Príjemný dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, dovoľte mi možno na začiatok povedať, že za najlepší investičný stimul vôbec považujem kvalitné podnikateľské prostredie a to sa nedá nahradiť žiadnym iným investičným stimulom.
Takisto mi dovoľte pripomenúť, že naša vláda bola vláda, ktorá vykonala na poli investičnej pomoci veľmi veľa dobrého. Naša vláda znížila počet investičných stimulov, ktoré boli udelené jednotlivým spoločnostiam štvornásobne s predchádzajúcou vládou. Naša vláda urobila poriadok v prideľovaní investičných stimulov a nastavila pravidlá pre investičné stimuly. V rámci ciest po Slovensku som absolvoval množstvo konferencií a stretnutí s podnikateľmi a investičné stimuly sú vždy veľká téma a často nám investičné stimuly títo podnikatelia vytýkajú.
Dovoľte mi teda len veľmi krátko venovať sa výčitkám, ktoré zaznievajú zo strany podnikateľov: či už malých, stredných, alebo živnostníkov. Takou asi najčastejšou výtkou je, že sú poskytované iba zahraničným firmám. Tento mýtus poskytovania investičných stimulov zahraničným firmám je výdatne živený aj niektorými politikmi, ktorí veľmi dobre vedia, že to tak nie je. Jednoducho, zákon o investičnej pomoci nepozná pojem domáca a zahraničná spoločnosť. Nepozná tento pojem, a preto si položme otázku, či je napríklad Volkswagen Bratislava, PSA Peugeot Citroën v Trnave, KIA v Žiline alebo Samsung v Galante spoločnosťou, ktoré, ktorá je registrovaná na slovenskom obchodnom súde so slovenským živnostenským povolením, s prideleným daňovým registračným číslom na Slovensku, s adresou spoločnosti na Slovensku, ktorí zamestnávajú slovenských občanov, ktorí platia dane na Slovensku, či sú tieto spoločnosti vôbec zahraničnými spoločnosťami. Pretože sú to spoločnosti, ktoré dostali investičné stimuly.
Mýtus o tom, že investičné stimuly sú prideľované iba zahraničným firmám, vznikol pravdepodobne na základe pomerne vysokého nastavenia prahu minimálnej investície potrebnej na požiadanie o investičnú pomoc. Takto nastavený prah investície bol častokrát nedosiahnuteľný pre veľmi veľa firiem, ktoré mali slovenský kapitál, respektíve nedisponovali veľkosťou zahraničného kapitálu. Takýmto spôsobom vznikol mýtus, že investičné stimuly dostávajú na Slovensku iba zahraničné firmy. Ešte raz chcem povedať: Nie je to pravda. Jednoducho, nie je to možné, či už z hľadiska zákona o investičnej pomoci, ale nie je to možné takisto ani kvôli pravidlám Európskej únie, ktoré by či už pozitívnu, alebo negatívnu diskrimináciu nepovolili.
My sme tieto prahy pre investičnú pomoc výrazným spôsobom znížili. Dnes sú tieto prahy nastavené na úrovni 1,5 milióna eur v prípade spoločnosti s priemyselnou výrobou, a dokonca ten prah je nastavený vo výške 600-tisíc eur v prípade spoločnosti R&D, alebo teda v prípade spoločnosti orientovanej na vyššiu pridanú hodnotu, výskum, vývoj.
Ďalšou takou výtkou, kolega Chren to tu už spomínal, je, že ľudia považujú a podnikatelia teda považujú investičné stimuly za nespravodlivé, pretože niektorí tieto investičné stimuly dostanú, iní ich nedostanú, to znamená, že nemajú na ne nárok všetci. Nuž, áno, toto nie je mýtus, toto je pravda, pretože investičná pomoc je zo svojej podstaty rozhodnutím vlády, ktorá arbitrárne rozhodne o udelení alebo neudelení investičnej pomoci jednotlivým žiadateľom. Aj tento problém rieši nami navrhovaná novela zákona o investičnej pomoci a ako už kolega, poslanec Chren spomínal, jednoducho chceme dať možnosť po splnení kritérií, ktoré sme v tejto novele nadefinovali, chceme dať možnosť každému podnikateľovi na Slovensku, nerozlišujeme, či je slovenský, alebo zahraničný, či je malý, alebo veľký, ale jednoducho, po splnení kritérií, ktoré sme nadefinovali, alebo teda ktoré sú nadefinované v zákone o investičnej pomoci, a po vytvorení päťdesiatich nových pracovných miest v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou, po splnení týchto kritérií jednoducho získa automaticky takýto podnikateľ nárok na spomínaný daňový stimul. Toto považujeme za spravodlivé voči všetkým podnikateľom, ktorí sa rozhodnú zamestnať v okresoch s najvyššou nezamestnanosťou 50, alebo vytvoriť v okresoch s najvyššou nezamestnanosťou 50 nových pracovných miest. Toto je jedným z opatrení spomínanej novely.
Ďalšie opatrenie, ktoré neviem, či poslanec Chren ako môj spolupredkladateľ spomínal, chceme jednoducho zamedziť tomu, aby boli investičné stimuly poskytované na existujúce pracovné miesta. Toto je jednoducho nedostatok, ktorý v zákone o investičnej pomoci je, ktorý sa objavil a ktorý je potrebné riešiť. Zákon o investičnej pomoci totiž nedefinuje nutnosť vytvorenia nových pracovných miest v podobe, v akej je platný, a aplikačná prax tohto zákona ukázala, že je to výrazný nedostatok tohto zákona, pretože tá investičná pomoc je poskytovaná alebo viazaná na investíciu ako takú a na výšku investície, a nie na vytvorenie nových pracovných miest. To znamená, ak nechceme podporovať investičnými stimulmi udržiavanie existujúcich pracovných miest a draho si takýmto spôsobom kupovať záchranu týchto pracovných miest, tak je potrebné túto situáciu vyriešiť. Ministerstvo hospodárstva zatiaľ nepredložilo do legislatívneho procesu alebo aspoň som nezachytil, že by predložilo do legislatívneho procesu riešenie tohto problému, a tak po schválených investičných stimuloch pre spoločnosť, napríklad Mondi v Ružomberku, kde zachraňujeme existujúce pracovné miesta, môžu prísť ďalšie investičné stimuly, pretože toto je nebezpečný precedens, teraz všetci podnikatelia, ktorí začnú mať kvôli kríze alebo kvôli iným dôvodom problémy s udržaním pracovných miest, jednoducho začnú žiadať pri pripravovanej novej investícii o investičný stimul s tým, že budú žiadať tento investičný stimul na záchranu existujúcich pracovných miest. Toto jednoducho považujeme za nezmyselné a naša novela, ktorú sme sa spoločne s kolegom, poslancom Chrenom rozhodli predložiť plénu, tento problém rieši.
Chcel by som vás teda poprosiť, vážení páni a vážené dámy, milí kolegovia, o podporu našej novely návrhu zákona o investičnej pomoci, pretože si myslím, že rieši existujúce nedostatky platného zákona o investičnej pomoci a zároveň prináša prorastové opatrenie pre slovenskú ekonomiku.
Ďakujem veľmi pekne.