Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.7.2012 o 18:26 hod.

Mgr.

Bibiána Obrimčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 25.7.2012 10:58 - 11:12 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Teraz, pán predseda, prosím, dajte hlasovať o tom, že návrh zákona bude pridelený na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport s tým, že za gestorský výbor bude určený Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, a s tým, aby výbory, ktorým bude návrh pridelený, ho prerokovali v druhom čítaní vo výboroch do tridsať dní a v gestorskom výbore do tridsať dva dní od jeho prerokovania v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.7.2012 10:58 - 11:12 hod.

Bibiána Obrimčáková
V súlade s mojím odporúčaním prosím, pán predseda, dajte hlasovať o tom, že Národná rada Slovenskej republiky prerokuje predmetný návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.7.2012 10:58 - 11:12 hod.

Bibiána Obrimčáková
Vážený pán predseda, milé kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, v rozprave vystúpili siedmi poslanci, z toho šiesti poslanci podali návrh na vrátenie návrhu zákona jeho navrhovateľovi na dopracovanie podľa § 73 ods. 3 písm. a) rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, prosím, dajte hlasovať o tomto návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.7.2012 10:42 - 10:45 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážená pani predsedajúca. Vážený pán minister, milé kolegyne a kolegovia, v rozprave vystúpilo sedem poslancov, šiesti poslanci podali procedurálny návrh vrátiť zákon, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, na prepracovanie. Prax ukázala a vyplynulo to aj z rozpravy, že je čas uskutočniť niektoré legislatívne zmeny, prinášajúce ďalší rozvoj stredných odborných škôl. Samozrejme, všetky tieto zmeny by mali byť prínosom pre absolventov škôl, najmä v súvislosti s riešením vyššej miery nezamestnanosti a zároveň nedostatku kvalifikovaných stredných odborných kádrov. Tých, ktorí si návrh prečítajú, poteší zaiste poznanie, a to sa v rozprave nespomenulo, že v podstate všetci, ktorí prichádzajú do kontaktu nielen s týmito školami, ale aj potenciálni zamestnávatelia a absolventi, sú priamo alebo sprostredkovane zapojení nielen do obsahu vzdelávania, ale aj do riešenia školského vzdelávacieho programu, do sledovania kvality vzdelávania a nakoniec aj samotného uplatnenia absolventov v praxi.
Zapojenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky do tohto procesu tiež možno iba uvítať. Lebo práve tento ústredný orgán štátnej správy má najlepšie podmienky na to, aby zverejňoval podľa potrieb trhu práce zoznam nedostatkových študijných odborov a učebných odborov. Na predloženom návrhu zákona je vidieť, že sa na jeho príprave podieľali stavovské a profesijné organizácie, ktoré svojimi odbornými vstupmi do jeho obsahu ho výrazne zefektívnili. Už len to, že zo zákona sa im ukladá spolupráca s Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny pri tvorbe analýz a prognóz vývoja na trhu práce, je pozitívnym krokom nielen pri zamestnávaní mladých ľudí, ale aj príprave takých štúdijných alebo učebných odborov, ktoré majú aktuálne uplatnenie na trhu práce.
Tak isto zavedenie centrálneho registra je vecou, ktorá svojím zameraním sprehľadní nielen počty detí a žiakov na školách, financovanie škôl a školských zariadení, ale aj absolventov, ktorí získali príslušný stupeň vzdelania.
Na záver chcem vyjadriť presvedčenie, že predkladaný zákon má reálne šance skvalitniť výchovu a vzdelávanie na stredných školách, osobitne na stredných odborných školách tak, aby výrazne zvýšil šance ich absolventov na uplatnení sa na trhu práce.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.7.2012 9:17 - 9:18 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani poslankyňa, ja si myslím, že čo sa týka financovania, tu štát nepochybil. Veď predsa 100-percentný normatív dostávajú všetky školy, a preto si nemyslím, že vytvárame deti prvej a druhej kategórie. Cirkevné školy vo väčšine prípadov nevyberajú poplatky, súkromné školy áno.
Pri monitoringu, teda meraní vedomostí už funguje externý dozor, takže by som ich nespochybňovala. A myslím si, že čo sa týka konkurencie, každej škole záleží na tom, aby tento externý dozor fungoval. Ak teda nefunguje, tak je potom nejaký iný problém.
Nemyslím si, že tieto zmeny prinesú chaos. Naopak, zmeny, ktoré prináša táto novela zákona, sú z môjho pohľadu jednoznačne v prospech rozvoja stredných odborných škôl a vytvárajú také legislatívne podmienky, ktoré budú tieto školy v nasledujúcom období podporovať a kvalitatívne rozvíjať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.7.2012 18:57 - 19:12 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja si myslím, pán poslanec, že všetci si uvedomujeme, že školy nemôžu produkovať módne študijné odbory, aby sme teda neplatili mladých ľudí dvakrát zo štátneho rozpočtu, najprv teda aby sme neplatili škole, potom na rekvalifikáciu, lebo nikomu to neprospieva.
Tak ako povedal pán poslanec Beblavý, je potrebné hľadať riešenia a načúvať. To svedčí o tom, že tento problém nie je jednoduchý, musíme sa ním zaoberať. No a tu je vlastne krok k tomu, aby sme sa pohli možno z miesta.
Nemyslím si, že sa stratí súťaživosť, veď predsa aj vyššiemu územnému celku záleží na dobrom uplatnení sa absolventov v praxi. A verím tomu, že budú podporovať práve školy, ktoré sú kvalitné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.7.2012 18:26 - 18:42 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som podľa § 73 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov vystúpila v prvom čítaní k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 121), ako určená spravodajkyňa Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport uznesením č. 22 z 23. júla 2012 a podala spravodajskú informáciu k tomuto návrhu zákona.
Návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky v zákonnej lehote pred schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 114 zo 4. júla 2012 navrhol prideliť návrh zákona na jeho prerokovanie výborom a navrhol gestorský výbor a lehoty na jeho prerokovanie.
Konštatoval, že návrh zákona spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky a podľa legislatívnych pravidiel na jeho prerokovanie v Národnej rade Slovenskej republiky.
S ohľadom na oprávnenia, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu výboru vyplývajú z rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky po rozprave o návrhu zákona uzniesla na tom, že podľa § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky odporučí predmetný návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V prípade ak sa Národná rada Slovenskej republiky rozhodne návrh zákona prerokovať v druhom čítaní podľa § 74 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v súlade s návrhom predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, odporúčam Národnej rade Slovenskej republiky prideliť návrh zákona v druhom čítaní na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky určiť Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport s tým, aby výbory, ktorým bol návrh zákona pridelený, ho prerokovali v druhom čítaní vo výboroch do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, ďakujem. Skončila som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2012 17:40 - 17:56 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, dovoľte, aby som sa aj ja vyjadrila k niektorým častiam z prerokovávaného vládneho návrhu zákona.
Predkladaná novela rieši rad problémov vo financovaní škôl a školských zariadení, ktoré sa vyskytli za posledné obdobie. Zároveň rieši problematiku niektorých častí miestnej štátnej správy na úseku školstva a sankcií, ktoré majú zamedziť porušovanie všeobecne záväzných právnych predpisov subjektmi, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
Úvodom by som chcela v prvom rade vyzdvihnúť adresné určenie finančných prostriedkov pridelené zriaďovateľovi materskej školy, ktoré možno použiť na aktivity súvisiace s výchovou a vzdelávaním detí, ktoré majú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky. Zákon presne stanovuje, že tieto peniaze sú určené len na odmeňovanie zamestnancov materskej školy pracujúcimi s deťmi, ktoré majú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky, vybavenie ich tried či didaktickou technikou alebo učebnými pomôckami, kompenzačnými pomôckami alebo na úhradu nákladov za spotrebný materiál použitý pri výchove a vzdelávaní detí.
Je potešiteľné, že sa zároveň vytvoria dobré podmienky pre zriaďovateľov materských škôl aj pre výchovu a vzdelávanie detí zo znevýhodneného sociálneho prostredia.
Úpravou zberu údajov potrebných na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam na financovanie ich originálnych kompetencií sa správne navrhuje zohľadňovanie veku detí, žiakov a poslucháčov v týchto školách a školských zariadeniach. Zavádza sa princíp rovnosti v poskytovaní finančných prostriedkov zo strany štátu na dieťa materskej školy...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Poprosím, kolegyne, kolegovia, počúvajme sa navzájom, počúvajte pani poslankyňu. Ďakujem.

Obrimčáková, Bibiána, poslankyňa NR SR
... alebo školského zariadenia, žiaka základnej umeleckej školy a poslucháča jazykovej školy. Touto zmenou zbieraných údajov sa navrhuje odstrániť alebo zamedziť viacnásobné vykazovanie toho istého žiaka, poslucháča alebo dieťaťa za účelom získania finančných prostriedkov. Správne sa navrhuje, aby dieťa, žiaka alebo poslucháča mohol uviesť do zberu údajov len jeden zriaďovateľ v jednej škole alebo jeden zriaďovateľ v jednom školskom zariadení. Zákon zároveň nastavuje proces, ako obec na svojom území usmerní školy a školské zariadenia pri postupe vykazovania žiaka, poslucháča alebo dieťaťa, ak navštevujú viac škôl a školských zariadení toho istého druhu. V budúcnosti sa tento proces ešte viac sprehľadní a zjednoduší zavedením centrálneho registra, ktorý bude slúžiť aj na uvedený účel a zároveň aj na kontrolu správnosti vykazovaných detí, žiakov alebo poslucháčov.
K článku II by som chcela poznamenať, že Štátna školská inšpekcia má svoju nezastupiteľnú úlohu pri zabezpečovaní kontroly kvality výchovno-vzdelávacieho procesu na školách a v školských zariadeniach. Spresnenie požiadaviek na spracovanie výstupných správ spolu s mechanizmom menovania a odvolania hlavného školského inšpektora z funkcie a stanovením dĺžky jeho funkčného obdobia prispeje ku kvalitatívnejšiemu výkonu inšpekčnej činnosti a zamedzí sa tak možným nedorozumeniam. Výstupné správy sú pre riaditeľov škôl a školských zariadení nielen kritickým odrazom ich práce, ale aj impulzom pre nové myšlienky v ich riadení a konaní ako vzdelávaní a vytváraní dobrej klímy v pedagogických kolektívoch. Z uvedených dôvodov túto zmenu možno považovať za veľký prínos pre skvalitňovanie vzdelávacieho procesu na našich školách a školských zariadeniach.
Jednoznačne by som chcela podporiť novú kompetenciu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorá prispeje ku skvalitneniu stredného odborného školstva, ktoré je v súčasnej dobe stredobodom záujmu celej spoločnosti. Povinnosť vydávať a zverejňovať na svojom webovom sídle normatívy materiálno-technického a priestorového zabezpečenia z pohľadu, že každý odbor vzdelávania má špecifické požiadavky, ktoré vymedzujú povinný rozsah priestorovej, materiálnej a prístrojovej vybavenosti stredných odborných škôl, stredísk praktického vyučovania, školských hospodárstiev, stredísk odbornej praxe a pracovísk praktického vyučovania, výrazne skvalitní výchovno-vzdelávací proces na týchto školách. Zároveň sa tým zjednotia požiadavky na vytvorenie kvalitných materiálno-technických, didaktických, a tým, samozrejme, aj personálnych podmienok na týchto školách bez rozdielu ich zriaďovateľa. Nie je preto zvláštne, že tieto podmienky bude kontrolovať Štátna školská inšpekcia, ktorá za nesplnenie týchto povinností bude vyvodzovať príslušné závery.
Proces zaraďovania a vyraďovania škôl a školských zariadení do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky mal v minulosti svoje úskalia v nepresnosti niektorých ustanovení uvedených v zákone. Jedným z týchto problémov bolo, že pri konaní vo veci zaradenia do siete ministerstvo konalo podľa správneho poriadku. Z tohto dôvodu, z dôvodu spresnenia postavenia účastníka konania, sa konkrétne pomenúva, kto je účastníkom konania vzhľadom na nejednoznačné výklady pôvodného textu tohto ustanovenia v nadväznosti na zákon o správnom konaní.
Ďalej sa navrhuje termín začatia činnosti školy, školského zariadenia, strediska praktického vyučovania alebo pracoviska praktického vyučovania na 1. september okrem zariadení školského stravovania a až na výnimky, ktorých termín začatia činnosti určí ministerstvo z dôvodu prideľovania finančných prostriedkov zriaďovateľom škôl a školských zariadení.
Elokované pracoviská škôl vznikali v iných priestoroch, ako sú priestory škôl a školských zariadení. V súčasnosti nie sú na ne kladené žiadne požiadavky z hľadiska bezpečnosti práce, hygienických požiadaviek a požiarnej ochrany a tiež nie sú určené požiadavky na ich materiálno-technickú vybavenosť, avšak poskytujú výchovu a vzdelávanie rovnako ako školy a školské zariadenia, na ktoré sa tieto požiadavky kladú. Z uvedených dôvodov je správne, aby sa tieto požiadavky v plnej miere vzťahovali aj na tieto elokované pracoviská. (Hlasy v sále.) Áno, ja už končím. Myslím, že je naozaj dobré a zastávam ten názor, aby navrhované zmeny v tomto zákone, ktoré umožňujú efektívnejšie kontrolovať či už vznik škôl a školských zariadení, prípadne ich elokovaných pracovísk s tzv. populárnymi študijnými odbormi, ktorých absolventi po ukončení štúdia sa väčšinou ocitli na úradoch práce, ale aj financovania škôl a školských zariadení, boli naozaj podporené, aby sa odbúral strach a obavy z toho, čo sme si v tejto rozsiahlej debate a rozprave dnešnej vypočuli. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2012 15:53 - 15:55 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len krátko. Ukázalo sa naozaj, pán poslanec, že súčasný systém financovania školských zariadení sa zneužíval. Každému z nás, či už sme rodičia, pedagogickí alebo nepedagogickí zamestnanci, ide o prijatie čo najlepšieho zákona, zákona, ktorý zabezpečí transparentné a spravodlivé financovanie škôl a školských zariadení. Veď toto všetko robíme pre deti, pre naše deti a mládež. Sú takí, ktorí robia svoju prácu poctivo, ale aj takí, ktorí vidia predovšetkým zisk. Možno aj preto sa delili krúžky mladých pestovateľov na ovocie samostatne a na zeleninu samostatne, a to všetko s osobitným príspevkom. Nuž toto bol naozaj biznis na úkor štátu. A ja si myslím, že nám všetkým tu ide o to, aby sme sa práve tomuto vyhli. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2012 14:09 - 14:11 hod.

Bibiána Obrimčáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja takisto dávam za pravdu pánovi poslancovi Vašečkovi. Na jednej strane chápem predkladateľov, že chcú zvýšiť finančné ohodnotenie škôl a motivovať školy. No na druhej strane, ak hovoríme o kvalite výučby, mali by sme mať jasno v tom, ako túto kvalitu budeme objektívne a na všetkých typoch škôl merať. Teda moja výhrada je naozaj spojená so spravodlivým a systémovým financovaním škôl a školských zariadení. Napríklad, ako majú vnímať predložený návrh školy, na ktorých sa neuskutočňuje monitorovanie? Tie, keďže sa na nich neuskutočňuje toto meranie, tak sa nikdy nebudú môcť dočkať na zaradenie medzi kvalitné školy a tým aj prípadného zvýšenia finančného ohodnotenia na základe ich dobrých výchovno-vzdelávacích výsledkov? Veď nehovoríme len o gymnáziách. Hovoríme napríklad o školách, stredných školách s dvojročným a trojročným študijným programom, ale aj o malotriednych školách. Predpokladám, že tie tiež chcú byť vo svojej kategórii škôl zaradené medzi kvalitné.
Nestotožňujem sa teda s názorom, že by sme ich mali z tohto procesu vylúčiť. To by bolo nespravodlivé nielen voči pedagógom, ale predovšetkým voči samotným deťom a žiakom, ktorým zvýšením normatívu môžeme ponúknuť kvalitnejšie podmienky na vzdelávanie, a to nielen personálne, ale aj materiálno-technické. Nuž, zastávam názor, že všetky školy by mali dostať šancu byť objektívne ohodnotené za kvalitný výchovno-vzdelávací program, ale v mnohých prípadoch aj za ich náročnú prácu s ťažšie vzdelávateľnými žiakmi.
Ďakujem.
Skryt prepis