Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.8.2012 o 16:49 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2012 18:45 - 18:47 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Chcel by som poďakovať pánovi Blanárovi. Z jeho vystúpenia som si zobral dve významné veci, a to v prvom rade, keď hovoril o efektivite, že vieme činnosti v centrách voľného času robiť efektívne. Áno, myslím si, že ak jedno centrum voľného času vie zastrešiť činnosťou 24 obcí z okresu, tak si myslím, že činnosť tohto centra je efektívna. Preto si myslím, že financie, ktoré má mať pridelené, tak si zaslúži, pretože idú skutočne na činnosť týchto útvarov alebo teda záujmových krúžkov.
Ďalšie, veľmi som rád, že sa pán kolega dotkol kompetencií. Vieme všetci, že bude to zrejme nevyhnutnosť aj v rámci reformy verejnej správy, ktorá sa chystá. Jedná sa o audit kompetencií a bude sa musieť prísť na to, skutočne, akým spôsobom do budúcnosti pokračovať, pretože dvojjediné financovanie vzdelávacích aktivít nie je v prospech veci. A ja by som možno to obrátil naspäť, možno sa k tomu aj dospeje časom pri tom audite, že nie štát bude prispievať na obce, respektíve bude dávať financie obciam na rozdelenie financií pre vzdelávacie aktivity, ale opačne, obce zo svojich podielových daní budú prispievať do štátneho rozpočtu na vzdelávanie detí a mládeže.
Takže uvidíme, akým spôsobom to bude fungovať. Čiže možno to bude naozaj otázka toho auditu a uvidíme, kam dospejeme. Čiže systém obrátime úplne opačne. Nebude to zhora nadol, ale opačne, zdola nahor. A podľa toho, aké tie vzdelávacie aktivity budú, ktoré si ministerstvo bude musieť ustriehnuť, a ono bude rozdeľovať financie priamo na vzdelávacie aktivity, či už základné školy, stredné školy, záujmové útvary a tak ďalej, a tak ďalej.
Takže som rád, že to bolo v týchto dvoch rovinách.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2012 18:30 - 18:31 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Rišo, ty si sa dotkol niektorých závažných okolností, ja by som len zdôraznil, teda ak máme mať nastavené normy, ktoré majú spĺňať kritériá pre zdravý vývoj alebo teda vzdelávacie aktivity detí a mládeže, tak nech sú teda nastavené. A potom ich buď treba dodržiavať, alebo ich zjemnime tak, aby mohli byť dodržané všade. Pretože skutočne tie podmienky nie sú všade také, aby spĺňali tieto prísne normy, viem to aj ja zo svojej vlastnej praxe, nie z toho, čo mi povedia ľudia z praxe, ale z toho, čo som si ja zažil na svojej vlastnej koži, keďže som, kým som nastúpil do parlamentu, učil. Takže skutočne, treba sa nad tým zamyslieť a pokiaľ tie podmienky nastavíme tak, ako hovoril kolega Vašečka, tak si myslím, že to bude dobré.
No a zvyšok, ku zvyšku vecí sa vyjadrím hádam vo svojej vlastnej rozprave.
Takže ja ti, Rišo, ďakujem za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2012 17:35 - 17:36 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Fronc, vy ste hovorili o tom, že vlastne najväčší záujem na novom financovaní škôl a školských zariadení má ZMOS. Treba povedať, že ani v ZMOS-e nie je jednotný názor na financovanie vzdelávacích aktivít. Rozprával som sa totižto s niektorými primátormi a starostami, ktorí sú členmi ZMOS-u a ktorí vôbec nesúhlasili s novými princípmi financovania, ktoré deklaruje ministerstvo školstva ako dohodu so ZMOS-om. Takže tu je otázka, že s kým zo ZMOS-u sa vlastne ministerstvo školstva alebo minister dohodol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2012 17:00 - 17:01 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Kolega Viskupič už v podstate povedal aj to, čo som mal na jazyku, takže jedná sa o to, že na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa každé volebné obdobie strieda vedenie, vždy tam do funkcie predsedu príde niekto iný, ktorý má trošku iné nariadenia zo svojho vedenia, pokiaľ je tam dosadený. Samozrejme, inak sa potom stavia aj ku politike Slovákov žijúcich v zahraničí. Ja mám dosť kamarátov, ktorí sa nachádzajú mimo Slovenska, a sú Slováci žijúci v zahraničí, buď ktorí sa tam prisťahovali nedávno, alebo ktorí tam žijú odjakživa, prípadne sa tam narodili. Zbieram od nich tieto problémy, ktoré nie všetky boli špecifikované v správe, ale verím v to, že nový predseda úradu sa postaví k nim zodpovedne a skutočne sa bude riešiť táto otázka v prospech Slovákov žijúcich v zahraničí. Takže budeme mu držať palce, no a budeme, samozrejme, jeho činnosť sledovať a prípadne sme mu aj nápomocní k tomu, aby sa táto otázka pohla pozitívnym smerom dopredu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2012 10:16 - 10:17 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, pekne ste pomenovali negatívne dopady takto pripravovaného Zákonníka práce. Zmena je nesystémová a neprináša pozitívne účinky na zamestnanosť, skôr opačne. Účelom by malo byť zníženie závislosti na sociálnom systéme, teda vytvorenie podmienok na zamestnanie či samozamestnanie. Prečo nie sú podpory pre našich domácich zamestnávateľov tak výrazné ako pre zahraničných? Ale teda nie len pre tých veľkých, ale aj tých menších. Prečo sa neodbremení zbytočná byrokracia pri týchto procesoch? Veľkí zahraniční zamestnávatelia sa jedného pekného dňa môžu zbaliť, pretože aj doma majú vlastnú nezamestnanosť, takže radšej vytvoria podmienky pre svojich občanov a nám ostane kopec nezamestnaných. Ako potom budete riešiť zvýšenú nezamestnanosť?
A ak sa hovorí o ochrane zamestnancov, tak do akej miery, do akej miery bude tá ochrana a do akej výšky bude akceptovateľná pre zamestnávateľov? Potom sa opýtajte zamestnávateľov, ktorí budú ochotní zamestnať nadmieru chránených zamestnancov. Pre koho to potom bude výhoda? Áno, len treba nájsť tú mieru a tá sa tu niekde stráca.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.9.2012 19:00 - 19:04 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán podpredseda vlády, pán minister a ostatní kolegovia, ktorí tu ešte sú. Milí poslucháči, pozerači, čo pozeráte na internete, ja budem len veľmi krátky, keďže už je jednak aj nedostatok času už v podstate sme mali končiť rokovanie.
Keďže dosť sledujem aj vo výbore reformu verejnej správy, veľa kolegov sa tu vyjadrilo o tom, že či áno, či sa ušetrí, koľko sa ušetrí, či sa má ušetriť. Premýšľal som nad tými slovami, či sa dá teda veriť v tomto ohľade krokom vlády a ministerstva pri reforme verejnej správy, ale stačí sa nám zamyslieť nad súvislosťami. Vláda potrebuje konsolidovať a dodržať teda fiškálnu zmluvu a znížiť deficit, takže ja verím, že oni potrebujú skutočne tie milióny zohnať, takže v tomto ohľade reforma verenej správy môže naozaj veľmi pomôcť. Keďže sme to mali niekoľkokrát predstavené, tú reformu, a teda aj na výbore a dlho sme o nej debatovali, vyvstali tam, samozrejme, ešte niektoré detaily, ktoré sa budú musieť dotiahnuť, a okrem toho tento zákon je ešte len v prvom čítaní a verím v to, že aj v súčasnosti sa už pripravujú ďalšie veci aj do tohto zákona, prípadne už pripravujú sa ďalšie, keďže toto je taký ten predskokan. To znamená, že verím, že aj teda v rámci tejto reformy k týmto krokom príde veľmi rýchlo. Preto sa aj vlastne medzirezortné pripomienkovanie, ktoré bolo k tomuto zákonu, zúžilo na 7 dní, čo sme aj trošku kritizovali, ale je tam, samozrejme, opodstatnený ten krok, keďže hovoríme, že sa naozaj sa musia veci stihnúť, tak aby sa naštartovali od začiatku budúceho roka.
Čo sa týka toho prepúšťania tam bolo spomenuté, že sa má prepustiť nejakých 199 pracovníkov. To vlastne sú tí, ktorí budú z tých krajských štruktúr. Ale je tuná ešte možno taká otázka. Máme tu vlastne 613 úradov miestnej štátnej správy, ktoré sa tiež budú istým spôsobom upraviť, takže možno tam ešte vyskočí nejaké číselko. Je to taká potmehúdska otázka, ale však na to si počkáme, to bude vlastne až v tých ďalších krokoch.
Čo sa týka toho auditu kompetencií, uzhodli sme sa na tom aj vo výbore, že ten audit sa bude musieť pravdepodobne uskutočniť, pretože z toho môžu vyplývať ďalšie úspory a, samozrejme, aj tie kompetencie, ktoré majú byť rozdelené skutočne efektívnym spôsobom, aby sa nestávalo to, že naozaj dvakrát rozhoduje niekto o tom istom. Audit nemusí riešiť niekto zvonku, pretože napríklad už pri zisťovaní skutkového stavu súčasných úradov, na základe ktorého vzišla táto požiadavka alebo potreba zlučovania úradov na okresnej úrovni na jednotlivé budovy, viem, že to robilo ministerstvo, a dôležité je nedať si do toho kecať, ako sa hovorí. To znamená, že ono sa to dotýka totižto veľa úradníkov, veľa úradov. A keď si každý k tomu povie svoju pripomienku, tak sa potom vlastne nič nedosiahne. To znamená, že niekto si musí dupnúť a povedať, že bude to takto jednoducho, takto nám to prinesie určitý pozitívny efekt a jednoducho takto to bude. Samozrejme, ako sme avizovali, budeme ako opozícia sledovať tie kroky a keďže pán minister prisľúbil skutočne, že budú dávať odpočty, tak budeme ich naozaj sledovať. Ja verím v to, že teda oni budú musieť tie peniaze ušetriť, lebo ich potrebujú. Takže potom budeme hodnotiť. Takže ja prajem, aby sa to teda naozaj podarilo. Tento zákon je takým prvým krokom. Určite tam treba vychytať ešte nejaké muchy, ale myslím si, že sa to podarí a že pokiaľ budeme do toho konštruktívne zasahovať, takže budú akceptované aj naše nejaké konštruktívne pripomienky. Takže ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.8.2012 14:04 - 14:10 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážený pán minister, ktorý počúva vedľa, milé kolegyne, milí kolegovia, ja tuná nebudem dlho. Mám len dve také, myslím si, že dôležité veci, o ktorých by som chcel trošku porozprávať. Jedna sa týka, alebo teda obidve sa týkajú odvodov, teda zvýšených odvodov pre niektoré kategórie ľudí. V prvom rade sa budem venovať odvodom pre dohodárov, teda v podstate budem sa venovať hlavne tejto oblasti. Odvody sa majú po novom týkať vlastne všetkých dohodárov, ktorí pracujú u nás na dohody. Myslím si, že nie je to správne riešenie, pretože na dohody pracujú aj tí, ktorí majú riadne zamestnanie, ale popritom ešte robia iné činností. No a do tých iných činností ja radím komplet celý tretí sektor, to znamená, že všetky mimovládne organizácie, občianske združenia. Odvody totižto nie sú v rámci grantových systémoch, z ktorých môžu získavať financie na prácu, spracovanie, napĺňanie projektov, občianskych, bežných občianskych združení, nie sú oprávneným výdajom v týchto projektoch.
A v podstate, keď sa zamyslíme nad príjmom občianskych združení, tak môžu získavať príjmy z dvoch percent, prípadne z nejakých darov, ktoré, žiaľ, ale pri tých bežných občianskych združeniach nie sú veľké, dokonca by som povedal, že niekedy sú až žiadne. No a z tejto činnosti potom majú vykonávať  napĺňanie svojich cieľov. V prípade, že si zamestnajú niekoho na dohodu, na napĺňanie v rámci nejakého projektu, ktorý momentálne spracúvajú, tak vždy je na to vyčlenená nejaká čiastka a tými dohodami sa to dalo riešiť. To znamená, že dostali nejakú odmenu a tým pádom projekt mohol fungovať. Ak však zaradíme odvody do dohôd, to znamená, že túto položku nie je jednak možné odpočítať, teda do toho projektu nie je zahrnutá. Čiže tam občianske združenia budú musieť vynakladať viacej prostriedkov. Teda buď vynakladať viacej prostriedkov na napĺňanie týchto cieľov a projektovej činnosti, alebo budú musieť dať nižšiu odmenu tým ľuďom, ktorí pre nich teda tieto veci spracovať budú. Obávam sa teda toho, že to nepovedie pozitívnym smerom a pre rozvoj občianskej spoločnosti, je, si myslím, dôležité mať dobre fungujúci tretí sektor.
Takže z tohto pohľadu by som bol rád, keby sa prijal úzus, alebo teda pozmeňovací návrh, aby dohodári, ktorí vlastne pracujú pre mimovládne organizácie alebo teda tretí sektor, boli vyňatí z tohto.
Ďalej si myslím, že tu je ohrozená skupina študentov, pretože môže nastať jeden konflikt. Škoda, že tu nesedí pani kolegyňa Vaľová, ale možnože pán minister mi to bude vedieť potom vysvetliť. Ja mám otázku. V prípade, že budú študenti odvádzať odvody z dohôd o vykonaní práce, zaradia sa do riadneho sociálneho systému. To znamená, že od toho času sa im začne počítať ich osobný mzdový bod. A v tomto prípade vidím vlastne ohrozenie, pretože, teda ohrozenie tohto osobného mzdového bodu študentov, pretože oni, pokiaľ budú mať nízke príjmy a budú ich mať pravidelné, tak im to vlastne znižuje alebo teda dáva na veľmi nízku úroveň osobný mzdový bod a tým pádom sa im započítava strašne nízka čiastka do dôchodku. Ono počíta sa s tým, že vysokoškolsky vzdelaný študent bude mať nadpriemerné príjmy, pokiaľ skončí vysokú školu a nastúpi do zamestnania. Ako vieme, strašne veľa študentov, ktorí skončia vysokú školu, končí na úradoch práce a nevie si nájsť zamestnanie. To je prvá kategória. A druhá kategória sú tí, ktorí si nájdu zamestnanie aspoň také, aby čiastočne pokryli potreby, ktoré majú pri naštartovaní sa, vstupe do života. To znamená, že berú prácu, ktorá je pod úrovňou priemernej mzdy. To znamená, že nemajú zase nadpriemerné príjmy na to, aby si tento osobný mzdový bod zdvihli na vyššiu úroveň. To znamená, že tuná skutočne vidíme ohrozenie aj tejto skupiny.
A potom je malá vlastne skupina ľudí, ktorí sa skutočne s vysokoškolským vzdelaním zamestnajú tak dobre, že majú príjmy na takej úrovni, ktoré im dokážu zdvihnúť tú hodnotu osobného mzdového bodu na takú úroveň, aby im z toho plynul reálny slušný dôchodok v budúcnosti.
Takže myslím si, že aj študentov by sme mohli vlastne z tejto kategórie vylúčiť, ktorí by teda platili, a to teda neplatí len na študentov počas, ja neviem, napríklad strednej školy, ktorí dovŕšia alebo skončia strednú školu, pretože tam to nemusí byť ohraničené vekom, lebo niektorí končia v osemnástich a niektorí v devätnástich. Ja by som to zohľadnil aj na študentov vysokých škôl, pretože vlastne aj toto je tá najhoršia kategória. Povedzme, že štúdium na vysokej škole trvá šesť rokov, takže oni za šesť rokov si, žiaľ, nadbehnú taký, takú nízku hladinu osobného mzdového bodu, že im to môže uškodiť.
Takže bol by som rád, keby sa tieto dve veci zapracovali v druhom čítaní ako pozmeňovacie návrhy. My niečo máme prichystané, takže budeme radi, ak to potom odsúhlasíte. Skúste sa nad tým zamyslieť, budem veľmi rád.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.8.2012 15:19 - 15:21 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Martin, si hovoril o základnom príjme, ja som s touto myšlienkou, už teda sa dlho pohrávam s touto myšlienkou a skutočne má to dobrú históriu, a keď si odporúčal, že kliknúť si na Universal Credit, tak ja som si to ťukol na tom internete, dostal som sa s prvým odkazom na stránku ministerstva práce a sociálnych vecí Veľkej Británie, dal som si to preložiť a tuná sa píše, že: "univerzálny kredit je nová jednotná platba pre ľudí, ktorí hľadajú prácu, alebo s nízkymi príjmami, pomôže žiadateľom a ich rodinám, aby sa stali nezávislými a zjednoduší systém výhodami tým, že spája rad výhod v produktívnom veku do jednej zjednodušenej platby. Nový univerzálny systém kreditov zlepšuje stimuly k práci, hladší prechod do a z práce, podporuje dynamický trh práce, zjednodušuje systém, znižuje chudobu zamestnaných, znižuje možnosť podvodov a omylov. To bude zahájené v roku 2013 a nahradí to na základe príjmu hľadanie zamestnania, príspevky, príjmy súvisiace s nezamestnanosťou, podporí hľadania príjmu, príspevky na dieťa s daňovými úľavami, daňové úľavy z práce, príspevky na bývanie" a tak ďalej. Myslím si, že je to dobrý systém a keďže sa nejdeme tuná brať príklady z Čile, tak by sme si mohli brať príklad z Veľkej Británie, pretože si myslím, že ona napreduje omnoho rýchlejšie ako my. Tak skúsme sa teda baviť o tomto, zabudnime na nejaké percentá, pretože väčšina poslancov operuje so zhodnocovaním v druhom pilieri, ja vám tvrdím jedno, dajte mne moje peniaze, že ja nebudem dávať žiadne odvody do sociálneho systému, ja si ich zhodnotím podľa toho, ako ja chcem. Samozrejme, treba solidárny byť aj s tými, ktorí sú už teraz na dôchodku, takže nejakú časť určite, ale niečo mi nechajte a ja si rozhodnem, kde to budem zhodnocovať, takže potom už sa nestarajte o to, že kde, kto, aká DSS-ka ako zhodnocuje. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.8.2012 9:38 - 9:38 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega Švejna, veľmi dobre ste poznamenali fakt, že keď sa zvýšia odvody živnostníkom, že sa živnostníkom sťažia podmienky. Ja by som to doplnil len o tú skutočnosť, že sa môže stať, že namiesto zvýšeného výberu odvodov, množstvo živnostníkov vráti živnosti a odíde si hľadať prácu do zahraničia. Keď sa príde na to, že zvýšené odvody nepriniesli očakávané výbery a teda to nebol dobrý krok, ťažko budeme ťahať späť tých, ktorí sa už budú mať lepšie, ale mimo Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2012 16:49 - 16:50 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Jofo, ty si sa, samozrejme, dotkol viacerých oblastí, ja som ani pôvodne nechcel reagovať, ale potom sa ma tak chytila jedna myšlienka. Hovoril si o 300 tisíc živnostníkoch, ktorí budú mať zvýšené odvody. No, ja ťa už dnes viem presvedčiť o tom, že to nebude 300 tisíc živnostníkov, pretože som bol tento víkend na Orave, a mám tam veľa kamarátov, ktorí mi povedali, že už živnosti musia vracať a nachádzajú si prácu v Rakúsku. Takže nie náš hrubý domáci produkt budú zveľaďovať, ale hrubý domáci produkt Rakúska, kde dostanú aj vyššie platy, a dokonca si tam budú šetriť aj na svoj dôchodok. Takže, žiaľ, naše hospodárstvo je zase ukrátené o tých, ktorí sa starali sami o seba a idú si hľadať robotu niekam inam. Aby tých, z tých 300 tisíc nebolo nakoniec aj 100 tisíc alebo 150 tisíc, ktorí si nájdu prácu niekde mimo a vykašlú sa na Slovensko.
Skryt prepis