Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ďakujem. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení členovia vlády, dovoľte mi, aby som predložil odôvodnenie zvolania tejto mimoriadnej schôdze.
Dámy a páni, SMER inicioval zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, aby sme sa spoločne v Národnej rade Slovenskej republiky zamysleli ako ďalej. Ako ďalej v jednej z prioritných oblastí rozvoja Slovenska, ktorou výstavba diaľnic nepochybne je. S cieľom, aby Národná rada prijala jednoduché uznesenie bez politikárčenia, ktoré aspoň sčasti zastaví nepriaznivý stav v tejto oblasti a ktoré aspoň sa pokúsi akcelerovať a zmierniť škody, ktoré určite už dnes existujú, sú to škody časové, finančné, ale aj hospodárske, zapríčinené nekompetentnými krokmi rezortu dopravy, zapríčinené zastavením výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku.
Uznesenie, ktoré vecne nahradí účelové frázy konkrétnymi krokmi a konkrétnymi postupmi vlády Slovenskej republiky, pretože všeobecné frázy, ktoré nás nenechávajú pokojnými a ktoré by nemali nechať pokojnými ani súčasnú koalíciu, už počúvame dosť a jednoducho je ich treba nahradiť nejakými konkrétnymi postupmi a konkrétnymi krokmi, pretože takýto stav je naozaj vážny, ako som už povedal, spôsobí značné škody v rozvoji Slovenska.
Tie všeobecné frázy, ktoré tu stále počúvame, chcem sa im v úvode v stručnosti venovať, sú slová "predražené", sú slová "európske fondy sú najlacnejšie" a tak ďalej atď. a "stavať ideme lacnejšie", "neplytváme a nebudeme plytvať verejnými zdrojmi", čiže myslím si, že už dospel čas, aby sme nepočúvali tieto všeobecné frázy, ale aby rezort dopravy a vláda Slovenskej republiky pristúpila k razantnejším krokom v tejto oblasti.
Pár slovami sa budem venovať ešte aj tým frázam, napríklad tomu slovu "predraženie". Stále tu počúvame "stavať ideme", "ideme stavať lacnejšie", "neplytváme", "nebudeme plytvať verejnými zdrojmi" a mám obavu, že túto rétoriku budeme počúvať celé štyri roky, a práve preto je treba prijať takéto uznesenie, pretože v roku 2020, keď možno konečne budeme horko-ťažko finalizovať úseky, ktoré vláda Slovenskej republiky v poslednom období zastavila, už nikto nebude skúmať. A pravdou je, že podobná filozofia platila aj za vlády, keď rezort dopravy viedlo SDKÚ a KDH pri vláde v rokoch 1998 až 2006, taktiež sme neplytvali, taktiež sme lacno obstarávali, ale len na začiatku a to je ten najväčší problém. Potom sa dodatkami navyšovali ceny a takýmito príkladmi sú napríklad stavby D1 Ladce - Sverepec so 150 dodatkami a s cenou navýšenou o 229 % pôvodnej obstarávacej ceny a obdobne napríklad na D3 Čadca obchvat, kde bolo len 157 dodatkov, ale cena bola zvýšená na úrovni 265 % pôvodne vysúťaženej. Čiže rétorika "ideme lacno", "nejdeme plytvať", "poďme obstarať", ale potom v praxi a v ukončení sa preukáže holá pravda, vlastne čo to nepredražovanie spôsobilo a že tie stavby sú oveľa, oveľa predraženejšie, ako by mali byť.
Dovolím si ukázať aj jeden graf, ktorý sme si tu pripravili, ktorý neviem, prečo nefunguje. (Reakcia z pléna.) Neboj sa. Aha, už to ide.
Naopak, po analýze týchto stavieb v predchádzajúcom období za našej vlády, teda za minulej vlády boli prijaté také opatrenia, ktorými nebolo možné prekročiť 10 % zakontrahovanej ceny alebo vysúťaženej ceny, a dostatočným dôkazom musia byť stavby ako D1 Sverepec - Vrtižer, R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie a tak ďalej.
Keď som sa pána ministra dopravy niekoľkokrát pýtal aj cez interpelácie, prečo stále hovorí o predraženosti, na základe akých analýz uvedené tvrdí, minister nám odpovedal, že takéto porovnanie nemá urobené.
A, pán minister, tu je výhrada č. 1, najprv vykonajte porovnanie a potom vystupujte na tlačových besedách a potom si osvojte rétoriku "predražené", pretože predražené je porovnanie niečoho voči niečomu. A nedá sa robiť také porovnanie, ako robíte teraz, že porovnávate to, čo sme my urobili, naše označujete za predražené s fikciou alebo s chcením. Toto je jednoducho rétorika, ktorá nie je hodná ani nejakého solídneho posúdenia. Čiže zatiaľ len porovnávame nami postavené s fikciou.
Ale tu je tabuľka, ktorá preukazuje, ako sa vlastne vyvíjali stavby. A keď chceme použiť rétoriku "predražené", ako by sme to mali porovnať.
Na tom jednoduchom grafe vidíte, že stavby realizované v roku 1998 až 2006, ktoré som spomínal:
D3 Čadca obchvat, kde bola zakontrahovaná cena vo výške 25 mil. s 57 dodatkami a skončila v duchu hesla "nebudeme plytvať a ideme robiť lacno". Tá stavba skončila na 66 mil. eur. To znamená, bola o 265 % prekročená zakontrahovaná cena.
Ďalšia stavba D1 Ladce - Sverepec, tiež postavená v roku 1998 až 2006, zakontrahovaná cena 126 mil. eur. Počas vývoja stavby 150 dodatkov, skončila stavba na cene 287 mil. eur, predraženie o 229 %. Naproti tomu sú stavby, ktoré sme my začali aj ukončili. Realizácia 2006 až 2010. Sverepec - Vrtižer, mimochodom vyhlásená ako stavba roka, 273 mil. eur, zakontrahovaná, 3 dodatky. Skončila na 285 mil. eur a prekročenie o 4 %.
R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie, 52 mil. eur, zakontrahovaná, 7 dodatkov, 56 mil. výsledná cena, to znamená prekročenie o 7 %.
Tuto sa venujte tomu predraženiu a tuto sa venujte tomu porovnaniu, pretože musíme, keď chceme používať slovo "predražené", musíme používať ukončené voči ukončenému. Nie ukončené našou vládou voči vašej fikcii, pretože, žiaľbohu, po zastavení tých stavieb diaľnic, ktoré ste urobili, nebude čo vôbec porovnávať, pretože mám pocit, že okrem stavby, ak sa podaria Jánovce - Jablonov, čo je jedna pätina z prvého balíka PPP projektu, neukončíte nič a nebude čo porovnávať.
Už... Chcem ešte to zdôrazniť, že keď to povie chlapec na televízne kamery z rezortu dopravy, ktorý len včera vyskočil z plienok, ktorý ešte, ani žiletky ste mu nemuseli kúpiť, aby sa oholil, o slovách predražených, tak možno to ešte beriem, pre tých ľudí, ktorí sa vyznajú do investičného procesu, je to síce úsmevné, groteskné. Pre mňa to je takisto úsmevné a groteskné, ale keď to stále opakujú politici, ktorí majú určitú mieru zodpovednosti, tak to je už dosť silná káva a jednoducho je sa treba takýmito výrazmi hlbšie zaoberať. Pretože tieto všeobecné frázy, ktorými živíte ľudí, a myslím si, že aj občania, ale pevne som presvedčený, že aj veľká časť koalície vie, že tu sú výsledky, tu sú konkrétne výsledky. Za čo a ako predražene, v úvodzovkách, stavala vláda Roberta Fica a ako a za čo a s koľkými dodatkami, v akom predražení, v skutočnom a relevantnom porovnaní ukončených stavieb oproti ukončeným stavali predchádzajúce vlády pod taktovkou SDKÚ a KDH. Takže s tým predražením, ja som to už aj minule hovoril, treba porovnať porovnateľné a my s tým nemáme problém, len holá pravda je potom taká, aká tu bola prezentovaná.
Chcem ešte jeden fakt zdôrazniť a ten fakt je ten, že zastavením výstavby diaľnic sú spôsobené značné hospodárske škody a to "neplytvanie" sa prejaví naozaj veľmi nebezpečne. Neplytvanie takisto v úvodzovkách. Ja nie som stúpenec HZDS, ale história sa opakuje. V rokoch 1994 až 1998 bola masívna výstavba diaľnic pri reálnych cenách. Sú to ceny, ktoré sme ešte na ministerstve kedysi zhodnocovali, od 214 do 315 mil. slovenských korún za kilometer diaľnice, keď to, samozrejme, podľa pomerov, či je to na zelenej lúke, či je tam veľa mostných konštrukcií, ale keď to tak v priemere zoberiem, tak ´94 až ´98 bola reálna cena výstavby diaľnic 250 mil. korún na kilometer. Po príchode KDH, SDKÚ do vtedajšej Slovenskej správy ciest a na ministerstvo dopravy, vzhľadom na útlm výstavby, už následné úseky stáli alebo boli úž úplne v iných reláciách a stáli v priemere 650 mil. slovenských korún. Chcem tým povedať to, že rok 2010 je, sa opakuje v roku 2010, v tomto roku sa vlastne opakuje rok 1998, ktorý tu už bol, a nezodpovedným konaním exekutívy, podobne vtedy tak, ako je to dnes, prišlo k zvýšeniu cien za každý chýbajúci kilometer o 160 %, tento graf to dosť jednoznačne preukazuje. A takto sa vyvíjala cena v priebehu, cena diaľnic v priebehu 10 rokov.
To znamená ten útlm a to zastavenie diaľnic, to predchádzajúce možno osemročné obdobie, kedy bol za vlády Mečiara, ešte na záver, alebo pána Mečiara, bola ešte na záver masívna výstavba. Tie ceny boli v tých 250 mil. korún za kilometer po tom útlme. A keď hodnotíme ten rok 2004 až 2006, stúpla tá cena na 650 mil. za kilometer. Nebolo to preto, alebo čo sa často hovorí, že bolo treba nejaké iné prostriedky, bolo treba na nejaké provízie, nie, ale naozaj, v skutočnosti sa stalo to, že inflačný faktor, ale aj faktor nových predpisov a nových noriem spôsobil to, že cena takto markantne narástla. To znamená, v praxi teraz, keď sme zastavili výstavbu diaľnic a vrátime sa k tomu zase, alebo naštartujeme to ,možno vlády, čo prídu po nás o 7-8 rokov, minimálne takýto nárast bude pri výstavbe diaľnic zase len v nových cenách. Pretože zase sa prejaví, história sa opakuje, žiaľbohu, pre Slovensko negatívna história a zastavenie diaľnic pod heslom "nebudeme plytvať" sa nám vlastne prejaví tak, že budeme plytvať oveľa viac, pretože cena tých diaľnic postavená za 7 rokov, za 10 rokov bude minimálne o tých 160 % vyššia. A pýtam sa teda, čo je plytvanie? Plytvanie je to, že boli zastavené diaľnice na Slovensku, a keď ich budeme stavať neskôr, o čom nikto nepochybuje, spôsobí nám inflácia, ale aj objektívne nové európske normy, nové slovenské normy to, že tá cena takto výrazne narastie.
A toto sú faktory, pre ktoré naozaj tvrdenia pána ministra Figeľa, ale aj súčasnej vlády na obhajobu plytvania a zmysluplného čerpania štátnych prostriedkov ostávajú len v teoretických, hypotetických úvahách, pretože naozaj to počká niekoho po súčasnej vláde a bude to ešte-ešte horšie.
Ďalej sú tie frázy: "Eurofondy sú najlacnejšie peniaze, pretože Európska únia nám ich dáva ako granty." Ja osobne som presvedčený o tom, že táto poučka je známa každému priemernému Slovákovi, pomaly každému päťročnému dieťaťu, pretože možno ešte menej známa je poučka "keď bude pršať, bude rásť tráva" ako tá, že eurofondy sú najlacnejšie. To všetci dobre vieme. Od roku 2004 to všetci dobre poznáme, ale nemáme dostatok eurofondov na to, aby sme mohli stavať tak, ako to Slovensko potrebuje, a preto sme pristúpili k iným, razantnejším krokom.
Ale čo je zarážajúce na súčasnom postupe vlády Slovenskej republiky, pán minister niečo iné káže, tie poučky, ktoré sú všeobecné známe, aj tie frázy, a niečo iné koná. Pretože v schválenom štátnom rozpočte sa dočítate, že fondy určené na výstavbu diaľnic sú na úrovni 37 % oproti roku 2010. Toto je pre mňa naozaj zarážajúce. Na jednej strane chceme, eurofondy sú najlacnejšie, stále sme tu kŕmení všeobecnými frázami, ale fakty a skutky sú tie, že v rozpočte je o 63 % menej prostriedkov z eurofondov na výstavbu diaľnic, ako tomu bolo v roku 2010. Toto je už veľmi tiež silná káva.
A podotýkam, že nešťastné bolo zastavenie tiež úseku na D3 Žilina - Strážov, Žilina - Brodno a Žilina - Brodno - Kysucké Nové Mesto, ktoré boli plánované z eurofondov a, samozrejme, momentálne je konkrétne o 272,8 mil. eur, tých prostriedkov na výstavbu diaľnic menej ako v roku 2010. Ako chceme využívať eurofondy, keď naplánujeme o 272,8 mil. menej?
Takisto tie frázy alebo sľuby a realita. Tie frázy a v praxi iné konanie vidíme v elektronickom obstarávaní. K elektronickému obstarávaniu sa zaviazala vláda Slovenskej republiky vo svojom programovom vyhlásení, avšak s dodatkom, keď je to možné. Samozrejme, ja som aj vtedy namietal, že nedá sa na to, na všetko urobiť, pretože na líniové stavby je jednoducho nemožné elektronicky obstarávať.
Pán minister Figeľ ešte vylepšil tento záväzok tak, že celý rezort dopravy bude obstarávať len elektronicky. Verejné obstarávanie elektronicky nie je realitou, tak ako bolo sľúbené, obstaráva sa ďalej, ale konvenčne. Napr. technická štúdia za 150-tisíc eur Žilina - Dubná Skala. A čo je ešte horšie, mimoriadne horšie a mimoriadne netransparentne sa obstaráva ako v prípade výberu zhotoviteľa D1 Jablonov - Studenec, druhý profil, najnetransparentnejšou metódou v zákone o verejnom obstarávaní a to je rokovacie konanie bez zverejnenia.
Taktiež dokumentáciu na ponuku, ktorú bolo nutné okamžite aktualizovať z dôvodu zastavenia PPP balíka č. 1, na úsek D1 Jánovce - Jablonov zadala Národná diaľničná spoločnosť priamo bez súťaže, priamo z ruky. Čiže je to fakt na zamyslenie. My budeme len obstarávať, pýšime sa tým, že zabezpečujeme elektronicky tonery, čo je v poriadku, že zabezpečujeme žiarovky, ale tie veľké investičné celky sa dejú, žiaľbohu, tak, ako sa dejú, to znamená, podstatne horšie, lebo my sme si nikdy nedovolili neobstarávať, obstarávať mimo rámec zákona o verejnom obstarávaní. Čiže pán minister Figeľ koná tak transparentne, ako konajú jeho nominanti v NDS-ke.
