Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.2.2016 o 1:10 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2016 1:10 - 1:12 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ono niekedy je fakt lepšie sa povzniesť, prípadne zasmiať, to pomôže prežiť ťažkú dobu. Ja si tiež niekedy pripadám ako v nejakom absurdnom divadle, hej. Tomu by jeden neuveril, čo sa dá s tým robiť. A stále si myslíte, však to je divadlo. Štipnem sa a zobudím sa a nie je to pravda. Problém však je, že je to pravda. Problémom je, že v zásade kolega čo hovoril, to je pravda. Proste absurdné veci sa v tejto krajine dejú. My sa na to pozeráme, pomaly sa od nás čaká, aby sme to rešpektovali, nadlho, pričom keby sa niekto ozval, tak začínajú mať s tým tí ľudia, ktorí v tom svete žijú, problém, prečo ich vyrušujete, keď im je dobre. A ja mám obavu takú miernu, že niekto teraz nastupuje, ide o krok ďalej a ide tento absurdný svet, ten váš svet chrániť.
Ja v súčasnosti som to chcel povedať aj v mojom vystúpení, ale poviem to teraz možno lepšie, mne sa dostala informácia, že včera z prokuratúry prišiel na policajné riaditeľstvo metodický pokyn, ako postupovať pri zadržaní ústavného činiteľa. Ten dokument naozaj existuje, tam prišiel v písomnej forme. To sú naozaj vážne veci, lebo súvisí to asi s tým, že keď mňa zadržali, porušili všetko, čo porušiť mohli, takže asi sa ráta s tým, že sa bude zvyšovať frekvencia toho. Dneska sme tu mali asi niečo urobiť, lebo mne ráno povedali, že dnes budem v putách večer, pričom nakoniec som sa dozvedel, že tie metodické pokyny sa už posielajú po políciách. Viete, ono problém je, že to je reálne. Keby to bol žart, keby to bolo divadlo, sa zasmejeme nad tým, zatlieskame tomu a povieme: „Dobré to bolo, dobre to napísal ten Havel, dobre to napísal ten Brecht.“ Problém tu je, že toto je reálne a vy tento váš svet začínate mať potrebu chrániť za každú cenu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2016 0:06 - 0:20 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, už som raz vystupoval, teraz to tu je možno jedno z mojich posledných vystúpení, možno aj posledné vystúpenie o polnoci, tesne po polnoci. Takú len technickú poznámku poviem. Ja som nikdy teda nebol nejaký veľký fanúšik 2D modelov, ale, dobre, keď teda má niekto pocit, že je to nevyhnutné, terajšia inštalácia mi dovoľuje byť trošku principiálnejší. Viete, keby tu bola iba jedna inštalácia, by bolo asi nekorektné, keby som namietal, lebo som nenamietal predtým, ale ja vás chcem poprosiť, pani predsedajúca, že som pripravený počas môjho vystúpenia tie figuríny, aby som nepoškodil tie figuríny, dať nabok, pričom keď skončím s prejavom, som pripravený tie figuríny doniesť sem naspäť. Nechcem ísť s nikým zápasiť, je tu Šuca a v určitý moment by to mohlo byť zaujímavé, ale ja sa o papierové figuríny naťahovať nebudem, ja viem zabojovať, aj viem sa o niečo pobiť, ale o papierové figuríny bojovať nebudem, ja sa chcem korektne dohodnúť, či mi dovolíte urobiť, sú dve, lebo z nich jedna je ako schizofrenik, všetky tri kusy figurín posunúť o dva metre ďalej. Sám to urobím a potom sám vám ich vrátim, aby vám to nechýbalo, naspäť, lebo ja sa chcem vo svojom vystúpení venovať zdravotným sestrám a zdravotníctvu a problému, ktorý zdravotníctvo znamená, dobre. Vieme na tom prípadne sa dohodnúť? (Reakcia z pléna.) No oceňujem to. A teraz odnesiem tie vaše figuríny odtiaľto a ja vám ich donesiem po mojom prejave naspäť, dobre. Ďakujem za ústretovosť aj pánovi Šucovi, lebo ten sem už štartoval, čo v určitý moment by mohlo byť zaujímavé, ale nestojí za to toto, papierová figurína určite.
Prosím vás, pekne k meritu veci. Ak hovoríme o zdravotníctve, ja som už niektoré tie skutočnosti hovoril pri školstve. My sme mali dneska protest proti rozkrádaniu v zdravotníctve na veľmi dobrej adrese. To je ako pomaly v realitnom trhu, keď čo najkľúčovejšie ukazovatele ceny nehnuteľnosti sú tri, lokalita, lokalita, lokalita, a keď chcete miestne príslušne protestovať proti rozkrádaniu zdravotníctva, znova ste determinovaný troma ukazovateľmi a to sú lokalita, lokalita, lokalita. A vzhľadom na okolnosti nám to prudko vychádza na Súmračnú 25. Preto tam dneska ten protest bol. Ja sa chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí tam boli. A nebolo nás tam až tak málo na slovenské pomery a budeme tam aj o týždeň. Dohodli sme sa tam aj s tými ľuďmi, oni sľúbili, že pozvú tam ďalších, lebo čarovne nám pošta z toho nič nedoručila, my sme vytlačili sto tisíc letákov, ja som to zaplatil, nebolo to málo, pošta na to údajne zabudla. Všetci, ktorých som sa na to spýtal, to v schránke nenašli, takže sľúbili, že tam prídu a ešte niekoho zavolajú. Čiže je vysoký predpoklad, že raz možno ja budem posledný idealista v tejto krajine, raz možno sa ľud tejto krajiny zobudí a povie, dosť, jedna z možností, ako to ukázať, je budúci štvrtok o piatej popoludní na Súmračnej 25. Naozaj ak si chcete nájsť dobrú lokalitu na protest proti rozkrádaniu v zdravotníctve, tak top adresa na naozaj Créme de la créme je Súmračná 25. Pozývam tam všetkých. Dokonca to bude budúci štvrtok aj s kultúrnym programom. Zaspievajú tam V dolinách, ale v pôvodnej verzii, lebo už aj to vedeli dobabrať. Viete, ja žasnem už, už aj na Modlitbu za Slovensko som sa tu pána Maďariča pýtal, či si od Rúfusa, chudáka nebohého, ale od jeho rodiny pýtali práva ju používať na ich mítingoch, čom aj iní kolegovia vedeli by rozprávať tak, že koho použijeme, zneužijeme v kampani. Prosím vás, niečo nechytajte, niečo nechajte bokom. Aj V dolinách je pekná pesnička, hej, tak pekná, že by sme ju nemuseli sprzniť na mítingoch, na mítingoch strany SMER. Takže tam zaznie. Už keď tak vrátime to tam, ale v tom pôvodnom znení.
