Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 13:29 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 18:12 - 18:14 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Pán poslanec Lipšic, hovorili ste tu o odvahe, o bezočivosti, o všetkom možnom, hm. A ale už ani, ani, aj to človeku zdvihne mandle, len začínate byť zábavný. To, čo ste tu teraz čítali, pán Lipšic, sa malo odohrať v rokoch tuším 2008, 2009. Nemohli by ste v tejto sále povedať, kto bol ministrom vnútra v rokoch 2010 až dvetisíc, ja neviem, jedenásť až v polovici dvanásteho roku? Kto dostával všetky zvodky? Kto jediný z tohto parlamentu mal vedieť o tom, čo sa deje? A kde, kedy o tom informoval verejnosť?
To ste si ako minister odkladali tieto vynikajúce informácie, aby ste teraz mohli to používať v tom politickom zápase, zvlášť v situácii, keď sa nikto nemôže brániť, lebo polovica vecí je tajná, ktorá sa tu odohráva? To je, pán poslanec, pre mňa bezočivosť! A to neni odvaha vystúpiť a bezočivo klamať. V tom je ten zásadný problém.
Pán Lipšic, jednu malú, drobnú vec ešte by som pripomenul. Hovorím o fungovaní tajných služieb, o zneužívaní obsahu informácií, ktoré získajú a podobne. Pamätám si, bol som členom ústavnoprávneho výboru v roku 2011, keď vyšli prvýkrát na verejnosť fakty, že z ničoho nič začal sa objavovať, v novinách sme čítali, telefonický rozhovor vtedy opozičného poslanca, dnes ministra vnútra, a podobné iné veci, kde sa preslýchajú, sa odpočúva všade a že je tendencia zneužívať to v politickom zápase. Kto bol minister vnútra, ktorého sme pozvali na ústavnoprávny výbor, ktorý nasadil taký veľmi zvláštny zamatový výraz tváre, akože čo my vám rozprávame, všetko je v absolútnom poriadku. Vy dozorujete a máte všetko v poriadku a poslanci sa do ničoho absolútne nemajú miešať, lebo to je v záujme štátu, bezpečnosti, ktorú vy zaručujete. Bolo tam dvanásť svedkov, pán Lipšic.
To je bezočivosť postaviť sa teraz a vyprávať tieto veci. Vy ste spolu s týmto pánom Galkom spoluvinníkom za to, že odpočúvanie dneska na Slovensku je samozrejmé. A iba obrovské šťastie, že sa nedeje to, čo je v Českej republike, že ľudia, ktorí to takto zneužívajú úradnú moc, sú dneska vo vyšetrovacej väzbe... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 14:48 - 14:50 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, to je neuveriteľné. Je tu poloprázdna sála, desať poslancov opozície, ale napriek tomu chcú všetci diskutovať.
Pán kolega Vašečka, vy ste mali vcelku seriózny prejav, aj ste pochopili, že naozaj ide o tajné služby a ide o zložitý, veľmi zložitý mechanizmus a že treba byť, v danom prípade rešpektovať špecifiká tohto problému. Napriek tomu ste predtým patrili k tým najaktívnejším. Dramaticky ste cez médiá, a premiér aby vám prišiel vysvetľovať a neviem čo všetko do výboru. Gratulujem vám k tomu, že ste aspoň trošku začali vnímať, o čom sú tajné služby a o čom máme diskutovať.
Pokiaľ teda jediný zmysel tejto schôdze je upozornenie verejnosti, a teda zabrániť tomu, aby sa to zamietlo pod koberec, opäť by som tomu do istej miery vedel aj rozumieť, len čakal som vo vašom vystúpení čo len jedno pochybenie aktérov tejto udalosti, ktorí si nesplnili povinnosť, ktorú majú. Sa vám zdalo, minister vám odpovedal na všetko, jak ste to tu povedali, aj keď s malým znevažujúcim tónom a podobne. No tak potom ešte čo viacej chcete?!
