Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.2.2015 o 14:41 hod.

Ing.

Pavol Pavlis

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

5.2.2015 14:55 - 14:58 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis

44.
Ďakujem za vašu otázku, pán poslanec. Poskytnutie investičnej pomoci vo forme úľavy na dani z príjmu pre spoločnosť Duslo, akciová spoločnosť, bolo na vnútroštátnej úrovni schválené v čase, keď som nezastával funkciu ministra hospodárstva. Konanie o schválení investičnej pomoci prebiehalo v súlade s procedurálnymi pravidlami v oblasti štátnej pomoci. Slovenská republika v zastúpení Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky využila tzv. prednotifikačné konanie na Európskej komisii, a to pred vydaním rozhodnutia. Slovenská republika teda využila všetky právne prostriedky, aby národné rozhodnutie bolo v súlade s ochranou hospodárskej súťaže Európskej únie.
Žiadateľ o investičnú pomoc splnil zákonné podmienky na poskytnutie pomoci vrátane motivačného účinku štátnej pomoci a preukázal, že v prípade neposkytnutia pomoci by žiadateľ o investičnú pomoc nerealizoval investičný zámer "Rozšírenie a modernizácia výroby čpavku v spoločnosti Duslo, akciová spoločnosť, tzv. čpavok 4", v Slovenskej republike, čo by v konečnom dôsledku malo jednoznačný negatívny vplyv na stav zamestnanosti v danom regióne.
Ako som už ako štátny tajomník alebo už ako minister obhajoval podporu akéhokoľvek investičného zámeru s cieľom udržať zamestnanosť, naďalej túto politiku presadzujem a budem, nakoľko som si ako verejný činiteľ, že politika zamestnanosti je pre nás dôležitá a týka sa všetkých rezortov vrátane ministerstva hospodárstva.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.

Skryt prepis
 

4.2.2015 15:38 - 15:41 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi uviesť vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Vo vládnom návrhu zákona sa navrhuje zaviesť pravidlo, podľa ktorého ak poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý vykonáva aj iné verejné funkcie, napríklad funkciu predsedu samosprávneho kraja, starostu obce alebo primátora mesta, prípadne poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja a za výkon týchto verejných funkcií poberá príjem z verejných prostriedkov, bude počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky poberať príjem z inej verejnej funkcie najviac v sume minimálnej mzdy.
Zároveň sa navrhuje vymedziť pojem príjem z verejných prostriedkov prostredníctvom demonštratívneho výpočtu príjmov za výkon niektorých verejných funkcií, ako sú napríklad okrem už zmienených funkcií mzda o odmena generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, plat, mzda, prípadne iná odmena za výkon funkcie štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej zákonom alebo na základe zákona štátnym orgánom alebo orgánom územnej samosprávy.
Pravidlo, ktoré sa navrhuje zaviesť, nie je v právnom poriadku Slovenskej republiky novým. Pravidlo plný plat poslanca Národnej rady a každý ďalší plat z verejných prostriedkov, najviac v sume minimálnej mzdy sa nemá vzťahovať na poslancov obecných zastupiteľstiev a mestských zastupiteľstiev, ktoré spravidla nepoberajú žiadnu pravidelnú odmenu za činnosť v obecnom alebo mestskom zastupiteľstve a tieto verejné funkcie vykonávajú pri svojom zamestnaní.
Toto pravidlo sa tiež nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady, ktorí popri výkone mandátu sú literárne, vedecky, umelecky alebo pedagogicky činní a poberajú z tejto činnosti príjem z verejných prostriedkov, napríklad učia na verejných vysokých školách, sú členmi umeleckých súborov, verejných divadiel a podobne. Taktiež sa toto pravidlo nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí súčasne vykonávajú povolanie, ktoré je podmienené členstvom alebo registráciou v stavovskej organizácii napríklad zdravotnícki pracovníci alebo architekti.
V nasledujúcich novelizačných článkoch sú už spomenuté, je už spomenuté pravidlo, konkrétne premieta do príslušných právnych predpisov s tým, že za obdobné pravidlo obmedzujúce súbežne plynúce príjmy z verejných prostriedkov uplatňujúce sa pri súčasnom výkone funkcie poslanca, zastupiteľstva vyššieho územného celku a funkcie starostu obce alebo primátora mesta bez ohľadu na to, či takýto verejný funkcionár je už poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V tomto prípade vláda navrhuje ponechať v plnej sume plat starostu, prípadne primátora a znížiť odmenu poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja na sumu minimálnej mzdy.
Vládny návrh zákona má nadobúdať účinnosť vykonaním najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Cieľom je, aby navrhovanou právnou úpravou nedošlo k negatívnemu a retroaktívnemu zásahu. V čl. 5 § 12 ods. 8 má nadobudnúť účinnosť vykonaním najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest.
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

4.2.2015 15:36 - 15:37 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Pripojím sa k tomu, čo povedal na záver pán poslanec Hlina, že keď to pomôže, nech to je. Keďže ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, ktorá je našou agentúrou ministerstva hospodárstva a pripravuje spustenie tohto nového operačného programu pre podpory pre obnoviteľné zdroje energie tým, aby nezaťažil koncovú cenu energií pre domácnosť od veľkých distribútorov a vzhľadom na to, že je to prekážkou pre domácnosti a je nemysliteľné a komplikované, aby obstarávala tak, ako organizácie, podporím pozmeňujúci návrh pána poslanca Suska. Ďakujem.
Skryt prepis
 

4.2.2015 14:41 - 14:41 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, cieľom predloženého návrhu zákona je precizovanie doterajšej právnej úpravy v oblasti európskych zoskupení územnej spolupráce. Európske zoskupenia územnej spolupráce sú dôležitým nástrojom, ktorým cieľom je posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti regiónov Európskej únie. Navrhovaná právna úprava má za cieľ zlepšiť fungovanie európskych zoskupení územnej spolupráce a posilniť právnu istotu ich členov v každodennej činnosti.
Pri príprave návrhu zákona boli využité praktické skúsenosti získané z aplikačnej praxe. Návrh zákona spresňuje ustanovenia súvisiace s kompetenciami registrového úradu a podrobnejšie upravuje jednotlivé konania tohto úradu. Zároveň precizuje ustanovenia súvisiace s majetkom a hospodárením európskych zoskupení územnej spolupráce. Súčasťou návrhu zákona je aj zjednotenie terminológie a odstránenie vnútorných rozporov, ktoré v súčasnosti platná úprava obsahuje.
Návrh zákona je v súlade s ústavou, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.2.2015 14:38 - 14:39 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Hlina, hovorili ste o logike. Logika mi asi hovorí to, že ste tento zákon asi ani nečítali, ale dovolím si, zákon predtým, ako príde do vlády, existuje tzv. Rada hospodárskej a sociálnej dohody, s tým, že okrem odborárov sú tam aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov. Asi sa zhodneme na tom, že Republiková únia zamestnávateľov nie je SMER a táto asociácia asi nie je moc blízka našej strane. Tak mi dovoľte, aby som citoval zo stanoviska Republikovej únie zamestnávateľov k tomuto zákonu, zásadná pripomienka, počet nových pracovných miest. Navrhujú v § 3 písm. m): vypúšťajú sa slová "pričom celkový počet, nárast pracovných miest nesmie byť menší ako 10 % nových pracovných miest, nesmie však byť menší ako 40 zamestnancov.". Ministerstvo hospodárstva túto pripomienku akceptovalo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.2.2015 14:11 - 14:12 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, návrh zákona predkladám ako iniciatívny návrh vypracovaný nadväzne na úlohy vyplývajúce z nariadenia komisie o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom. Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť poskytovanie investičnej pomoci v súlade s nariadením Európskej únie. Vzhľadom na to, že investičná pomoc je štátnou pomocou a podľa zákona o štátnej pomoci sa poskytuje v súlade so zákonom o investičnej pomoci, ktorý je schémou štátnej pomoci a je bezodkladne potrebné zosúladenie tohto zákona s nariadením Európskej únie.
Návrh zákona ďalej obsahuje legislatívno-technické úpravy, ako aj zmeny a doplnenia súvisiace so zrýchlením procesu schvaľovania investičnej pomoci, a to skrátením konania. Návrhom zákona sa tiež zavádza povinnosť zverejňovania rozhodnutí o investičnej pomoci. Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.2.2015 14:07 - 14:09 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladám vám vládny návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Návrh zákona zohľadňuje Viedenský dohovor z roku 1963 o občianskoprávnej zodpovednosti za škody spôsobené jadrovou udalosťou, ktorým je v súčasnosti Slovenská republika viazaná a v prípade, že v budúcnosti bude Slovenská republika nútená pristúpiť k protokolu, ktorým sa mení Viedenský dohovor alebo k Parížskemu dohovoru o zodpovednosti voči tretej strane v jadrovej energetike, vytvára predpoklady, aby prechod domácej legislatívy na nové povinnosti a z nej vyplývajúce ekonomické konzekvencie nebol taký citeľný, aby ako by tomu bolo v súčasnosti bez zmeny domáceho legislatívneho prostredia. Návrh zákona zakotvuje princípy medzinárodnej úpravy, občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu. Dotvára právny rámec uceleného jadrového práva, obsahuje aj zmenu doterajšieho atómového zákona. Doterajšia právna úprava zodpovednosti za jadrovú škodu obsiahnutá v atómovom zákone sa javí ako prekonaná a nedostatočná.
Ďalšou oblasťou úpravy zákona je doplnenie nového paragrafu do zákona o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky. Okrem už spomínaných ťažkostí v oblasti novelizácie právnej úpravy sa realizujú aj nevyhnutné legislatívno-technické zmeny súvisiace s navrhovanou úpravou ťažiskových oblastí.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovolím si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.10.2014 12:30 - 12:32 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, cieľom návrhu zákona je prebrať do právneho poriadku Slovenskej republiky smernicu Európskeho parlamentu a Rady o energetickej efektívnosti.
Návrhom zákona sa upravuje a precizuje rámec pre racionálne používanie energie, stanovujú sa požiadavky na energetickú efektívnosť pri premene, prenose, preprave, distribúcii a spotrebe energie a upravuje sa monitorovanie a podpora energetickej efektívnosti a ustanovujú sa povinnosti pre fyzické osoby, podnikateľov, právnické osoby a orgány štátnej správy pri používaní energie v záujme zvýšiť účinnosť využitia energie v celom energetickom reťazci, najmä v oblasti konečnej spotreby, s vysokým predpokladom úspor energie, napr. pri spotrebe energie v budovách alebo v priemysle. Navrhovaná právna úprava vytvára základný systém na podporu rozvoja trhu s energetickými službami v podmienkach Slovenskej republiky. Návrh zákona sa snaží v plnom rozsahu uplatniť základnú myšlienku smernice o možnosti poskytnúť spotrebiteľom energie dostatok informácií na to, aby mohol riadiť svoju spotrebu energie čo najúspornejšie. K tomuto napomáha aj monitorovací systém energetickej efektívnosti umožňujúci monitorovať úspory energie v celom národnom hospodárstve, potrebný pre vyhodnotenie národného indikatívneho cieľa energetickej efektívnosti stanoveného v rámci Stratégie 2020. Predložený návrh zákona bude mať pozitívne sociálne vplyvy, ako aj pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti.
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení poslanci, dovoľujem si požiadať o podporu predloženého návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 16.10.2014 14:59 - 15:01 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, tak ako som povedal, my ako ministerstvo sme len posúdili túto žiadosť a postúpili sme ju ďalej na rozhodnutie Európskej komisii, tak ako je v zákone stanovené. Ak Európska komisia nerozhodne, my túto investičnú pomoc nemôžeme poskytnúť. To znamená, že sme v súlade so zákonom. Ale jak som na záver môjho vystúpenia aj spomenul, ministerstvo je dneska v medzirezortnom pripomienkovom konaní s novelou zákona o investičných stimuloch, kde chceme urobiť transparentnejší, modernejší a rýchlejší systém rozhodovania pri stimuloch.
Dneska máme napríklad lehotu na vydanie rozhodnutia viac ako 200 dní, čo je absolútne nereálne pri určitom podnikateľskom zámere. Keď podnikateľ príde na ministerstvo, aby podal žiadosť, skoro rok mu trvá, kým dostane odpoveď, preto my chceme túto lehotu napríklad skrátiť na 90 dní, minimálne, možno aj skôr. Takže to sú také opatrenia, ktorými chceme zlepšiť podnikateľské prostredie, chceme pomôcť podnikateľom, ale určite je to aj jeden z tých zámerov, aby všetky rozhodnutia boli transparentné, tak ako som povedal v mojom vystúpení, budú zverejňované, to znamená, nebude tam absolútne žiadny zámer schovať niektoré rozhodnutia, a tak, aby všetko bolo v súlade so zákonom a aby slovenskí podnikatelia, ale aj zahraniční podnikatelia, samozrejme, mali tú možnosť požiadať o tie stimuly. Robí to každý štát, každá krajina. Vieme dobré príklady toho, že kedy napríklad Česká republika nás preplatila v určitých stimuloch, stratili sme tú investíciu len kvôli tomu, že napríklad dlho sme rozhodovali sa s tým, že nemali sme také podmienky, a preto to chceme takýmto spôsobom zmeniť.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 16.10.2014 14:52 - 14:58 hod.

Pavol Pavlis Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážená pani poslankyňa, neviem, či je to zhoda okolností, ale dneska som dostal od vás otázku ohľadom Dusla a dneska páni europoslanci Sulík a pán poslanec Štefanec lobujú v Bruseli u pána eurokomisára Almuniho za to, aby táto investícia bola zrušená. Takže neviem, či je to náhoda, alebo zhoda okolností, ale budem sa snažiť odpovedať na vašu otázku.
Vážená pani poslankyňa, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podľa zákona o investičnej pomoci vydalo rozhodnutie o schválení investičnej pomoci pre spoločnosť Duslo, a. s., so sídlom v Šali vo výške 58 560-tisíc, takže nie 60 mil., vo forme úľavy na dani z príjmu, ktoré obsahuje okrem iných záväzných podmienok predovšetkým podmienku, že prijímateľ pomoci nie je oprávnený pomoc čerpať skôr, ako Európska komisia prijme rozhodnutie, že investičná pomoc je zlučiteľná s vnútorným trhom Európskej únie. Táto podmienka bola a stále je súčasťou pravidiel poskytovania pomoci členským štátnom v rámci Európskej únie.
V súlade s európskou, ako aj slovenskou legislatívou v oblasti poskytovania štátnej pomoci Slovenská republika oznámila a požiadala Európsku komisiu o posúdenie zlučiteľnosti tejto navrhovanej pomoci s vnútorným trhom Európskej únie.
Slovenská republika bola doposiaľ dvomi listami, zaslanými Európskou komisiou, požiadaná o poskytnutie doplňujúcich a vysvetľujúcich informácií, ktoré sú veľmi detailné, pričom ministerstvo hospodárstva odpovedalo na prvý list Európskej komisie v požadovanej lehote a odpoveď na druhý list sa práve pripravuje.
Vážená pani poslankyňa, dovoľujem si tiež uviesť, že spomínaná suma investičnej pomoci vo výške 58 560-tisíc eur je podmienená tiež povinnosťou, aby spoločnosť Duslo, a. s., preinvestovala minimálne 310 mil. eur, to je v starých peniazoch viacej ako 9 mld. slovenských korún, obstaraním dlhodobého hmotného majetku a suma investičnej pomoci vzhľadom na výšku oprávnených nákladov je v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky.
Zároveň by som chcel uviesť, že investičná pomoc vo forme úľavy na dani z príjmu nie je v dĺžke dvanásť rokov, ale desať rokov. Podľa zákona o dani z príjmov je daňovník, ktorému bolo vydané rozhodnutie o schválení investičnej pomoci, oprávnený na čerpanie daňovej úľavy po splnení zákonných podmienok. Duslo, a. s., bude oprávnené na základe podaného daňového priznania uplatniť si úľavu na dani z príjmu, to znamená, že k čerpaniu pomoci nedochádza automaticky. Daňovník musí predovšetkým vykázať zisk zo svojej podnikateľskej činnosti.
Vážená pani poslankyňa, v súvislosti s vašou otázkou týkajúcou sa zmien v oblasti poskytovania pomoci si vás dovoľujem informovať, že Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky pripravilo novelu zákona o investičnej pomoci, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Navrhované zmeny tohto zákona sa týkajú jednak zosúladenia národnej legislatívy s európskou legislatívou v súvislosti s modernizáciou štátnej pomoci a novými pravidlami platnými od 1. júla 2014, ďalej zefektívnenia rozhodovacieho procesu v konaní o schválení štátnej pomoci, čo je jednoznačne prínosom pre konkurencieschopnosť Slovenskej republiky pri získaní nových investícií, a v neposlednom rade zvýšenia transparentnosti poskytovania pomoci zavedením povinnosti zverejňovať rozhodnutia o poskytnutí investičnej pomoci.
Vážená pani poslankyňa, dovoľte ešte na záver niekoľko poznámok. Som sám prekvapený, že páni poslanci, europoslanci Sulík a pán europoslanec Štefanec, poslanci, ktorí sú volení do Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku, ktorí majú obhajovať záujmy slovenských občanov, slovenských podnikov, konajú pravý opak, to znamená, robia všetko preto, aby zmarili investíciu. Ešte podľa mojich informácií sa spojili aj s českými poslancami v Európskom parlamente. Všetci dobre vieme, že táto investícia buď bude na Slovensku, buď bude v Čechách, alebo bude v Nemecku, takže je naivné sa spoliehať na to, že českí europoslanci urobia všetko pre to, aby tá investícia bola na Slovensku. Urobia pravý opak, všetko urobia preto, aby ju zmarili, aby eventuálne mohla skončiť aj v Čechách.
Duslo je jeden z mála, možno v úvodzovkách povedané, slovenských podnikov, ktorý na Slovensku funguje dlhé, dlhé, dlhé roky, ktoré v tomto regióne zamestnáva cez 2-tisíc, priamo cez 2-tisíc pracovných miest vytvára a zamestnáva viac ako ďalších 3-tisíc ľudí v sekundárnom sektore. Duslo je podnik, ktorý v rámci konkurencieschopnosti v Európe vyrába špičkové výrobky pre gumárenský priemysel, pre všetky svetové gumárenské firmy v automobilovom priemysle, vyrába hnojivá pre celý európsky trh. Ak Duslo nebude investovať do nových technológií, tak ľudia prídu o prácu. Prídu o prácu nielen preto, že nebudú mať odbyt, ale nebudú konkurencieschopní.
Ja v prípade toho, že táto investícia bude zmarená možno aj snahou našich europoslancov, alebo vašich europoslancov, budem odporúčať pánom europoslancom, nech sa po skončení šichty v Dusle postavia pred fabriku a nech ľuďom vysvetľujú, prečo prišli o prácu, eventuálne prečo majú prísť o prácu, a možno im ešte budem odporúčať, nech si kúpia veľký dáždnik, lebo sa môže stať, že ich niekto aj opľuje. (Potlesk.)
Skryt prepis