Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:47 hod.

PaedDr.

Vladimír Jánoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 11:47 - 11:49 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Pán poslanec, pozorne som ťa počúval a nemôžem súhlasiť s niektorými pasážami, ktoré tu odzneli z tvojich úst. Predovšetkým nie je pravda, že ten zákon je nezmyselný a proti ľuďom, treba si povedať, v akej atmosfére a kedy, v akom období vznikol ten zákon, ten vznik toho zákona podmienila činnosť predsa maďarskej vlády, hej, pána Orbána, ktorý takýto zákon sem priniesol v roku 2010 a toto bola odozva a reakcia určite na diskutovaný zákon, ktorý vyšiel z Maďarska.
Čo sa týka nezmyselnosti toho zákona, no neviem, či si pozeral aj iné štáty v rámci Európskej únie, napríklad Nemecko, Bulharsko, Rumunsko, koniec koncov Rakúsko, kde podobný zákon platí a normálne funguje a sú to členské, členské štáty Európskej únie, takisto ako Slovenská republika. Samozrejme, že konštatuješ, že zákon je protiústavný, ja som vám neskákal do reči, pani poslankyňa, nechajte ma v kľude rozprávať. No nemôžeš to konštatovať, že je protiústavný, pretože dodnes sa takto nevyjadril ústavný súd, počkajme si na rozhodnutie ústavného súdu. Nemáme my, ako zákonodarci, právo posudzovať, či je protiústavný, alebo nie je protiústavný.
Hovoril si, že je proti občanom Slovenskej republiky, len si akosi pozabudol spomenúť, že občan sa predsa sám rozhoduje, či prijme občianstvo iného štátu a až na základe tohto kroku predsa stratí to pôvodné občianstvo.
No a na úplný záver mi dovoľ spomenúť, že z ministerstva, z dielne ministerstva vnútra sa pripravuje novela tohto spomenutého zákona, aj preto nebudem hlasovať za predkladaný zákon, pretože počkám si na to, čo pripraví ministerstvo vnútra a vieme všetci, alebo teda niektorí máme tie informácie, že určite sa rozšíria výnimky, podľa ktorých občania, ak prijmú iné štátne občianstvo, neprídu o to pôvodné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 17:47 - 17:48 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Hrušovský, chápem, že ste v predvolebnom období na post prezidenta Slovenskej republiky a využívate tento priestor a dnes ste to vlastne elegantne predostreli poslancom Národnej rady. Snažíte sa do spoločnosti vniesť nejakú takú informáciu, že sa tu búra nejaká ústavnosť a právnosť niektorých štátnych orgánov a vy ako prezident, vy to napravíte a spravíte tu poriadok.
Ale takto to vôbec nie je, pretože vy ste zároveň aj členom ľudskoprávneho výboru. Tvrdíte, že pani ombudsmanka nemala priestor. Ja to budem donekonečna a dokedy neskončí táto schôdza, budem opakovať, že to nie je pravda. Je to lož, je to zavádzanie!
Pani ombudsmanka mala priestor dostatočný, neobmedzený na ľudskoprávnom výbore. Kde inde by mala komunikovať? Podľa môjho názoru to je tá pravá pôda, kde mala komunikovať a kde aj mala priestor vytvorený na to, aby odkomunikovala svoje postoje, svoje názory. Ešte raz opakujem, bola zoči-voči ministrovi vnútra. Čo sa tu snažíte vniesť? Ako ja nechápem.
Vymkla sa vám táto schôdza z rúk, to chápem, pretože sa to otočilo úplne proti vám. To ste nečakali, hej. A snažíte sa teraz vniesť do spoločnosti niečo iné. Ale tak to nie je, pán Hrušovský. Nie je to tak. Smejete sa, smejete sa. Presne, presne tak.
Ešte raz. Mala dostatočný priestor a vystúpila na našom výbore. Boli ste účastný aj vy, pán Hrušovský. Tak neviem, prečo zavádzate spoločnosť dnes spred Národnej rady?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 16:10 - 16:11 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani podpredsedníčka výboru, neviem, či ste boli 27. augusta, alebo nie, nie som si už teraz presne istý, na tom výbore, mám skôr pocit, že áno, ale z toho vášho vystúpenia skôr teda si myslím, že nie. Pretože, ja neviem, ten výbor trval cez tri hodiny a možnosť vystúpenia jak ministra, tak aj pani Dubovcovej, pani ombudsmanky, tam bol dostatočný. Dokonca tam boli, ako som už spomenul v prvom príspevku, aj verejnosť a, samozrejme, médiá.
Ale nie o tom som chcel hovoriť. Spomínali ste, že teda zadržaní a že tá akcia sa minula účinku. To nie je pravda. Bolo tu spomenuté aj v tej správe, aj v správe inšpekcie, ale aj v správe nakoniec pani ombudsmanky, že bolo zadržaných a predvedených 15 osôb a z tých 15 osôb po legitimácii a overení údajov boli 4 osoby zadržané z podozrenia zo spáchania trestného činu, po ktorých predtým bolo vyhlásené pátranie. Takže to nie je pravda, čo ste uvádzali.
A ja konkrétne som sa zameral na zranených, pretože myslím si, že čo sa týka zranených, a ten prvotný údaj, ktorý bol, ktorý sa pohyboval pri čísle 80, kde figurovali dokonca aj maloleté deti, ktoré boli údajne zranené. Preveroval som si túto správu a nielen zo správy inšpekcie, ale preveroval som si túto, tieto údaje aj zo strany nezávislých lekárov. To nie je pravda, čo uvádzala pani Dubovcová. A toto je fakt, toto je skutočnosť. Žiadnych 80 zranených, dokonca ani dieťa, žiadne dieťa nebolo zranené po tomto útoku.
Takže o čo tu ide, ja sa pýtam? O čo tu komu ide?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 15:39 - 15:41 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, opakovane ste boli nejakým spôsobom napádaný s tým, že ste nekomunikovali s ombudsmankou a v podstate tento problém ste ani neoddiskutovali.
Ale to vôbec nie je pravda! Pretože ak som presný, tak 27. augusta 2013 zasadal náš ľudskoprávny výbor, kde ste boli účastný, mali ste možnosť vystúpiť, navyše vedľa vás sedela pani ombudsmanka, ktorá takisto mala možnosť vystúpiť, a vzájomne ste diskutovali. Čo je dôležité, bol účastný aj splnomocnenec vlády pre rómske otázky pán Pollák. A navyše tento výbor, zasadnutie tohto výboru bolo verejné, to znamená, bola prítomná aj verejnosť, boli prítomné mimovládky, boli prítomné médiá.
Takže o čo tu opozícii ide? Neviem.
Tento problém bol opakovane diskutovaný, dokonca odzneli konkrétnosti aj zo správy pani ombudsmanky, kde som sa aj ja mal možnosť opýtať, ako to bolo s tými zranenými, kde v prvej správe uvádzala 80 a na základe lekárskych, lekárskych preverení a lekárskych správ objektívnych lekárov tam boli iba štyria ľudia, ktorí nejavili ani známky nejakých vážnych poranení.
Takže ako je to s tou správou pani ombudsmanky? Možno na toto by ste vedeli, páni z opozície, odpovedať, či bola pravdivá, či bola zavádzajúca a či ju bolo potrebné prepracovať do konečnej fázy.
No a v závere snáď by som povedal ešte jednu vec, že pred týmto výborom bol 3. júla výbor, kde mal možnosť vystúpiť k tejto problematike policajný prezident pán Gašpar, ktorý sa tiež podrobne venoval tomuto zásahu, spomínanému, v Moldave na Bodvou.
No a úplne v závere, myslím si, že to stanovisko a ten postoj bol jednoznačný. Ide tu jednoznačne o politikárčenie a vytĺkanie politického kapitálu z vecí, z ktorých sa vy radujete. Ale nemali by ste sa radovať. Pretože polícia je tu na to, aby chránila slušných ľudí, a nezasahujme jej do jej práce. Samozrejme, kontrola je namieste, ale... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2013 16:47 - 16:49 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, ja by som sa chcel spýtať, či ste hovorili k veci, alebo k čomu ste hovorili, lebo nepochopil som absolútne pointu. Vy ste sa ani náznakom nevyjadrili k predkladanému zákonu ministerstva hospodárstva, ktorý je témou týchto okamihov. Váš prejav bol teda emotívny, menej emotívny, ako sme zvyknutí na vaše prejavy. Ale spomenuli ste VSŽ Košice v takej podivnej súvislosti. Ja by som sa vás chcel spýtať, pani poslankyňa, máte vy vôbec predstavu o tom, koľko taká VSŽ Košice zamestnáva ľudí? Môžem vám upresniť tento dátum, toto číslo, je to zhruba 12 000 zamestnancov, ktorí fungujú v tejto obrovskej spoločnosti, ktorí dostávajú za svoju prácu aj odmenu a, samozrejme, majú vytvorenú tým pádom aj nejakú životnú úroveň. Ak k tomu použijeme aj štandardný koeficient Európskej únie, zhruba 2,5; číslo 2,5; tak nám z toho vyjde zhruba 35-tisíc pracovných miest, ktoré sú vytvorené nielen v Košickom kraji, ale aj v ďalších priľahlých regiónoch. Toto je pre vás spochybňujúce číslo? Toto je pre vás čo? Toto je pre vás slabý údaj? Skúste sa nabudúce zamerať na nejaké konkrétne veci, konkrétnosti, ktoré by ste mohli vytknúť predkladaným zákonom, a nielen emotívne tu, nechcem sa neslušne vyjadriť, emotívne tu využívať váš prejav a myslieť si, že na tomto zabodujete.
Toto bol veľmi, ale veľmi slabý prejav, pani poslankyňa. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 16:23 - 16:24 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Poliačik, vy ste nás obvinili, poslancov za stranu SMER, a teda drvivú väčšinu v tomto parlamente, ktorá vzišla demokratickými voľbami, z toho, že sme sa snažili nejakým spôsobom rozoberať a atomizovať opozíciu na takú a onakú stranu, ale to nie my, pán poslanec, to nie my, ako dnes máte problém vy, a ja vám poviem úprimne, mne je vás aj trošku ľúto, ale teraz to nehovorím ironicky. Skutočne to hovorím úplne úprimne, stratíte možno mandát klubu, možno bude problém s minerálkami, bude možno problém na grémiu a tak ďalej a tak ďalej. Ja to úplne chápem, ale to nie je váš problém, to je problém váš, pretože vám odišli poslanci. A poviem vám jednu pravdu. Myslím si, že pokiaľ sa nevyriešia nezaradení poslanci, resp. poslanci, ktorí opustia svoju stranu, materskú stranu, na základe ktorej sa dostali do parlamentu, tu nikdy nebude pokoj. Nikdy nebude pokoj. Myslím si, že by sa mal novelizovať iný zákon, ktorý hovorí o tom, že poslanec, ktorý opustí svoju materskú stranu, tu nemá čo robiť a musí vrátiť mandát. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 15:31 - 15:33 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Kuffa, nesmierne si vážim tvoju odvahu, že si tu povedal tie slová, ktoré si povedal, a v podstate nabral si odvahu povedať niečo, čo aj opoziční poslanci rozprávajú len v bufete a v kuloároch, prečo hlasovali za zrušenie poslaneckej imunity. Jasné, že nikomu nejak špeciálne nechýba poslanecká imunita, pretože ak by niekto či už riadil motorové vozidlo opitý, alebo dopustil sa trestného činu, tak, samozrejme, neviem si predstaviť, žeby fungoval ako poslanec Národnej rady a ústavný činiteľ. Myslím si, že aj v minulosti také niečo nebolo, ale povedal si to úplne otvorene a ja si to cením.
Druhú vec by som chcel povedať, že, samozrejme, s tou imunitou môže byť problém, keď sa poslanec bude vyjadrovať mimo rokovacej sály a povie niečo otvorene a povie možno niečo nepravdivo a nepravdivým spôsobom urazí kolegu alebo sa ho nejakým spôsobom dotkne. Áno, čiže tu nastáva to obmedzenie tej slobody slova pri ústavnom činiteľovi, ako je poslanec, ak bude mimo rokovacej sály. Čiže toto je veľmi vážny problém alebo môže byť teda vážny problém v budúcnosti a zisťujú to niektorí poslanci, ktorí sa zúčastňujú aj povedzme televíznych debát.
A čo sa týka, čo sa týka poslaneckých prieskumov, potvrdil si aj z dnešného dňa, ak som dobre počúval, tú skutočnosť, že poslanci SMER-u, ktorí sú, samozrejme, vo väčšine v tých výboroch, veď je tu demokracia, nie je tu anarchia, musia byť vo väčšine v tých výboroch a väčšina rozhoduje, tak ako rozhoduje v parlamente tu v pléne pri hlasovaní, tak, samozrejme, rozhoduje aj vo výboroch. Veď výbory sú súčasťou práce poslanca Národnej rady. Ja si neviem predstaviť, žeby tam rozhodovala tretina. Čiže vo výboroch tretina, môžme to posunúť potom aj ďalej, že aj pri hlasovaní bude rozhodovať len tretina? Potom to je demokracia alebo čo je to? Veď tu niektorí sa snažia takýmto spôsobom zmenou rokovacieho poriadku vnucovať anarchiu a nie demokraciu. Demokracia je o tom, že rozhoduje väčšina. A aj to si potvrdil, že dnes nebol problém v tvojom výbore rozhodnúť o poslaneckom prieskume a hlasovali aj naši poslanci za to. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 10:39 - 10:41 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani poslankyňa, nie je pravda, že nefunguje kontrolné funkcie opozície a kontrolný mechanizmus, vôbec to nie je pravda, zavádzate a robíte politiku z toho, doteraz tento systém normálne fungoval, opozícia si plnila svoju funkciu, ibaže vy si mýlite kontrolnú funkciu s obštrukciou a aj v minulom týždni, aj v minulosti ste to tu relevantne dokázali, čo ste tu dokázali vyvádzať počas schôdze Národnej rady. Ešte raz, nezavádzajte verejnosť, kontrolná funkcia opozície normálne funguje. Keď sa pozrieme počas vlády strany SMER - sociálna demokracia, koľko bolo prieskumov, poslaneckých prieskumov vykonaných, veď to nie je pravda, čo tu tvrdíte, že potrebujete znížiť kvórum na to, aby bol zvolaný poslanecký prieskum. Dokazuje to aj náš výbor ľudskoprávny, kde jedna pani poslankyňa z opozície predložila návrh na poslanecký prieskum a väčšina poslancov v tomto výbore jej to umožnila, hlasovala za, to nie je pravda, že vy potrebujete jednu tretinu. Čo to znamená? Veď to je, to je neskutočné, doteraz to normálne fungovalo. Aj keď ste boli vy pri moci, veď ste nič takéto nemenili. Čo tu skúšate a zavádzate verejnosť, že nefunguje kontrolná funkcia opozície? Funguje, jednoznačne funguje. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.9.2013 13:07 - 13:09 hod.

Vladimír Jánoš
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2013 12:49 - 12:52 hod.

Vladimír Jánoš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, aj ostatným kolegyniam, kolegom za ochotu pustiť tento zákon ešte pred predchádzajúcim. Dovoľte mi teda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, aby som vás oboznámil s obsahom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z. z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu v rokoch 1939 až 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Tento zákon je predkladaný ako návrh Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, podotýkam taktiež, že po vzájomnom konsenze všetkých politických strán účastných v tomto výbore. Výbor svojím uznesením zo dňa 3. júla 2013 vyslovil súhlas s návrhom na vydanie predmetného zákona a ako podpredsedu výboru ma poveril jeho uvedením v prvom čítaní na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Predmetným návrhom zákona reagujeme na aktuálnu situáciu nevyhnutnej potreby šetrenia finančných prostriedkov v rámci fiškálnej konsolidácie štátnych výdavkov. Podľa súčasnej platnej právnej úpravy patrí predsedovi dozornej rady bez ohľadu na výšku príplatku určenom správnou radou za výkon funkcie mesačná odmena vo výške trojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa mu má odmena vyplácať. Taktiež podľa súčasnej platnej právnej úpravy patrí jednotlivým ostatným členom dozornej a správnej rady za výkon funkcie mesačne odmena vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa im má príslušná odmena vyplácať. Zmenou príslušného § 10 ods. 5 zákona o pamäti národa sa navrhuje ustanoviť, že predsedovi dozornej rady patrí za výkon funkcie mesačne odmena vo výške 1,5-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky taktiež zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa mu má odmena vyplácať. Ostatným členom správnej rady a dozornej rady patrí za výkon funkcie mesačná odmena vo výške priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa im má odmena vyplácať.
Dámy a páni, z uvedeného je zrejmé, že návrh zákona si nevyžiada zvýšené nároky na štátny rozpočet, na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, nemá negatívny vplyv na podnikateľskú sféru, na zamestnanosť a ani na životné prostredie. V súlade s ustanovením § 33 ods. 1 zákona č. 523 z roku 2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov by som chcel zdôrazniť, že prijatím predmetného návrhu zákona sa predpokladá len za bežný rok finančná úspora v rozpočte verejnej správy vo výške presahujúcej 110-tisíc eur. V závere si dovoľujem taktiež uviesť, že predkladaná novela je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a nejako zásadne nemení a neovplyvňuje postavenie, význam či plnenie odborných úloh Ústavu pamäti národa. A na záver podotýkam taktiež, že Ústav pamäti národa sám odporučil vysloviť s predkladanou novelou súhlas.
V závere, pán podpredseda, mi dovoľte, aj vás, pani poslankyne, páni poslanci, požiadať o podporu tohto, tejto novely zákona. Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis