Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

13.6.2018 o 16:43 hod.

doc. MUDr. PhD. MHA

Andrea Kalavská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

14.6.2018 15:01 - 15:03 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobrý deň, vážení prítomní. Takže ochorenia na syfilis patria medzi ochorenia, ktoré sú sexuálne prenosné. V súčasnosti asi treba povedať, že začnem asi od konca vašej otázky, že prečo neklesá počet ochorení na syfilis, je to aj vďaka tomu, že teda, že sa zisťujú kontakty, robí sa depistáž a aktívne sa vyhľadávajú kontakty tých, ktorí ochorenie syfilis majú. Len tak sa pozriem do minulosti. V roku 2015 sme v danom okrese Trebišov, ktorého sa to týka, mali 25 ochorení, potvrdených ochorení na syfilis. V roku 2016 to bolo 81, v roku 2017 115 a samozrejme podľa štatistík, keď sa na to pozriete, a preto bola asi aj vaša otázka, v 2018 počet nových prípadov v priebehu prvých 5 mesiacov bol až 100. Čiže sa nám zdá, že tento počet ochorení narastá.
Čo sa týka spektra ochorení, respektíve vekového spektra postihnutých, tak 20 percent tvoria deti do 15 rokov, čo je alarmujúce, tam ale nepredpokladáme sexuálny kontakt, ale väčšinou blízky rodinný kontakt, či sú to vlhké nejaké uteráky, alebo teda spotrebný materiál v rodine. Dvadsať percent sú to deti alebo adolescenti v roku 16 až 18 a 60 percent sú to dospelí ľudia. Najvyššia chorobnosť v roku 2018 v meste Trebišov bola 86 percent a teda dá sa povedať, že až 99 percent všetkých chorých, alebo, respektíve podozrivých vychádza z prostredia nízkeho hygienického štandardu a z marginalizovaných skupín obyvateľstva.
Ďalšia časť otázky bola, že vlastne čo ministerstvo zdravotníctva, respektíve regionálni hygienici robia? Tak v rámci platnej legislatívy regionálny Úrad verejného zdravotníctva zriadil medzirezortnú skupinu, ktorá je teda koordinovaná krízovým štábom Okresného úradu v Trebišove. Stretávajú sa na týždennej báze a teda túto skupinu krízovú tvorí regionálny Úrad verejného zdravotníctva v Trebišove a potom je tam samozrejme Nemocnica s poliklinikou v Trebišove, dermatovenerologická ambulancia, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Trebišove, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove.
Čo sme urobili, alebo čo táto krízová pracovná skupina robila, aby sa kontrolovali kontakty chorých na syfilis, aby sa znižoval počet nových prípadov na syfilis? Tak rozhodnutím tejto kontrolnej skupiny bol nariadený lekársky dohľad pre 328 oznámených nedisciplinovaných chorôb (pozn. red.: správne má byť – "osôb") chorých na syfilis, taktiež osoby podozrivé z ochorenia a osoby podozrivé z nákazy na syfilis. Bolo vydaných až 61 exekučných príkazov, to znamená, až 61-krát musel zasiahnuť Policajný zbor a priviezť alebo predviesť dotyčnú osobu na lekárske vyšetrenie, keďže bola podozrivá zo šírenia nákazy, alebo podozrivá z toho, že teda nákazou daná osoba trpí. RÚVZ denne kontroluje účasť chorých na vyšetreniach a na liečbe zabezpečuje účinnosť pre Okresné riaditeľstvo Policajného zboru. V rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru kontroluje výkon depistáže v ohniskách nákazy. Poskytuje súčinnosť Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove, ktorý vyhľadáva osoby podozrivé z nákazy v domácom prostredí, kde žijú maloleté osoby s diagnostikovaným ochorením na syfilis z dôvodu dermatovenerológom identifikovanej reálnej možnosti nesexuálneho spôsobu prenosu ochorenia na syfilis, najmä v skupine maloletých osôb vzhľadom na nízku hygienickú úroveň bývania a osobnej hygieny.
Taktiež úrad práce, sociálnych vecí a rodiny realizuje umiestňovanie detí do detských domovov, ako aj iné potrebné procesné úkony voči zákonným zástupcom aj v súčinnosti s okresným riaditeľstvom Policajného zboru. Nemocnica v Trebišove na základe požiadavky regionálneho Úradu verejného zdravia v Trebišove vytvorila ďalšiu dermatovenerologickú ambulanciu, navýšila počet súčasných lôžkových kapacít na detskom oddelení. V rámci toho, že sa stále bavíme o marginalizovanej skupine obyvateľstva, ktorá je nonkompliantná, neberie liečbu, nechodí na preventívne prehliadky a nechodí na prehliadky, ktoré sú jej nariadené, tak sme pristúpili k zrýchlenej schéme liečby na syfilis, aby sme teda bránili šíreniu tejto nákazy. Štandardná liečba na syfilis trvá 3 týždne, vďaka deportnému penicilínu sme pristúpili k liečbe v denných stacionároch u dospelých a pri hospitalizácii u detí. Nárazová liečba v trvaní 5 dní a potom po troch týždňoch daný jedinec príde na poslednú dávku deportného penicilínu.
Takže toto je moje vyjadrenie k danej otázke. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2018 16:51 - 16:53 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne vám ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, v zmysle § 26 ods. 2 zákona č. 581 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Dozorná rada Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má 5 členov, ktorými sú predseda, podpredseda a ďalší traja členovia.
