Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2014 o 18:10 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 10.6.2014 17:25 - 17:31 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Ďalší zo série návrhov, ktoré súvisia s naším pôsobením v Európskej únii, niekoľkonásobne ohlasovaný návrh zákona, ktorý - stručne povedané - chce umožniť bez politického súboja a bez toho, aby plénum bolo nejakým spôsobom obmedzované alebo možno vťahované do toho, že európsky poslanec by pri svojej iniciatíve, že by chcel vystúpiť v tomto pléne, jeho vystúpenie bolo, alebo bolo potrebné konvalidovať väčšinou tohoto pléna. Čiže jednoducho povedané, ak v rámci tém, ktoré sa bazálne dotýkajú fungovania Európskej únie, či už pri predkladaní tematiky, ktorá úzko súvisí s Európskou úniou, resp. ak transponujeme nejaký, nejakú smernicu do nášho právneho systému, bola možnosť na základe rokovacieho poriadku vystúpiť poslancom Európskeho parlamentu v pléne. Myslíme si, že je potrebné vytvoriť priestor, aby europoslanci mali možnosť prezentovať svoje pôsobenie v Európskom parlamente, keďže v dôsledku prenesenia právomocí Slovenskej republiky na Európsku úniu má činnosť europoslancov vplyv na každodenný život každého jedného občana Slovenskej republiky. Čiže okrem tohoto navrhujeme aj ďalšiu zmenu, aby poslanci Európskeho parlamentu zvolení na území Slovenskej republiky mali po prvé, možnosť priamo vystúpiť na pôde zákonodarného zboru, a možnosť raz za kalendárny rok, ak im to povinnosti dovolia a budú mať záujem, vystúpiť s odpočtom svojej činnosti na pôde Európskeho parlamentu. Máme za to, že by sa zvýšila a zlepšila informovanosť verejnosti o práci poslancov v Európskom parlamente, čo je často vyčítané jednotlivým trinástim reprezentantom. Posilňuje to vzájomnú väzbu medzi Národnou radou a činnosťou poslancov Európskeho parlamentu. A za tretie, zvýšila by sa informovanosť tohoto pléna Národnej rady najmä vo vzťahu k uplatňovaniu k zásadám subsidiarity a proporcionality, ktorú poslanci Európskeho parlamentu môžu uplatňovať pri schvaľovaní právnych aktov Európskej únie. Myslíme si, že vťahovať do vystúpenia poslancov politiku a vťahovať do toho plénum, že ktorý áno a ktorý nie, by sme týmto návrhom zákona eliminovali a tým pádom, ak by naši volební zástupcovia, jediní v podstate zo všetkých inštitúcií Európskej únie volení priamo do Európskeho parlamentu, by mohli v rámci svojej dobrovoľnej aktivity, podobne ako im to umožňuje rokovací poriadok európskeho výboru, vystúpiť v pléne parlamentu.
Ja chcem oceniť prístup vedenia parlamentu, kedy táto iniciatíva síce z hľadiska zásady neotvárania rokovacieho poriadku, ak nie je dohoda všetkých politických subjektov, rešpektujem, ale aj ústami predsedu parlamentu, ktorý hovoril, že iniciatíva toho, aby európski poslanci sa objavili aj v pléne parlamentu, je vítaná a možno aj bez zmeny rokovacieho poriadku sa vytvorí priestor pre to, aby európski poslanci pri témach, ktoré sa týkajú Európskej únie, boli či už pozvaní, alebo informovaní o tom, že sa smernice transponujú do nášho právneho poriadku, alebo bude vytvorený priestor aj možno pozývaním samotným vedením parlamentu a vťahovaním do deja, pretože 13-percentná účasť v eurovoľbách, ako aj vôbec obžaloba toho, že o európskych témach naša slovenská spoločnosť vie málo, si uvedomuje aj vedenie parlamentu a nevyhodnocuje toto ako za dobrý a zdravý stav. Takže dúfam, že príde možno k prehodnoteniu postoja a kvalitatívne, kvantitatívne malá zmena. Kvalitatívne výrazná, že by sme naozaj nepúšťali politický boj pre snahu priamo volených zástupcov do Európskeho parlamentu pri ich dobrovoľnej snahe vystúpiť. Tuná v pléne parlamentu by mohla byť otvorená a ak aj táto kratučká novela by neprešla, bol by som rád, ak by sme sa naozaj zamysleli nad tým, že poslanci europarlamentu by sa v pléne Národnej rady mohli vyskytovať alebo vyskytnúť vôbec alebo aj čo najviac, ak sa týka, ak sa zaoberáme témami Európskej únie. Z úvodného slova, dúfam, že je jasné, čo sledujeme. Informovanosť, vťahovanie do deja a aby aj poslanci a možno aj vytvorenie mediálneho priestoru, ak sa o týchto otázkach budeme baviť tuná v pléne, aby verejnosť bola o tom informovaná, je základným cieľom a motiváciou, prečo toto s kolegom Škripekom predkladáme.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.6.2014 17:21 - 17:24 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, keďže rozprava v parlamente má svoje špecifiká, tak sa vraciame k piatkovej, po dlhom čase teda k piatkovej rozprave a dovoľujem si v rámci záverečného slova pri predkladaní návrhu možno stručne. Cieľom návrhu zákona, ktorý som predkladal, bolo odstrániť nedostatky rokovacieho poriadku Národnej rady, na ktoré aj tak, ako bolo spomínané, aj terajšieho predsedu Národnej rady už v minulosti upozornil prezident Európskej centrálnej banky. Tieto nedostatky spočívajú v absencii úpravy záležitostí súvisiacich s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii pri prijímaní návrhov zákonov predkladaných poslancami Národnej rady alebo výbormi Národnej rady, ak sa zaoberá Národná rada úpravou menovej politiky, čiže ak by sme to zúžili, tento návrh zákona sa zaoberá úpravou rokovacieho poriadku, alebo teda tento pozmeňovací, táto novela sa zaoberá pozmenením rokovacieho poriadku, aby, ak smeruje návrh - či už pozmeňovací, alebo doplňujúci návrh samotného poslanca alebo výboru - pri téme, ktorá smeruje do fungovania eurozóny alebo menovej politiky, aby do procesu bola zahrnutá aj Národná banka Slovenskej republiky. Z dôvodu, ktorý som uvádzal aj v piatok, a to, že čakáme na stanovisko Európskej centrálnej banky, ktorá by, ktoré, myslím si, že v tejto rozprave bude relevantné, a odvolám sa aj na naše stretnutie s pánom predsedom, kde sme sa o tom bavili, by som si pre súčasný stav dovolil za oboch predkladateľov tento návrh zákona teraz stiahnuť a predložiť ho po doručení stanoviska Európskej centrálnej banky a následnom rokovaní, či už s vedením parlamentu, alebo Ministerstvom financií Slovenskej republiky, keďže rokovanie s Národnou bankou v tejto veci prebehlo a túto úpravu vítajú, aby sme mali teda aj to posledné stanovisko z Európskej centrálnej banky, a dovolil by som si túto novelu predložiť či už na júnovú schôdzu, alebo ak teda, čo sa už nestihne, čo znamená, že asi pravdepodobne na septembrovú schôdzu, aj s daným stanoviskom, aj s rokovaniami s vedením parlamentu, aj s predmetným ministerstvom. Takže pre záznam, v rámci svojho záverečného slova tento návrh sťahujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.6.2014 13:44 - 14:00 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Keďže nás tu vyrušujú nejakí europoslanci, tak zase eurotéma. V rámci prípravy možno, keďže tie body vyšli tak za sebou, ja sa ešte trošička pri tom zhrnutí zastavím, pretože to možno aj priamo súvisí s predkladaným návrhom zákona a to je, že jeden jediný bod, že áno, v Holandsku vypracovávali 50-stranový ako keby audit, keď to tak mám ľudovo nazvať. Ale aj u nás máme mechanizmus. Ja som to predkladal na minulej schôdzi, že pri normotvorbe a možno tu mi bude svedkom kolegyňa z eurovýboru, v rámci toho "pappet plays", alebo v rámci toho, ako ten náš eurovýbor naozaj funguje, my ako keby sme čiastočne mali byť vtiahnutí pri prijímaní legislatívnych aktov Európskej únie a to tým, že pri tých pol hodinových alebo hodinových rokovaniach výboru v obedných pauzách nám v päť, šesť týždňovom cykle pristane na stoloch taký dosť hrubý materiál, ktorý sa nazýva, že Legislatívne akty Európskej únie. My máme tvrdo vymedzené, čo má s týmto eurovýbor robiť. Kolegyňa Mezenská to drží v ruke. Ak by som mohol pána spravodajcu požiadať, možno pre záznam by bolo pekné ukázať, čo sú Legislatívne akty Európskej únie na jeden výbor. Čiže A4-ková takáto.
