Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2010 o 15:30 hod.

Ing.

Jarmila Tkáčová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 26.10.2010 9:11 - 9:12 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážené dámy, vážení páni, ako poverená spravodajkyňa gestorského výboru vám predkladám správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o výsledku prerokovania tejto správy.
Správa vo výbore bola prerokovaná, bola predložená iba výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výbor správu prerokoval v určenej lehote, vzal ju na vedomie a odporučil ju Národnej rade Slovenskej republiky vziať na vedomie.
Gestorská správa bola schválená uznesením č. 17 z 12. októbra.
Výbor ma zároveň poveril predložiť ju vám v pléne Národnej rade Slovenskej republiky a zároveň predložiť návrh uznesenia, ktorý je prílohou správy. A všetci ju máte v laviciach.
Pán predseda, skončila som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 21.10.2010 15:40 - 15:43 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ctené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, mám dve interpelácie. Tá prvá smeruje na ministra vnútra Daniela Lipšica a je v nasledovnom znení.
Vážený pán minister, v priebehu konania, ktoré je vo výbore pre nezlučiteľnosť vedené proti poslankyni Viere Tomanovej za podpísanie príkazných zmlúv počas výkonu funkcie ministerky sociálnych vecí, argumentovala pani poslankyňa vo svojom písomnom stanovisku rovnako, ako aj pán poslanec Petrák, judikatúrou Ústavného súdu, ktorú vykladali tak, že verejného funkcionára možno stíhať za porušenie zákona iba v čase, keď vykonáva danú funkciu.
Ak sa funkcie vzdá alebo o ňu príde pre iné okolnosti, nemožno podľa tohto výkladu voči verejnému funkcionárovi konať a dané konanie je potrebné zastaviť. To znamená, konanie voči pani Tomanovej podľa tohto výkladu je potrebné zastaviť, nakoľko už nie je ministerkou práce a sociálnych vecí.
Pán minister, vy ako minister spravodlivosti, ktorý ste ústavný zákon o konflikte záujmov predkladali v Národnej rade, zaujíma ma váš názor, či Ústavný súd vo svojich rozhodnutiach skutočne takýto výklad podal a ak áno, či sa podľa vás tým nemíňa účel zákona a nie je potrebná novelizácia tohto ústavného zákona.
Tá druhá interpretácia na ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona znie. Včera na poslaneckom prieskume na Slovenskom pozemkovom fonde som sa dozvedela, že vo veci tzv. Rozinových viníc bola medzi pánom Rozinom a Slovenským pozemkových fondom uzatvorená mimosúdna dohoda. V tejto súvislosti, vás pán minister, žiadam o predloženie predmetnej dohody k rukám poslancov.
Tých dôvodov je niekoľko. V danej veci som interpelovala už aj v minulom volebnom období. Problém tzv. Rozinových viníc je ten, že sú s najväčšou pravdepodobnosťou získané podvodným vydržaním lukratívnych pozemkov nad železničnou stanicou v mestskej časti Nové Mesto. Problém má dve roviny, trestnoprávnu a občianskoprávnu. V tej trestnoprávnej došlo k premlčaniu trestného činu, čiže tam je pán Rozin beztrestný a v občianskoprávnej začal Slovenský pozemkový fond konať. Podal žalobu na určenie vlastníctva a ako som už povedala, včera som sa dozvedela, že bola medzi Slovenským pozemkovým fondom a pánom Rozinom uzatvorená mimosúdna dohoda. A mňa by veľmi zaujímalo, ako možno vo veci určenia vlastníckeho práva uzatvoriť mimosúdnu dohodu, v prospech koho bola uzatvorená a kto túto dohodu podpísal.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 21.10.2010 14:30 - 14:31 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Vážený pán minister, ďakujem za odpoveď. Musím povedať, že ste ma potešili, hoci nie som si celkom istá, že môžete položiť ruku do ohňa za to, čo hovoríte. Ja sa tej téme venujem už troška dlhodobejšie. Som z Košíc a viete, že ten geologický prieskum a najvážnejšie miesto, kde by teda ťažba uránu hrozila, je 6 km od Košíc. Ja mám také informácie, že spoločnosť Turnigen v najbližších týždňoch má podať žiadosť na obvodný banský úrad, ktorým požiada o určenie dobývacieho priestoru a pri novelizácii zákonov na základe petície občanov došlo k tomu, že účinnosť zákona je v tomto prípade až od 1. januára 2011 a keď spoločnosť podá žiadosť ešte do tohto termínu, bude sa postupovať podľa starej legislatívy.