Napr. čo už spomínal k tým elektronickým obstarávaniam na žiarovky, však zahmlieva skutočné a hlavne reálne transparentné obstarávania. A mám pocit, že občania zase boli oklamaní peknými a ľúbivými frázami, ako sa to ide len dobre robiť, a vtedy som ozaj vysvetľoval, že stavby nie je možné takto obstarávať. A čomu nerozumiem, že čo sa mohlo naozaj elektronicky obstarávať, napr. tie technické štúdie, lebo technická štúdia má možno desať parametrov, ktoré sa dajú pomerne jasne zadefinovať, tak ani tie neboli obstarávané elektronicky, ale úplne inou metódou. Takže ja už neviem, čo chceme robiť elektronicky, a to je vlastne tá výhrada č. 3. Prečo sa výhrada č. 3, prečo sa tak nedeje? Alebo mám to chápať tak, že na stavbu Jablonov - Studenec, ktorá bola zadaná priamo rokovacím konaním bez zverejnenia a ktoré Váhostav, mám to chápať tak, že alebo asi je to fakt, že pán Široký je mecenášom KDH odo dneska? Neviem. Lebo nám bolo vytýkané, že sme v područí mecenáša SMER-u, a preto má Váhostav toľko zákaziek.
Mimochodom, objektívne som sa na to chcel vždy pozrieť a naozaj Váhostav zanechal za sebou veľa, veľa krásnych stavieb, inžinierskych stavieb a má sa čím popýšiť. A mimochodom zase som si len pozrel vývoj firmy Váhostav, kde firma Váhostav expandovala v rokoch 2002 až 2006, to znamená za vládnutia SDKÚ a KDH v rezorte dopravy, expandovala z necelej 1 mld. ročného obratu na 4 mld. ročného obratu. Momentálne sa hýbe niekde okolo 4,5-5 mld. Tak koho mecenášom bol pán Široký? SDKÚ a KDH alebo SMER-u? Pretože vývoj tej firmy vzrástol, ako som už povedal, z 1 miliardy na 4 miliardy. Za naše štyri roky osciloval niekde medzi 4-4,5 miliardami. My sme nikdy nezadali inak ako vo verejnom obstarávaní žiadnu zákazku a tu prvá zákazka sa objedná rokovacím konaním bez zverejnenia, zrejme pán Široký je odo dnes mecenáš SDKÚ a KDH.
A ďalšia taká poznámka je tá, že som začul, že čakáme na nový zákon o verejnom obstarávaní. Ale čo vám bráni obstarávať, tak ako ste sa zaviazali, elektronicky už dnes? Zákon nezakazuje obstarávať elektronicky. Čiže nevidím to tak reálne, tak ako to sľubujete o elektronickom obstarávaní stavieb a podľa mňa je to absolútny nezmysel.
Ďalšie tie všeobecné frázy, ktoré tu počúvame, sa dajú zhmotniť do nejakého takého spoločného menovateľa: "Chceme stavať a budeme stavať." To je všetko pekné, ale ako to chcete stavať a aké sú reálne kroky, čo chcete urobiť? Zase len sa opriem o návrh štátneho rozpočtu. Ja som stále nechápal, prečo ste ani ten triviálny záväzok nedali do programového vyhlásenia vlády, koľko chcete stavať a koľko odovzdáte do užívania. Myslím, že všetci dobre viete, že naša vláda sa zaviazala 100 kilometrov, odovzdala necelých 140 a nad rámec toho sme sa pokúsili spustiť aj PPP projekty, pretože aj tých 140 km sme videli, že bude málo. V programovom vyhlásení súčasnej vlády je nula, čiže nevieme, máme tam len všeobecnú frázu, chceme stavať a budeme stavať, ale už ten prvý krok, ktorým možno vidíme, čo chceme stavať a budem stavať, je návrh štátneho rozpočtu na roky 2011 až 2013.
Z návrhu štátneho rozpočtu sú výdavky štátneho rozpočtu na realizácie programov na rok 2011, zase to zapakujem, na strane 20 Cestná infraštruktúra, sú to programové ciele podľa Eurostatu, v zabezpečení nadštandardného cestného spojenia je dĺžka odovzdaných úsekov, kilometrov do užívania v roku 2011 5,2 kilometra a v roku 2012 5,2 kilometra. Tak takýto úbohý cieľ, si myslím, že by si ministerstvo ani vláda Slovenskej republiky nemala dávať, a "chceme stavať a budeme stavať a ideme, nezastavili sme diaľnice, budujeme diaľnice" je pretavené, dámy a páni, do záväzku súčasnej vlády v štátnom rozpočte 2011 odovzdať 5,2 kilometra a v 2012 5,2 kilometra.
Chcem len povedať, že cieľ odovzdať v roku 2011 5,2 kilometra diaľnice je zrejme zrkadlom neriadenia rezortu a podriadených zložiek a taktiež zrkadlom toho, že okrem dvoch technických štúdií a jednej dokumentácie na stavebné povolenie sa v príprave nepokračuje, čo je veľmi, veľmi nebezpečný postup, pretože - a to je výhrada číslo 4, prečo sa nepokračuje v príprave tak, aby sa dalo plynule stavať, pretože toto sa nám vráti. Keď sa zastaví príprava, príprava sa dá dobehnúť potom za dva-tri roky a naozaj nebude po vláde súčasnej čo stavať.
Chcem ešte zdôrazniť, že aj ten záväzok na rok 2011, ktorý je úbohý a biedny 5,2 kilometra a ktorý naozaj svedčí o tom, že ste zastavili výstavbu diaľnic, je takisto nereálny, lebo po zastavení tých všetkých úsekov je nereálne odovzdať 5,2 kilometra v roku 2011 a ani tento záväzok v roku 2011 nebude splnený.
Za pol roka bola vypísaná jediná súťaž na zhotoviteľa stavby, to je D1 Jánovce - Jablonov 18 kilometrov, pričom podľa dohody, ktorú sme vždy robievali medzi ministerstvom a Národnou diaľničnou spoločnosťou, malo byť verejné obstarávanie uskutočnené napríklad na stavby D3 Žilina - Strážov, Žilina - Brodno, na dodávateľa stavby, na zhotoviteľa stavby a R2 Žiar nad Hronom - obchvat. Ak je záujem vlády o výstavbu taký eminentný, ako je možné, že aj v pléne, ako je možné, že bola vypísaná jedna jediná súťaž za pol roka? Však to je nonsens, čo sa deje. A to je výhrada číslo 5 na pána ministra. Ako je možné, že aj v pléne Národnej si robíte posmech z Kysučanov, keď ste im v októbri odkázali, citujem: "Stavba diaľnice D3 nebola zastavená." Avšak napriek vašej celkom realistickej rétorike ste uviedli, že pokračujete celkom reálne a neprofesionalitou prechádzajúceho vedenia bol Úradom pre verejné obstarávanie zrušený tender, pretože Národná diaľničná spoločnosť urobila chyby v súťažných podkladoch.
Prečo ste tie chyby za pol roka neodstránili? Prečo ste nevyhlásili tú súťaž? Ako je možné, že napriek vašej profesionalite nebola doteraz uskutočnená súťaž na uvedené úseky? A nie je pravda, že D3 je podľa vášho názoru zbytočná? Máte vôbec predstavu, že D3 je jediným prioritným diaľničným projektom zadefinovaným v stratégii Európskej komisie? Máte vôbec predstavu, že aké tovarové toky budú tadiaľ tiecť po spustení prevádzky alebo spustení fabriky v Nošoviciach, ktorá významne kooperuje s Kiou v Tepličke pri Žiline? Čiže toto budú také kolapsy, ktoré spôsobia naozaj vážne problémy v dopravnej prejazdnosti Slovenskej republiky.
Takisto zase musím povedať - propaganda. Zastavením výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, to jest vylúčením týchto úsekov z výstavby, Národná diaľničná spoločnosť musí presunúť z roku 2010 cca 117 mil. eur do roku 2011. Z týchto peňazí ide väčšina práve na eurofondy a zasa len tá propaganda. Včera som zachytil v médiách, že vláda s veľkou pompou, pretože mýto nezabezpečuje dostatočné prostriedky, musí presunúť z kapitálových výdajov na bežné výdaje Národnej diaľničnej spoločnosti tých 117 alebo 118 mil. eur a je to preto, lebo to tá predchádzajúca zlá vláda urobila. Prečo nepoviete pravdu, je to preto, že ste nevyčerpali v roku 2010 tieto prostriedky a nemáte inú možnosť, ako ich presunúť?Prečo nepoviete pravdu, že mýto aj po tom dvojmesačnom prerušení na cestách I. triedy generuje príjmy také, ako boli plánované? Tak to je jednoduchá otázka na prevádzkovateľa, na Národnú diaľničnú spoločnosť. A už také nezmysly, že skrz mýto musíme presunúť tieto prostriedky, len aby ste zakryli svoju nemohúcnosť preinvestovať tie prostriedky v roku 2010, musíte presúvať, tak to je už ozaj nič iné ako propaganda.
Ešte sa chcem zmieniť o tom, že takisto súťaže, ktoré sa pripravujú, sú naozaj veľmi, veľmi v strese robené. Napríklad tá jediná, ktorú ste spustili na osemnásťkilometrový úsek Jánovce - Jablonov ako náhradu za zastavený prvý balík PPP projektu, zdôrazňujem, že to je možno necelá jedna pätina, lebo je to 18 kilometrov, a táto príprava tejto stavby mala jasný termín pred komunálnymi voľbami, len aby ste sa preukázali, ako vy idete stavať pred komunálnymi voľbami a ku dňu komunálnych volieb bola narýchlo objednaná a vypracovaná dokumentácia na ponuku a taktiež sa objavili prvé závažné námietky zo strany uchádzačov, ktoré spôsobia, a to už viem so 100-percentnou istotou, že na jar sa táto stavba nezačne, a to len vďaka tomu, že ste dotlačili ľudí k stresovému konaniu pred komunálnymi voľbami. Samozrejme, je to vaše právo, ale k takémuto nezodpovednému konaniu boli pritlačení nielen zamestnanci Národnej diaľničnej spoločnosti, ale aj ministerstva dopravy. A keď... Paradoxom je aj to, že Národná diaľničná spoločnosť ešte ani nedodala dokumentáciu a už muselo mať ministerstvo dopravy pripravený schvaľovací list.
Pán minister, povedzte mi, o koho propagandu ide, máte pocit, že v minulom období pri začínaní verejného obstarávania sme poklepávali kamene ako v tej Galante, ktorú som už spomínal, že pred dvomi mesiacmi bol poklepaný kameň a dodnes tam ešte nikto nestavia, lebo ešte nie je vybratý zhotoviteľ, a máte pocit, že v minulom období sa zadávali dokumentácie projektantom takto z ruky, ako to robíte vy?
A čo je ešte horšie, že vy potriete aj opodstatnenie riadiaceho orgánu. Ministerstvo dopravy je riadiaci orgán pre Operačný program Doprava a to má svoje procedúry, postupy, ktoré sú nemenné, to znamená, tento riadiaci orgán musí dodržať tento postup tak, že najskôr sa vypracuje dokumentácia na ponuku, potom túto dokumentáciu predloží Národná diaľničná spoločnosť riadiacemu orgánu, ten ju odsúhlasí, vráti Národnej diaľničnej spoločnosti a tá až potom môže vyhlásiť súťaž.
Skutočnosť, komunikácia pre ponuku ešte na túto stavbu Jánovce - Jablonov nebola dopracovaná, ešte nebola dodaná ani na riadiaci orgán, na ministerstvo, ale riadiaci orgán už musel dať súhlas, že táto dokumentácia je v poriadku.
Podľa môjho názoru vy si nezaslúžite ani to, aby ste zastávali funkciu riadiaceho orgánu, odhliadnuc od toho, že prvý monitoring z Európskej komisie a prvý monitorovací výbor vám túto vec vytkne a možno, že zdrží celú stavbu ešte dlhšie a možnože sa nezačne ani v roku 2011, hoci s istotou viem povedať, že na jar 2011 sa nezačne.
Stále nám chýba to, že nevieme, čo kde, kedy a za čo chce súčasná vláda realizovať. Už sme sa dozvedeli z návrhu štátneho rozpočtu, že to bude 5,2 kilometra v roku 2011, čo je podľa mňa klamstvo, lebo nebude, a v roku 2012 5,2 kilometra, ale stále to je málo, pretože podľa môjho názoru sa vedenie rezortu doteraz neoboznámilo s postupmi v investičnej výstavbe, s postupmi prípravy a neviem prečo, ale stále nie je na stole a nie je transparentne predložený postup prípravy a výstavby diaľnic.
Tvrdenie, ktoré citujem, "bývalá vláda zdedila takmer 90 kilometrov rozpracovaných úsekov a my ich až toľko rozpracovaných nemáme", hovorí o tom, že pán minister nevie, čo v tom zúfalstve po jeho zastavení diaľnic má robiť, a v čase prevzatia rezortu ste mali naozaj rozostavaných 88 kilometrov diaľnic. A som veľmi rád, že máte čo odovzdávať, pretože, pán minister, okrem už vysúťaženej a pripravenej stavby R4 Košice, ktorá sa zdržala na Úrade verejného obstarávania, R4 Košice - Milhosť a doplnenia toho pol profilu, ktorý ste darovali mecenášovi KDH pánovi Širokému na D1 Jablonov - Studenec a ktorý ste tak netransparentne zadali, tak rýchlo poklopávať žiadny kameň so zhotoviteľom nebudete.
Pán minister, vidím vás v televízii skoro každý deň, čo striháte pásky odovzdaných diaľnic. V poslednom období napríklad obchvat Horná Štubňa, obchvat Trstená, za chvíľu Žarnovica - Šášovské Podhradie. Odovzdávate nové motorové jednotky, čo nebolo jednoduché spustiť a jednoduché negociovať s Európskou komisiou, pretože Slovenská republika je zatiaľ jediná v Európskej únii, ktorej sa podarilo alokovať prostriedky a zmysluplne aj čerpať prostriedky na dodanie motorových jednotiek na osobnú železničnú dopravu. Odovzdávate železničný tunel pri Novom Meste nad Váhom.
Pre mňa je ale zarážajúce to, že čo budete odovzdávať vy po ukončení vášho funkčného obdobia. Čiže vôbec nie je pravda, že sme chceli strihať pred voľbami pásky. A aby to bolo pre vás poučné, ešte raz uvediem, o ktoré stavby ide, je to križovatka D2 Stupava-juh, R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie, druhá etapa, čo budete za chvíľu, Trstená obchvat na R3, Horná Štubňa na R3, R4 Svidník - Nitra-západ - Selenec, R1 Selenec - Beladice, R1 Beladice - Tekovské Nemce - Banská Bystrica - severný obchvat.
Takže, pán minister, takmer 90 kilometrov máte skoro hotových, ale nie vďaka vášmu laxnému prístupu a mám vážnu obavu o tom, že v roku 2014, ak táto koalícia vydrží do roku 2014, nebude a bude mesačná krajina, nebude ozaj čo odovzdávať.
Takže uskutočnením tejto propagandy zo strany ministra bez zmenenej stratégie rezortu dopravy do roku 2020 a zmeneného programu prípravy a výstavby do roku 2010 bude pán minister evidentne zavádzať vládu, aj predsedníčku vlády, a, žiaľ, páni poslanci z koalície, aj vás, sa mi zatiaľ zdá. A tým, čo sa objavuje či už v programových cieľoch, čo som povedal 5,2 kilometra, či už vo východiskách štátneho rozpočtu, jednoznačne, že slová "chceme stavať", "budeme stavať" sú nezmyselnou frázou z úst súčasného vedenia rezortu dopravy.
Sami sa dozviete až v apríli, čo ste vlastne spôsobili, keď ste nechali rezort dopravy ľuďom, ktorí nikdy v stavebníctve a v doprave nepracovali, a čo horšie, ľuďom, ktorí sú akurát tak napojení na neúspešného uchádzača z mýta, ktoré, to, čo som dokumentoval asi pred týždňom.
Výhrada číslo 6, pán minister, ako je možné, že po vašom nástupe do vlády sa zastavila a bolo zastavené všetko, čo sa dalo. Pozrite sa do minulosti, čo po mojom nástupe do rezortu som zastavil, a pomaly na polroka verejného obstarávania vytvoril tým pán minister katastrofálne podmienky na stavebnom trhu. Pretože tá nezamestnanosť bude markantne stúpať po týchto krokoch.
A zase len moja otázka, ktorá je pretavená do toho návrhu uznesenia, ktoré sme pripravili, prečo ani po polroku šafárenia v rezorte dopravy nie ste schopný predložiť časový a vecný harmonogram postupu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest? Reálny harmonogram s primeranými finančnými alokáciami na výstavbu zastavených úsekov, podotýkam, hotových PPP projektov? A predložte tento harmonogram. Vašim rečiam o stavebnom boome na jeseň tohto roku už podľa mňa po tomto harmonograme nebude veriť, ale už ani dnes neverí ani škôlkar.
Dajte na papier, čo ste priznali v programových cieľoch, tých 5,2 kilometra na rok 2011 a 5,2 kilometra na rok 2012. To je tempo, ktoré je evidentne zodpovedné a zodpovedajúce vašej zodpovednej dopravnej politike. 5,2 kilometra je zrkadlom citátu pána ministra: "Hľadáme a našli sme pre Slovensko ten najlepší model." Zatiaľ si to viem vysvetliť len tak, že naozaj iba hľadáme.
V stručnosti len premietnem tento ďalší graf a to je to, kde sa, nechcem vás zaťažovať veľkými číslami, ale tie východiská vidíte, 600 kilometrov je v prevádzke, 84 kilometrov bolo rozostavaných v roku 2010 pri striedaní vlád. Priebeh výstavby v roku 2010 až 2014 a to je, čo nás mýli a zaráža, vidíte tam za, v našom programovom vyhlásení, ktoré sme pripravili, bolo reálne pripravených na odovzdanie 210 kilometrov diaľnic a teraz z tohto, čo vieme vyčítať, je reálne pripravených na odovzdanie v rokoch 2010 až 2014 40 kilometrov diaľnic.
Takisto bolo reálne, vieme to zdokumentovať, minule som to dokumentoval aj po stavbách, pri našej dynamike by bolo v roku 2014 180 kilometrov rozostavaných úsekov a tu bude možno 110 kilometrov rozostavaných. A čo je najnebezpečnejšie, a to je tá história, že takéto zabrzdenie a zastavenie výstavby diaľnic sa nám vypomstí do budúcnosti, ja vás nechcem mýliť tými časmi, ale my sme mali cieľ odovzdať celú sieť diaľnic a rýchlostných ciest do roku 2037 a súčasný stav s tým, že sa na roky 2010 až 2014 takto stlmila a zastavila výstavba diaľnic, bude možno s odretými ušami 2081. A to je to, čo nás vyrušuje.
Preto vy choďte do Sučian a povedzte im, že počkajte si do roku 2020 na diaľnicu, choďte do Michaloviec a povedzte im, počkajte si do roku 2040 na diaľnicu, choďte do Košíc a povedzte, že Budimír - Bidovce, to je severojužný obchvat Košíc, bude v roku 2030. Čiže toto sú také nebezpečné čísla, ktoré sa vypomstia nie vám, lebo mám pocit, že vám to vydrží, chceme stavať a budeme stavať celé štyri roky, a hoci každý súdny človek už tejto rétorike nebude veriť, ale zrejme koaliční poslanci tomu stále veria. Čiže toto vidím veľmi, veľmi nebezpečné.
Pár slov k PPP. Pondelkové rozhodnutie o zastavení tretieho balíka PPP projektov znamenalo podľa mňa obrovskú prehru pre ministra dopravy, ktorý si musí byť sám vedomý, čo nastane, ak tieto úseky nebudú začaté na jar 2011. To je to, že minister Figeľ nemá riešenie na výstavbu D1 v okolí Žiliny, potvrdil aj tým, že nevedel, ani koľko stojí tento úsek, pretože je tu názor, že poďme stavať tunel ako prvý a postavme ho za 400 mil. eur a tieto peniaze vyzbierame od ostatných operačných programov.
Tunel, pán minister, osciluje niekde okolo 600-650 mil. eur, toto je jeho cena. To znamená, že ak sa vám aj podarí... (Reakcia ministra.) To je vrátane štátnych peňazí, tých 650. Čiže ak sa vám aj podarí, čo tiež spochybňujem, z ostatných operačných programov realokovať do operačného programu tých 400 mil., nebudete vedieť zrealizovať ani tento, pretože to nie je jednoduché. Jednoducho musí byť najprv vôľa realokovať z ostatných operačných programov 400 mil. eur do Operačného programu Doprava, táto vôľa musí byť schválená vo vláde, musí byť predschválený Národný strategický referenčný rámec, čo znamená, že musí byť odsúhlasená Európskou komisiou takáto zmena Národného strategického referenčného rámca, čo nie sú naozaj jednoduché rokovania a môže to potrvať pol roka, možno rok. Ja to neviem teraz zhodnotiť, ale sú to náročné rokovania.
Ale čo je na tom najhoršie, že aj keď hneď tých 400 mil. eur bude schválených a bude presunutých do Operačného programu Doprava, bude k nim treba doložiť z Operačného programu Doprava ďalších možno 200, možno 250 mil. eur, ktoré zase budú chýbať na tých úsekoch, ktoré som už povedal. Jednoducho nebude sa stavať D3 na Kysuciach, nebude sa stavať obchvat Košíc Budimír - Bidovce a rôzne iné stavby, ktoré boli zahrnuté v Operačnom programe Doprava, pretože alokácia v tomto programe už bude vyčerpaná.
Čiže vyjadrenia o nekonečných európskych prostriedkoch sú fikciou a zavádzaním verejnosti bez relevantných faktov a to nás mýli, že vláda nevyužila priaznivú situáciu na finančných trhoch, lebo naozaj pre Slovensko finančné trhy určili 3,4 mld. eur. To sú obrovské peniaze, ktoré sa nepodarilo zabezpečiť nikomu. Z týchto 3,4 mld. bola jedna miliarda z EIB, 0,25 mld. eur z Európskej banky pre obnovu a rozvoj len na výstavbu D1. Takúto akumuláciu európskych prostriedkov sa nepodarilo naozaj zohnať žiadnej krajine v Európe.
A súčasná vláda so svojou ľahkosťou vyhodí tých 3,4 mld. iných zdrojov, ako sú štátne, ako sú eurofondy, ale najmä preto, že štátne eurofondy potrebujeme určiť inde, aby sme ozaj zdynamizovali výstavbu diaľnic, a vláda s ľahkosťou tieto prostriedky zahodí, pretože ich zrejme nepotrebuje. Nad čím krútia hlavu aj banky, aj Európska investičná banka, že takýto ústretový krok a odmietnutý z úrovne Slovenska sa im ešte naozaj nestal.
O to viac, že PPP projekty mali byť naozaj dynamikou rozvoja výstavby diaľnic na Slovensku a v operačnom programe tie alokácie, ktoré sú v Operačnom programe Doprava, naozaj nepostačia na výstavbu. A o to viac, že ten tunel, ktorý chce súčasná vláda stavať za štátne a europrostriedky, to úplne potiera zmysel PPP projektov, pretože verejno-súkromné partnerstvo je založené na tom, že tie najťažšie úseky stavieb, ktoré sa dajú realizovať, nech postaví súkromník v tom verejnom súkromnom partnerstve, pretože on si s nimi naozaj ľahšie poradí a má ten tlak bánk, aby ich staval v čase, v kvalite takej, ako je potrebná. A preto sa naozaj najťažšie úseky, čo je zaužívané pravidlo a vo svete vyskúšané, zadávajú cez PPP projekty.
Súčasná vláda zastavením tretieho balíka PPP projektov ide stavať ten najťažší úsek za štátne, samozrejme, zatiaľ je teoreticky možné, že bude ukončený v roku 2016, ale nezdá sa mi pri súčasnej akcelerácii vlády, a tie ľahšie úseky chce robiť cez PPP.
Dámy a páni, zabudnime na PPP na Slovensku, pretože tie banky, ktoré nedali prostriedky inde, je to možno 12-13 európskych bánk, na čele ktorých je EIB (Európska banka pre obnovu a rozvoj), tieto prostriedky musel rýchlo realokovať, pre neschopnosť Slovenska dotiahnuť tieto projekty do konca. A neverím, hoci si to neželám, ale neverím, že PPP projekty na Slovensku ešte nejaké spustené budú. Najmä z toho, že bankové domy už odmietnu financovať investície na Slovensku pre takúto váhavosť, nekompetentnosť a neschopnosť súčasnej vlády Slovenskej republiky.
Dámy a páni, to chcem ešte dodať, že neobstoja ani tvrdenia o predraženosti. To som už vysvetľoval, že porovnajme si ukončené s ukončeným a nie ukončené so chcením a fikciou pri slove predraženosť. Ale to nás ešte mýli, že Slovenská republika týmto zastavením výstavby diaľnic a zastavením PPP projektov neuchopila priaznivý vývoj na finančných trhoch pri výhodnej cene peňazí a neuchopila tie prvé dva reálne pripravené projekty so zabezpečeným financovaním na 105 km diaľnice, ktorá je nevyhnutná na spojenie západu a východu, to myslím, že všetci poznáte. A už sme viackrát hovorili o tých ročných stratách z tohto zastavenia, o tých škodách, ktoré sa budú naďalej realizovať. Ale najhoršie je to, že nemáme žiadne adekvátne riešenie postavené na stole, a preto sme ani, preto sme ani, preto nás to stále mýli a preto chceme, aby sa prijalo toto uznesenie, aby sme si vlastne povedali, čo vlastne ďalej ideme robiť.
Takisto ako propagandu vnímam toto zastavenie tretieho balíka a o tých vnúčencoch už ani nehovorím. Prvý balík zastavil pán minister preto, že nechce zadlžovať naše vnúčence. Zrazu tretí balík - už mu vnúčence nevadili. Tretí balík je najlepší, keď pána ministra zastavila koaličná rada alebo keď ho doslova vyprášila s tretím balíkom, tak už zase bol tretí balík. Predtým ani slovo o tom, že bol zle pripravený, netransparentný a čo? Ale zase už je rétorika taká, ideme, nechceme zadlžovať vnúčence a tento balík bol predsa len zle pripravený.
Ja už tomu nerozumiem, že skúste si mapovať alebo skúste si urobiť nejaké objektívne posúdenie tých výrokov, a je to naozaj zarážajúce, čo sa tu teraz deje. Čiže zase je teraz len ten tretí balík najhorší a nechceme plytvať a ideme stavať inak, ale nemáme adekvátnu náhradu ako inak. A to je naozaj, naozaj veľmi zlé.
Chcem povedať, že dnes už po zastavení aj tretieho balíka PPP projektov a pri nedostatočných zdrojoch z EÚ prostriedkov a poddimenzovaniu financovania diaľnic sa medzera v nedostavanosti diaľničnej siete bude ešte zväčšovať, pretože takýmto chaotickým konaním sa stráca čas a možnosť ukončiť aspoň chrbtovú, základnú sieť diaľnic potrebnú na odstránenie regionálnych rozdielov, nehovoriac o tom, že takáto výstavba generuje vyše 10-tisíc pracovných miest a tieto sa na Slovensku stratia.
Stále sa ešte hovorí, a k tomu sa chcem vyjadriť, k megapredraženým projektom, tučným maržiam a otázkam, prečo bola cena na treťom balíku výrazne predražená a komu mali ísť prostriedky z rozdielu. Odpovedám, na tú jeho údajnú zľavu, ktorú bližšie pán minister nevedel vysvetliť a nikomu ju nepovedal, a taktiež tá zľava vyplývala len zo smernej ceny, ktorú sme podpísali preto, aby sme naozaj mohli v čase vegetačného kľudu robiť výrub stromov, pretože inak by sa nestihla letná sezóna 2010. Taký bol náš zámer.
A, pán minister, vám sa naozaj nepodaril uzavrieť ešte žiaden projekt, a preto sa bavím s vami len hypoteticky, a naopak, taktiež odpovedám otázkou, kde išli peniaze, ako sú napríklad Ladce - Sverepec, kde je rozdiel, zase si dovolím týmto grafom, máte to tu zdokumentované, kde je rozdiel 14 mil. eur oproti bežnej cene v tom období.
Čiže, dámy a páni, tu je ten stručný graf, bežná cena diaľnic v tomto období bola 15 mil. eur na kilometer, vidíte ten prvý stĺpec. Zakontrahovaná cena bola 13 mil. eur na túto stavbu D1 Ladce - Sverepec, ale cena skončila na 29 mil. eur, to znamená skoro 900 mil. korún. To znamená, že rozdiel je 14 mil. eur. A ja sa teda legitímne pýtam, pretože vy sa pýtate, kde boli určené tie prostriedky, ktoré sme my chceli ušetriť, komu ste ich chceli dať? Čiže to je len fikcia. Ja sa pýtam, komu ste vy dali tieto prostriedky, keď ideme na takúto rétoriku? Komu ste dali na tejto stavbe 420 mil. korún? Čiže keď chceme takto, tak zase len hovorme skutočnosť oproti skutočnosti. Nie hypotézy.
Záverom PPP projektov je fakt, že v čase, keď sa všetky európske štáty doslova, všetky európske štáty doslova bojujú o záujem investorov, sa Slovensko touto nezodpovednou filozofiou dostáva naozaj do karantény. A to nás mýli, či je si vláda vedomá, že zahraničné banky, znova to zdôrazním, chceli investovať do výstavby na Slovensku 3,4 mld. eur, a je si vláda vedomá, že z toho 1 mld. bola z EIB, 0,25 mld. z IBR a po takomto konaní, ktorým ste zastavili dva pripravené a zafinancované projekty, asi sotva dosiahne Slovenská republika bonitu, ktorá bola nastavená aj úspešnou realizáciou druhého balíka PPP. A budem naozaj v očakávaní, či vôbec nejaký PPP projekt pripravíte, ak vôbec, a či vôbec naň budú prostriedky z eurofondov, aj prostriedky zabezpečené.
Dámy a páni, takáto rozhodná nerozhodnosť a takéto nekompetentné konanie spôsobí to, že Slovensko naozaj sa dostane do veľkého útlmu a do veľkej tmy v postupe výstavby diaľnic a regionálne disparity budú naďalej veľkým strašiakom Slovenska. A zdokumentoval som, že vlastne tá cena diaľnice, ktorá bude realizovaná za ix rokov, bude potom ešte násobne väčšia, a preto hodnotím takýto postup za plytvanie štátnymi prostriedkami, možno nie tejto vlády, ale tých vlád, ktoré prídu po súčasnej vláde, pretože naozaj tá cena za kilometer diaľnice bude podstatne vyššia.
Čiže cieľom, prečo sme toto zvolali, je, túto mimoriadnu schôdzu zvolali, aby sme sa naozaj bez politikárčenia zamysleli nad tým, či ideme dobrou cestou a aby naozaj Národná rada Slovenskej republiky, či už opoziční, tak aj koaliční poslanci prijali určité uznesenie, ktoré zadefinuje a ktoré zmierni tie škody, ktoré sa stali, a ktoré zadefinuje nejaké povinné postupové kroky rezortu dopravy, ako aj vlády, aby sa táto oblasť výstavby akcelerovala.
Dúfam, že sa stotožníte s tým uznesením, s tým návrhom uznesenia, ktoré sme predložili a ktoré teraz korigujeme a že ho podporíte, aby sme nielen my ako poslanci Národnej rady prevzali určitý diel zodpovednosti za budúcnosť Slovenska, ale aby sme aj všetkým občanom vysvetlili normálne a reálne, akou cestou chce súčasná vláda vo výstavbe diaľnic pokračovať a aké základy na výstavbu diaľnic v budúcich obdobiach chce za sebou zanechať.
Dámy a páni, ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skontrolovaný
Videokanál poslanca
Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 24.3.2011 14:44 - 14:46 hod.
Ľubomír VážnyK tomu vlastnému projektu chcem povedať to, že s tým projektom sme začali my, ja osobne som sa do toho vložil, pretože naozaj sme nevedeli získať viacej zdrojov, a preto sme s týmto projektom začali v siedmom mesiaci 2009, kde sme urobili monitoring tých najhorších a nevyhovujúcich úsekov ciest I. triedy, kde sme spracovali projekty a zabezpečili sme zmenu operačného programu Doprava. Odsúhlasili sme ju s Európskou komisiou. A na procesnej chybe stroskotala tá súťaž v marci 2010. Čiže ten projekt ste prakticky odkopírovali.
A tiež je možno trošku pokrytecké, keď hovoríte, že my sme to zanedbávali, keď vy ten istý projekt riešite. Naopak, si myslím, že ste to mali spustiť skôr, pokiaľ ide o tento projekt, aby ste už teraz na jar mohli po zime robiť modernizáciu tam alebo nad rámec tej údržby, ktorá sa teraz robí.
Pevne chcem veriť, že ste nerezignovali na výstavbu diaľnic, ale, samozrejme, je potrebné rekonštruovať aj cesty I. triedy, ktoré sa momentálne dejú. A držím vám palce, aby ste... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2011 15:03 - 15:04 hod.
Ľubomír VážnyA druhý moment. Tento zákon, ktorý si pred chvíľou spomenul, o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri...
A druhý moment. Tento zákon, ktorý si pred chvíľou spomenul, o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic naozaj umožnil razantný nástup vo výstavbe diaľnic. Naša vláda vám zanechala 80 km rozostavaných stavieb a 123 km úsekov nezačatých stavieb, na ktoré sú vydané stavebné povolenia. Tieto stavebné povolenia sú podľa vás protiústavné. Ministerstvo dopravy má možnosť, lebo má priamu kontrolu nad špeciálnym úradom, obnoviť tieto konania, mimochodom, to má možnosť aj hociktorý poslanec alebo občan. A ak nie ste pokrytci, prečo potom nezrušíte tieto protiústavné stavebné povolenia na tých 123 km nezačatých stavieb, na ktorých sa zrušiť veľmi jednoducho dajú? Ak nie ste pokrytci, prečo kričíte, že sú protiústavné, a zároveň ich taktne a potichučky chcete využívať na začínanie stavieb? Prečo tie konania neobnovíte a neurobíte stavebné povolenie na 123 km nezačatých stavieb v režime podľa vás ústavného zákona, to znamená predchádzajúceho, čo platil predtým?
A druhý moment. Stále tu hovoríte o odškodňovaní, ako budete musieť odškodňovať. Nemôžte byť takí pokrytci a povedať, že my budeme musieť odškodňovať na 70 %, lebo 80 km a 123 km nezačatých, čiže budeme musieť odškodňovať, ale zároveň chcete aktivovať tie stavebné povolenia a aktivovať ten režim odškodnenia. Tak neodškodňujte a 123 km zabezpečte v ústavnom režime.
Ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.2.2011 14:18 - 14:20 hod.
Ľubomír VážnyČo sa týka zarazenia námietok konania, naozaj prvýkrát sme spúšťali mýto ako megatender a ukázalo sa v praxi, že keď je to tender okolo 20 mld. korún, tak 20-tisíc korún námietka ako kaucia alebo ako poplatok za podanie námietky, alebo kaucia na námietku je absolútna smeť. A preto úspešne blokovali trištvrte roka nespokojní uchádzali a točili tie námietky stále dokola, lebo 20-tisíc pri 20 mld. to bolo pre nich nič. Preto sme pristúpili k zmene toho režimu a zvýšili sme kauciu na námietku na úroveň alebo postupne podľa veľkosti zákazky. To bola chyba v zákone a majú to tak aj ostatné krajiny Európskeho spoločenstva.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave 11.2.2011 14:15 - 14:16 hod.
Ľubomír VážnyUkázali ste nám, ako je to obstarávať ten úsek Janovce -Jablonov, zrušili ste 75 kilometrov pre PPP, s veľkou gloriolou ste ich nahradili, 18 kilometrov Janovce - Jablonov, s tým, že ste povedali, že začíname stavať. Keď som povedal, že začatie...
Ukázali ste nám, ako je to obstarávať ten úsek Janovce -Jablonov, zrušili ste 75 kilometrov pre PPP, s veľkou gloriolou ste ich nahradili, 18 kilometrov Janovce - Jablonov, s tým, že ste povedali, že začíname stavať. Keď som povedal, že začatie obstarávania neznamená začatie stavania, toto je ten neprajník a frfloš. Čo je výsledok? Jedna námietka a 520, to je prvenstvo na Slovensku, 520 žiadostí o vysvetlenie súťažných podkladov od uchádzačov.
Vážení, toto tu nikdy na Slovensku nebolo. A takto ste domotali ten transparentný tender, ktorý ste ukazovali ako výstavnú skriňu. Čiže najprv niečo obstarajte a potom kritizujte. Najprv v praxi si vyskúšajte ten proces, pretože doňho vstupuje veľa, veľa ukazovateľov, to nie sú len lobisti, ale veľa, veľa vecí. Čiže jednu vec urobte a potom môžte kritizovať. To presne platí o tom dokončení. Najprv niečo dokončite a potom môžte hovoriť o predražovaní.
A to, čo tu hovoril pán Přidal, že kradli napriamo, to sú také nezmysly, už to nejdem ani komentovať. Ale mám pocit, že jeden z tých škriatkov, ktorý klepol po prstoch predsedníčke vlády aj predkladateľovi, je pán poslanec Přidal. A bez faktov tu tárate nezmysly.
Pán poslanec Matej, Národná rada, ja som nepovedal, ja som povedal, že s tým nemám až taký problém, nie že súhlasím. Ale ukázal som vám infringement Európskej komisie, ktorý hovorí, že nie je vhodné, aby to prešlo pod parlament. Takže takto zhruba znela moja pripomienka.
Čo sa týka novej diaľnice, samozrejme, vy ste mali dosledovať to, aby neboli preťažované kamióny, ktoré najmä využívajú ten najviac pravý pruh, a vtedy by nedošlo k zdeformovaniu tejto diaľnice.
Vystúpenie v rozprave 11.2.2011 14:12 - 14:12 hod.
Ľubomír VážnyTakže na záver len poviem to, predložil som pozmeňujúci návrh, predložil som tak, aby ste neostali pokrytci, tie body, ktoré treba zo spoločnej správy vylúčiť, aby sme toho škriatka vrátili do tej...
Takže na záver len poviem to, predložil som pozmeňujúci návrh, predložil som tak, aby ste neostali pokrytci, tie body, ktoré treba zo spoločnej správy vylúčiť, aby sme toho škriatka vrátili do tej temnoty. A urobil to tak transparentne a tak čisto a tak s vysokou latkou, ako ste to pripravili.
A dovolím si o podporu týchto návrhov, či už je to ten poslanecký návrh, tak aj tie návrhy na vylúčenie zo spoločnej správy tých bodov, ktoré vracajú zákon vlastne prakticky do tej istej podoby, aký je ten, ktorý je v súčasnosti platný.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave 11.2.2011 13:50 - 14:12 hod.
Ľubomír VážnyPredražené diaľnice. Pol roka sa pýtam a kladiem otázku: Zdôvodnite mi, čo sú predražené diaľnice? Dodnes to nikto...
Predražené diaľnice. Pol roka sa pýtam a kladiem otázku: Zdôvodnite mi, čo sú predražené diaľnice? Dodnes to nikto nedal, ale iba stále omieľate predražené diaľnice. Dodnes ste nedali relevantné porovnanie ukončených stavieb nami s ukončenými stavbami vami. Stále je to len predraženie voči nejakej fikcii a, žiaľbohu, asi nebude možné dokončené nami s dokončenými vami porovnávať, pretože mám pocit, že podľa doterajších krokov nedokončíte nič. (Potlesk.)
Ďalší príklad taký: zbabrané a spackané tendre. Stále toto točíte, ako sme my babrali a packali tendre, prepáčte za výraz, ale používam ten istý ako vy. Ale skutočnosť, čo ste urobili doteraz vy, napr. elektronické aukcie boli vyhlásené ministrom dopravy pred pol rokom, sú už v rezorte skutočnosťou. Pred dvomi týždňami sme sa dozvedeli, že minister vybral napriamo organizáciou, ktorá bude mediálny tréning vrcholovým predstaviteľom KDH v rezorte zabezpečovať a doženie to na cestovnom. Napriamo urobil preto, aby znížil limity, aby vošiel pod prikázaný limit, a elektronickú aukciu akosi pozabudol.
A takýchto prípadov je oveľa viac. Napríklad diaľničný úsek Studenec - Jablonov takisto. Ja som zakázal, že nemôžeme to napriamo realizovať, ale, pán minister, keď som ja bol ako minister, ale pán minister, ktorý potom bol pri moci, bez mihnutia oka napriamo uzatvoril dodatok za 34 mil. eur. Krása! Čiže, prosím vás, zamyslite sa nad tým, čo hovoríte a čo konáte.
To isté by som mohol hovoriť o vašich sľuboch: chceme stavať a budeme stavať. Skutočnosť, myslím, že nemusím nikomu pripomínať.
Ale detto vidím aj tento zákon. Ja sa priznám, že mi bola sympatická snaha predkladateľov vniesť svetlo do verejného obstarávania, vniesť transparentnosť, znížiť limity, riešiť tie postupy tak, aby sme už mali konečne pokoj. Zase len sľuby. Skutočnosť? Ešte si dokonca pomôžem aj citátom. Na tlačovej besede po rokovaní vlády dňa 19. 1., kde budem citovať predsedníčku vlády Slovenskej republiky, citujem: "Považujeme každý krok, ktorý zvýši transparentnosť, zvýši kontrolu, ktorý zvýši lepšie zaobchádzanie s verejnými zdrojmi, a podporíme ho. Odznelo niekoľko námetov zo strany vlády, obrátili sme sa na poslancov, aby ešte sprísnili zákon. Žiadne navyšovanie dohodnutej ceny, to znamená nulové dodatky k návrhu, ktorý predkladajú poslanci. Ďalej vláda sa obrátila na poslancov, aby žiadne navyšovanie nebolo možné, ani žiadne dodatky k zmluvám, tak ako v normálnom obchode platí. Keď si raz nejaký tovar kúpite za dohodnutú cenu, tak nemôže sa stať, že ten, čo vám to predal, za vami príde, pardon, tak ešte priplatíš toľko a toľko, lebo to isté musí platiť pri verejnom obstarávaní." Koniec citátu.
Takisto ambície, ktoré ste mali, predkladatelia, ktorými ste nám tu, s prepáčením, vtĺkali kaleráby do hlavy, ako to perfektne idete urobiť, sa rozplynuli ako jarný sneh.
Ja sa dotknem troch okruhov alebo štyroch okruhov, ktoré sú nosné, ostatné je len omáčka v tomto zákone. Nosné okruhy sú: aké sú limity, ktorými ste ambiciózne vyšli do boja, aké dodatky budete riešiť a aká je účasť verejnosti. A ešte tam mám pozmeňujúci návrh ohľadne toho, aby sa upresnilo, kto je verejný obstarávateľ.
Čiže ja to stále tak vnímam, že dokedy toto budete verejnosti hovoriť, dokedy budete transparentní len na tlačovkách a v realizácii a v realite to sa rozplynie ako domček z karát.
Poviem napríklad genézu vývoja dodatkov. Citoval som pani predsedníčku vlády ohľadne nulových dodatkov. Každému, kto investície robil, je jasné, že nulové dodatky sú ťažko dosiahnuteľné, ja to beriem. Preto sme na vláde Roberta Fica, za vlády Roberta Fica, pardon, sa vysporiadali s tým tak, že sme schválili uznesenie vlády, ktoré mimochodom doteraz platí, uznesenie vlády č. 882/2008, a toto v bode B.2 hovorí, že na všetkých líniových stavbách, či sú to cestné, alebo železničné, začatých po roku 2008, pretože na niektorých sa to nedá, zanechali ste nám časované míny, v tých predchádzajúcich zmluvných vzťahoch, ale na všetkých začatých po roku 2008 nesmú dodatky zvýšiť vysúťaženú cenu viac ako o 10 %. Poslanecká novela hovorí o 15 %.
Zrazu ale taká genéza, aká sa stala, tohto legislatívneho procesu ohľadne dodatkov. Najprv tlačovky, najprv bombastické vyhlásenia, nulové dodatky, ako to ideme všetko stransparentniť, ako už ide dobre, ja som to citoval. Predložila sa poslanecká novela tohto návrhu zákona, v tej ste zadefinovali, predkladatelia, maximálne navýšenie 15 % dodatkov. Následne vláda to potvrdila. Áno, schvaľujeme tento proces a potvrdzujeme 15 % dodatkov. Predsedníčka vlády ešte povedala, čo som citoval pred chvíľou, lepšie by boli nulové dodatky a zrazu do tohto procesu v parlamente koaličnými poslancami sa nám dostal nejaký škriatok, nejaké temné sily. A čo to je ten škriatok, aké temné sily? Zrazu sa z toho vytvoril pôvodný režim, to znamená, dodatky môžu byť neobmedzené.
Tak čo ste vlastne dosiahli? Však to bol nosný prvok tohto zákona, aby sa dodatkami neprekračovali zazmluvnené ceny, a vy ste to zmenili - ten temný škriatok, ktorý podľa mňa, neviem, kto to je, myslím, že koaliční poslanci, ktorí to predkladali veľmi dobre vedia, kto to je. Ten temný škriatok v ľudskej podobe poklepal po prstoch či už predkladateľom, tak aj predsedníčke vlády, ako aj vláde Slovenskej republiky a povedal: Dosť, toto tu nebudete takéto somariny robiť. Dosť ste si povedali na tlačovke, ale môžte... (Potlesk.) ... ísť tak, ako to bude, ako to prikážeme my a vráťte to do pôvodného režimu a nech sú dodatky akékoľvek sú. Tak toto je krásne dosiahnutie výsledku!
Ďalej sa dotknem limitov. Limity, zase len mi bola sympatická tá snaha. Tá snaha znamenala to, že limity napríklad na nadlimitnú metódu obstarávania, kde je povinnosť aj v európskom vestníku zverejňovať, sú všetky stavby alebo obstarávanie, predmet obstarávania v cene, v predpokladanej hodnote zákazky nad 360 mil. eur. Ambiciózni poslanci, čo mi bolo sympatické, povedali nie, sprísnime tento režim a poďme všetky stavby nad 40 mil. eur riešiť formou nadlimitnej metódy aj vo vestníku verejného obstarávania. Ale zrazu prišiel ten škriatok, ktorý poklepal po prste predsedníčke vlády, vláde, predkladateľom a povedal: Nie, chlapci, tak to nie! Túto prísnu metódu budeme uplatňovať iba nad 200 mil. eur, hoci tam boli snahy znova to dať na 360 mil. eur, pardon, prepáčte, nad túto sumu, hoci tam boli snahy to dostať aj na tú pôvodnú, ale aby sa nepovedalo, tak poďme zas.
Zase ste roztrhali ten návrh zákona, v ktorom mi bola sympatická tá snaha, a vrátili ste to vlastne do pôvodného. Takisto je to v podlimite, ja si myslím, že to aj poznáme niektorí a môžem to kľudne aj citovať, ako sa to vyvíjalo v podlimitnej metóde. Takže zase ste tie hranice, ktoré ste chceli stransparentniť, ktoré ste chceli sprísniť, vrátili na základe toho škriatka na skoro pôvodnú hranicu.
Čo sa týka, ešte sa vrátim k tým dodatkom. Podľa môjho názoru ste vôbec nemuseli riešiť ani zákonom takéto zmeny. Stačilo plniť to uznesenie vlády, ktoré sme prijali, naša vláda. A my sme ho aj naplnili, to uznesenie vlády, lebo ja tu mám a môžem vám citovať. Stavby, ktoré sme začali po roku 2008, kde sme to mali jednoznačne v rukách: Jablonov - Studenec, Studenec - Beharovce, Sverepec - Vrtižer (prvý úsek), Sverepec - Vrtižer (druhý úsek), križovatka Stupava, Žarnovica - Šášovské Podhradie (prvá etapa, druhá etapa), Horná Štubňa, obchvat, zatiaľ aj Košice - Milhosť, nikde neprekročili dodatky viac ako 10 %; 3,8 %, 8,6 %, 3,49 %. Stalo sa to raz, priznám sa, na Trstená, obchvat, na tejto stavbe R3, ale tam bola situácia taká, že po začatí stavby nadobudla účinnosť vyhláška ministerstva zdravotníctva o protihlukových opatreniach a museli sme dorábať za ťažké peniaze protihlukové steny, čo je teda naozaj objektívne, že keď sme chceli skolaudovať, musíte doplniť podľa nových predpisov protihlukové steny.
Takže kde je vaša pravda? Dokedy chcete klamať stále s tou svojou transparentnosťou všetkých?
Limity som povedal, genézu dodatkov som povedal. Zase verejnosť. Takisto mi bolo sympatické, že ste povedali, vnesme do procesu obstarávať a do vyhodnocovania aj verejnosť. Deklarovali ste to všade, že verejnosť bude mať prístup, že to bude transparentné. A zrazu prišiel nejaký škriatok, schválila to, predložili to poslanci, ktorých ambícia mi bola sympatická, schválila to vláda, predsedníčka vlády a zrazu niekto povedal: Nie, takto vy nebudete robiť. Tuto my to držíme v rukách a vyhoďte tú verejnosť, lebo to je nezmysel. Hoci tá verejnosť svoju logiku tam má, lebo dôverné procesy ste ošetrili. K dôverným procesom sa nemôžu dostať, je to dobré, ale, samozrejme, v § 20 je povedané, že o informáciách označiť ako dôverné, aj ktoré sú to tie dôverné, tieto sa netýkajú verejnosti, ale ostatné sprístupniť verejnosti. A zrazu sa tá latka znižuje úplne, úplne dole.
Tak o čom je potom tá novela zákona? Keď tie základné princípy ste absolútne opustili, keď ste ich roztrhali a dali ste to na úroveň pôvodného zákona? Ja toto nechápem.
A ešte bombasticky, neviem, ako idete vy hlasovať, keď to schválite, ale určite 19. 1. na tlačovke predsedníčky vlády to bolo predané, ako toto je zázrak vo verejnom obstarávaní.
A takisto kladiem otázku ako môj kolega: Kde je tretí sektor? Prečo tretí sektor nehovorí, že ste to roztrhali ako domček z karát, prečo tretí sektor nehovorí, že tento zákon úplne stráca svoj pôvodný zámer? Ja toto nechápem.
Posledné, čo ešte chcem riešiť, kto je verejný obstarávateľ. Mňa trápilo to, že napríklad ŽSR alebo Cargo alebo Pošta boli mnou riadenom rezorte obstarávateľ a nie verejný obstarávateľ. Hoci zákon to ako-tak definuje, ale vždy sa nájde cesta na to, aby úrad dal metodické vysvetlenie a povedal, že ty si obstarávateľ. Preto predkladám pozmeňujúci návrh, kde to jasne definujem, že tieto organizácie budú verejný obstarávateľ, to znamená s prísnejšími pravidlami hry, a že nebudú len obstarávateľ. Ten pozmeňovák za chvíľu prednesiem.
Takže pre toto všetko si myslím, že zamyslite sa nad tým, čo vlastne robíte, že ste spokojní, predkladatelia, s tým, ako vám to ten škriatok roztrhal? Kde ste sa vlastne s tým zákonom dostali? Či dosiahnete tie svoje zámery, ktoré ste v hlave mali a ktoré mi boli sympatické. Ja tomuto nerozumiem.
Preto, že vám chcem zachovať tvár, aby ste nevyšli z toho ako absolútni pokrytci, takisto mám svoj pozmeňujúci návrh, ktorým vraciam limity, tak ako ste ich navrhli, ktorým navrhujem vrátiť dodatky tak, ako ste ich mali. Nie nulu, ako hovorí predsedníčka vlády, ale poznajúc procesy verejného obstarávania, dobre, dodržme tých vašich 15 %. Hoci my sme boli ešte prísnejší, my sme mali 10 %. To znamená, že vy uvoľňujete možnosť dodatkovania. Ak teda sa stotožníte s mojím návrhom a schválite tie dodatky do maximálnej výšky do 15 %. Takisto tam vraciam verejnosť. Keď sme opatrili dôverné informácie, prečo by tam verejnosť nemohla byť? A posledné, čo mením, je, kto je to vlastne verejný obstarávateľ.
Takže pokúsim sa vám zachrániť tvár a pokúsim sa pripraviť zákon, ktorý má logiku a ktorý naozaj dvíha tú latku pomerne vysoko, aby sme sa netraumatizovali stále s verejným obstarávaním, ktorý zákon si viete obhájiť, viete sa pozrieť do zrkadla, ktorý zákon je schopný rešpektovať, sú schopné rešpektovať aj tretí sektor, či je to Transparency International, alebo, ja neviem, ktokoľvek.
Ak ale takéto zmeny nebudú schválené, za seba hovorím, že základné princípy toho zákona ste, predkladatelia, potreli, že ste potreli, že vláda zabudla na svoje základné princípy, ktoré tu deklarovala a že ten škriatok, ktorý sa vám do toho "vloudil", vám zdeformoval tieto princípy a v tom prípade všetky tie ostatné náležitosti zákona sú pre mňa podružné a stráca zmysel takto vysoko nadstavená latka, ktorú ste sľúbili, ktorú v realite roztrháte, a ja sa zdržím hlasovania o tomto zákone. Pretože nesúhlasím s takouto zmenou, ktorú teraz predkladáte.
Predložím ešte ten pozmeňujúci návrh, tak ako mi regula káže, a dotknem sa ešte poslaneckého návrhu pánu poslanca Mateja.
Takže pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Ľubomíra Vážneho:
1. V čl. I sa za bod 6 vkladá bod 7, ktorý znie: 7. V § 9 ods. 2 znie: "(2) Ak verejný obstarávateľ vykonáva niektorú z činností podľa § 8 ods. 3, 4, 5 a 9, postupuje pri zadávaní zákazky súvisiacej s vykonávaním tejto činnosti podľa pravidiel a postupov verejného obstarávania ustanovených pre obstarávateľa. Ak obstarávateľ vykonáva niektorú z činností podľa § 8 ods. 6 až 8, postupuje pri zadávaní zákazky súvisiacej s vykonávaním tejto činnosti podľa pravidiel a postupov verejného obstarávania ustanovených pre verejného obstarávateľa."
Toto v rezorte dopravy rieši to, že jednoznačne a nemenne bude Slovenská pošta, ŽSR, Cargo a mnohé iné ďalšie organizácie v rezorte dopravy, ale aj v iných rezortoch verejným obstarávateľom, lebo to je transparentné a čisté, a nebudú obstarávateľom, aby mohli zneužívať iné metódy verejného obstarávania.
Ďalej navrhujem, tak aby sme vrátili tú latku zákona verejného obstarávania na takú výšku, ako ste ju vy chceli, navrhujem vyňať zo spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky, pretože tam sa ten škriatok niekde dostal, na osobitné hlasovanie s návrhom neschváliť body 1, 2, 7 a 17. Body 1, 2 riešia limity, aby sme ich dali také, ako ste ich chceli, aby sme tú latku zdvihli tak, ako ste pôvodne chceli. Bod 7 rieši dodatky, to znamená, nechajme tam 15-percenté dodatky, neuvoľňujme to donekonečna. A 17-ka rieši účasť verejnosti.
Žiadam o každom z týchto bodov hlasovať osobitne.
Posledné, čoho sa chcem dotknúť, je novela pána poslanca Mateja. Odznelo tu veľa, veľa nejakých názorov, ale neodznel jeden. Ten jeden, môj osobný názor je ten, že v zásade mi to je jedno, či to, či to bude vláda, alebo Národná rada, hoci nevidím logiku v tom, aby to prešlo pod Národnú radu, ale v zásade s tým nemám taký absolútny problém. Naopak, možno skôr do toho budú hovoriť aj poslanci, ale toto myslím, že problém nerieši. S týmto ste len zakryli to, čo ste chceli dať do bodu 36, to znamená, doplniť tam to písmeno e), ak úrad neplní, "môže dôjsť k odvolaniu predsedu úradu, ak úrad neplní úlohy podľa tohto zákona".
My sme, a to je to nové, čo tu neodznelo, my sme sa s týmto problémom stretli pri telekomunikáciách. Ale zacitujem pána poslanca Janiša, ktorý tu vedľa mňa sedí, z jeho vystúpenia zo 4. 12. 2008, citujem: "Dovolím si upozorniť, že sa bavíme o nezávislom úrade, ktorý sa výsostne riadi zákonom. Všetky práva a všetky povinnosti má udelené zákonom, a preto je nezávislý úrad. Uznesenia vlády pre takýto nezávislý úrad majú len odporúčací charakter."
Ale sú tu ešte lepšie perly od pána poslanca Janiša, lebo iné som nestihol. "Pustili ste sa do úpravy zákonov," to vytýkal vtedy nám, "aby ste zlikvidovali nezávislé úrady, aby ste mohli predsedov týchto úradov odvolávať nie z vecných dôvodov, ale z politických dôvodov. Takto ste si upravili zákony a takto ste si z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úradu pred reguláciu", a neviem ktorých, "urobili obyčajnú politickú slúžku. Politický nástroj na výkon politickej moci SMER-u." Koniec citátu. (Reakcia poslanca.) Však. Ale sa pozri teraz, čo predkladáte vy. (Potlesk.)
Ďalší citát: "Ja nemám z hľadiska politického žiadny dôvod, aby som obhajoval vášho predsedu Telekomunikačného úradu, ale vždy budem bojovať a obhajovať nezávislosť úradov, ktoré majú byť čo najviac nezávislé od politickej moci, najviac nezávislé od lobistickej moci. Lebo ak tieto nezávislé úrady budú konať politicky, budú konať na politickú objednávku, tak si to ľudia odskáču v budúcnosti aj s úrokmi." Koniec citátu. Krásne! Pozri sa, čo teraz ideš podporovať.
Ale je tu ešte jeden moment, keď vám nevadí, že ste pokrytci, tak je tu ešte jeden moment - Európska komisia. Európska komisia nám vtedy povedala a poslala nám infringement, ktorý tu mám, výzva na porušenie mluvy prístupovej k Európskemu spoločenstvu, z ktorého tiež môžem zacitovať, a potom sme museli upraviť presne túto formuláciu, sme museli zo zákona o elektronických komunikáciách vylúčiť, ale citujem: "Členské štáty zaručia nezávislosť národných regulačných orgánov tým, že zabezpečia ich právne oddelenie a nezávisle fungovanie od všetkých organizácií poskytujúcich služby" a tak ďalej. Ďalej: "Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa Komisia domnieva, že členské štáty musia zabezpečiť nezávislosť národných úradov a oddeliť ich funkciu", to som už povedal, "a zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých aktérov."
Takisto tu Európska komisia hovorí o, môžem aj toto zacitovať: "Na zaručenie nezávislosti a nestrannosti je podľa názoru Komisie nevyhnutné, aby pravidlá, ktoré sa vzťahujú na odvolávanie, boli reštriktívnej povahy", a nie takéto politické, ako sú tu definované teraz. Ale zase len infringement Európskej komisie hovorí aj o tom, že či je to správne byť pod parlamentom. Citujem: "Navyše, keď sa záležitosť dostane do parlamentu, neexistuje žiadny účinný postup zo strany parlamentu alebo tretej strany, ktorým by sa preskúmalo, či návrh vlády na odvolanie je odôvodnený, a zaručilo, že všetky strany majú možnosť predstaviť svoj názor. Neexistencia postupu účinného preskúmania v parlamente spolu s neexistenciou postupu na konkretizáciu návrhu vlády nedáva záruku, že nezávislosť a nestrannosť úradu sa v takomto procese riadne dodržiava."
To znamená, že, milí moji, ak vám prejde tento bod e), ja osobne dám podnet na Európsku komisiu z poslaneckého návrhu pána Mateja a ja takisto dám podnet prezidentovi republiky, aby sa pozrel, aby to zrovnal s týmto infringementom, ktorý sme dostali k zákonu o elektronických komunikáciách, ktorý je v podstate rovnaký, a je mi jedno, či je tam Šipoš, alebo Fero Mrkvička. Tu ide o princíp. Takže pozor na to.
Preto, aby sme pomohli veci a aby ste tiež nestratili tvár a aby ste neboli pokrytci, lebo to ste viacerí, nielen pán poslanec Janiš, aby som doňho nestrieľal, vtedy rozprávali (smiech v sále) o pomaly revolúcii, čo sa to ide diať, tak aj preto chcem požiadať pána poslanca Mateja, dúfam, že vyčl..., dúfam, že súhlasíš s vyčlenením tohto bodu 36 na osobitné hlasovanie v tvojom pozmeňujúcom návrhu. Súhlasíš s tým? (Reakcia poslanca.) Ako? (Smiech v sále a výkriky.) To je bod 36. Nesúhlasí. Tak dnes potom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 10.2.2011 15:03 - 15:03 hod.
Ľubomír VážnyVystúpenie v rozprave 16.12.2010 16:34 - 16:34 hod.
Ľubomír VážnyVystúpenie s faktickou poznámkou 16.12.2010 12:07 - 12:09 hod.
Ľubomír VážnyTo znamená, naša vláda, vláda pod vedením Roberta Fica nedala predvolebné sľuby o spojení Bratislavy a Košíc, toto si skús, prosím ťa, raz a pre vždy vyjasniť. Predvolebné sľuby boli sto kilometrov a pretavené do...
To znamená, naša vláda, vláda pod vedením Roberta Fica nedala predvolebné sľuby o spojení Bratislavy a Košíc, toto si skús, prosím ťa, raz a pre vždy vyjasniť. Predvolebné sľuby boli sto kilometrov a pretavené do programového vyhlásenia vlády a pozrite si vaše programové vyhlásenie, čo o tomto hovorí v tejto oblasti. Bolo sto kilometrov diaľnic, odovzdali sme 140 kilometrov diaľnic, čiže sme prekročili o 40 % naše predvolebné a v programovom vyhlásení pretavené sľuby. Jednoduchým delením je to 35 kilometrov diaľnic ročne a porovnaj si to s tým vaším záväzkom 5,2 kilometra diaľnic a úplne vágnym v programovom vyhlásení vlády.
Takisto o PPP, ja som hovoril, že je 50 až 60 % drahšie, ale zase si v tom vyhľadávači, doporučujem ti Google, pozri aj koniec tej vety, pretože PPP systém robí generálne opravy, prevádzku 30 rokov, údržbu a tak ďalej. Čiže nehovoril som to v kontexte, že nepoužime PPP. Práve preto, že sme zistili, že Slovensko potrebuje rýchlejšie a viac a nemáme na to ani europrostriedky, ani štátne, sme pristúpili k tomuto náročnému scenáru a práve preto nás mrzí, že trojročnú robotu s dobrými výsledkami ste spláchli, 3,5 mld. európskych bánk ste spláchli a vyhodili dole Dunajom.
Problém je, že nie všeobecné frázy, ničím nepodložené frázy tu stále točíte a neviem, dokedy vám tie frázy vydržia, stále sa pýtam - dokedy? Pretože tieto frázy už by sa mali pretaviť do konečných skutkov, do toho, čo chcete urobiť, a potom, keď to zistíte, tú holú pravdu, budete vy musieť tiež sa schovať niekde do pivnice a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.) (Potlesk.)
Vystúpenie 16.12.2010 9:06 - 9:06 hod.
Ľubomír VážnyDámy a páni, SMER inicioval zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, aby sme sa spoločne v Národnej rade Slovenskej republiky zamysleli ako ďalej. Ako ďalej v jednej z prioritných oblastí rozvoja Slovenska, ktorou výstavba diaľnic nepochybne je. S cieľom,...
Dámy a páni, SMER inicioval zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, aby sme sa spoločne v Národnej rade Slovenskej republiky zamysleli ako ďalej. Ako ďalej v jednej z prioritných oblastí rozvoja Slovenska, ktorou výstavba diaľnic nepochybne je. S cieľom, aby Národná rada prijala jednoduché uznesenie bez politikárčenia, ktoré aspoň sčasti zastaví nepriaznivý stav v tejto oblasti a ktoré aspoň sa pokúsi akcelerovať a zmierniť škody, ktoré určite už dnes existujú, sú to škody časové, finančné, ale aj hospodárske, zapríčinené nekompetentnými krokmi rezortu dopravy, zapríčinené zastavením výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku.
Uznesenie, ktoré vecne nahradí účelové frázy konkrétnymi krokmi a konkrétnymi postupmi vlády Slovenskej republiky, pretože všeobecné frázy, ktoré nás nenechávajú pokojnými a ktoré by nemali nechať pokojnými ani súčasnú koalíciu, už počúvame dosť a jednoducho je ich treba nahradiť nejakými konkrétnymi postupmi a konkrétnymi krokmi, pretože takýto stav je naozaj vážny, ako som už povedal, spôsobí značné škody v rozvoji Slovenska.
Tie všeobecné frázy, ktoré tu stále počúvame, chcem sa im v úvode v stručnosti venovať, sú slová "predražené", sú slová "európske fondy sú najlacnejšie" a tak ďalej atď. a "stavať ideme lacnejšie", "neplytváme a nebudeme plytvať verejnými zdrojmi", čiže myslím si, že už dospel čas, aby sme nepočúvali tieto všeobecné frázy, ale aby rezort dopravy a vláda Slovenskej republiky pristúpila k razantnejším krokom v tejto oblasti.
Pár slovami sa budem venovať ešte aj tým frázam, napríklad tomu slovu "predraženie". Stále tu počúvame "stavať ideme", "ideme stavať lacnejšie", "neplytváme", "nebudeme plytvať verejnými zdrojmi" a mám obavu, že túto rétoriku budeme počúvať celé štyri roky, a práve preto je treba prijať takéto uznesenie, pretože v roku 2020, keď možno konečne budeme horko-ťažko finalizovať úseky, ktoré vláda Slovenskej republiky v poslednom období zastavila, už nikto nebude skúmať. A pravdou je, že podobná filozofia platila aj za vlády, keď rezort dopravy viedlo SDKÚ a KDH pri vláde v rokoch 1998 až 2006, taktiež sme neplytvali, taktiež sme lacno obstarávali, ale len na začiatku a to je ten najväčší problém. Potom sa dodatkami navyšovali ceny a takýmito príkladmi sú napríklad stavby D1 Ladce - Sverepec so 150 dodatkami a s cenou navýšenou o 229 % pôvodnej obstarávacej ceny a obdobne napríklad na D3 Čadca obchvat, kde bolo len 157 dodatkov, ale cena bola zvýšená na úrovni 265 % pôvodne vysúťaženej. Čiže rétorika "ideme lacno", "nejdeme plytvať", "poďme obstarať", ale potom v praxi a v ukončení sa preukáže holá pravda, vlastne čo to nepredražovanie spôsobilo a že tie stavby sú oveľa, oveľa predraženejšie, ako by mali byť.
Dovolím si ukázať aj jeden graf, ktorý sme si tu pripravili, ktorý neviem, prečo nefunguje. (Reakcia z pléna.) Neboj sa. Aha, už to ide.
Naopak, po analýze týchto stavieb v predchádzajúcom období za našej vlády, teda za minulej vlády boli prijaté také opatrenia, ktorými nebolo možné prekročiť 10 % zakontrahovanej ceny alebo vysúťaženej ceny, a dostatočným dôkazom musia byť stavby ako D1 Sverepec - Vrtižer, R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie a tak ďalej.
Keď som sa pána ministra dopravy niekoľkokrát pýtal aj cez interpelácie, prečo stále hovorí o predraženosti, na základe akých analýz uvedené tvrdí, minister nám odpovedal, že takéto porovnanie nemá urobené.
A, pán minister, tu je výhrada č. 1, najprv vykonajte porovnanie a potom vystupujte na tlačových besedách a potom si osvojte rétoriku "predražené", pretože predražené je porovnanie niečoho voči niečomu. A nedá sa robiť také porovnanie, ako robíte teraz, že porovnávate to, čo sme my urobili, naše označujete za predražené s fikciou alebo s chcením. Toto je jednoducho rétorika, ktorá nie je hodná ani nejakého solídneho posúdenia. Čiže zatiaľ len porovnávame nami postavené s fikciou.
Ale tu je tabuľka, ktorá preukazuje, ako sa vlastne vyvíjali stavby. A keď chceme použiť rétoriku "predražené", ako by sme to mali porovnať.
Na tom jednoduchom grafe vidíte, že stavby realizované v roku 1998 až 2006, ktoré som spomínal:
D3 Čadca obchvat, kde bola zakontrahovaná cena vo výške 25 mil. s 57 dodatkami a skončila v duchu hesla "nebudeme plytvať a ideme robiť lacno". Tá stavba skončila na 66 mil. eur. To znamená, bola o 265 % prekročená zakontrahovaná cena.
Ďalšia stavba D1 Ladce - Sverepec, tiež postavená v roku 1998 až 2006, zakontrahovaná cena 126 mil. eur. Počas vývoja stavby 150 dodatkov, skončila stavba na cene 287 mil. eur, predraženie o 229 %. Naproti tomu sú stavby, ktoré sme my začali aj ukončili. Realizácia 2006 až 2010. Sverepec - Vrtižer, mimochodom vyhlásená ako stavba roka, 273 mil. eur, zakontrahovaná, 3 dodatky. Skončila na 285 mil. eur a prekročenie o 4 %.
R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie, 52 mil. eur, zakontrahovaná, 7 dodatkov, 56 mil. výsledná cena, to znamená prekročenie o 7 %.
Tuto sa venujte tomu predraženiu a tuto sa venujte tomu porovnaniu, pretože musíme, keď chceme používať slovo "predražené", musíme používať ukončené voči ukončenému. Nie ukončené našou vládou voči vašej fikcii, pretože, žiaľbohu, po zastavení tých stavieb diaľnic, ktoré ste urobili, nebude čo vôbec porovnávať, pretože mám pocit, že okrem stavby, ak sa podaria Jánovce - Jablonov, čo je jedna pätina z prvého balíka PPP projektu, neukončíte nič a nebude čo porovnávať.
Už... Chcem ešte to zdôrazniť, že keď to povie chlapec na televízne kamery z rezortu dopravy, ktorý len včera vyskočil z plienok, ktorý ešte, ani žiletky ste mu nemuseli kúpiť, aby sa oholil, o slovách predražených, tak možno to ešte beriem, pre tých ľudí, ktorí sa vyznajú do investičného procesu, je to síce úsmevné, groteskné. Pre mňa to je takisto úsmevné a groteskné, ale keď to stále opakujú politici, ktorí majú určitú mieru zodpovednosti, tak to je už dosť silná káva a jednoducho je sa treba takýmito výrazmi hlbšie zaoberať. Pretože tieto všeobecné frázy, ktorými živíte ľudí, a myslím si, že aj občania, ale pevne som presvedčený, že aj veľká časť koalície vie, že tu sú výsledky, tu sú konkrétne výsledky. Za čo a ako predražene, v úvodzovkách, stavala vláda Roberta Fica a ako a za čo a s koľkými dodatkami, v akom predražení, v skutočnom a relevantnom porovnaní ukončených stavieb oproti ukončeným stavali predchádzajúce vlády pod taktovkou SDKÚ a KDH. Takže s tým predražením, ja som to už aj minule hovoril, treba porovnať porovnateľné a my s tým nemáme problém, len holá pravda je potom taká, aká tu bola prezentovaná.
Chcem ešte jeden fakt zdôrazniť a ten fakt je ten, že zastavením výstavby diaľnic sú spôsobené značné hospodárske škody a to "neplytvanie" sa prejaví naozaj veľmi nebezpečne. Neplytvanie takisto v úvodzovkách. Ja nie som stúpenec HZDS, ale história sa opakuje. V rokoch 1994 až 1998 bola masívna výstavba diaľnic pri reálnych cenách. Sú to ceny, ktoré sme ešte na ministerstve kedysi zhodnocovali, od 214 do 315 mil. slovenských korún za kilometer diaľnice, keď to, samozrejme, podľa pomerov, či je to na zelenej lúke, či je tam veľa mostných konštrukcií, ale keď to tak v priemere zoberiem, tak ´94 až ´98 bola reálna cena výstavby diaľnic 250 mil. korún na kilometer. Po príchode KDH, SDKÚ do vtedajšej Slovenskej správy ciest a na ministerstvo dopravy, vzhľadom na útlm výstavby, už následné úseky stáli alebo boli úž úplne v iných reláciách a stáli v priemere 650 mil. slovenských korún. Chcem tým povedať to, že rok 2010 je, sa opakuje v roku 2010, v tomto roku sa vlastne opakuje rok 1998, ktorý tu už bol, a nezodpovedným konaním exekutívy, podobne vtedy tak, ako je to dnes, prišlo k zvýšeniu cien za každý chýbajúci kilometer o 160 %, tento graf to dosť jednoznačne preukazuje. A takto sa vyvíjala cena v priebehu, cena diaľnic v priebehu 10 rokov.
To znamená ten útlm a to zastavenie diaľnic, to predchádzajúce možno osemročné obdobie, kedy bol za vlády Mečiara, ešte na záver, alebo pána Mečiara, bola ešte na záver masívna výstavba. Tie ceny boli v tých 250 mil. korún za kilometer po tom útlme. A keď hodnotíme ten rok 2004 až 2006, stúpla tá cena na 650 mil. za kilometer. Nebolo to preto, alebo čo sa často hovorí, že bolo treba nejaké iné prostriedky, bolo treba na nejaké provízie, nie, ale naozaj, v skutočnosti sa stalo to, že inflačný faktor, ale aj faktor nových predpisov a nových noriem spôsobil to, že cena takto markantne narástla. To znamená, v praxi teraz, keď sme zastavili výstavbu diaľnic a vrátime sa k tomu zase, alebo naštartujeme to ,možno vlády, čo prídu po nás o 7-8 rokov, minimálne takýto nárast bude pri výstavbe diaľnic zase len v nových cenách. Pretože zase sa prejaví, história sa opakuje, žiaľbohu, pre Slovensko negatívna história a zastavenie diaľnic pod heslom "nebudeme plytvať" sa nám vlastne prejaví tak, že budeme plytvať oveľa viac, pretože cena tých diaľnic postavená za 7 rokov, za 10 rokov bude minimálne o tých 160 % vyššia. A pýtam sa teda, čo je plytvanie? Plytvanie je to, že boli zastavené diaľnice na Slovensku, a keď ich budeme stavať neskôr, o čom nikto nepochybuje, spôsobí nám inflácia, ale aj objektívne nové európske normy, nové slovenské normy to, že tá cena takto výrazne narastie.
A toto sú faktory, pre ktoré naozaj tvrdenia pána ministra Figeľa, ale aj súčasnej vlády na obhajobu plytvania a zmysluplného čerpania štátnych prostriedkov ostávajú len v teoretických, hypotetických úvahách, pretože naozaj to počká niekoho po súčasnej vláde a bude to ešte-ešte horšie.
Ďalej sú tie frázy: "Eurofondy sú najlacnejšie peniaze, pretože Európska únia nám ich dáva ako granty." Ja osobne som presvedčený o tom, že táto poučka je známa každému priemernému Slovákovi, pomaly každému päťročnému dieťaťu, pretože možno ešte menej známa je poučka "keď bude pršať, bude rásť tráva" ako tá, že eurofondy sú najlacnejšie. To všetci dobre vieme. Od roku 2004 to všetci dobre poznáme, ale nemáme dostatok eurofondov na to, aby sme mohli stavať tak, ako to Slovensko potrebuje, a preto sme pristúpili k iným, razantnejším krokom.
Ale čo je zarážajúce na súčasnom postupe vlády Slovenskej republiky, pán minister niečo iné káže, tie poučky, ktoré sú všeobecné známe, aj tie frázy, a niečo iné koná. Pretože v schválenom štátnom rozpočte sa dočítate, že fondy určené na výstavbu diaľnic sú na úrovni 37 % oproti roku 2010. Toto je pre mňa naozaj zarážajúce. Na jednej strane chceme, eurofondy sú najlacnejšie, stále sme tu kŕmení všeobecnými frázami, ale fakty a skutky sú tie, že v rozpočte je o 63 % menej prostriedkov z eurofondov na výstavbu diaľnic, ako tomu bolo v roku 2010. Toto je už veľmi tiež silná káva.
A podotýkam, že nešťastné bolo zastavenie tiež úseku na D3 Žilina - Strážov, Žilina - Brodno a Žilina - Brodno - Kysucké Nové Mesto, ktoré boli plánované z eurofondov a, samozrejme, momentálne je konkrétne o 272,8 mil. eur, tých prostriedkov na výstavbu diaľnic menej ako v roku 2010. Ako chceme využívať eurofondy, keď naplánujeme o 272,8 mil. menej?
Takisto tie frázy alebo sľuby a realita. Tie frázy a v praxi iné konanie vidíme v elektronickom obstarávaní. K elektronickému obstarávaniu sa zaviazala vláda Slovenskej republiky vo svojom programovom vyhlásení, avšak s dodatkom, keď je to možné. Samozrejme, ja som aj vtedy namietal, že nedá sa na to, na všetko urobiť, pretože na líniové stavby je jednoducho nemožné elektronicky obstarávať.
Pán minister Figeľ ešte vylepšil tento záväzok tak, že celý rezort dopravy bude obstarávať len elektronicky. Verejné obstarávanie elektronicky nie je realitou, tak ako bolo sľúbené, obstaráva sa ďalej, ale konvenčne. Napr. technická štúdia za 150-tisíc eur Žilina - Dubná Skala. A čo je ešte horšie, mimoriadne horšie a mimoriadne netransparentne sa obstaráva ako v prípade výberu zhotoviteľa D1 Jablonov - Studenec, druhý profil, najnetransparentnejšou metódou v zákone o verejnom obstarávaní a to je rokovacie konanie bez zverejnenia.
Taktiež dokumentáciu na ponuku, ktorú bolo nutné okamžite aktualizovať z dôvodu zastavenia PPP balíka č. 1, na úsek D1 Jánovce - Jablonov zadala Národná diaľničná spoločnosť priamo bez súťaže, priamo z ruky. Čiže je to fakt na zamyslenie. My budeme len obstarávať, pýšime sa tým, že zabezpečujeme elektronicky tonery, čo je v poriadku, že zabezpečujeme žiarovky, ale tie veľké investičné celky sa dejú, žiaľbohu, tak, ako sa dejú, to znamená, podstatne horšie, lebo my sme si nikdy nedovolili neobstarávať, obstarávať mimo rámec zákona o verejnom obstarávaní. Čiže pán minister Figeľ koná tak transparentne, ako konajú jeho nominanti v NDS-ke.
Napr. čo už spomínal k tým elektronickým obstarávaniam na žiarovky, však zahmlieva skutočné a hlavne reálne transparentné obstarávania. A mám pocit, že občania zase boli oklamaní peknými a ľúbivými frázami, ako sa to ide len dobre robiť, a vtedy som ozaj vysvetľoval, že stavby nie je možné takto obstarávať. A čomu nerozumiem, že čo sa mohlo naozaj elektronicky obstarávať, napr. tie technické štúdie, lebo technická štúdia má možno desať parametrov, ktoré sa dajú pomerne jasne zadefinovať, tak ani tie neboli obstarávané elektronicky, ale úplne inou metódou. Takže ja už neviem, čo chceme robiť elektronicky, a to je vlastne tá výhrada č. 3. Prečo sa výhrada č. 3, prečo sa tak nedeje? Alebo mám to chápať tak, že na stavbu Jablonov - Studenec, ktorá bola zadaná priamo rokovacím konaním bez zverejnenia a ktoré Váhostav, mám to chápať tak, že alebo asi je to fakt, že pán Široký je mecenášom KDH odo dneska? Neviem. Lebo nám bolo vytýkané, že sme v područí mecenáša SMER-u, a preto má Váhostav toľko zákaziek.
Mimochodom, objektívne som sa na to chcel vždy pozrieť a naozaj Váhostav zanechal za sebou veľa, veľa krásnych stavieb, inžinierskych stavieb a má sa čím popýšiť. A mimochodom zase som si len pozrel vývoj firmy Váhostav, kde firma Váhostav expandovala v rokoch 2002 až 2006, to znamená za vládnutia SDKÚ a KDH v rezorte dopravy, expandovala z necelej 1 mld. ročného obratu na 4 mld. ročného obratu. Momentálne sa hýbe niekde okolo 4,5-5 mld. Tak koho mecenášom bol pán Široký? SDKÚ a KDH alebo SMER-u? Pretože vývoj tej firmy vzrástol, ako som už povedal, z 1 miliardy na 4 miliardy. Za naše štyri roky osciloval niekde medzi 4-4,5 miliardami. My sme nikdy nezadali inak ako vo verejnom obstarávaní žiadnu zákazku a tu prvá zákazka sa objedná rokovacím konaním bez zverejnenia, zrejme pán Široký je odo dnes mecenáš SDKÚ a KDH.
A ďalšia taká poznámka je tá, že som začul, že čakáme na nový zákon o verejnom obstarávaní. Ale čo vám bráni obstarávať, tak ako ste sa zaviazali, elektronicky už dnes? Zákon nezakazuje obstarávať elektronicky. Čiže nevidím to tak reálne, tak ako to sľubujete o elektronickom obstarávaní stavieb a podľa mňa je to absolútny nezmysel.
Ďalšie tie všeobecné frázy, ktoré tu počúvame, sa dajú zhmotniť do nejakého takého spoločného menovateľa: "Chceme stavať a budeme stavať." To je všetko pekné, ale ako to chcete stavať a aké sú reálne kroky, čo chcete urobiť? Zase len sa opriem o návrh štátneho rozpočtu. Ja som stále nechápal, prečo ste ani ten triviálny záväzok nedali do programového vyhlásenia vlády, koľko chcete stavať a koľko odovzdáte do užívania. Myslím, že všetci dobre viete, že naša vláda sa zaviazala 100 kilometrov, odovzdala necelých 140 a nad rámec toho sme sa pokúsili spustiť aj PPP projekty, pretože aj tých 140 km sme videli, že bude málo. V programovom vyhlásení súčasnej vlády je nula, čiže nevieme, máme tam len všeobecnú frázu, chceme stavať a budeme stavať, ale už ten prvý krok, ktorým možno vidíme, čo chceme stavať a budem stavať, je návrh štátneho rozpočtu na roky 2011 až 2013.
Z návrhu štátneho rozpočtu sú výdavky štátneho rozpočtu na realizácie programov na rok 2011, zase to zapakujem, na strane 20 Cestná infraštruktúra, sú to programové ciele podľa Eurostatu, v zabezpečení nadštandardného cestného spojenia je dĺžka odovzdaných úsekov, kilometrov do užívania v roku 2011 5,2 kilometra a v roku 2012 5,2 kilometra. Tak takýto úbohý cieľ, si myslím, že by si ministerstvo ani vláda Slovenskej republiky nemala dávať, a "chceme stavať a budeme stavať a ideme, nezastavili sme diaľnice, budujeme diaľnice" je pretavené, dámy a páni, do záväzku súčasnej vlády v štátnom rozpočte 2011 odovzdať 5,2 kilometra a v 2012 5,2 kilometra.
Chcem len povedať, že cieľ odovzdať v roku 2011 5,2 kilometra diaľnice je zrejme zrkadlom neriadenia rezortu a podriadených zložiek a taktiež zrkadlom toho, že okrem dvoch technických štúdií a jednej dokumentácie na stavebné povolenie sa v príprave nepokračuje, čo je veľmi, veľmi nebezpečný postup, pretože - a to je výhrada číslo 4, prečo sa nepokračuje v príprave tak, aby sa dalo plynule stavať, pretože toto sa nám vráti. Keď sa zastaví príprava, príprava sa dá dobehnúť potom za dva-tri roky a naozaj nebude po vláde súčasnej čo stavať.
Chcem ešte zdôrazniť, že aj ten záväzok na rok 2011, ktorý je úbohý a biedny 5,2 kilometra a ktorý naozaj svedčí o tom, že ste zastavili výstavbu diaľnic, je takisto nereálny, lebo po zastavení tých všetkých úsekov je nereálne odovzdať 5,2 kilometra v roku 2011 a ani tento záväzok v roku 2011 nebude splnený.
Za pol roka bola vypísaná jediná súťaž na zhotoviteľa stavby, to je D1 Jánovce - Jablonov 18 kilometrov, pričom podľa dohody, ktorú sme vždy robievali medzi ministerstvom a Národnou diaľničnou spoločnosťou, malo byť verejné obstarávanie uskutočnené napríklad na stavby D3 Žilina - Strážov, Žilina - Brodno, na dodávateľa stavby, na zhotoviteľa stavby a R2 Žiar nad Hronom - obchvat. Ak je záujem vlády o výstavbu taký eminentný, ako je možné, že aj v pléne, ako je možné, že bola vypísaná jedna jediná súťaž za pol roka? Však to je nonsens, čo sa deje. A to je výhrada číslo 5 na pána ministra. Ako je možné, že aj v pléne Národnej si robíte posmech z Kysučanov, keď ste im v októbri odkázali, citujem: "Stavba diaľnice D3 nebola zastavená." Avšak napriek vašej celkom realistickej rétorike ste uviedli, že pokračujete celkom reálne a neprofesionalitou prechádzajúceho vedenia bol Úradom pre verejné obstarávanie zrušený tender, pretože Národná diaľničná spoločnosť urobila chyby v súťažných podkladoch.
Prečo ste tie chyby za pol roka neodstránili? Prečo ste nevyhlásili tú súťaž? Ako je možné, že napriek vašej profesionalite nebola doteraz uskutočnená súťaž na uvedené úseky? A nie je pravda, že D3 je podľa vášho názoru zbytočná? Máte vôbec predstavu, že D3 je jediným prioritným diaľničným projektom zadefinovaným v stratégii Európskej komisie? Máte vôbec predstavu, že aké tovarové toky budú tadiaľ tiecť po spustení prevádzky alebo spustení fabriky v Nošoviciach, ktorá významne kooperuje s Kiou v Tepličke pri Žiline? Čiže toto budú také kolapsy, ktoré spôsobia naozaj vážne problémy v dopravnej prejazdnosti Slovenskej republiky.
Takisto zase musím povedať - propaganda. Zastavením výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, to jest vylúčením týchto úsekov z výstavby, Národná diaľničná spoločnosť musí presunúť z roku 2010 cca 117 mil. eur do roku 2011. Z týchto peňazí ide väčšina práve na eurofondy a zasa len tá propaganda. Včera som zachytil v médiách, že vláda s veľkou pompou, pretože mýto nezabezpečuje dostatočné prostriedky, musí presunúť z kapitálových výdajov na bežné výdaje Národnej diaľničnej spoločnosti tých 117 alebo 118 mil. eur a je to preto, lebo to tá predchádzajúca zlá vláda urobila. Prečo nepoviete pravdu, je to preto, že ste nevyčerpali v roku 2010 tieto prostriedky a nemáte inú možnosť, ako ich presunúť?Prečo nepoviete pravdu, že mýto aj po tom dvojmesačnom prerušení na cestách I. triedy generuje príjmy také, ako boli plánované? Tak to je jednoduchá otázka na prevádzkovateľa, na Národnú diaľničnú spoločnosť. A už také nezmysly, že skrz mýto musíme presunúť tieto prostriedky, len aby ste zakryli svoju nemohúcnosť preinvestovať tie prostriedky v roku 2010, musíte presúvať, tak to je už ozaj nič iné ako propaganda.
Ešte sa chcem zmieniť o tom, že takisto súťaže, ktoré sa pripravujú, sú naozaj veľmi, veľmi v strese robené. Napríklad tá jediná, ktorú ste spustili na osemnásťkilometrový úsek Jánovce - Jablonov ako náhradu za zastavený prvý balík PPP projektu, zdôrazňujem, že to je možno necelá jedna pätina, lebo je to 18 kilometrov, a táto príprava tejto stavby mala jasný termín pred komunálnymi voľbami, len aby ste sa preukázali, ako vy idete stavať pred komunálnymi voľbami a ku dňu komunálnych volieb bola narýchlo objednaná a vypracovaná dokumentácia na ponuku a taktiež sa objavili prvé závažné námietky zo strany uchádzačov, ktoré spôsobia, a to už viem so 100-percentnou istotou, že na jar sa táto stavba nezačne, a to len vďaka tomu, že ste dotlačili ľudí k stresovému konaniu pred komunálnymi voľbami. Samozrejme, je to vaše právo, ale k takémuto nezodpovednému konaniu boli pritlačení nielen zamestnanci Národnej diaľničnej spoločnosti, ale aj ministerstva dopravy. A keď... Paradoxom je aj to, že Národná diaľničná spoločnosť ešte ani nedodala dokumentáciu a už muselo mať ministerstvo dopravy pripravený schvaľovací list.
Pán minister, povedzte mi, o koho propagandu ide, máte pocit, že v minulom období pri začínaní verejného obstarávania sme poklepávali kamene ako v tej Galante, ktorú som už spomínal, že pred dvomi mesiacmi bol poklepaný kameň a dodnes tam ešte nikto nestavia, lebo ešte nie je vybratý zhotoviteľ, a máte pocit, že v minulom období sa zadávali dokumentácie projektantom takto z ruky, ako to robíte vy?
A čo je ešte horšie, že vy potriete aj opodstatnenie riadiaceho orgánu. Ministerstvo dopravy je riadiaci orgán pre Operačný program Doprava a to má svoje procedúry, postupy, ktoré sú nemenné, to znamená, tento riadiaci orgán musí dodržať tento postup tak, že najskôr sa vypracuje dokumentácia na ponuku, potom túto dokumentáciu predloží Národná diaľničná spoločnosť riadiacemu orgánu, ten ju odsúhlasí, vráti Národnej diaľničnej spoločnosti a tá až potom môže vyhlásiť súťaž.
Skutočnosť, komunikácia pre ponuku ešte na túto stavbu Jánovce - Jablonov nebola dopracovaná, ešte nebola dodaná ani na riadiaci orgán, na ministerstvo, ale riadiaci orgán už musel dať súhlas, že táto dokumentácia je v poriadku.
Podľa môjho názoru vy si nezaslúžite ani to, aby ste zastávali funkciu riadiaceho orgánu, odhliadnuc od toho, že prvý monitoring z Európskej komisie a prvý monitorovací výbor vám túto vec vytkne a možno, že zdrží celú stavbu ešte dlhšie a možnože sa nezačne ani v roku 2011, hoci s istotou viem povedať, že na jar 2011 sa nezačne.
Stále nám chýba to, že nevieme, čo kde, kedy a za čo chce súčasná vláda realizovať. Už sme sa dozvedeli z návrhu štátneho rozpočtu, že to bude 5,2 kilometra v roku 2011, čo je podľa mňa klamstvo, lebo nebude, a v roku 2012 5,2 kilometra, ale stále to je málo, pretože podľa môjho názoru sa vedenie rezortu doteraz neoboznámilo s postupmi v investičnej výstavbe, s postupmi prípravy a neviem prečo, ale stále nie je na stole a nie je transparentne predložený postup prípravy a výstavby diaľnic.
Tvrdenie, ktoré citujem, "bývalá vláda zdedila takmer 90 kilometrov rozpracovaných úsekov a my ich až toľko rozpracovaných nemáme", hovorí o tom, že pán minister nevie, čo v tom zúfalstve po jeho zastavení diaľnic má robiť, a v čase prevzatia rezortu ste mali naozaj rozostavaných 88 kilometrov diaľnic. A som veľmi rád, že máte čo odovzdávať, pretože, pán minister, okrem už vysúťaženej a pripravenej stavby R4 Košice, ktorá sa zdržala na Úrade verejného obstarávania, R4 Košice - Milhosť a doplnenia toho pol profilu, ktorý ste darovali mecenášovi KDH pánovi Širokému na D1 Jablonov - Studenec a ktorý ste tak netransparentne zadali, tak rýchlo poklopávať žiadny kameň so zhotoviteľom nebudete.
Pán minister, vidím vás v televízii skoro každý deň, čo striháte pásky odovzdaných diaľnic. V poslednom období napríklad obchvat Horná Štubňa, obchvat Trstená, za chvíľu Žarnovica - Šášovské Podhradie. Odovzdávate nové motorové jednotky, čo nebolo jednoduché spustiť a jednoduché negociovať s Európskou komisiou, pretože Slovenská republika je zatiaľ jediná v Európskej únii, ktorej sa podarilo alokovať prostriedky a zmysluplne aj čerpať prostriedky na dodanie motorových jednotiek na osobnú železničnú dopravu. Odovzdávate železničný tunel pri Novom Meste nad Váhom.
Pre mňa je ale zarážajúce to, že čo budete odovzdávať vy po ukončení vášho funkčného obdobia. Čiže vôbec nie je pravda, že sme chceli strihať pred voľbami pásky. A aby to bolo pre vás poučné, ešte raz uvediem, o ktoré stavby ide, je to križovatka D2 Stupava-juh, R1 Žarnovica - Šášovské Podhradie, druhá etapa, čo budete za chvíľu, Trstená obchvat na R3, Horná Štubňa na R3, R4 Svidník - Nitra-západ - Selenec, R1 Selenec - Beladice, R1 Beladice - Tekovské Nemce - Banská Bystrica - severný obchvat.
Takže, pán minister, takmer 90 kilometrov máte skoro hotových, ale nie vďaka vášmu laxnému prístupu a mám vážnu obavu o tom, že v roku 2014, ak táto koalícia vydrží do roku 2014, nebude a bude mesačná krajina, nebude ozaj čo odovzdávať.
Takže uskutočnením tejto propagandy zo strany ministra bez zmenenej stratégie rezortu dopravy do roku 2020 a zmeneného programu prípravy a výstavby do roku 2010 bude pán minister evidentne zavádzať vládu, aj predsedníčku vlády, a, žiaľ, páni poslanci z koalície, aj vás, sa mi zatiaľ zdá. A tým, čo sa objavuje či už v programových cieľoch, čo som povedal 5,2 kilometra, či už vo východiskách štátneho rozpočtu, jednoznačne, že slová "chceme stavať", "budeme stavať" sú nezmyselnou frázou z úst súčasného vedenia rezortu dopravy.
Sami sa dozviete až v apríli, čo ste vlastne spôsobili, keď ste nechali rezort dopravy ľuďom, ktorí nikdy v stavebníctve a v doprave nepracovali, a čo horšie, ľuďom, ktorí sú akurát tak napojení na neúspešného uchádzača z mýta, ktoré, to, čo som dokumentoval asi pred týždňom.
Výhrada číslo 6, pán minister, ako je možné, že po vašom nástupe do vlády sa zastavila a bolo zastavené všetko, čo sa dalo. Pozrite sa do minulosti, čo po mojom nástupe do rezortu som zastavil, a pomaly na polroka verejného obstarávania vytvoril tým pán minister katastrofálne podmienky na stavebnom trhu. Pretože tá nezamestnanosť bude markantne stúpať po týchto krokoch.
A zase len moja otázka, ktorá je pretavená do toho návrhu uznesenia, ktoré sme pripravili, prečo ani po polroku šafárenia v rezorte dopravy nie ste schopný predložiť časový a vecný harmonogram postupu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest? Reálny harmonogram s primeranými finančnými alokáciami na výstavbu zastavených úsekov, podotýkam, hotových PPP projektov? A predložte tento harmonogram. Vašim rečiam o stavebnom boome na jeseň tohto roku už podľa mňa po tomto harmonograme nebude veriť, ale už ani dnes neverí ani škôlkar.
Dajte na papier, čo ste priznali v programových cieľoch, tých 5,2 kilometra na rok 2011 a 5,2 kilometra na rok 2012. To je tempo, ktoré je evidentne zodpovedné a zodpovedajúce vašej zodpovednej dopravnej politike. 5,2 kilometra je zrkadlom citátu pána ministra: "Hľadáme a našli sme pre Slovensko ten najlepší model." Zatiaľ si to viem vysvetliť len tak, že naozaj iba hľadáme.
V stručnosti len premietnem tento ďalší graf a to je to, kde sa, nechcem vás zaťažovať veľkými číslami, ale tie východiská vidíte, 600 kilometrov je v prevádzke, 84 kilometrov bolo rozostavaných v roku 2010 pri striedaní vlád. Priebeh výstavby v roku 2010 až 2014 a to je, čo nás mýli a zaráža, vidíte tam za, v našom programovom vyhlásení, ktoré sme pripravili, bolo reálne pripravených na odovzdanie 210 kilometrov diaľnic a teraz z tohto, čo vieme vyčítať, je reálne pripravených na odovzdanie v rokoch 2010 až 2014 40 kilometrov diaľnic.
Takisto bolo reálne, vieme to zdokumentovať, minule som to dokumentoval aj po stavbách, pri našej dynamike by bolo v roku 2014 180 kilometrov rozostavaných úsekov a tu bude možno 110 kilometrov rozostavaných. A čo je najnebezpečnejšie, a to je tá história, že takéto zabrzdenie a zastavenie výstavby diaľnic sa nám vypomstí do budúcnosti, ja vás nechcem mýliť tými časmi, ale my sme mali cieľ odovzdať celú sieť diaľnic a rýchlostných ciest do roku 2037 a súčasný stav s tým, že sa na roky 2010 až 2014 takto stlmila a zastavila výstavba diaľnic, bude možno s odretými ušami 2081. A to je to, čo nás vyrušuje.
Preto vy choďte do Sučian a povedzte im, že počkajte si do roku 2020 na diaľnicu, choďte do Michaloviec a povedzte im, počkajte si do roku 2040 na diaľnicu, choďte do Košíc a povedzte, že Budimír - Bidovce, to je severojužný obchvat Košíc, bude v roku 2030. Čiže toto sú také nebezpečné čísla, ktoré sa vypomstia nie vám, lebo mám pocit, že vám to vydrží, chceme stavať a budeme stavať celé štyri roky, a hoci každý súdny človek už tejto rétorike nebude veriť, ale zrejme koaliční poslanci tomu stále veria. Čiže toto vidím veľmi, veľmi nebezpečné.
Pár slov k PPP. Pondelkové rozhodnutie o zastavení tretieho balíka PPP projektov znamenalo podľa mňa obrovskú prehru pre ministra dopravy, ktorý si musí byť sám vedomý, čo nastane, ak tieto úseky nebudú začaté na jar 2011. To je to, že minister Figeľ nemá riešenie na výstavbu D1 v okolí Žiliny, potvrdil aj tým, že nevedel, ani koľko stojí tento úsek, pretože je tu názor, že poďme stavať tunel ako prvý a postavme ho za 400 mil. eur a tieto peniaze vyzbierame od ostatných operačných programov.
Tunel, pán minister, osciluje niekde okolo 600-650 mil. eur, toto je jeho cena. To znamená, že ak sa vám aj podarí... (Reakcia ministra.) To je vrátane štátnych peňazí, tých 650. Čiže ak sa vám aj podarí, čo tiež spochybňujem, z ostatných operačných programov realokovať do operačného programu tých 400 mil., nebudete vedieť zrealizovať ani tento, pretože to nie je jednoduché. Jednoducho musí byť najprv vôľa realokovať z ostatných operačných programov 400 mil. eur do Operačného programu Doprava, táto vôľa musí byť schválená vo vláde, musí byť predschválený Národný strategický referenčný rámec, čo znamená, že musí byť odsúhlasená Európskou komisiou takáto zmena Národného strategického referenčného rámca, čo nie sú naozaj jednoduché rokovania a môže to potrvať pol roka, možno rok. Ja to neviem teraz zhodnotiť, ale sú to náročné rokovania.
Ale čo je na tom najhoršie, že aj keď hneď tých 400 mil. eur bude schválených a bude presunutých do Operačného programu Doprava, bude k nim treba doložiť z Operačného programu Doprava ďalších možno 200, možno 250 mil. eur, ktoré zase budú chýbať na tých úsekoch, ktoré som už povedal. Jednoducho nebude sa stavať D3 na Kysuciach, nebude sa stavať obchvat Košíc Budimír - Bidovce a rôzne iné stavby, ktoré boli zahrnuté v Operačnom programe Doprava, pretože alokácia v tomto programe už bude vyčerpaná.
Čiže vyjadrenia o nekonečných európskych prostriedkoch sú fikciou a zavádzaním verejnosti bez relevantných faktov a to nás mýli, že vláda nevyužila priaznivú situáciu na finančných trhoch, lebo naozaj pre Slovensko finančné trhy určili 3,4 mld. eur. To sú obrovské peniaze, ktoré sa nepodarilo zabezpečiť nikomu. Z týchto 3,4 mld. bola jedna miliarda z EIB, 0,25 mld. eur z Európskej banky pre obnovu a rozvoj len na výstavbu D1. Takúto akumuláciu európskych prostriedkov sa nepodarilo naozaj zohnať žiadnej krajine v Európe.
A súčasná vláda so svojou ľahkosťou vyhodí tých 3,4 mld. iných zdrojov, ako sú štátne, ako sú eurofondy, ale najmä preto, že štátne eurofondy potrebujeme určiť inde, aby sme ozaj zdynamizovali výstavbu diaľnic, a vláda s ľahkosťou tieto prostriedky zahodí, pretože ich zrejme nepotrebuje. Nad čím krútia hlavu aj banky, aj Európska investičná banka, že takýto ústretový krok a odmietnutý z úrovne Slovenska sa im ešte naozaj nestal.
O to viac, že PPP projekty mali byť naozaj dynamikou rozvoja výstavby diaľnic na Slovensku a v operačnom programe tie alokácie, ktoré sú v Operačnom programe Doprava, naozaj nepostačia na výstavbu. A o to viac, že ten tunel, ktorý chce súčasná vláda stavať za štátne a europrostriedky, to úplne potiera zmysel PPP projektov, pretože verejno-súkromné partnerstvo je založené na tom, že tie najťažšie úseky stavieb, ktoré sa dajú realizovať, nech postaví súkromník v tom verejnom súkromnom partnerstve, pretože on si s nimi naozaj ľahšie poradí a má ten tlak bánk, aby ich staval v čase, v kvalite takej, ako je potrebná. A preto sa naozaj najťažšie úseky, čo je zaužívané pravidlo a vo svete vyskúšané, zadávajú cez PPP projekty.
Súčasná vláda zastavením tretieho balíka PPP projektov ide stavať ten najťažší úsek za štátne, samozrejme, zatiaľ je teoreticky možné, že bude ukončený v roku 2016, ale nezdá sa mi pri súčasnej akcelerácii vlády, a tie ľahšie úseky chce robiť cez PPP.
Dámy a páni, zabudnime na PPP na Slovensku, pretože tie banky, ktoré nedali prostriedky inde, je to možno 12-13 európskych bánk, na čele ktorých je EIB (Európska banka pre obnovu a rozvoj), tieto prostriedky musel rýchlo realokovať, pre neschopnosť Slovenska dotiahnuť tieto projekty do konca. A neverím, hoci si to neželám, ale neverím, že PPP projekty na Slovensku ešte nejaké spustené budú. Najmä z toho, že bankové domy už odmietnu financovať investície na Slovensku pre takúto váhavosť, nekompetentnosť a neschopnosť súčasnej vlády Slovenskej republiky.
Dámy a páni, to chcem ešte dodať, že neobstoja ani tvrdenia o predraženosti. To som už vysvetľoval, že porovnajme si ukončené s ukončeným a nie ukončené so chcením a fikciou pri slove predraženosť. Ale to nás ešte mýli, že Slovenská republika týmto zastavením výstavby diaľnic a zastavením PPP projektov neuchopila priaznivý vývoj na finančných trhoch pri výhodnej cene peňazí a neuchopila tie prvé dva reálne pripravené projekty so zabezpečeným financovaním na 105 km diaľnice, ktorá je nevyhnutná na spojenie západu a východu, to myslím, že všetci poznáte. A už sme viackrát hovorili o tých ročných stratách z tohto zastavenia, o tých škodách, ktoré sa budú naďalej realizovať. Ale najhoršie je to, že nemáme žiadne adekvátne riešenie postavené na stole, a preto sme ani, preto sme ani, preto nás to stále mýli a preto chceme, aby sa prijalo toto uznesenie, aby sme si vlastne povedali, čo vlastne ďalej ideme robiť.
Takisto ako propagandu vnímam toto zastavenie tretieho balíka a o tých vnúčencoch už ani nehovorím. Prvý balík zastavil pán minister preto, že nechce zadlžovať naše vnúčence. Zrazu tretí balík - už mu vnúčence nevadili. Tretí balík je najlepší, keď pána ministra zastavila koaličná rada alebo keď ho doslova vyprášila s tretím balíkom, tak už zase bol tretí balík. Predtým ani slovo o tom, že bol zle pripravený, netransparentný a čo? Ale zase už je rétorika taká, ideme, nechceme zadlžovať vnúčence a tento balík bol predsa len zle pripravený.
Ja už tomu nerozumiem, že skúste si mapovať alebo skúste si urobiť nejaké objektívne posúdenie tých výrokov, a je to naozaj zarážajúce, čo sa tu teraz deje. Čiže zase je teraz len ten tretí balík najhorší a nechceme plytvať a ideme stavať inak, ale nemáme adekvátnu náhradu ako inak. A to je naozaj, naozaj veľmi zlé.
Chcem povedať, že dnes už po zastavení aj tretieho balíka PPP projektov a pri nedostatočných zdrojoch z EÚ prostriedkov a poddimenzovaniu financovania diaľnic sa medzera v nedostavanosti diaľničnej siete bude ešte zväčšovať, pretože takýmto chaotickým konaním sa stráca čas a možnosť ukončiť aspoň chrbtovú, základnú sieť diaľnic potrebnú na odstránenie regionálnych rozdielov, nehovoriac o tom, že takáto výstavba generuje vyše 10-tisíc pracovných miest a tieto sa na Slovensku stratia.
Stále sa ešte hovorí, a k tomu sa chcem vyjadriť, k megapredraženým projektom, tučným maržiam a otázkam, prečo bola cena na treťom balíku výrazne predražená a komu mali ísť prostriedky z rozdielu. Odpovedám, na tú jeho údajnú zľavu, ktorú bližšie pán minister nevedel vysvetliť a nikomu ju nepovedal, a taktiež tá zľava vyplývala len zo smernej ceny, ktorú sme podpísali preto, aby sme naozaj mohli v čase vegetačného kľudu robiť výrub stromov, pretože inak by sa nestihla letná sezóna 2010. Taký bol náš zámer.
A, pán minister, vám sa naozaj nepodaril uzavrieť ešte žiaden projekt, a preto sa bavím s vami len hypoteticky, a naopak, taktiež odpovedám otázkou, kde išli peniaze, ako sú napríklad Ladce - Sverepec, kde je rozdiel, zase si dovolím týmto grafom, máte to tu zdokumentované, kde je rozdiel 14 mil. eur oproti bežnej cene v tom období.
Čiže, dámy a páni, tu je ten stručný graf, bežná cena diaľnic v tomto období bola 15 mil. eur na kilometer, vidíte ten prvý stĺpec. Zakontrahovaná cena bola 13 mil. eur na túto stavbu D1 Ladce - Sverepec, ale cena skončila na 29 mil. eur, to znamená skoro 900 mil. korún. To znamená, že rozdiel je 14 mil. eur. A ja sa teda legitímne pýtam, pretože vy sa pýtate, kde boli určené tie prostriedky, ktoré sme my chceli ušetriť, komu ste ich chceli dať? Čiže to je len fikcia. Ja sa pýtam, komu ste vy dali tieto prostriedky, keď ideme na takúto rétoriku? Komu ste dali na tejto stavbe 420 mil. korún? Čiže keď chceme takto, tak zase len hovorme skutočnosť oproti skutočnosti. Nie hypotézy.
Záverom PPP projektov je fakt, že v čase, keď sa všetky európske štáty doslova, všetky európske štáty doslova bojujú o záujem investorov, sa Slovensko touto nezodpovednou filozofiou dostáva naozaj do karantény. A to nás mýli, či je si vláda vedomá, že zahraničné banky, znova to zdôrazním, chceli investovať do výstavby na Slovensku 3,4 mld. eur, a je si vláda vedomá, že z toho 1 mld. bola z EIB, 0,25 mld. z IBR a po takomto konaní, ktorým ste zastavili dva pripravené a zafinancované projekty, asi sotva dosiahne Slovenská republika bonitu, ktorá bola nastavená aj úspešnou realizáciou druhého balíka PPP. A budem naozaj v očakávaní, či vôbec nejaký PPP projekt pripravíte, ak vôbec, a či vôbec naň budú prostriedky z eurofondov, aj prostriedky zabezpečené.
Dámy a páni, takáto rozhodná nerozhodnosť a takéto nekompetentné konanie spôsobí to, že Slovensko naozaj sa dostane do veľkého útlmu a do veľkej tmy v postupe výstavby diaľnic a regionálne disparity budú naďalej veľkým strašiakom Slovenska. A zdokumentoval som, že vlastne tá cena diaľnice, ktorá bude realizovaná za ix rokov, bude potom ešte násobne väčšia, a preto hodnotím takýto postup za plytvanie štátnymi prostriedkami, možno nie tejto vlády, ale tých vlád, ktoré prídu po súčasnej vláde, pretože naozaj tá cena za kilometer diaľnice bude podstatne vyššia.
Čiže cieľom, prečo sme toto zvolali, je, túto mimoriadnu schôdzu zvolali, aby sme sa naozaj bez politikárčenia zamysleli nad tým, či ideme dobrou cestou a aby naozaj Národná rada Slovenskej republiky, či už opoziční, tak aj koaliční poslanci prijali určité uznesenie, ktoré zadefinuje a ktoré zmierni tie škody, ktoré sa stali, a ktoré zadefinuje nejaké povinné postupové kroky rezortu dopravy, ako aj vlády, aby sa táto oblasť výstavby akcelerovala.
Dúfam, že sa stotožníte s tým uznesením, s tým návrhom uznesenia, ktoré sme predložili a ktoré teraz korigujeme a že ho podporíte, aby sme nielen my ako poslanci Národnej rady prevzali určitý diel zodpovednosti za budúcnosť Slovenska, ale aby sme aj všetkým občanom vysvetlili normálne a reálne, akou cestou chce súčasná vláda vo výstavbe diaľnic pokračovať a aké základy na výstavbu diaľnic v budúcich obdobiach chce za sebou zanechať.
Dámy a páni, ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)