Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2013 o 15:29 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 31.5.2013 10:20 - 10:22 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, kolegovia, spravodajská správa k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Fecka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov (tlač 493), v prvom čítaní.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma určil za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Fecka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov (tlač 493). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom poslaneckom návrhu zákona.
Uvedený poslanecký návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky v stanovenej lehote. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky posúdil uvedený návrh a zaradil ho na rokovanie dnešnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.
Konštatujem, že uvedený poslanecký návrh zákona spĺňa po formálno-právnej stránke všetky náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Zo znenia poslaneckého návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje všetky požadované informácie. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na tom, že po rozprave odporučí uvedený poslanecký návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 26. apríla 2013 č. 473 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby poslanecký návrh zákona prerokovali tieto výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby určené výbory predmetný poslanecký návrh zákona prerokovali v termíne do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2013 18:20 - 18:22 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem ti pekne, Martin, za tvoj príspevok. No vystihol si tam presne to, na čo sú tie rodinné podniky, rodinné malé farmy. Ono, problém v súčasnosti je taký, že veľké poľnohospodárske podniky pestujú prevažne na predaj. To znamená, že pokiaľ majú jednostrannú produkciu, teda len rastlinnú výrobu, nemajú to kde spotrebovávať, tak to dávajú, dávajú preč. Možno niekde do výroby, možno niekde úplne inde. Taký podnik, ktorý má aj rastlinnú, aj živočíšnu výrobu, vie si veľakrát vykryť tieto zdroje. Ale je ich, žiaľ, málo a práve to je problém, že to pestovanie, keďže je istým spôsobom dotované, preto máme tie žlté lány, ako si spomínal, a tieto produkty odchádzajú preč a neostávajú ako krmoviny pre dobytok a zvieratá u nás. No a potom sa musí, musia krmoviny draho nakupovať úplne inde a prípadne ešte zo zahraničia. Tým pádom sa predražuje chov zvierat, no a, samozrejme, cena potom mäsa pre konečného spotrebiteľa je vysoká. Dovážajú sa lacné sajrajty zo zahraničia.
Práve tieto malé rodinné farmy fungujú úplne iným princípom a pokiaľ si majú niečo dochovať, tak si k tomu aj dopestujú vlastné krmoviny, čo je omnoho širšie využitie daného územia, čiže danej poľnohospodárskej pôdy, ktorú oni obhospodarujú. No a pokiaľ ich je viacej na tej pôde a robia skutočne ako rodinný podnik, tak majú záujem na tom, aby robili dobre, robili v prvom rade pre seba a potom nadprodukciu mohli predávať povedzme z dvora, čo už sú, samozrejme, ďalšie možnosti odpredaja domácich výrobkov. Ale, samozrejme, robia kvalitu, pretože oni nemajú záujem na tom, aby nejak zarábali, pretože na malom množstve sa zarábať nedá, hej. Takže toto sú možnosti, ktoré by im mala priniesť práve aj zmena takéhoto zákona, o ktorom si, Martin, hovoril teda vo svojej rozprave.
Teda ďakujem takisto navrhovateľom a ja takýto zákon podporím takisto.
Skryt prepis
 

30.5.2013 9:07 - 9:09 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Dovoľte mi predniesť spravodajskú informáciu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, tlač 474, v prvom čítaní.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom poslaneckom návrhu zákona. Uvedený poslanecký návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky v stanovenej lehote. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky posúdil uvedený návrh a zaradil ho na rokovanie dnešnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.
Konštatujem, že uvedený poslanecký návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke všetky náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia poslaneckého návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje všetky požadované informácie. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na tom, že po rozprave odporučí poslanecký návrh zákona prerokovať v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 26. apríla č. 465 podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby poslanecký návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby určené výbory predmetný poslanecký návrh zákona prerokovali v termíne do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2013 16:11 - 16:13 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán navrhovateľ, vážení kolegovia, kolegyne, pred chvíľkou sme tu mali dosť ostrú diskusiu na tému jedného zákona, naopak, teraz by som povedal, že je to veľmi príjemné.
Ja by som chcel týmto poďakovať kolegovi Baškovi za takúto novelu zákona, ktorá pomôže rôznym skupinám ľudí.
A chcel by som ešte poukázať na jednu skupinu ľudí, ktorým dokáže táto novela pomôcť. A to sú včelári, pretože, áno, týka sa to presne včelínov na kolesách, ktoré sú stavané na rôznych podvozkoch. A keďže nie sú vyrábané hromadne, každý si ich urobí svojsky, domácky. No a neviem si predstaviť, že by mal včelár dostať ŠPZ-ku. Okrem toho neviem, kto z vás je včelár. So včelím úľom sa musí narábať opatrne pri prevoze. Takže nemôže ísť ani nejakou extra veľkou rýchlosťou, preto nemusí ani spĺňať nejaké štandardy na brzdy a podobné záležitosti, pretože tam je iné nebezpečenstvo, a nie nebezpečenstvo nejakej zrážky.
Len možno pri tých poplatkoch by som sa chcel ešte opýtať, či prípadne by sa to nedalo zapracovať, prípadne prejednať s ministerstvom financií, že včelár napr., po prvé, potrebuje prejsť možno aj komunikáciou I. triedy, či to nevadí, že len prejde, a potom bolo by fakt lepšie, keby ten poplatok bol, povedzme, na to dlhšie obdobie. A jemu ale pri tom prevoze toho pojazdného včelína, povedzme, dvakrát, trikrát za tú znášku z jedného územia na druhé územie možno aj by to bolo veľa. Takže len to dávam na zváženie, ale ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2013 15:29 - 15:31 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán podpredseda Figeľ, ďakujem vám veľmi pekne, že ste vystúpili aj vy ešte na konci tejto rozpravy, pretože ešte ste mi ozrejmili jednu vec, na ktorú som ja pozabudol vo svojej rozprave, vo svojom príspevku. A to je práve bod 1 §1, ktorý sa tam dopĺňa. A tu treba dať pozor, pretože to je ďalšia nuansa, ktorá vylepšuje ešte to prostredie, ktoré umožňuje ten odsek 3. Takže prečítajme si písmeno a): „uskutočnenie tejto stavby je nevyhnutné na zabezpečenie prevádzkovania činnosti významnej investície podľa odseku 2, s ktorou technicky, technologicky alebo logisticky súvisí“. Takže tu sa nejedná len o jednu stavbu a vôbec to už potom nemusí byť 100 mil., stačí, keď s tým nejako logisticky súvisí a môžeme tam zase dať ďalšiu stavbu. Takže stačí, že už jednu máme a tá nemusí byť ani firmou, ktorá je na Slovensku, takže môže to byť nejaký zahraničný investor, ktorý tu už je, ale potrebuje niekto ešte nejaké ďalšie. Logistická súvislosť sa vždy nájde, pretože tú vieme vymyslieť.
A ako už povedal kolega Poliačik, je tu kopec takých vecí, ktoré sú spochybniteľné a interpretovateľné rôznymi spôsobmi. Toto je zlý zákon. Zákony sú na to, aby sa nedali obchádzať, alebo mali by byť teda na to, aby sa nedali obchádzať. Majú byť jednoduché a zrozumiteľné. Ale tu máme práve pocit, že sa predkladajú práve zákony, ktoré sú zložité, sú tam práve také skomoleniny, aby sa dali veľmi jednoduchým spôsobom obchádzať. A skutočne tu hrozí, že veľmi jednoduchým a laxným prístupom sa dá siahnuť na majetok občanov Slovenskej republiky, aj napriek tomu, že tu pán navrhovateľ krúti hlavou, že to nie je pravda. No pokiaľ sa k tomu vyjadrilo toľkoto ľudí a toľkoto ľudí tvrdí vám to isté, tak asi to pravda bude. A treba sa nad tým zamyslieť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2013 15:03 - 15:05 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Nuž kolega Novotný sa opýtal, na čo je takáto novela. No určite je na to, aby účelovo poslúžila skupine ľudí.
Ešte raz sa vrátim k tomu, čo je vlastne v tom bode menené a čo už tu povedal kolega Poliačik, zobral mi to práve z úst, čo som mal nachystané. A ja to zopakujem ešte raz. Je tam menený bod A, ktorý akurát zvyšuje hranicu z 1 mld. slovenských miliónov korún na 100 mil. eur, čo je bývalých 3 mld. korún. Ale hlavne mení bod B, ktorý bol asi tŕňom v oku, prečo sa nemohli uskutočniť takéto veci už omnoho skôr. A práve tam je ta matematická hračička, že sa využíva disjunkcia namiesto konjunkcie. Pre tých, ktorí nerozumejú matematike, a možno ani pán predkladateľ nerozumie tomu, tak ja to vysvetlím. Je to spájanie dvoch výrokov, keď sa spájajú slovkom „a". A musia byť splnené všetky podmienky, aby ten výrok bol pravdivý. A pokiaľ sa spoja spojkou „alebo", čo je tá disjunkcia, tak sa vylučujú a stačí keď platí len jedna z nich. No a vy tuná krásne uvádzate, že stačí, keď budú národohospodársky významné alebo ich realizáciou alebo uskutočnením. Takže tam vôbec nemusí byť uskutočnenie, stačí len realizácia. Čiže odstránite tam niečo. A tak ako povedal kolega Poliačik pred chvíľkou na reakciu k pánovi Novotnému, tak presne treba tam dať „a" a ešte aj určiť, že to musia byť trvalo udržateľné miesta, pretože tu nie je napísané nakoľko, na aký dlhý čas tých 300 miest bude vytvorených. A to je to, čo som hovoril v predošlej faktickej poznámke, že stačí to na jeden deň, vy to vykážete a máte vec vybavenú. Predsa všetkým nám ide o to, aby tam sme vytvorili trvalo udržateľné pracovné miesta a nielen tak vymyslené, ktoré budú vyhovovať len určitej skupinke ľudí. A toto všetko sú podozrenia, ktoré z tej novely zákona vyplývajú, takže je to spochybniteľné ako relevantný nástroj.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2013 14:27 - 14:29 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Lojzo, ty si včera hovoril v jednej časti vo svojej rozprave, že prečo sa to deje cez návrh poslancov. No je to veľmi jednoduché vysvetlenie, pretože sa obchádza riadny legislatívny proces a, samozrejme, celé pripomienkové konanie. Takže takýmto spôsobom sa dostávajú zo strany SMER zákony, ktoré majú poškodzovať ľudí.
Keď si hovoril o tých jednotlivých bodoch, osopil sa na teba jeden z predkladateľov. No a ja si nemôžem pomôcť, ale je napísané v tom § 1 ods. 2 písm. b), že „je národohospodársky významná alebo jej realizáciou alebo uskutočnením sa vytvorí najmenej 300 pracovných miest". Ale okrem toho sa tam nepíše, na aký dlhý čas sa má vytvoriť tých 300 pracovných miest. Takže tu je tiež, že zamestnáme na jeden deň 300 ľudí, potom ich pošleme do fuču a máme vystarané. Takže toto je ďalšia taká chybička, ktorá se tam vloudila soudruhům, že jó. Takže toto je taká ďalšia nuansa, ktorá sa tu nachádza.
No a ja už chcem povedať len jednu vec, že tu týmto zákonom napínajú ľudí už naozaj ako gumičku, ale každá gumička sa dá napnúť len dovtedy, kým nepraskne. A ja sa obávam toho, aby táto smerácka gumička, keď praskne, náhodou niekoho nepoštípala.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2013 18:41 - 18:50 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Nuž, opäť tu máme jeden zo zákonov, ktorý je veľmi nebezpečný. A už sme si zvykli na to, že vládna strana, pokiaľ príde s nejakým zákonom, tak už vopred je uštrikovaný na mieru niekoho. Ja sa preto hneď v úvode opýtam, že pre koho je pripravovaný tento zákon. Je to pre zlato v Detve? Urán v Košiciach? Ropovod cez Žitný ostrov? Vodná nádrž Slatinka? Alebo nejaké iné, o ktorých ešte nevieme? No v každom prípade sa dozvieme, pretože tento zákon si vy odsúhlasíte, si ho schválite, takže prejde zrejme v takej podobe, ako je predložený. Ale treba si dať pozor, pretože na dva a pol stranách, taký krátky zákon, ešte aj s veľkými medzerami, ale veľmi nebezpečný vplyv na majetok občanov Slovenskej republiky.
Ja v úvode poviem dve také veci. Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe. A to druhé: to, čo robíš ty, sa ti trojnásobne vráti, aj to dobré, aj to zlé. Toho dobrého vládna strana robí veľmi málo. Toho zlého je však dosť. No a ja im neprajem síce nič zlého, ale, ako som hovoril, vráti sa im to. A dokonca možno by som povedal, že sa im to až vypomstí, ale to trošku neskôr.
Nerob iným, čo nechceš, aby iní robili tebe. To sa presne môže vrátiť v tomto zákone, pretože, pokiaľ sa schváli v takejto podobe, tak ako som hovoril, je veľmi nebezpečné a môže sa dosiahnuť istý precedens. Môže totižto nastúpiť po ďalších voľbách iná vláda, ešte bezcharakternejšia, ktorá si jednoducho povie, že tí smeráci ma nahnevali, tak ja sa im idem pomstiť. A povie si, budem mať vládu, kde budú všetci zajedno, za spoločné, a jednoducho si povie, že no tak my si povieme teraz, že ideme si spraviť nejakú stavbu, ktorá bude významnou investíciou, zavoláme si k tomu nejakého partnera IT, ktorý do veľmi malej budovky, skrinky vie natrepať IT- techniky za 100 mil. eur, za 150 mil. sa to dá bez problémov v dnešnom svete IT. A povieme si, že táto IT - stavba bude stáť na mieste Ficovej rezidencie. Ako sa to volá? (Výkrik v sále.) Bonaparte. Super, vyvlastníme pozemok, zvalíme budovu, postavíme si tam niečo nové.
Toto isté sa môže stať ale aj na iných pozemkoch. A to isté sa môže stať ale aj teraz. A takto jednoducho môžu občania Slovenskej republiky prísť o svoj majetok. Len kvôli tomu, že si niekto povie, že akože ideme robiť významnú investíciu. Pochopil by som, keby všetky tieto klauzuly, ktoré sú vymenované v bode a), v bode b) a v bode c) boli previazané slovíčkom "a". To znamená, že museli by platiť všetky súčasne. Ale pokiaľ je tam nič, alebo slovíčko "alebo", napríklad v bode b) "je národohospodársky významná alebo na jej realizáciu alebo uskutočnenie sa vytvorí najmenej 300 nových pracovných miest".
Takže je národohospodársky významná. Čiže ani tých 300 pracovných miest nemusí byť ako podmienka, stačí, že si vláda povie, že je to národohospodársky významná investícia. To môže byť ktorákoľvek, pretože ktorákoľvek má nad 150 mil., môže takéto kritérium splniť. Ale stačí to deklarovať. Kde je tu napísané, že musia byť dopredu predložené projekty s rozpočtom, s reálnym rozpočtom? Pretože do rozpočtu sa samozrejme dá napísať všeličo. Papier znesie veľa, už sme to tu veľakrát zažili. Alebo za c) "vláda Slovenskej republiky o nej rozhodla, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme". Vláda rozhodne o verejnom záujme, nie verejnosť. Vláda rozhodne o verejnom záujme. Takže vláda si jednoducho povie, že toto je vo verejnom záujme, tak to ideme vyvlastniť. Opäť je to veľmi nebezpečné a pri tomto zložení vlády obzvlášť.
Darmo krútite hlavou, kolega. Tak ako sa rozkrádajú tuná peniaze z eurofondov a nie, hovorí sa, že nie je, peniaze na učiteľov, na zdravotníctvo, na ďalšie veci, tak ja mám pochybnosť o tom, že sa budú reálne robiť rozhodnutia, čo sú investície významného charakteru, že čo je verejný záujem. Skupinka ľudí rozhodne, čo je to verejný záujem. Ale ja mám pochybnosti o ľuďoch, ktorí o tomto procese budú rozhodovať. Tak mám obavy a skutočne mám obavy o majetok ľudí na Slovensku, lebo takto ten zákon pripravený je. Takto je postavený.
Dneska, hovorilo sa teda, že ten zákon utvrdzuje podmienky, že už to nemôže byť, v podstate ešte v bývalých korunách, miliarda, ale 3 mld., teda 100 mil. eur. Že tam musí byť vytvorených tristo pracovných miest. Ale nemusí, lebo stačí, že vláda si povie, že to je národohospodársky významná. Takže tých tristo miest nie je potrebných vôbec, lebo je tam slovíčko "alebo". Že sa rozhodne vláda, že si to pomenuje ako verejný záujem.
