Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

12.11.2015 o 14:56 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 3.12.2015 15:00 - 15:01 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
V podstate nebola žiadna otázka, neni v podstate ani na čo reagovať. Ja, pani podpredsedníčka, len z vlastnej skúsenosti, štrnásť rokov som riadil veľký chemický podnik a stanovisko životného prostredia bolo tak záväzné a myslím si, že inšpekcie životného prostredia boli tak nekompromisné, že dosť mám iné pocity, ako ste vy vyjadrila. Myslím si, že tie útvary životného prostredia na tých regiónoch sú dosť náročné a všetky výrobné podniky sme mali obrovský rešpekt pred nimi. Ďakujem pekne, skončil. som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 3.12.2015 14:55 - 14:58 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, musím len sprostredkovať odpoveď, ktorú pripravilo ministerstvo životného prostredia. Takže momentálne na ministerstve životného prostredia prebieha proces posudzovania podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ďalej len zákon o posudzovaní činnosti, technologická linka na sanáciu haldy trosky z výroby ferozliatin v spoločnosti OFZ, akciová spoločnosť.
Proces posudzovania sa nachádza v počiatočnom štádiu, keď po pripomienkovaní základných informácií o navrhovanej činnosti uvedených v zámere bol vydaný rozsah hodnotenia. Správa o hodnotení má byť vypracovaná vzhľadom na povahu a rozsah navrhovanej činnosti a jej lokalizáciu tak, aby obsahovala rozpracovanie všetkých bodov uvedených v prílohe č. 1 zákona o posudzovaní primerania charakteru navrhovanej činnosti, vrátane porovnania s nulovým variantom, tzv. variant, kedy sa navrhovaná činnosť neuskutočnila.
Pre vypracovanie správy o hodnotení nebol vydaný časový harmonogram. Navrhovateľ musí správu o hodnotení predložiť do 30. 11. 2017. Ďalej bude nasledovať pripomienkovanie správy o hodnotení, verejné prerokovanie, vypracovanie odborného posudku odborne spôsobilou osobou a vypracovanie záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia. Výsledkom celého procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie bude záverečné stanovisko, ktoré bude vychádzať z komplexného vyhodnotenia vplyvov navrhovanej činnosti na všetky zložky životného prostredia, vrátane zdravia obyvateľstva.
V záverečnom stanovisku ministerstvo životného prostredia odporučí alebo neodporučí realizáciu navrhovanej činnosti a zároveň určí podmienky a opatrenia, za ktorých bude možné navrhovanú činnosť v danej lokalite realizovať. Výsledok procesu posudzovania nie je možné v tomto štádiu prejudikovať. Upozorňujeme na skutočnosť, že záverečné stanovisko nie je povolením, ale predchádza povoľovaciemu procesu podľa osobitných predpisov.
V prípade, ak spoločnosť OFZ, a. s. vykonáva vo svojich prevádzkach činnosť, ktorá nie je v súlade s vydanými povoleniami alebo nie je povolená, je v kompetencii miestne príslušnej inšpekcie životného prostredia príslušného inšpektorátu vykonať kontrolu a nariadiť nápravné opatrenia. Ministerstvo životného prostredia, odbor odpadového hospodárstva plánuje zaslať podnet na Inšpektorát životného prostredia v Žiline na vykonanie kontroly.
Ďakujem za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis
 

12.11.2015 14:56 - 15:01 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán poslanec, v predchádzajúcej funkcii na ministerstve hospodárstva som mal možnosť rokovať so stovkami investorov, ktorí prišli s rôznymi požiadavkami a s návrhmi na stimuly, a zrealizovalo sa aj niekoľko veľkých investičných stimulov. Posledný taký veľký bol Samsung vo Voderadoch, ktorý sa takisto postavil na ornej pôde alebo AU Optronics v Trenčíne, ktorý takisto zabral relatívne lukratívnu pôdu.
Tam boli vždy dva mechanizmy. Buď inštitúcia alebo ten investor, ktorý išiel na Slovensko, od prebratia investičného stimulu a podpísania zmluvy o investícii so Sariom, respektíve s vládou, začal realizovať túto stavbu, alebo – a čo bola väčšina prípadov – požadoval od štátu vybudovanie infraštruktúry, vybudovanie toho základného staveniska a vtedy dochádzalo k mechanizmu, že vlastne ministerstvo financií muselo tieto finančné prostriedky určené na odvod dať k dispozícii ministerstvu hospodárstva, ministerstvo hospodárstva Sariu a Sario ich vrátilo naspäť do štátnej kasy. Čiže len obehli tie isté peniaze, takže myslím si, že toto je vcelku racionálny krok. Táto posledná novela hovorí len o tom, že to môže urobiť inštitúcia, kde je 100-percentným vlastníkom štát, čiže nemôže tu dôjsť k zneužitiu týchto prostriedkov.
A čo sa týka Jaguaru, zrejme, pán poslanec, viete oveľa viac ako celá vláda a Sario a všetci, ktorí okolo toho robia, lebo ja ešte nemám takú informáciu, že Jaguar ide do Nitry. Všetko je v štádiu rokovaní.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

12.11.2015 14:55 - 14:56 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne znovu za otázku, pán poslanec. Máte zrejme na mysli nie vyhlášku, ale nariadenie vlády č. 285/2015 Z. z., ktorým bolo zmenené nariadenie vlády č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov.
Táto zmena, v zmysle ktorej bolo oslobodené od odvodov odňatie pozemkov na stavbu, na ktorú bolo vydané osvedčenie o významnej investícii, ktorej výstavbu bude zabezpečovať podnik so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, reaguje na ostatnú novelu zákona č. 175/1999 Z. z. o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií v znení neskorších predpisov, investícii typu stavba, ktorej výstavbu bude zabezpečovať podnik so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, ak bolo rozhodnuté, že uskutočnenie tejto stavby je vo verejnom záujme. Nariadenie teda iba prebralo ďalší titul, kedy sú od odvodov oslobodené tie pozemky, na ktorých sa má realizovať stavba vo verejnom záujme.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.11.2015 14:51 - 14:53 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Budem rád odpovedať. Nesluší sa na tomto poste pri takejto príležitosti polemizovať a urážať, či niekto tomu rozumie alebo nerozumie, ale som presvedčený, že moji zamestnanci sú vysoko kvalifikovaní a veľmi dobre poznajú túto problematiku.
Pán poslanec, pletieme dve veci dokopy, mladého poľnohospodára a sapsové platby ako budú vyplácané po zverejnení alebo po certifikácii mladého poľnohospodára. Sapsovú platbu v budúcom roku dostane ten, ktorý bude deklarovať buď nájomný, alebo vlastnícky vzťah, že užíva danú parcelu k 15. 5. 2016, ten dostane a je jedno, či získal tú pôdu 14. 5., alebo 25. 5., k 15. 5., kto bude deklarovať, ten dostane sapsovú platbu 130 euro za hektár. 
A potom je druhá vec, ktorú vy hovoríte, že kedy bude fyzicky odovzdaná pôda. Pôda bude odovzdaná v zmysle zákona 504/2003 Z. z., ktorý hovorí o prenájme poľnohospodárskej pôdy. Pôda, tá parcela môže byť uvoľnená až po zbere úrody, to znamená, keď poľnohospodár bude certifikovaný v apríli, ale bude tam, ja neviem, zasiata, budú dobré vegetačné podmienky, bude zasiata, ja neviem, kukurica na zrno, ktorá sa bude zberať v novembri, čiže fyzicky mu bude tá parcela vydaná až v novembri po zbere úrody.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.11.2015 14:46 - 14:49 hod.

Ľubomír Jahnátek
 

11.11.2015 19:03 - 19:05 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Panie poslankyne, páni poslanci, v prvom rade ďakujem za to, že ste mi umožnili dneska predložiť aj tento druhý zákon.
Tento návrh bol vypracovaný v súvislosti s implementáciou nových pravidiel režimu výsadby viniča formou poskytovania povolení.
Tento návrh zákona predstavuje právnu úpravu na vykonanie nových pravidiel režimu výsadby viniča, v rámci ktorej sa ustanovujú nové pravidlá, ktoré sa týkajú povolení na výsadbu na základe vyklčovania a poskytovania povolení na novú výsadbu na ploche, ktorá sa rovná 1 % celkovej plochy vysadenej viničom v Slovenskej republike.
Nový režim výsadby viniča je platný od 1. januára 2016.
Ustanovujú sa tu konkrétne kompetencie pre ministerstvo, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, ako aj povinnosti žiadateľov a termíny podávania žiadostí a termíny platnosti jednotlivých výsadbových práv.
Zároveň mi dovoľte poďakovať členom poľnohospodárskeho výboru za mnohé iniciatívne návrhy a pripomienky, ktoré tento návrh môžu vylepšiť.
Vzhľadom na všeobecný konsenzus na poľnohospodárskom výbore si dovoľujem požiadať ctenú snemovňu o podporu tohto zákona aj v druhom čítaní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

11.11.2015 18:59 - 19:00 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, predmetný návrh zákona sa predkladá na základe požiadaviek Európskej komisie vyžadujúcich dodržiavanie porušenia podmienok implementácie dusičnanovej smernice, ako aj z dôvodu úpravy správnych aplikačných postupov tak, aby nedošlo k bodovému znečisteniu a aby sa predišlo možnej kontaminácii podzemných vôd s následným vstupom nežiaducich látok do potravinového reťazca, a s tým súvisiacej úpravy ustanovení legislatívneho postupu pri povoľovaní aplikácií a skladovaní sekundárnych zdrojov živín.
Tento zákon bol podrobne prerokovaný vo výbore, boli prijaté k nemu závery.
Vzhľadom na to, že tu došlo k všeobecnému konsenzu, vážený pán predsedajúci, dovoľujem si požiadať ctenú snemovňu, aby tento zákon bol v druhom čítaní schválený. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.9.2015 18:43 - 18:49 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis

164.
Ďakujem pekne, vážená pani predsedajúca, chcem sa poďakovať, už šiestykrát že mám možnosť vystúpiť poobede s predkladaním zákonov.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, úloha zabezpečiť pristúpenie Slovenskej republiky k Nagojskému protokolu vyplýva z akčného plánu pre implementáciu opatrení vyplývajúcich z Aktualizovanej národnej stratégie ochrany biodiverzity do roku 2020 prijatého uznesením vlády Slovenskej republiky č. 442 z 10. septembra 2014.
Cieľom návrhu na pristúpenie k Nagojskému protokolu je zabezpečiť spoluprácu Slovenskej republiky pri overovaní legálnosti nadobudnutia genetických zdrojov v súlade s vnútroštátnym právom zmluvných štátov Nagojského protokolu a tým zvýšiť právnu istotou a transparentnosť ako pre poskytovateľov, tak aj pre používateľov genetických zdrojov.
V súlade s návrhom na pristúpenie k Nagojskému protokolu je v legislatívnom konaní aj návrh zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti prístupu ku genetickým zdrojom a využívania prínosov vyplývajúcich z ich používania a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa vykonávajú požiadavky Európskej únie vyplývajúce z nariadenia EÚ č. 511/2014 zo 16. apríla 2014.
Vážená pani predsedajúca, panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem za pozornosť a prosím vás o podporu návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Nagojským protokolom.
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.9.2015 18:42 - 18:43 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis

160.
Ďakujem za slovo, vážená pani predsedajúca.
Pani poslankyne, páni poslanci, predkladaný návrh zákona bol vypracovaný z dôvodu potreby implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o opatreniach na zaistenie súladu pre používateľov Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania v Únii.
Nariadenie Európskej únie ustanovuje pravidlá upravujúce dodržiavanie podmienok prístupu ku genetickým zdrojom a prístupu k tradičným poznatkom, ktoré súvisia s genetickými zdrojmi, a podmienky využívania prínosov z ich používania. Problematika v ňom obsiahnutá sa týka širokej škály používateľov a dodávateľov genetických zdrojov v mnohých odvetviach hospodárstva, ako aj v oblasti vedy a výskumu.
V predloženom návrhu zákona sa upravuje pôsobnosť orgánov štátnej správy a právnických osôb zodpovedných za uplatňovanie príslušných článkov nariadenia vrátane pôsobnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia a stanovujú sa sankcie za porušenie povinnosti ustanovených v tomto nariadení Európskej únie.
Vážená pani predsedajúca, pani poslankyne, páni poslanci, verím, že predložený vládny návrh zákona schválite a postúpite do tretieho čítania.
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis