Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, je mi do plaču, keď vidím, že v budovách, ktoré budovali naši rodičia, v ktorých v podstate v minulosti boli materské školy, dnes sú krčmy alebo obchody. Dnes sú tieto budovy dávno predané samosprávou a dávno ich samospráva využíva na iné účely, na aké ich mali. Samozrejme, dôsledkom vlastne odpredaja týchto majetkov je to, že dnes máme veľký počet detí a v strednej Európe patríme ku krajinám, kde...
Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, je mi do plaču, keď vidím, že v budovách, ktoré budovali naši rodičia, v ktorých v podstate v minulosti boli materské školy, dnes sú krčmy alebo obchody. Dnes sú tieto budovy dávno predané samosprávou a dávno ich samospráva využíva na iné účely, na aké ich mali. Samozrejme, dôsledkom vlastne odpredaja týchto majetkov je to, že dnes máme veľký počet detí a v strednej Európe patríme ku krajinám, kde zaškolenie detí v materských školách je najnižšie možno zo všetkých okolitých krajín. Mnohé krajiny sú ďaleko pred nami v predškolskej výchove ako my. Každý návrh, ktorého výstupom je zvýšenie počtu zaškolených detí v predškolských zariadeniach, je vítaný. Každý takýto návrh je povinnosťou v podstate alebo teda predpokladom na to, aby raz Slovensko malo pripravených ľudí na tvorbu hodnôt v tejto krajine.
Ale zároveň si uvedomme jednu vec. Týmto spôsobom ak vytvoríme podmienky na to, aby tieto deti chodili do materských škôl, uľahčíme život rodičom, ktorí môžu tvoriť hodnotu pre túto krajinu. A tak nielenže pomáhame samotným rodičom, ale aj tejto krajine, pretože tým lepšie pripravíme naše deti na to, aby raz mohli oni sami ako dospelí tvoriť hodnoty pre Slovensko. Slovensko potrebuje investovať do svojich budúcich generácií. Slovensko potrebuje, aby deti do školského systému, do základnej školy prišli pripravené.
Ja som absolvoval strašne veľa výjazdov a strašne veľa stretnutí s učiteľmi. A z nich všetci mi povedali, ak dieťa príde z materskej školy do základnej školy, tak je lepšie pripravené, ak príde lepšie pripravené, tak je reálny predpoklad, že to dieťa naozaj bude úspešnejšie na základnej škole, ak bude úspešné na základnej škole, tak je reálny predpoklad, že pôjde študovať ďalej, ak pôjde študovať ďalej, tak je reálny predpoklad, že získa kvalifikáciu, ktorá je, samozrejme, vstupenkou na pracovný trh.
Ja sa teraz zmienim o rómskej téme, pretože ja odkedy som súčasťou politiky, tak hovorím o tom, že predškolská výchova je nevyhnutnou súčasťou riešenia rómskej problematiky a nevyhnutne potrebujeme investovať do rómskych detí tak, aby nielenže samotné rómske deti, alebo Rómovia sa mali lepšie, ale aby sa aj Slovensko malo lepšie. Ak chceme, aby Rómovia raz zo sociálneho systému odišli, nič nám iné neostáva, len investovať do tejto témy a najlepšou investíciou je investícia do vzdelania. Samozrejme, výsledky tejto investície budeme pociťovať až potom, keď deti vlastne vyjdú z toho vzdelávacieho systému. Ale skúsenosti z praxe od ľudí, ktorí naozaj v školách sa stretávajú s týmito rómskymi deťmi, sú jednoznačné. Do rómskych detí potrebujeme investovať. Jednoducho predškolská výchova je nevyhnutnou súčasťou riešenia rómskej problematiky.
Som veľmi rád, že sa nám podarilo s ministerstvom školstva za dva roky pripraviť veľmi úspešné projekty, hlavne v predškolskej výchove. V 160 materských školách sme naštartovali predškolskú výchovu aj rómskych detí. Celkovo teda súčasťou týchto programov v 160 materských školách je 7 000 detí. Z tohto celkového počtu je 3 000 rómskych detí. Osobne som veľmi rád, ako vidíte, že nebudujeme alebo nerealizujeme projekty len pre rómske deti, ale snažíme sa urobiť aj v predškolskej výchove predpoklady na integráciu, predpoklady na to, aby sa tie deti už v materských školách spoznávali.
Samozrejme, na to, aby sme tie deti mohli umiestňovať vôbec do predškolských zariadení, potrebujeme mať znova tie budovy, ktoré sme už raz rozpredali, ktoré samosprávy predali. A sú v nich aj krčmy, aj obchody a ešte neviem čo teda. A v tomto smere sme znova naštartovali aktivity, ktorých cieľom je riešiť nedostatočné kapacity či už teda samotných základných škôl alebo v materských školách.
Taktiež s ministerstvom školstva, ale aj s ministerstvom financií sme naštartovali aktivity, ktoré vyústili do toho, že sme s tým začali, našli sme vhodnú formu, lacnú, rýchlu formu, ktorá spĺňa všetky parametre. A to je forma výstavby modulových zariadení. Minulý rok sme v spolupráci s ministerstvom školstva postavili 5 základných škôl, tento rok staviame 11 základných škôl. Som veľmi rád, že sa nám podarilo aj stavať materské školy. A jedna z nich je postavená už v obci Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves. Je to normálna materská škola, ktorá spĺňa všetky predpoklady na to, aby výchova a vzdelávanie týchto detí bolo v poriadku. Som zase rád, že aj v týchto zariadeniach, najmä v tých Hrabušiciach nie sú len rómske deti, ale sú tam aj nerómske. Je veľmi dôležité v podstate, aby sme dbali už od útleho detstva na integráciu.
Samozrejme, vítam rozhodnutie vládnej strany, že chce podporovať predškolskú výchovu a má svoj cieľ zvýšiť to zaškolenie detí v predškolských zariadeniach, máme tam vysoké percento.
Osobne som veľmi rád taktiež tomu, že sa nám podarilo vyrokovať s Európskou komisiou výnimku pre Slovensko v použití finančných zdrojov, ktoré budeme môcť použiť na výstavbu materských škôl na obdobie rokov 2014 – 2020. Pre nás, pre Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity v spolupráci s Európskou komisiou je kľúčových 150 obcí, ktoré vyberieme z celkového počtu lokalít na Slovensku, kde je zvýšená koncentrácia Rómov a kde sú tie najkritickejšie lokality, pričom tam nasmerujeme pomoc Európskej komisie a tam nám Európska komisia dala zelenú, aby sme mohli použiť ich peniaze na výstavbu materských škôl.
Dnes už máme reálnu skúsenosť s výstavbou materských škôl a je to modulová forma, ktorú sa nám podarilo zrealizovať. Dnes vieme, ako to urobiť, nestojí to veľa peňazí. Na porovnanie, modulová základná škola stojí 200-tisíc eur. Alebo teda dávali sme na ňu v spolupráci s ministerstvom školstva 200-tisíc eur. Kamenná škola pre porovnanie je v objeme 800-tisíc eur. Je to výrazný rozdiel, samozrejme, rýchlosť tej výstavby je úplne odlišná, pri kamennej pol roka až rok trvá výstavba takejto školy, pri výstavbe modulového zariadenia za dva mesiace, za tri mesiace môže byť tá škola alebo škôlka k dispozícii, a teda pripravená spĺňať alebo vytvárať podmienky na výchovu a vyučovanie detí.
Samozrejme, my musíme niečo urobiť s tým, lebo dlhé roky hovoríme o tom, že my môžeme mať aj školské zariadenia. Ale nakoniec tie školské zariadenia môžu byť prázdne v niektorých lokalitách, najmä v blízkosti rómskych komunít, pretože dnes je na zodpovednosti rodiča, či dieťa pošle alebo nepošle do materskej školy. My sa spoliehame na rodiča, že urobí zodpovedné rozhodnutie, mnohokrát však to zodpovedné rozhodnutie nezodpovedný rodič neurobí. Musíme nájsť spôsob v prospech toho dieťaťa a v prospech aj tejto krajiny, aby sme dieťa do materskej školy dostali, lebo, ako som povedal v úvode, ak to dieťa dostaneme do materskej školy, tak tým vytvárame predpoklady na to, aby to dieťa prišlo do školského systému pripravené. Takto keď bude pripravené, tak bude úspešné na tej základnej škole, ak bude na nej úspešné, tak získa kvalifikáciu, ak získa kvalifikáciu, tak získa skôr prácu, ak získa prácu, tak máme po rómskej problematike, lebo problémy si môže začať tento človek riešiť sám.
Preto okrem toho, že rozmýšľame v podstate o tom, aby sme uľahčili život možno pracujúcim rodičom, musíme, samozrejme, rozmýšľať aj nad tým, aby sme urobili všetko pre to, aby práve u tých nezodpovedných rodičov sme našli spôsob, aby ich dieťa v tej materskej škole naozaj bolo, nemôžeme sa spoliehať na nezodpovedných rodičov. Musíme nájsť spôsob, aby to dieťa naozaj v tej materskej škole bolo. A následne tým vytvoríme predpoklady na to, aby toto dieťa sa v budúcnosti uživilo samo, aby nebolo teda súčasťou sociálneho systému, naopak, aby to dieťa vytváralo hodnoty, platilo dane, platilo odvody a vytváralo teda predpoklady na to, aby ľudia na Slovensku sa mali lepšie.
Samozrejme, musíme naštartovať aj to, o čom som hovoril, výstavbu materských škôl, lebo nič nám iné neostáva, len vytvoriť tieto materské školy tak, aby naozaj do tých materských škôl naše deti chodili. Je preto veľmi dôležité, aby opatrenie, ktoré eliminuje nezodpovedné rozhodnutie, prišlo. A teda hovorím, ak mám porozprávať konkrétne, tak to je povinnosť chodiť do materskej školy.
Poznáme dva spôsoby v Európe, ako zaviesť tú povinnosť.
Maďarský príklad, nemusíme chodiť ďaleko, povinnosť pre všetky deti, samozrejme, môžem vám povedať výnimky, a teda práve SaS v podstate tento návrh mala.
Alebo poznáme iný príklad z Európy. To je dánsky príklad. Dánsky model, ktorý hovorí o tom, že je to povinnosť zaviesť iba pre niektoré deti. A dánsky príklad hovorí o tom, že tá povinnosť je iba pre deti, ktoré neovládajú štátny vyučovací jazyk. Ja nehovorím, že to je práve to, čo má Slovensko zaviesť, že na základe toho, či ovládajú alebo neovládajú jazyk, má byť tá povinnosť udelená týmto žiakom alebo týmto deťom. Ja len hovorím, že existuje v Európe model, akým sa dá určiť iba pre niektoré deti povinnosť chodiť do materských škôl.
Môžeme hľadať teda model či už pre deti sociálne odkázané, môžeme hľadať v podstate model pre deti, ktoré pochádzajú z nejakých neviem rizikových rodín, alebo rôzne modely, ale jednoznačne sú tu iba dve cesty. Tá prvá cesta je povinnosť daná každému dieťaťu chodiť do materskej školy. Potom môžeme dávať výnimky pre niektoré deti, ktoré tam nemusia chodiť, alebo, naopak, cielene nastaviť povinnosť iba pre niektoré deti, ktoré naozaj do tých materských škôl chodiť budú musieť povinne.
Jednoznačne k tomuto bude musieť Slovensko raz pristúpiť, lebo každá moderná krajina si vyžaduje to, aby investícia do vzdelania detí vlastne bola realitou. Toto opatrenie by malo byť súčasťou každej jednej modernej krajiny a zvlášť tej krajiny, ktorú trápi rómska problematika. Slovensko patrí ku krajinám, ktorých rómska problematika trápi. Dlhodobo táto téma bola na Slovensku podceňovaná a som veľmi rád, že za posledné dva roky sa nám podarilo niekoľko úspechov práve vo výchove a vzdelávaní rómskych žiakov dosiahnuť, ako som teda už spomínal, v spolupráci s ministerstvom školstva aj s ministerstvom financií.
Osobne som rád, že sa nám podarilo v súvislosti so vzdelávaním rómskych žiakov konečne otvoriť aj tému eliminácie neoprávneného zaraďovania rómskych detí do špecializovaných škôl. To je iná téma, ktorej sa určite je potrebné venovať. Verím, že raz táto téma bude aj súčasťou legislatívnych opatrení alebo teda systémovým opatrením, ktoré je potrebné na Slovensku naštartovať.
Ešte raz chcem zdôrazniť fakt, že ak tento návrh zákona pôjde do druhého čítania, a ja vás prosím, aby tento návrh do druhého čítania išiel, tak uľahčíme život pracujúcim ľuďom, uľahčíme život a vytvoríme predpoklady na to, aby viac ľudí pracovalo. Zároveň vytvoríme predpoklady na to, aby ich deti prišli do školského systému pripravené. Zároveň pripravíme predpoklady na to, aby tých detí v materských školách bolo oveľa viac, ako to je doteraz.
Vážne patrí Slovensko ku krajinám, kde to zaškolenie v predškolských zariadeniach je najnižšie. A ak chceme patriť k moderným krajinám a chceme patriť ku krajinám, ktoré vychovajú vlastne svoje generácie, budúcich tvorcov hodnôt dobre a vyhovujúco, nič nám iné neostáva, len investovať do tejto témy, investovať do predškolskej výchovy, a nám poslancom Národnej rady nič iné neprislúcha, len podporiť každý jeden návrh, ktorý bude súvisieť s tým, aby sme naše deti pripravili na život čo najlepšie. Je našou povinnosťou to urobiť, a preto, tak ako som povedal v úvode, každý návrh, ktorý príde do parlamentu, ktorý súvisí s predškolskou výchovou detí na Slovensku, je dobrý. Filozofia týchto návrhov naozaj je v prospech Slovenska. Je povinnosťou nás poslancov, aby sme tieto návrhy možno vylepšili, možno skvalitnili, možno teda prispôsobili, ale zároveň teda schválili. My potrebujeme takúto legislatívu nielen pre samotné deti, ale pre nás, pre Slovensko. Slovensko si zaslúži to, aby malo vzdelaných ľudí, pripravených ľudí na život, pripravené deti na to, aby tvorili hodnoty pre túto krajinu. A verím, že to urobíme. (Ruch v sále.) Môžete ma prerušiť, lebo teda už...?
Skryt prepis