Ako bojovať proti tomu, čo je dnes v zdravotníctve? Poraďte mi to. No však už zdravoťáci vystúpili, poraďte, ako zmeniť, hej, DRG, eHealth, čo lepšiu skratku keď tam dáš, i to je minimálne desať miliónov eur navyše, musí to ísť hneď anglicky. Proste to je základ, keď to neznie anglicky, nemôžeš pýtať za to viac ako desať miliónov eur, proste to sú také akože axiómy, hej. Aj v Kežmarku, nechcem sa nikoho dotknúť, ten anglický výraz evokuje cenu a evokuje to, že to môže byť. Poraďte, ako zmeniť to zdravotníctvo, ako to urobiť, aby v ňom nekradli pacientom vankúše spod hláv, tým ľuďom povedať: „Neberte tým ľuďom vankúše spod hláv, však to sa nepatrí.“ Ja som to tu hovoril, hovorím to ešte raz možno posledný. U nás na Orave, Ivan možno o tom vie, sa traduje o jednom miništrantovi, nedajbože, neviem, či vieš, ktorý to je, hej. Jeden bol miništrant a cestou do sakristie tam zo zvončeka si niečo zobral. Nesie sa to ako tieň s ním doteraz. Proste ako niekto zobrať zo zvončeka peniaze? Ako môžete zobrať peniaze zo zdravotníctva? Ako môžete pacientovi zobrať podhlavník spisovne spod hlavy? Ako to môže niekto urobiť v 1 000-eurovom saku. Poraďte mi v tom, ja neviem, ako sa to dá vyliečiť. Sa to dá vyliečiť možno naozaj tými protestmi, možno naozaj tým, že povieme, že sa to dá urobiť odtiaľ potiaľ, vážení, naozaj že vyšleme jasný signál o tom, že sa to nesmie robiť, lebo že inak odtiaľ vyhádžeme všetkých.
Prosím vás, ako si dovoľujete po kauze cétečka urobiť kauzu nejakého Kostku? Veď tu rozum stojí. Mňa to už teraz ani nebavilo čítať, hej. Ale tu pán Beblavý to spomenul, ako nejaký voodoo šarlatán proste dostane zmluvu na 3 mil. eur, veď to je 90 mil. korún, za to, že pichá, veď to tu ja som teraz prvýkrát počul, ihly podľa nejakej schémy. Nebláznite, veď to nie je v obchodnom dome IKEA, kde si kúpite skrinku, kde máte návod s tým, že zložíte si ju doma sám, veď to nemôžeme tak robiť, že niekto zazmluvní šarlatána, dá mu informáciu, kde nakúpi tie ihly. Kúpi ich v obchodnom dome IKEA? Tam majú lacnejšie také sety kuchynské ja neviem. A teraz kde sme sa to tým dopracovali? Po cétečku nájdeme Kostku? A ešte ako to s tým Kostkom ideme robiť, pani predsedníčka poslaneckého klubu? Vážna vec je taký Kostka. Rozumiete tomu, ja neviem že vy ste nejaké vnútorné signály, však ho hoďte cez palubu. Masíruje? Vie nejaké citlivé údaje o príslušnej veľkosti ja neviem, keďže sa ho bojíte, alebo si vás fotil, ako ste tam chodili, preto je tak chránený? Ja neviem som hovoril dakedy, že tých, čo chodili po bordeloch, nafotili a furt v nejakom šuplíku tie fotky pristáli. Tak teraz ja neviem ste fotili Kostku a teraz nieže vyhodíte Kostku, ale na rok bude mať Kostka nie 3 milióny, ale 9 miliónov. Ja hovorím, to je normálne sofistikovaný pokus, ako úplne zničiť zdravotníctvo, úplne ho zdecimovať načisto, pričom tu budú len kliniky Kostku. Ak prejdeš a ti pritom nepomohol Kostka, tak už ti pritom nepomohol nikto. A Kostka bol zazmluvnený na miliardy, hotovo. Ja neviem v tejto krajine je to možné teoreticky, fakt bez všetkých žartov, v tejto krajine sa týmto smerom pokojne môžeme vybrať, že sa tu postaví pán Raši a prečíta, že tá metóda zazmluvnená a ten výkon proste dosahujú vynikajúce výsledky (podpísaný Richard Raši). Dneska to dal. (Smiech v sále.) Proste ja som to hovoril v takej hyperbole, že on je schopný prečítať aj svoje meno a on ho dneska naozaj prečítal. Viete, to je fantázia, o čom človek by ani nepovedal, že sa toho dožijem v tomto parlamente, že pokojne je tu možné, že príde sem návrh s tým, že na čo je Mickiewiczova, ja neviem ani je ten Ružinov, neviem kliniky, Kostka.
Vážení, ja sa chcem poďakovať tým sestričkám. Sú našou vizitkou, toho, my muži čo sme zač. Sme krajinou krčmových hrdinov, vážení. To je hrdinov v krčme? To je hrdinov po piatom pive? To je búchanie po stole s tým, ako by kto chcel zmeniť svet, to ukázať doma pri televízore, hučať do ženy tak, ako hučí, tam to plastové pivo v ruke, pričom hučí do nej, že keby on tam bol, on by im to tam ukázal. To je hrdinstvo. Tie ženy, viete, sú našou smutnou vizitkou toho, čo sme my zač. No bojujú ženy v tejto krajine, prosím vás, veď protest tých sestričiek je protest sestričiek, ženská záležitosť na 90 %. (Potlesk.) Je to hanbou. Naozaj ony nám nastavili zrkadlo žien, ktoré od hrnca utekajú ku matematike svojich detí, potom do roboty a ešte na protest a doma majú rozvaleného muža, ktorý pije pivo z plastovej fľaše a nadáva na celý svet. No to je ale životná perspektíva, no takto sme dopadli. Naozaj obrovskú maximálnu úctu mám k tým ženám. Kto už iný by to mohol byť, ak toto nás nezobudí, ako ženy. Ja som bol sa pozrieť v Žiline na protest tých sestričiek a ja som to na tom Mariánskom videl, ako tam tie chúďatá stáli. Ja som si to v ten moment uvedomil, akí sme úbohí, čo to je za úbohú krajinu, keď tam stáli ženy chúďatá, ktoré riskovali, ktoré idú s taškami ovešané z predajne BILLA neviem, zdakade, utekajú domov, z domu tam a doma majú hrdinu pri televízore, som zvedavý, či sa nájde zopár mužov, ktorí sa zastanú svojich žien, prosím vás, veď to je des, to je naozaj smutnou našou vizitkou. Neviem, či má zmysel sa tuná rozprávať o tom stave v Hanušovciach, ja som videl, že je zabezpečená zdravotná starostlivosť v Hanušovciach, by vám to jeden mladý človek vedel vysvetľovať, ako tam mal ísť na operáciu, kvôli ktorej nešiel do Rakúska, každú sezónu chodí cez zimu robiť do Rakúska, teraz tam kvôli tomu nešiel, lebo si chcel dať spraviť meniskus, nemá ani to urobené, ani peniaze za to naspäť, lebo z prešovskej nemocnice ho poslali preč s tým, že tretieho tam mal nastúpiť, keď povedali mu, že nemá kto rezať u nich, teda to robiť možno tam mal kto, ale nemal kto tam vytierať obväzy, tak ho poslali domov a ten chudák ani peniaze, ani meniskus urobený nemal. No tak dopadol mladý chlapík, tridsiatnik z Hanušoviec nad Topľou. Viete, smeráci, kde sú Hanušovce nad Topľou? Vie Počiatek, kde sú Hanušovce nad Topľou? Tam nie je päťhviezdičkový hotel, no asi to nevie.
Prosím vás, skončím s tým, že sa chcem poďakovať tým sestrám a vzdávam im veľkú úctu a je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby ľudia nestratili vieru v to, že má zmysel bojovať. Teraz ak sa niekto zodvihne s tým, ako s nimi dohrá tú cynickú hru s tým, že ich pokorí, tak znova to zabetónujeme na dekádu dopredu.
Vyzývam neviem koho, ja neviem, kde to tam zájde, prosím vás, nepokorujte ženy, to je inak znakom veľkej úbohosti. Mne minule tu niekto spomínal, že nejaké tie sestričky v Prešove museli asi hodinu a pol sa kajať, museli sa ospravedlniť nejakému ich riaditeľovi. Kto je ten riaditeľ, ten nech sa mi pozrie do očí. Kto je ten úbožiak? Čo je to za úbožiaka, keď hodinu a pol sa nechá doprosovať sestričke, nechá pokoriť tak ženu? Čo to je za chlapa? Je to smerácky hrdina alebo čo to sú za ľudia? Musíme to kvôli tým sestričkám urobiť. Prosím vás, nechajte ich, nepokorujte ich, nechajte ich vrátiť sa do nemocníc, jednajte s nimi slušne. A poďme sa začať o tom rozprávať, ako sa to dá vyriešiť. A teraz, viete, napadá ma expresívny výraz a nepoužijem ho, ale ak sa teraz budete vyvršovať na tých sestričkách a budete ich chcieť nechať pokoriť, tak neurobíte dobre. Minimálne v mojom prípade neurobíte tak dobre, lebo takých hrdinov som už videl, takých hrdinov som už počul, ktorí nezaslúžia si ani štipku rešpektu. A presne taký postup bol aj v mojom prípade. Neberte to v zlom. Tie možnosti sú také malé, ale nejaké predsa sú aj v tejto smutnej, naozaj smutnej krajine plnej krčmových hrdinov. Keby niekto chcel vedieť, ako sa tu dá s tým začať alebo postúpiť o krok alebo o dva kroky ďalej, tak skúsme si to definovať vo štvrtok budúci týždeň pred centrálou strany SMER o sedemnástej hodine. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 22:35 - 22:36 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja v zásade nechcem komentovať prejav pána Rašiho, lebo bol presne podľa mojich predpokladov, ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Faktická slúži na to, aby ste komentovali jeho prejav.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Hej, tak vidíte, môžem sa živiť ako analytik alebo prognostik. Prosím vás, ale tak ma zastavte, dám to ako procedurálny. Vy ste počas vystúpenia povedali slovo kecpult, vy ste tu všetci strážcovia poriadku, slušnosti a všeličoho všetkého. Prosím vás, to je rečnícky pult. Viete, pokiaľ ...

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Ospravedlňujem sa, pán poslanec, že som použil taký výraz.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
No viete, nehodí sa to, uznáte to sám.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Neprišiel mi na rozum ten správny výraz, ospravedlňujem sa.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Dobre, no tak beriem to. Dobre, je to korektné, že ste sa ospravedlnili.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pokračujte vo faktickej poznámke.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Ja som v zásade iba to mal na mysli, že naozaj by ste teda mali prispieť aj vy k zlepšeniu tej kultúry.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 21:55 - 21:57 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa o tom, že tie sestričky sú hrdinky a dávajú nám mužom vizitku o našej zbabelosti, budem venovať vo vystúpení, teraz dovoľte povedať len malý postreh.
Všimnite si tú košickú kliku, vystúpil pán Čislák a už je pripravený pán Raši. To sú čisté Košice. Kde je pán Paška? Je vzadu u Pellegriniho? Viete, predstavte si, že by sme riešili teraz kultúru a boli by tu Žilinčania, ktorí by to mali v rukách. Viete, to je besné. To je besné, že až takto plasticky 3D vidíme, čo sa deje.A teraz mi dovoľte taký malý postreh povedať. Košice sú druhé najväčšie mesto na Slovensku. Primátor tohto mesta berie, myslím, teraz 400 eur mesačne, alebo to tak bude, lebo bude mať znížený plat. A tento primátor druhého najväčšieho mesta tu o chvíľku bude stáť za pultom a bude hovoriť o úspechoch slovenského zdravotníctva, a pritom mu praskajú koľajnice, mrznú mu deti pod igelitom. Rozumiete tomu? Je to v meste kultúry, vážení, to bolo európske mesto kultúry, Košice a deti mu mrznú pod igelitom. Prosím vás, to je besné, však už niekto by mal povedať aj vo svete, čo sa v tejto krajine deje. Ako môže primátor tohto mesta rozprávať, že už je toaletný papier v nemocniciach, prosím vás, praskajú mu koľajnice. Košičania, toto robí váš primátor, vám praskajú koľajnice, deti mrznú pod igelitom, pričom on tu bude hodinu čítať z papiera. Pán Čislák aspoň čo-to vedel z hlavy, to, čo mal, ale čo si dal aj z hlavy. Sem príde predseda parlamentného výboru, primátor druhého najväčšieho mesta na Slovensku a ešte aj svoje meno prečíta z papiera. Prosím vás, toto je košická klika 3D, nech sa páči, príjemné predstavenie. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 20:45 - 20:47 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pravdou je, že ja som to predchádzajúce uznesenie nečítal. A keby som bol vedel, že naši tam dávajú komisiu, pričom by ma niekto bol počúval, ja by som povedal, nepíšte to tam, lebo ak chcete niečo pokaziť, tak napíšte to tam. Čestne to priznávam. Ale teraz som tak maličký, mňa nikto k nejakému návrhu uznesenia nevolal. Ale stále platí to, čo som hovoril, keď pán Petrák čítal, tak čítal ako absolvent VUML, čo vy teoreticky môžete byť, ja ani teoreticky nemôžem byť absolvent VUML, dobre, lebo vekovo to nesedí, ale to už nechajme tak. Ja si myslím, pán kolega, že sifón, proste je to magické slovo pre školstvo, sa musí stať sifónom, viete, ako otravoval toho vrchného Bolek Polívka, že chce sifón. A vrchný mu povedal, že sa podáva iba ku káve, a Bolek povedal, že aj tak ho chce. Proste my musíme tlačiť sifón, vy ste boli schopní kúpiť sifóny deckám do školy za 300 eur (za kus), proste my vám ten sifón musíme oplieskať o hlavu vždy. Buď tie sifóny z tých škôl dáte preč, donútite tú firmu, aby dala nové sifóny, lebo my nemôžeme pre zdravie tejto spoločnosti nechať sa tie deti pozerať na ten sifón za 300 eur, lebo ich zničíme, my zničíme tú pozornosť. Čiže vy musíte donútiť firmu KVANT, neviem, čo sú to zač, nech kúpia nové sifóny, peňazí majú dosť, tie staré nech vyhádžu na smetisko, nech tam dajú nové sifóny. Toto by malo byť v uznesení. Ja keby som dal uznesenie, toto tam dám, lebo my nemôžeme donekonečna tým ľuďom hovoriť, tu sa môže robiť všetko a nič sa nikomu nestane. To nevadí, že sifón stojí 300 eur, to sa rozchodí, na to sa dá zvyknúť. Začnime od sifónu, sifón musí byť magická formulka pre problémy slovenského školstva, sifón, sifón, musí vám to drieť uši, sifón, sifón, sifón, sifón.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 19:45 - 19:47 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Chýbalo mi tam vytvorenie komisie. Ako môžete dať nejaký návrh uznesenia, ktorého vlastne úlohou je nič neriešiť a nenapísať vytvorenie komisie. Tento základ nepoznáte. To na tých večerných VUML učili. Proste, ak je nejaký problém, chcete ho odložiť, tak povedzte, že vytvoríte komisiu a tá to posúdi komplexne. Ako môžete také uznesenia robiť? Viete, už by to, mimochodom, malo byť na stoloch. Ak mám za niečo hlasovať, ja by som chcel vedieť, za čo to je. Tak dúfam, že to bude. Ja si to pozriem, dobre, ale tá komisia tam fakt chýba, vážení. Však vy ste nejakí socialisti. Vy ako socialisti tu by ste proste jasne mali postupovať v zmysle lajny. Komisia tu všetko vyrieši komisia, posúdi to komplexne. (Reakcia z pléna.) Avšak v tom texte to nečítal. No však možno nakoniec tam aj bude. Mne tam chýbalo odpratanie sifónov. Čo s tými sifónmi idete robiť? Chcete tie deti nechať sa pozerať na tie sifóny? Chcete tie deti nechať v tých triedach, kde niektorá učiteľka, niektorý učiteľ (ten slobodnejšie) povie, ten sifón stál okolo 370 eur. A ja vám poviem, ja dám iný návrh uznesenia oproti vášmu uzneseniu. Buď odtiaľ dáte preč sifóny a splachovače s tou vašou afinitou vo vzťahu k hajzlom, alebo tam potom dám návrh, že na každý ten splachovač treba nalepiť korektnú nálepku, ten splachovač bol kúpený za sumu 370 eur za vlády Roberta Fica v rokoch 2012 až 2016. To je čistá faktografia, doplňte to tak, aby bolo jasné, kto zabezpečil tie sifóny pre deti, kto ničí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 19:30 - 19:31 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja teda nechcem nejako slovičkáriť, lebo však aj mne sa stane, že sa niekedy prekecnem alebo pomýlim. Ale podľa mňa to nebolo také pomýlenie si slovíčok, pán Blanár. To je váš mentálny svet. Vy ste vo vašej reči doslovne povedali, že vy ste tam investovali spolu s poslancami 20 mil. Pán Blanár, vy ste to neurobili. Vy keby ste si spravili nejakú firmu, piekli by ste chlieb, nakúpili by ste si nejako technológiu, vtedy by ste investovali. Fakt, čestné slovo, pozrite si, kúpte si nejakú knižku ekonómie pre stredné školy alebo možno základné už školy. Vy ste použili verejné zdroje nejakým spôsobom, vy ste neinvestovali vaše peniaze. Prosím vás, my by sme sa naozaj mali zbaviť toho tvrdenia, že vy ste niečo, že vy ste tí, čo ste niečo z vrecka vytiahli, vy ste zachránili tento svet. Vy spravujete verejné zdroje a spravujete ich zle. Možno niekto menej zle, niekto viacej zle z vás to robí. Ja som pripravený rozprávať o tom, že v Žiline možno trochu je to s tým menej zle ako inde. Ale, pán Blanár, vy ste neinvestovali vaše peniaze, dobre, naozaj proste urobme switch v tej hlave, aby sme si to nemýlili. To nie sú vaše peniaze. To sú verejné zdroje, ktoré vy spravujete do určitého času. A ten sa vám skončí o chvíľu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 14:52 - 14:54 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem. Stále zotrvávam na tom, čo som povedal, môj odhad je niekde medzi tretinou až polovicou vysokých škôl, ktoré keď zrušíme, nič sa nestane. A ten východ mi tu asocioval preto, lebo som tam teraz týždeň bol a zajtra tam idem znova. Ale myslím, že vysoká škola je niekde aj na Orave, čo nikdy nebývalo, hej, niekde v Dolnom Kubíne, neviem, či aj nie v Trstenej sa dá niečo študovať. To je na smiech, vážení, si treba povedať naozaj v tomto krutú pravdu.

Viete, tie veci sa dejú preto tak, lebo sa programovo kalkuluje s tým, že si to môžete dovoliť, lebo v zásade sa tu nič neudeje. Ľud tejto krajiny nie je schopný akcie, nie je schopný proste nejakej reakcie, nie je schopný sa zjednotiť.Všimnite si, akú tu zvolil taktiku SMER, proste, áno, platy učiteľov v istom pomere sú vysoké, čo tí vlastne učitelia v Bratislave chcú? Tá taktika je funkčná, zaberá. Ja som to zas naschvál obišiel vo svojom vystúpení, snažil som sa venovať niečomu inému, ale na to, aby sme to zlepšili, a nehovoríme o tom, aké je to zlé, treba vyslať jasný signál. No a politici ho neregistrujú. Jednou z možností, ako ho vyslať, je trebárs aj prísť dneska o piatej popoludní pred centrálu strany SMER, lebo to je tá správna adresa, vážení, ak hľadáte správnu adresu, ako upozorniť na problémy v zdravotníctve a školstve, tak tá top adresa v tomto prípade je určite centrála strany SMER, Súmračná 25. A tam dneska o piatej popoludní budem mať zhromaždenie. Zoberte si tam so sebou aj rolku toaletného papiera. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.2.2016 14:25 - 14:45 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážení kolegovia, pardon, kolegyne, kolegovia, je ťažké urobiť switch z posedenia s občanmi v nejakej dedine na východe, kde ja teraz pobývam často, lebo keď je predvolebná kampaň, treba byť medzi ľuďmi, čo, zdá sa, nie všetci majú radi, pričom niektorí už si odvykli aj medzi ľudí aj tesne pred voľbami ísť, a teda, ten switch dokončím, preswitchovať sa na vystúpenie v parlamente. Ale skúsim to urobiť. Ja som to už raz dávno dal na taký bilbord, čo mám, ale je stále aktuálny, teraz výnimočne, taký výrok historický, že Jeruzalem padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy. To má súvis s nejakou históriou, nechcem to tu tým zaťažovať. A koniec koncov pravda je, nie všetko viem o tom, ale ten výrok sa mi hrozne páči. A ja si myslím, že keby sme to preniesli na našu situáciu, mne dva týždne moje dcéry nechodili do školy. Nuž keby bolo toho všetkého, to vzplanutie ducha, čo teraz nastalo, že by padol SMER, hej, lebo by sme preformátovali ten výrok, že SMER padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy, pokojne by som s tým bol konformný, pre dobro tejto krajiny. Ale odhliadnuc od toho pre dobro tejto krajiny v tom, že SMER nieže je to, čo je, ale že je tak silný, ako je, mňa zaráža to, že sme proste to dovolili, aby niekto tak silný bol, lebo tá moc korumpuje a SMER to korumpuje absolútne. Takže neviem, či sa to podarí, ale to, čo vám posledné zoberú, je nádej. Prosím vás, v školstve ja som sa nikdy nepasoval za odborníka. Koniec koncov ani nemám dokončené vysokoškolské vzdelanie, čo tu poniektorí veľmi radi často spomenú, hej, v treťom alebo v štvrtom ročníku, ja si to myslím, že to bolo v štvrtom ročníku, ma vyliali z poľnohospodárskej vysokej školy, lebo som na ňu prestal naozaj chodiť fyzicky, lebo som to nestíhal. Ale pokojne môžete hovoriť, že som to aj nezvládol, je mi to pre túto chvíľu naozaj jedno. Verte však tomu, že v tých ponovembrových časoch, korešpondenčných, by som si toho porobil, nazbieral aj zo päť v igelitke, dobre, cez e-maily, cez faxy.
A tu chcem hovoriť, mňa hrozne mrzí, čo sa stalo so vzdelaním, ako sme ho zdecimovali a jak sme tomu zobrali vážnosť. Ja som z Oravy a odtiaľ keď šiel niekto na vysokú školu, to ergo niekde šiel. Proste to bolo takým znakom určitým, že z toho chlapca raz možno niečo bude, hej. A tak to bolo chápané, prosím vás, teraz ja to zjednodušene hovorím, že nezoberú ho do roboty, ide na tú vysokú. Naozaj už dneska študuje každý. Prosím vás, u nás robia pohovor v gastronomickej prevádzke, sedí tam dvadsať mladých ľudí, z toho devätnásť študuje a ten dvadsiaty ide študovať na vysokú školu. A potom je naozaj namieste otázka, kde, preboha, všetci chcete robiť, tu všetci budeme manažéri, čo budeme manažovať, bude to Fero z Lendaku, ktorý ako jediný si ešte povie, že lopatu do ruky zoberie? My sme zdecimovali to vzdelanie. A to súvisí proste aj s tou situáciou. Ako ste poslali do školy každého, je proste zmyslom teraz mať čo najviac toho a všetci to musia skončiť, prosím vás, v tomto bol boľševik o niečo poctivejší. Za boľševika na poľnohospodárskej vysokej škole bolo MRH, sme museli vytrpieť MRH, lebo však to bola politika. Ale potom tam bola anorganická a organická chémia a hlupák, ktorý nevyletel na anorganickej, tak, garantujem, vyletel na organickej chémii. Proste po prvom ročníku tam zostalo o niečo kvalitnejšie to prostredie, ako to, čo tam nastúpilo. Prosím vás, dneska to skončí každý. To je naozaj. A to je podľa mňa peklo. To decimuje to vzdelanie. Veď to je na smiech. To je z tohto pohľadu na smiech, že robíme to preto len a len, lebo je na to kredit, peniaze a toho vysokoškoláka tak urobíme naozaj z každého.
Ja som to už hovoril v tomto parlamente, zopakujem to veľmi expresne, ja upozorňujem nielen na to, že ak človek vyštuduje, že to stálo štát nejaké peniaze, ja aj na sociologické škody na vedomí tých ľudí, ak to chlapča skončí štúdium na nejakej korešpondenčnej univerzite v Michalovciach. Proste som teraz bol na východe, som sa dozvedel, že aj tam je vysoká škola nejaká, jej detašované pracovisko. Ja Michalovčanov mám rád, ale, prepáčte, na čo je vysoká škola v Michalovciach? Veď, prosím vás, nerobme si z toho žarty, hej. Čiže to chlapča alebo to dievča skončí to štúdium, má Glade, pozrie si to, má ešte tú pečiatku a povie si, dostane 1 500 eur pri nástup do roboty, auto a telefón k tomu, lebo však je manažér, však má tam manažment nejaký manažér. A dá si inzerát do Profesie, potom čaká týždeň, čaká dva týždne. A nikto nechce manažéra zo Stropkova. A teraz čo sa stane, prosím vás. A to je tá sociologická škoda na vedomí tých ľudí, lebo čo je živšie, čo je zdravšie, tak ide umývať riady do Anglicka, hej, čo je slabšie, tak zostane doma nahnevané na celý svet s tým, aký je nespravodlivý, ako ich nikto nechápe. A máme tak jedného ďalšieho toxického, proste znechuteného, zdecimovaného človeka v republike, nešťastného, ktorý už nepôjde v montérkach, lebo však on má Glade, hej, ale bude nadávať na celý svet, o čo bol poctivejší boľševik v tom, že niekomu dal montérky a povedal: „Choď a rob“. Ja som sem kandidoval pred štyrmi rokmi a mal som vtedy heslo: „Lepšie je mať kvalitné montérky ako nekvalitný diplom.“ Nič odvtedy sa nezmenilo, ešte sa v tom pritvrdilo. Naozaj je poctivejšie dať tým ľudom kvalitné montérky ako nekvalitný diplom. Je to poctivejšie, je to férovejšie od nás. A v tom je možno aj to riešenie. Prosím vás, nemôžete študovať na vysokej škole v Michalovciach. Proste peniaze, ktoré sa ušetria tým, že nebude študovať každý, a to navyše v Michalovciach, potom môžete dať pre tých ľudí, ktorí majú teraz naozaj vnútorný pocit, že proste im treba peniaze pridať.
Zazlievam kolegom tuná z juhu, proste za každú cenu, proste to decko je jedno decko a má jeden študent pomaly zamestnanca v kotolni, riaditeľa, školníka a štyri učiteľky a kúri sa v školách možno kvôli trom deťom niekde, na čo je to dobré? Ale to nie je politicky rozumné. Oni politicky na to vsádzajú, že musia udržať školy. Ja som tu už na to apeloval nie raz, nie dvakrát. Nerobte to tým deťom. To decko nemôže vyzrieť, dozrieť v takomto demotivujúcom neaktívnom prostredí proste, dobre, ak škola nemá mať tristo detí, tak to nie je škola. Proste vy sa potrebujete socializovať v tom prostredí, potrebujete spoznávať nových ľudí, potrebujete si nájsť frajerku, nemôžete v jednej dedine zostať a umrieť. Proste veď o tom to je. A toto zazlievam, že tam sú ďalšie rezervy, ak niekto bude hľadať rezervy. A ja skončím teda s tým, že dám aj návrh na riešenie, nielen konštatovanie stavu, však takých tu ešte bude, čo skonštatujú, ako je to zlé, a aj ponúknu nejaké prípadne návrhy na riešenie tohto stavu.
Ale vyjadrím sa ešte k tomu, kde sme to dopracovali, poviem niektoré príklady k tým vysokým školám. Prosím vás pekne, ak na právnickej fakulte v Banskej Bystrici je vedúcim katedry pán Branislav Fridrich, to je to isté, ako keby učil na policajnej akadémii Al Capone alebo Vareha účtovníctvo. To je proste to isté. Keď bude Vareha učiť účtovníctvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave, je to v zásade to isté, ako keď teraz je na UMB v Banskej Bystrici. Branislav Fridrich, človek, ktorý, mimochodom, robil poslaneckého asistenta vášmu poslancovi, je šéfom, vedúcim, pokiaľ ide o ústavné právo, človek, ktorý zastupuje úžerníkov, človek, ktorý zastupuje nebankovky, človek, ktorý vymáha od desiatok tisíc biednych ľudí v tejto krajine zmenkové úroky, katedry na Univerzite, UMB v Banskej Bystrici, Mateja Bela. To už nehovorím o inej kreatúre, čo učí tuná niekde na právnickej fakulte, už ani to meno nepoviem, už ste ho štipli tak, že zabudol prísť. Prosím vás to tiež svedčí o tom, kam sme to dopracovali však na tých školách tiež nemôže učiť každý. Veď tá škola je určitým prostredím. Veď to by malo byť nejakým prostredím, to nie je maštaľ. Nemôžete prísť na univerzitu s tým, že učí vás ústavné právo právnik, ktorý zastupuje úžerníkov, dvorný právnik úžerníkov. Už odrazu ja neviem, kto je teraz rektor na tej ekonomickej, tak Vareha nejaké hodiny že by dal, keď ho pustia z účtovníctva? To by šlo, veď to je úplne to isté. Proste tam sme to my dopracovali s tým školstvom naozaj. Pomaly nikto sa tomu nečuduje, len tak konštatujeme, ako je tých škôl veľa, kto všetko tam učí a peniaze do toho lejeme a vychádzajú nám z tých škôl nekvalitní ľudia. A to je obrovský problém. Prosím vás, teraz keby na slovenskú vysokú školu prišiel Číňan, tak tam on by v pondelok nastúpil, v piatok by spravil všetky skúšky na štyri roky a zakýval by, lebo oni sú slušní, a povedal by, že ďakujem pekne, ide preč. Veď to je na smiech, my sme naozaj takto na smiech. Vyjadrením toho bol aj ten inzerát tej firmy, ktorá povedala, že nechce absolventov týchto vysokých škôl. A ja sa im nečudujem. Načo si zoberiete k sebe do prostredia niekoho demotivovaného, niekoho, kto je naučený to odflákať, niekoho, kto to má proste vybavené, načo nám je taký? Veď to sa vravelo, že nikdy si nezober do roboty bývalého policajta alebo colníka, lebo tí nie sú naučení robiť. Hej, proste načo by ste si vy zobrali z nejakého nemotivujúceho prostredia proste niekoho k sebe do spoločnosti? Tá firma, to bolo fantastické. Koniec koncov preto to bolo aj tak čítané. Proste nie sú tieto faktory dostatočným dôkazom toho, že niekde sa stala chyba, že niečo s tým treba robiť, treba si prestať zakrývať oči pred tým? Len kvôli tomu, aby nejaký maďarský starosta mal to vzdelanie, tak proste budeme tie decká tam trápiť a tie peniaze tam budeme liať? O čo je lepšie zrušiť tú školu, kúpiť autobus kvôli tým deťom? Fakt už keď vám na ničom nezáleží, tak kvôli tým deťom to urobte. Keby tu bol pán Mamojka, tak by horoval, aby bola vysoká škola v Sládkovičove. Prosím vás, načo je vysoká škola v Sládkovičove? Však extrémom bolo už to, nie je tu pán Pellegrini, že ste začali s tým. Veď už mala byť vysoká škola v maštali. Hoffmann si spravil jazdecký areál, zostala mu tam nejaká ubytovňa po Doprastave, niekto mu poradil, však sprav univerzitu. Však to už mala byť prvá maštaľná univerzita. To mala byť maštaľná univerzita v Šamoríne. Upozorňoval som na to. Však už majte rozum, majte Pána Boha pri sebe. Chvalabohu, tak aspoň mám pocit, že Pellegrini zastavil, lebo inak to už by bola naozaj tá posledná facka tomu akademickému priestoru, ktorému by sme ju my poslali, alebo ten signál, ktorý by sme vyslali s tým, že pri maštali spravili vysokú školu. Už k tomu sme boli blízko.
A to, že, ľudia, ktorí ste v tomto výchovno-vzdelávacom procese, sa nerozpakujete, a tak nakúpite tým deckám sifón za tristo či koľko eur, už je znova len vizitkou toho celého, aký je to marazmus, aký je tam hnoj, aký je tam bordel, keď do akademického prostredia vnesiete tento prvok. Tie decká nie sú hlúpe. A teraz už to vedia. Však to sa nedá skryť, že kúpite im sifón, ktorý stojí v bauMAX-e alebo niekde pätnásť eur, za tristo eur. Aký signál týmto vysielate do tejto spoločnosti? Čo hovoríte tým mladým ľuďom, aký odkaz im dávate s tým, čo sa majú učiť? Ako môžete na takej škole mať potom etiku a učiť o neviem niekom, kto hovorí o nejakých cnostiach alebo o niečom podobnom, prosím vás, pričom tam majú sa pozerať na nejaký sifón vedľa za tristo eur? Prosím vás, veď fakt aj títo darebáci, všelijakí hochštapleri žijú z toho, že proste tým deťom to zoberú. Obchádzajte školstvo, zdravotníctvo, lebo tam sú okrem primárnych škôd tie sekundárne škody na vedomí tých ľudí. Choďte kradnúť aspoň do hutníctva, keby tu nejaké bolo, ale obíďte školstvo, lebo to decko sa na ten sifón pozerá. Teraz ak chcete zachrániť celé školstvo na Slovensku, vyhádžte tie sifóny von a zavrite tú firmu alebo tých ľudí, ktorí boli spojení s tým nákupom. Ak chcete zachrániť sociologické vedomie ľudí v tejto krajine, tak to urobte. Nemôžete sa tie deti nechať pozerať na ten sifón, ten sifón nech si zoberú aj s tými splachovačmi a pozatvárajte to. Vyšlite nejaký signál, že pokiaľ v tých školách necháte tie sifóny a tie decká budú vedieť, že tie sifóny toľko stáli, tak túto krajinu načisto zničíme. Vám tu nie je hanby? Predsa, pán Číž, na betóne, na roxoroch, to sa vždycky hovorilo, na podzemných garážach, veď to je. Tu padol Rím, tu padol Rím kvôli tomu, že to chceli schovať pod zem, lebo to vám povie každý súdny znalec, pod zemou to nikto nikdy nezmeria. Dobre, tak choďte to tam kradnúť, ale obchádzajte sifón, obchádzajte školskú triedu, lebo to tie decká tam majú.
Skončím, ako som sľúbil, že poviem nejaké návrhy.
Keby záležalo tuná na niečom aj na mne alebo na našej skupine, tak by sme začali intenzívne rozprávať o tom, koľko treba pozatvárať tých vysokých škôl. Ten môj odhad je niekde od tretiny do polovice. Bez toho, aby my slzička vypadla, to je tu prvý moment.
Druhý moment je, aj tu, kolegovia, ktorých si vážim, proste vieme, ako to je, aby aj oni mali väčšie oči kvôli tým deťom, niektoré málotriedky treba pozatvárať, nie preto, že je tam málo Maďarov, že tí Maďari sa nerodia a chcú mať tam tri deti, ale preto, že inak ubližujete tým deťom. A treba pre tie deti nakúpiť autobusy a tými autobusmi ich voziť tam, kde je ich viacej. No však nech sú v kope to nevadí, ale nech ich je viac, lebo sa socializujú. O to ide. Ak necháte tie tri deti vyrásť v tom prostredí, kde najintenzívnejšie to absorbujú ako špongia v tak nemotivujúcom prostredí, kde sú traja, idú po chodbe, sa to ozýva, tak že uši z toho vypadnú, to je zle voči tým deťom. Ak chcete pomôcť tým deťom, tak treba kúpiť žltý autobus, ktorý aj po maďarsky treba popísať, že je to školský autobus, to nevadí, ale treba ich voziť tam, kde sú deti, kde sú podnety, kde sú vnemy, kde sa to decko socializuje. A okrem toho tu je dôležité, že sa tým veľa peňazí ušetrí. Čiže, znova, ak sa veľa tých málotriedok zavrie, tie autobusy sa nakúpia, tie budú jazdiť, to všetko bude fungovať, tak sa strašne veľa peňazí ušetrí. A treba dať tie peniaze, ktoré sa ušetria tým ľuďom, ktorí reálne na tých školách, verím tomu, ešte zostanú a budú učiť. Ak máte menšiu kôpku peňazí tých istých, tak potom to dajte tým. Ja nemám s tým najmenší problém.
A skončím už konečne pri tých obstarávaniach sifónov a podobných hajzlovín. Prosím vás, nedá sa to obísť tak, že by nejaké vedenie niekde na Súmračnej k tomu niečo povedalo? Napríklad by tak povedalo: „Chalani, dajte pozor, tu zo školstva to tam je to citlivé.“ Nedalo by sa to tak urobiť, že šupnete sa na tie IT-čka. Takže aj v Detve v tom kulturáku presvedčíte tých ľudí, že to IT-čko, to cédečko je hodné miliardu. Ja verím, že to zvládnete, bravúrne to vaši zvládnu. Dajte to radšej tam, ale pritom povedzte, že školstvo a zdravotníctvo, chlapi, to je citlivé, to je senzitívne, tam už je cirkus. Obíďte teda tie dva rezorty. Prípadne nedalo by sa dohodnúť, že by sa dali obísť, že by potom menej kradli alebo tam že by ste nekradli. Proste to je pre dobro, lebo to ma fakt vplyv práve na tie deti. Nenechajte sa tie decká pozerať na tie sifóny, lebo ich inak zničíte. Nemôžu byť platnou súčasťou našej krajiny, keď sa ich necháte pozerať na tie sifóny a budú poznať tú históriu tých sifónov. Čiže tretí návrh je upraviť nejako zákon o verejnom obstarávaní takýmto spôsobom. Nech to komentujú, pre mňa, za mňa, aj odborári, nech sú pri tej súťaži, pre mňa, za mňa, aj farár nech je tam z dediny, to je jedno. Ale nech je to pod veľkou kontrolou, čím väčšou, tým lepšou, lebo nemôžete zarobiť na decku. Povedali, že idú dávať deckám balíčky, pričom sa stratili. Veď by som sa tak od hanby prepadol, mám kšeft, idem rozdávať deckám balíčky, vypýtam si za to peniaze a tie balíčky nedonesiem. Kde ste to dopracovali? Čiže, áno, poďme sa rozprávať o úprave zákona o verejnom obstarávaní pri týchto citlivých oblastiach spoločenského života, kde bude platiť úplne iný režim. Bude to ako striptíz. Proste každý, kto bude môcť, tak bude sa môcť pozrieť, aká je výkričná cena na sifón, a povie: „Nezbláznite, ako môžete dať sifón za tristo eur, keď stojí 13 eur v bauMAX-e. Čiže to je to vlastne tretie, naozaj treba narábať opatrne s tým verejným obstarávaním v týchto senzitívnych spoločnostiach. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.2.2016 11:04 - 11:05 hod.

Alojz Hlina
Ďakujem veľmi pekne. Neviem presne, ako sa tá schôdza bude vyvíjať, ale dávam procedurálny návrh, keby náhodou to vyšlo tak, že by hlasovanie malo byť o piatej popoludní, vzhľadom na to, že mám neodkladné povinnosti pred centrálou strany SMER (Je tam protest.), že by sme mohli odložiť to hlasovanie na 18.00 hodinu. Ďakujem pekne. (Výkriky v sále.)
Skryt prepis