Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.9.2014 o 10:48 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2014 14:24 - 14:26 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda Národnej rady. Pán poslanec Zajac, vy ste v úvode svojho vystúpenia uviedli veľké množstvo pozitív tohto zákona, a preto ma prekvapilo, že ste ho podrobil na konci takej kritike. Uviedli ste, že spokojní by mali byť autodopravcovia kvôli tomu, že tá sadzba dane by mala byť nižšia, ako keby sme urobili priemer podľa Banskobystrického kraja. To je jedno pozitívum.
Druhé. Dali ste za pravdu, že všetkých ostatných sedem samosprávnych krajov okrem Bratislavy by si malo, by si malo polepšiť, preto ja vidím v tom naozaj, že je to solidárnejšie a spravodlivejšie. Hovorili ste aj o tom, ďalšie pozitívum, čo vidím na tomto návrhu zákona, a je to aj, sám ste s tým prišli aj vy a pomenovali ste ho, že mali sme viacero firiem, ktoré využívali cesty na východe republiky, a pritom sídlili v Bratislavskom samosprávnom kraji, takže toto sú všetky plusy tohto zákona, návrhu zákona, o ktorý ste hovorili, a na konci ste uviedli, že sa vám to nezdá spravodlivé, solidárne. Ja práve naopak súhlasím alebo viem pochopiť pána predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Freša, lebo naozaj oni prídu o určitý balík peňazí, ale pre ostatné samosprávne kraje to bude výhodou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2014 12:42 - 12:44 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán poslanec Kaník, oceňujem, že po odchode Mikuláša Dzurindu z poslaneckého klubu SDKÚ - DS sa snažíte uchopiť zahraničnú agendu. Ale to je jediné, a možno to vyznie neskromne, lebo nie som v politike tak dlho ako vy, ale po odchode Dzurindu nastala akási veľká diera, ale vy ste len veľmi, veľmi malou záplatou.
Téma je Ukrajina, ale vy ste 80 % svojej energie venovali Ruskej federácii. Vás to baví donekonečna omieľať rôzne vyhlásenia o tom, ako Fico je ruský agent, ako my sme tu pomaly nejakí platení provokatéri? Veď my máme záujem na tom, aby Ukrajina bola naozaj štandardnou krajinou, ale v ktorej musí platiť právo a poriadok.
Vy si myslíte, že Ruská federácia urobila zle, keď chcela, aby jej Ukrajina platila za plyn? Súhlasím s vami, že tie ceny sú vysoké. Ale kto ich nastavil? Kto ich vyrokoval? Boli to ukrajinskí politici a pani Tymošenková, ktorú ste sa vy a vaši podobní politici snažili dostať z väzenia.
Viete čo, naozaj ja nemám k tomu čo viacej dodať, ale opýtam sa vás ešte to isté, čo som sa opýtal kolegu Dzurindu. Kopli ste si do Putina, ale povedzte nám, odpovedajte mi, prosím vás, kto je alternatívou vládnutia v Ruskej federácii miesto Putina? Liberál Žirinovský, komunista Zjuganov alebo šachový veľmajster Kasparov? Povedzte mi to, prosím vás, keď teda hovoríte o tom, že Putinov režim raz padne.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2014 10:48 - 10:50 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán poslanec Bugár, zdá sa mi, že sa snažíte navodiť atmosféru, že náš predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico vo svojich vyjadreniach na tému Ukrajina, hlavne sankcií, zostáva osamotený a že nám to škodí. Nuž uvediem niekoľko príkladov. Český predseda vlády Sobotka, áno, poviete, to je socialista, tak poviem iný príklad, maďarský premiér Viktor Orbán alebo náš sused Rakúsko veľmi sa obávajú a nahlas hovoria o tom, že sankcie voči Ruskej federácii budú mať veľmi zlý vplyv na ich vlastné ekonomiky.
Kto môže dať lepší príklad, ako je Slovenská republika, taká malá krajina, ohľadom pomoci Ukrajine? Pripomínam reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Sú omnoho väčšie štáty, ktoré na jednej strane sa predháňajú vo vyhláseniach a tvrdeniach, ako treba pritvrdiť sankcie, ale sú to tie isté krajiny, ktorým na druhej strane nebráni, aby podpísali niekoľko miliónové kontrakty s Ruskou federáciou. Pán poslanec, to je schizofrénia. A títo politici mi pripomínajú niekedy politikov, ktorí zohrali hlavnú úlohu v októbri 1938 pri dohode, ktorá vošla do dejín ako Mníchovská dohoda, pre nás zrada, kedy sa stretli Hitler, Mussolini, Chamberlain a Deladier a práve títo poslední dvaja menovaní politici prišli víťazoslávne do svojich krajín s tým, že "zachránili sme mier". Onedlho sa rozpadlo Československo, onedlho Nemci napadli Poľsko a začala druhá svetová vojna. Netreba na to zabúdať, pán poslanec Bugár.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2014 10:16 - 10:18 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec, nič nie je len biele a nič nie je len čierne. Po vypočutí si vášho príspevku mám dojem, že všetko ďalej na západ od Slovenskej republiky je stále viac a viac belšie a to, čo je na východ od Kyjeva, je temné, čierne a niečo hrozné. S tým s vami vôbec nesúhlasím.
Mali ste ambíciu vystupovať, a vždy to zdôrazňujete, že nie ste nepriateľ Ruskej federácie, ale nepočul som jedno pozitívne slovo na adresu Ruskej federácie. S tým, čo sa nestotožním s vami, ani to, že Spojené štáty chcete vylúčiť z toho procesu, že nemajú ambíciu zasahovať na Ukrajine. Pán poslanec, vy si myslíte, že návšteva ukrajinského prezidenta Porošenka v Spojených štátoch a jeho vystúpenie v Kongrese, pri ktorom zožal standing ovation, je náhodné? Takisto je náhodné, že prezident Spojených štátov Obama bol ubezpečiť pobaltské štáty, že ak by prišlo k najhoršiemu, tak my budeme ochotní vás ochraňovať?
Čo sa týka Krymu, jediná vec, s ktorou s vami súhlasím, naozaj ide o anexiu Krymu a porušenie medzinárodného práva. Na druhej strane mi chýbalo v tom vašom vystúpení, aby ste povedali, že nesúhlasíte s Krymom aj preto, že musíme pozerať na naše národné a štátne záujmy. A to ste nepovedali. Súhlasím s tým, že referendum na Kryme nemôže byť demokratické a nemôže byť platné.
Ďalej ste hovorili o tom, že vôbec nevidíte, že ide o nejaký súboj Západu a Východu. No, myslím si, že opäť to nie je tak.
A čo sa týka Ruskej federácie, povedzte mi, prosím vás, kto je opozíciou Putina? Zjuganov, Žirinovský alebo nebodaj šachový veľmajster Kasparov? (Potlesk.)
Skryt prepis
 

19.9.2014 9:05 - 9:08 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, panie poslankyne, páni poslanci, Zahraničný výbor Národnej rady ma uznesením č. 112 určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 403/2010 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o cieli predloženého návrhu zákona, o súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 25. augusta 2014 č. 1146 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor, Výbor pre sociálne veci a Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Zahraničný výbor Národnej rady. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

3.7.2014 14:55 - 14:56 hod.

Marián Kéry
Pán podpredseda vlády Slovenskej republiky, chcem sa poďakovať za obsiahlu odpoveď. Ešte jedna taká doplňujúca otázka:
Máte dojem, že štáty V4, čo sa týka zahraničnej politiky, ťahajú za jeden povraz?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2014 18:20 - 18:21 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, budem veľmi stručný. Čo sa týka hlavného kontrolóra a zmenu tých kritérií, nemám s tým absolútne problém, zvyšuje sa kvalifikačný predpoklad, takže myslím si, že tam by sme zhodu našli. V čom už zhodu nenájdeme, je ten počet podpredsedov v jednotlivých samosprávnych krajoch. Máme tu osem samosprávnych krajov a musíme zohľadniť, že každý kraj má určité svoje špecifiká. Napríklad ja tak isto som už tretie volebné obdobie poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja, nás by sa tento zákon absolútne alebo táto zmena zákona absolútne nedotkla. V Nitrianskom samosprávnom kraji máme momentálne dvoch podpredsedov, takže je tu súlad aj s vaším návrhom. Myslím si však, že táto kompetencia by mala naozaj aj ďalej zostať a prináleží zastupiteľstvu príslušného samosprávneho kraja.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2014 14:57 - 14:59 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, som rád, že ste zdvihol hodenú pomyselnú rukavicu a naozaj mali ste veľmi objektívne vystúpenie. Ja by som sa ešte vrátil k tomu, čo ste povedali, a nie celkom ja súhlasím s týmto názorom o tom, že, ja vám dávam za pravdu o tom, že nacionalistické názory, fašistické, sú aj vo vyspelých štátoch Európskej únie, zoberme si Francúzsko, zoberme si Nemecko, sú aj na Slovensku, ale je tu jeden veľký rozdiel. Ani v jednej tejto mnou spomenutej krajiny nie sú súčasťou vlády a na Ukrajine sú súčasťou vlády. Pani poslankyňa Vášáryová sa zasmiala, keď ste spomenuli Kotlebu, dobre, Kotleba je župan, zvolili ho ľudia, ale mali by sme sa zamyslieť, čia je to chyba. Je to chyba nás ľavicovej časti politického spektra a takisto vás pravicovej časti politického spektra a mali sme naozaj vyvinúť v budúcnosti úsilie, aby sa takáto chyba nezopakovala.
Čo sa týka ďalšej vašej poznámky o médiách, mne sa zdá, že niekedy, opoziční poslanci, nemáte rovnaký meter na to, čo je ruské, čo je americké, ja teraz absolútne nechcem zastávať a nedávať sa do roly zástancu ruskej politiky, ale mne sa veľakrát, sa mi zdá, že je to úplne jedno, či sú to americké médiá, ruské, majú jeden jediný cieľ, robiť propagandu. Možnože americké médiá to robia demokratickejšou formou a sofistikovanejšou formou, ale cieľ majú jeden jediný a spoločný.
A čo sa týka Kosova a Krymu, vláda Slovenskej republiky aj my sme konzistentní v tomto. Myslím si, že niekto iný by, nie je konzistentný vo svojich vyjadreniach. Niekomu Kosovo vtedy vyhovovalo, ale teraz už Krym, viete, niektorí opoziční poslanci sa dostávajú do disproporcie. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2014 14:40 - 14:42 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Takisto sa pripájam k tým, ktorí súhlasia s pánom poslancom Mikloškom vo viacerých bodoch. Napríklad aj v tom, že mne vadí na tom, že tú ukrajinskú novú vládu považujeme za úplne legitímnu, ja s tým úplne celkom nesúhlasím do tej miery, že pod akým tlakom bola aj tá Strana regiónov, vonku čakal rozzúrený dav, oni keby hlasovali inak, tak ja sa obávam, ako by to s nimi dopadlo.
Ďalšia vec, ktorá ma trošku znepokojuje, je, že do popredia na Ukrajine prichádzajú myšlienky súvisiace s neofašizmom, nacizmom, to nie je len strana Tretí sektor (pozn. red.: správne má byť Pravý sektor) pána Jaroša, to je napríklad aj pána Ťahneboka, ktorý je výraznou persónou ukrajinskej opozície. Ak sa nemýlim, tak jeho strana Sloboda a takisto jeho minulosť je naozaj spätá s myšlienkami, ktoré sa hlásia k neonacizmu, dokonca, sa nebojím povedať názor, že až k fašizmu. Trošku ma mrzí, že nikto z predrečníkov nehovorí podľa mňa o jednom kľúčovom bode, a to je, určite si pamätáte, že to napätie, ktoré eskalovalo, sa naozaj podarilo nejakým spôsobom upokojiť zásluhou niektorých ministrov zahraničných vecí, ktorí vlastne dojednali dohodu medzi opozíciou na jednej strane a prezidentom Janukovyčom, lenže táto dohoda nikdy nezačala platiť. Pýtam sa - a možno aj vás, pán predseda zahraničného výboru Šebej, možno aj ostatných -, že čo si myslíte, prečo, lebo podľa mňa toto je kľúčový moment. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 16:51 - 16:52 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán splnomocnenec, viackrát ste zdôraznili, že mali by sme mať rovnaký meter na rómske a nerómske etnikum. Ja vás ubezpečujem, že naozaj my to vieme a my ho máme.
Čo mi najviac vadilo vo vašom vystúpení, bola miera akéhosi alibizmu, ktorý vyústil do toho, že ste spomenuli, že niektorí Rómovia nemuseli rozumieť reči policajtov. Ja si myslím, že každý občan Slovenskej republiky by nemal mať problém rozumieť jazykom slovenským. Ak to tak nie je, tak prichádzame k inému problému, a to je školstvo a možno ďalšie veci s tým súvisiace.
A nemyslím si, že helma s tou kamerou by vyriešila prapôvodný, príčinu toho, prečo táto schôdza, táto mimoriadna schôdza Národnej rady Slovenskej republiky beží. Ale o tom by som mohol hovoriť oveľa viacej.
Ďakujem.
Skryt prepis