Čo znamená, aby som to len osvetlil, čo znamená, že prichádza, a ja som to viackrát kritizoval na, do eurovýboru takzvaný materiál definovaný tým, že majú byť k nemu zaslané takzvané ministerské stanoviská alebo stanoviská a zároveň anotácie. Výbor pri prijímaní uznesenia tieto legislatívne akty, a teraz sa podržte, ich schvaľuje. Ako my máme tvrdo vymedzené, ako v tejto miere má eurovýbor pracovať. A ak to teda, a keďže som sa tomu venoval na minulej schôdzi, tak to iba zhrniem.
Čiže deje sa to tak, že výbor berie na vedomie tieto legislatívne akty, čím ich vlastne schvaľuje. A mne sa stalo niekoľkokrát, že z osemdesiatich siedmich sto dva legislatívnych aktov v rámci päť, šesťtýždňového procesu poslanci eurovýboru, vždy zo strany, vládnej strany berú na vedomie stanoviská jednotlivých ministerstiev, ktoré neexistujú. Tam je 102 legislatívnych aktov a stanoviská sú možno k siedmim až dvanástim v priemere. Čiže náš eurovýbor a to, čo kritizovala pani Zvolenská, bolo presne toto, že akým spôsobom my sa staviame k tomu prípravnému konaniu, k tomu kedy tomu úradníkovi, ktorý drží to pero a píše tú legislatívnu normu, kde odchádza na formácie Rady EÚ, alebo má existovať nejaké ministerské stanovisko, ktoré neexistuje. Poslanci výboru pre európske záležitosti berú na vedomie niečo, čo neexistuje, lebo sú tam.
Čiže keby som to pripodobnil k tomuto nášmu legislatívnemu procesu, tak sem by prišiel predkladateľ návrhu zákona, postavil by sa do tohoto kec pultu a povedal by, ako sa legislatívna norma volá, ale nepovedal by, čo v nej je. A tuná poslanci by schválili zákon, ktorý by sa volal tak, ako jednotliví ministri povedia, o nadobúdaní majetku alebo o hocičom, len by sme to paragrafové znenie, čiže to stanovisko našich vládnych predstaviteľov a keďže, a to bolo správne pomenované, u nás tá normotvorba je len a len v rukách exekutívy a zákonodarný zbor je takýmto, týmto spôsobom vyautovaný absolútne z procesu.
Ďalej by som, mne sa podarilo možno tri, štyrikrát presvedčiť výbor, že by sme potrebovali stanoviská, a to som si dovolil párkrát teda do toho zahrnúť ministerstvo, ale je obrovským problémom zahrnúť vôbec vecný výbor. Pri, spomínam si, pri autorskom zákone, aby som si vyžiadal stanovisko vecného výboru pre média a kultúru, tak je to, toto musí schváliť výbor. Čiže zase je to pod väčšinovou. Čiže ten mechanizmus nie je dobrý a myslím si, že mali by sme ho naozaj upraviť.
To, čo predkladám, ide v príkrej, v priamej logike tohoto a chcel by som predostrieť ctenému plénu to, že čakám na stanovisko Európskej centrálnej banky a keďže by som chcel aj vedenie parlamentu požiadať, chcel by som, pravdepodobne by mohlo v najbližších dňoch prísť - pondelok, utorok - tak asi v rozprave už potom to stanovisko Európskej centrálnej banky k tomuto konkrétnemu návrhu zákona budem mať k dispozícii a verím, že v utorok, ak budeme pokračovať, by som ho vedel aj predostrieť plénu. Mám ale, disponujem stanoviskom Slovenskej národnej banky, a poviem to úvodom, predkladanie tohoto návrhu zákona. Národná banka a jej predstavitelia po rokovaní, kde sme sa zúčastnili, náš právny expert pán Vetrák a ktorý pracoval na tomto návrhu zákona a spolu s mojím spolupredkladateľom Jozefom Kollárom aj rokovania na pôde Národnej banky Slovenska. Zároveň presne s touto istou normou som išiel aj za predsedom parlamentu poprosiť o podporu. A chcem len predostrieť, že nie je veľmi politický a opravuje rokovací poriadok v oblasti, kde poslanecké návrhy a je to naozaj diera v rokovacom poriadku, poslanecké návrhy, ktoré sa venujú menovej problematike, čiže problematike eura, vynechávajú z procesu Národnú banku Slovenskej republiky. A toto sa nepáči Európskej centrálnej banke.
Ak by som zacitoval teda z dôvodovej správy, keďže tam sa mi to podarilo spolu s kolegami zhrnúť, tak cieľom návrhu zákona je naozaj odstrániť nedostatky z rokovacieho poriadku Národnej rady, na ktoré aj terajšieho predsedu Národnej rady už v minulosti upozornil prezident Európskej centrálnej banky. Tieto nedostatky spočívajú v absencii úpravy záležitostí súvisiacich s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii pri prijímaní dôležitých návrhov zákonov predkladaných poslancom Národnej rady alebo výbormi, čiže samostatnými poslancami, ale aj výbormi Národnej rady. Totižto podľa primárneho práva Európskej únie, ktoré je pre Slovenskú republiku záväzné, podliehajú niektoré návrhy zákonov takzvaným povinným konzultáciám. Povinným konzultáciám aj pri tak dôležitej otázke, ako je menová politika. Čiže v tomto prípade sa dotýkame eura, kde podľa prieskumu, ktorý sme urobili, sme jedinou krajinou eurozóny, ktorá tento mechanizmus v rokovacom poriadku alebo v ďalších iných, možno kompetenčných zákonoch upravený nemá. Čiže tieto konzultácie, ktoré sa, kde musí byť Národná banka vtiahnutá, ak sa týkajú návrhov zákonov poslancov a tieto návrhy sa dotýkajú menovej politiky alebo eurovýborov. V tomto prípade hlavne eurovýboru pre rozpočet, financie, menu, nemáme upravený mechanizmus a vynechávame, podľa mňa, najdôležitejší orgán z legislatívneho procesu v tejto oblasti a to je Národná banka Slovenskej republiky. Ako spomínam ECB, myslím, že šesťkrát upozorňovala vedenie Národnej rady, aby sme toto upravili. Dokonca existuje priamo list aj súčasnému, ale je to z predchádzajúceho volebného obdobia, súčasnému predsedovi parlamentu, aby dohliadol na to, že táto úprava bude čím skôr. A to bolo, myslím, že z roku 2009 upravené, čo znamená, že päť rokov sa nedeje nič a preto sme si dovolili konzultácie s Národnou bankou, konzultácie s predsedom parlamentu a pripravili sme tento návrh zákona.
Čiže tieto konzultácie v závislosti od problematiky, ktorý daný návrh zákona rieši, by sa mali konzultovať a uskutočňovať s príslušnou inštitúciou a s príslušnou inštitúciou aj Európskej únie, v tomto prípade Národnou bankou a Európskou centrálnou bankou, čo súčasný rokovací poriadok neumožňuje. Povinné, a tu sme neni v oblasti, že poslanec alebo výbor by sa ako keby vybral na dobrovoľnú konzultáciu. Táto konzultácia z hľadiska primárneho práva je povinná. Čiže povinným konzultáciám s Európskou centrálnou bankou podľa článku 127 ods. 4 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ústavy, podliehajú návrhy právnych predpisov členských štátov EÚ v oblastiach pôsobnosti Európskej centrálnej banky. Čiže to definuje naozaj to primárne právo, teda pre predovšetkých oblasti, a tam je prvé uvedené: mena, platobný prostriedok národných centrálnych bánk, vybraných druhov štatistiky v oblasti platobného styku, vrátane platobných zúčtovacích systémov a v oblasti platných pravidiel pre banky a iné inštitúcie, pokiaľ podstatne ovplyvňujú stabilitu finančných inštitúcií a trhov. Čiže povinným konzultáciám s Európskou komisiou podliehajú návrhy zákonov, ktoré sú aj technickými predpismi podľa zákona č. 264/1992 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky o posudzovaní zhody, patenty, o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a to v zmysle čl. 7 až 10 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/34//ES z 22. júna 1998 o postupe pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov a pravidiel vzťahujúcich sa na služby informačnej spoločnosti. Inak tie smernice by sa mohli volať aj trošička jednoduchšie.
Čiže, aby nedošlo k prijatiu vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré by boli nezlučiteľné alebo nezosúladené s cieľmi a právnymi predpismi Európskej únie a jej inštitúcií, povinné konzultácie sa musia uskutočniť v takom štádiu legislatívneho procesu, nazvime ho prípravným, aby bolo možné ich stanovisko zohľadniť. Čiže, ak tu niekto príde s pozmeňovacím návrhom a dotýka sa oblasti meny, platobných prostriedkov, národných centrálnych bánk a šesťkrát sa to počas našej pôsobnosti v Európskej únii alebo v eurozóne už stalo, tak by sme mali mať reálny a povinný inštitút oslovovať Národnú banku alebo prostredníctvom nej aj Európsku centrálnu banku. Čiže, aby nedošlo k prijatiu vnútroštátnych predpisov, ktoré sú nezlučiteľné alebo nezosúladené s cieľmi a právnymi predpismi Únie, tieto povinné konzultácie by sme mali čím skôr zapracovať do nášho rokovacieho poriadku a prijatím tohto návrhu zákona, touto novelou rokovacieho poriadku by sa tak stalo.
Čo sa tým udeje? Umožní sa konzultačný postup o takýchto návrhoch zákonov, ktoré podľa práva Európskej únie podliehajú povinnej konzultácii s inštitútmi vrátane podaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov poslancov alebo jednotlivých výborov. Zabezpečil by, aby Národná rada, resp. poslanci a výbory Národnej rady dostali stanovisko príslušnej inštitúcie Únie priamo v procese k nimi predkladaným návrhom zákonov. Teraz sa tak nedeje.
Toto sú ako keby dva najdôležitejšie inštitúty, že ak sa, teraz nevychádzame z nejakých východísk do budúcnosti, ale to sa niekoľkokrát už v tejto Národnej rade stalo, kde Európska centrálna banka zaslala priamo list predsedovi. Našťastie pri tých "sajt" konzultáciách, resp. tých nepovinných sa ako keby podarilo vyhnúť negatívnym dopadom toho, že tá normotvorba, ktorá prichádzala od poslancov alebo jednotlivých výborov, priamo nenarúšala normotvorbu Európskej únie a nebola v jej rozpore. Aby sme sa teda tomu vyhli, chcel by som predostrieť a počkať na, a v rozprave sa prihlásiť, počkať na to stanovisko Európskej centrálnej banky, čo si ten najvyšší orgán o tejto téme myslí. Zároveň aj stanovisko Národnej banky Slovenska, pretože by priamo táto téma nemusela chytiť, ako sa hovorí, vo futbalovej terminológii "falš", a do nejakej tvrdej politiky a dúfam, že aj po konzultácii s vedením parlamentu, Národnej banky a možnože aj ministerstvo financií by k tomu pristúpilo takým spôsobom, že toto je reálne presaditeľná oprava nášho rokovacieho poriadku priamo v úprave, že povinnosť konzultovať tieto veľmi a tvrdo odborné veci, ktoré sa dotýkajú fungovania eurozóny, a ak teda sa niektorý poslanec alebo výbor rozhodne prijímať, podať pozmeňovací alebo doplňujúci návrh, tak bude presne vedieť, že nielen exekutívna zložka štátu má povinnosť oslovovať niektoré zainteresované orgány, ale samotný poslanec tú povinnosť má, ale zároveň získava tým aj právo alebo tú povinnosť, aby mu ten dotknutý orgán priamo odpovedal.
Čiže prihováram sa v tomto úvodnom slove k zamysleniu sa nad tým, že máme časovú kapacitu do utorka, tak som otvorený poskytnúť konzultácie, resp. zaslať aj nejaké písomné materiály, ako sme sa k tomuto návrhu zákona, tejto novele rokovacieho poriadku dopracovali a či je naozaj vhodné, aby sme mali upravené tak dôležité otázky, ako sú otázky meny.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.6.2014 13:29 - 13:31 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Nerobil som si veľké ambície, že zaplním plénum pri tejto téme, keďže aj pri tak dôležitej téme, ako bola ochrana rodiny a zmeny v justícii, sme si často prečítali, alebo videli obrázky rokovania tohoto pléna pri minimálnej účasti a na tom som celkom netrval. Ale myslím si, že sú ľudia cez všetky poslanecké kluby, ktorí sa európskym záležitostiam chcú a venujú, a preto podľa mňa bude dôležité možno trpezlivo vysvetľovať to, že použiť zásadu alebo cez inštitút odôvodneného stanoviska prispieť k tomu, aby cez zásadu subsidiarity a proporcionality sme mali na srdci suverenitu Slovenskej republiky omnoho viacej, je témou, ktorá podľa mňa a v dobrej viere to hovorím, zaujíma každého jedného, dúfam, člena a členku tejto poslaneckej snemovne. Dúfam, že pri hlbšom vysvetlení, pretože mnohé termíny jednak metú verejnosť a aj to sa stalo ako keby kritikou Európskej únie, že používa jazyk a samotná Únia to hovorí, že treba jej proces rozhodovania a pôsobenie v európskej verejnosti vysvetľovať a robiť jednoduchšie. Nazývajú to proces simplifikácie. Čiže v rámci tohoto jediné, čo sa v zásade robí, aby žltú a oranžovú kartu v niektorých špecifických prípadoch mohla uplatňovať aj táto snemovňa, nielen výbor pre európske záležitosti. A my dvaja, ktorí v ňom sedíme, vieme, že cez ovládnutie výboru cez... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.6.2014 13:00 - 13:27 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Vážený kolega z Trnavy, vážení kolegovia z Klubu KDH a OĽaNO a nezaradený pán poslanec Hlina a pán Herda na balkóne, ja si nedovolím dehonestovať túto tému, pretože si myslím, že je zásadná z hľadiska suverenity Slovenskej republiky, a to tým, že by som sa nevenoval do podrobna tomu, i keď je piatok, i keď je jedna hodina poobede a dovolím si osvetliť, keďže nie je veľa príležitostí, ešte na margo toho, o čom vlastne, keďže pri posudzovaní suverenity sa používajú také cudzie slová, sú zhrnuté do tzv. zásady subsidiarity a proporcionality, chcel by som z tohoto miesta možno osvetliť, že o čom sa vlastne bavíme.
Pri normotvorbe Európskej únie možno viete, že monopol pri navrhovaní legislatívnych aktov má Európska komisia a to je technokratický orgán úradníkov, ktorý, ľudovo povedané, nikto nikdy nevolil a naozaj majú monopol pri tvorbe jednotlivých legislatívnych aktov. Tento technokratický orgán, ktorý sa nazýva Európska komisia pripravuje zákony a keď to teda voľne preženieme, ak naozaj platí, že 70 až 80 % zákonov, ktorými sa, ktorými je atakovaný slovenský právny systém, pochádza z pôdy Európskej únie, tak na začiatku tohoto procesu, okrem procesu prijímania, alebo ktorý sa nazýva proces zelených a bielych kníh a možno v nasledujúcich bodoch sa budem venovať aj tomuto, prichádza v podstate k tomu, že Európska komisia predkladá návrhy legislatívnych aktov, alebo sama ich tvorí pre celý európsky priestor.
V Lisabonskej zmluve bolo definované, že návrh legislatívneho aktu Európskej únie sa podľa čl. 4 protokolu č. 2 o uplatňovaní zásad, a teraz sú tu tie slovká: subsidiarity a proporcionality, pripojeného k zmluve o Európskej únii a k zmluve o fungovaní Európskej únie, čiže tých dvoch najzákladnejších dokumentov, ktoré Úniu tvoria, zasiela národným parlamentom. Podľa čl. 6 toho istého protokolu, môže ktorýkoľvek národný parlament do ôsmich týždňov od doručenia návrhu legislatívneho aktu, poslať predsedom, predsedovi Európskeho parlamentu alebo Rady Európskej únie alebo Európskej komisie tzv. odôvodnené stanovisko s uvedením dôvodov, pre ktoré sú presvedčení poslanci národných parlamentov, že daný návrh nie je v súlade so zásadou subsidiarity. Budem stále dopĺňať, jedná sa o suverenitu a suverénne uplatňovanie atribútov národného parlamentu.
Keďže rokovania o niektorých záležitostiach týkajúcich sa členstva Slovenskej republiky v Európskej únii boli v zmysle rokovacieho poriadku prenesené na Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti, ľudovo alebo medzi poslancami často aj volaný "malá Národná rada v Národnej rade", ustanovuje sa, aby najmä tento výbor mal možnosť prijať uznesenie, ktorým by vydal tzv. odôvodnené stanovisko. Čiže stanovisko, že Slovenská republika vie upraviť niektoré inštitúty a niektoré zámery Európskej komisie, ktoré poslali národné parlamenty lepšie, ako si komisia myslí.
Pri prijímaní uznesenia má Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti možnosť vziať do úvahy stanoviská iných výborov Národnej rady, o ktorých zaslanie, čiže tých vecných výborov, tých ako, alebo rezortných, o ktoré zaslanie stanoviska požiadal. Až v prípade, ak Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti neprijme odôvodnené stanovisko vo forme uznesenia, a aj napriek tomu by sa jedna tretina jeho členov domnievala, že návrh legislatívneho aktu Európskej únie je v protiklade alebo nie je v súlade so zásadou subsidiarity, má právo požiadať predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o zvolanie schôdze podľa § 17 ods. 2 rokovacieho poriadku. Národná rada Slovenskej republiky zaujme k legislatívnemu aktu Európskej únie, čiže celé toto plénum, odôvodnené stanovisko, ak sa domnieva, že takýto návrh nie je v súlade so zásadou subsidiarity. Čiže predkladám návrh zákona, ktorý pamätá aj na situácie, keď by mohlo dôjsť k pochybnostiam, a preto sa jednoznačne určuje, že uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa prijalo odôvodnené stanovisko, má prednosť pred uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti, ktorým sa neprijalo odôvodnené stanovisko.
Čiže toto plénum dostáva právo uplatniť odôvodnené stanovisko, aby sa v nasledujúcom období, keďže v tomto mám za to, že výbor pre európske záležitosti zásadne zlyhal, lebo vydal jedno jediné, aby toto plénum sa mohlo zaoberať otázkami subsidiarity a proporcionality a suverenity, ktoré môžu zasahovať do suverenity Slovenskej republiky ako členského štátu.
Čiže, či už dôjde k prijatiu odôvodneného stanoviska výborom alebo týmto plénom, predseda Národnej rady Slovenskej republiky má povinnosť toto stanovisko zaslať bez zbytočného odkladu vláde, predsedovi Európskeho parlamentu, predsedovi Rady Európskej únie a predsedovi Európskej komisie. Nemožno poprieť fakt, že vydanie odôvodneného stanoviska akýmkoľvek členským štátom Únie, má zásadný vplyv nielen na Slovenskú republiku, ale aj na všetky ostatné štáty Európskej únie, pretože keď sa raz vyskytne nejaký štát, ktorý má s normotvorbou Európskej únie problém, väčšinou sa stane, že niektoré ďalšie štáty Európskej únie sa k tomuto pripoja. Ani toto sa však nedeje na Slovensku, takže ešte raz, stále bude svietiť to jedno jediné odôvodnené stanovisko, na ktoré sa zmohol náš výbor pre európske záležitosti.
Pokiaľ odôvodnené stanoviská k nesúladu návrhu legislatívneho aktu so zásadou subsidiarity predstavujú aspoň jednu tretinu všetkých hlasov pridelených Národným parlamentom v zmysle spomínaného protokolu č. 2 o uplatňovaní zásad, pripojenej k zmluve o Únii a k zmluve o fungovaní Európskej únie, návrh legislatívneho aktu Európskej únie sa musí opätovne posúdiť, a tým sa vlastne uplatňuje tzv. žltá karta. V prípade návrhov legislatívnych aktov Európskej únie týkajúcich sa priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti v zmysle čl. 76 zmluvy o fungovaní Európskej únie stačí, ak k návrhu takéhoto legislatívneho aktu vyjadrí odôvodnené stanovisko len štvrtina uvedených hlasov následne v týchto orgánoch a tým sa uplatní tzv. oranžová karta.
Čiže ešte raz, máme nástroje tzv. žltej karty, máme nástroje tzv. oranžovej karty. Vieme reálne pri zapracovaní orgánov členského, legislatívnych orgánov, čiže Národnej rady Slovenskej republiky, naozaj reálne pristúpiť k tomu, aby niektoré akty v Európskej únii boli podrobené pripomienkovaniu a aby sme mohli my, ako poslanci Národnej rady, do normotvorby Európskej únie zasiahnuť. Je preto naozaj podľa mňa až nepochopiteľné, že tento reálny nástroj pri obrovskej kritike fungovania Európskej únie a normotvorbe, kedy aj tuná kolega zo strany SaS, mali zásadné problémy s niektorými, ako ste to volali, absurdity alebo niečo, čo Únia robí a pri ani jednej, pretože mechanizmus reálneho uplatňovania tejto zásady v Národnej rade nemáme dobre upravený, sa z pôdy Národnej rady nedostalo na orgány predsedu Európskeho parlamentu, Rady Európskej únie alebo samotnej Európskej komisie, viac ako jedna pripomienka. Je to zlyhanie procesu, zlyhávanie možno inštitútov rokovacieho poriadku, a tu a teraz je možnosť vtiahnuť do tohoto procesu toto plénum, vtiahnuť aj verejnosť, informovať ich o tom a na základe sfunkčnenia mechanizmu o prijímaní a odôvodňovaní stanoviska, pritiahnuť tú normotvorbu Európskej únie viac k občanom Slovenskej republiky, aby cez svojich volených zástupcov, pretože volených zástupcov máme iba trinásť v Európskom parlamente a stopäťdesiat tu, aby sme reálne spojili úroveň Európskeho parlamentu a úroveň normotvorby členského štátu pri využívaní mechanizmu, ktoré z čl. 4 Protokolu 2 o uplatňovaní zásad subsidiarity a proporcionality máme k dispozícii. Ak nasledujúce dva roky funkčného obdobia Národnej rady alebo novo kreovaného Európskeho parlamentu bude opäť a zase výsledok, že všetko, čo tvorí Európska únia, okrem jednej jedinej veci, bolo správne, tak potom je naozaj obžaloba slovenských občanov, ktorí hovoria, že Európska únia im zasahuje do oblastí, ktoré oni si sami nepredstavujú a mala by sa venovať iným otázkam, prichádza k reálnemu zlyhávaniu oboch zastupiteľských zborov, aj našich zástupcov na pôde Európskeho parlamentu, ale aj nás samotných.
To znamená, že pri väčšinovom rozhodovaní, či už vo výbore európskych záležitostí, alebo tohoto pléna, je dobré, aby sa o týchto témach viedla širšia a väčšia diskusia a aby si občan pri normotvorbe Európskej únie vedel urobiť lepší názor, kto na akej strane kope, kto je oblečený v akom tričku a čo to teda znamená, že zásady, kedy sa jedná o to, že táto Národná rada alebo naša vláda vie, alebo naše regionálne alebo lokálne parlamenty vedia lepšie upraviť niektoré inštitúty, ako samotná Európska únia a Európska únia s obrovskou chuťou sa púšťa do úpravy mnohých inštitútov normotvorby, od VZN-iek začínajúc, po zákonné úpravy končiac a o vyhláškach ani nehovoriac.
Tak preto by bolo dobré, aby aspoň v niektorých parciálnych veciach sa zaoberalo v prípravnej fáze alebo v tej fáze, kedy ešte tá normotvorba môže uplatniť to, že tu volení zástupcovia, a to som zabudol možno v tom úvode, lebo netýka sa iba volených zástupcov Národnej rady alebo aj regionálnych parlamentov, čiže VÚC-iek alebo aj mestských, že by túto zásadu mohli uplatňovať priamo v procese a možnože by bolo pre občanov lepšie, ak by svojich volených zástupcov mohli atakovať alebo pýtať sa ich na to, čo vlastne z hľadiska normotvorby v Európskej únii pre nich robia. Teraz to vyzerá iba a len tak, že v podstate nechávame všetko na normotvorbu a prípravu Európskej komisie, že to, čo ona robí, je všetko v poriadku a okrem iných štátov Európskej únie a tohoto priestoru sme sa my dostali ku, a teraz to ani nie je priamo kritika, ale je to iba odôvodnené stanovisko, že oblasť, ktorú definuje Európska komisia a chce tam niečo upravovať, by vedel náš národný parlament riešiť omnoho lepšie, ako samotná Európska únia.
Toto zásadné veci, ktoré, a myslím, že sa nebudem veľmi mýliť, ak poviem, že o tomto mnoho občanov Slovenskej republiky ani nevie a nevytvára teda dostatočný a efektívny tlak na svojich volených zástupcov na národnej úrovni, aby sa otázkam uplatňovania týchto zásad venovali lepšie, hlbšie a aby naozaj pri tvorbe zákonov, ktoré k nám prichádzajú z Európske únie bolo jasné, že aj tento parlament má reálne, dobré nástroje na to, aby niektoré veci vedel v procese korigovať, zmeniť, alebo upraviť omnoho lepšie, respektíve nechať ich v tvorbe Národnej rady Slovenskej republiky.
Čiže, ak by som to mal zhrnúť jednoducho, tento zákon sa, alebo tento návrh novely rokovacieho poriadku sa venuje ľudovo pomenovaným žltým a oranžovým kartám. To sú inštitúty, ktoré vedia zefektívniť, zlepšiť, korigovať alebo dokonca zastaviť proces normotvorby Európskej komisie, čiže orgánu, ktorý nie je volený, je menovaný a má monopol, má legislatívnu iniciatívu, ak to tak povieme, pretože asi všetci vieme, že napriek prijatiu Lisabonskej zmluvy ani nasledujúce obdobie Európskeho parlamentu, poslanci Európskeho parlamentu legislatívnu iniciatívu mať nebudú.
Na závere by som možno spomenul, aby ma niekto nenapadol z toho, že som to nepovedal úplne vyčerpávajúco. Áno, Európska komisia má, má monopol. Nie je úplne absolútny, pretože existuje inštitút občianskej iniciatívy alebo anglicky volaný "Citizen initiation", ktorý by mohol aspoň čiastočne a vo veľmi malej miere tento monopol narúšať a znamená to zhruba to, že Lisabonskou zmluvou bol vytvorený inštitút, kedy jednotlivé alebo niektoré návrhy legislatívy môžu iniciovať aj samotní občania. Čiže bol vytvorený inštitút takzvanej Európskej občianskej iniciatívy. Možno v pamäti zostáva takzvaná občianska iniciatíva, ktorá bola úspešná, týkala sa vody. Keď to povieme jednoducho, aby voda bola vyňatá z pôsobnosti, alebo vyňatá z pohľadu, že voda je tovar a stala sa ako keby na základe tejto iniciatívy ľudských právom. Čiže jedna z občianskych iniciatív bola úspešná.
Je však obrovským, obrovskou otázkou, či Európska občianska iniciatíva, tak ako je to napríklad na národnej úrovni u nás petičné právo, by nemalo ísť priamo do Európskeho parlamentu na posudzovanie už samotnými poslancami Európskeho parlamentu, pretože pri súčasnom nastavení akákoľvek občianska iniciatíva posledná, ktorú odchádzajúca Barrosova Európska komisia takpovediac zabila, alebo nedovolila jej úpravu, bola iniciatíva, myslím, že sa volala "one of us", kde 1,7 milióna ľudí sa podpísalo iba pod to, aby Európska komisia sa týmto návrhom zaoberala. Čiže odchádzajúca Barrosova Európska komisia 28. mája hlas 1,7 milióna ľudí cez celý európsky priestor považovala za neodôvodnený a teda tá Európska komisia, ktorá má monopol na normotvorbu, nepustila v procese túto iniciatívu ani do samotného Európskeho parlamentu.
Myslím si, že bude jednou z výziev pre nasledujúce obdobie Európskeho parlamentu, aby nielen toto, ale takzvanú tému demokratického deficitu, v ktorom aj tento, aj táto novela nášho rokovacieho poriadku vie veľa urobiť, pretože vtiahne aj poslancov tohoto pléna, aj keď nie sú členmi európskeho výboru, do rozhodovania o európskych záležitostiach a to vtedy, ak tretina poslancov z výboru zvolá mimoriadnu schôdzu pri prijímaní aktov Európskej únie. Myslím si, že by, ak by táto novela bola prijatá, boli by niektoré témy, ktoré často tvoria možno až mienkotvorné, alebo zaoberajú sa nimi veľké skupiny občanov cez celú Európsku úniu, by sa dostávali na rokovanie tohoto pléna a v tomto bode chcem ešte zdôrazniť to, že akákoľvek téma, ktorá z Európskej únie prichádza, by len a len sme urobili dobre pre vôbec všeobecný politický diskurz, aby toto plénum sa mohlo týmito otázkami zaoberať.
Toľko k predmetnému návrhu zákona rokovacieho poriadku a dúfam, že napriek tomu, že je tu veľmi málo zúčastnených poslancov a pravdepodobne aj vzhľadom na to, že som nemal veľké šťastie, čo sa týka času preberania tohoto, podľa mňa jedného zo zásadných návrhov zákona a dostal som sa tesne v piatok pred koncom rokovania tohoto pléna, si poslanci jednotlivých klubov a budem mať obrovskú snahu vysvetľovať cez kluby, že je to dôležité a možno aj po rozhovoroch s predsedom parlamentu o tejto téme, chystám sa aj na rozhovor síce z iného politického tábora, tak dopadli voľby, aj s predsedom výboru pre európske záležitosti. Či po, a nebránim sa tomu slovu, obžalobe toho, že európske témy nie sú obsahom rokovania, často nie sú obsahom rokovania tohto pléna a že verejnosť má o únii veľmi málo informácií a že ako keby Európska únia prichádzala na pretras iba a len v niektorých parciálnych veciach a väčšinou pred eurovoľbami na nejaký veľmi úzky a krátky čas, by bolo veľmi vhodné sa zamerať na to, ako jednotlivé inštitúty aj pri parlamentnej debate dostať medzi širšiu verejnosť, aby naozaj bolo jasné, aké sú stanoviská jednotlivých či už politických strán alebo poslancov pri prijímaní európskej normotvorby.
Používať Európsku úniu ako výhovorku pri mnohých zákonoch, ktoré sa stávajú platnými v našom právnom systéme, nie je dobré ani z hľadiska stability, pretože otváranie otázky, či je pre Slovenskú republiku výhodné alebo nevýhodné zostávať v Európskej únii, sa častokrát skĺzava do jednoduchých riešení a zjednodušení a potom sa nemôžeme čudovať, že rátané na tretinu možno 20 % spoločnosti má striktne vymedzený názor, že Európska únia nie je dobrým projektom, že by bolo dobré z nej vystúpiť a stále ako keby sa vraciame na začiatok, aj po dekáde zotrvania a bytia v Európskej únii.
Témy zbytočnej adorácie alebo zbytočnej glorifikácie úspechov Európskej únie, neustále omieľanie dokolečka rozbehnutých procesov, kde procesy, ktoré boli dávno pri vstupe Európskej únie naštartované, a to voľný pohyb kapitálu, osôb, tovaru alebo služieb, alebo tým, že Európska únia posadila mnohých "decision make-rov" a mnohých dvadsiatich ôsmich "decision make-rov", alebo, ako to nazvať, predstaviteľov jednotlivých štátov za rokovacie stoly a tým pádom po storočiach konfliktov, ktoré sa diali v Európskej únii, máme možnosť stretávať na ulici 69, 70-ročných ľudí, ktorí nezažili vojnový konflikt aj u nás, je už ako keby "off topic", ako sa hovorí, alebo to, čo európskemu projektu neprináša tú pravú šťavu a ten pravý moment, ktorý by verejnosť chcela a mohla vnímať, pretože verejnosť by potrebovala jednoznačnejšie komunikovať to, kam a čím sa, kam chce Európska únia smerovať a čím sa chce Európska únia "pro futuro" zaoberať. A je otázkou, aká je vízia, pretože motto jednotných rozmanitostí je možno intelektuálnym mottom Európskej únie, ale denný život a takzvané chlebové témy pri normotvorbe Európske únie by mali byť priamo tu obsahom rokovania jednotlivých zámerov a toto sú veci, ktoré by mohol aj tento sfunkčnený mechanizmus prijímania odôvodneného stanoviska vyriešiť, respektíve prispieť k tomu, aby niektoré témy, ktoré Európska únia prináša, sa stali aj témami rozhovorov vo verejnosti, a spomínam to druhýkrát, a aby bolo jasné, že projekty jednotlivých, jednotlivé politické projekty alebo strany, ktoré sú rozpustené vo frakciách Európskeho parlamentu, akým spôsobom sa odrážajú aj do fungovania jednotlivých politických strán a "stay gold-erov" alebo tých ľudí, ktorí prijímajú rozhodnutia aj na národnej úrovni.
Takže, prepáčte mi, že som sa takmer v pol hodinovej rozprave chcel vyjadriť k tomu, že inštitút subsidiarity a proporcionality nie je nejaké zaklínadlo. Je to reálny nástroj, ktorý by mal byť sfunkčnený a prihováram sa za to, aby sme ďalej nechodili okolo horúcej kaše, ale sfunkčnili tento mechanizmus a v podstate dali právomoci tomuto plénu, keď budú dôležité otázky, ktoré sa môžu týkať vízií lebo fungovania Európskej únie, alebo normotvorby, ktorá sa priamo dotýka životov ľudí, sem do tohoto pléna, aby všetci stopäťdesiati poslanci sa mohli vyjadriť k jednotlivým otázkam, ktoré sa Európska komisia na základe fungovania Európskej rady alebo Rady EÚ rozhodla upravovať.
Toľko z mojej strany k tomuto návrhu zákona a dúfam, že než príde k utorňajšiemu hlasovaniu, budem mať možnosť možno cez e-mailing zaslať jednotlivým poslancom do klubov, aby aspoň strávili možno rozmýšľaním nad tým, že tento nie opozično-koaličný alebo opozično-vládny, ale návrh zákona, ktorý dáva vyššie možnosti zúčastnenia sa európskej normotvorby tomuto plénu, je možné prijať. Som ochotný, čo iné mi zostáva, keďže som opozičný poslanec, otvárať túto tému aj s vládnymi predstaviteľmi, či už na eurovýbore alebo vo vedení parlamentu. A ďalšie návrhy, ktoré sú rátané na ďalšie tri sa budú venovať presne tejto otázke, pretože myslím si, že nech sa na to pozrieme z rôznych uhlov, sme na jednej lodi, čo sa týka európskej prítomnosti a myslím si, že naši občania si zaslúžia, aby volení zástupcovia aj tohoto pléna sa zaoberali strážením suverenity tohoto štátu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

6.6.2014 12:38 - 12:57 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Dovoľujem si predniesť návrh zákona, ktorým chcem zmeniť niektoré ustanovenia, ľudovo sa to nazýva "žlté a oranžové karty" a v úvode by som chcel osvetliť niektoré príčiny, čo ma viedlo k predloženiu tohoto návrhu zákona. Máme za sebou predvolebnú kampaň, aj voľby do Európskeho parlamentu a počas tohoto obdobia sa stalo, niekoľkonásobne bolo kritizované to, že pri témach Európskej únie, pri prijímaní legislatívy, ktorú ročne, ktorá prichádza z Európskej únie do slovenského právneho systému, je náš parlament málo aktívny. Hovorí sa o čísle 70 - 80 % legislatívnych aktov, ktoré prichádzajú z hľadiska všetkých aktov do právneho systému Slovenska, ktoré sú priamo ovplyvňované legislatívou alebo legislatívnou činnosťou Európskej únie. Zdá sa mi tak trošička až symptomatické, že prichádzame ohľadom tejto témy v piatok poobede, ahojte deti a verejnosť (rečník zamával smerom k balkónu) a v pléne parlamentu sedí dokopy možno sedem poslancov a nerokujeme o ničom inom, iba o tom, že naša Národná rada sa suverenitou Slovenskej republiky v tomto nezaoberá takmer vôbec. Zo 663 odôvodnených stanovísk, ktoré zazneli počas posledného obdobia, alebo posledného funkčného obdobia Európskeho parlamentu, bolo podaných 663 zásadných pripomienok, zo Slovenskej republiky jedna.
Dovoľte mi preto čiastočne zacitovať aj z dôvodovej správy, keďže som sa snažil čo najefektívnejšie v rámci jednej A4 zhrnúť, o čo ide a preto aj pri predkladaní vyjdem z tejto dôvodovej správy.
Možno je dôležité povedať aj to, že suverenita Slovenskej republiky je často skloňovaná rôznymi politickými projektami, rôznymi vyjadreniami v médiách, často ohnivými rečami aj z tohoto miesta, ibaže nemáme reálne upravený mechanizmus, akým spôsobom by výbor pre európske záležitosti a následne aj plénum tohto parlamentu mohol a mal zasahovať do prijímania legislatívy, ktorá k nám plynie z Európskej únie. Chcem povedať, že Lisabonská zmluva, ktorá až teraz v mnohých oblastiach po týchto eurovoľbách naberá reálnu platnosť, vieme, že európsky parlament bude voliť, alebo bude mať priamo ingerenciu v otázkach voľby Európskej komisie a mnohé iné ustanovenia z Lisabonskej zmluvy, ako keby začínali platiť po týchto voľbách, preto je dôležité priamo na Lisabonskú zmluvu sa odvolať aj v tomto prípade. Keďže Lisabonská zmluva zaviedla efektívny mechanizmus kontroly dodržiavania tzv. zásady subsidiarity a proporcionality zo strany národných parlamentov, čiže u nás Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré majú možnosť formou tzv. odôvodneného stanoviska ukázať Európskej únii tzv. žltú alebo oranžovú kartu v prípade, ak návrh legislatívy Európskej únie zasahuje do suverenity jednotlivých členských štátov.
Cieľom môjho predloženého návrhu zákona je preto vytvoriť mechanizmus prijímania odôvodneného stanoviska a upraviť ho priamo v rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa stal nielen deklaratórnym nástrojom, ale účinným nástrojom, ktorý zamedzí zásahom Európskej únie do suverenity Slovenskej republiky. Počas desiatich rokov členstva Slovenskej republiky v Únii sa stalo všeobecne známe, že legislatíva Európskej únie má zásadný vplyv a dopad na každodenný život všetkých občanov nielen 504 miliónového priestoru Európskej únie, ale priamo aj na dosah našich občanov. Tých 70 až 80 % legislatív je toho príkladom, ktoré plynú z Európskej únie.
Nielen v poslednej dobe sme však svedkami akéhosi automatického prijímania všetkých legislatívnych aktov v Európskej únii zo strany slovenského zákonodarného zboru. Podľa najnovšej správy Európskej komisie sa slovenský parlament ohradil voči zásahom do národnej suverenity, ako som spomínal, iba jeden jediný krát, zatiaľ čo ostatné členské štáty v Európskej únii tak v sume urobili 663-krát. Zo zmlúv upravujúcich členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii vyplýva, že ak národný parlament sa domnieva, alebo vyjadrí odôvodnené stanovisko, teda že návrh legislatívneho aktu Európskej únie nie je v súlade so zásadou subsidiarity alebo proporcionality, má právo vydať toto odôvodnené stanovisko a toto poslať predstaviteľom vrcholných inštitúcií Európskej únie, predsedovi Európskeho parlamentu alebo Rady alebo Komisie. Uvedené naznačuje, že Slovenská republika toto svoje právo nevyužíva dostatočne, dokonca si myslím, že ho nevyužíva vôbec, pričom si myslím, že jednou z príčin je aj to, že vo vnútroštátnej legislatíve nemáme postup prijatia odôvodneného stanoviska upravený dostatočne a na primeranej úrovni. Ochranu národnej suverenity pritom považujem za tak zásadnú a dôležitú, že návrh zákona musí priznať právomoc a upozorniť na tieto zásady a teda vtiahnuť do procesu výbor pre európske záležitosti a dať tretine poslancov z tohoto výboru, keďže predseda tohoto výboru právo nevyužíva dostatočne, prostredníctvom zvolania mimoriadnej schôdze Národnej rady, na ktorej môže byť odôvodnené stanovisko prijaté napriek tomu, že príslušný výbor Národnej rady Slovenskej republiky mal v tejto veci odlišný názor. Teraz sme stále v rukách predsedu a väčšiny vo výbore pre európske záležitosti a keďže sa správa takým spôsobom a je to kritika nielen z opozičných radov, ale aj celej odbornej verejnosti, aj ľuďom, ktorí sa európskym záležitostiam venujú zvonku, že prijať jedno jediné odôvodnené stanovisko zo strany legislatívy na základe procesu, ktorý máme stanovený, je neakceptovateľné a ono to navonok vyzerá, ako keby naozaj zákonodarný zbor súhlasil so všetkým, čo z Európskej únie nám sem pošlú.
Minulú schôdzu som predkladal iný návrh, ktorý v zásade hovoril o tom, aby sme mohli vtiahnuť do procesu a aby vznikali odôvodnené stanoviská nie iba pod vládnou väčšinou, ale aby sa toto plénum mohlo zaoberať, toto plénum mohlo zaoberať legislatívou Európskej únie a dokonca som išiel tak ďaleko, že ak jednotlivé formácie Rady EÚ zasadajú a predseda výboru nemá ani za to, aby zvolal výbor, kde minister podľa súčasného právneho stavu by mal priniesť stanovisko exekutívy, ktorým nás bude reprezentovať na jednotlivých formáciách Rady EÚ, tak kým toto stanovisko nepríde oznámiť výboru, odchádza s negatívnym stanoviskom. Toto táto snemovňa neprijala a preto si myslím, že európsky výbor v zásade je bábkové divadlo a je to fejk hra pred voličom a často sa určite stretávate, kolegovia, s tým, že sa vás pýtajú na jednotlivé nariadenia alebo jednotlivé zákonné upravenia toho, že prečo či už podnikateľ alebo obyčajný človek musí dodržiavať a často sa nám stane, že jedine môžme pokrčiť ramenami a povedať: lebo Európska únia.
Môj návrh smeruje k tomu, aby sme nemuseli krčiť ramenami a hovoriť Európska únia a aby Únia fungovala ako výhovorka pri mnohých či už vládnych alebo priamo poslaneckých agendách, ktoré musíme potom pred občanmi ako keby interpretovať tak, že nevedeli sme si pomôcť. Pomôcť si môžme, máme tu zásadu, ktorá je prijatá, platí na základe Lisabonskej zmluvy, len nemáme vnútorný mechanizmus, akým spôsobom reálne odôvodnené stanoviská prijímať. Ak tento, ak celá vládna agenda a agenda tohoto parlamentu tvorí v samostatnej činnosti iba 30 % normotvorby a všetko ostatné súvisí s Európskou úniou, je podľa mňa naozaj čas, aby sme sa tomuto začali venovať, pretože ten sedemdesiatpercentný balík bol pripomienkovaný, respektíve táto zásada bola použitá a opakujem to už tretíkrát, iba jeden jediný raz. Vyzeráme, kolegovia a kolegyne, ako keby sme naozaj súhlasili so všetkým, čo Európska únia smeruje na základe svojej normotvorby do Slovenskej republiky.
Chcel by som sa v tomto úvodnom slove povenovať možno jednotlivým častiam veľmi stručne.
Čiže v bode 1 ustanovujem, alebo snažím sa, aby išlo o to, že mimoriadnu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky bude môcť okrem pätiny poslancov, ako je to teraz, Národnej rady, zvolať aj tretina členov výboru pre európske záležitosti a to z hľadiska toho, že naozaj je dôležité, aby sme prinášali témy Európskej únie aj do tohoto pléna, pretože rokovanie výboru môžu síce navštíviť poslanci, ale zatiaľ sa to nedeje pod všeobecným dohľadom a aj v miere informovanosti o európskych témach je dôležité, aby niektoré parciálne veci prichádzali z hľadiska normotvorby Európskej únie aj pred toto plénum.
Takže zopakujem, mimoriadnu schôdzu Národnej rady pri jednotlivých témach európskej normotvorby bude môcť zvolať tretina poslancov z výboru pre európske záležitosti a to vtedy, ak predmetom rokovania tejto mimoriadnej schôdze bude posúdenie súladu návrhu legislatívneho aktu Európskej únie so zásadou subsidiarity a proporcionality, čiže ak pôjde o otázky suverenity Slovenskej republiky. Tento prípad nastane vtedy, keď výbor pre európske záležitosti neprijme uznesenie, čiže odôvodnené stanovisko, ktoré by odôvodňovalo nedodržanie zásady subsidiarity alebo proporcionality pri prijímaní legislatívneho aktu Únie, no napriek tomu jedna tretina, väčšinou opozičná, členov tohto výboru, má v tejto veci odlišný názor a domnieva sa, že zásada suverenity, subsidiarity alebo proporcionality by prijatím legislatívneho aktu Únie mohla byť porušená. Takže by sme dostali rokovanie o otázkach, ktoré môže a bude mať tretina výboru názor, že lepšie ich bude upravovať členský štát alebo teda Slovenská republika, ako by sme nejakú takúto kompetenciu alebo normotvorbu v oblasti posúvali na úroveň Európskej únie. Zvýšila by sa informovanosť, zvýšila by sa to, informovanosť členov Národnej rady a dovolím si povedať, že aj všeobecnej verejnosti a tým pádom by sme možno zvýšili aj účasť a vťahovali do hry pri európskych témach aj väčšiu časť slovenskej verejnosti.
K bodu 2. Účelom navrhovanej úpravy je zabezpečiť konanie mimoriadnej schôdze Národnej rady vždy, keď je zvolaná, bez ohľadu na politickú motiváciu väčšiny a umožniť tým priebeh slobodnej parlamentnej diskusii aj v bodoch, s ktorými by väčšina poslancov nemusela a nechcela súhlasiť. Ide iba o diskusiu. Navrhuje sa, aby v prípade zvolania mimoriadnej schôdze neuplatňovalo ustanovenie o povinnosti schváliť program schôdze, keďže program schôdze bude a má vyplývať zo samotnej žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze. V danom prípade by išlo o žiadosť tretiny členov výboru pre európske záležitosti, pričom program mimoriadnej schôdze by bolo posúdenie súladu návrhu legislatívneho aktu Európskej únie so spomínanou zásadou. Účelovým výkladom popierajúcim význam práva skupiny poslancov zvolať mimoriadnu schôdzu možno dôjsť k záveru, že súčasná právna úprava umožňuje nadpolovičnej väčšine poslancov Národnej rady Slovenskej republiky fakticky blokovať právo na uskutočnenie mimoriadnej schôdze neschválením programu navrhovanej schôdze. Takýto úzus nemožno v žiadnom prípade považovať za vyhovujúci princípom pluralitnej demokracie, na ktorých je, respektíve mal by byť rokovací poriadok vystavaný.
Je to ten štandardný problém, že zvolávame mimoriadnu schôdzu, ale mimoriadna schôdza trvá iba do hlasovania o programe a toto sa už snažili riešiť viacerí poslanci, ja sa snažím pri tomto návrhu, ak sa jedná o akty Európskej únie, vyhnúť možnosti zablokovania pléna pri témach, ktoré sa dotýkajú suverenity Slovenskej republiky v normotvorbe Európskej únie.
V bode 3 navrhujem, aby sa v prípade predkladateľa žiadosti mimoriadnej schôdze, čiže pätina poslancov Národnej rady alebo tretina členov výboru pre európske záležitosti mali záujem program mimoriadnej schôdze meniť alebo doplniť, môžu tak urobiť iba so súhlasom všetkých poslancov, ktorí požiadali o jej zvolanie.
Zdá sa mi, že z hľadiska uvedenia tohoto bodu v prípade aj pri zvažovaní jej možnej podpory, ktorá ešte raz sa dotýka sfunkčnenia mechanizmu prijímania odôvodneného stanoviska v rámci európskej normotvorby, je dôležité ešte povedať, že vykonávanie právomoci Európskej únie, ktoré sa spravujú spomínanou zásadou, Európska únia koná v oblastiach, by mohla, a u nás tým, že sme použili len jedno jediné za celý rok, v oblastiach, ktoré nepatria do jej výlučnej právomoci a to len v takom rozsahu a vtedy, ak ciele zamýšľané touto činnosťou nemôžu jej členské štáty uspokojivo dosiahnuť na svojej ústrednej úrovni alebo regionálnej či miestnej úrovni, ale z dôvodov rozsahu alebo účinkov navrhovanej činnosti ich možno lepšie dosiahnuť na európskej úrovni.
Je veľmi dôležitý tento fakt, pretože často sa v následných diskusiách po prijatí niektorých aktov stretávame s tým, že Európska únia ako keby pôsobila v oblastiach, kde nemá čo robiť a keďže nemáme, naposledy to bol ten príklad s údeným mäsom, kde si Nemci a Česi vyjednali svoju vlastnú výnimku a môžu na základe tradičných postupov v gastro oblasti si tvoriť svoje údené mäso tak, ako boli zvyknutí, kdežto Slovensko, keďže neuplatnilo túto zásadu, tak sa naňho uplatňuje ako keby tá uniálna oblasť a zrovna gastro návyky by mohli byť oblasťou, kedy je odôvodnené stanovisko aj z hľadiska Slovenska a slovenskej normotvorby je dôležitejšie a vie to členský štát upraviť lepšie, ako keď sa tu prijíma nejaká zásada cez dvadsaťosem štátov Európskej únie.
Čiže chcel by som vás, vážení páni poslanci, poprosiť o možnú podporu tohoto návrhu a aby sme sa dostali možno k reálnemu sfunkčneniu mechanizmu, ktorý nám ako keby tvorcovia Lisabonskej zmluvy darovali, ale tak, ako to býva zvykom, na Slovensku sme sa s tým vysporiadali po svojom, a tento návrh alebo tento inštitút sme skôr zamotali do kľučiek a v rokovacom poriadku a dostali sme sa do hodnotenia, že ako keby tomuto plénu na suverenite a oblasti, kde by mali a mohli lepšie pôsobiť naše národné inštitúcie, darovali sme tieto inštitúcie Európskej únii, tieto inštitúty Európskej únii a tým pádom je otázka, akým spôsobom zlepšiť, zefektívniť tento inštitút, aby sme informovali verejnosť a aby sme európsku normotvorbu reálne podrobili možnej kritike a prejaveniu svojho národného názoru tam, kde iné štáty toto robia omnoho efektívnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2014 12:01 - 12:03 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Tiež chcem oceniť to, že som sa dozvedel teda postoj k tomu, že budeš hlasovať, a možno troška odľahčene v duchu aj toho, že opozícia sa opäť nejakým záhadným spôsobom preskupuje a ohlásený odchod zakladateľov strany SDKÚ Dzurindu a Mikloša z klubu má možno aj ďalší výraz. A ja by som sa možno aj týmto opýtal, či už tie pytačky do KDH naberú nejaký smer a či aj výraz tejto podpory znamená, že klub KDH bude niekým posilnený, pretože môžeme rozprávať o tom, čo táto novela ústavy môže reálne spôsobiť s justíciou, koľko chceme, veď sedíš vedľa Dana Lipšica, ktorý z môjho pohľadu asi veci rozumie a vďaka Bohu dokázal aj doteraz osvetliť možné problémové veci v tej ideovej rovine, ďalšie skryté míny, ktoré doteraz, keďže si navyše posledný vystupujúci v rozprave, ani v tomto pléne neboli, mňa jedine vyrušujú z toho, že proces nebol dobre začatý, nedobre pokračoval a to množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktoré pri zmene ústavy nám pristáli na stole, je podľa mňa dôvodom na to, aby sme o tomto návrhu nehlasovali, respektíve teda môj postoj, ktorý som oznámil aj v rozprave, že nezúčastním sa hlasovania, má výraz v tom, že nemôžeme zabetónovať deväťdesiatimi poslancami možné riziká hlavne v oblasti justície. Otázka hodnotová o ochrane rodiny pre mňa má význam v tom momente, že by sme o nej mohli hlasovať zvlášť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2014 10:50 - 10:52 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Áno, tá logická chyba sa volá circulus vitiosus. A práve ste sa jej asi trikrát, pán predseda, dopustili. Nebuďte taký útlocitný, keď vám niekto povie, že ste dobabrali legislatívny proces, pretože tak to je. Tu je predložený pozmeňujúci návrh cez pozmeňujúci návrh s nikým neoddiskutovaný. Odborná verejnosť zdvíha oči, ani neviem, ako viacej by mohol kričať tretí sektor, Aliancia Fair-play, VIA IURIS. Samotní sudcovia vám odkazujú, že to, do čoho sa púšťate, nie je dobré. A ja som sa len pýtal, pri zmene ústavy kde je legislatívny proces, kde je nejaký prípravný proces, medzirezort, vyjadrenie odbornej verejnosti. Všetko to sa dialo buď za zavretými dverami alebo potom už do tvrdých politických orgánov pri hľadaní nejakej možnej, a nie odbornej, ale politickej zhody. Za to, že plníme program, sa ja vám ospravedlňovať, pán predseda, nebudem, a to, že budeme predkladať dookola zníženie počtu poslancov a podobne, je náš politický záväzok a vy, ktorí sa často pasujete do úlohy tvorcu nejakých štandardných politických strán, by ste mali mať aspoň úctu k tomu, kto si vypýtal dôveru od voličov a snaží sa program, ktorý prezentoval pred voľbami, aj napĺňať. Ak sa to dotýka zmeny ústavy, opýtajte sa aj názorov vášho ministra vnútra, čo napríklad pri tejto ústavnej zmene hovorí on. To, že sa vám to politicky nehodí, je druhá vec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2014 10:47 - 10:49 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. No 90 hlasov sa naozaj ťažko hľadá. Ale mám pocit, že sme začali zle, pokračujeme zle a výsledok je absolútne otrasný. Pozrime si, ako prebieha ten legislatívny proces. Niekto tu hovorí, že nejaké rokovania boli otvorené, niekto hovorí, že kde boli, či mal sa k tým rokovaniam dostať na štadión. Meníme ústavu, kde je legislatívny proces, kde je medzirezort, kde je verejnosť, kde je odborná verejnosť? Meníme ústavu a bavíme sa tu o veciach, že máme nejaký návrh, ktorý pôvodne dohodol cez prezidentskú kampaň jeden politický subjekt (SMER) s druhým (KDH). Potom sa niekto pridal, potom boli pozmeňujúce návrhy Jana Mičovského, Maťa Poliačika, do toho vstúpil Ľudo Kaník, ktorý mení celé jeho znenie. Do toho ešte príde pozmeňujúci návrh pána Figeľa tu cez plénum. Toto nesvedčí o tom, že naozaj je zvládnutý legislatívny proces dobre.
A mám pocit, že tie výhrady, ktoré si spomínal, pán poslanec Lipšic, zabetónujeme a zaklincujeme do ústavy na dlho a vytvoríme predpoklad nie na bič na nehodných sudcov. Ale vychádza to tak, že ideme zaviesť také pravidlá, ktoré práve na tých sudcov, ktorí nebudú mať vplyv alebo moc alebo budú naozaj chcieť ísť po mafiánskych klanoch a rozbíjať a súdiť podľa toho pravidla „padni komu padni“, tak prijmeme, kde púšťame disciplinárne súdy. A neviem, či nepočujú kolegovia, že v procese sú disciplinárne súdy a dosť, nerozdeľujme to tak, ako to vidíte iba vy, pretože máte 90 hlasov, neprijmime, zastavme to, choďme z kratšej cesty, pustime štandardný legislatívny proces a pravdepodobne prijmeme tak niečo lepšie ako to, čo máme dnes na stole.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 18:10 - 18:12 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, tiež oceňujem dokonca pozmeňujúci návrh v tej druhej časti podľa mňa nespojiteľných vecí a podrobne si ho prečítam a plánujem ešte vystúpiť v rozprave. No a naozaj mňa to až teda troška zdvihlo zo stoličky, tá metafora sa naozaj nepodarila. Podľa mňa by znieslo reakciu, či ak predseda Kresťanskodemokratického hnutia v rozprave si vyberie zo všetkých možných analógii jednu a hovorí o ľuďoch a ideálnom stave, keď niekto má ľavú a pravú nohu a toto je to, čo si predstavuje spoločnosť, a nič ideálnejšie neexistuje, no ale zabúdate, pán kolega, na to, že sú vis major situácie, kedy niekto príde o jednu nohu alebo nemá obidve, alebo sa tak narodí, alebo má len cukrovku, ktorá ho o jednu končatinu pripraví, a my zákonodarci a ústavodarci, ktorí prijímajú všeobecné normy, všeobecné platné normy na celú spoločnosť, by sme mali veľmi opatrne a veľmi uvážlivo hľadať metafory pri tom, akým spôsobom chceme upraviť niečo a upraviť ústavou asi najrigidnejším spôsobom, ako sa v našej legislatíve upraviť dá, práve takú tému, ako je rodinná téma a ako vy si predstavujete ideál. Proste spoločnosť a ľudské osudy sa nedajú zhrnúť do kategórie 01, nemôžme sa pozerať iba na väčšinu a iba na náš nami predstavovaný a projektovaný ideálny stav, ale práve spoločnosť a jej význam sa meria tým, ako sa správame k menšinám... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis