zaujali výbory toto stanovisko: odporúčanie pre Národnú radu Slovenskej republiky s návrhom vysloviť súhlas a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi. Urobili tak obidva výbory, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet 24. augusta 2011 a ústavnoprávny výbor takisto 24. augusta 2011.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade podľa článku 86 písmena d) Ústavy Slovenskej republiky, aby rozhodla, že táto dohoda je medzinárodná zmluva podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi. Výbor určil mňa za spoločného spravodajcu výborov.
Ďakujem pekne, pán podpredseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 16:11 - 16:13 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážený pán minister, dámy a páni, dovoľte mi informovať vás, že Národná rada uznesením č. 556 z 12. júla pridelila návrh zákona o finančnej správe týmto výborom Národnej rady: Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Uvedené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenom termíne a zaujali tieto stanoviská:
Všetky výbory navrhli návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. V spoločnej správe je obsiahnutých 12 bodov a gestorský výbor navrhuje o nich hlasovať takto: o bodoch č. 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 a 11 hlasovať s návrhom gestorského výboru schváliť a o bodoch 2, 9 a 12 hlasovať s návrhom gestorského výboru neschváliť.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona o finančnej správe schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi a výbor určil mňa za spoločného spravodajcu výborov.
Ďakujem pekne, pán podpredseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 3:22 - 3:30 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Vážená pani premiérka, pani ministerka, páni ministri, ctené kolegyne, vážení kolegovia, dôvody, ktoré uvádza predkladateľ v bode, ku ktorému dnes vedieme túto dlhú diskusiu, ma naozaj zaujali. Sú to tri také dôležité, predovšetkým po prvé ekonomický vývoj, po druhé korupcia, po tretie dopady na ľudí s nízkymi a strednými príjmami. Zaujali ma preto, pretože považujem práve tieto tri okruhy za dôležité a dovoľte, aby som sa im krátko povenoval.
Po prvé teda hospodársky rast. V odôvodnení sa uvádza, že vraj hospodársky rast sa spomaľuje z dôvodu prijatia údajne neodborných a neoverených opatrení. Nuž pravda je taká, dámy a páni, že samotná Európska komisia uvádza na budúci rok odhad rastu jednotlivých krajín a Slovensko je spomedzi dvadsaťsedmičky Európskej únie na 2. mieste hneď za Litvou. Slovensko má mať druhy najvyšší hospodársky rast. Evidentne teda predkladatelia niekde pochybili.
Čo sa týka ekonomických opatrení, už o nich bola reč, dovoľte mi ešte raz zopakovať, že kondícia, s akou minulá vláda odovzdávala ekonomický stav Slovenska tej súčasnej, bola viac ako zúfalá, predovšetkým deficit na úrovni 8 % bol odstrašujúci a spôsobil to hlavné opatrenie, o ktorom už takisto bola reč. Ale považujem ho za kľúčové. V roku 2009 výpadok na strane príjmov 2 mld. eur. Šetrenie na strane výdajov nula eur. Čiže vláda neprispôsobila svoje výdaje klesajúcim príjmom a to bol začiatok toho marazmu, ktorý nastal vo verejných financiách, to bol začiatok tej gréckej cesty, ktorá tu začala, a našťastie súčasná vláda z nej vzišla. O ekonomických opatreniach za minulej a súčasnej vlády sa dá hovoriť dlho, či už o Zákonníku práce, alebo aj o súdnictve na čele s Harabinom a podobne.
Ale zaujímavé sú aj dôvody, ktoré sa uvádzajú v súvislosti s bojom proti korupcii a klientelizmu. Za minulej vlády sme boli podľa Svetového ekonomického fóra hodnotení v položke korupcia vo verejnej správe na poslednom mieste medzi všetkým krajinami Európskej únie, dokonca za niektorými africkými, ako Burundi. To nie je vtip, dámy a páni, to je realita, hodnotenie Svetového ekonomického fóra.
A keby sme si mysleli, že to nebolo opodstatnené, dovoľte mi len veľmi krátko osviežiť pamäť na kauzy, kvôli ktorým to bolo. Predaj 10 mil. ton emisií garážovej firme, nástenkový tender za 3,6 mld. slovenských korún vtedy jedinému uchádzačovi, kedy vraj bola táto výzva zverejnená na neprístupnej nástenke na ministerstve. Financovanie strany SMER. Hlas podobný Ficovi na nahrávke hovorí, že vlastnou hlavou zohnal sponzorov, ktorí mali strane zabezpečiť 75 mil. korún mimo ich špeciálneho účtovníctva. Ďalej dotácia privilegovanému Privilégiu, kde pred tým pracovala členka vtedajšej vlády, a táto organizácia dostala dotáciu napriek miliónovému dlhu voči Sociálnej poisťovni. Ďalej sociálne podniky. Ukážkový príklad klientelizmu a netransparentnosti, kde aj Európska komisia konštatovala nedostatky vo verejnom obstarávaní a príznaky tunelovania. V neposlednom rade zákazky pri firmu IKORES ako typický príklad straníckeho klientelizmu, kedy sponzor strany získal také obrovské zákazky ako bratislavské letisko, vojenský archív či hraničné priechody v Ubli, vo Vyšnom Nemecku a tak ďalej atď.
Nie je teda takéto hodnotenie prekvapujúce a v tomto zozname by sme mohli ďalej pokračovať. Súčasná vláda zásadne zmenila tento prístup, súčasná vláda presadzuje evidentne transparentnosť vo verejnom živote, čoho dôkazom sú opatrenia, najmä zverejnenie zmlúv na internet a povinné elektronické verejné obstarávanie. Ale nie sú to len tieto opatrenia. Sú to predovšetkým aktivity, ktoré súvisia s nezametaním prípadov a podozrení pod koberec, ale skutočne s aktívnym prístupom a konaním v prípade podozrení.
No a tá tretia skupina dôvodov, na ktoré sa predkladatelia odvolávali, boli dopady na ľudí. Nuž, dovoľte mi zdôrazniť, že práve aktivity súčasnej vlády stabilizácii verejných financií podľa môjho presvedčenia majú ten najlepší dopad pre ľudí, pretože ľudia nemusia platiť, takisto ani ich deti nemusia platiť a doplácať na nezodpovedné šafárenia, zlého hospodárenia s verejnými financiami, ako tomu bolo v minulosti.
Takisto ľudia, verím, že čoskoro posúdia pozitívne zmeny v súdnictve, kde právo a zákon má naozaj platiť a to súdnictvo má byť nezávislé. Verím, že občania čoskoro pocítia pozitívne zmeny v pracovnom práve, podľa ktorého budú mať viac pracovných príležitostí a budú mať možnosť lepšie si zarobiť.
Vláda na čele s pani premiérkou napĺňa svoje programové vyhlásenie, mení Slovensko k lepšiemu. Je to tak osobitne práve v oblastiach, ktoré sme si všetci prečítali v odôvodnení: v ekonomickom vývoji, v boji proti korupcii a klientelizmu a najmä v úrovni ľudí s nízkymi a strednými príjmami. Je tomu tak v zlepšovaní situácie mladých rodín s deťmi postupným zvyšovaním a predlžovaním materskej, ale aj zmenou pracovného práva alebo aj pripravovanou daňovo-odvodovou reformou, ktorou si práve zvýšia reálne čisté príjmy osobitne ľudia s nízkymi a strednými príjmami. Som si istý, že tomu pomôžu aj zákony, ktoré prejednávame na prebiehajúcej 22. schôdzi Národnej rady, ale aj tie, ktoré prídu na októbrovú schôdzu.
Dámy a páni, pokus o vyslovenie nedôvery pani premiérke Radičovej je len evidentne priehľadnou snahou o vymanenie sa SMER-u z politickej izolácie. Dnes ale určite nepotrebujeme zbytočné opozičné politické gestá, ale najmä stabilitu a potrebné reformné kroky. Som si istý, že vláda Ivety Radičovej má nielen zodpovednosť, ale najmä schopnosť realizovať potrebné zmeny v prospech ľudí. A v tom má pani premiérka aj jej vláda moju plnú podporu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 1:51 - 1:53 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec Fico, váš prejav bol opäť plný demagógie a ponúknem vám tri pripomienky a čísla, ktoré dokazujú, že ste nehovorili pravdu.
Po prvé. Spomínali ste, že kvôli zvýšeniu DPH máme momentálne vyššiu infláciu. Chcem vám pripomenúť, že Štatisticky úrad zverejnil informáciu, podľa ktorej zvýšenie dane z pridanej hodnoty o 1 % sa prejavilo na cenách o 0,4-percentuálneho bodu. Keď teda máme infláciu na úrovni 4 %, ešte raz vám pripomínam, Štatistický úrad hovorí, že DPH prispela k tomu 0,4-percentuálneho bodu. To sú oficiálne údaje.
Druhá pripomienka. Ja neverím tomu, že vy ste presvedčený o tom, že ste odovzdávali krajinu v skvelej kondícii. Pán poslanec, to nemôžete myslieť vážne. S 8-percentným deficitom. A poviem vám aj to, kde bol základ. V tom, že v roku 2009 ste neupravili štátny rozpočet na výdavkovej stránke, aj keď na strane príjmov vám chýbali 2 mld. eur. Celý rok sme vás na to upozorňovali a neurobili ste to. Tam bol základ deficitu a tam bol základ dlhových problémov Slovenska.
Do tretice. Keď ste hovorili o Daňovom riaditeľstve v Košiciach, spomínali ste súťažné podklady alebo pravidlá súťaže. Chcem vám pripomenúť, pán poslanec, že vaši nominanti nastavili tieto podklady a sú to vaši nominanti, ktorí momentálne, na ktorých bolo podané trestné oznámenia(oznámenie). Keď ich chcete obhajovať, tak máte možnosť urobiť aj pred súdom.
Ďakujem.
Skryt prepis