Sú činné orgány v trestnom konaní. Parlament neprerokováva na svojom zasadnutí činnosť orgánov v trestnom konaní. Čakal som prípadne, že teda upozorníte, že povedzmeže nemáme dostatočné kontrolné mechanizmy pre tajné služby, že teda by ste navrhli niečo, čo by bolo treba urobiť možno vláde v danom prípade. To by ako-tak patrilo do našej pôsobnosti a vtedy by to mohlo mať aspoň čiastočný zmysel, aby sme tu sedeli a počúvali ešte ten ďalší rad vecí. Ale obávam sa, že postupne to bude utlmovať, pretože už aj záujem veľmi dramaticky upadá. Len dehonestujeme tým, vážený pán kolega, parlament.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 14:28 - 14:30 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No nezávidím celkom navrhovateľom, predpokladám, že aspoň niektorí z nich už majú chuť hodiť uterák a stiahnuť návrh a prestať s týmto nezmyselným rokovaním.
Ale, pán minister, chcem vám poďakovať, že ste osvetlili pozadie kauzy a súvislosti, ktorá ju sprevádza, pretože nepochybne verejnosť, ako aj my, bola znepokojená tým, že sa údajne mal v prostredí Vojenského spravodajstva rozkrádať verejný majetok. Pravda, ak vychádzajú najavo vedomosti, že tí, ktorí sú dneska veľkými kritikmi, reprezentovali vládnu moc viac ako jeden a pol roka a výstup ich vyšetrovania bol nulový, a len teraz sa objavila táto obrovská kauza, je sám osebe presvedčivý a myslím si, že už k tomu veľmi hovoriť netreba.
Ale spomínali ste iné fakty, ktoré mne sa zdajú, že sú veľmi dôležité, a to sú fakty, ktoré súvisia s masívnym odpočúvaním na ministerstve obrany, konkrétne na Vojenskom spravodajstve, v predchádzajúcom období.
Kolegyne, kolegovia, v susednej Českej republike majú zhruba také isté právne predpisy, ako máme my, a tam sa objavilo podozrenie, že členka kabinetu premiéra dala odpočúvať cez Vojenské spravodajstvo iné osoby. A tá zhodou okolností je momentálne vo vyšetrovacej väzbe. Nie sú náhodou aktéri tejto schôdze a tejto kauzy tu prítomní, ktorí môžu mať reálne obavy z pôsobenia zákona.
Mrzí ma, že tu nie je pán poslanec Lipšic, ktorý tiež s tým nesmelým dešpektom vysvetľoval a znižoval naše argumenty vo vzťahu vtedy, keď sme prerokovávali otázky, ktoré súvisia s odpočúvaní. Dneska tu nie je.
To sú skutočne nebezpečné veci. Je cena za to, čo tu chceme dneska urobiť, za diskreditáciu tajnej služby našej vo vzťahu k zahraničným partnerom, za diskreditáciu vo vnútri, za jej totálnu destabilizáciu a podobne? Naozaj nenájdeme trošku všetci spoločne viacej aj skutočného štátnického rozumu?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 13:29 - 13:31 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán kolega, no, priznám sa, že s veľkou zvedavosťou som čakal na vaše vystúpenie a, samozrejme, aj podľa toho som zvažoval, či sa zapojím, alebo nezapojím do tejto diskusie, pretože objavuje sa tu syndróm a okolnosti, ktoré sú mimoriadne znepokojivé. Veľmi krátko v tejto faktickej poznámke.
Pán kolega, vy by ste mali byť profesionál, ste viacročný minister vnútra. Vám asi netreba vysvetľovať niečo o špecifickom charaktere tajných služieb, o špecifickom charaktere kontroly, o špecifických nástrojoch kontroly, ktoré máme k dispozícii, výbor, ktorý kontroluje, ktorý je neverejný principiálne, s tým, že predsa všetci veľmi dobre vieme, že ak chcete diskreditovať tajnú službu, tak treba nejaký škandál zverejniť a tým ju skutočne dôsledne znefunkčníme a hlavne stratí schopnosť konať vo veci.
Vy neatakujete prácu, výsledky, výstupy, ale hovoríte o tom, že teda v prostredí tajnej služby, Vojenskom spravodajstve, sa mali zneužívať finančné prostriedky. Ak by ste kritizovali nástroj kontroly, ktorá je zatiaľ nefunkčná, že treba nejakú inú, alebo nekonajú orgány, ktoré sú na to určené, tomu by som rozumel. Ale o tom nehovoríte. Hovoríte len o kauze a 90 % dôvodov, ktoré uvádzate preto, že treba rokovať v parlamente o týchto veciach, sú, vlastne vylučujú túto potrebu, pretože to jednoducho nejde.
Takže, vážený pán kolega, obávam sa, že skôr tu prevážil moment politizácie problému, politickú kauzu, ktorú treba nejakým spôsobom využiť vzhľadom na problémy v strane, v ktorej ste, a zneužiť na to parlament.
Myslím si, že veci, o ktorých hovoríte, ako je používanie finančných prostriedkov, sú skutočne veľmi vážne, ale v prostredí tajných služieb sa tým musia zaoberať špecializované orgány.
Otázka vyšetrovacieho výboru. Pamätajú si ešte všetci poslanci dnešnej opozície, ako boli proti tomu, aby sme zriadili vyšetrovací výbor?
Zatiaľ toľko, pán... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2013 16:02 - 16:04 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No, je okrídlené rímske, že "keby si bol býval mlčal, bol by si sa stal filozofom", ale nevydržím, vážené kolegyne, kolegovia, aj ma to bude mrzieť, mám 60 rokov a možno som vypočul a prečítal stovky prejavov, ale toto, čo tu odznievalo doteraz, to prekonalo dramaticky kategóriu možného, o čom som si myslel, že tu môže odznieť. To ja mám s tým obrovský problém a chcem oceniť pána kolegu, že jediný prejav, ktorý tu odznel a mal náznaky elementárnej parlamentnej kultúry, to znamená, pracoval s tým, čo sme tu prerokovávali, to znamená návrh zákona, pracoval s textom z toho zákona a vysvetľoval okolnosti, ktoré súvisia s tým zákonom.
To, čo som sa tu všetko dozvedel, arizácie, jedna znôška vecí, ktoré jednoducho ma hlboko presahujú, pretože my tu sa zaoberáme správou štátu. Správa štátu má veľmi vážnu technológiu.
Vážený pán kolega, v tejto súvislosti chcem osloviť pána Škripeka, ktorý z nás urobil polovicu tu, že alkohol, alkoholici a niečo podobné. Ja si nemyslím... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou).

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, reagujte na predrečníka.

Číž, Miroslav, poslanec NR SR
Hovorím pánovi kolegovi o tom, v akom kontexte odznieva jeho vystúpenie, pán kolega. Len chcem v tejto súvislosti teda aj vám povedať, že myslím si, že správa štátu vyžaduje jednu elementárnu vec, aspoň elementárne intelektuálne predpoklady pre zvládanie tých zložitých procesov, ktorými sa máme zaoberať. My sme zrkadlom spoločnosti a máme v primeraných štruktúrach, v primeranom spôsobe myslenia zvládať veľmi zložité a komplikované veci.
Korupcia je fenomén, ktorý sprevádza štát, možno ak trvá 6-tisíc rokov, tak 6-tisíc, ak 8-tisíc rokov, tak 8-tisíc rokov, podľa jednotlivého historika. Máme k dispozícii dneska celý rad nástrojov, ako sa zvláda v iných štátoch, môžme komparovať, môžme hľadať riešenia u nás.
Vyprávať o tom, že Fico má pravdepodobne meniť sudcov, má vymeniť a nahradiť vyšetrovateľov a podobne, je hrubá neznalosť elementárnych mechanizmov správy štátu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2013 12:07 - 12:09 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, vážený pán kolega, veľmi pozorne som vás počúval a nepochybne z vášho vystúpenie vyplynulo množstvo impulzov, na ktoré by bolo treba reagovať, ale, bohužiaľ, tá faktická limituje. Takže iba k tým niektorým.
Gratulujem vám k tomu, že v tom predchádzajúcom vašom vystúpení ste podľa komentárov mali vtipné a dobré vystúpenie. Problém je, že ste dôsledne zaviedli verejnosť. Mám na mysli teraz ten zákon, ktorým sa regulovala povinnosť občanov hlásiť opustenie republiky na čas dlhší ako 90 dní. Našťastie, už v komentároch tá bublina spadla. A keďže v politike aj tá dôveryhodnosť je veľmi dôležitá, pán kolega, tak rozmýšľam nad tým, že do akej miery to bola nevedomosť, alebo len číry účel, alebo až populizmus.
Hovorím to len preto, lebo rovnako vás pozorne počúvam v tejto sfére, a hovoríte o školstve. Pán kolega, o tom, že školstvo je finančne poddimenzované, o tom svedčí táto správa. Táto vláda po dlhom čase auditovala stav školstva a veľmi seriózne a vážnym spôsobom pristúpila k riešeniu a dokonca teda predložila vlastne programový dokument, v rámci ktorého naznačuje, ako tento zlý stav možno riešiť. Vy hovoríte o tom, že tam majú byť nejaké, fixované v správe nejaké čísla vo väzbe na pravidelné navyšovanie. Veď to v správe nejde! Viete veľmi dobre, že toto, ak to schválime, stane sa súčasťou vlastne programového vyhlásenia vlády a rovnako potom, samozrejme, minister bude musieť pracovať na implementačnom procese. To je teda úplne jasné.
No ale jeden taký malý, drobný ešte, prepáčte, politický, polemický vpich, povedzme že. Ja si zúfalo hľadám v pamäti, kedy ste hovorili v čase, keď ste boli súčasťou vládnej koalície, počas vlády pani Radičovej, kde ste vystúpili s takýmito požiadavkami. A ja si nespomínam, pán kolega. Takže možno mi obnovíte pamäť, pokiaľ mi ju obno... Pritom vplyv, ktorý si pamätám, vaša štvorčlenná skupina politicky mala, vedela vo vhodných situáciách primerane využiť. Na to si všetci... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2013 16:57 - 16:59 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kollár, veľmi pozorne som si vás vypočul, veď nepochybne patríte k elite pravicových ekonómov v našom parlamente a pravdepodobne aj predtým tí rakúski vlastníci tej banky asi vedeli, prečo si vás zobrali do funkcie. Napriek tomu som sa snažil zaradiť to vaše vystúpenie do toho portfólia ďalších vystúpení pána Kaníka, prípadne bývalého ministra financií. Viete, pre mňa je nepochopiteľná jedna vec, lebo dosť často bola téma okrem iného teda rastová a šetriaca ekonomika, že o tej šetriacej existujú predsa zásadné materiály z Medzinárodného menového fondu. A tak zásadné, že sú o nich veľmi vážne diskusie na všetkých fórach. A viete, to, že ten zásadný rozpor, ktorý tu je, že nepochybne štát musí odstraňovať neproduktívne výdaje, ale pre pána Kaníka sú neproduktívne výdaje na sociálne dávky pre ľudí, ktorí zomierajú a ktorí týždeň pred tou výplatou už nemajú čo jesť.
Jak ten, koľko toho sociálneho cynizmu táto spoločnosť ešte znesie. Viete, je veľmi zaujímavé to porovnanie Hollande, Francúzsko, hlupáci, ktorí nechápu ekonomické zákony. Francúzsko je posledná krajina v Európe, kde ešte vzťah spoločnosť a ľudia, ktorí v nej žijú, a vlastníci výrobných prostriedkov je ako-tak vyrovnaný. Že ešte tí ľudia si môžu niečo povedať a ešte si môžu efektívne hájiť svoje záujmy. A pravdepodobne ukazuje sa, že tie fakty, ktoré práve daňová nedisciplína a znevažovanie elementárnych otázok daňovej etiky, veď tých 32 biliónov amerických dolárov, ktoré sú v daňových rajoch, je obrovské číslo.
Majetkové nožnice sú obrovské medzi ľuďmi a ani na sekundu nevieme tieto faktory aspoň trošku dostať do nejakého zmysluplného kontextu vo väzbe na to, o akej, o akých ekonomických pravidlách hovoríme. Naozaj sa dá ešte viacej ožobračovať ľudí tejto krajiny, zvlášť tých posledných 40 % z príjmového rebríčka? Takže (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2013 21:33 - 21:35 hod.

Miroslav Číž
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2013 11:33 - 11:35 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, Ľudo, tie vaše vystúpenia, aj tvojho predsedu strany, aj tvoj, bol ako jediný zatiaľ za SDKÚ, aj tvoje vystúpenie si vypočul jeden pán poslanec. Pravdepodobne by sa cítili trápne tu sedieť. No sú tragikomické, v pomere 90 % tragické a 10 % teda už komické.
Akosi sa nedá celkom zabudnúť, že teda ten text tých nahrávok, ktoré má mať verejnosť k dispozícii, majú ľudia už k dispozícii, čiže táto veľmi smiešna taktika tzv. red herring, hovoria tomu Angličania, o tom červenom "haringu", že: "Sused, ukradli ste mi pol metra dreva!" "A čo to vyprávate? Veď vy nechodíte do kostola!"
Teraz tuto nehovoríme o financovaní politických strán a veľmi radi by sme sa s tebou o tom porozprávali. Len, Ľudo, ty trpíš predstavou, že teba verejnosť vníma ako čestného, statočného podnikateľa, ktorý má čistý štít a bez problémov môže morálne hodnotiť spoločnosť. Dobre, keď SDKÚ myslí, že to je takto, nech sa páči, len naozaj ide o veľmi vážne veci.
Ako dokážete pri elementárnej snahe o vlastnú dôveryhodnosť urobiť hlavný problém Gorily, či bol Fico v nejakom byte alebo nebol?! Bez nahrávky, verejne tá pani predsedníčka vlády, ktorá jediná dokázala, podľa vás, bojovať a vyšetrovať a neviem čo, ku ktorej pán Haščák ako hlavný aktér tejto kauzy chodieval na pravidelné raňajky! Takže s týmto diskutovať netreba a ani nebudeme vstupovať do tejto diskusie. Naozaj je potrebné, aby tak masívne rozkrádanie, ktoré naznačujú materiály, ktoré sú v Gorile, ktorej aktérmi sú členovia tvojej strany, Ľudo, tvoji kandidáti, so všetkým, aby sme hlavne do budúcnosti vytvorili stav, že sa to už takto robiť nesmie.
Skryt prepis
 

1.2.2013 13:20 - 13:24 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte teda k rozprave zaujať krátke stanovisko.
Pán Hlina, počul som od viacerých múdrych ľudí u nás v klube, že absolútne nemá význam sa s vami pustiť do akéhokoľvek rozhovoru, lebo je zaručené, že kultúrneho a zmysluplného dialógu sa s vami nedočkám. To je prvý zásadný problém. Ale napriek tomu si myslím, že naozaj našou povinnosťou je rešpektovať sa ako kolegov, lebo každý z nás má nejakú legitimitu voličov, ktorí nás sem poslali.
Pán Hlina, ďalší rozmer, ktorý tu je, okrem obrovského množstva agresivity a všeličoho možného, čo nechcem komentovať z tejto pôdy, existuje niečo, čo je ako parlamentarizmus a my naše rokovanie v parlamente máme upravené rokovacím poriadkom. Je to preto, pretože nás je tu 150. A každý z nás má nejakú predstavu, chcel by o niečom hovoriť, má nejaké priority a vzhľadom na to, že kto trošku niečo vie o parlamentarizme, vie, že za tých okolností by tento 150-členný ansábel nebol uriaditeľný, a preto sme si zákonom schválili rokovací poriadok, ktorým vy, ak dovolíte, principiálne pohŕdate. Principiálne a vedome sám ho nedodržiavate, ale zabúdate, že to je zákon. Nechcem urobiť záver, že pohŕdate všetkými zákonmi, lebo tým by som sa začal správať tak, ako sa správate vy.
Pán poslanec, musím vám povedať, že o veciach, o ktorých ste hovorili, nemáte ani páru. Netušíte o tom, aká je právna úprava priestupkov k poslancom, nesledujete vôbec, aký je zmysel tejto úpravy, čo sa kedy stalo. Ale tragické je, že o týchto všetkých veciach sme hovorili v prvom čítaní. Vtedy sa posudzuje návrh zákona, ako taký zmysel v kontexte na iné právne normy a podobne. Dneska prerokovávame to, čo sa vo výboroch prerokovalo, diskutujeme o prípadných pozmeňujúcich návrhoch. To, čo ste tu predviedli, tú bezmedznú exhibíciu, dehonestuje tento parlament a ja sa teda na tom ďalej nechcem podieľať.
Len veľmi krátko. Tento návrh zákona spôsobil to, že v čase, keď poslanci disponovali priestupkovou imunitou, tak v takom prípade sme v jednej z noviel, ešte v čase, keď platila táto úprava, dali aj povinnosť, že aby sme teda predsa len zväčšili tú možnosť kontroly poslancov pri priestupkovej imunite, že teda budú policajti oznamovať každý priestupok policajta (pozn. red.: správne má byť "poslanca") do Národnej rady. Už vtedy, v predchádzajúcom období ale mandátový výbor zistil, že nemá kompetenciu, aby čokoľvek s týmito oznámeniami robil, pretože on má presne zákonom stanovenú pôsobnosť, veci, ktoré súvisia s prísahou Slovenskej republiky, a ďalšiu veľmi dôležitú, sú vzťahy medzi poslancami a prípadné urážky medzi poslancami, pán kolega. To sú zásadné veci, ktoré máme k dispozícii v rámci našich kompetencií.
Na základe toho, keďže už poslanci nedisponujú priestupkovou imunitou, výbor pristúpil k tomu za tých okolností oznamovať výboru priestupky poslancov, ktoré sú známe, ktorí sú postihnutí ako každý iný občan, a výbor nemá žiadny mechanizmus, aby čokoľvek s týmito vecami robil, už len z toho dôvodu, mimochodom, čiže pokiaľ je poslanec normálnym poslancom, tak platí ústavné právo a ústavné ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že nikto nesmie zbierať nejaké hanlivé a iné údaje o nejakých ľuďoch, pokiaľ na to nie je zákonné zmocnenie.
Čiže v danom prípade výbor nespravil nič, len veľmi krátku a malú novelu, že jednoducho túto povinnosť Policajného zboru oznamovať priestupky poslancov zrušil.
Dôvody, ešte raz, práve preto, pretože nemá s nimi čo robiť, nemá dokonca ani právomoc ich brať na vedomie podľa zverenej kompetencie. To je celé.
Ďalší problém, ktorý tam bol, vzhľadom na to, že ešte v tomto priestupkovom zákone bola uvedená povinnosť, že v danom prípade sa oznámi, ak nie je možné vykonať priestupkovú právomoc, pretože tá sa nedotýka len poslancov, dotýka sa sudcov, prokurátorov, ústavných sudcov a podobne, tak vo väzbe na poslancov nemôžeme oznámiť nadriadenému poslancovi spáchanie tohto priestupku, pretože formálne právny systém, právny systém neupravuje nejakého nadriadeného pre poslancov, naopak, zdôrazňuje ich právo na absolútne slobodnú vôľu a na to, že sú neriadení.
Takže to sú tak samozrejmé veci, že ani v náznaku ani u ľudí, ktorí majú povedzmeže ostrý a vyhranený vzťah k imunite poslancov, v danom prípade nevznikla pochybnosť.
Pochybnosť vznikla len tam, kde principiálne odmietame skutočné poznanie stavu, poctivé štúdium právnych predpisov, poctivé skúmanie právneho prostredia, ale bez prípravy a veľmi populisticky a s hlbokou neznalosťou potom otravovať tento parlament totálnymi nezmyslami.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis