Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

4.2.2015 o 9:44 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 14:25 - 14:31 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, za odpoveď. Dovoľte, aby som položil doplňujúcu odpoveď... (Reakcia predsedajúceho.) Alebo doplňujúcu otázku, tak.
Chápem to správne? Po Detvu, po Kriváň pôjde štvorprúdová cesta a ďalej už len dvojprúdová. Považujete za správne a spravodlivé, keď Slovák v Lučenci a v Rimavskej Sobote má nárok menej ako ten, ktorý je z Detvy alebo zo Žiliny? Občan Rimavskej Soboty a Lučenca je menejhodnotný pre túto vládu ako občan v Detve a Žiline? Že on bude mať rýchlostnú komunikáciu, za ktorú bude musieť platiť, ktorá je taká istá, aká je tam dnes?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 16:51 - 16:53 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, v plnej miere s vami súhlasím a to, čo ste citovali z Bruselu, teda to, čo komisia napísala k tomuto predbežnému návrhu, treba dodať, že členský štát je povinný takýto technický predpis predložiť na notifikáciu v stave, keď predpokladá, že k žiadnej ďalšej zmene nedôjde. Treba povedať, že pán minister predložil materiál na technickú, teda na predbežné posúdenie v čase, keď ho neschválila ešte ani vláda Slovenskej republiky. Už oproti tomu dnes vykazuje niektoré zmeny a tie niektoré zmeny, dúfam, že sa prejavia aj v ďalšom legislatívnom procese, takže tento zákon bude musieť ešte raz ísť na skutočné, skutočnú notifikáciu do Bruselu. Určite tieto výhrady komisia ešte raz zopakuje a Slovenská republika bude musieť na to reagovať. Len pán minister už vtedy nebude ministrom a občania tejto krajiny za Ficovu vládu, za Ficovu politiku zaplatia vyššie dane za miestne poplatky a miestny komunál. To musí byť každému jasné.
To, čo hovoril pán kolega Muránsky, je pravda. Organizácie združujúcich výrobcov budú mať rukojemníkov obce a občanov tejto krajiny a môžu sa poďakovať tomu, kto tento návrh tak vehementne pretláča v parlamente, vo vláde, aby sa, aby presadil v neprospech občanov tejto krajiny. Ja len dúfam, že predsa niekde tá sedliacka múdrosť prevládne a SMER trošku prehodnotí svoj postup k tomuto nezmyselnému zákonu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 15:24 - 15:26 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Hraško, mali ste v mnohom, v mnohom pravdu. Ja by som vaše vystúpenie snáď doplnil aj o jednu výzvu smerom k ministrovi, ktorý sedí za tým pultom. Nech sa vyjadrí verejne, či s týmto návrhom súhlasí. Pretože keď on povie, že návrh predložený kolegom Suskom ide nad rámec zákona, tak tento bod, o tomto bode nie je možné potom hlasovať, pretože s tým predkladateľ musí súhlasiť.
Kolega Susko, v rozpočtovom období podľa Európskej únie 2014 - 2020, ja som nepostrehol, že by niektoré z ministerstiev alebo riadiacich orgánov vypísal akúkoľvek výzvu pre fyzické osoby. Zatiaľ nie je zverejnená žiadna. Keď sa vypíše, keď by sa zajtra vypísalo, tak lehota na predkladanie v zmysle predpisov Európske únie, musíte dať lehotu minimálne tri mesiace. Nikto a nič vám, kolegovia z vládneho SMER-u, nebráni tomu, aby ste takýto pozmeňujúci návrh vyriešili v riadnom legislatívnom procese. Nie na poslednú chvíľu a bez verejnej diskusie. A takéto systematické zmeny, ako je aj táto, by sme mali prijať riadnym legislatívnym procesom a nie ako divé svine pchať to tam, kde to nepatrí. A preto by som zopakoval možno výzvu k SMER-u smerom k predkladateľovi tohto návrhu zákona, pán minister, vyjadrite sa. Súhlasíte s návrhom, s daným návrhom, alebo ide nad rámec toho, čo ste sem doniesli? Ja som presvedčený, že jednoznačne ide nad rámec a nie je možné o tom hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 10:19 - 10:21 hod.

Zsolt Simon
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2015 9:44 - 10:12 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, spravodajca, kolegyne, kolegovia, možno pre mnohých zákon o odpadoch je málovravný. Možnože až preto, lebo je príliš odborný. Pokúsim sa pozrieť na problematiku odpadov a riešenie problematiky odpadov v tejto krajine trošku z iného uhla pohľadu, ako to robí ministerstvo, možno ako sa na to pozerá môj kolega Muránsky, z pohľadu samotného občana.
Už pri prijímaní samotného návrhu zákona v legislatívnom procese, keď pán minister dostal to nesmierne množstvo pripomienok, už vzbudzovalo mnohé obavy. Čo to bude znamenať? Definitívne presvedčenie o tom, že niečo na tomto zákone nesmierne smrdí, ma potvrdilo, skutočnosť, že jedna z tých organizácií organizujúcich výrobcov, ktorá má profitovať z tohto zákona, začína robiť školenia a propagáciu tohto zákona pre starostov, primátorov v čase, keď tento zákon neschválila ani vláda Slovenskej republiky. Cesta, ktorou sa ministerstvo vybralo s veľkou propagáciou, že ideme to komunikovať alebo udobriť v Bruseli, znela veľmi pôsobivo. Brusel sa vyjadril k tomuto návrhu zákona. Len ako dvojnásobný minister viem, že Brusel sa nikdy nevyjadrí k tomu, že či je to dobré pre občana tej-ktorej krajiny. A ja som hlboko presvedčený, alebo prinajmenšom zostávajú vo mne otvorené otázky, ktoré vzbudzujú dojem, že tento zákon bude nevýhodný pre občanov tejto krajiny.
Pokiaľ sa na to pozrieme pragmaticky, tak skúsme sa pozrieť na tvrdenie ministerstva, že za odpad zodpovedá výrobca. Niekoľkokrát to odznelo z úst vedenia ministerstva, štátneho tajomníka ministra, generálnej riaditeľky a podobne, no pokiaľ to platí, tak si kladiem otázku: prečo za separovaný zber majú niesť zodpovednosť starostovia? Pretože zodpovednosť za zber a triedenie odpadu prenáša na obec. Pokiaľ sa pozriem na, pokúsim sa pozrieť na danú problematiku aj z hľadiska ústavy, narážam na problém obecného zriadenia. Tá hovorí, že obec, kto má právo kontrolovať. Doteraz, doteraz podľa platnej legislatívy Slovenskej republiky obec nemá právo kontrolovať žiadna privátna organizácia. Ministerstvo týmto zákonom zavádza možnosť, že organizácie združujúcich výrobcov môžu vykonávať kontrolu obce. Obec na oplátku, ako chápem, keď to má byť otvorený systém, ktorý má slúžiť v prvom rade občanovi, tak by to malo byť vyvážené. Keby som mal ja ako osoba podpísať zmluvu s OZV-čkou miesto obce, tak poviem, že takáto zmluva alebo takéto partnerstvo je zjavne nevýhodné pre obce ako také, pretože všetky povinnosti sú na pleciach obce a práva na pleciach OZV-čky. Ministerstvo podľa mňa nemôže, alebo by prinajmenšom nemalo klásť takýto nepomer v neprospech obce a občana a v prospech samotných výrobcov.
Pokiaľ sa pozrieme na niektoré fakty, kolega Muránsky sa dotkol sčasti prípadu v Nemecku v roku 2004. Bol tam monopol. Ostatne samotní pracovníci ministerstva teda potvrdili alebo pripustili, že daný zákon môže vytvoriť monopolnú situáciu na Slovensku. Keď v Nemecku zrušili v roku 2004 monopol, ceny pre občana klesli o 50 %. Neviem, nechápem, prečo niekto na ministerstve životného prostredia na Slovensku si dnes predstavuje, že keď zavedieme systém, ktorý dovolí vytvoriť monopol, tak na Slovensku cena klesne, keď Nemecko je pravý dôkaz o tom, že dopadlo to presne naopak. Pokiaľ sa pozriem aj na správu Deloittu, ktorú si objednala Európska komisia, aby vykonal v niektorých členských krajinách Európskej únie vyhodnotenie zberu, recyklácie odpadu a jeho nákladovosti, tak táto správa, ktorá bola pripravená na podnet Európskej komisie, poukazuje na skutočnosť, že sú systémy, ktoré sú veľmi kvalitné, trebárs Belgicko.
Pán štátny tajomník, ak ma pamäť neklame, ministerstvo životného prostredia sa vyjadrilo, že tento model sa blíži k tomu modelu, ktorý je v Belgicku. A správa Deloittu hovorí, že v Belgicku systém je najefektívnejší v rámci Európskej únie, ale pokiaľ ma pamäť neklame, tak desaťkrát tak drahý ako v Nemecku. Ja si len kladiem otázku: občan zarábajúci na Slovensku zarába tak isto ako Belgičan? Či mu to môžeme dovoliť.
Za predchádzajúce mesiace som sa snažil dopátrať, alebo získať maximum informácií ohľadne odpadového hospodárstva, ako to funguje. Priznám sa, že nikdy som mimo to, že som producentom odpadu ako každý z vás, žiadny ďalší záujem o odpadoch nemám, ani som nemal, ani neplánujem, len som sa začal o to zaujímať. Starostovia mi potvrdili, že dnes, keby nemuseli separovať, tak cena je polovičná. Pretože ukladanie všetkého odpadu na komunál je o 50 % lacnejšie, ako triediť. Potom je evidentné si položiť otázku, prečo chceme zaviesť systém, ktorý síce má zabezpečiť zvýhodnenie pre obce, že ich to bude stáť menej, pán minister niekoľkokrát sa nechal počuť, že tento systém prinesie pre nich, teda prinesie zníženie nákladov pre obce. Ale ja som z úst pána ministra jeden konkrétny prípad nepočul. Nepočul som, nevidel som, že by ministerstvo k takémuto návrhu zákona predložilo analýzu dopadov. Keď každý starosta v každej obci tejto krajiny dokáže vypočítať, čo ho stojí separovanie zberu a celé odpadové hospodárstvo, tak si kladiem otázku, prečo ministerstvo sa nevie dopracovať k relevantným číslam a nevie preukázať nie nám tu, ale občanom tejto krajiny a starostom, že to bude stáť lacnejšie?
Dnes mnohí kritizujeme recyklačný fond. Je zriadený, rozdáva peniaze, vyberá peniaze na recykláciu a málo priehľadný. Ministerstvo tento systém chce zrušiť a chce nahradiť iným. Ten systém je založený na organizácii združujúcich výrobcov. Nie každý môže byť, len ten, koho ministerstvo autorizuje. Ale ministerstvo v zákone nedal ani náznak toho, akým spôsobom sa bude dať kontrolovať, koľko peňazí budú mať k dispozícii OZV-čka. Koľko z týchto peňazí OZV-čko zaplatí obciam, občanom za recykláciu? Ani v jednom jedinom momente tohto návrhu zákona odpoveď na tieto otázky nedostanete, kolegyne a kolegovia, čo považujem za nesmierny problém. Pretože môže nastať situácia, že OZV-čko má 10 miliónov k dispozícii na recykláciu a 9 miliónov rozdá ako plat a réžiu svojim zamestnancom v správnej a dozornej rade. A nikto, nikto ich nemá právo kontrolovať. Ministerstvo sa k tejto kontrole nehrabe, starostov od toho zastavil, oni k tomu nemôžu a keď OZV-čko rozdá 1 mil. euro, tak rozdal 1 mil. euro. Starostovi to stačiť nebude a výsledok bude, že bude musieť navýšiť vo všeobecne záväznom nariadení navýšenie pre občana, ktoré bude musieť platiť za odpad ako taký. Zámerne nehovorím o separovanom odpade ako odpade ako takom. Pretože nie je možné na to pozerať, že vytrhnem jeden kontext, lebo na to je potrebné sa pozerať v celom kruhu.
Pokiaľ ministerstvo malo záujem, aby ten systém bol naozaj transparentný, verejne kontrolovateľný, tak by do toho návrhu zákona zakomponovalo verejnú kontrolu tých, ktorí to majú vykonávať a tu sa vrátim k tomu, čo som povedal na samom začiatku, že obce majú povinnosť vykonávať, majú povinnosť triediť, sú donútení kontrole privátnej organizácie, ktorá im má platiť, teda OZV-čku, tá môže povedať, že robíte to neefektívne. Ostatne pre mňa je veľkou otázkou, keď niekto povie, že starosta alebo obec koná neefektívne, pretože on sľuboval, že bude nakladať s verejnými prostriedkami efektívne. Do istej miery môže povedať, keď to trošku pritiahnem za vlasy, že starosta spáchal trestný čin neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami.
Pán kolega, môžete krútiť hlavou, ale preto hovorím, že trošku, keď pritiahnem za vlasy, tak aj takýto výklad je možný. Prečo, keď OZV-čko má právo kontrolovať obec, tak si kladiem otázku, prečo obce nemajú právo kontrolovať OZV-čku, či v skutočnosti rozdelili toľko peňazí, koľko mali. Nikto ich nevidí, koľko peňazí tam je. Dnes OZV-čka, keď zoberieme PET fľaše, ktoré asi každý z vás najviac pozná, tak máme možnosť vidieť, že organizácie, ktoré sa s tým dnes zaoberajú, tak obciam preplácajú pár sto euro, pár sto euro. Pre najväčšie mestá pár tisíc. Tieto náklady, tieto peniaze môžu použiť na nákup igelitových vriec na zber PET fliaš, ale nie je možné z toho zaplatiť pracovníkov obecného úradu, (kýchnutie v sále) na zdravie, je to pravda. Nie je možné z toho zaplatiť jedného zamestnanca, ktorý sa na tom podieľa, nie je možné z toho zaplatiť pohonné hmoty za vozidlo, ktoré to pozbiera, nie je možné z toho zaplatiť náklady, ktoré sú spojené s tým osobným autom alebo nákladným autom, ktoré to zbiera a nie je možné z toho zaplatiť, ani do budúcna sa s tým nepočíta, že v tom zbernom dvore, ktorý bol vytvorený, keď ten lis na tie PET fľaše, ktorý to zlisuje, aby to bolo jednoduchšie prepraviteľné alebo tú zbernú linku, ktorú tam majú, aby tie obce alebo prevádzkovatelia mohli, mohli sanovať, tak na toto tieto peniaze použiteľné nie sú. Ja si kladiem otázku: prečo?
Pretože pokiaľ tieto peniaze nebudú uhradené, tak áno, pán minister do istej chvíle má pravdu, že obce budú mať zaplatené, ale nie všetko, nie toľko, koľko by mali mať zaplatené podľa mňa. Pokiaľ je pravdou, že my všetci, keď nakupujeme akúkoľvek, akýkoľvek tovar, ktorý je zabalený, tak zaplatíme pri nákupe aj za ten obal, aj za tú likvidáciu. Tak by malo platiť, že ten, ktorý to pozbiera, vyčistí a recykluje, nebude mať s tým žiadne ďalšie pridané náklady. Ale to z tohto návrhu zákona, kolegyne a kolegovia, jednoznačne nevyplýva. Ba čo viac, sekundu, ba čo viac, musím povedať, že pokiaľ sa pozrieme na to, ako to ministerstvo zabezpečilo, to triedenie, alebo koľko má zaplatiť OZV-čka, tak pre mňa je stále otázkou, pretože aj samotná smernica, ale aj samotné ministerstvo hovorí v § 16, teda v súvislosti s § 16, ktorý ukladá obciam zabezpečiť minimálne zberové objemy na obyvateľa.
Teda prinajmenšom vtíska sa otázka, že OZV-čká zaplatia celé množstvo alebo len túto indikatívnu časť, ktorú ministerstvo zapracovalo aj do svojich vyhlášok? Lebo nie je nikde v zákone, ani v návrhu vyhlášky povedané, že organizácia združujúcich výrobcov je povinná zaplatiť tomu, kto to vyzbieral, recykloval všetok odpad. Pokiaľ to nie je jasne zadefinované v tomto návrhu zákona, a to nie je, tak je neustála hrozba, že starostovia budú musieť zvyšovať poplatky.
Teraz k tomu monopolu. Návrh zákona po tých peripetiách najnovšie má vstúpiť však, ak je pravda, do platnosti od budúceho roku. Pokiaľ zúčtovanie zo strany OZV-čiek má byť koncom roka, tak pre každého z nás je ľahko vypočítateľné, že pokiaľ v súlade s § 59 ods. 5, kedy môžu vypovedať. Môžu vypovedať raz ročne a to k októbru. Keď to začne systém platiť od januára a zúčtuje mi v decembri za celý rok, tak je evidentné, že obec nemá ani dôvod, ani nevie si vyhodnotiť, či má podať tú výpoveď v októbri alebo nemá. To znamená, že pri najmenšom, pokiaľ je tam aspoň na nábehové obdobie výpovedná možnosť len raz do roka, tak to bude platiť minimálne dva roky, pretože potom môžete dať výpoveď po prvom zúčtovaní a prvé zúčtovanie je v novembri, v decembri, v januári, tak starosta bude môcť dať výpoveď až v septembri 2017. Ale to už bude platiť viac. Nemáme možnosť ho nejako ovplyvniť.
Teraz dovoľte, aby som sa vrátil k tej kontrole. Neviem sa zbaviť dôvodu, prečo má organizácia združujúcich výrobcov kontrolovať obec, samosprávu. Samosprávu má právo kontrolovať miestny poslanec, má právo kontrolovať kontrolór obce alebo mesta, má právo kontrolovať NKÚ a má právo kontrolovať ministerstvo financií. Nikde, v žiadnom zákone som sa nedočítal, že má právo nejaká privátna organizácia kontrolovať. Obec zas nemá právo kontrolovať naspäť. Áno, pán minister môže povedať, že bude vytvorená, vytvorené akési miesto podľa § 31, kde je možné sa dohadovať, či je to správne alebo nie, ale potom nechápem, prečo v tomto istom § 31 ods. 3 ste zadefinovali, že zakladateľmi tejto organizácie môžu byť len výrobcovia, nie obce. Lebo keď zoberiem model za porovnanie, rozhodcovský súd na Slovensku, máme aj takýto prípad, ale to je nestranná organizácia, ktorá nie je závislá ani od jednej ani od druhej strany. V tomto prípade jedna strana, ktorá má právo kontrolovať, ktorá má právo povedať, že nenakladáš efektívne, má právo znížiť peniaze pre obce, bude mať miesto, kde je možné dohadovať.
Keď chcem zobrať iný model na Slovensku, ktorý platí, tak obdobne by som mohol sa obrátiť k problematike riešenia cenotvorby v energetike. Tam štát zriadil štátne ÚRSO, kde ten, ktorý dodáva teplo pre toho, ktorý odoberá teplo, teda občana alebo mesto, je miesto, ktoré je garantované štátom, že ten to objektívne zhodnotí. Tu nie. Nikto. V tomto zákone nie je žiadny návrh k tomu, aby sme sa dopracovali, že koľko peňazí pôjde a nebavíme sa o jednom milióne, nebavíme sa o dvoch miliónoch, ale pokiaľ sa pozrieme na všetky odvetvia, tak sa bavíme o poriadne veľkej čiastke niekoľko sto miliónov eur pre všetky odpady. Prečo nemá právo ten, ktorý zbiera a triedi, kontrolovať, kde tie vyzbierané peniaze, ktoré sme my už raz zaplatili, prečo nemá právo kontrolovať, že tie peniaze boli skutočne použité?
Ostatne bola to vláda Roberta Fica, ktorá vehementne hovorila o tom, že pre zdravotné poisťovne, v ktorých je niečo obdobné, že my všetci musíme platiť, koľko peňazí môže použiť na správu toho fondu. V tomto prípade nie je povedané, že OZV-čka koľko môže použiť pre svoju činnosť a koľko má zaplatiť samotným obciam a občanom, koľko má zaplatiť. Toto nemôžem, bohužiaľ, nijak inak nazvať, len ako štátne, teda z vlády organizovaný tunel v neprospech občanov tejto krajiny. A to len preto, lebo mnohí sa v tejto, v tejto spleti stratia. Priznám sa, aj ja som s tým mal problém, aby som sa k týmto údajom, alebo k tomuto pohľadu dopracoval, ale nechápem kolegov zo SMER-u, prečo ho chcú takýmto spôsobom podporiť?
Keď, teraz dovoľte pár slov k obvyklým nákladom. Obvyklé náklady nikto z tohto návrhu zákona nevyčíta, čo sú to obvyklé náklady. Je tam jeden odkaz v zákone, že obvyklé náklady v regióne. Pokiaľ sa pozriem na región Detvy a okolia a pozriem sa na Hriňovú vedľa Detvy, tak náklady v Detve nikdy nebudú porovnateľné s nákladmi v Očovej alebo Hriňovej, pretože je to roztrúsené. Druhý problém, ktorý mi tu vyvstáva a som nesmierne rád, že pán minister oproti návrhu, ktorý poslal do Bruselu a tento návrh, ktorý dal sem do Národnej rady už neobsahuje povinnosť dotriediť obciam odpad, pokiaľ obsahujú viac ako 20 % prímesí. Lebo v tom prvotnom návrhu, ktorý ste poslali do Bruselu, tam v tom § 17, ak sa nepamätám, tá povinnosť ešte bola. Tí, ktorí sa zaoberajú s tým, ja som nenašiel, priznám sa, na Slovensku jednu zberovku. Nenašiel som jedného starostu, ktorý by mi povedal, že je schopný celoročne triedený odpad vyzbierať s čistotou viac ako 80 %. Teda obsahuje to viac ako 20 % prímesí. Pokiaľ by to zostalo v tom návrhu zákona, tak každá obec na vlastné náklady musí dotrieďovať, čo zvyšuje náklady pre samotného občana, respektíve obec.
Teda obvyklé náklady nie sú nikde zadefinované. Hoci by mali byť súčasťou vyhlášky, ktorá by jasne definovala spôsob výpočtu. Tak ako ho ja nevidím, ale z tej vyhlášky, pán kolega, nie je toto možné, nie je možné dospieť k relevantnému číslu, koľko to bude stáť v tom-ktorom regióne. To je ten skutočný problém, že my povieme, že vypočítajú sa obvyklé náklady v tom-ktorom regióne. Tak mi povedzte, že v Trebišove, u vás doma, koľko to bude stáť podľa tejto definície. Ten systém, ktorý je tam nastavený, pán kolega, jednoducho neumožňuje.
Druhou veľkou otázkou zostáva aj skutočnosť, prečo sa nie všetky organizácie, ktoré splnia isté kritériá, môžu stať subjektmi, ktoré sa môžu zaoberať, teda môžu riešiť odpadové hospodárstvo? Priznám sa, pozeral som sa, zisťoval som vo viacerých krajinách Európskej únie a nijako relevantne som sa nedopátral k tomu, že by v krajinách štandardne boli autorizované spoločnosti, ktoré to môžu robiť. Vo všeobecnosti aj z pripomienok Európskej komisie, ktoré Slovenská republika obdržala, jednoznačne vyplýva, že toto je otázka možného monopolu. To znamená, že pokiaľ by platilo, že organizácia združujúcich výrobcov, ktorá splní nejaké kritériá, ktoré ministerstvo stanoví, ministerstvo skontroluje a zapíše do zoznamu oprávnených subjektov, bolo by to v poriadku. Nechápem, prečo ministerstvo musí ho schváliť. Ty môžeš, ty nie. Prečo minister má právo, alebo chce mať právo rozhodovať?
Taktiež je pre mňa otázkou, že keď sa má Recyklačný fond zrušiť, prečo sme si zvolili len takýto postup na zrušenie Recyklačného fondu? Prečo nemôžme povedať, že Recyklačný fond automaticky prechádza niekde? Lebo je tam priestor, obdobie, kde je možné zneužiť to rozhodovanie o peniazoch z Recyklačného fondu.
Druhou otázkou, druhou otázkou zostáva, zostávajú nelegálne skládky, čierne skládky. Áno, pán minister prisľúbil, že z tých peňazí, ktoré sú aj v Recyklačnom fonde, pomôžu sa obciam vyriešiť čierne skládky, ale nikde a nikto nedopovedal, že ktoré čierne skládky. Len tých 2 500, ktoré ministerstvo eviduje, že má, že sú na Slovensku, alebo tie, ktoré obce vykázali, že ich vedú viac ako 7 000. Áno, jednorazovo možnože pomôžeme obciam na likvidáciu tých čiernych skládok, ale som presvedčený, že tie otázky, ktoré som tu nastolil, povedú k tomu, že cena za odpad pre občana porastie a akonáhle cena odpadov pre občana porastie čoby len o malý chlp, v tej chvíli sa rozšíria čierne skládky, lebo to sú prepojené nádoby. Keď máte platiť viac, ľudia to vynesú a zbavia sa ho tam, kde je to lacnejšie.
Druhý taký problém, ktorý sa zjavil do tohto návrhu zákona oproti tomu, čo bol zaslaný do Bruselu, je, že drobný stavebný odpad treba preberať na základe váhy. Pýtam sa tých, ktorí tu sú a majú, zastupujú malé obce, ako to budú chcieť zabezpečiť? Lebo to nie je tak finančne jednoduché, na to nikto im neprispeje. To sú tiež otázky, ktoré navyšujú cenu odpadu pre konečného, pre občana.
A teraz snáď ešte jedna taká otázka. Dnes mnohé obce riešia triedený zber odpadu prostredníctvom nezamestnaných. Nikto v tomto návrhu zákona sa nezaoberá tým, aký to bude mať dopad, pokiaľ tam budú ľudia, ktorých treba zaplatiť. Keď zberovka povie, že musíte urobiť verejnú, keď obec bude musieť urobiť verejnú súťaž a nebude môcť robiť cez svoje podriadené organizácie, ktorým to priamo zadá, tak to bude organizácia, ktorá bude mať svojich zamestnancov. Starosta nebude vedieť v mnohých obciach, čo dať za prácu tým, tomu radu nezamestnaných, ktorých má, čo by mali robiť. Lebo toto zrušíme a zavedieme niečo iné, čo privátny sektor má robiť a za to budeme musieť ešte viac zaplatiť.
A toto sú pre mňa otázky, ktoré sú nezodpovedané v tomto návrhu zákona a preto dávam procedurálny návrh, aby sme tento návrh zákona vrátili predkladateľovi a pán predkladateľ za vládu aby pripravil odpovede nie ani tak pre mňa, ale pre vás, kolegov zo SMER-u, pretože vy to zoberiete na svoj krk. My z opozície máme prvoradú úlohu, poukázať na tie chyby, ktoré vládny návrh zákona má. Ja som túto povinnosť dnes, v tejto chvíli považujem za splnenú a tie obavy, ktoré tu sú vo mne, tento zákon neodstraňuje. A pokiaľ dôjde k tomu, že navýši sa cena za odpad, tak dúfam, že každý v tejto krajine bude vedieť, že vďaka komu sa to tak stalo. A keď OZV-čká, ktoré vzniknú na základe autorizácie pána ministra, môžu bačovať s peniazmi a nikto ich nebude mať právo kontrolovať, lebo tento zákon je nevyvážený, z obcí a starostov robí rukojemníkov a nie rovnocenných partnerov s tými, s ktorými by mali spolupracovať, tak aj starostovia budú vedieť, komu sa majú poďakovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2015 10:05 - 10:05 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Pán kolega Fecko, úprimne musím povedať, že pozemkové spoločenstvá tiež sú problém. Záhradkárske osady tiež sú problém. Dnes riešime vojenský obvod. Pýtam sa preto veľmi jednoducho, lapidárne, prečo niekomu vo Vojenskom obvode Javorina odmietnuť, odoprieť právo, aby sa dostal legitímne k svojmu majetku? Akonáhle by sme vedeli nájsť v tomto parlamente konsenzus riešiť aj pozemkové spoločenstvá v tomto duchu, ja budem prvý, ktorý ho podporím. Ale dnes podporím riešenie vlastníckych práv vo Vojenskom obvode Javorina v prospech tých ľudí, ktorí tam sú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2015 9:48 - 10:02 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, pani spravodajkyňa, kolegyne, kolegovia, v prvom rade asi nie často z mojich úst je počuť, že sa poďakujem pánovi ministrovi, že nejaký zákon sem doniesol. Ale musím povedať, že po apríli minulého roku, alebo konca marca, keď pán minister doniesol tento zákon prvýkrát a bola tu búrlivá diskusia, tak musím povedať, že veci sa posunuli asi tým správnym smerom. A je treba povedať, že, a považujem to za potrebné povedať, že dvakrát som bol ministrom a riešil som vojenský obvod Javorina, ale ani raz mi nikto v skutočnosti z mojich zamestnancov nepovedal, čo všetko napáchali tým, že za Mečiarovej vlády vytvorili tzv. vojenský katastrálny úrad.
Pristupovali sme k riešeniu reštitúcií presne takisto ako na ostatnom území a ukázalo sa, že aj v časoch platenia Ústavy, novej Ústavy Slovenskej republiky, niektorí, nechcem sa nikoho dotknúť, s vymytým mozgom v zelených oblekoch dokázali vytvoriť precedens. V ´97, je treba predať, že tento stav sa vytvoril preto, lebo niekto v roku 1997 - 98 zoštátnil majetok občanov. V čase, keď už nikto v tejto krajine nepredpokladal takéto hulvátske, tvrdé zoštátnenie.
Dovoľte, aby som sa poďakoval aj kolegom aj vo výbore, aj pánovi ministrovi, pretože tá diskusia bola búrlivá, ale ja som presvedčený, že plodná. Tie zmeny, ktoré sa prejavili a sú premietnuté do spoločnej správy, za celý klub strany MOST - HÍD môžem povedať, že my ich podporíme, pretože keď chceme vrátiť ľuďom majetok, tak v každom prípade by sme ho mali vrátiť, ale mali by sme zabrániť tomu, že pokiaľ tento proces prebieha, aby ten majetok ich náhodou nebol predaný, alebo neboli ich budúce práva nejakým spôsobom obmedzené.
Preto v spoločnej správe body, ktoré sa týkajú toho, že ministerstvo obrany na danom území nemôže predávať poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu, za túto podmienku zahlasovala Národná rada absolútnou väčšinou 1. apríla minulého roku, tak tá zostane naďalej platná. Medzičasom po tom, čo som navštívil vojenský obvod, teda bývalý Vojenský obvod Javorina, a dostal som informáciu od vlastníkov, je treba povedať, že v roku 2014 bol v katastri nehnuteľností vyznačený na liste vlastníctva v okrese Kežmarok obce Tvarožná, Ruskinovce, katastrálne územie Ruskinovce, bol vyznačený na liste vlastníctva predaj nehnuteľností zo strany ministerstva obrany. Kde ministerstvo obrany predalo parcelu 141, ktorá je komunikáciou.
Pre názornosť dovoľte, aby som vám to znázornil (rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), jedná sa o túto komunikáciu v celkovej rozlohe 1,5 hektára. Nový vlastník, nechcem ho menovať, ale ktokoľvek z vás by chcel, tak rád mu ukážem ten výpis z katastra nehnuteľností, na samý začiatok tej cesty dal závoru. Tým, keď teraz sa udeje ten proces, ktorý pán minister navrhuje, a niekomu tu vrátime pôvodnú parcelu, tak on sa k svojim pôvodným parcelám nedostane. Zarážajúce je, že ministerstvo obrany na protest tých vlastníkov napísalo, že, áno, majú právo sa obrátiť na civilný súd a žiadať vecné bremeno na komunikáciu, že to môžu sprístupniť. Ja osobne si myslím, že je to nefér. Je to nefér zo strany štátu, aby predával komunikáciu.
Správne by bolo, keby sme postupovali, s predajom ciest a komunikácií na danom území počkali, vyriešili reštitúcie, a keď ich vyriešime, tak k usporiadaniu ciest a komunikácií na danom bývalom Vojenskom obvode Javorina pristúpili presne detto takým istým spôsobom, ako sme pristúpili k riešeniu lesných ciest na ostatnom území Slovenska, ktoré je takmer identické s týmto problémom.
A práve preto dovoľte, aby som predložil pozmeňujúci návrh, ktorý znie:
Za čl. II sa vkladá nový čl. III, ktorý znie: Zákon č. 281/1997 Z. z. o vojenskom obvode a zákon, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona 172/2003 Z. z., č. 149/2008, 96/2012 a 115/2014, takto:
1. V § 11 sa dopĺňa nový odsek 4, ktorý znie:
"(4) Ministerstvo na území bývalého Vojenského obvodu Javorina nesmie predávať cesty a komunikácie až do ukončenia reštitúcií."
Pokiaľ aj tento pozmeňujúci návrh bude prijatý spolu so zmenami, ktoré sú navrhované podľa gestorského výboru v spoločnej správe, som presvedčený, že tým vlastníkom do budúcna vytvoríme priestor, že nielen sa dostanú k svojmu majetku, ale ho budú môcť v plnej miere aj v skutočnosti užívať, pretože budú mať k tomu aj prístupovú cestu. A pokiaľ tú prístupovú cestu im vrátime ako spoločnú nehnuteľnosť ako pri lesoch, tak sa nebudú musieť súdiť s niekým, s nejakou fyzickou, právnickou, neviem s kým, osobou o to, že majú právo užívať cestu, ktorá tam od nepamäti existuje. Takže v tomto duchu by som predložil tento pozmeňujúci návrh.
A dovoľte, aby som vás poprosil bez rozdielu politickej príslušnosti, aby sme tento pozmeňujúci návrh podporili. Nie je to populizmus, skôr pragmatický prístup k tomu, ako vyriešiť v skutočnosti navrátenie vlastníctva občanom na danom území a naviac aj ich užívanie do budúcna, teda po ukončení reštitúcií.
Teraz dovoľte, aby som sa vyjadril k pozmeňujúcemu návrhu môjho kolegu Fecka. Pán kolega Fecko začal svoje vystúpenie s tým, že všetko, čo bolo zobraté, sa malo vrátiť vlastníkom.
Niekoľkokrát počas politickej kariéry som sa zaujímal, riešil reštitúcie. Stále so snahou, keď nie všetko, tak aspoň časť problémov vieme vyriešiť. Nie je pravda, a musím povedať, že keby sme sa obrátili na Ústavný súd, tak Ústavný súd nám dá určite za pravdu, že každé vlastníctvo na území bývalého Vojenského obvodu Javorina bolo zoštátnené. Pretože zákon 169/1949 predpokladal splnenie istých povinností zo strany štátu k tomu, aby vlastníctvo občanov prešlo do vlastníctva štátu. A je treba povedať, že toto sa v plnej miere neudialo. Toto si štát, štátni úradníci, teda Komunistická strana v tom čase nesplnila, pretože neboli naplnené všetky podmienky a povinnosti vyplývajúce zo zákona z roku 1949, nie je možno viniť občanov tejto krajiny na danom území Vojenského obvodu Javorina a poškodzovať ich. Ich vlastníctvo, tak ako som úvodom svojho vystúpenia povedal, bolo zmazané z evidencie katastra nehnuteľností v roku 1998 po tom, čo Mečiarova vláda vytvorila tzv. vojenský kataster.
Pán kolega, v roku 1992 bola prijatá Ústava Slovenskej republiky, s ktorou žiadny zákon a žiadny právny postup nemôže byť v rozpore. Tá hovorí v čl. 20, že: "Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký základ. Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvedeného v čl. 4 tejto ústavy, nevyhnutný na zabezpečenie potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva, verejného záujmu, môže byť iba vo vlastníctve štátu."
Vojenský obvod nebol nikdy takto definovaný podľa Ústavy Slovenskej republiky, ktorá bola schválená v roku 1992. Ba čo viac. Už druhá Dzurinda vláda prijala rozhodnutie o tom, že Vojenský obvod Javorina zanikne. To znamená, že nie je možné v čase, keď predkladali vlastníci reštitučný nárok, hovoriť o tom, že len ten, ktorý si predložil reštitučný nárok a splnil kritériá, má nárok na vrátenie vlastníctva. Sú, a to je paradox tejto situácie, že už po platnosti novej Ústavy Slovenskej republiky, po roku 1992, vydávali štátne úrady legálne rozhodnutia o dedičstve, ktoré ústava v čl. 20 ods. 1 hovorí, že jedine sa zaručuje.
Pokiaľ štátny úrad podľa platných právnych predpisov Slovenskej republiky v roku 1992 až 1997 potvrdilo vlastníkom dedičstvo v čase, keď platila nová ústava, je ťažko hovoriť o tom, že toto potvrdené vlastníctvo neexistuje. Preto v tomto prípade, tak ako predložil pán minister, som presvedčený, že to je jediné možné riešenie, že sa vrátime naspäť k roku 1997, čo bolo zapísané do katastra nehnuteľností, urobíme novú sumarizáciu a prešetríme celý ten proces. Možnože budú takí, ktorí si uplatnili reštitučný nárok, ale oni nebudú mať reštitučný nárok, pretože ich vlastníctvo nikdy nebolo zobraté. To znamená, že celý v tomto procese bude musieť priznanie vlastníckeho práva alebo kontrola vlastníckeho práva v tom jednoduchom registri, teda jednoduchej evidencie, obnovenej evidencie vlastníctva, vyznačiť to vlastníctvo. Výsledok tejto práce potom sa zapíše do katastra nehnuteľností ako nový konečný skutkový stav.
Pretože domnievam sa, že pokiaľ by sme postupovali tak, ako to zdeformovala Mečiarova vláda prijatím vojenského katastra, tak by došlo k stavu, že vlastníci, ktorí dostali potvrdené dedičstvo v roku 1995, ´96, ´97, by sa právom mohli obrátiť na súdy Slovenskej republiky a súdy by im priklepli toto vlastníctvo ako neprávom zobraté v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. To znamená, že štát v tomto prípade musí v plnej miere zobrať na seba zodpovednosť za to, že zlyhal od roku 1949 pri uplatňovaní zákona o vojenských obvodoch.
A ešte jedna poznámka. Reštitučný zákon bol dvakrát otvorený, preto jeden z tých dôvodov bol aj ten, že mnohé pozemkové úrady vydávali zamietavé rozhodnutia vlastníkom, ktorí žiadali o navrátenie vlastníctva spred februára 1948. Následne, už v čase, keď sa nebolo možné prihlásiť o reštitúcie, Ústavný súd povedal, že je to v rozpore s ústavou. A, áno, v niektorých opodstatnených prípadoch je treba ísť pred tento rozhodujúci dátum. Práve preto bol druhý reštitučný zákon. To som len máličko odbočil.
A musím povedať, že o tom, čo, kedy a ako vrátime občanov, záleží na nás, na tejto snemovni. Ale pochybujem a stále, kým budem sedieť v tejto Národnej rade, svoj hlas zdvihnem voči akémukoľvek vystúpeniu, ktoré by len v náznaku niekomu, čo by len jednému vlastníkovi, zabránilo dostať svoj majetok naspäť, na ktorý má v skutočnosti nárok, aby som ho hnal si riešiť svoj majetkový spor súdnou cestou.
Preto by som bol nesmierne rád a ja osobne teda, pán kolega Fecko, váš pozmeňujúci návrh z tohto dôvodu neviem podporiť, pretože by vytvoril značný priestor, teda mnoho takých ľudí, ktorí majú súdom potvrdené podľa Ústavy Slovenskej republiky vlastníctvo. Ale pokiaľ by sme prijali vašu filozofiu riešenia, tak týchto ľudí by sme odkázali na súd, aby súd rozhodoval o ich vlastníctve, čo som presvedčený, že by rozhodoval v prospech občanov tejto krajiny. A nechápem, prečo všemožne niekto v tejto Národnej rade chce chrániť majetok štátu, ktorý bol násilne zabratý vlastníkom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2015 13:54 - 13:55 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, chápem, prečo máte snahu predložiť takýto pozmeňujúci návrh, ja len musím povedať pre dokreslenie, každého slovenského výrobcu týmto zabijete. Nie je tam prechodné obdobie, oni teraz s legislatívou Európskej únie museli zmeniť všetky etikety z hľadiska veľkosti písma od 1. januára tohto roku a keďže nebudú mať priestor na to, aby splnili to, čo vy navrhujete, aby to prešlo do zákona, tak od platnosti zákona okamžite musia mať nové etikety alebo dostanú pokuty od slovenských inšpekčných orgánov za porušovanie zákona a bude to platiť len pre slovenských výrobcov a pre nikoho iného. To znamená, že keď z Čiech donesú akýkoľvek iný potravinársky tovar, tak to neznamená, že na tom bude vyznačené, že je to z Čiech, ale slovensky budú musieť označovať, že je to slovenské.
A bolo by oveľa lepšie, keby tí, s ktorými ste to pripravovali, keby tam dopracovali aj prechodné obdobie, kedy to má vstúpiť do platnosti, lebo takto teda poľnohospodári, potravinári, tí, ktorí uvádzajú tie etikety, sa nebudú vedieť pripraviť, a to je poriadna finančná pálka takto z jedného dňa na druhý zmeniť všetky etikety.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 16:09 - 16:11 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Petrák, ja by som chcel nadviazať na to, čo ste povedali, tým, kde ste aj skončili. Viackrát ste sa k tomu vo svojom vystúpení vrátili. To sú tie komory a profesné zväzy. Už len samotné znenie § 11 ods. 1 hovorí o tom, že ministerstvo pristupuje len k vybraným, len k niektorým. Ako príklad uvediem – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Prečo tam nie je Slovenská agrárna komora? Robia to isté, majú zhruba, teda rovnaký počet aj členov, len jedna pôsobí v jednej časti Slovenska, druhá v druhej časti a my sme si ju vybrali. A práve preto mám k tomu aj ja vážne pochybnosti, že ako to bude fungovať. A skôr som náchylný k tomu, že tie zväzy a komory za tie, kladné posúdenie budú pýtať ešte od zamestnávateľov peniaze, čo považujem za choré.
Osobne by som bol nesmierne rád, keby v ďalšom legislatívnom procese v tomto zákone sa zmenil prístup a nech podniky, s ktorými spolupracuje škola, nech o nich rozhodne škola. Škola má akreditované vzdelávanie, tak nech ona rozhodne, s kým bude chcieť spolupracovať a nie profesná organizácia, komu vydá kladné posúdenie, alebo neposúdenie.
Ja som presvedčený, že aj škola, aj vedenie školy dokáže posúdiť, že kde sú vytvorené podmienky na to, aby tí žiaci tam mohli ísť na to odborné vzdelávanie, a nie lobisticky to dať na komory a profesné zväzy. A keď na komory a profesné zväzy, tak potom neobmedzovať taxatívne v zákone, ktoré áno a ktoré nie. To znamená, že potom ich dať navoľno.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2014 14:08 - 14:10 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, v plnej miere s vami súhlasím. Čo však dodať?
Snáď len toľko, že táto vláda a minister Počiatek sa riadi tým istým heslom, čo povedal predchádzajúci predseda parlamentu pán, náš kolega, Paška: "Vyhrajte a môžte všetko." Podľa tohto hesla a kréda sa správajú aj členovia vlády.
Možno polemizovať, či zákon bol porušený, alebo zákon nebol porušený. Ale v každom prípade je pravda, že občan tejto krajiny bol ukrátený. Ukrátený konaním ministra Počiatka. Práve preto minister Počiatek by mal odstúpiť. Keď pán minister sa vráti do tejto sály a pozrie sa na to, že koľko smerákov tu sedí, tak som presvedčený, že sám by mal podať demisiu, pretože z celej plejády 83-ky poslancov SMER-u, tu je, ak dobre počítam, nejakých 8 smerákov a ten zbytok nemá pocit ho ani podržať. Z celej vlády tu sedí, ku všetkej cti, minister obrany, ktorý ho snaží chrániť aspoň tým, že tu sedí.
Ďakujem.
Skryt prepis