Ďakujem, pani predsedajúca. Kolegyne, kolegovia, vážení občania, mám pocit, že všetky zákutia parlamentnej debaty nebudeme mať asi prebádané nikdy, a niekedy aj pri téme ŠFRB sa dozvieme o kvalite poslanca z nášho klubu. A ja by som možno ľudsky chcel aj za tie slová, ktoré adresoval Maťo Chren Štefanovi, poďakovať, pretože sa s tým v podstate stotožňujem. Áno. Debaty o hodnotových otázkach sú minimálne pri vyjasňovaní postojov dôležité.
My, pokračujem dnes už druhýkrát v sérii, návrhy zákonov, ktoré tu tomuto ctenému plénu predkladáme opakovane, a to v rámci výzvy, aby sa, či už poslanci, alebo úradníci na ministerstvách, alebo zodpovedné osoby, zamysleli nad tým, že niektoré parciálne otázky legislatívneho nastavenia trápia skupiny obyvateľstva, častokrát tie najslabšie skupiny obyvateľstva, a tento návrh ide prísne v tejto línii. Pravdepodobne nevzbudí politické vášne, nevzbudí obviňovania z vytĺkania politického kapitálu a skôr by to predpokladalo nejakú odbornú debatu a otázka, ktorú ja za skupinu štyroch poslancov predkladám, sa dotýka čím ďalej väčšej skupiny ľudí, ktorí sa stávajú rukojemníkmi telekomunikačného trhu, kedy používajú takú službu, o ktorej nie sú vopred informovaní, a jediným výsledkom použitia tejto služby je neoprávnene, lživo a podvodne vysoká faktúra na konci mesiaca, kedy v 400-, 700-, 1 200-eurových sumách sú rozpočty, či už rodín, alebo jednotlivcov, zaťažené o možno dvoj-, trojnásobky ich platov iba preto, že si napríklad chceli zohnať prácu, a či tento... a získali nejaký údaj, že na nejakom konkrétnom čísle im tá práca bude poskytnutá. Keďže zákonná úprava nepredpokladá úpravu sociálnych sietí, internetu, môžu to mať kľudne odtiaľto, úprava ide len do tlače a médií, ktoré sú regulované Radou pre vysielanie a retransmisiu. No a koniec koncov títo ľudia sa dostanú do možno nezávideniahodnej situácie, kedy - a to nadväzuje, lebo to je komplexná téma - si budú musieť požičať a otázku potom pôžičiek a pôsobenia inštitúcií v nebankovom trhu sa tu riešilo počas tejto schôdze už niekoľkokrát a ešte sa bude.
Takže podľa mňa rozumný zákonodarca by mal vnímať, ako sa dá niektorým javom spoločnosti predchádzať a nie riešiť alebo zhŕňať rozliate mlieko. Preto opakovane a s výzvou na zdravý rozum a uplatnenie zdravého rozumu chcem pozvať k tejto debate alebo už teda v tomto prípade, keďže je to, a tu chcem upozorniť na to, že tento návrh zákona bol ministerskými úradníkmi ministerstva dopravy v tomto prípade prebratý, jeho parametre už v tejto navrhovanej podobe by nemali vzbudzovať žiadnu kritiku, pretože všetky zainteresované strany sme svojho času sa snažili dostať k pomyselnému okrúhlemu stolu, stretli sme sa na ministerstve dopravy, stretli sme sa so zainteresovanými prevádzkovateľmi, nechytajte ma za slovo, ale vo verejnosti sa to používa ako slovo audiotext alebo linky so zvýšenou tarifou. A chcel by som teda poprosiť o podporu tohto návrhu.
Aby bolo jasné, čo cieľom návrhu zákona je, cieľom návrhu zákona je jednoznačne určiť, aby koncovým užívateľom poskytované informácie o cenách osobitej kategórie so zvýšenou tarifou v zmysle § 42 ods. 1 písmeno... zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách, čiže aby týmto ľuďom bola poskytnutá presná a jasná informácia, keď prichádzajú do styku so službou. Čiže volajú na nejakú linku, či už sa idú informovať o autobuse, vlaku, alebo si zháňajú prácu, alebo využívajú akúkoľvek linku, kde potrebujú získať nejakú potrebnú bázu informácií. Chcem povedať, že podľa opatrenia spadajú do kategórií s osobitnou tarifou aj audiotextové čísla. Terajšie znenie zákona kategóriu služieb bližšie nešpecifikuje ani nezakotvuje povinnosť poskytovania informácií a tým sa vytvára právne vákuum, ktoré je v neprospech občanov.
Koncovým užívateľom sa teda stáva alebo koncový užívateľ sa teda stáva rukojemníkom toho, že nevie a nie je dopredu informovaný o tom, či jeho služba ide v inej tarife, ako si platí u operátora. Návrh zákona upravuje z vecného hľadiska, týka sa nielen audiotextu, ale aj napríklad výherných súťaží, ako aj z časového hľadiska problematiku v komplexnej miere, a to vo vzťahu k platným všeobecným povoleniam vydaným podľa doterajších právnych predpisov. Hovoríme v ňom, že audiotextové číslo je osobitne pridávané číslo v rámci osobitnej kategórie službou so zvýšenou tarifou za minútu hovoru, ktorá sa pohybuje na úrovni od 40 eurocentov do 3 eur za minútu. Rozsah využitia audiotextových čísiel je široký vzhľadom na to, že umožňujú automatizovanú jednostrannú komunikáciu s koncovým užívateľom. Napriek tomu, že zákon o elektronických komunikáciách vyslovene nespomína žiadnu z osobitných kategórií služieb so zvýšenou tarifou, práve audiotextové čísla sú zo strany širokej verejnosti vnímané najcitlivejšie a často kriticky, a to z dôvodu, že okamžite pred zostavením volania, až na výnimky, nie je koncový užívateľ, ktorý má v zmysle § 5 ods. 3 zákona o elektronických komunikáciách postavenie spotrebiteľa, upozornený na platnú cenu vzhľadom na toto audiotextové číslo. Máme za to, že súčasný zákon je ľahko obíditeľný. Čiže okrem porušovania zákona o elektronických komunikáciách sa takáto prax nejaví byť ani v súlade s ustanoveniami o ochrane práv spotrebiteľa v zmysle zákona č. 250/2007 Zb. a o ochrane spotrebiteľa a zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a mohol by som vymenovávať ešte ďalšiu paľbu zákonov, ktoré, máme za to, že táto prax a vytváranie právneho vákua ide v príkrom rozpore proti záujmom koncového užívateľa, spotrebiteľa, koniec koncov obrovskú skupinu občanov.
Myslíme, teda že dochádza k podstatnému narušeniu ekonomického správania skupiny spotrebiteľov, koncových užívateľov audiotextovej služby. Ochrana hospodárskych záujmov spotrebiteľa je pritom jedným zo základných princípov Európskej únie a mala by byť a v tejto oblasti podľa čl. 169 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Tento rozpor, si myslím, že by naša proeurópska alebo prooptimistická vláda mohla zapracovať do našej platnej legislatívy, keďže ide v priamom, v priamom súvise s aj ustanoveniam európskej legislatívy. Predkladaný návrh zákona nezakladá žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy.
Dôležitá informácia, štandardne sa o tom neinformuje, ale toto je opatrenie, ktoré by iba vylepšilo postavenie tých ľudí a chceme iba to, aby keď sa dovolajú na linku, ktorá je spoplatnená inak, ako je bežné, ako bežne platí paušál, bol o tejto informácii, bol o tejto službe, bol občan dopredu informovaný.
Chcel by som, možno ešte kratučko k jednotlivým ustanoveniam, keďže pôvodne sme mali zámer sa venovať audiotextu, ale je tu obrovská iná skupina ľudí, ktorá sa nám v predchádzajúcom predkladaní tohto zákona ozvala, a to sú ľudia, ktorí doplatili na podvodné konanie týchto agregátorov, ktorí prevádzkovali nielen audioslužby, ale aj tzv. esemeskové služby. V esemeskových službách je ešte väčšie pole neorané, a či už to uvediem na jednom príklade, či už ľudia, ktorí v tomto podnikaní pôsobia, dokážu urobiť tzv. opakovaný súhlas, čo znamená, že niekto si objedná esemeskou nejakú službu, ktorá má ale v sebe ukryté to, že táto služba bude v rámci 24-hodinovej periódy ponúkaná nanovo a ten prvotný súhlas je uplatňovaný na ďalších 20 úkonov a bez akéhokoľvek potvrdenia alebo ďalšej súčinnosti, či už s mobilným telefónom mu príde možno 20 opakovaných esemesiek, ktorá ho iba informuje o tom, že niekedy sa do toho zapojil, ale každá jedna je spoplatnená a týmto pádom vznikajú sumy 200-, 300-eurové, ktoré si nevedia pri konci, ak sú nie, nie priamo, nekontrolujú svoje paušály počas mesiaca, sa s tým dotknú prvýkrát na konci mesiaca pri faktúre, kde už môže byť na tej faktúre opäť 300-400-eurová suma za to, že sa zúčastnil možno nejakej súťaže, možno si objednal nejaký obrázok do mobilu a podobne.
Chceme preto, chcem preto teda vyzvať kolegov, aby podľa mňa celkom jasnú právnu normu, ktorá podľa mňa absentuje v zákone, ktorý bol prijatý v roku 2011, môžme sa zamýšľať nad dôvodmi, prečo táto úprava neprešla v tej konkrétnej podobe, aby sme mohli ľudí informovať o tom, že za čo budú platiť, a mám pocit, že či už budeme riešiť audiotextové čísla alebo tieto z môjho pohľadu teda podvodné esemeskové hry, by sme sa na tom mohli zhodnúť a táto právna úprava, ako som spomínal, prešla či už ministerským pripomienkovaním, ak to tak môžem povedať, alebo aj so zainteresovanými osobami, ktoré sa týmto biznisom zaoberajú, a myslím, že by to bolo na prospech nás všetkých, aby sme túto úpravu zákona prijali.
Preto vás prosím o podporu. Ďakujem.
Skryt prepis