Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.12.2014 o 12:35 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 30.1.2015 13:58 - 14:01 hod.

Ľubomír Jahnátek
 

30.1.2015 13:32 - 13:35 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, cieľom predloženého návrhu zákona je upraviť zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách tak, aby nebol duplicitný, respektíve v rozpore s právnymi predpismi Európskej únie a riešil poverenia vyplývajúce z nariadenia Európskej únie. Ide o úpravu, ktorou budú zo zákona vyňaté niektoré požiadavky na označovanie potravín v nadväznosti na nadobudnutie účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom.
Taktiež z praxe vyplynula nutnosť nahradiť pojem "internetový predaj" pojmom "predaj na diaľku", ktorý lepšie pokrýva túto oblasť predaja potravín.
Návrhom zákona sa tiež spriehľadňujú splnomocňovacie ustanovenia na vydanie všeobecne záväzných právnych predpisov a odstraňuje sa nevykonateľnosť § 3 ods. 2 zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov, ktorá bola spôsobená poslednou novelou zákona č. 152/1995 Z. z. Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 178/2002 v platnom znení a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 882/2004 v platnom znení výkon úradnej kontroly potravín rastlinného pôvodu vrátane čerstvého ovocia, čerstvej zeleniny, zemiakov a ostatných poľnohospodárskych produktov v poľnohospodárskej prvovýrobe sa má týkať predovšetkým stupňov výroby, spracovania, distribúcie a nielen kontroly po zbere úrody, ako je doposiaľ uvedené v § 23 ods. 1 písm. b) zákona. Na základe tejto skutočnosti vládny návrh zákona vypúšťa z § 23 ods. 1 v písmene b) slová "po zbere úrody", po dlhšej diskusii však môžeme zvážiť opodstatnenosť tejto zmeny a môžeme súhlasiť s jeho vypustením na základe pozmeňovacieho návrhu, ktorý bol podaný na gestorskom výbore.
Ďalšia úprava zákona sa týka transformácie ustanovenia čl. 2 nariadenia Komisie č. 210/2013 o schválení prevádzkarní produkujúcich klíčky, ktorá sa týka splnomocnenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Úradu verejného zdravotníctva na schvaľovanie prevádzkarní produkujúcich klíčky na ľudskú spotrebu.
Za osobitne dôležitú považujem skutočnosť, že v gestorskom výbore bol vznesený pozmeňujúci návrh a doplňujúci návrh, ktorý sa týka problému tzv. prebaľovania potravín. Jeho cieľom je ustanoviť pre prevádzkovateľov, ktorí prebaľujú potraviny z dovozu, osobitnú povinnosť, a to vopred hlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe prebaľovanie potravín a zároveň mať v prevádzke odborne spôsobilú osobu, garantujúcu dodržiavanie povinností vyplývajúcich zo zákona. Tieto povinnosti sa pritom nebudú týkať prvovýrobcov, ale len tých prevádzkovateľov, ktorí balia potraviny z dovozu. Tento návrh považujem za veľmi prínosný a jeho schválenie by sme privítali.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na potrebu zavedenia navrhovaného zákona do praxe dovoľujem si vás požiadať o jeho prerokovanie a schválenie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

29.1.2015 14:57 - 14:58 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Prepáčte, len som telefonoval s podpredsedom vlády Kaliňákom do zahraničia, tak sa ospravedlňujem. Ďakujem pekne, pán poslanec, za vašu otázku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nie je povinnou osobou na poskytnutie náhrady za živý a mŕtvy inventár podľa zákona č. 229/1991 Zb. o pôde v znení neskorších predpisov. Podľa § 20 ods. 2 citovaného zákona povinnosť poskytnúť náhradu za živý a mŕtvy inventár má právnická osoba, ktorá tieto veci prevzala. Ministerstvo v súlade s § 21b ods. 2 citovaného zákona má však kompetenciu rozhodnúť, ak je pochybnosť o tom, kto je povinnou osobou na poskytnutie takejto náhrady. V súčasnosti ministerstvo neeviduje žiadnu nevybavenú žiadosť o rozhodnutie v uvedenom smere. Skončil som, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

4.12.2014 14:27 - 14:29 hod.

Ľubomír Jahnátek
Ďakujem pekne. Požiadala ste ma, aby som sprostredkoval túto vašu požiadavku. Určite budem informovať pána ministra Boreca.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 4.12.2014 14:25 - 14:27 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani poslankyňa, dovoľte, aby som sprostredkoval odpoveď pána kolegu Boreca.
Ďakujem veľmi pekne za položenie výsostne aktuálnej otázky. Rekodifikáciu civilného práva procesného považujem rozsahom i významom za jedno z najvýznamnejších právnych reforiem v oblasti netrestného práva od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Cieľom reformy je vytvoriť podmienky pre efektívnejšie, rýchlejšie, hospodárnejšie a v prvom rade spravodlivejšie súdne konanie.
Som hrdý na to, že za dva a pol roka činnosti rekodifikačnej komisie sa podarilo nielen schváliť legislatívny zámer, ale tento zámer aj dotiahnuť do vrcholného legislatívneho štádia a pripraviť vlastné návrhy civilného sporového poriadku, civilného mimosporového poriadku a správneho súdneho poriadku. Uvedené kódexy nahradia Občiansky súdny poriadok z roku 1963 a zabezpečia, že Slovensko bude mať moderné procesné kódexy, ktoré vychádzajú z najlepšej európskej tradície.
Návrhy nových procesných kódexov sa nachádzajú vo vrcholnom štádiu legislatívneho procesu. Len pred krátkym časom bolo ukončené a vyhodnotené medzirezortné pripomienkové konanie a práve teraz v tomto momente prebieha v priestoroch Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky dvojdňové zasadnutie Legislatívnej rady Slovenskej republiky venované rekodifikácii. V závislosti od výsledku rokovania Legislatívnej rady vlády budú návrhy predložené na rokovanie vlády Slovenskej republiky.
Po prerokovaní vládou budú návrhy predložené do Národnej rady Slovenskej republiky, pričom našou ambíciou je, aby mohli byť materiály prerokované v prvom čítaní už na januárovej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis
 

4.12.2014 12:35 - 12:37 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Panie poslankyne, páni poslanci, vláda Slovenskej republiky predkladá návrh novely zákona na základe plnenia úlohy B2 uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 339 z 9. júla 2014, ktorá mi bola uložená na základe analýzy potrieb finančného zabezpečenia registrov obnovenej evidencie pozemkov a návrh harmonogramu katastrálnych území v bývalom Vojenskom obvode Javorina.
Návrhom zákona sa dáva zákonná možnosť vykonať obnovu evidencie aj na územiach, kde sú listy vlastníctva založené, a obnoví sa stav pred prechodom vlastníctva na štát. Takýto register nie je možné do katastra nehnuteľnosti zapísať, nakoľko by tým bolo zmenené vlastníctvo bez právneho titulu.
O vlastníctve k pozemku je potrebné rozhodnúť v reštitučnom konaní podľa zákona, až potom oprávnená osoba nadobudne k pozemku vlastníctvo. K návrhu zavedenia tvorby zjednodušených registrov obnovenej evidencie pozemkov v dotknutých katastrálnych územiach viedla ministerstvo snaha vyjsť v ústrety žiadateľom o reštitúcie, ktorí nepožiadali o ich vydanie z dôvodu, že vlastnia listiny, ktoré osvedčujú vlastníctvo týchto pozemkov, ktoré však nie je možné zapísať do katastra nehnuteľností, nakoľko už bolo vydaných 100 % spoluvlastníckych podielov k pozemku, ktorý má byť ďalej reštituovaný.
Návrh zákona sleduje vytvorenie podkladu na opravu, prípadne zrušenie pôvodných reštitučných rozhodnutí a vydanie nového reštitučného rozhodnutia, ktoré je v súlade s vlastníctvom pozemku pri prechode na štát.
Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, na sociálne vplyvy a na zamestnanosť, vplyv na životné prostredie, ani na informatizáciu v spoločnosti. Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, tak ako je uvedené v doložke vplyvov. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právnymi aktmi Európskej únie.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na potrebu zavedenia navrhovaného zákona do praxe dovoľujem si vás požiadať o jeho prerokovanie a posunutie do ďalšieho legislatívneho procesu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

4.12.2014 12:24 - 12:30 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, cieľom predloženého návrhu zákona je upraviť zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách tak, aby nebol duplicitný, respektíve v rozpore s právnymi predpismi Európskej únie a riešil poverenia vyplývajúce z nariadenia Európskej únie.
Ide o úpravu, ktorou budú zo zákona vyňaté niektoré požiadavky na označovanie potravín v nadväznosti na nadobudnutie účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. Taktiež z praxe vyplynula nutnosť nahradiť pojem "internetový predaj" pojmom "predaj na diaľku", ktorý lepšie pokrýva túto oblasť predaja.
Návrhom zákona sa tiež sprehľadňujú splnomocňovacie ustanovenia na vydanie všeobecne záväzných právnych predpisov a odstraňuje sa nevykonateľnosť § 3 ods. 2 zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov, ktorá bola spôsobená poslednou novelou zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách.
Ďalšia úprava zákona sa týka transformácie ustanovenia čl. 2 nariadenia Komisie č. 210/2013 o schválení prevádzkarní produkujúcich klíčky, ktorá sa týka splnomocnenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky a Úradu verejného zdravotníctva na schvaľovanie prevádzkarní produkujúcich klíčky na ľudskú spotrebu.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na potrebu zavedenia navrhovaného zákona do praxe dovoľujem si vás požiadať o jeho prerokovanie a posunutie do ďalšieho legislatívneho procesu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.11.2014 10:09 - 10:30 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Asi by sa patrilo vystúpiť vzhľadom na to, že tu bolo od včerajška dosť diskusných príspevkov. A úvodom by som chcel všetkým diskutujúcim poďakovať za aktívnu účasť pri prerokovaní tohto vládneho zákona, ktorý rieši možnosť získania pozemkov pre mladých ľudí.