Takže, preto by som sa ozaj opýtala, či môžu Košičania spať pokojne, pretože tie odkaliská pri uránových baniach sú také, približne ako boli v Ajke pri hlinikárni a ja si nechcem predstaviť, čo by sa stalo, keby sa takto prúd z odkalista vyplavil na Košice. Musíte uznať, že každá riziková ťažba už bez ohľadu na to, aké sa používajú technológie je vždy riziková. Vždy, čo sa môže pokaziť, to sa pokazí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 15:30 - 15:32 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja patrím k tým poslancom, ktorí zásadne podporujú túto novelu. A podporujem aj pána poslanca Kaníka. Ako človek, ktorý má v rodine zamestnávateľa, musím oceniť, že tie reformy, ktoré priniesol pán exminister Kaník, veľmi prospeli tvorbe pracovných miest aj transparentnosti pracovnoprávnych procesov.
Ale keďže stále sa tu hráme na pravé a ľavé videnie, tak mi dovoľte, aby som vám povedala, čo si o pracovnom práve myslia teoretici, Barancová, Schronk, ktorí napísali učebnicu pre študentov práva, volá sa Pracovné právo. A v nej konštatujú, že ten pomer vyváženosti medzi zamestnávateľom a zamestnancom sa v rámci Európskej únie preklopil tak výrazne v prospech zamestnanca, že je to na úkor tvorby pracovných miest a konkurencieschopnosti európskych ekonomík.
Pán Ondruš, vy ste hovorili tu o nejakých štandardoch, nadštandardoch. Jediný štandard, ktorý rozdeľuje poctivých a nepoctivých zamestnávateľov, je Zákonník práce. Tu môžeme povedať, že kto zamestnáva načierno alebo nedáva minimálnu mzdu podľa platných predpisov, ten je nepoctivý podnikateľ. Každý podnikateľ, ktorý poskytuje nadštandard, práve je vo výhode v konkurencii na trhu pracovných síl.
A zavádzať tu akési rovnostárstvo medzi východom a západom, medzi regiónmi, v ktorých sú zásadné rozdiely v životnej úrovni, je pre mňa úplne neprijateľné, pretože smeruje to proti najslabším firmám a proti pracovníkom, ktorí majú najnižšie mzdy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2010 10:12 - 10:26 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega, ja vám chcem poďakovať, že ste neprišli k rečníckemu pultu s podbradníkom, ale ste skutočne zobrali túto debatu seriózne a môžem povedať, že v mnohých veciach s vami aj súhlasím a určite nie som sto percent spokojná s tým, ako je tento zákon predložený. Viem si predstaviť, že by došlo k zjednoteniu toho príspevku, a to na úrovni 256, keby na to boli peniaze, ale vy ste ich prešustrovali a pregazdovali, tak, bohužiaľ, na to tie peniažky momentálne nemáme, ale však si počkajme, čo prinesie vláda v ďalších rokoch. Takisto si viem predstaviť, že by sa peniaze, ktoré by mali byť určené pre rodičov, ktorí dajú deti do opatery jaslí, použili rovno na rozvoj jaslí. Napríklad v Nemecku prišli na to, že odznova úplne budujú nové jasličky pre deti. Ale jedno čo mi vadí na celej diskusii je tá filozofia, s ktorou sa tu pracuje, že dobré sú iba tie matky, ktoré sa nonstop tri roky osobne dvadsaťštyri hodín denne starajú o svoje dieťa. Ja si myslím, že každá matka sa stará osobne o svoje dieťa, okrem tej, ktorá ho odloží, a že keď od neho na osem hodín odíde, to neznamená, že to je ešte krkavčia matka. Však my ženy nie sme automaty na rodenie a ja si myslím, že nech je na mamičke, nech sa rozhodne, či chce tri alebo šesť rokov stráviť medzi kašičkami a medzi plienkami, alebo sa chce vrátiť do svojej práce, rozvíjať si svoje pracovné návyky a dúfať aj na nejaký kariérny rast. Keď som sa ja narodila, moja maminka mala šesť týždňov materskú dovolenku, od dvoch mesiacov ma musela dať do jaslí a predsa si myslím, že zo mňa vyrástol kvalitný človek. Keď sa narodili moje deti, mali sme už dvadsaťosemtýždňovú materskú dovolenku, ale tiež... dvadsaťšesť? To, čo bolo ďalej, neviem, pretože ja som chcela pokračovať v rozvoji... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2010 9:42 - 9:44 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega, viackrát ste zdôraznili, že vy zastupujete samosprávu, dúfam, že nepochybujete o tom, že my tu zastupujeme v prvom rade občanov a v tomto prípade tých, ktorí majú záujem slobodne si vybrať poskytovateľa služby. Predložený zákon v prvom rade reaguje na to, že počas štvorročnej vlády Roberta Fica ste financovanie nevedeli doriešiť, však bolo treba riešiť záujmy sponzorov, no tak ste použili skratku a vylúčili ste časť poskytovateľov a, samozrejme, je to v rozpore s ústavou. Nedovolím si tvrdiť, že ide skutočne o podnikanie, v tomto prípade ide o poskytovanie služby, či už je to samospráva, alebo sú to neštátne subjekty. Poznamenávam aj, že tie napadnuté ustanovenia, o ktorých Ústavný súd rozhodol, že sú v rozpore s ústavou, už stratili účinnosť, teda, nemožno podľa nich postupovať a po šiestich mesiacoch stratia platnosť, teda, prestanú byť súčasťou slovenského právneho poriadku.
Ja osobne si nemyslím, že iba poslanci samosprávy majú patent na rozum a ostatní sú hlúpi, práveže máme možnosť často sa presvedčiť, aké sú nekompetentné rozhodovania v samospráve. Práve včera priniesli médiá správu o tom, že v Banskej Bystrici hrozí bankrot, pretože tam bola uzatvorená jedna absolútne nezodpovedná zmluva, ktorá, zrejme, dovedie rozpočet VÚC-ky v Banskej Bystrici do bankrotu. A čo sa týka diferencovaného prístupu, to nie je len problém poskytovania týchto sociálnych služieb, ale napr. podobný postup je aj pri financovaní škôl, kde keď má dôjsť na krátenie príspevkov, tak prvé na rane sú neštátne školy a až potom školy, ak vôbec, ktoré zriaďujú mestá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2010 17:41 - 17:41 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Ondruš, o príprave legislatívy by ste vy ozaj mali cudne mlčať. My sme mali v minulom volebnom období možnosť vidieť, ako to funguje, čo ministri nemali odvahu podať do pripomienkového konania, predkladali poslanci v posledných chvíľach pred hlasovaním. Ja si pamätám aj pripomienkové konania, ktoré boli určené medzi Vianocami a Silvestrom. Z toho vášho vystúpenia je zrejmé, že trpíte amnéziou. To je patologická strata pamäti.
A zrejme trpíte aj inými chorobnými procesmi, keď robíte zo snemovne cirkusovú manéž a obliekate sa ako klaun parodujúci odborára. Poslanci zo SMER-u radi hovoria, že vy neprenášate náklady na plecia občanov. Prosím vás a čo iné je dnešná nutnosť konsolidácie verejných financií ako daň za neschopnosť Ficovej vlády spravovať veci a financie verejné prenesená na plecia ľudí? Túto neschopnosť kvázi socialistov vládnuť zaplatia všetci ľudia na Slovensku, nie v Čechách, nie v Grécku. Ako to pani premiérka Radičová trefne povedala, Gréci nám nepožičajú.
A celkom na záver. Okrem iných omylov ste povedali, že vy odborárov počúvate. To nie je pravda, vy ich nepočúvate, vy ich poslúchate. A preto aj oni majú svoju vinu na dnešnej krušnej finančnej situácii.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.8.2010 10:15 - 10:16 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja skutočne nestíham žasnúť, ako niektorí odborníci, takzvaní, sa tu vyjadrujú o vzťahu zamestnancov a zamestnávateľov. Pán Ondruš, vy používate, ja by, ja sa to odvážim povedať, goebbelsovskú metódu: "Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou."
Vaša vláda, vláda Roberta Fica, tu štyri roky budovala sociálny štát. Prečo vy teraz sa tu sťažujete, že nejaká nízka mzda alebo že majú fabriky vysoké zisky? Čo ste za tie štyri roky robili? Však to je výsledok budovania vášho sociálneho štátu. Vy ste budovaním sociálneho štátu utrpeli víťazstvo. Po tých štyroch rokoch tu zostalo oveľa viac poberateľov dávok v hmotnej núdzi a zostalo tu jedno zadlžené Slovensko. Vy komu chcete vyčítať zbedačovanie?! A čo vy viete o nákladoch na prácu?
Ja sa vás opýtam, koľko pracovných miest ste vytvorili? Vy skúste na jeden rok zamestnať jedného človeka, zabezpečiť mu prácu, zabezpečiť, predať jeho výrobok alebo jeho službu, ale aj peniaze dostať na účet, zaplatiť mu mzdu, odvody a všetky náklady na jeho pracovné miesto, jeden rok to vydržte a potom nás tu príďte školiť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 11:12 - 11:14 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis

Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani ministerka viackrát použila formuláciu, že nie sme v starom Ríme, ale ja som osobne presvedčená, že v starom Ríme tie procesy boli oveľa rýchlejšie. Prieťahy v súdnom konaní sú dnes najväčším problémom slovenského súdnictva už od vzniku Slovenskej republiky. Stačí sa pozrieť na nezávislého arbitra, na správu verejného ochrancu práv, kde až 97 % jeho práce je v podstate riešenie prieťahov v súdnom konaní.
Jednou z podstatných príčin vzniku prieťahov v súdnom konaní je chýbajúca vnútorná kontrola, a pritom v zákone o súdoch my máme ustanovenie, ako potrestať sudcu za to, že subjektívne spôsobil prieťahy v súdnom konaní, či už nekonaním, svojou osobnou nekompetentnosťou alebo iným. Ale fakt je, že u nás tento systém nefunguje a dokonca mi dovoľte uviesť jeden príklad z východného Slovenska, kde sudkyňa 18 rokov rozhodovala o rozdelení majetku manželov v hodnote 60 tis. korún a za odmenu sa stala podpredsedníčkou súdu. Tak takto u nás funguje odmena za prieťahy v súdnom konaní. Odmena a trest.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 10:12 - 10:14 hod.

Jarmila Tkáčová Zobrazit prepis

Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pán kolega Lazár, vy a ja sme z Košíc a v rámci toho regiónu troška sledujeme vlastné aktivity a skúsim ten pohľad, ktorý ste načrtli vy, podať z tej mojej strany, z pohľadu, ako to vnímam ja.
Vy ste sa ako kandidát na košického primátora za stranu SMER začali zviditeľňovať už viac ako pred rokom a ako poslanec pokračujete v tejto predvolebnej kampani a dovoľte mi, aby som, teda, aby som bola nestranná, zacitovala, ako to vidí denník Korzár, ktorý napísal: "Generálny riaditeľ sa zúčastňuje na verejných akciách, ktoré spoločnosť pod jeho vedením finančne podporuje. Veľký priestor dostáva v podnikovom časopise Futurum. Tepláreň ho bezplatne rozširuje do košických domácností alebo si platí vkladanie do denníkov, ktoré sú v predaji." Vy to obhajujete tým, že ako riaditeľ spoločnosti musíte ľudí informovať, ale zároveň tým prijímate aj dar, pretože sa vám robí bezplatná kampaň, ktorú ste nikdy nezúčtovali. Napríklad sme sa nikdy ako občania nedozvedeli, koľko táto kampaň stojí, pretože keď si denník Korzár žiadal v januári informácie o nákladoch spoločnosti Tepláreň na vydávanie a distribúciu tohto podnikového časopisu, tak nebol úspešným.
A keď spomínate predaj kotolne v Prešove, tak to mi pripomína to staré porekadlo, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Podľa predsedu SMER-u pána Roberta Fica sa počas jeho vlády nikdy neprivatizovalo. Vy tomu hovoríte výhodný predaj. No nič iné, ako výhodný predaj to nebude ani počas tejto vlády a bude to transparentné a verejné a výhodné pre všetkých.

Skryt prepis