V súlade s § 26 ods. 8 prvá veta zákona výkon funkcie člena dozornej rady sa končí uplynutím funkčného obdobia. Nakoľko päťročné funkčné obdobie uplynulo predsedovi dozornej rady, a to pánovi prof. Dr. pánovi Zvonárovi, členom dozornej rady pánovi Dr. Šipošovi a ďalšiemu členovi dozornej rady pánovi Dr. Jurčagovi dňom 16. mája 2018, týmto dňom im skončil výkon uvedených funkcií v dozornej rade.
Podľa § 26 ods. 3 zákona členov dozornej rady volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky. V nadväznosti na uvedené sa predkladá Národnej rade Slovenskej republiky návrh na voľbu. Za predsedu dozornej rady pána doc. Dr. Jozefa Korčeka, PhD., za člena dozornej rady pani Dr. Évu Hortai. A chceli sme navrhnúť za člena dozornej rady pána prof. Petra Labaša, avšak bola som informovaná, že dnes obdržal pán predseda zdravotníckeho výboru, že sa nominovaný pán prof. Labaš vzdáva funkcie alebo vzdáva sa nominácie pre pracovnú zaneprázdnenosť.
Takže by som vás poprosila o podporu a vlastne za vyslovenie podpory za predsedu dozornej rady pána prof. Korčeka a za člena dozornej rady pani Dr. Évu Hortai.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2018 16:49 - 16:51 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ja si myslím, že, pán poslanec, aj spolu asi pred rokom a pol na túto tému rozprávali. Ja som vás poprosila, aby ste nám doniesli nejaké klinické štúdie alebo nejaké relevantné dokumenty, na základe ktorých my teda túto látku môžeme vyradiť zo zoznamu psychotropných a omamných látok. Na základe vášho stretnutia ja som písala do Kanady a do USA, kde sme nespomenuli, že táto látka Cannabidiol je stále zaradená medzi omamné a psychotropné látky. Odpísali nám, že nemajú dôvod túto látku vyraďovať zo zoznamu.
A takisto v roku 2015, ako vy veľmi dobre viete, že Európska únia začala konanie proti Slovenskej republike kvôli zaradeniu Cannabidiolu. V 2016 prerušila toto konanie, pretože tiež nás nemá na základe čoho vyzvať, aby sme túto látku vyradili.
Tiež som sa mojich ľudí pýtala, teda ako ďalej postupujeme, ako postupuje Európska únia a ďalší svet ohľadne Cannabidiolu. Pri poslednom zasadnutí OSN, na základe ktorého sme zaradili my mnohé látky medzi psychotropné a omamné látky, bola, malo sa prerokovávať aj o zaradení Cannabidiolu medzi omamné psychotropné látky.
Takže v kontexte tohoto všetkého my sme ani v súčasnosti, pretože nemáme dostatočné množstvo dôkazov, nepristúpili k vyradeniu Cannabidiolu. My sme sa pýtali aj teda na odbornú, alebo odborníkov z oblasti toxikológie, ktorí nám nedoporučovali vyradiť Cannabidiol. Pýtali sme sa lekárnikov, taktiež nikto nám nedal jednoznačné stanovisko na vyradenie.
Samozrejme, vy ste poslanec, ak vy zvážite v rámci poslaneckého návrhu takúto aktivitu, ja vám brániť nebudem. Ale my ako ministerstvo nemáme zatiaľ relevantné údaje, alebo teda nejaké indície k tomu, aby sme k tomuto vyradeniu prišli.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2018 16:43 - 16:44 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, cieľom navrhovanej právnej úpravy je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 15. novembra 2017, ktorou sa mení rámcové rozhodnutie Rady 2004 s cieľom zahrnúť nové psychoaktívne látky do vymedzenia pojmu drogy a ktorou sa zrušuje rozhodnutie Rady z roku 2005.
Prebratím smernice č. 2017 do vnútroštátneho právneho poriadku sa zabezpečí, aby sa nová psychoaktívna látka, ktorá bude podliehať kontrolným opatreniam na základe delegovaného aktu Európskej komisie vydaného podľa osobitných predpisov Európskej únie, považovala za omamnú látku alebo psychotropnú látku a podliehala trestnoprávnej zodpovednosti aj v prípade, ak nie je ešte zaradená do žiadnej z troch skupín omamných látok alebo psychotropných látok uvedených v prílohe č. 1 zákona 139 o omamných látkach a psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov.
Zjednodušene povedané, na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady EÚ a na základe rozhodnutia zasadnutia komisie OSN pre omamné látky sme zaradili šesť do zoznamu omamných látok, šesť omamných látok a štyri psychotropné látky.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

13.6.2018 16:23 - 16:42 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, neviem, niekoľko hodín sme sa tu zaoberali zákonom 578, s ktorým som prišla sem do parlamentu, a základným takým posolstvom tohto zákona bola transpozícia smernice o používaní amalgámu a druhým základným bodom tohoto zákona rezidentský program.
My sme sa však za niekoľko hodín dostali naprieč celým zdravotníctvom a všetkými neduhmi zdravotníctva. Každý z vás, niektorí opakovane, hovorili to isté, niektorí aj 6-krát to isté, ale každý máme inú potrebu vo svojom živote. Ja som zvyknutá pracovať dosť efektívne, takže ja by som sa veľmi v krátkosti možno k mnohým bodom, čo tu boli spomenuté, vyjadrila.
Viete, mne sa veľmi páčilo to, že ako ste vy, pani kolegyňa, povedali, že teda ja si myslím, že ja som otvorená diskusii, aj na poslednom zdravotníckom výbore, mne to je jedno, či to je poslanecký opozičný, koaličný návrh, keď je dobrý, ja som ochotná o tom rokovať a inkorporovať do tvorby našich zákonov. V súčasnosti napríklad aj s opozíciou sa bavíme o dlhodobej starostlivosti, s tým nemám najmenší problém, ale mne sa veľmi páčilo, vaša poznámka, že vystúpenia pána poslanca Krajčího bolo super, že super to fungovalo, keby fungovalo takto, ako vystúpenie pána Krajčího, aj ministerstvo zdravotníctva.
Len, viete, rozprávať, kritizovať a hovoriť, ako by to malo fungovať, je diametrálne odlišné od tvorenia a implementovania do praxe. Ale to asi vieme všetci.
Každý teda sa zhodneme na tom, že v súčasnosti, alebo teda zdravotníctvo nefunguje tak, ako si to my všetci predstavujeme, ale už len z toho, čo som tu ja niekoľko hodín sedela, ani my, čo sme tu, nemáme jednotnú predstavu o tom, ako by to malo fungovať. A ideálny liek na nič neexistuje, a keď my tu všetci, čo tu sedíme, budeme čakať, že niektorý zákon, ktorý prinesieme, alebo niektoré riešenie, ktoré prinesiem, bude ideálne, teraz sa môžeme odtiaľto zdvihnúť a môžeme ísť preč. Pretože sme dospelí ľudia, máme určitý vek a vieme, že máločo v živote je ideálne, ale podstatné je pracovať, tvrdo pracovať, robiť najlepšie, ako viem, priniesť niečo, sledovať to, akú to bude mať odozvu v praxi, a nehrať sa na najmúdrejšieho v tomto štáte, na tomto svete, priznať si chybu, keď niečo nefunguje, a na základe chyby a priznania si chyby aj reagovať adekvátne.
V rámci rezidentského programu, všetci ste hovorili, že potrebujeme primárnu sféru, asi je to spojené. Aj čo sme tu rozprávali o pohotovostiach, o LSPP, všeobecných lekároch, pediatroch, o špecialistoch, potom rezidentský program, zlé oceňovanie nemocníc, potom už nemáme sestričky, ktoré sú kľúčové. Všetci sú kľúčoví. Od sanitárov, asistentov, sestry, lekárov, všetci sú kľúčoví v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti a všetci sme sa zhodli na tom, že potrebujeme nejakú reformu. Ale už dva roky, ja si dovolím tvrdiť, že my prichádzame s nejakými zákonmi, ktoré majú za účel reformovať alebo zlepšovať, čo nie je dobré. Všetci, čo sme tu, vieme, že keď chceme niečo reformovať a keď niečo nechceme len tak, že nalepiť tomu krásny punc, že to je všetko v poriadku, tak to trvá. Na základe toho, keď ja sem prídem alebo keď sem prišiel môj predchodca, musel mať analýzy. Tie analýzy trvajú. Musíte napísať zákon na základe analýz, na základe miliardu všelijakých stretnutí a už keď len vás som tu počúvala, nájsť konsenzus na niečo je totálne nemožné v rámci zdravotníctva. Takže potom musíte zobrať odvahu a to všetko na vlastné plecia a ísť s tým do pléna a potom to implementovať. Netrvá to mesiac, netrvá to rok, trvá to niekoľko rokov.
Len vám skúsim vymenovať, na čom všetkom pracujeme, aby ste teda, ste členovia väčšinou tu zdravotníckeho výboru a resp. ľudia, ktorí sa rozumiete problematike zdravotníctva, vedeli, že riešime to komplexne. Ako správne ste povedali, aj pán poslanec, aj pani poslankyňa, nemôžeme riešiť LSPP, aby som nevyriešila primárnu sféru. Nemôžeme riešiť nedostatok sestier, aby som nevyriešila iné veci.
V kontexte tohoto všetkého, prečo sme začali tvoriť, alebo teda novelizovať zákon. Mnohí to tu povedali, nefungovalo to. Niekto má hrôzu z toho, že nebudú naplnené niektoré body, nie sú naplnené ani teraz. De facto tí lekári nechodia slúžiť, lebo všetci ste mi hovorili, že sú prestarnutí, že sa im nechce slúžiť, pretože sú v ambulanciách. Niektorí ste povedali, že majú denne 70 pacientov, sú prestarnutí a sú unavení. Niektorí ste povedali, že o dvanástej tam nie sú. Takže čo si mám z toho vybrať? Lebo asi máme aj takých lekárov, aj takých lekárov máme.