Tá diskusia, každý diskutujúci má právo na svoje videnie toho problému a má právo na svoj názor. Parlament je dá dobrá pôda na to, aby sa tie rôzne názory tu povedali, verejne tlmočili, ale, samozrejme, aby sa aj veci objasňovali. A ja som pri mnohých tých vyhláseniach alebo tých názoroch zacítil, že trošku sme domiešali niektoré veci, lebo tu prerokovávame zákon, ale niektoré tie požiadavky diskutujúcich už boli v polohe, že kvázi vykonávacie predpisy, alebo ten konkrétny návod už by mal byť v zákone. Čiže nie je to bežná prax a myslím si, že ani by to nebolo dobré, napríklad stanovovať zaťaženosť védeječkami na hektár a podobne, lebo to sa môže meniť. Tam tá pozícia je, je rôzna a z času na čas dochádza k rôznym zmenám.
Čiže zákon by mal hovoriť o princípoch. K tomuto zákonu je veľmi dôležité, pokiaľ chceme mať komplexný obraz, aby si ten diskutujúci pozrel aj tú koncepciu. Je to nejakých 50 strán alebo koľko, ktorý už dáva obraz o tom, v čom je vlastne ten zámer vlády, ako podporiť tých mladých poľnohospodárov. A, samozrejme, my už máme pripravené aj, pripravenú aj novelu nariadenia vlády, kde sú rôzne už tie konkrétne čísla špecifikované, čiže ono to má nejaký postup. A dokonca boli tu aj požiadavky, že aby sa dal nejaký návod pre toho mladého poľnohospodára, ako by mal postupovať. My sme vypracovali aj taký pomocný materiál, volá sa to Postupné kroky na zabezpečenie prístupu mladých a malých poľnohospodárov k pôde v správe Slovenského pozemkového fondu, kde je už skoro taká kuchárka, by som povedal, napísaná, že kedy, čo a za akých podmienok sa môže ten mladý k tomu dostať. Čiže preto mnoho tých pripomienok bolo takého charakteru, že nemali celú tú mozaiku týchto pripravených materiálov. Ale ja to tým diskutujúcim nevyčítam, nemôžu byť tak hlboko v tom probléme, ako som ja, alebo moji ľudia, ktorí sme robili okolo všetkých týchto koncepčných materiálov. Jednoducho my to máme v hlave, nosíme to a vy dostávate nejaký úsek.
A skutočne tento zákon, ktorý dneska prerokovávame, je len určitým výsekom z celej tej problematiky. A keď mám otvorene povedať, on má stanoviť dva ciele, a to je aj dôvod, prečo ho tak rýchlo dávame. Tým, že nám končí 75 % zmlúv na Slovenskom pozemkovom fonde a doterajšie znenie zákona hovorí, ten, kto má pôdu z SPF-ka prenajatú a plní si svoje podmienky, má automaticky prvý nárok na uzavretie novej zmluvy. Tomuto sme potrebovali rýchlo zabrániť. A keď tento zákon neprijmeme s nejakou účinnosťou, či od 1. januára, 1. februára, ideálne je od 1. januára, len pokiaľ to pán prezident nepodpíše, tak nebude účinný zákon, ale to teraz neriešime, my riešime podstatu zákona, čiže my potrebujeme dať nejakú oporu Slovenskému pozemkovému fondu, aby mohol dať do tých zmlúv tú klauzulu, o ktorej ste aj pán poslanec Fecko hovoril, že bude tam prednostne právo pre toho nového, mladého, začínajúceho poľnohospodára, či už do 40 rokov alebo nad 40 rokov, lebo hovoríme aj o kategórií malých, nielen mladých poľnohospodárov. Takže to bol prvý dôvod.
A teraz k tým rôznym číslam zaťaženosti, aká špeciálna výroba a podobne. Bolo by nie príliš dobré, keby sme teraz riešili len pôdu, ale zároveň by sme nemali na zreteli aj trhové fondy, lebo my máme skutočne nízku produkciu, my nemáme potravinovú sebestačnosť. A keď štát má teda urobiť nejaký krok a má dať aj nejaké prostriedky na začatie nejakej činnosti, no má aj možnosť si tam dať určitú prioritu. A tá naša ambícia je, poďme urobiť všetky kroky pre to, aby tá 80-percentná sebestačnosť bola zabezpečená.
Dámy, páni, môžem vám povedať z toho dva a polroka, čo som tu, darí sa nám riešiť problematiku produktivity a zamestnanosti v lesoch, v lesnom hospodárstve, v potravinárstve, kde za minulý rok vzniklo 2900 nových pracovných miest, ale nedarí sa nám v poľnohospodárskej prvovýrobe. Poľnohospodárska prvovýroba nám permanentne prepúšťa zamestnancov. Len za minulý rok uvoľnenie 3600 pracovných miest, to je ten zlý efekt z celej tej podpory, či už bola taká, alebo onaká. A preto sme sa museli sústrediť, že tak poďme niečo robiť s tou prvovýrobou, lebo asi ten mechanizmus je zadretý, nefunguje, tak poďme na menšie poľnohospodárske podniky. A menšie poľnohospodárske podniky sú eshaerkári, či už vo forme malého poľnohospodára, mikropodniku alebo mladého poľnohospodára alebo rodinného farmára. A preto sme v celej tej koncepcii aj zadefinovali, kto je čo a čo môže v existujúcich podmienkach, ale aj v novej spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorú definuje a kreuje Brusel, čo im môžeme ponúknuť, lebo nemôžeme sa zas celkom vymaniť z možnosti, ktoré nám dáva Brusel. My musíme ísť v nejakej relácii s celkovou spoločnou poľnohospodárskou politikou.
Čo sa týka jednotlivých diskusných príspevkov. Bol len od jedného poslanca pozmeňujúci návrh, bol od pána Csicsaia. Tu musím konštatovať, tu je niečo možné a niečo nemožné. Ja osobne súhlasím, aby sa v tom § 14 ods. 9 to slovo "môže" nahradilo "prednostne" v prenájme. Lebo viacerí ste povedali, že: a čo keď neprenajme? No tak dajme mu tú povinnosť, absolútne s tým súhlasím, lebo ja chcem, aby mu to prenajal. Čiže tu som ochotný poprosiť aj našich poslancov, aby za túto zmenu hlasovali (potlesk).
Ale čo sa týka iných vecí, hneď § 14 ods. 9, kde chce zrušiť tú povinnosť preukázať, že má nejakú pôdu. Dámy, páni, čo ste tu poľnohospodári, vy viete, čo sa deje v poľnohospodárskom sektore, nemusíme si to tu nahlas rozprávať, ja to viem dva a polroka. No, ja som bol v inej oblasti, bol som v priemysle. Ja som si, toto v priemysle nie je možné, to, čo sa deje v poľnohospodárstve, poviem to inteligentne, to sa nedá. To by hospodárstvo kľaklo do troch mesiacov komplexne. Čiže to je úplne iné podnikateľské prostredie. A preto je veľmi ťažko niekedy robiť pre chuť všetkým, lebo je tam 16-tisíc podnikateľských subjektov rôznej veľkosti, rôzneho zamerania. A majú jedného spoločného menovateľa, že každý sa snaží využiť tú svoju pozíciu a využiť tie prostriedky, ktoré sú k dispozícii. Preto nemôžem súhlasiť, aby prístup k pôde mal automaticky každý, kto o to požiada, či má do 40 rokov alebo nad 40 rokov.
Viete, aký chaos by sme zaviedli? My sme urobili len jedno opatrenie, že sme spustili podporu na čerpanie eurofondov pre každý podnikateľský subjekt. A čo sa udialo? Začali ľudia vyberať svoju pôdu, ale ju neobrábajú, len dostanú podporu na priame platby, jemu to stačí, lebo dostane, starý systém, ktorý teraz, chvalabohu, končí, bol nastavený, že on dostane 206 eur za hektár. On dostane 206 eur za hektár, pokiaľ to má v elefáčke (pozn. red.: myslí sa list vlastníctva), dostane ďalších, ja neviem, 60 %, pokiaľ tam má enviroment, dostane ďalších. Čiže nič nerobí a má tým pádom enviroment, dostane ďalšie podmienky, a zrazu on dostane 500 - 600 eur na hektár a neurobí nič. Ale ten poľnohospodársky podnik, ktorý tam doteraz robil, či už tam mal krmovinovú základňu, ale tam mal nejakú obrábanú pôdu pre kukuricu alebo hustosiate obilniny, ten je vyšachovaný. A tu sa berú prostriedky nadarmo. A ešte povinne tam invazívne zostávajú. Čiže nebolo by dobré, keby automaticky niekto, že ide z promócie alebo ide z maturitného večierka a príde rovno na SPF-ko a dajte mi 28 hektárov. Toto sa nedá. Musíme urobiť nejakú reguláciu.
A my hovoríme o podnikaní v poľnohospodárstve. Veď viacerí z vás podnikáte a viete, že to podnikanie si vyžaduje aj určitého podnikateľského ducha. Čiže ten človek, ktorý chce sa zapojiť do tejto schémy, lebo táto schéma zas nie je všeliek, to si zas povedzme otvorene, je to nejaká mozaika k tomu, ako podporiť zamestnanosť mladých ľudí, ale nie je to všeliek na zamestnanosť mladých ľudí. Je to len jedno zrniečko z tej mozaiky, ktorá tomu môže pomôcť. Čiže on by mal preukázať svoje schopnosti a on by mal a vôbec podmienka na to, aby dostal tú dostal tú pôdu je, že musí prejsť certifikáciou cez PPA-čku. Tá certifikácia bude mať jasné pravidlá. Čiže on musí tam skrátka zadefinovať nejaký podnikateľský zámer a z toho vôbec bude vidieť, že či má šancu podnikať, alebo nepodnikať. Ak si niektorí nepoľnohospodári myslia, že podnikať v poľnohospodárstve je na úrovni 19. storočia, je na veľkom omyle. Keď sa chce zapojiť do schémy podpory Európskej únie, musí obrovské množstvo kritérií spĺňať a vypĺňať obrovské množstvo tlačív a bez odbornej spôsobilosti to nedokáže. Čiže nie je dneska v 21. storočí tak jednoducho podnikať v poľnohospodárstve, ako si to niektorí myslia. Samozrejme na úrovni bez podpory môže, môže si pestovať čo chce, môže chovať čo chce, ale je to pre viac-menej svoje účely a svoje okolie, ale určite nie na klasickú poľnohospodársku produkciu.
Čo sa týka ešte toho pozmeňováku pána Csicsaia, čiže nemôžem súhlasiť s tým, aby všetkým boli otvorené dvere a každý bude čerpať. Za druhé, a mali sme tu diskusiu, bol tu aj pán Fecko večer a ešte, neviem, ktorí poslanci sa zastavili, sme hovorili o podpore živočíšnej výroby, že napríklad niekto chová ošípané a on nemá pôdu. Len pokiaľ si pozriete PRV-čko, Program rozvoj vidieka, lebo z neho sa vychádza, to je ten základný materiál, z ktorého vôbec čerpáme aj celý tento mechanizmus, tam je jasne definícia, uznaný mladý poľnohospodár bude len ten, ktorý požiada o živnosť najskôr v deň vyhlásenia výzvy. Čiže tí mladí alebo malí, ktorí už dneska podnikajú a podnikajú menej ako 5 rokov, vyhovujú definícii malého poľnohospodára, ale pre priame platby, a na tento produkt podpory mladého musí vyhovovať inej definícii, kde môže vzniknúť až dňom vyhlásenia výzvy. Je to nezmysel, ale pochádzajúci z Bruselu, Brusel urobil takéto dve definície. My sme ich žiadali, aby nám zjednotili tú definíciu, že veď to je, to bude taký zmätok na trhu, keď pôjdeme s dvomi definíciami. Jednoducho Brusel trvá na tom. Pokiaľ chce niekto podporu, a tá podpora jednorazová pre tých mladých a malých, ktorí budú začínať, bude nie 40-tisíc, ako je napísané zatiaľ v dokumentoch, ale už dneska máme vynegociovaných 50-tisíc, a podpora zo 6 mil. sa zvyšuje, v PRV sme ju navýšili na 30 mil., lebo predpokladáme, že ten záujem bude, a takisto pri malých tú podporu, tá podpora môže byť maximálne 15-tisíc, to je Bruselom stanovené, ale zvyšujeme aj tam tú podporu na 6 mil. Čiže celkovo do balíka z PRV-čka budeme dávať 36 mil. euro. Ja predpokladám, že by to mohlo stačiť, ale nič nebráni tomu, keď bude veľký záujem, že sa tento balík navýši na úkor iných opatrení, čiže tu limit nie je.
Čiže aj keby niekto chcel chovať tie ošípané, musí sa nastaviť na nejakú schému. Viete, keď chcete vodičák, tak musíte splniť nejaké kritériá na vodičák. Keď chcete podporu malých, mladých, musíte splniť nejaké kritériá, ktoré ten Brusel takisto zadefinoval. Čiže jednoducho to inak nie je možné. A vlastne okolo týchto dvoch vecí... Aha, pardon, ešte mal, v bode 3 mal zadefinovanie, hodnotenie uchádzačov na úrovni SPF-ka. My nechceme, aby SPF-ko hodnotilo, ale aby SPF-ko prideľovalo pôdu na základe licencie alebo osvedčenia, lebo osvedčovať mladých bude PPA-čka na základe výzvy. Čiže takýto mladý, ktorý splní tie podmienky, len dôjde s vyjadrením od Poľnohospodárskej platobnej agentúry, že splnil kritériá, a to je už doklad pre pozemkový fond, aby konal. Čiže ten už má zelenú k SPF-ku a môže konať.
Za druhé chcem povedať, lebo mám pána Hlinu práve pred sebou, tak on aj pri prvom čítaní, aj pri druhom čítaní, ale aj niektorí ste to z vás spomenuli, že čo sa udeje 1. januára 2015. No neudeje sa nič, nič sa neudeje. Môžte kľudne dôjsť pred to SPF-ko, nebude tam nikto, lebo ani nebudete mať s čím prísť, vy nebudete mať s čím prísť. My tento zákon potrebujeme teraz odsúhlasiť, aby sme do konca roku 2014 dali tú podmienku tým zhruba 400 podnikom, ktorým končia zmluvu, že budú mať síce espeefkársku pôdu, ale v prípade, že sa prihlási mladý, malý, ktorý bude certifikovaný a splní podmienky, tak mu bude vždy určitá časť tej pôdy odoberaná. A to bude, nie že platnosť tých prihlášok bude, ja neviem, do polroka budúceho roka. Nie, my otvárame ten priestor až do roku 2020, dokedy bude celé programovacie obdobie. Čiže aj ten, ktorý dôjde v druhej polovici 2019 ako mladý, začínajúci, lebo aj vtedy budú končiť absolventi stredných, vysokých škôl, čiže keď aj v roku 2019 dôjde niekto, dokonca aj v roku 2020, lebo to bude platiť do 31. 12. 2020, ešte aj ten bude mať nárok na uzavretie zmluvy. Čiže netreba mať žiadnu obavu, my len otvárame tie dvere, aby tam tí mladí postupne mohli natekať tak, ako bude záujem. Čiže nebude to limitované, limitované časovo.
Nechcem dlho, dlho rečniť, lebo už som zobral veľa hodín. Čiže z pozmeňováku pána Csicsaia myslím si, že keby sme sa dohodli, že "prednostne prenajme", urobili by sme dosť zadosťučinenia a ja sa prikláňam k tomu.
Už len, už len poslednú, poslednú poznámku. Teraz rypnem trošku, ale, ale slušne, myslím, že pán Kuffa povedal, že on tu nechce zlé potraviny, ale že teda nech si ľudia zabezpečujú, a dobré, slovenské.
Viete, sú tu poslanci, ktorí tu boli aj v starom období. Ruku na srdce, ktorí ste dneska v opozícii, ktorí ste hlasovali za zrušenie zákona o obchodných reťazcoch? Asi všetci.
Keď Miškov došiel ako hádam s prvým zákonom, ktorým rušil, došiel a že sa ruší zákon o obchodných reťazcoch, Miškov to zrušil, vy ste mu to odhlasovali, išlo ma najprv od jedu poraziť a potom som si už až z toho robil srandu. Keď zrazu my sme samozrejme ten zákon prijali naspäť a ešte sme ho trošku sprísnili, ale keď prišiel problém Carrefour a ľudia, tí dodávatelia vyšli do ulíc, mnohí, možno niektorí neviete, išlo tam totiž o to, že Carrefour si dal jednu podmienku, že musí tam byť aj dátum výroby, čo mu žiadna legislatíva neprikazovala, on si to síce do zmluvy dal, ale v priebehu celého roku 2013 vôbec neupozorňoval svojich dodávateľov, slovenských a len slovenských, že to tam nemajú, ale začiatkom roku 2014 im vyrubil pokuty na úrovni 80 % ceny dodávky za celý rok. Čiže absolútne likvidačné, všetci mohli ľahnúť popolom, lebo to nemohol prežiť nikto. No tak ľudia nabrali odvahu, išli. No a prídu ľudia protestovať pred Úrad vlády a ja s nemým úžasom pozerám, keď ich, keď ich vedie pán poslanec Gábor Gál, ktorý hlasoval za zrušenie zákona o obchodných reťazcoch. Zrazu mu bol ten zákon dobrý. Lebo sa, myslím, že šestnásť či koľko týchto postihnutých obrátilo naňho, aby ich ako advokát zastupoval. Čiže keď bol z toho biznis, už to bolo dobré, ale pokiaľ to bola politika, tak to bol zlý zákon.
Bolo by veľa na diskusiu. Záverom chcem povedať, dámy, páni, jedno. Nepoznám zákon a nepoznám koncepciu, ktorá by po čase nemusela doznať zmeny. Nikto nevymyslí nič múdre tak, aby to bolo na večné veky. Čiže ja si myslím, či už budem ja na tomto rezorte alebo budú iní, lebo budú voľby, bude plynúť čas, určite sa budeme musieť vrátiť aj ku koncepcii a určite sa budeme musieť vrátiť aj k zákonu. Čiže dajme teraz priestor, zachyťme tú vynikajúcu synergiu časových ôs. Na jednej strane sa pripravuje nové programovacie obdobie, kedy tam vieme dostať to, čo potrebujeme, na druhej strane nám končia staré zmluvy z SPF-ka, toto sú tie dva dôležité míľniky, ktoré sa nám križujú koncom roku 2014, toto využijme, otvorme si priestor, po pol roku, po roku debatujme ďalej, čo s tým. Je to dobré? Je to zlé? Ideme to modifikovať, ideme tamto modifikovať? Ja som pripravený na diskusiu. A myslím si, že mali by byť aj potom tí ďalší, ktorí budú na čele, čele rezortu, aby diskutovali, lebo keď nedáme cez štátnu pôdu šancu mladým, malým poľnohospodárom, nedávame šancu slovenskému poľnohospodárstvu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

26.11.2014 18:37 - 18:42 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, účelom tejto právnej úpravy je vytvorenie podmienok pre mladých poľnohospodárov a poľnohospodárov, ktorí podnikajú v malých alebo mikropodnikoch, zaoberajúcich sa poľnohospodárskou prvovýrobou, tak aby sa zlepšil ich prístup k hlavnému výrobnému prostriedku, ktorým je poľnohospodárska pôda.
Hlavným zmyslom uvedenej novely je zníženie výmery poľnohospodárskej pôdy, ktorú majú v prenájme od Slovenského pozemkového fondu doterajší nájomcovia. Výmera, o ktorú bude znížená doteraz prenajímaná poľnohospodárska pôda, bude použitá na prenájom mladým poľnohospodárom a tiež poľnohospodárom spĺňajúcim podmienky malého podniku alebo mikropodniku. Znižovanie výmery prenajatej doterajším nájomcom sa nebude týkať výmery do sto hektárov u jedného nájomcu. Pri rozlohe prenajatej pôdy nad sto hektárov bude znižovanie výmery diferencované, a to pri výmere od 101 do 500 hektárov o 3 %, od 500 do 700 hektárov o 5 %, od 701 do 1 500 hektárov o 7 %, resp. nad 1 501 hektárov o 10 %.
Mladý poľnohospodár, resp. malý alebo mikropoľnohospodársky podnik však bude na účel nájmu poľnohospodárskej pôdy musieť splniť určité podmienky. Bude sa musieť v nájomnej zmluve zaviazať k vykonávaniu špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby, ktorá je náročnejšia z hľadiska potreby zamestnancov na jej vykonávanie. Tento nástroj bude mať pozitívny vplyv na zamestnanosť na vidieku.
Druhou podmienkou, ktorú bude musieť mladý poľnohospodár, resp. malý alebo mikropoľnohospodársky podnik splniť, je, že nebude môcť takto získanú pôdu dať ďalej do nájmu, ale bude musieť na nej aktívne vykonávať činnosť. Ak túto podmienku nesplní, je to dôvod na odstúpenie od takejto zmluvy.
Treťou podmienkou je, aby mladý poľnohospodár, resp. malý alebo mikropoľnohosodársky podnik už mal vo vlastníctve alebo nájme poľnohospodárske pozemky od iných vlastníkov. Návrh zákona dbá aj na ochranu záujmov doterajších nájomcov.
Po prvé. Uvedené nástroje nebudú pre pôvodných nájomcov znamenať výrazný zásah do ich podnikania, a to vzhľadom na diferencované percentuálne zníženie výmery pôdy prenajatej pôvodným nájomcom od 3 až do 10 %, v závislosti od celkovej rozlohy prenajatej obhospodarovanej pôdy.
Po druhé. Ak si doterajší nájomca bude uplatňovať predĺženie nájmu a bude zároveň vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v stanovenom rozsahu, nebude mu jeho prenajatá výmera vôbec znížená a nová nájomná zmluva sa bude týkať jeho celej doteraz prenajatej pôdy.
Vychádzajúc z diskusie, ktorá prebehla k predloženému návrhu zákona v prvom čítaní, považujem za nevyhnutné zdôrazniť, že jeho obsah a sledovaný cieľ nemožno vnímať izolovane. Vytvorenie podmienok prístupu k pôde pre mladých a mladých poľnohospodárov je jedným z integrálnych nástrojov celkových podmienok pre podporu tejto cieľovej skupiny poľnohospodárov obsiahnutých v koncepcii podpory malých, mladých a rodinných poľnohospodárov, ktoré vláda schválila práve dneska.
Mladému, malému alebo rodinnému poľnohospodárovi vznikne reálne právo na uchádzanie sa o pôdu v správe a nakladaní Slovenského pozemkového fondu až vtedy, keď sa stane úspešným žiadateľom o nenávratný finančný príspevok v zmysle opatrenia na podporu na začatie podnikateľskej činnosti pre mladých, resp. malých poľnohospodárov, t. j. keď mu bude táto podpora schválená poľnohospodárskou platobnou agentúrou. V rámci tohto schvaľovacieho procesu bude totiž posudzovaná reálnosť podnikateľského zámeru pre hospodárenie na pôde, ktorej prenájom bude od Slovenského pozemkového fondu žiadať, a nepriamo aj schvaľované podmienky pre obhospodarovanie tejto pôdy tak, aby tieto zodpovedali zámerom sledovaným vyššie uvedenou koncepciou.
Navrhovaná účinnosť tohto zákona je od 1. januára 2015, nakoľko Slovenský pozemkový fond má približne 75 % zmlúv, ktoré končia ku koncu roku 2014, a je potrebné uplatniť zníženie prenajímania pôdy veľkým farmárom v prospech mikro alebo malých podnikov, alebo mladých poľnohospodárov už pri uzatváraní nových nájomných zmlúv.
Vážená pani predsedajúca, panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na potrebu zavedenia navrhovaného zákona do praxe dovoľujem si vás požiadať o jeho prerokovanie a schválenie. Zároveň mi dovoľte poďakovať vám za konštruktívny prístup a spoluprácu pri prerokovaní návrhu vo výboroch, ako aj za podnetné návrhy a pripomienky, ktoré tento návrh pomáhajú vylepšiť, a zároveň vyjadriť dôveru v podporu tohto návrhu v pléne Národnej rady.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 16.10.2014 14:46 - 14:51 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán poslanec, všetky dodávky momentálne pre odberateľov musia byť bankovo kryté. Musí byť nejaká zábezpeka, aj keď je pokalamitné obdobie, keď je obrovský prebytok dreva, zaviedli sme istené dodávky, čiže odberatelia nemôžu brať drevo bez toho, aby neboli istené dodávky.
Kvôli ochrane súkromných dodávateľov, malých dodávateľov sme nesúhlasili ani s výrazným znížením cien, hoci nám súkromní podnikatelia podrazili predajné ceny dreva viac ako v niektorých prípadoch o 20 eur na kubík, štátne lesy zachovali politiku a myslím si, že maximálne zníženie tam bolo niekde okolo 5 eur.
Na to, aby sa netvoril nejaký netransparentný proces, ktorý vy tu naznačujete, štátny podnik preveril aj všetkých odberateľov a hlavne spoločnosti, ktoré nemajú so spracovaním dreva nič spoločné, a takisto rozhodol, že nebude pokračovať od roku 2015 v zmluvnom stave so spoločnosťou Tatra Timber Logistik. Možno nikomu z tejto siene to nič nehovorí, ale vám, pán poslanec, určite zaplo, o čom tu hovorím. Len pre zaujímavosť poviem ostatným poslancom.
Až si pamätáte, v roku 2011 bola v médiách veľmi rozrobená téma, kedy štátny podnik za ministrovania pána Simona zrušil dodávky pre najväčšieho spracovateľa dreva, firmu Rettenmeier, ktorá má kapitál v Nemecku, a donútila túto firmu, že musí kupovať drevo na úrovni 140-tisíc kubíkov len cez firmu Tatra Timber Logistik. Vo firme Tatra Timber Logistik je konateľom pán Benco, ale zlé jazyky hovoria, že je veľmi napojená na veľmi blízkych príbuzných práve pána poslanca Simona.
Rozdiel v cene medzi nákupom v štátnom podniku a predajom do firmy Rettenmeier je 8 eur; 8 eur krát 140-tisíc kubíkov je čistý výnos cez miliónov eur, a preto si aj myslím, že sú tieto podpichovačné otázky zo strany pána Simona a zo strany pána Benca, ktorý vždy je ku koncu roku veľmi aktívny a niektoré médiá mu zverejňujú jeho výstupy. A je dneska ústami pána Simona aj za tou kauzou TANAP, odpredaj dreva TANAP-u, lebo odmietli, štátny podnik TANAP odmietol firme Tatra Timber Logistik dodávať drevo vzhľadom na to, že Tatra Timber Logistik vie, že už zo štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky tú bilanciu 140-tisíc nedostane.
Mám k dispozícii, viete, keď sa budete krútiť, ja mám k dispozícii otázky, ktoré pán Benco poslal na štátny podnik, a tieto otázky sa potom zopakovali u niektorých redaktoriek niektorých denníkov, ktoré z toho potom urobili, vyrobili veľkú akciu. Čiže za celou tou transparentnosťou a objektívnosťou pána poslanca Simona je jednoducho biznis a biznis pre jeho veľmi blízkych priateľov.
Takže, pán poslanec, ubezpečujem vás, vytvorili sme nové obchodné podmienky, kde je jasne dané, kto má nárok a nemá nárok, ale v žiadnom prípade tam už nebudú fungovať sprostredkovatelia typu Tatra Timber Logistik, kde ste vy nasilu, a opakujem, bola pani terajšia výkonná riaditeľka Rettenmeieru, bola v Lesoch Slovenskej republiky jednať, aby predsa mohli dostávať napriamo drevo, vedela dopredu platiť. A znovu zlé jazyky vravia, že na váš osobný príkaz sa toto nemohlo zrealizovať, ale muselo sa ísť cez Tatra Timber Logistik.
Takže takýmto praktikám sme, pán poslanec, dali určite zbohom v štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky. (Potlesk.)
Skryt prepis