Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, priznám sa, nechcel som moc dneska diskutovať. Ale, bohužiaľ, musím zareagovať na fakty a spôsob prezentácie a prekrúcania pravdy ústami pána poslanca Simona, ktorý – ako obyčajne – najprv nakydá a potom zmizne, aby si nemohol vypočuť reakciu.
Začnem tak, ako on chcel navodiť situáciu a začal tým, že SMER má káuz, káuz, káuz a káuz, a vytiahol...
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, priznám sa, nechcel som moc dneska diskutovať. Ale, bohužiaľ, musím zareagovať na fakty a spôsob prezentácie a prekrúcania pravdy ústami pána poslanca Simona, ktorý – ako obyčajne – najprv nakydá a potom zmizne, aby si nemohol vypočuť reakciu.
Začnem tak, ako on chcel navodiť situáciu a začal tým, že SMER má káuz, káuz, káuz a káuz, a vytiahol kauzu NADSME. Predpokladám, že z poslancov možno dvaja-traja vedia, čo je kauza NADSME, a nikto viac. Takže dovoľte pár slovami, nevenujem sa tomu od roku 2010, čiže mená a čísla nemusia byť presné, ale poviem vám, čo je kauza NADSME.
NADSME bola štátna inštitúcia zriadená ministerstvom hospodárstva, ktorá mala napomáhať financovanie štartujúcim mladým podnikateľom, malým podnikateľom a mala na to vytvorené zdroje peňazí. Tie zdroje peňazí pochádzali z predvstupových fondov Európskej únie, keď Slovensko čerpalo predvstupové fondy, tak bola aj špeciálna pôžička pre začínajúcich podnikateľov na úrovni asi necelých dvoch miliárd korún, ktoré boli vratné. Ale tým, že pokiaľ to riadil štát, sa aj všetky tie prostriedky dostali naspäť a Komisia povedala, že nechá nám tento balík, darovala ich štátu, ale musí ich rolovať a používať na tento účel naďalej cez spoločnosť alebo cez tú inštitúciu NADSME. Čiže hovoríme o balíku nejakých dvoch miliárd korún.
Druhá Dzurindova vláda skončila predčasne, to viete všetci, čiže ona nedokončila svoj mandát a ten dôvod neoficiálny bol veľmi jednoduchý: Na konci prvej Dzurindovej vlády a počas druhej Dzurindovej vlády sa sprivatizovalo, čo sa dalo, a najmä národný klenot energetika. Všetko bolo pod taktovkou SDKÚ a vtedajšieho ministra financií Mikloša. Viete príklad SPP, čo si zas mnohí nepamätáte, že už posledné rokovania mohol za vládu len pán Mikloš dojednávať. Ale v prípade Slovenských elektrární sa vzpriečil koaličný partner a vtedajší minister Rusko si lízol a podpísal zmluvu sám. Nepustil ku korytu SDKÚ. Výsledok bol, že sa urobila nejaká konšpiračná hra, kde ho obvinili z presunu peňazí, čo bola pravda. Rusko, keď už cítil, že končí, tak práve tieto prostriedky z NADSME presunul na nejakú košickú firmu, a to bol ten spúšťač, kedy Ruska teda vláda odvolala a urobili mu teda imidž taký, aký mu urobili. Ale bolo to aj spravodlivé, aj pravdivé, aj si to zaslúžil, lebo chcel uliať tieto peniaze.
No ale nastúpil na tri mesiace na funkciu ministra hospodárstva pán minister financií Mikloš. Za tri mesiace dokázal neuveriteľnú vec. Stiahol tieto peniaze cez súdne rozhodnutie naspäť na ministerstvo hospodárstva a presunul ich do NADSME. Za tri mesiace dokázal zmeniť stanovy a orgány tejto spoločnosti tak, že cez spleť súkromných firiem v konečnom dôsledku NADSME došlo, alebo štát stratil kontrolu nad týmto zdrojom, lebo to bolo do podúčtu, do podfondu NADSME vsunuté tieto dve miliardy, kde sa vôbec štát už nevedel k tomu dostať. Čiže absolútne to ovládli ľudia okolo vtedajšieho ministra financií.
Celá tá kauza sa riešila za môjho ministrovania a skutočne tam bola patová situácia. Štát sa nevedel dostať k dvom miliardám, ktoré boli štátne, vďaka geniálnemu riešeniu druhej Dzurindovej vlády, v ktorej sedel aj pán poslanec Simon. Po dlhých rokovaniach, veľmi náročných, sa za môjho pôsobenia na ministerstve hospodárstva podarilo tieto peniaze odblokovať a tieto peniaze sa naspäť dostali ako rolovací mechanizmus pre podpory malých podnikateľov. Toto sú fakty.
Výsledok? Bolo trestné stíhanie započaté voči konkrétnym ľuďom, čiže už boli konkrétne identifikovaní ľudia. Všetci títo obvinení boli z okolia druhej Dzurindovej vlády, z okolia vtedajšieho ministra financií. Nebyť toho, že kľúčový človek, ktorý raz na jednej strane fungoval ako predávajúci, na druhej strane ako kupujúci, sám sebe si šiboval tieto peniaze, boli by sme asi rýchlejšie sa dozvedeli, ako to celé vyhodnotia orgány činné v trestnom konaní. Bohužiaľ, tento kľúčový obvinený v tomto prípade medzitým zomrel. O mŕtvych len dobre, čiže týmto pádom som skončil v tejto kauze.
Čiže, pán Simon si nás dovolí, SMER, obviniť z toho, čo spôsobila vláda, v ktorej on sedel, čo spôsobili jeho koaliční partneri, kde výsledok bol, že štátne dve miliardy skončili v súkromných rukách, na ktoré sa už štát by mohol len pozerať, keby som sa nebol do toho problému zahryzol. Bodka.
A teraz poďme k eurofondom. Pán Simon začal k eurofondom takou vetou, že vlády pravicové čerpať prostriedky vedia a SMER a vlády ľavicové čerpanie prostriedkov nevedia. Keď sa on pokladá za pravicového, tak naňho to určite neplatí. On je v tomto prípade výnimka. Prečo? Veľmi jednoducho. A prejdem hneď aj k číslam, lebo on tu potom porovnával čísla jednotlivých, ROP-ky, bratislavský operačný kraj a cezhraničná spolupráca, ako mu to geniálne vyšlo za tie dva roky, koľko on toho urobil. Takže poďme na tie čísla, hneď si povieme, kto to vie robiť a kto to robiť nevie.
Takže určite sa dohodneme, pán poslanec Simon, vítam vás tu v rokovacej sále, že rozhodujúce je, kto koľko výziev urobí a koľko nakontrahuje, lebo ten dôsledok, to financuje potom výsledok z niečoho, kde musí prebehnúť nejaký proces. Takže budem hovoriť tri kategórie časového obdobia.
Keď hovoríme o Regionálnom operačnom programe, počas vlády prvej SMER-u s koaličnými partnermi, a tu treba otvorene povedať, ROP-ku riadila SNS-ka. To asi všetci uznáme a všetci súhlasíme aj s tým, že sa tam diali neuveriteľné čary, v tomto s pánom poslancom Simonom súhlasím. Ale cez to všetko v rokoch 2007 až ´10, lebo nie šesť ale sedem, bolo vyhlásených 22 výziev. Výzvy boli vyhlásené na sumu 1,658 mld. eur. Počet schválených projektov bolo 1 689, výška schváleného nenávratného finančného príspevku bola miliarda 498, čiže kontrahovanie sa dostalo na úroveň 65 % a čerpanie – vzhľadom na to, že potrebujete dva roky alebo zhruba koľko, aby nabehlo aj čerpanie – bolo na úrovni 308 miliónov.
V rokoch 2010 až ´12, čiže za Radičovej vlády, sa v ROP-ke, ktorú koordinuje aj ministerstvo pôdohospodárstva, v tom čase pán poslanec Simon, boli vyhlásené, pán Simon, po pravde dve výzvy. Napísaných mám síce 8, ale tých 6 bolo výlučne na hlavné mesto kultúry Košice, ktoré sme vám na tácke takto položili, lebo za našej vlády sa rozhodlo, že Košice idú byť podporované z eurofondov. Preto aj v operačnom programe ROP-ka je až siedmou prioritou Košice, hlavné mesto kultúry, čiže je až po technickej pomoci, lebo sa to všetko dodatočne robilo. Len, bohužiaľ, došli voľby, my sme nepokračovali, ale mal ste to prichystané na tácke, čiže už ste to len podpísal. Čiže ak vyjmem z toho Košice, mesto kultúry, tak len dve výzvy, za dva roky dve výzvy. Čiže určite to nesvedčí o tom, že vy ste štrukturálne fondy čerpať vedeli, lebo vypísať za dva roky dve výzvy je veľmi málo.
Od roku 2012, vzhľadom na to, že už toho bolo veľa zakontrahované, my sme urobili 15 výziev. Čiže 22, 2, 15. To už len hovorí o tom, že kto teda robí, nerobí, a kto vie čerpať a nevie.
Čo sa týkalo čerpania, to bolo zaujímavé číslo, tam ste znovu použil nejaký údaj. Ja neviem, odkiaľ ste ho zobral, že za vašich dvoch rokov sa vyčerpalo 57 % prostriedkov. Moje oficiálne údaje hovoria, čerpanie za roky 2007 až ´10, to znamená SNS, 19,83 %, za roky ´10 až ´12, pán Simon, 38,95 %, nie 57! Ale treba povedať, dobiehali projekty tých 22 výziev, kde bolo podpísaných 1 689 projektov, tie dobiehali, čiže nabehli do toho plnenia, ale to mu nevyčítam, to je jednoducho časová os, ktorá musí ísť. Čiže to bolo 38,95. A dneska, k minulému týždňu je čerpanie 82,78 percenta. Čiže môžme povedať, že v ROP-ke už sme skoro nadoraz. A mám tu aj predpoklad, pán poslanec Simon, my predpokladáme, že ešte v priebehu tohto mesiaca by mali byť ďalšie faktúry preplatené. My odhadujeme, že do 30. 6. by malo byť vyčerpaných 83,41 %, do 30. 9. podľa toho, ako komunikujeme s prijímateľmi, 87,12 % a k 31. 12. 2015 92,5 percenta. Toto je náš spresnený odhad, čo sa týka Regionálneho operačného programu.
Regionálny operačný, nechcem hovoriť k Bratislavskému kraju, lebo tam si Frešo nedal od vás do toho rozprávať, takže on si ide vo svojom režime od začiatku až do konca. Súhlasím s vaším názorom, že tie veľké problémy urobila Bratislava. Tam sa zhodujeme určite, pán poslanec. Tam je aj veľmi nízke čerpanie a tam boli aj pomerne časté zlyhania pri verejnom obstarávaní. Tam sa dohodneme úplne bez problémov.
Čo sa týka tých niektorých čísiel, ktoré ste uviedol pomimo, vytkol ste mi tu a šikovne ste použil pani podpredsedníčku Laššákovú, že ona prehlásila, že školy budú zrekonštruované, a ja svojím listom som to celé pokazil a zastavil. Áno, ja sa od toho listu nedištancujem a poviem, chvalabohu, že som ho vtedy napísal. Chvalabohu, lebo dneska by sme boli v oveľa väčších problémoch, ako sme momentálne na tom z hľadiska schopnosti financovania.
Pán poslanec, z európskych peňazí; lebo dávate dokopy rôzne čísla. Pri mojom nástupe z európskych peňazí bolo nadkontrahovanie 270 mil., nie 350, mne tu moji poradcovia dávajú 270, 270. Ale z toho ste mi nechal balík nevyriešených platieb 76 miliónov. Ešte raz ku korektnosti voči vám. Nespôsobil ste nadkontrahovanie vy. Nie. Vy ste to zdedil, ale ja som to zdedil od vás. Čiže neriešil ste to, zostalo to na mne. Môžem vám ku dnešnému dňu povedať, dlh nadkontrahovania aj cez napätý štátny rozpočet je dneska vyrovnaný. Čiže vyrovnali sme sa aj s týmto problémom 76 mil. nepokrytých nadkontrahovaných projektov, ktoré vôbec nemali byť zazmluvnené. Ale, bohužiaľ, boli a štát berie zodpovednosť za to, čo sa udialo.
Preto sa aj niektoré školy nedostali a mne bolo ľúto tých starostov, ale som im jasne povedal: My jednoducho na to prostriedky nemáme, začneme súdnu procedúru a vyčerpáme sa jedna strana, druhá strana, radšej sa seriózne dohodnime, že nezačnime, uvidíme. V tom čase sme nevedeli, ako bude vyzerať nový operačný program. Skúsime nejaké schémy podobné dostať do nového programovacieho obdobia, ale teraz ideme do úplne zbytočného kontraproduktívneho procesu.
Takže je pravda, že tie školy v Bystrici vypadli, ale jednoducho neboli pokryté finančnými prostriedkami, čiže nemalo význam vôbec ani do týchto projektov ísť.
A potom už len druhú vec. Už to tu aj kolega Žiga vysvetľoval, tu pán Hlina vytiahol problematiku autobusov. Ja sa toho netýkam, lebo neviem okrem toho, čo ste vy povedal, neviem o tom nič. Len, pán poslanec Simon, vy ste to natiahol, akože to je náš Regionálny operačný program. Ani toľkoto sú neni tie autobusy, ako ukazujete, ani toľkoto. My financujeme len zastávky autobusové a máme tam, myslím si, že tri terminály mestskej hromadnej dopravy, ktoré financujeme, a to je Pezinok, Senec a Malacky. A to je všetko, čo my máme s dopravou a s autobusmi dokopy.
Takže ja sa ešte raz ospravedlňujem, nechcel som vystúpiť, ale pokiaľ sa používajú nepravdivé údaje a dokonca sa my obviňujeme alebo obviňuje niekto SMER z kauzy, ktorú SMER musel vyriešiť a spôsobila to druhá Dzurindova vláda, spôsobila to koalícia, ktorá v tom čase sedela aj spolu s MOST-om – HÍD a poslanec MOST-u – HÍD ide obviniť SMER, no to sa mi už zdá prisilné, a to bol aj dôvod, prečo som vystúpil.
Takže, dámy, páni, ďakujem za pozornosť a ospravedlňujem sa, že som vás toľko zdržiaval pri tom. (Potlesk.)
Skryt prepis