Žiaľ, toto sú chabé podmienky na to, aby ste nás presvedčili o tom, že ten zákon je určený pre to, aby sem skutočne prišli významné investície, ktoré budú dobré pre občanov Slovenskej republiky. Máme taký dojem, že je to skutočne naštelované a nachystané už pre niekoho, kto si tú investíciu tuná chce realizovať a má problémy s pozemkami, pretože niekto jednoducho nechce.
A čo je ešte nebezpečnejšie, z tohto celého procesu sa vylučujú obce a mestá. To znamená, že občania dotknutých miest a obcí si už nebudú môcť do toho povedať svoje. Jednoducho sú z tohto procesu vylúčení. Stačí, že si to povie vláda. Takže tu sa obchádza občan Slovenskej republiky, ktorému sa v konečnom dôsledku siahne na majetok. A nielen teda občanom, to sa môže siahať aj na majetok miest a obcí. Je to veľmi nebezpečné.
Ak to chceme upravovať, tak to upravme, ale trošku iným spôsobom. Pokiaľ to platí doteraz, zvýšme tú hranicu. Ale nieže o tom si rozhodne vláda. Vláda môže dať návrh, ale rozhodovať bude niekto iný. Aj dneska rozhodujú súdy o vyvlastnení. Ale treba postaviť jasné kritériá na základe čoho. Nie si len povedať, že no toto je pre nás najlepšia alebo vhodná investícia vo verejnom záujme, tak ideme vyvlastňovať. Povedať jasné kritériá. A nielen takéto, ktoré sú spochybniteľné. A určiť súdu lehotu, aby nemohla vznikať obštrukcia. Toto je, si myslím, riešenie. Lebo súd, keď bude zase konať 30 dní, 60 dní, 90 dní, naozaj môže niektoré veci spomaliť. Tak ak to chceme riešiť, tak dajme striktnú lehotu, dokedy musí súd rozhodnúť o vyvlastnení, ale vyvlastnení na základe znaleckého posudku, aby občan nebol škodný. Nieže sa to vyvlastní len tak. Občania prídu o majetok, lebo si niekto povedal. Lebo sa pôda a pozemky môžu dostať do nesprávnych rúk developerov, ktorí doteraz majú problém s tým, že občania nechcú jednoducho ustúpiť, že nechcú ustúpiť obce a mestá.
Takže tento zákon v takomto prevedení, v takomto predložení je zlý. A upozorňujem na to, že sa môže obrátiť proti navrhovateľom. Stačí si to len premyslieť trošku v hlave. Skúste sa nad tým zamyslieť. Ja ho v takejto podobe určite nepodporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2013 17:23 - 17:26 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci, dneska doobeda, už to bolo spomínané, mali sme tuná správu šéfa NKÚ. Vystúpil som takisto v rozprave k tejto správe, pretože mi tam chýbali skutočne podstatné záležitosti a najmä ohromil ma počet kontrol vykonaných v našom štáte, pokiaľ vieme počet káuz, ktoré sa prevalili za posledné obdobie. A podľa toho aj vidno, ako tento úrad funguje. Je tam politický nominant ešte zo starých čias, ktorý funguje úplne spoľahlivo a úplne spoľahlivo a účelovo pre niekoho.
Preto sme zdôrazňovali už pri viacerých voľbách, a povedal to aj kolega Matovič niekoľkokrát, aj napriek tomu, že vládna strana deklaruje, že pozícia predsedu Najvyššieho kontrolného úradu patrí opozícii, tak aj ja osobne si myslím, že post šéfa NKÚ má patriť úplne nestrannému človekovi, ktorý nebude ani z opozície, ani z koalície, ani zo žiadnej inej strany, pretože má byť nestranný. Má byť nezávislý. A potom dokážeme odkontrolovať veci, ktoré sa v tomto štáte dejú.
Samozrejme je veľmi jednoduchá odpoveď na otázku, prečo sa to takto nedeje. No pretože tí, ktorí by mali byť kontrolovaní, tým to vyhovuje, že tam nie je človek, ktorý ich bude kontrolovať. A pokiaľ sa ešte podávajú tendenčne upravené správy, ako sme to mali možnosť vidieť dneska, tak, samozrejme, výsledok je jasný. Tuná netreba kontrolovať tých, ktorí rozkrádajú tento štát. A tak si to vládna moc snaží zariadiť. Oni nepotrebujú, aby im niekto videl na prsty. Oni nepotrebujú žiadnu kontrolu. Oni nepotrebujú dokonca ani, aby ich súdy nejakým spôsobom súdili. Preto potrebujú mať na Generálnej prokuratúre svojho človeka, preto potrebujú mať na NKÚ svojho človeka. A takto sa to postupne pekne hračičkovským spôsobom dáva na poriadok tak, aby to vyhovovalo vládnej moci.
SMER hovorí, že bude rešpektovať kandidáta opozície na šéfa NKÚ. O tom silne pochybujem, aj keď to bolo viackrát deklarované, pretože SMER nedokáže rešpektovať už absolútne nič. Dokonca ani svoje vlastné sľuby. Prečo by rešpektoval nejaké dohody?
A opäť sa vrátim k tomu, že, trošku späť, šéf NKÚ by mal byť človek, ktorý je nestranný a nezávislý. A opäť sa dostávame k politickým nomináciám, k ovládnutiu všetkého, čo ešte vládna moc ovládnuť dokáže a, samozrejme, chce. Tak ako už povedal kolega Hlina, vás to dobehne. Alebo ktorýsi iný kolega. Vás to všetko dobehne, nebojte sa. Ako sa hovorí: božie mlyny melú pomaly, ale isto. A tie kolečká vás pekne tam zošrotujú, tak ako majú.
Môžme sa zamyslieť nad tým, prečo tak uzurpujete nad tajným hlasovaním. Hovorí sa tu o záväzku. No vy máte zaviazaného už toho podstatne dosť. Máte dosť politických nominantov a každý vám je svojím spôsobom zaviazaný. Takže prečo sa tu, načo sa tu idete hrať pri voľbe nominácií na šéfov alebo zástupcov postov inštitúcií?!
Prečo tajné hlasovanie? Nuž, pre Ficovu šaškáreň. Aby sa nevedelo, ako hlasuje Ficove bábkové divadlo s rovnakými postavičkami a ako nedokáže dodržať svoj sľub. A poslanci SMER-u nezahlasujú za kandidáta deklarovaného opozícii.
SMER chce zvoliť svojho človeka. A preto hľadá dôvody prečo nie a nehľadá riešenia prečo áno. Však ale to nám je všetkým jasné. Fico potrebuje mať svojho kandidáta na šéfa NKÚ. No ak by som sa mal držať slova chlapa, ktoré stojí a leží, čo v prípade Fica nie je možné, pretože jeho slovo sa nedodržiava, on sám ho nedodržiava, tak v tom prípade by som rešpektoval nomináciu ktoréhokoľvek kandidáta ktorejkoľvek opozičnej strany alebo hnutia. Ale pretože toto je všetko len Ficova šaškáreň, tak takejto voľby sa ja osobne ako nezávislý kandidát nezúčastním. Nezúčastním sa Ficovej šaškárne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2013 16:50 - 16:51 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega Hrušovský, hovorili ste, že my sme nedokázali zvoliť šéfa NKÚ. Nie my, SMER nedokázal dostať svojich sľubov, preto sa nedokázal zvoliť šéf NKÚ.
Tak ako ich nasľubované istoty sú dnes prázdne slová, tak aj iné sľuby dnes nedokážu naplniť. SMER-u ide o moc, to vieme všetci, ovládnutie všetkého, čo sa ešte ovládať dá, aby mali ešte väčší vplyv. Oni sú si totiž vedomí, že môžu dopadnúť v ďalších voľbách ako HZDS a voliči im to spočítajú. Preto si potrebujú ešte upevniť aspoň to, čo sa ešte upevniť dá, a preto si potrebujú ešte nahrabať to, čo sa ešte dá, aby potom mohli ešte chvíľku požiť a nemiešať sa do vecí, na ktoré už nebudú mať dosah.
Skryt prepis