Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak naozaj jedná sa tu o veľmi dôležitom zákone o verejnom obstarávaní. Na moje sklamanie rokovacia sála zíva prázdnotou, dokonca aj balkón, kde je vždycky, sú novinári, teraz tam neni ani noha. V každom prípade sledujú to občania Slovenskej republiky prostredníctvom záznamu, ktorý sa z rokovania robí, takže ja len pre záznam, ale pre vás všetkých.
Áno, rokujeme tu naozaj o novele zákona o verejnom obstarávaní (tlač 1340,) zákona z 3. decembra 2014. To znamená, že z poslednej schôdze zákon vrátený prezidentom. Ak ho prezident vrátil, má k nemu pripomienky, to znamená, že ten zákon nie je dobrý. Už v predchádzajúcich výstupoch sme počuli, že sú voči nemu výhrady, a ten, že zákon je v podstate len tak ako naoko, veselo sa tuná vládna garnitúra snaží presvedčiť všetkých, že ten zákon má naozaj ochrániť Slovensko od schránkových firiem, no ale sú tam také zádrhele, že v podstate k tej ochrane ani veľmi nedochádza.
A môžem povedať, že naozaj tento návrh zákona je ďalší z paškvilov vládnej strany SMER. Prečo hovorím, že je to z ďalších paškvilov? Mali sme tu totižto už viacero zákonov, ktoré sme kritizovali, že nie sú dobré, že nech ich stiahne vládna strana alebo teda vláda, ktorá ho predkladala, nech ich stiahne z rokovania, nech ho vylepší, doplní, opraví. Nie, my sme boli za tých blbcov, ten zákon je skvelý, vynikajúci, no a potom nám tuná prichádzajú rôzne opravy, vsuvky, doplnky. Ja sa preto v tejto súvislosti spýtam kolegu spravodajcu, že, pán kolega Bagačka, že čo je toto tu, čo mám v ruke? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Páni kolegovia, poprosím, trošku dôstojnosti.
Hraško, Igor, poslanec NR SR
To je papier, áno, papier, pán Čaplovič, to je papier, ale je to pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Suska. A predstavte si, že je to k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 90/2008 o európskom zoskupení územnej spolupráce a o doplnení zákona č. 540/2001 Z. z., samozrejme, o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov. Je to tlač 1279. Ale predstavte si, znenie toho zákona, znenie toho zákona je doplnenie zákona 25/2006 o verejnom obstarávaní.
Vážení občania, viete, ako sa tomu hovorí? Tomu sa hovorí nepriama novela, že do hocijakého zákona strčíte formulku, ktorá absolútne s tým zákonom nesúvisí a súvisí úplne s iným zákonom.
A teraz budem citovať z výhrad pána prezidenta, ktoré sme dostali pri vrátení tohto zákona o verejnom obstarávaní. Okrem iných v prvom bode v druhej časti sa píše: "Zároveň možno uviesť, že v čl. I prvý bod § 1 ods. 3 písm. l) schváleného zákona svojím obsahom nezodpovedá predmetu úpravy ustanovenia § 1 ods. 3 platného zákona o verejnom obstarávaní. V tejto súvislosti nemožno ponechať bez povšimnutia ani tú skutočnosť, že ustanovenie čl. I prvého bodu § 1 ods. 3 písm. l) schváleného (smeráckou garnitúrou, moja poznámka) zákona nebolo súčasťou vládneho návrhu zákona (tlač 1317) predloženého na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky. Uvedené ustanovenie bolo do schváleného zákona doplnené až v rámci druhého čítania v pléne Národnej rady Slovenskej republiky formou pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh však nesúvisí s odôvodnením potreby schválenia vládneho návrhu zákona (tlač 1317) v skrátenom legislatívnom konaní." Toto je odôvodnenie pána prezidenta.
Čiže už ten bod, ktorý tam bol zamontovaný v skrátenom legislatívnom konaní, bol tam ako prílepok. A teraz vidíme, že ktorý absolútne nesúvisí ani s tým zákonom, respektíve s tým bodom a paragrafom č. 1, čiže bol tam akoby dopľutý takýmto zákerným spôsobom. A tu už máme ďalšiu opravu, ale samozrejme vládna strana nepočítala s tým, že pán prezident nepodpíše ten zákon o verejnom obstarávaní a že ho vráti naspäť do parlamentu. A teraz na tejto schôdzi máme otvorený zákon o verejnom obstarávaní a tu máme prílepok k úplne inému zákonu. Ale patrí to do zákona o verejnom obstarávaní. Tak si predstavte, však budeme k tomu hovoriť v tom bode, v ktorom to má byť zaradené, teda v tlači 1279, pán Boris Susko tuná určite rád vystúpi. Ja som zvedavý na jeho výraz, akým bude obhajovať toto tu. Bod vsunutý do úplne iného zákona, ale ide o zákon o verejnom obstarávaní, pretože sa dopĺňa, ja ho trošku predbehnem, aby nemal možno toľko starostí, jedná sa o doplnenie § 1 ods. 3, sa dopĺňa písmeno m). Čiže okrem toho sporného l), ktoré tu bolo pricucnuté, tak je ešte aj dokonca m) písmenko, ktoré samozrejme sa bude tuná dopĺňať. Ale na to, aby tu mohli urobiť tento prícuc, tento cucflek do toho zákona o európskom zoskupení európskej spolupráce a zákona o štátnej štatistike, tak museli doplniť úplne nový bod, čl. II. Samozrejme ostatné články sa posunú. A v tom čl. II musí byť vymenovaný úplne každý zákon, ktorého sa dotýka zákon o verejnom obstarávaní.
To znamená, že samotný čl. II znie, že zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona, bla-bla-bla, atď., až po znenie zákona č. 34/2014 Z. z. a zákona č. .../2015 Z. z. sa mení a dopĺňa takto. To znamená, že tento zákon sa mení takto: Paragraf 1 ods. 3 písm., dopĺňa písmeno m), ktoré znie... A samozrejme tam je to dodanie tovaru, uskutoční, to sú výnimky z verejného obstarávania. Takže ďalšia výnimka. Môžme sa pýtať opäť vládnych poslancov, že komu tá výnimka má prospieť? Občanom? Alebo tým skupinám, ktoré budú dodávať tento tovar a potrebujú byť z toho nejakým spôsobom vyňaté? No má to byť pre občanov, ale som zvedavý na odôvodnenie pána Suska. Ale mne teraz vadí, že máme tuná otvorený zákon o verejnom obstarávaní, a tento prílepok je k zákonu o európskom zoskupení európskej spolupráce.
Takže aby ste vedeli, vážení občania, takto pracuje vládna strana SMER, opravuje svoje vlastné paškvily, ktoré my im povieme, že sú zlé, aby si ich opravili, aby s tým nešli v skrátenom legislatívnom konaní, aby ich stiahli z rokovania, aby ich poriadne urobili. Nie, nedajú si povedať, tresknú to, odsúhlasia si to, však majú tuná tie svoje palčeky na to, lebo vlastnú hlavu nemajú, teda vlastný rozum, hlavy majú, to vidno, len či tam funguje aj ten rozum, to je ťažko povedať, skôr nie, ako áno, podľa môjho, lebo to vidím tuná. Takže oni si to schvália a potom si prídu s opravami, ale hneď, hneď, pretože najbližšie by tento zákon mohli otvoriť až o polroka, tak preto robia prícucky k úplne inému zákonu. A pritom sa jedná o zákon, o verejné obstarávanie. Takže takto funguje vládna garnitúra a pritom máme otvorený zákon o verejnom obstarávaní.
Ako sme sa už tuná aj dozvedeli, naozaj tu sa robia veci populisticky z pohľadu vládnej strany, pretože povieme, ako je to krásne, ako ideme naozaj sa brániť schránkovým firmám, a tuná máme príklady ako schránkové firmy, ma napadlo, taký východniarsky výraz, že odžubávajú náš štát, vyciciavajú z neho financie a stále a stále sú zapojení do tendrov, mnohokrát aj predražených, ktoré odčerpávajú verejné financie nás, všetkých občanov Slovenskej republiky.
Takže, vážení občania, takto funguje vládna garnitúra. Kolega Susko už prišiel do rokovacej sály, som bohovsky zvedavý, ako bude obhajovať tento prílepok. Takže budeme čakať. Ale teraz máme zákon o verejnom obstarávaní, som čakal, že vystúpite, pán kolega, viete, lebo to je prílepok k zákonu o verejnom obstarávaní. Ale tam ste to nedali, to vás, a ja viem, že to nie je z vašej hlavy, to vám niekto len nakázal, lebo vy nie ste asi taký. (Reakcia z pléna.) Dobre, takže poďme naozaj k veci... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím.
Hraško, Igor, poslanec NR SR
Zákon o verejnom obstarávaní nie je dobrý (zaznievanie gongu), vrátil ho aj prezident, treba ho prepracovať. Samozrejme, 83-členný valček si to tuná zase schváli, prelomí veto prezidenta a budeme sa tváriť, že naozaj ideme ochraňovať štát pred schránkovými firmami. Budeme sledovať, ako sa to štátu pod vládou SMER-u bude dariť.