V súčasnom znení zákona musia títo lekári prvého kontaktu, či pediatri, alebo všeobecní lekári, ísť a musia odslúžiť 24 hodín, po 22.00 hodine tam nikto nepríde. Ja som slúžila záchranku, slúžila som centrálny príjem, slúžila som LSPP, bola som ambulantným lekárom aj JISK-ovým lekárom. Toto som si prešla. Čiže ten starý lekár tam musel nabehnúť, možno teda poskytoval zdravotnú starostlivosť, väčšinou nie život ohrozujúcu zdravotnú starostlivosť. Od desiatej bolo tam pár pacientov a ráno musel ísť do ambulancie. V súčasnosti to je na dobrovoľnosti, šanca byť na dobrovoľnosti do 22.00, od 22.00 máte šancu zregenerovať sa a ísť do ambulancie. Povedzte mi, kedy je schopný v prvom alebo druhom prípade poskytnúť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť daný lekár? Asi v druhom, keď má šancu na regeneráciu a dávame možnosť, aby tam išiel dobrovoľne, resp. pridali sme ešte aj iných lekárov, ktorí si môžu ísť privyrobiť alebo môžu ísť slúžiť LSPP. Sú to lekári, skončení lekári s trojročnou praxou v odbore interná medicína alebo ... (pozn. red.: rýchlo vyslovené) odboroch a tí roky poskytujú zdravotnú starostlivosť v ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Ja si myslím, že sme tu urobili dosť veľký ústupok voči lekárom bez toho, aby sme obmedzili dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Taktiež odmietam to, že by sa niečo katastrofálne stalo, keď sa niektoré body nenaplnia, pretože bavme sa o tom stále, je to predĺžená ruka ambulancie všeobecného lekára, nejde tu o život ohrozujúci stav, a pokiaľ sa pacient cíti tak, že sa náhle rapídne zhoršil jeho zdravotný stav, v súčasnosti na Slovensku máme nadmernú sieť RZP-čiek, RLP-čiek, nadmernú sieť, ako povedal pán poslanec, nemocníc, urgentných príjmov alebo ÚPS-iek, takže je tu možnosť dosiahnuť adekvátnu zdravotnú starostlivosť v adekvátnom čase.
To, že nemáme lekárov, samozrejme, nás ovplyvnilo pri tvorbe tohto zákona, ale preto som ja sem prišla do parlamentu s rezidentským programom, ktorý má napĺňať všeobecných lekárov, dosaturovať všeobecných lekárov a pediatrov. To sa asi nedá v priebehu pol dňa alebo v priebehu pol roka. Trvá to minimálne tri roky. Súvisí to s tým, že na začiatku sme prišli alebo s pozmeňovákom do parlamentu s oveľa striktnejšími pravidlami pre rezidentov, pretože sme ich chceli mať veľmi rýchlo v systéme, preto všetci tu rozprávate, že nemáme všeobecných lekárov a pediatrov. Preboha, robte s tým niečo! Tak sme s tým išli niečo robiť. Keďže štát týchto ľudí platí, tak si myslím, že štát môže požadovať, aby títo ľudia čím skôr boli v systéme, poskytovali zdravotnú starostlivosť adekvátnu, pretože ich platí štát. Tak sme dali nejaké také prísnejšie sankcie. Boli sme veľmi za to kritizovaní, takže sme úplne zmenili rezidentský program, čiže rezident, to je jedno, teraz už to je kvázi jedno, teda akú dlhú dobu príde do praxe, sme teda, sme veľmi ústretoví voči matkám, ženám aj všetkým, ktorí sa prihlásia do rezidentského programu.
Na tomto mieste by som chcela povedať, rezidentský program nie je jediný nástroj, ako môžeme dostať všeobecných lekárov alebo ako lekár si môže urobiť atestáciu zo všeobecného lekárstva. Je to jeden z mnohých nástrojov, môže sa tá žena, alebo teda ten dotyčný lekár prihlásiť aj na štandardné špecializačné štúdium. Nemusí byť rezident, keď mu to nevyhovuje, nikto nikoho do ničoho netlačí, sme dospelí ľudia, sú tu dospelí ľudia a sú tu lekári, ktorí dobrovoľne podpisujú nejaké dohody o daných štandardných podmienkach.
My sme taktiež, to sa o tom tu vôbec nerozprávalo, sme upravili kvázi doplnkovú atestáciu. Lekár internista alebo iný hocijaký lekár, ktorý má nejakú špecializačnú skúšku, sa urobí porovnávacia tabuľka, čo mu chýba k tomu, aby bol všeobecný lekár, doplní si cirkulácie a môže sa prihlásiť na skúšku zo všeobecného lekárstva. V súčasnom znení rezidentského programu sme rozšírili rezidentský program aj o iné nedostatkové špecializácie. Čiže berieme to tak, že snažíme sa dopĺňať lekárov nedostatkových špecializácií, všeobecných lekárov a pediatrov do daných regiónov. Tiež to trvá nejakú dlhú dobu.
Pán poslanec hovoril, že teda treba úplne prekopať kompetencie alebo to, aký, čo má vykonávať ten všeobecný lekár. S tým plne súhlasím, ale nestihne sa to tým, že ja teraz poviem, buď všeobecný lekár, rodinný lekár. Musíte na to ísť nejako systémovo. My pracujeme na štandardných terapeutických a diagnostických postupoch, kde bude jasne zadefinované, že všeobecný lekár má mať tento rozsah kompetencií, o čom sme sa bavili. Takisto internista má tento rozsah kompetencií, napr. máme pacienta s hypertenziou, takže základný hypertonik môže byť liečený u všeobecného lekára, hypertonik s nejakou komorbiditou u internistu a hypertonik s troma bajpasmi u kardiológa. Tým pádom sa nám odľahčí, samozrejme, aj špecializovaný ambulantný sektor, skrátia sa čakacie doby.
Takisto keď sme pri sestričkách alebo pri zdravotných sestrách, čo v tomto robíme. Všetko vyžaduje systémové zmeny. Ja vám teda ich tu len chcem vymenovať, pretože všetci teda ste vznášali kritiku, že treba, už je ten čas, ale ten čas beží, tie zmeny sú v procese a čakáme na ich implementáciu a mnohé sú implementované, ale takisto asi každá zmena mierne trošku bolí a musíme sa na tú zmenu my mentálne, psychicky pripraviť, pretože očakávať zmenu a nechcieť, aby sa nič zmenilo, t. j. asi si ideme trošičku proti sebe.
V rámci sestier, čo robíme v rámci sestier. Niekto tu povedal, že tam potrebujeme zvýšené, aby to bolo motivačné, zvýšiť plat pre sestry, iní hovorili teda, že by bolo fajn, aby pracovali v lepších podmienkach. Myslím si, že my sme na to išli alebo ideme na to komplexne. Snažíme sa rekonštruovať nemocnice, ide tam veľké množstvo kapitálových výdavkov do nemocní, do prístrojového vybavenia. Taktiež sme zadefinovali určité kompetencie zdravotných pracovníkov. Rokujeme o zvýšení platov. A to tu asi neodznelo, že my tiež dosť výrazne rokujeme s ministerstvom školstva o tom, aby sa zvýšili koeficienty prijímania študentov v ošetrovateľstve na vysoké školy a na stredné školy. V súčasnosti, myslím, že jedným dosť zásadným problémom, alebo teda zásadným riešením problému je, že už zdravotnícky asistent, resp. praktická sestra ako prvýkrát v histórii bude môcť študovať na vysokej škole diaľkovo, čiže si už vy do nemocníc ako riaditelia nemocníc prijmete alebo prijmú zdravotníckeho asistenta, de facto teda praktickú sestru, ktorá môže poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu daných kompetencií, a pritom môže diaľkovo študovať ošetrovateľstvo.
Rokujeme a zaviedli sme motivačné štipendiá pre študentky v ošetrovateľstve, je to 1 000 euro za rok a na stredných zdravotníckych školách 580 eur za rok.
Ja si myslím, že toho sa robí veľmi veľa, ale zase tiež nemôžeme očakávať efekt za pol roka. A odmietam tie tvrdenia, že kolabuje nám primárny ambulantný sektor, kolabuje nám LSPP, kolabujú nám sestry. Ja len teraz pre porovnanie, my sme si nikoho nezobudili, tieto problémy sú tu dlhodobo. Nie sú to v roku 2018 problémy, len NCZI, štatistické zisťovanie, napr. sestry v ústavných zdravotníckych zariadeniach, v roku 2010 chýbalo 1 277, v roku 2016 1 032, čiže pokles chýbajúcich o 19 %. Lekár, v roku 2010 1 038 lekárov chýbalo a 2016 820 lekárov chýbalo. Pokles chýbania o 21 %. Čiže nedostatkové profesie sú stále, chýbajú nám aj murári, chýbajú nám vodiči MHD, čiže musíme sa zobudiť, že to je komplexný problém celej Európy, že určité profesie chýbajú a nie všetci môžeme byť manažérmi a nie všetci máme na to, aby sme manažérmi boli.
V rámci toho, že keď to chceme komplexne riešiť, my sa musíme pozrieť, niekto to tu aj spomenul, na sieť nemocníc, na sieť ambulancií. Asi bude to vyžadovať stratifikáciu a pozrieť sa na reprofilizáciu niektorých nemocníc, či máme dostatočné množstvo alebo nadbytok, alebo nedostatok akútnych lôžok. Či máme dostatočné množstvo lôžok dlhodobej starostlivosti, či máme dostatočne posilnenú ADOS, alebo teda vlastne domácu ošetrovateľskú starostlivosť. My na ministerstve si myslíme, že v rámci štatistík, nie myslíme si, v rámci štatistík na Slovensku máme veľmi dlhé dĺžky hospitalizácie, tie musíme skrátiť. Pacienti na akútnych lôžkach musia ležať čím kratší čas. Musíme ich dokázať presunúť na oddelenia dlhodobo chorých. Musíme podporovať dlhodobú starostlivosť. Vidíme tu, aká je demografia, pacienti nám starnú, a to zase sa nezobúdzajme z krásneho sna. Tým, že sa nám rodí oveľa menej detí, je to už niekoľko rokov, tak my nemôžeme očakávať, že sa nám viac ľudí bude hlásiť na lekárske fakulty, na fakulty ošetrovateľstva alebo na fakulty ekonómie. Tých ľudí sa asi bude hlásiť menej oproti minulým rokom, pretože tých ľudí sa menej rodí, ale ľudia starnú, ľudia prežívajú a vďaka dobrej zdravotnej starostlivosti sa dožívajú dlhšieho veku. Čiže to sú jasné veci, ktorými sa my musíme, vlastne voči nim postaviť a voči nim bojovať. Čiže my v súčasnosti pracujeme aj na zákone o dlhodobej starostlivosti, ktorá by tiež tak tieto veci mala riešiť.
Ja som len teraz možno vypichla pár takých, ja vás tu nikoho nebudem zdržovať, pretože ja nemám rada, keď sa veľmi dlho rozpráva, základné premisy, na ktorých na ministerstve zdravotníctva robíme a v súčasnosti prebieha de facto tá reforma, pozeráme sa na to, čo zle fungovalo, a myslím, že máme odvahu prichádzať s riešením nejakých zákonov, či si niekto myslí, že sú dobré, že sú zlé. Keď si myslíte, že sú zlé, ja som rada alebo nie, že budem rada, môžete teda povedať, čo je zlé a môžeme o tom diskutovať.
A ohľadne toho, že či sa niečo šije horúcou ihlou alebo nehorúcou ihlou, ja som priniesla jeden pozmeňujúci návrh na zdravotnícky výbor, nie viac. Bol v piatok v mailoch, takže ja si myslím, že to nie je, ako bolo povedané, kvantum alebo, jeden nie je kvantum a nie je to zásadný pozmeňujúci návrh. Bol to pozmeňujúci návrh, ktorý mal zatraktívniť, aby poskytovateľ alebo organizátor prijal poverenie, to je de facto, to je zmysel celého pozmeňujúceho návrhu, ktorý bol prijatý pred dvoma dňami v rámci zdravotníckeho výboru.
Potom tu padlo veľmi veľa takých právd, poloprávd, ale to asi súvisí len s tým, že nie každý pochopil novelu zákona a ten pozmeňujúci návrh. Som ochotná to potom dovysvetľovať, vysvetľovať. A chcela som len ešte raz teda pripomenúť, že keby LSPP fungovali výborne, keby tá starostlivosť bola adekvátna, bola taká, ako má byť, nikto by si nekomplikoval život tým, že vám prinesie novelu zákona ohľadom APS-iek. Ale keďže to nefungovalo, de facto teraz už na mnohých bodoch nebola poskytovaná služba LSPP, tak preto sme sa rozhodli, že to musíme ísť riešiť.
A na záver by som ešte povedala, že my nieto bez diskusie alebo bez nejakej širšej otvorenej, nejakého širšieho otvoreného konsenzu, my rokujeme aj s hlavnými odborníčkami pre všeobecné lekárstvo s pani Dr. Bendovou, s pani Dr. Prokopovou za pediatriu, s pánom Šóthom s Asociáciou súkromných ambulancií, alebo teda poskytovateľov, s pánom Kollárom s komorou a oni sú za tento zákon a spolu hľadáme riešenia alebo motivujeme lekárov, aby na báze dobrovoľnosti hlásili sa, a teda poskytovali tento druh zdravotnej starostlivosti. A stále si myslíme, že je to oveľa lepšie, to, čo prinášame, ako to, čo už bolo. Ale tiež deklarujem, treba to vidieť v súvislostiach, komplexne, v nadväznosti na mnohé zmeny, ktoré sa v súčasnosti dejú na ministerstve zdravotníctva. A keď budeme čakať, že bude jeden deň, keď bude dosť všeobecných lekárov, keď bude dosť sestier, keď bude výborná politická atmosféra, tak v živote k žiadnej zmene nedospejeme. Ale ja si myslím, že my musíme ako ľudia, ktorí majú tendenciu niečo zmeniť, byť pripravení na zmenu a popasovať sa s každou zmenou a problémami, ktoré táto zmena prináša.
A to, že iba 40 % bodov od 1. 7. bude zabezpečených, prosím vás, to nie je pravda, to je asi zle pochopené. Po prvom kole sme vybrali 40 % poskytovateľov. Od 1. 7. my môžme poveriť ďalších organizátorov, nemocnice alebo poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti. V súčasnosti s nimi jednáme, negociujeme a majú o to záujem. A taktiež v súčasnosti prebieha druhé kolo výberového konania. A tie byrokratické veci, čo pani poslankyňa hovorila, že im to vracali, no nevracala som im to ja, vracala to výberová komisia. A keby bola prijala žiadosti, ktoré nemajú náležité vybavenie, alebo teda nespĺňajú náležité opodstatnenia, zase by ste nás obviňovali za to, že sme niekoho uprednostnili, niekoho nie, aj keď nemal teda všetky náležitosti, ktoré k tomu paria. Takže my v súčasnosti rokujeme s organizátormi, s nemocnicami, so všeobecnými lekármi, aby sme dokázali od 1. 7. pokryť čo najväčšie spádové územia alebo čo najviac pevných bodov ambulantnej siete pohotovostnej starostlivosti.
A taktiež k zákonu 578 ja si myslím stále, že to je účinný nástroj na dopĺňanie lekárov, všeobecných lekárov, pediatrov alebo iných špecializácií. A odmietam aj to, že o tento zákon nebol alebo o tento program nebol záujem. Aj po tých zmenách v roku 2017 sa nám prihlásilo do rezidentského programu 86 ľudí, čiže to si myslím, že to nie je prejav nezáujmu.
A taktiež by som chcela možno pani poslankyňu potešiť, že plánujeme od októbra 2018 do rezidentského programu dať aj sestry, na základe teda ktorého sa budú môcť v rámci určitých špecializácii sestry vyvzdelávať.
Veľmi pekne vám ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.6.2018 10:25 - 10:25 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
30.<br /> Dobr&yacute; deň. V&aacute;žen&yacute; p&aacute;n podpredseda, v&aacute;žen&eacute; d&aacute;my, v&aacute;žen&iacute; p&aacute;ni, vl&aacute;dny n&aacute;vrh z&aacute;kona sa predklad&aacute; na z&aacute;klade potreby transpoz&iacute;cie delegovan&eacute;ho rozhodnutia Komisie E&Uacute;, na z&aacute;klade ktor&eacute;ho zubn&iacute; lek&aacute;ri od 1. j&uacute;la 2018 nesm&uacute; použ&iacute;vať zubn&yacute; amalg&aacute;m na o&scaron;etrovanie mliečnych zubov, zubov det&iacute; mlad&scaron;&iacute;ch ako 15 rokov a tehotn&yacute;ch alebo dojčiacich žien.<br /> Obsahom n&aacute;vrhu z&aacute;kona v nadv&auml;znosti na požiadavky aplikačnej praxe je &scaron;pecifikovanie &uacute;čelu poskytovania finančn&yacute;ch prostriedkov z kapitoly ministerstva zdravotn&iacute;ctva na rezidentsk&eacute; &scaron;t&uacute;dium. Ustanovuj&uacute; sa povinnosti pre rezidenta, zamestn&aacute;vateľa a doplňuj&uacute; sa povinnosti pre vzdel&aacute;vaciu ustanovizeň. Ustanovuj&uacute; sa tiež podmienky pre poskytovateľov v&scaron;eobecnej ambulancie a &scaron;pecializovanej ambulancie, v ktorej sa uskutočňuje praktick&aacute; v&yacute;učba dan&eacute;ho rezidenta.<br /> &Uacute;čelom navrhovanej &uacute;pravy je doplnenie lek&aacute;rov nedostatkov&yacute;ch &scaron;pecializ&aacute;ci&iacute; v dan&yacute;ch regi&oacute;noch, v ktor&yacute;ch je ich nedostatok.<br /> V&aacute;žen&iacute; pr&iacute;tomn&iacute;, dovoľte mi vyjadriť teda prosbu, aby ste dan&yacute; z&aacute;kon podporili.<br /> Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

16.5.2018 15:38 - 15:40 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, ja veľmi pekne ďakujem teda za búrlivú diskusiu aj teda, ako už povedal pán poslanec Blanár, ja som sem prišla so zákonom 362, čo je zákon o lieku, a chceli sme definovať, respektíve teda aproximovať nariadenie Európskej komisie ohľadom klinického skúšania liekov, zavedenie jednotného národného portálu a jednotnej etickej komisie. Sú tu mnohé nové veci, ktoré sú dobré a teda ktoré by mali urobiť to na Slovensku, aby klinické skúšanie bolo jednotné, prehľadné, transparentné a aby čím viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa prihlásilo do klinického skúšania liekov.
Samozrejme, súhlasím aj s pozmeňujúcim návrhom, pretože tento zákon taktiež riešil aj lekárenskú pohotovostnú službu, ktorú sme zadefinovali do 22. hodiny. Súhlasím s tým teda, že bude do 22. hodiny 30. minúty.
Ďalej celá diskusia sa zvrhla ohľadom pozmeňujúceho návrhu poslancov zdravotníckeho výboru, premenovanie alebo teda praktická sestra verzus zdravotnícky asistent. Ja by som za ministerstvo zdravotníctva chcela deklarovať, že my sme za všetko alebo za také zmeny, ktoré prispejú k stabilizácii pracovníkov v zdravotníctve, či už stredného zdravotníckeho personálu, alebo lekárskeho, alebo vysokoškolského personálu. My sme na ministerstve zdravotníctva začali už pred dvoma rokmi riešiť problém vzdelávania zdravotníckeho asistenta, sestier a lekárov. Upravili sme kompetencie ako prví v histórii, ktoré odzrkadľujú úroveň dosiahnutého vzdelania sestier a ich kompetencie. Upravujeme vzdelávanie sestier, zdravotnícky asistent prvýkrát v histórii od septembra 2018 bude môcť študovať diaľkové štúdium, aby mohol byť ošetrovateľom. Taktiež upravujeme vysokoškolské vzdelávanie sestier, ošetrovateliek a pracujeme na motivačných štipendiách, aby sme dostali sestry do systému vzdelávania a taktiež poskytovania zdravotnej starostlivosti. Snažíme sa o zlepšenie, inováciu alebo, respektíve prestavbu našich aj nemocníc, aby pracovné podmienky sestier boli lepšie a takisto aj lekárov.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za búrlivú diskusiu, ja vás asi už nebudem viac zdržovať a zároveň mi dovoľte vyjadriť prosbu voči vám, aby ste podporili daný zákon. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 16.5.2018 14:02 - 14:03 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom vládneho návrhu zákona je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady z roku 2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie. Významnú časť vládneho návrhu zákona tvoria ustanovenia o zriadení a činnosti etickej komisie pre klinické skúšanie liekov, ktorá bude v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv posudzovať klinické aspekty žiadostí o povolenie klinického skúšania liekov predložené prostredníctvom elektronického portálu Európskej únie pre klinické skúšanie liekov.
Navrhuje sa zriadenie národného portálu pre klinické skúšanie, ktoré bude určené na vzájomnú komunikáciu medzi Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a etickú komisiu pre klinické skúšanie liečiv.
Predmetom vládneho návrhu zákona sú aj zmeny poskytovania lekárenskej starostlivosti vo verejných lekárňach a v nemocničných lekárňach. Navrhuje sa posilnenie úlohy odborných zástupcov a jednoznačnejšie sa vymedzujú ich právomoci a taktiež aj povinnosti. Novým spôsobom sa definuje lekárenská pohotovostná služba a spôsob jej určovania, pričom úprava nadväzuje na ambulantnú pohotovostnú službu.
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.5.2018 9:03 - 9:08 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobré ráno. Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, je to také čudné, včera som dostala otázky na predkladanú novelu od pani poslankyne Simony Petrík, ktorá teda položila pár otázok, nie je tu. Ja som ochotná jej to samozrejme zodpovedať, pretože slušnosť mi tak káže.
V rámci predkladanej novely my ošetrujeme vlastne rezidentský program. Ja by som na tomto mieste možno pre tých, ktorí sú tu prítomní, a pre pani poslankyňu chcela povedať, že tento rezidentský program nemá byť ako sociálny program pre určitú skupinu lekárov, ale bol kreovaný za účelom toho, aby sme dosaturovali lekárov na miestach, kde nám títo lekári chýbajú.
Na začiatku rezidentský program bol financovaný z európskych financií, z eurofondov a to bolo v roku 2014. Od roku 2016 je tento program financovaný z kapitoly ministerstva zdravotníctva. My v súčasnosti sme vnímali, že tam teda sú niektoré nezhody a teda lekári sa nám sťažovali na niektoré komplikácie.
Tak predkladanou novelou my reflektujeme na ich požiadavky a snažíme sa vlastne tieto požiadavky vyriešiť. Dovolím si povedať, že predkladáme novelu bez rozporu a dohodli sme sa aj s odborármi, s lekármi, so vzdelávacími ustanovizňami na komplexnom znení danej novely. A čo sa tu stále pertraktuje a to bola asi základná otázka pani poslankyne ohľadne retroaktivity a nejakých finančných alebo finančného odškodnenia, čo musia platiť participanti rezidentského štúdia, tak v predkladanej novele sa retroaktivita úplne zrušuje, resp. má, tie dámy, ktoré v minulosti mohli byť, alebo mohli štúdium rezidentské prerušiť maximálne na dva roky, podľa novej novely môžu, alebo páni aj dámy môžu rezidentské štúdium prerušiť z dôvodu materskej, rodičovskej dovolenky na neobmedzený čas, z dôvodu dlhodobej PN na neobmedzený čas a ešte je tam pridaný aj faktor osobitého zreteľa, kedy sa môže prerušiť rezidentské štúdium, resp. tie podmienky, ktoré sú tam, sa teda de facto nemusia úplne dodržiavať. Čiže dovolím si tvrdiť, že táto novela je dosť sociálna, dosť ústretová aj voči matkám, ženám, ktoré sú na rodičovskej dovolenke. To je teda odpoveď.
Druhá odpoveď na otázku je tá, či plánujeme zaradiť do rezidentského programu aj iné špecializácie, ako je všeobecný lekár a pediater. Už sme zaradili, už sa tak stalo. Od 1. februára sme vypísali rezidentské miesta na všeobecného lekára, pediatra a pedopsychiatra. V predkladanej novele tiež definujeme, že budeme dvakrát ročne vypisovať chýbajúce špecializácie na stránke ministerstva zdravotníctva, aby sa záujemcovia o daný študijný odbor mohli prihlásiť. Bude to, ako sme už spomínali, na úrovni VÚC z toho titulu, že chcem zopakovať, že tento program je koncipovaný na to, aby sme dosaturovali lekárov do chýbajúcich regiónov. Čiže budú sa nám lekári hlásiť do VÚC-ečiek na úrovni VÚC a za presne definovaných podmienok samozrejme môžu do tohoto programu vstúpiť.
Nepovažujem to za diskriminujúce, ale zase chcem upozorniť, tento zákon je daný na to, aby sme dosaturovali lekárov. Ak niekto s týmito podmienkami nesúhlasí, alebo sa mu nepáčia, stále má možnosť prihlásiť sa do špecializačného štúdia klasickou formou, nie formou rezidentského programu. Som sa aj pýtala českých kolegov, ako funguje český rezidentský program, pretože som tu včera mala otázku, či sa nechceme ani my inšpirovať. Samozrejme máme ho prečítaný, máme ho rozdiskutovaný s českými kolegami a nepovažujú ho ani českí kolegovia za nejak super úspešný. Čiže niečo samozrejme môžeme prebrať od nich, niečo sme prebrali, resp. diskutovali, ale nemyslím si, že všetko musíme opakovať po susedských krajinách, alebo niektorých krajinách, ktoré sú v našom okolí.
Dúfam, že som, ďalšia otázka myslím, že bola, že teda či je možnosť zamestnať sa na čiastočný úväzok. Áno, je tam možnosť zamestnať sa na čiastočný úväzok. Čiže ja si dovolím tvrdiť, že predkladaná novela odpovedá, reflektuje a vyhovuje skoro všetkým otázkam alebo námietkam, ktoré doteraz v regióne boli od roku 2014, keď sa prvýkrát spustil rezidentský program a vracanie finančných prostriedkov ministerstvo zdravotníctva od nikoho doteraz nechcelo. Tie prostriedky, ktoré mali rezidentky vrátiť, bolo to z kapitoly ešte eurofondov a to má v gescii ministerstvo školstva. My v súčasnosti samozrejme nechceme, aby tieto dámy, keďže vstúpili do rezidentského programu za starých podmienok v rámci čerpania európskych fondov, nejako na tom tratili. Rokujeme s ministerstvom školstva, rokujeme so vzdelávacími ustanovizňami, aby tieto finančné prostriedky nemuseli platiť.
Ďakujem, to je asi tak všetko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.5.2018 18:48 - 18:49 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vládny návrh zákona sa predkladá na základe plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2018 a potreby transpozície delegovaného rozhodnutia Komisie EÚ, na základe ktorého zubní lekári od 1. júla 2018 nesmú používať zubný amalgám na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien.
V obsahu návrhu zákona v nadväznosti na požiadavky aplikačnej praxe je špecifikovanie účelu poskytovania finančných prostriedkov z kapitoly ministerstva zdravotníctva na rezidentské štúdium. Definujeme podmienky na zaradenie zdravotníckeho pracovníka do takéhoto štúdia, určujeme náležitosti žiadosti o zaradenie a postupu vzdelávacej ustanovizne pri zaraďovaní rezidenta. Ustanovujú sa povinnosti pre rezidenta, zamestnávateľa a doplňujú sa povinnosti pre vzdelávaciu ustanovizeň.
Účelom navrhovanej úpravy je doplnenie lekárov do vybraných špecializačných odborov v regiónoch, v ktorých je týchto lekárov nedostatok.
Vážení prítomní, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že predložený vládny návrh podporíte. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis