Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2013 o 14:02 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2013 17:56 - 17:57 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Pán kolega Hraško, v plnej miere s vami súhlasím. Problém je v tom, že tento zákon, ktorý doniesol pán minister Jahnátek, hovorí o niečom inom. Hovorí o tom, že keď vy máte peniaze, tak tam, kde je vinohrad, môžte si postaviť chalupu, lebo zaplatíte poplatok za vyňatie z pôdneho fondu. Podporovať výsadbu vinohradov je možné. Ja som odporučil ministrovi len, aby nerozdelil peniaze na vyklčovanie a peniaze na výsadbu, ale peniaze aby dostal len ten, ktorý vyklče a vysadí. Pretože toto Európska únia umožňuje a toto Slovenská republika uplatňovala pred prvou Ficovou vládou.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2013 17:48 - 17:55 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, máme tu návrh z dielne rezortu ministerstva pôdohospodárstva, ktorý tu chce riešiť vinice a vinohrady. Ale musím povedať, že trošku som sklamaný týmto návrhom. Riešenie sa nachádza tak, že budeme trestať vlastníka, ktorý bude musieť platiť peniaze. Riešením nie je to, že budeme mať vinice tam, kde máme, aby zostali vinice zachované. Problém je v tom, že kde sú vinice, keď zaplatíte, tak vinice nemusia byť.
Prečo si to môžem povedať? Ono osobitne v Bratislave v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti platilo, že vinice sa museli využívať ako vinice. Bolo to dané do zákona v roku 2005. Bol to zákon 182. Vo všeobecnosti platilo, že všetko to, čo je zapísané v registri vinohradov, sa musí využiť ako vinice. Bol to minister Jahnátek, ktorý ako minister hospodárstva sedel vo vláde s jeho kolegom ministrom Becíkom v roku 2009, keď odsúhlasili nový zákon o vinohradoch, ktorý sa zjavil v Zbierke zákonov 313/2009, ktorý túto podmienku zo zákona vypustil. Výsledok dnes môžme vidieť na Kolibe. Poďme von a pozrime sa, čo to spravilo. To znamená... A pričom do tej doby sponzor SMER-u pán Rozin nemohol stavať, po tejto novele sa to zastavalo. Už vtedy, keď sa to prijímalo, som na to ako minist..., ako poslanec Národnej rady upozornil, že čo to bude mať za následok. A tento následok sa, v skutočnosti nastal.
Dnes, keď sa pozriem na problematiku vinohradov a ich existencie, tak sa musím pozrieť aj z hľadiska dotačnej politiky alebo politiky, ktorú vykonáva samotné ministerstvo. Lebo nie všetko sa dá riešiť zákonom. Sú veci, ktoré sú aj nad rámec zákona. Alebo sa riešia v iných zákonoch. Tak musím povedať, že Slovenská republika má vynegociované právo mať vysadené vinohrady na 22 000 hektároch. Realita je dnes cca 12 000 hektárov, ktoré užívame, ktoré sú v užívaní, a ten zbytok je zanechaný. Do toho patrí, samozrejme, aj táto Koliba, ktorá je už zarastená novými domami, ktoré tam postavili zbohatlíci a tí, ktorí na to majú a mohli si kúpiť a vďaka tej novele z prvej Ficovej vlády si tam tie domy mohli postaviť. Ale problémom je aj to, že v dotačnej politike, hlavne musím povedať, že v období 2007, 2008, 2009 a 2010, teda za prvej Ficovej vlády bola dotácia nielen na výsadbu vinohradov, ale dotácia na vyklčovanie vinohradov. Kde pred tým, teda za prvej, za druhej Dzurindovej vlády, keď sme vstúpili do Európskej únie a tieto podmienky začali platiť, tak, čuduj sa svet, my sme spojili vyklčovanie s výsadbou. Vtedy dostal niekto na vyklčovanie, keď tú istú výmeru zasadil novou vinicou. Prvá Ficova vláda povedala, že dáme peniaze tomu, kto to chce vyklčovať a dáme peniaze tomu, kto ho chce vysadiť. Tí, ktorí chceli za peniaze vyklčovať, bolo ich viac. Dnes máme menej viníc.
Takže keď minister Jahnátek chce chrániť vinice a vinohrady, tak by to mal urobiť skôr prostredníctvom zákona o vinohradoch, zákon o vinárstve, než v zákone o ochrane pôdy tým, že vytvorí priestor na to, aby tí, ktorí na to majú pôdu aj na bratislavskej Kolibe, kde je ešte vinohrad, mohli stavať, len musia zaplatiť pre štát štátne výpalné v podobe odvodov do štátnej kasy. To znamená, že stavať môže ten, ktorý má peniaze. Ten, ktorý nemá peniaze, ten nemôže stavať.
A keby chcel minister chrániť, tak sa vráti k riešeniu, ktorý v zákone bol do roku 2009, ktorý hovoril, že vinice a plochy zapísané vo vinohradníckom registri sa môžu využívať výlučne ako vinice. A potom sa nebude špekulovať, či mám peniaze na zaplatenie odvodu do štátnej kasy, alebo nemám peniaze na zaplatenie do štátnej kasy.
Práve preto by som chcel poprosiť pána ministra, aby pouvážil nad tým, aby prehodnotil svoj postup a možno, že aj tento návrh zákona stiahol z parlamentu a prišiel s návrhom zákona, ktorý vinice a ich ochranu a to, aby boli vysadzované na území Slovenskej republiky, riešil, ale riešil to komplexne a nerozdeľoval dotáciu na vyklčovanie a dotáciu na výsadbu, pretože Európska únia to umožňuje. To Slovenská republika spojila a dalo sa to takýmto spôsobom využiť. Len to niekto, pre niekoho vyhovovalo rozčleniť a dať peniaze na to, keď niekto vyčistil pôdu od viníc a dostal peniaze aj za vyklčovanie.
Takže s problematikou, s riešením problematiky súhlasím, ale myslím si, že vecne by to bolo správnejšie a vhodnejšie, keby to bolo riešené v zákone o vinohradníctve.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2013 14:02 - 14:04 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani kolegyňa, naozaj, pani predsedajúca, naozaj najskôr dovolím si zareagovať na to, čo pán Martvoň ukončil kolega náš. Pán kolega... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Viete, že nemôžte reagovať. Pán poslanec, nemôžte reagovať na vystúpenie vo faktickej poznámke.

Simon, Zsolt, poslanec NR SR
Ale pani predsedajúca, nesmierne ma rozčuľuje, keď poslanci Národnej rady sa vyjadrujú spôsobom pána Martvoňa a potom sa čudujeme, že máme takých predsedov alebo máme takého predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, akého máme. SMER takýchto ľudí má medzi sebou a rozčuľuje ma to, že to v Národnej rade toto odznieva. Nehnevajte sa, musel som to povedať, lebo to tak cítim a v každom prípade musím povedať na kolegu Hlinu len jedno.
Áno, keď pán minister by chcel postihnúť tých, ktorí sú špekulanti, tak tí, ktorí sú špekulanti, nezamestnávajú ľudí. A keď nezamestnávajú ľudí, tak daňová licencia, daňovú licenciu by mali platiť tí, ktorí sú jednoosobové eseročky a práve preto som povedal, že keby pán minister chcel, tak vyrieši to jednoduchým spôsobom a to, že daňovú licenciu platí daňovník, ktorý zamestnáva menej ako dvoch stálych zamestnancov. Dnes v rozprave odznelo viackrát. Za zamestnanca zaplatíte dane a odvody viac ako 2 000 euro. Prečo máme trestať tých, ktorí investovali peniaze a majú daňovú stratu, ale ako tak dokážu ešte zamestnať a dúfajú, že to prežije. Je to len signál k tomu, že na Slovensku sa neoplatí podnikať, neoplatí zamestnávať a takýto signál posiela vláda. Pán kolega Hlina, ja som pochopil vaše vystúpenie v tomto duchu a plne s vami súhlasím a dúfam a zostáva mi len veriť, že aj občania tejto krajiny toto pochopia a pri najbližšej príležitosti volieb to opäť spočítajú tejto vláde.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2013 13:36 - 13:37 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Duchoň, vidím, že ministerstvo financií pracuje celkom dobre, že napísal vám toto stanovisko, ale skutočne dovoľte, aby som povedal základnú pointu tohto vládneho návrhu zákona a kde je jeho kacírskosť. Včerajšie Hospodárske noviny, reklama na jednu tretinu, je tam napísaných päť rokov s eurom na Slovensku, Robert Fico predseda vlády Slovenskej republiky, generálny partner Ekoinvest. Ten istý, kto je vlastníkom Ekoinvestu, je vlastníkom aj SCP Ružomberok. Darovali ste mu minulý rok 25 mil. eur daňového bonusu. Nemusí zaplatiť. Tých 25 miliónov chcete tu nahnať na 50-tisíc malých živnostníkoch. Tých, ktorí majú problém. Na malých podnikateľoch. Na tých chcete to stiahnuť. Toto je choré a toto je zvrátené. A keď za toto vznikajú také živly, ako v Banskej Bystrici, tak sa ráno pozrite do zrkadla všetci, lebo za toto môžte vy takýmito návrhmi, ktoré predkladáte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2013 13:14 - 13:15 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ivan, v plnej miere s tebou súhlasím. Tak ako som sa aj pred chvíľkou vyjadril, táto daň v skutočnosti neporieši problém štátnej kasy, ani hospodárne nakladanie tejto vlády. Ale dokáže jedno jediné. Ja to poviem tak, ako to ľudia myslia a hovoria na strednom Slovensku, kde žijem. Ja tam nechodím striedavo, ja som tam permanentne, aj keď parlament nezasadá. Sú nasratí na to, že to je zase nová daň. Sľúbili ste im istotu a dostali istotu, že ich zoderiete z kože.
Tak ako doteraz obišli tie dane, obídu aj po tomto, len výsledok bude, že bude viac ľudí na úradoch práce a tých menej ľudí, ktorí pracujú, budú musieť pre nich prispievať ešte viac. Preto aj v Bystrici kto zvíťazil, on by zvíťazil kdekoľvek. A je porážka práve tohto systému a tých istôt, ktoré táto vláda im sľúbila. Ivan, mal si plnú pravdu a nebol to jeden hlas z tých 71-tisíc. Bola ich väčšina. Ten nárast od 25-tisíc do 71-tisíc medzi prvým a druhým kolom, to bol protestný hlas za to, ako sa spravuje táto krajina.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2013 10:44 - 10:46 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vláda by mala ísť vzorom. Občania majú platiť dane a vláda vyzbierané dane má použiť tak, aby s nimi efektívne naložila, hospodárila v prospech občanov tejto krajiny. Dovoľte, aby som vám pripomenul jeden príklad za všetkých z tohto týždňa z vládnej dielne. Schválili ste zákon o elektronickej diaľničnej známke, pričom ste, tvrdíte, že nič sa nemení, ľudia nezaplatia viac. Áno, len vytvoríte jeden tender na obstaranie elektronickej diaľničnej známky a podľa toho, čo uverejnili dnes dnešné noviny, tak bude to stáť 35 mil. eur.
Pán minister, je to správne, aby občania, podnikatelia, ktorí sotva sa vedia postarať sami o seba, o svoje rodiny, museli platiť aj daň zo straty a vláda vyhodí 35 mil. eur na jeden tender len preto, aby vedel naplniť kasu svojich sponzorov? Pýtam sa vás, je to správne, je to dobrý vzor? Osobne som presvedčený, že nie a teraz skúsim vám priblížiť. Súčasný systém diaľničných známok funguje tak, že štát vynaloží 134-tisíc eur na vytlačenie a príjme 57 mil. eur. To znamená, že 56,7 mil. eur v prospech štátu. Budúci rok, ako to bude vypadať? Vyzbierate 57 mil. eur, ale náklady na elektronický tender 35 mil. pre štát a pre opravy ciest zostane len 22 mil. eur. Toto nie je nič spoločné s hospodárnosťou a preto by ste aj tento návrh zákona mali stiahnuť ako celok z Národnej rady. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2013 10:15 - 10:17 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Štefanec, s tvojim vystúpením v plnej miere súhlasím a musím ešte jeden, možnože nový pohľad dať do situácie daňových licencií. Pán minister, aj celá vláda SMER-u chce pripraviť ďalších ľudí o prácu. Keď pán minister a ten, ktorý navrhol túto chorú myšlienku zaviesť daňové licencie, verím tomu, že chceli ste postihnúť tých, ktorí majú v jednej osobe niekoľko eseročiek, prepierajú peniaze. Ale postihli ste tých, ktorí zamestnávajú ľudí, ktorí platia daň zo mzdy, odvody sociálne, zdravotné, zamestnávajú ľudí, ale nemajú zisk preto, lebo dneska je kríza a nevedia vyprodukovať toľko, aby si vedeli zaplatiť alebo vytvoriť daňový zisk a spotrebovávajú vlastne vlastný majetok, ktorí pôvodný kapitál investovali do podnikania. Ale zamestnávajú ľudí.
Keď ste chceli postihnúť tých, ktorí podvádzajú, tak ten návrh minimálne mal znieť, že sa to týka len eseročiek, ktoré nemajú stálych zamestnancov. Takto, ktorí majú dvoch, troch, štyroch, desiatich zamestnancov, ale nemajú daňový zisk, ale majú zisk kešový, ako im vyjde, že teda finančne sú na tom v poriadku, len keď zohľadnia svoje odpisy, tak budú v strate, tak ešte aj ich postihnete. Tá daň nie je vysoká, to je pravda, ale stačí na to, aby nasrala ľudí a podnikateľov, aby prestali podnikať a zamestnávať ľudí na Slovensku a pripravíte ďalších ľudí o prácu. Presne tak, ako to bolo v prípade živnostníkov, lebo ste tridsaťtisíc ľudí vyhnali na úrad práce, aby sme my všetci platili ich tam, kde by nemuseli byť a nemuseli by pýtať od štátu ani korunu, ani cent.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 28.11.2013 15:04 - 15:05 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Pán minister, veľmi pekne ďakujem. Neočakával som tak ako v prípade aj pána predsedu vlády, že sa z opozície vylosujú niektoré otázky. Ale nepochopili ste ani môj zámer k tej druhej otázke, na ktorú ste sa snažili odpovedať, tak snažím sa vám to sformulovať. Prosím vás pekne, povedzte mi alebo zadefinujte, aká bola efektivita reklamnej kampane, ktorú ste si objednali a ktorú ste si obstarali takým spôsobom, akým ste si ju obstarali, o koľko sa predávajú slovenské ryby zo slovenských rybníkov lepšie, ako tomu bolo predtým. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2013 16:48 - 16:50 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Hlina, musím povedať, že cením si vaše vystúpenie, i keď bolo veľmi emotívne, ale musím povedať, že máte veľa ratia a veľa pravdy v tom, čo ste povedali. Je treba povedať možnože aj inými slovami. Štandardná politická strana SMER sľubovala občanom istoty. Predchádzajúce vlády, ktoré postavili Slovensko na cestu rastu, tie istoty nesľúbili, ale nemali kolektívne zmluvy vyššieho stupňa rozšírené pre každého v odvetví. Mali flexibilnejší Zákonník práce a mali menej ľudí na úradoch práce. Táto vláda chce podporovať aj extrémizmus takým spôsobom, že aj tých ľudí, ktorí ešte dnes nájdu prácu, týmto spôsobom zbaví ich práce. Preto je tento návrh zákona zlý. A preto sa nesmierne čudujem, že práve poslanci SMER-u nechcú podporiť v tomto prípade, alebo prijať argumentáciu pána prezidenta, aby kolektívna zmluva vyššieho stupňa neplatila pre každého. Toto je zvrátené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2013 15:36 - 15:37 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Ľudo, som veľmi rád, že si vystúpil k tomuto návrhu zákona a trošku si osviežil pamäť. Ja si tiež dobre pamätám obdobie druhej Dzurindovej vlády ako ty, keď boli nepokoje na východe Slovenska preto, lebo sa začali robiť reformy v sociálnej oblasti. V dávkach pre nezamestnaných, pre neprispôsobivých, ale Ficova vláda po nástupe po nás všetky tieto opatrenia zmiernila, zmodifikovala a výsledkom toho je extrémizmus dnes, ktorý tu máme. A práve preto nie je možné povedať, že extrémizmus je výsledkom alebo prehrou pravice. Je prehrou tých, ktorí včas nepochopili, že je treba reagovať na problémy, ktoré ťažia ľudí.
Ja žijem na Gemeri. Je tam dosť vysoká nezamestnanosť do dnešného dňa. Viem, aká je situácia, a preto viem, že skutočná prehra je tých, ktorí zatvárali oči nad tým, aké sú skutočné problémy, a nepokračovali v tej práci, ktorá bola nastolená v tom čase, a preto je treba osviežiť pamäť.
Ďakujem ti.
Skryt prepis