Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

28.5.2013 o 16:23 hod.

Ing.

László Solymos

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2013 16:32 - 16:33 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko, lebo tu zaznelo vlastne, že prečo je tá verejná voľba. V každom prípade zákon hovorí momentálne o verejnej voľbe. Takže SMER to stále zmení na tú tajnú. A preto verejná voľba, lebo po tých štyroch skúsenostiach, ktoré sme tu mohli pretrpieť a prežiť, jednoducho je to čisté a elegantné riešenie.
A čo sa týka, čo Igor Matovič, kolega hovoril, to, že akým spôsobom sa vyberie ten kandidát, to je jedna vec. Ale nepočul som žiadne výhrady voči tomu kandidátovi, voči nášmu kandidátovi momentálne, že by nebol dôsledným kandidátom na tú pozíciu. A to je dôležité. To znamená, že sme ponúkli takého kandidáta, ktorý jednoducho nemá, nemá problém a nemal by problém vykonávať túto pozíciu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2013 16:23 - 16:27 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, rozhodujeme dnes o obsadení najvyššieho riadiaceho postu jednej z najdôležitejších inštitúcií v demokratickom systéme, národného kontrolného úradu. Fakty sú nasledujúce: tento post vždy prislúchal a prislúcha opozícii. Doteraz žiadny politik SMER-u nehovoril o opaku. Predpokladám teda, že to platí, vážení kolegovia zo SMER-u, aj teraz.
Opozícia predložila dvoch kandidátov a štyrikrát sme volili neúspešne. Navrhujeme teda ďalšieho kandidáta pána Maroša Žilinku, bývalého štátneho tajomníka na ministerstve vnútra. Vo výbore Národnej rady presvedčil, že je vhodným kandidátom. A tento názor zdieľajú všetky strany Ľudovej platformy. Sme presvedčení, že pán Žilinka spĺňa všetky odborné kritériá, aby tento post mohol zodpovedne zastávať.
Absolvovali sme už rôzne hry pri voľbe šéfa NKÚ. Kto, prečo nevyhovuje? Dostali sme návrhy na konkrétne osoby, ktoré by opozícia mala navrhnúť na tento post, a tu musím zopakovať to, čo povedal pán kolega Frešo, lebo to je základ všetkého, že najnovšia výhrada a jediná výhrada voči pánovi Žilinkovi je, že je mladý. Má 43 rokov. A je to fakt, na osvieženie pamäti, že pán Fico sa stal prvýkrát premiérom, keď mal 41 rokov. Takže tá rečnícka otázka tu visí, že: je snáď NKÚ dôležitejší úrad ako celá krajina?
Celá situácia začína byť nedôstojná a znova, tak ako pred niekoľkými týždňami, musím povedať, že mi to pripomína vtip o zajacovi v čapici. Ak máš čapicu, dostaneš. Ak nemáš čapicu, aj tak dostaneš.
No proste zažívame tu zo strany SMER všetko možné, len nie štandardné správanie sa parlamentnej strany strednej Európy. Jednoducho to vyzerá tak, že SMER najprv s veľkou pompou veľkodušne pred médiami potvrdí, že áno, post predsedu NKÚ patrí opozícii, a potom 12 mesiacov intenzívne pracuje na tom, ako znemožniť opozícii obsadiť tento post. Podobne, ako to robí všade inde, ako pri generálnom prokurátorovi, pri predsedovi Úradu pre verejné obstarávanie, a ak budú hlasovať tak, ako to teraz deklarujú, tak aj pri predsedovi NKÚ, to znamená, že všade.
Kolegyne, kolegovia, neviem ako vás, ale mňa, a určite aj mojich kolegov, prestáva baviť táto hra. Zneucťuje národný klub MOST - HÍD môžem prehlásiť, že ak táto voľba dopadne tak, ako si všetci myslíme, že dopadne, to znamená, že SMER znemožní zvolenie pána Žilinku, nebudeme predkladať žiadne ďalšie návrhy. Nebudeme súčasťou týchto hier.
Kolegovia zo SMER-u, dennodenne dokazujete, že vám nepostačuje moc, chcete mať absolútnu moc v štáte a chcete mať tú moc bez kontroly. Dobre, je to vaše rozhodnutie, ale aj vaša zodpovednosť, na to nezabudnite.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2013 16:01 - 16:02 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv by som sa chcel poďakovať pánovi kolegovi, že hovoril k veci a hovoril vlastne o tom, o čom je tento bod dnešného programu.
Jednoznačne nevidíme dôvod na zrýchlené legislatívne konanie. Nič, ale vôbec nič sa za uplynulý týždeň nestalo takého, čo by tento krok ospravedlňovalo. Možno až na urazenú ješitnosť pána premiéra, ktorého pozvanie na ďalšie dejstvo tej hry "Konštruktívny premiér a zlá opozícia" opozičné strany odmietli. Stáva sa pravidlom, že sa SMER, keď chce predložiť podozrivú novelu zákona, urobí tak vždy pred prázdninami, pred pracovným voľnom a zásadne v skrátenom legislatívnom konaní. Mali by sme však všetky tieto dni vyhlásiť za dni bdelosti.
Pravdepodobne ide o ďalší pokus, ako pre politikov SMER-u privatizovať ďalšiu oblasť spoločenského života, po Úrade verejného obstarávania, potom súdnictvo a teraz pravdepodobne aj Generálnu prokuratúru.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2013 15:43 - 15:44 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak som, aj ja som technik, to znamená, nie som tiež ekonóm, som technik, to znamená, tiež mám rád jednoznačné riešenia. Ale v každom prípade treba konsolidovať. Musíme dať deficit štátneho rozpočtu pod 3 %. Ako to robila Radičovej vláda? Šetrila. V tomto je obrovský rozdiel. V tomto.
A ja som hovoril o dohodároch, tam je 300-tisíc. To znamená, že jednoducho ste zobrali možnosť tým ľuďom, tým drobným, ktorí si chceli len trošičku len privyrobiť. To je ten veľký problém.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.4.2013 15:36 - 15:41 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené poslankyne, vážení poslanci, s plnou vážnosťou dnes pristupujem k téme nezamestnanosti, lebo situácia je vážna. Počas uplynulého víkendu sa mi niekoľkokrát stalo, že sa ma ľudia, známi pýtali, či na tejto schôdzi dnes vyriešime problém nezamestnanosti na Slovensku. Musím povedať, že sa pýtali s istou dávkou sarkazmu, ako keby občania neverili našim schopnostiam vyriešiť tento problém. Občanov, hlavne tých nezamestnaných, nezaujíma totiž to, ako hodnotíme stav veci my tu v parlamente, ale to, kedy a ako problém vyriešime. Jednoducho povedané, kedy využijeme moc, ktorú ľudia dali stranám vo voľbách na riešenie ich skutočných problémov.
My opozičné strany sme sa od začiatku tohto volebného obdobia snažili ponúkať riešenia a snažili prichádzať s návrhmi. Ale úplne zbytočne. Nechceli ste, vážení kolegovia zo SMER-u, žiadnu participáciu opozičných strán na riešení problémov našej ekonomiky, verejných financií a nezamestnanosti. Je čas odložiť marketingové ťahy a je čas pomenovať veci pravým menom.
Musím povedať, že ma nebaví porovnávať vyhlásenie pána premiéra a predstaviteľov SMER-u, keď sú v opozícii a keď sú v koalícii. Sú diametrálne odlišné. Tvrdíte, že robíte veľa na zlepšenie stavu, ale ukazuje sa, že v skutočnosti robíte málo a aj to málo robíte zle.
Pozrime sa teraz, ako funguje vo vašom podaní, kolegovia zo SMER-u, demokracia, tzv. prijímanie zmysluplných návrhov opozície. Počas jedného roka fungovania tohto parlamentu sme ako opozičné strany predložili 103 návrhov zákonov, prešli 2. Za toto isté obdobie sme predložili 326 pozmeňujúcich návrhov zákonov, akceptovali ste 23. K zákonom, ktoré majú priamy vplyv na stav nezamestnanosti, ste mali obdobný postoj. Z 20 pozmeňujúcich návrhov, ktoré sme predložili k Zákonníku práce, ste prijali 3. Taký istý pomer ste predviedli aj pri zákone o dani z príjmov. A k zákonu o sociálnom poistení ste pre istotu neprijali žiadny, žiadny opozičný návrh.
Vážení kolegovia zo SMER-u, ak by vám skutočne záležalo na riešení problému nezamestnanosti, tak by ste si podľa mňa mohli uvedomiť, že my na pravej strane politického spektra sme konzistentní v názoroch, aj keď sme v opozícii, aj keď sme vo vláde. Predpovedali sme, že vaša chybná politika bude viesť k prepúšťaniu, k rušeniu živností a dohôd a, žiaľ, presne to sa stalo. Dopredu sme upozorňovali na to, že zmeny v Zákonníku práce, zavedenie platenia odvodov z dohôd, nárast daňovo-odvodového zaťaženia práce pre všetky kategórie pracujúcich a najvyššia korporátna daň skoro v celej EÚ bude znamenať menej pracujúcich a viac nezamestnaných na Slovensku. Do konca februára tohto roku pribudlo v evidencii skoro 40-tisíc nezamestnaných, ubudlo 300-tisíc dohôd, čiže počet dohodárov poklesol drasticky skoro na polovicu.
Sú obrovské rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, napríklad najmä na juhu Slovenska. Kde sú konkrétne kroky vašej vlády na zmiernenie týchto rozdielov? Ako chcete stimulovať podnikateľov a firmy, aby vytvárali pracovné miesta práve v týchto regiónoch? Máte aj pre nich pripravených 120 mil. eur na tieto stimuly?
Najväčší rozdiel medzi nami je ale v tom, že pravica má za sebou aj dôkazy, nielen reči. Netvrdím, v žiadnom prípade netvrdím, že všetko, čo pravicové vlády urobili, bolo bezchybné, ale jednoznačne dokázali naštartovať na Slovensku rast a výrazne znížili nezamestnanosť. SMER-u sa to doteraz nepodarilo.
Ponúkli sme vám aj osvedčené nástroje, ktoré už v minulosti fungovali, ale neprosíte si ich. Reči sa hovoria a chlieb sa je, vážení kolegovia. O boji s krízou a nezamestnanosťou viete pekne rečniť, ale v skutočnosti tento boj prehrávate na celej čiare. Reformy stredopravých strán už dokázali vytvoriť zo Slovenska najrýchlejšie rastúcu ekonomiku v Európskej únii. Viedli k vytvorenie 300-tisíc nových pracovných miest a k poklesu nezamestnanosti na polovicu. Radičovej vláda dokázala výrazne znížiť deficit verejných financií, pričom ukázala, že konsolidácia sa dá aj tak, á, konsolidovať sa dá aj tak, že väčšina krokov je na výdavkovej strane. Čiže je to skutočné šetrenie, nielen reči o šetrení. Skrátka, pravica už dokázala vyviesť krajinu z krízovej situácie, naštartovať rast, konsolidovať verejné financie, znížiť deficit a znížiť dlhy. SMER to ešte zatiaľ nedokázal.
Vládnutie vám ide len vtedy, keď zdedíte najrýchlejšiu rastúcu ekonomiku v EÚ, ako v 2006, a môžete zbierať ovocie reforiem pravicových vlád, ktoré ste predtým tak zúrivo kritizovali. Lenže keď sa ocitnete v krízovej situácii, konáte neodborne a nepremyslene. A viete prečo? Lebo nemáte víziu a stratégiu pre túto krajinu a nemáte riešenie pre aktuálne problémy Slovenska. Jediné, čo zatiaľ ste dokázali, je systematické ničiť reformy, ktoré zo Slovenska urobili úspešnú krajinu. My na rozdiel od vás ponúkame to, čo sa už raz osvedčilo. Treba sa vrátiť k rovnej dani, opäť liberalizovať Zákonník práce, znížiť daňovo-odvodové zaťaženie, najmä pre nízkopríjmové skupiny, šetriť viac na strane výdavkov, a nielen zvyšovať príjmy, a zároveň stimulovať našich malých a stredných podnikateľov.
Podľa vás je to problém, že chceme vrátiť krajinu do predošlého stavu. Pýtam sa ale, prečo je to problém, keď vtedy krajina fungovala lepšie, viac ľudí pracovalo a bolo menej nezamestnaných? Prečo chcete pokračovať v tých opatreniach, ktoré znižujú počet pracujúcich a zvyšujú počet tých, ktorí sú odkázaní na štátnu a sociálnu pomoc? Chválite sa, že máte Zákonník práce, ktorý podľa vás chráni zamestnancov, ale za chvíľu nebude mať koho chrániť. Zhoršili ste podnikateľské prostredie natoľko, že firmy odchádzajú zo Slovenska, siahli ste na dôchodky občanov v druhom pilieri. Máte verejný sľub, ktorý ste dali obyvateľom Slovenska, sľúbili ste im istoty a mali by ste to začať plniť.
Ešte raz mi dovoľte, kolegyne a kolegovia zo SMER-u, aby som sa vrátil k tomu, čo som počas svojho vystúpenia niekoľkokrát uviedol. Ignorujete návrhy z radov opozície, ignorujete dobre fungujúce a osvedčené riešenia. Je to vaša zodpovednosť. Nie ste ochotní odložiť stranícky a ideologický náhľad na riešenie problémov. Je to na škodu občanov tejto krajiny.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2013 17:00 - 17:01 hod.

László Solymos
Ďakujem pekne za slovo. Nie som psičkár, nie som ani odborník na túto tému, ale po tomto vystúpení pána Hrnčiara, ja si myslím, že nastala chvíľa, pán minister, že by ste mali tento zákon stiahnuť z tohto rokovania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.12.2012 17:24 - 17:25 hod.

László Solymos
Ďakujem pekne. Dovoľte aj mne, vážené kolegyne a kolegovia, aby som v mene poslaneckého klubu MOST - HÍD tradične dvojjazyčne, ako je u nás zvykom, vám zaprial pekné a krásne Vianoce a šťastný a úspešný nový rok.
Kedves kolégách és koléga nők, a HÍD parlamenti frakció nevében kívánok mindenkinek nagyon boldog békés Karácsonyt és sikerekben gazdag boldog Új évet.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2012 10:45 - 10:46 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vždy, keď prichádza nejaký zákon do Národnej rady v skrátenom legislatívnom konaní, tak zvyčajne poslanci spozornejú, že čo sa deje, prečo sa deje. Práve preto bol aj vymedzený dôvod, že kedy môže alebo kedy by mala vláda predkladať zákony v skrátenom legislatívnom konaní. Rieši to § 89 nášho rokovacieho poriadku, ktorý jasne hovorí o tom, že za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu hospodárske škody, tak Národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona.
Ja si myslím, že teraz nie je žiaden taký dôvod, myslím si, že regulácia cien energie na Slovensku si zaslúži, keďže to má dopad na každú jednu domácnosť, na každý jeden podnikateľský subjekt, aby sa to riešilo v normálnom legislatívnom procese, a nevidíme žiaden dôvod na to, aby takýto zákon bol takto predložený týždeň pred Vianocami. A ešte keď sa vynárajú také pochybnosti, o ktorých hovoril náš kolega Lipšic, alebo hovorili to ostatní kolegovia.
Tak ja apelujem na vás, pán minister, ja viem, že príkazy treba splniť alebo plniť, ale apelujem na vás, aby ste niekedy sa aj vzopreli proti tomu a proste aby ste tento návrh predložili v normálnom legislatívnom procese.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2012 11:28 - 11:40 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené dámy, vážení páni, dnes ráno pán minister Kažimír veľmi pekne pozdravil náš poslanecký klub. Ceníme si to, ale napriek tomu hneď na začiatku by som chcel vyhlásiť, že predložený rozpočet verejnej správy na rok 2013 nemôžeme podporiť. Súhlasíme len s tým, že treba pokračovať v konsolidácii verejných financií. To plán rozpočtu nepochybne robí. Problém je s tým, že konsolidáciu chcú dosiahnuť pre nás absolútne neprijateľnými nástrojmi. Tieto nástroje zabrzdia ekonomický rast, budú demotivovať ľudí a podniky, ktorí tvoria chrbticu tejto spoločnosti, lebo pracujú, respektíve vytvárajú pracovné miesta, tvoria hodnoty a platia dane a odvody, čiže v zásade živia tento štát.
Rozpočet na rok 2013 ako by vyhlásil týmto ľuďom a podnikom vojnu, ako by chcel zlomiť chrbticu tejto krajiny, a toto nemôžeme podporiť. Konsolidáciu tejto vlády odmietame, lebo zvyšuje len príjmy, ale v skutočnosti nechce znižovať výdavky. Odmietame, lebo zvyšuje najmä daňové a odvodové zaťaženie práce. Odmietame, lebo najväčšiu časť konsolidácie tvorí absolútne nezodpovedné zosekanie druhého piliera. Odmietame, lebo vážne ohrozuje konkurencieschopnosť Slovenska a tak aj životnú úroveň našich občanov. Odmietame aj preto, lebo úplne ignoruje bohaté medzinárodné skúsenosti rozpočtových konsolidácií. A odmietame aj preto, lebo vysiela ten najhorší signál smerom k aktívnym pracujúcim a podnikom, odkazuje im, že sa neoplatí pracovať, čestne odvádzať dane, odvody, zodpovedne sporiť na svoj vlastný dôchodok a investovať do tvorby pracovných miest. Neoplatí sa, lebo zvyšujeme dane a odvody všetkým, čo to robia, a popri tom ešte vytvárame neustále nové bariéry, napríklad nový Zákonník práce.
Vláda SMER-u ešte nikdy nedokázala znížiť verejné výdavky a neplánuje to urobiť ani teraz. Počas prvej polovice prvej Ficovej vlády výdavky mohli rásť vďaka tomu, že SMER zdedil prestretý stôl od predošlej pravicovej reformnej vlády. Zdedili rýchly rast ekonomiky, zamestnanosti a aj príjmov do verejných rozpočtov. Už tu sa objavila ich nezodpovednosť v míňaní. Nedokázali prijať vyrovnaný rozpočet ani vtedy, keď ekonomika rástla viac ako 10-percentným tempom v roku 2007. Otázku môžeme položiť aj tak, že aký rýchly rast potrebuje táto vláda na to, aby mala aspoň vyrovnaný rozpočet, keď ani 10 % nestačilo? Dvadsaťpercentný? Alebo viac? Prišli však horšie časy, dorazila kríza, ale oni napriek tomu pokračovali vo zvyšovaní výdavkov. V druhej polovici volebného obdobia jednoducho žili na úkor budúcnosti, zvyšovali výdavky, ako keby nebolo krízy, a podarilo sa im vytvoriť obrovskú sekeru v rozpočte na úrovni okolo 8 % hrubého domáceho produktu, čiže okolo 5 mld. eur v rokoch 2009 a 2010.
Ľavicová vláda nikdy nedokázala šetriť a neplánuje to ani teraz. Za jej vládnutia verejné výdavky vždy rástli a nikdy neklesli. Výdavky verejnej správy v budúcom roku sa majú zvýšiť o viac ako 500 mil. eur voči očakávanej skutočnosti na tento rok. Zdravý rozum nám káže, že šetrenie a úspory znamenajú, že v budúcnosti budeme míňať menej než teraz. V prípade tejto vlády úspory a šetrenie znamenajú, že slovenský štát v budúcom roku bude míňať viac, čiže môžeme hovoriť o konsolidácii verejných financií, o znižovaní deficitu, ale určite nie o šetrení a úsporách, lebo vláda zvyšuje výdavky a ide míňať viac.
Stredopravé reformné vlády už dokázali ozajstne šetriť, napríklad počas vládnutia koalície s účasťou MOST - HÍD, v roku 2010 na rok 2011 verejné výdavky poklesli o viac ako 500 mil. eur, približne o toľko, o koľko teraz budú rásť. Toto je ozajstné šetrenie a nie navyšovanie výdavkov, ako to robí táto vláda.
Keďže nebudú žiadne úspory, naopak, vláda ide míňať viac, celá konsolidácia prebehne na strane príjmov. Vláda v budúcom roku chce vybrať na daniach a odvodoch a rôznych poplatkoch od občanov tejto krajiny o 2,1 mld. eur viac než v tomto roku. To znamená, že v priemere od každého občana vrátane bábätiek a starých ľudí chcú vybrať o 390 eur viac než v tomto roku. Drvivá väčšina má prísť z osekaného druhého piliera a z väčšieho zaťaženia pracujúcich a podnikov, ktoré vytvárajú pracovné miesta. Je to najhorší možný spôsob z viacerých dôvodov.
Po prvé, skoro polovica konsolidačného balíčka, približne 700 mil. eur má prísť z absolútne nezodpovedného okresania druhého piliera. Vláda tak trestá zodpovedných ľudí, ktorí šetria na svoje budúce dôchodky, a vlastne znemožňuje im nasporiť dostatok peňazí na slušný dôchodok.
Po druhé, Slovensko bude prvou krajinou medzi postsocialistickými novými členskými štátmi Európskej únie, ktorá najprv jednotnú daň úspešne zaviedla, a teraz to ide zrušiť. Tým zničíme marketingový efekt pre investorov zaujímavej krajiny. Slovensko s plánovanou 23-percentnou sadzbou dane z príjmu právnických osôb bude mať najvyššiu sadzbu medzi všetkými novými členskými krajinami Európskej únie, od Estónska až po Bulharsko. A ešte k tomu prísnejší Zákonník práce a najvyššie efektívne daňové zaťaženie bánk v celej Európskej únii. Investori prestanú prichádzať na Slovensko. Veď to vyzerá ako by sme ich chceli odstrašiť.
Po tretie, rozpočet ráta s viac ako šesťtisíc novými štátnymi úradníkmi. V ospevovanom projekte ESO ubudne 90 úradov, ale na druhej strane pribudnú úradníci.
Po štvrté, predložený rozpočet je vzhľadom na situáciu až nadpriemerne optimistický. Minimálne v niektorých bodoch. Tento názor mimochodom zdieľa aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Napríklad v hospodárení samospráv sa ráta až s takmer zázračným skokom z mínus 96,5 mil. eur v tomto roku na plus 151,4 mil. eur, a to v roku, keď na lokálnej úrovni prichádza koniec volebného obdobia, čo zvyčajne znamená vyššie, a nie nižšie, výdavky samospráv.
Po piate, kolegyne a kolegovia, už teraz viete, že budú prichádzať výdavky, ktoré nie sú kryté. Rozpočet s nimi vôbec neráta. Vyššie mzdy pedagógov, lekárov, sestier, nehovoriac o odkúpení súkromných zdravotných poisťovaní a megalomanských projektov typu širokorozchodná železnica. Kedy, kde a odkiaľ to chcete financovať, keď ste to nezahrnuli do rozpočtu? Už teraz ste nútení prijímať dodatočné opatrenia, lebo vám nevychádzajú ani naplánované príjmy a výdavky, nehovoriac o tých, ktoré neboli do rozpočtu ani zahrnuté. Plánujete predať ropné hmotné rezervy, ale nerozpočtujete náklady na nákup novej ropy. Príjmy z predaja emisných kvót chcete využiť na konsolidáciu rozpočtu. Nič z toho sa nedostane na environmentálne projekty.
Predpokladáte mierny rast zamestnanosti. Podľa mňa po prijatí Zákonníka práce a konsolidačných opatrení nemusí vzniknúť ani tých mizerných 1 800 pracovných miest, s ktorými počítate. Niekoľko menších položiek v rozpočte narástlo bez bližšieho vysvetlenia. Vyvoláva to prinajmenšom otázniky. Keď všetky zdroje rozpočtových organizácií v pôsobnosti ministerstva školstva stagnujú alebo klesajú, prečo výrazne narástli aj administratívne náklady? Našli sa peniaze aj na nárast osobných výdavkov ministerstva práce o 9,2 mil. eur, ale aj na ústredie práce o ďalšie 4 mil. eur. Nikdy som netušil, nikdy, že rybné hospodárstvo je tak dôležité, že v ťažkej finančnej situácii štátu sa musí zvýšiť jeho dotovanie o skoro 2 mil. eur. Ministerstvo financií má navýšené výdaje na informatizáciu o 150 mil. eur, ale nie je jasné, prečo treba opäť vyhodiť celý daňový informačný systém, vrátane fungujúcich prvkov, aby sa mohol nakúpiť zase úplne celý nový.
V časoch šetrenia aj dvojnásobné navýšenie administratívnych nákladov na ministerstve životného prostredia, teda na ústredný aparát, sa mi zdá skutočne nezmyselným rozhadzovaním. Medzinárodné skúsenosti ukazujú, že úspešné boli tie fiškálne konsolidácie, zníženie deficitu a dlhu, kde škrtanie výdavkov a zvyšovanie príjmov bolo aspoň v pomere 2 : 1, číže prevažovali úspory a nie zvyšovanie daní.
Ako to robí táto vláda? Výdavky neznižuje vôbec, vyššie príjmy jej majú zabezpečiť 100 % konsolidácie. Už teraz je to učebnicový príklad neúspešnosti. A keďže naplánované príjmy sa pravdepodobne nepodarí realizovať, Slovensko sa dostane do začarovaného kruhu, vláda bude nútená zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré ďalej znížia ekonomický rast.
Kvôli čomu budú potrebné ešte väčšie opatrenia? Vláda sľubovala občanom istoty, ale takto vytvára obrovskú neistotu. Potrebuje naplniť štátnu kasu. A čo urobí? Zavedie novú sadzbu dane z príjmu, vyššiu korporátnu daň, ešte vyššie dočasné selektívne dane pre niektoré odvetvia, ešte viac zoseká druhý pilier a tak ďalej.
Čo sa stane, keď SMER bude potrebovať ďalej konsolidovať a napĺňať štátnu kasu? Kto zaručí, že nezavedú ešte vyššie sadzby daní, že druhý pilier osekajú ešte viac, že dočasné dane sa nestanú permanentnými a že extra dane nebudú platiť aj ďalšie odvetvia? Ekonomickí aktéri budú štyri roky v tejto neistote, nikdy, nikto nebude vedieť, či nedostanú ďalšie náklady na krk od vlády.
Vážené dámy, vážení páni, Winston Churchill raz povedal, že: "Niektorí ľudia si myslia, že podnikatelia sú prašiví vlci, ktorých treba zniesť zo sveta. Niektorí si myslia, že sú to kravy, ktoré treba podojiť. A len málokto v nich vidí kone, ktoré ťahajú za sebou svoju káru." Rozpočet na budúci rok vypovedá o tom, že politici SMER-u vidia v pracujúcich a podnikateľoch najmä tie dojné kravy, ktoré chcú ešte viac podojiť. Problémom je, že väčšina aktívnych ľudí a firiem je už teraz na hranici svojich možností a tak nemusia prežiť túto konsolidáciu. Otázne ale je, že kto bude potom za sebou ťahať tú káru? Kto bude ťahať slovenskú ekonomiku?
Vláda s vyššími verejnými výdavkami to nedokáže, iba ešte viac zadlží túto krajinu. Dokázali by to iba podniky a pracujúci ľudia, ale len vtedy, keby im vláda nezvyšovala náklady a nezhoršovala podmienky. Lenže vláda aj vo svojom rozpočte na rok 2013 práve toto robí. Chce ešte viac priškrtiť, podojiť a ošklbať tých, ktorí živia tento štát, aby nemusela robiť ozajstné úsporné opatrenia.
MOST - HÍD v tejto politike nemôže byť partnerom, a preto rozpočet nepodporíme.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2012 18:13 - 18:14 hod.

László Solymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko. Ďakujem za faktické poznámky. Ja som nehovoril, že je tu milióndvestotisíc odborárov, že všetcia tí, ktorí hlasovali za SMER, v týchto voľbách, že sú odborári. To som nepovedal. Ale myslím si, v každom prípade, že tento návrh novely vytvára presne také podmienky, aby tam, kde doteraz boli harmonické vzťahy, mohli byť narušené práve tým, že tento návrh dáva odborárom také práva a také možnosti, ktoré ja si myslím, že sú neadekvátne. Práve preto tam, kde sú teraz momentálne harmonické vzťahy, sa jednoducho môžu vytvoriť tie trojčlenné odborové zväzy, ktoré majú také výhody, o ktorých tu, nechcem to znova tu opakovať, to už hovorili, 15 minút mesačne, a tak ďalej a tak ďalej, ktoré musí jednoducho zamestnávateľ platiť, a tým pádom samozrejme pre toho zamestnávateľa tým jednak vznikajú náklady a jednak možnože tie harmonické vzťahy sa môžu narušiť. Takže asi toľko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis