Ďakujem za slovo. Ja som pôvodne teda nemala v úmysle vystúpiť, ale potom som chvíľu počúvala kolegov a povedala som si, že sa aj ja s vami podelím o svoju skúsenosť z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a s čerpaním fondov, konkrétne európskeho sociálneho fondu. A bavíme sa tu o zákone, akých máme v tejto krajine v platnosti veľa, lebo to je jeden z tých zákonov, ktorý vyzerá super na papieri a tam ho vieme vyšperkovať a vieme dať...
Ďakujem za slovo. Ja som pôvodne teda nemala v úmysle vystúpiť, ale potom som chvíľu počúvala kolegov a povedala som si, že sa aj ja s vami podelím o svoju skúsenosť z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a s čerpaním fondov, konkrétne európskeho sociálneho fondu. A bavíme sa tu o zákone, akých máme v tejto krajine v platnosti veľa, lebo to je jeden z tých zákonov, ktorý vyzerá super na papieri a tam ho vieme vyšperkovať a vieme dať aj celkom legitímne a dobré pozmeňujúce návrhy. Ja za ten Beblavého určite zahlasujem. Ale v konečnom dôsledku je to dosť jedno, čo je na tom papieri. Ten papier znesie strašne veľa a toto je jeden z exemplárnych príkladov toho, ako na Slovensku vieme krásne obchádzať to, čo je na tom papieri a to, čo by malo platiť pre všetkých, pretože čerpanie štrukturálnych fondov Európskej únie sa určite nedeje v medziach tohto zákona. Vieme o tom my tu, vie o tom polícia naša, vie o tom polícia európska, vedia o tom európski audítori, vedia o tom všetci a teraz za to, samozrejme, aj pykáme, pretože poslúžili sme ako príklad pre všetky ostatné krajiny, kde takisto dochádza až k tunelovaniu štrukturálnych fondov Európskej únie. A na Slovensko sa teraz ukazuje prstom ako na príklad, ktorý určite nie je hodný nasledovania.
Takže, myslím si, že akokoľvek dopadne osud tohto zákona, predpokladám, že ho vládna väčšina schváli, prijme. Na tom nevidím nič zlé, akurát, že vidím zlé všetko na tom, ako sa následne ten zákon dodržiavať v praxi nebude. Na Slovensku totižto pri čerpaní fondov nefunguje absolútne nič z toho, čo máme tak krásne napísané na papieri. Nefunguje absolútne systém kontroly, absolútne. To bolo zrejmé už z nášho pôsobenia na ministerstve, keď sme tam prišli a začali sme sa pozerať dozadu, akým spôsobom boli prideľované fondy z Európskeho sociálneho fondu, teda peniaze z Európskeho sociálneho fondu a prišli sme na hrozné veci. Prišli sme na to, že napríklad 700 000 eur získali dva futbalové kluby na to, aby školili Rómov z osady, ktorí nevedeli čítať, ani písať, ako si založiť vlastný biznis.
Prišli sme na to, akým brutálnym spôsobom boli falšované prezenčné listiny. Ja som videla na vlastné oči tie prezenčné listiny ľudí, ktorí mali byť na rôznych projektoch, na rôznych miestach Slovenska v ten istý čas. Mali byť v Prešove, mali byť v Starej Ľubovni a mali byť ešte neviem kde, ja si to presne nepamätám, boli to tie isté mená, tých istých ľudí, boli to sfalšované prezenčné listiny, len aby to mohli vykázať a aby im boli uvoľnené peniaze z Európskeho sociálneho fondu. To neboli tisíce eur, to neboli desaťtisíce eur, to boli milióny eur, ktoré boli takýmto spôsobom minuté, zneužité a doslova vytunelované z Európskeho sociálneho fondu. To boli brutálne krádeže, ktoré sa tu diali, platili sa za to drahé recepcie, obložené chlebíky, vykazovalo sa to, ako pomoc ľuďom v osadách, pretože sa neustále proste títo ľudia školili, učili ich napríklad robiť na počítačoch. Hovoríme o takmer negramotných ľuďoch, ktorí ako vychodili šiesty ročník špeciálnej základnej školy, nevedia čítať a písať a našli sa takí hodnotitelia, ktorí pridelili dostatok bodov projektom, na ktoré išli státisíce eur, aby sme ľudí v osade učili pracovať s počítačom v rámci rôznych kurzov, aby tak uspeli na otvorenom trhu práce. Brutálne zneužívanie štrukturálnych fondov Európskej únie.
My sme si urobili, my sme prakticky pol roka stáli a robili, nerobili sme nič iné, iba sme kontrolovali projekty z minulosti a robili sme to preto, lebo som to v tom období považovala za dôležité, aby sme sa vystríhali my za nášho pôsobenia takýchto chýb. Samozrejme s odstupom času ma to tak trochu mrzí, lebo potom sme stratili pol roka na to, čo sme mohli tvoriť vlastné, napríklad národné projekty alebo do bytov orientované projekty, ktoré by mali zmysel. Ale myslím si, že to bolo dôležité, pretože ja keď som zozbierala tieto flagrantné porušenia zákona a, a dôkazy o tom, ako sa na Slovensku tunelujú štrukturálne fondy, tak som išla do Bruselu a viete veľmi dobre, že v tom čase sme mali obrovské problémy s Bruselom a s ich audítormi práve kvôli sociálnym podnikom pani Tomanovej. Viete, ako to skončilo, táto story.
A vtedy niekedy, vtedy niekedy si Brusel uvedomil, že s tým míňaním tých európskych peňazí, respektíve našich peňazí, ktoré sú uložené v tých fondoch, bude na Slovensku problém. A ja keď som tam prišla s vlastne s ďalšou várkou tých dopytovo orientovaných projektov, ktoré boli podporené za pani Tomanovej, tak oni to nechceli počuť. To ma zarazilo na tom asi najviac, že ten Brusel zostal taký ako vajatavý. Oni by ma najradšej tam nevideli a posielali ma domov, že akože, toto sa síce deje, ale veľmi sa o tom nehovorí a tiež vtedy hovorili o zastavení fondov. A my sme mali samozrejme na ministerstve na výber, že buď budeme ticho a všetko pôjde ako doteraz, alebo jednoducho ticho nebudeme. My sme si zvolili tú komplikovanejšiu druhú cestu a začali sme spolupracovať s políciou, pretože Brusel, keď videl, že sa u nás dejú nejaké zmeny, ktoré neboli len na papieri, ale teda skutočné, podávali sme trestné oznámenia a podobne, tak vtedy si ma zavolali na koberec a povedali mi, že oni nám zatvoria tie kohútiky, kým neuvidia kompetentných v base. Kompetentných, to mysleli vtedajšiu, teda už exministerku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pani Tomanovú, na čo som im povedala, že to je ako nereálne, taká krajina my nie sme, aby sa takéto niečo stalo, aleže vieme začať spolupracovať s políciou natoľko, aby sa odhalili tí, ktorí korumpovali na tých nižších miestach, pretože aj takí tam boli na tom ministerstve a ja som si nemohla dovoliť napríklad vyhodiť celú Sociálnu implementačnú agentúru alebo, alebo Fond sociálneho rozvoja, tak som nadviazala spoluprácu s políciou a po nociach chodili na ministerstvo a dávali tam skryté kamery, aby odhalili, že kde na úrovni úradníka dochádza ku korumpovaniu. Dvaja ľudia vtedy skončili vo vyšetrovacej väzbe. To vyšetrovanie bolo vcelku úspešné. Samozrejme, že teraz je zastavené a nič sa zase nevyšetrilo, proste nikto neskončil tam, kde mal skončiť. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis