Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

6.12.2018 o 14:20 hod.

doc. MUDr. PhD. MHA

Andrea Kalavská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vstup predsedajúceho 6.12.2018 14:21 - 14:21 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Chápem, áno, je to aj na základe zmluvného vzťahu medzi poskytovateľom a poisťovňou daného členského štátu, tou-ktorou poisťovňou. Nie všetky poisťovne majú rovnakú cenu a samozrejme cenníky. Tie cenníky sa líšia od krajiny ku krajine, ale vo všeobecnosti platí, že my platíme, my slovenskí, alebo Všeobecná zdravotná poisťovňa platí ceny, ktoré sú aktuálne alebo aké sú ceny uvedené v členských krajinách. A tak isto ako máme my uvedené, tak nám bude preplácať v iných členských krajinách zdravotná starostlivosť. Áno, môžu tam vzniknúť diskrepancie. Nech sa páči.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 6.12.2018 14:20 - 14:21 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení poslanci, Všeobecná zdravotná poisťovňa, ako aj zvyšné dve zdravotné poisťovne predkladajú pohľadávky na zdravotnú starostlivosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ich spracuje a postúpi partnerskému orgánu danému členskému štátu. Konkrétny spôsob spracovania, vrátane lehôt stanovených pre komunikáciu medzi úradom pre dohľad a zdravotnými poisťovňami upravuje metodické usmernenie. Zjednodušene povedané, vždy poistenec, platí sa v cenách daného štátu. Čiže keď napríklad Slovák je ošetrený v členskom štáte, naša poisťovňa alebo našej poisťovni je vyúčtovaná suma daného členského štátu. Ak cudzinec, napríklad Nemec alebo teda iný poistenec členského štátu je ošetrený na území Slovenskej republiky, bude mu účtovaná suma, ktorá je platná podľa cenníka v Slovenskej republike. Nech sa páči, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2018 14:22 - 14:33 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, prepáčte, prosím vás, že meškám, ja som mala teraz tripartitu a tá debata bola vždy búrlivá a príjemná.
Takže predmetom predloženého návrhu zákona je reakcia na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe. V ustanovenom rozsahu a na presne vymedzený účel sa navrhuje umožnenie prístupu nových osôb, upresňuje sa rozsah prístupu zdravotníckych pracovníkov, upravuje sa spôsob zapisovania a rozsah zapisovaných údajov. Navrhuje sa, aby sa poskytovateľ, ktorý vedie zdravotnú dokumentáciu v národnom zdravotníckom informačnom systéme vytváraním elektronických (ministerka si odkašľala), pardon, zdravotných záznamov v elektronickej zdravotnej knižke, nemal povinnosť viesť a uchovať zdravotnú dokumentáciu v listinnej podobe.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.11.2018 14:30 - 14:30 hod.

Andrea Kalavská
Áno, súhlasím, a preto som to predikovala. Teda chceme zrušiť centrá na biosimiláry. A napríklad teda zrušili sme už na onkologické, biologicky aktívne lieky tiež centrá. Čiže chceme to sprístupniť ľuďom a hlavne chceme na tom ušetriť, za rovnakú kvalitu menej financií zaplatiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 29.11.2018 14:26 - 14:30 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážení páni ministri, vážení páni poslanci, na úvod by som povedala, že podľa zákona 363 môže požiadať o zaradenie do zoznamu indikačných centier výrobca, čiže držiteľ registrácie daného lieku, zdravotná poisťovňa a ministerstvo zdravotníctva môže konať z vlastného podnetu. A to, keď splní zákonné podmienky, a to je, keď sa budú rozširovať nové indikačné centrá, musí daný výrobca znížiť cenu lieku. Tým pádom aby nás to ako štát stálo menej peňazí.
Na úvod treba asi povedať, prečo vznikli tieto indikačné centrá. My to asi všetci dobre vieme. Tým, že vlastne biologická liečba je extrémne drahou liečbou a jej predpisovanie by malo byť kontrolované, čiže vždy pri podávaní žiadosti o kategorizáciu a keď išiel biologicky aktívny nový liek, tak tam museli byť uvedené aj počet indikačných centier, čiže aby sa dokázalo vlastne predikovať, koľko finančných prostriedkov na danú biologickú liečbu vlastne v priebehu roka minieme. Čiže toto je na základe čoho dáva ministerstvo zdravotníctva teda možnosť uzatvoriť, alebo vzniku nových centier.
Druhá teda otázka alebo druhá podotázka bola, že komu sme vyhoveli. Takže v súčasnom povolebnom období bolo otvorené jediné centrum, a to Nemocnica sv. Michala. Bolo otvorené pri príležitosti otvorenia tejto nemocnice ako doplnenia portfólia výkonov tohto poskytovateľa. Je to centrum špeciálne pre liečbu IBD pacientov, čiže vlastne pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Tam konalo ministerstvo z vlastného podnetu.
Treba však povedať, že Slovensko; spomedzi 47 biosimilárnych liekov zaregistrovaných v Európskej únii bolo v septembri 2018 na slovenskom trhu dostupných iba 9, v Poľsku, Maďarsku 14 a v Českej republike 17. Ak by sme náhodou vybrali 14 najpredpisovanejších účinných látok, ku ktorým existuje biosimilát, pretože my by sme asi chceli ako ministerstvo, aby sa na Slovensku predpisovali viac biosimiláty, pretože povieme si, že sú rovnako účinné, avšak oveľa lacnejšie, tak v roku 2017 za ne poisťovňa uhradila 145 mil. eur, z toho za biosimilárne lieky uhradili len 11 miliónov. Čiže to je extrémny nepomer, čo tvorí trhový podiel 7,6 percenta. Ak by do nášho systému vstúpili všetky biosimiláry registrované v EÚ, ušetrili by sme verejné zdroje vo výške od 28 do 40 mil. eur ročne.
Čiže ministerstvo zdravotníctva sa snaží a bude sa snažiť pacientom čím viac sprístupniť túto účinnú liečbu, a preto sa postupne snažíme tieto centrá rušiť. Pretože chceme, zrušili sme napríklad centrá na liečbu, na biologickú liečbu pre onkologických pacientov, aby boli tieto onkologické lieky vlastne dostupnejšie. A takisto chceme, a teda bola som na zdravotníckom výbore, kde sme teda sa snažili aj legislatívnou úpravou podporiť vstup nových biosimilárov, aby teda sa nám preskripcia obrátila na viac biosimilárne lieky ako biologicky aktívne lieky. A uvažujeme nad tým, že na biosimiláry úplne zrušíme centralizáciu alebo vytváranie centier.
Nech sa páči.
Skryt prepis
 

28.11.2018 19:26 - 19:43 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, vážené dámy, vážení páni, ako vždy, keď tu chodím, nechodím tu veľmi dlho, ale keď tu chodím, tak vždy, čokoľvek prinesiem, riešime všetko. A vždy hovorím to, ja záchrann..., zázračný prsteň nemám, kto ho má, nech si sem ide sadnúť. Keď si to isté, vy ste všetci inteligentní ľudia, ktorí sa pohybujete v zdravotníctve, a všetci veľmi dobre viete, čo ste hovorili, že to, čo ste hovorili, to by som možno povedala aj ja, možno inak, možno s inými číslami, možno menej davovo a možno viac vecne, ale ja to plne chápem. Vy veľmi dobre viete, čo sa dá za aký čas urobiť, vy veľmi dobre viete, v akom stave je naše zdravotníctvo, viem to aj ja. Len medzi nami je jeden markantný rozdiel. Vy to len pomenujete a ja to musím aj riešiť.
Vy pomenujete všetky problémy, ktoré ja veľmi dobre poznám, a vy mi ich pomenovávate zakaždým tie isté, ako sem chodím, tie sa nemenia. Možno tí, ktorí tu sedíte viac rokov ako ja, hovoríte to niekoľko rokov. Vy tu viac rokov ako ja sedíte a asi hovoríte to isté niekoľko rokov.
Ja si dovolím povedať, že, a dokážem podať celkom dobrý odpočet, s tým čo hovoríte, ja pracujem, hovorím mnohé veci aj ja a snažíme sa zlepšovať, aby to zdravotníctvo bolo lepšie. Zázraky nedokážem robiť, ak ich odo mňa niekto chce, prosím, adresujte svoje potreby niekomu inému.
Keby sme išli úplne na to koncepčne, na základe nejakých údajov, reálnych vecí, môžme sa baviť napríklad, kvôli čomu som sem prišla, a to je zákon č. 581, prerozdeľovací mechanizmus. Ja som sa k tomu už vyjadrovala minule, keď som bola v prvom čítaní. Len veľmi jednoducho.
My sa snažíme docieliť spolu aj teda s Guptou, ktorú sme, teda u ktorej boli sme, a bol zadaný, nejaká požiadavka na nejaký dobrý prerozdeľovací mechanizmus, resp. na to, aby sme zvyšovali pedičnú silu modelu, aby sme dokázali predikovať, koľko nás čo bude stáť, a aby sme skutočne zohľadnili, aby poisťovňa, ktorá má najviac chorý kmeň, dostala najväčšiu sumu finančných prostriedkov. Ten nadlimit, ktorý sme zaviedli, teda ktorý zaviedol pán minister Drucker, ako ste povedali, bolo prechodné, prechodné obdobie. Nadlimit nezvyšuje pedičnú silu pedičného modelu. Bola dohoda, že nadlimit sa zavádza na jeden rok. Naďalej sa pracovalo na analýzach a vďaka analýzam sme mohli zaviesť ďalší pedičný model a to sú viacročné nákladové skupiny. Dohoda bola, keď sa zaviedli viacročné nákladové skupiny, že sa vypína vlastne nadlimit, pretože nadlimit môže viesť k neefektivite nákupu zdravotnej starostlivosti. Keď doterajšia pedičná sila daného modelu, súčasne 17 %, ak sa prijme ten, ktorý teraz predkladáme, stúpne pedičná sila modelu o 10 %. Rozvinuté krajiny, kde majú dobré hospodárstvo, alebo resp. dobré zdravotníctvo, majú pedičnú silu okolo 35 %. To je len k tomu.
Čo dodať k rozpočtu, k 4 % a tak ďalej a tak ďalej. Je to veľmi veľká téma, skúsim len tak úchytkove. Je to komplexne a myslím, že na tom sa dohodneme všetci, financií v zdravotníctve nebude, nebolo ani nie je dosť. Alebo koľko by sme chceli. Podľa mňa je základná otázka, aby financie, ktoré sú v zdravotníctve, boli efektívne využité, aby sa šetrilo tam, kde sa dá šetriť, a aby sme posilňovali to, kde treba to posilniť. Čiže musíme si uvedomiť, že či sa nám to páči, alebo nie, a teda čo sme aj my deklarovali s pánom ministrom Kažimírom, historicky je, ide do zdravotníctva najviac finančných prostriedkov. Či sa nám to páči, alebo nie, historicky tu je najväčší medziročný nárast na výdavkovú stránku na zdravotnú starostlivosť. Prosím, nebavím sa, či to stačí, či to nestačí.
V absolútnych číslach, keby sa, 220 mil., je to medziročný nárast, keď sa prijímali tých 55 mil., čo sme sa dohodli na zdravotníckom výbore, je to 270 mil., čiže je to 6 %. Priemerne, aby sme vedeli, to býva medziročne okolo 3 %, mali sme v rokoch ’16, ’17 do 1 % medziročný nárast.
Ja som lekár, ja, samozrejme, tiež budem vždy bojovať za to, aby finančných prostriedkov v zdravotníctve bolo veľmi veľa, veľa, veľa, veľa, ale na druhej strane ako minister zdravotníctva, ja musím dbať na to, aby tie finančné prostriedky boli využité maximálne efektívne a boli dané tam, kde treba.
Ja by som ešte, mám tu celú tabuľku, ktorú majú všetci členovia zdravotníckeho výboru, resp. všetci poslanci, pretože je to súčasť rozpočtu, kde je to presne zadefinované. Ja by som teda ešte sa možno vrátila na začiatok, keďže teraz tu bola aj rozprava o 4 %, 3,2 % poistenca štátu. Ako došlo k tomu, že vlastne toto percento sa ide vypúšťať. Na základe teda diskusií s ministerstvom financií a tieto diskusie boli dlhodobé, sa pristúpilo k novému kreovaniu rozpočtu pre zdravotníctvo. Prvýkrát asi v histórii, sme kreovali rozpočet tak, že sme si presne zadefinovali výdavkovú časť, presne sme zadefinovali, koľko finančných prostriedkov sa použije na ústavnú zdravotnú starostlivosť, na ambulancie, na lieky, na ambulant..., na akútnu, na urgentnú starostlivosť a tak ďalej. Čiže každá jedna položka bola vypoložkovaná a ďalej tá položka bola aj ocenená. Podčiarklo sa to, urobila sa, teda vzniklo nám nejaké číslo, 5,4 mld. a mínus, 5,4 mld. mínus EAO, ekonomicky aktívni občania, a teda ten zvyšok doplatí štát. Takáto bola dohoda s ministerstvom financií.
Treba povedať, že áno, máte všetci pravdu, táto suma je, samozrejme, na vrub vďaka tomu, že sa ekonomike darí, že ekonomicky aktívny výber je veľmi vysoký, predikcie hovoria, že bude o 430 mil. viac ako v roku 2018, sa vyberie len na ekonomicky aktívnych občanoch.
Potom bola ďalšia téma k poisťovniam. Pán poslanec hovoril nejaké závery z dozornej rady, ja som včera sedela s Predstavenstvom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, dnes bola dozorná rada, kde, samozrejme, máme člena dozornej rady ako ministerstvo zdravotníctva, a teda aby sme mali všetci jednotné, prosím vás, údaje zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ja som si to ešte dnes overovala, aby som netvrdila to, čo nie je overené, výstup z dnešnej Dozornej rady a takisto aj z Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne je ten, že Všeobecná zdravotná poisťovňa na rok 2019 predpokladá pozitívny hospodársky výsledok, zostatok na účte okolo 69, a zostatok na účte okolo 69 mil. Čiže reálne, ešte raz, dnes mi odporučila Dozorná rada Všeobecnej zdravotnej poisťovne schváliť plán na rok 2019 s predpokladaným pozitívnym hospodárskym výsledkom. To je záver z dnešného rokovania dozornej rady. To sú fakty.
To, čo ste vy tu hovorili všetci, ešte možno by som sa vrátili k rozpočtu, samozrejme, zase veľakrát počúvam, že ministerstvo zdravotníctva alebo zdravotníctvo je nejaká možno niekedy čierna diera, ale proste akože treba tam upratovať. Tak my sa snažíme skutočne upratovať a snažíme sa aj šetriť tam, kde sa dá. Teraz som hviezdou vďaka 50 mil., ktoré som vyhodila von komínom, ktoré, si myslím, že sme nevyhodili von komínom.
Marek, ty si sa ma pýtal, teda že či dokážem nejako ušetriť, už len keď 50 mínus 4, čo sme ušetrili pri tejto revízii, už to 45 alebo 46. Takúto revíziu, ktorá sa nedotkne, nedotkne pacienta, robíme trikrát ročne, čiže to máš okolo 12 až 15, až 20 mil. podľa toho, ako..., čiže už teda nie je to katastrofických 50 mil.
Boli ste na zdravotníckom výbore, čiže všetci veľmi dobre viete, že sme prijali pozmeňovák ohľadom biosimilárov. Chceme, aby vstupovali biosimiláry, tam máme predikciu, že by sme mohli priemerne ročne ušetriť okolo 25 mil., plus takisto referencujeme dietetiká, zdravotnícke pomôcky a snažíme sa aj tým, že keď zavádzame alebo zavedieme, alebo zaviedli sme E-Health, príde alebo už prichádza k výraznej úspore na duplicitnej preskripcii liekov.
Čiže viete, na jednej strane máte plnú pravdu, treba kritizovať, treba poukazovať na to, čo je zlé, ale toto, to nie je zlé len teraz, to je zlé dlhodobo. Ale treba poukazovať aj na to, čo sa dobré robí, pretože my sa skutočne snažíme uplatňovať v tom systéme. A keď budeme pýtať financie, tak ja by som veľmi bola rada, aby sme dokázali tie financie, ktoré sú pre rozvoj zdravotníctva pridelené, a dedikovať ich alebo určiť ich na miesto určenia, aby zostali tam, kde majú zostať, a aby sa totálne efektívne využili.
Veľa sa tu rozpráva o zbytočných úmrtiach. Zbytočné úmrtia sú hlavne preto... Prečo? Máme málo lôžok, máme veľmi veľa lôžok? Máme veľmi veľa akútnych lôžok, chýbajú nám chronické lôžka. Máme málo nemocníc? Máme veľmi veľa nemocníc. Potrebujeme malú nemocnicu? Ja neviem, možno ju potrebujeme, možno nie.
Kto prišiel niekedy, prosím vás, hovorím, asi tu sedíte viac ako ja, s nejakou analýzou, koľko čoho potrebujeme. Povedzte mi, ak niekedy ste takú analýzu čítali. Ja nie. My sme takú analýzu predstavili pred, v lete. Včera bol veľký workshop, kde ste ma zaviazali, aj zdravotnícky výbor, aby sme pokračovali v stratifikácii, pretože, prosím vás, ja nehovorím, že nechcem peniaze do zdravotníctva. Keď mi niekto dá 15 mld., ja budem šťastná. Ale treba pozrieť na to, kam tie peniaze idú a ako idú, a ako ste mi povedali, treba v systéme upratať. Čiže to ide ruka v ruke. My sme prišli so stratifikáciou, treba sa pozrieť na našu efektivitu. Treba sa pozrieť, ako teda, samozrejme, hospodária nemocnice. Aké máme lôžka, či musíme platiť akútne lôžka v takom počte, či nám nechýbajú chronické lôžka. Áno, chýbajú nám chronické lôžka. Treba sa pozrieť, výborne ste poznamenali, na cenotvorbu, veď my tu nemáme cenotvorbu. Presne, ja neviem, keď viem, koľko stojí chlieb, tak asi viem, koľko miniem za rok na chlieb. Keďže my toto nemáme, ale zase my sme začali DRG, čo je teda nejaká platba za diagnózu, ktorá je predikovateľná, samozrejme, v plnom stupni nie spustená ešte, ale teda predpokladáme, že do jedného roka by sme mohli spustiť aj platbu za DRG.
Ale ja si myslím, asi kam smeroval aj pán predseda, je, že my nemáme katalóg zdravotných výkonov, ktorý by bol ocenený. Viete všetci dobre, alebo keď neviete, tak v súčasnosti sa vyplňujú registračné listy. Registračné listy znamenajú to, aby sme ten-ktorý výkon zdravotnej starostlivosti v ambulantnej dokázali ohodnotiť. Čiže to nie je len práca úradníkov a ministra na ministerstve zdravotníctva, to je aj práca odborných skupín, ktorých, samozrejme, prosíme o spoluprácu. Čiže ak bude mať vyplnené registračné listy, my sme v roku 2019 chceli pristúpiť k cenovej regulácii. Ja si myslím, to je tiež jeden ďalší krok, kedy my dokážeme viac upratovať v danom systéme. Čiže my budeme poznať aj lepšiu potrebu rezortu a tým pádom vieme aj lepšie predikovať.
Keď sa bavíme o zdravotných sestrách a o platoch nelekárskych zamestnancov, to už som tu minule rozprávala. Zase mi povedzte, kedy prišlo k takému veľkému celoplošnému navýšeniu platov nelekárskych zdravotníckych zamestnancov. Ako pani poslankyňa povedala, je to okolo 20 druhov profesií, plus tie profesie majú, sú profesie, alebo teda špecializácie certifikovanej činnosti. Ja som vám rozprávala na zdravotníckom výbore, tu je platový automat? Treba o ňom rozprávať, to je cca 5 %, plus 10 % je to navýšenie miezd.
Ďalej som vám sľúbila, že s ministrom financií ďalej rokujeme o ďalšom navýšení miezd, a pani predsedníčka komory, alebo prezidentka, povedala, že ideálne je 30 % navýšiť mzdy zdravotným sestrám, aby zostávali na Slovensku. Myslím, že keď si spočítame 5 plus 10 tento rok, na budúci rok 5 plus 10, tak by sme mohli prísť k tomu číslu 30 %. Takže ja sa budem, samozrejme, ďalej snažiť vyjednávať, aby sme tieto financie pre rezort dostali.
A ďalej, sme sa tu bavili zase, ale to s cestovnými dokladmi, isto teda mali, kopu otázok bolo, ja mám na ne aj odpovede, čo robí štát, preto tu nemáme lekárov. No tak lekári postupne odchádzajú niekoľko rokov, ja neviem, čo robí štát. My sme teraz urobili, vy ste rozprávali o nejakých náborových štipendiách, alebo teda štipendiách. Prvýkrát teraz sme prijali o 230 študentov medicíny viac, pretože sme zistili, to sa nám, teda minule som to, myslím, že tu rozprávala, že lekárov nám zostáva okolo 88 % v systéme, čiže tam sme len zvýšili počet medikov. Sestier nám zostáva v systéme okolo 44 %, čiže tam sme sa dohodli, že ideme zvyšovať alebo ideme zavádzať tzv. stabilizačné štipendiá. To znamená, keď sestra skončí štúdium na Slovensku a bude poberať počas štúdia 1. až 3. ročníka bakalárskeho stupňa nejaké stabilizačné štipendium, tak sa nám zaviaže, 2 až 6 rokov odrobí na Slovensku, v slovenskom zdravotníctve.
Máme tu rezidentský program, kde vlastne, ktorým sa snažíme dopĺňať, dopĺňať chýbajúce špecializácie. Teraz máme v MPK vyhlášku o sústavnom vzdelávaní lekárov. Ideme, pracujeme na súbore atestácií špecializácií, teda aby boli nejaké bližšie, alebo teda tie pravidlá nejaké reálnejšie k aktuálnemu stavu.
Čiže my tu máme, dá sa povedať, rozrobených veľmi veľa projektov, ktoré, samozrejme, končia každý v nejakom inom čase, v nejakom inom časovom horizonte, ale za cieľ majú riešiť to, čo ste vy hovorili. Ale ja si myslím, že ani vy, čo tu sedíte, neočakávate, že to vyriešim v priebehu jedného dňa. Len vás chcem ubezpečiť, že riešime to, snažíme sa.
Napríklad včera bola na ministerstve zdravotníctva schôdza všetkých riaditeľov nemocníc, kde riešime škôlky, materské školy pre sestry, pre lekárky, keďže, ako ste správne, pán poslanec, povedali, prefeminizováva sa nám či už lekársky odbor a sestry, to je jasná vec. Čiže chceme im takéto, takéto výhody popri zamestnaní ponúknuť a snažíme sa, samozrejme, motivovať, aby lekári, sestry, zdravotnícki pracovníci zostávali v našich zdravotníckych zariadeniach, ale, samozrejme, to sme už odbehli, úplne odbočili od témy zákona č. 581.
Čiže ja som sa vám len snažila možno tak v kocke odpovedať na to, čo ste mi tu hovorili, ale súhlasím, súhlasím, investičný dlh našich nemocníc je obrovský. Je obrovský, naše nemocnice niektoré vyzerajú katastrofálne. Preto, ja neviem, od roku 2016 ministerstvo zdravotníctva disponuje kapitálovými výdavkami, ktoré používa na obnovu zdravotníckych zariadení a nákup zdravotníckej techniky. Ja som za to, aby slovenské nemocnice mali špičkovú techniku. Ste spomínali špičkové stroje v Čechách.
Prečo ste nespomenuli, že Slovensko bude mať v priebehu dvoch rokov vymenené všetky lineárne urýchľovače a v najvyššej špičkovej kvalite, ktoré sú vo svete. Prečo ste nespomenuli, že detské kardiocentrum má najlepší angiograf, ktorý majú 2-3 centrá v Európe a v Amerike. A špičkové pracoviská, ako sú srdcovocievne ústavy, onkologické ústavy, majú najšpičkovejšie CT prístroje, ktoré im kupujeme z kapitálových výdavkov.
Čiže napríklad na rok 2019 budeme disponovať, máme prísľub teda v rámci rozpočtu 100 mil. na kapitálové výdavky a my ich chceme použiť na obnovu našich nemocníc. Máme tu, treba investovať, samozrejme, do prevencie. Máme tu skríningové programy. Chceme urobiť revíziu napríklad mamografických pracovísk, NCMP pracovísk, takže napríklad ďalšia pozitívna informácia, každý hovorí o zbytočných úmrtiach, minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva informovalo o tom, že vďaka zavedeniu mobilnej aplikácie, kde sme sa snažili len zjednodušiť manažment pacienta s infarktom myokardu, keď sme tu mnohí lekári, toto, na toto najčastejšie ľudia, teda najrýchlejšie umierajú a mozgovou príhodou. My máme čísla v rámci manažmentu náhlej mozgovej príhody porovnateľné s Európou. A pani profesorka Gdovinová dostala pochvalu, že tak malá krajina, tak veľmi rýchlo naskočila na európske čísla a liečiteľnosť náhlej cievnej mozgovej príhody v priebehu roka je na úrovni európskych čísel.
Áno, zlepšujeme sa, ale ja nemám, prepáčte, Arabelin prsteň.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2018 17:59 - 18:00 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dobrý večer. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, cieľom návrhu zákona je aktualizovať kompetencie a činnosti Centra pre klasifikačný systém, stanoviť pravidlá pre osvedčovanie zhody pre klasifikačný systém a zosúladiť tento zákon so znením GDPR, zachovať taktiež prerozdeľovací mechanizmus a naďalej ho zdokonaľovať tak, aby v čo najvyššej miere bránil selekcii rizika zdravotnými poisťovňami, aby zdravotné profily poistencov v jednotlivej zdravotnej poisťovni nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom, a pridáva sa, samozrejme, aj nový parameter a to je viacročné nákladové skupiny a oddeľuje sa skupina poistencov 0 až 1 rok zo skupiny 0 až 5 rokov.
Ďalej cieľom návrhu je zabezpečiť, aby vymáhanie pohľadávok na poistnom sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní, a úlohu druhostupňového odvolacieho orgánu by prevzal alebo preberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ďalej predmetným návrhom sa riešia ďalšie problémy z aplikačnej praxe verejného zdravotného poistenia, ako napr. obete obchodovania s ľuďmi a ich verejné zdravotné poistenie, spresnenie náležitostí prihlášky poistenca, úprava ustanovení o ročnom zúčtovaní poistného, proces predpisovania pohľadávok, odpisovania pohľadávok a podobne.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2018 15:03 - 15:06 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážená pani poslankyňa, veľmi pekne ďakujem za otázku. Plánované zvýšenie miezd od 1. 1. 2019 je spôsobené viacerými faktormi, jednak sa jedná o dopady spojené s navýšením minimálnej mzdy, priemernej mzdy, ako aj navýšenie koeficienta v zákone 578. Zamestnanci, ktorých odmeňovanie sa riadi Zákonníkom práce, zvýšením minimálnej mzdy sa zvyšujú aj minimálne mzdové nároky zamestnancov. To jest sú to zamestnanci, zdravotnícki aj nezdravotnícki, na ktorých sa nevzťahuje úprava minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníckych pracovníkov upravená presne tým zákonom 578/2004. To platí pre všetkých zamestnancov.
Ak ide o zamestnávateľov, ktorých odmeňovanie sa riadi Zákonníkom práce, pričom patria medzi zamestnávateľov, na ktorých sa súčasne vzťahuje úprava minimálnej výšky základnej zložky mzdy upravená zákonom 578/2004 Z. z. pre vybranú skupinu zdravotníckych pracovníkov, bude sa na týchto zdravotníckych pracovníkov vzťahovať zvýšenie koeficientov v zákone 578. Zákon 578/2004 Z. z., pokiaľ ide o osobité ustanovenie o odmeňovaní niektorých zdravotníckych pracovníkov, sa vzťahuje na týchto: a to sú lekári pracujúci v zdravotníckych zariadeniach ústavnej zdravotníckej starostlivosti, to jest nie na lekárov pracujúcich v ambulantnom zdravotníckom zariadení. A pokiaľ ide o sestry, zdravotníckych laborantov, farmaceutických laborantov, asistentov, ak pracujú v zdravotníckom zariadení u poskytovateľa, ktorí prevádzkuje zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Jednoducho povedané, pre ambulantných pracovníkov sa vzťahuje len Zákonník práce. Navýšenie rozpočtu však predikovalo a aj rátalo aj s ambulantnými pracovníkmi, pričom ich navýšenie sa kalkulovalo na úrovni navýšenia tarify bez príplatkov, nakoľko ambulantní pracovníci nemávajú nočné, víkendové ani iné príplatky. Nakoľko neexistuje zákon, ktorý by zaviazal vlastníkov ambulancií, aby tieto prostriedky vyplatili zamestnancom, tak pripraví ministerstvo zdravotníctva memorandum so všetkými poisťovňami a poskytovateľmi, že tie zdroje dostanú jedine, ak sa zaviažu, že budú tieto zdroje použité pre účely navýšenia mzdových prostriedkov, ktoré im boli určené. Navýšenie taríf podľa zákona 578/2004 platí len pre zdravotnícke zariadenia, netýka sa nezdravotníckych zariadení, zariadení sociálnych služieb.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2018 14:45 - 14:47 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani poslankyňa, dovoľte mi teda, aby som vyhovela prosbe mojej kolegyni pani ministerke školstva, a teda pokúsim sa zodpovedať na vašu otázku, resp. prečítam, čo mám tu napísané.
Vo vzťahu k vami citovanému uzneseniu Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport č. 187 uvádzam, že dňa 15. októbra 2018 bola zo strany ministerstva školstva výboru predložená požadovaná písomná informácia. Touto cestou si dovoľujem opätovne prezentovať kroky, ktoré ministerstvo školstva vykonalo za účelom transformácie ústavov Slovenskej akadémie vied na verejné výskumné inštitúcie.
Po prvé, prerokoval s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky upozornenie ohľadom zastavenia konania vo veci registrácie verejnej výskumnej inštitúcie s cieľom objasniť si procedurálne kroky ohľadom zastavenia konania. Z prerokovania vyplynulo nasledovné: Registráciu nebolo možné uskutočniť z dôvodu nedodania podkladov v zákonom stanovenom termíne zo strany predkladateľa, a to bola SAV. Predseda SAV konštatoval vo svojom liste zo dňa 31. 5. 2018, že SAV nedoručila potrebné dokumenty v zákonom stanovenom termíne.
Po druhé, zákon nepripúšťa splnenie povinností vo väčšej či menšej miere, povinnosť môže byť splnená alebo nesplnená. Za žiadnu organizáciu SAV nesplnil predkladateľ – predsedníctvo SAV – v plnom rozsahu všetky zákonom stanovené povinnosti napriek výzve zo strany ministerstva školstva.
Po tretie, procesné lehoty zo zákona č. 243/2017 Z. z. nie sú aplikovateľné, nakoľko termíny boli stanovené § 21 a zákon č. 133/2002 ako lex specialis. Preto Generálna prokuratúra navrhla zastaviť konanie podľa § 41 ods. 12 štvrtá veta zákona č. 243/2017 Z. z.
Po štvrté, na proces registrácie sa nevzťahuje správny poriadok, a preto lehoty obvykle 30 dní s možnosťou predĺženia na 60 dní nie sú aplikovateľné. V rámci analógie sa dá uvažovať o lehote po 1. 7. 2018, 30, resp. 60 dní do konca augusta 2018. Ďalšie plynutie času by mohlo byť považované za prieťahy, preto Generálna prokuratúra navrhla konanie ukončiť. Upozornenie bolo Ministerstvu školstva Slovenskej republiky doručené dňa 7. 9. 2018.
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky vyhotovilo list o zastavení konania 10. 9. s ohľadom na povinnosť toto prerokovať s Generálnou prokuratúrou. Ministerstvo školstva doručilo list SAV-ke po prerokovaní s Generálnou prokuratúrou. Ministerstvo školstva zamestnalo pracovníka zodpovedného za agendu SAV, ministerstvo školstva zorganizovalo pracovné stretnutie prostredníctvom SAV, prostredníctvom štatutárnych organizácií SAV v členení podľa jednotlivých oddelení a vied a s predstaviteľmi odborových zväzov.
Po ďalšie, ministerstvo školstva zriadilo pracovnú skupinu pre prípravu vecného zámeru zákona o SAV, ktorý bude predložený na najbližšie rokovanie Rady vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie. Ministerstvo školstva oslovilo SAV, aby nominovala svojich zástupcov do pracovnej skupiny.
Po piate, výskumná agentúra vydala usmernenie o zmene vízie Operačného programu Výskumu a inovácií za účelom zabezpečiť, aby organizácie SAV mohli čerpať prostriedky bez ohľadu na právnu formu.
Po šieste, ministerstvo školstva upravilo splátkový kalendár pre existujúce korekcie z Operačného programu Výskumu a inovácií s cieľom umožniť organizáciám SAV plynulé financovanie.
Po siedme, ministerstvo školstva začne rokovanie so SAV ohľadom korekcie vo výške 730-tisíc eur na výdavky, z toho 25-percentná korekcia na výdavky z verejného obstarávania, a to jest nábytok SAV Bratislava pre areál Dúbravská cesta, udelená na základe zistenia č. 1 vyplývajúceho z vládneho auditu č. A855, č. K4532, nedostatok č. 4A101, s cieľom dohodnúť splátkový kalendár.
Po ďalšie, po ôsme, ministerstvo školstva bude sledovať vývoj postavenia SAV ako dlžníka vo veci vratky do štátneho rozpočtu verejných prostriedkov vo výške 1,7 mil. eur zo zistenia vládneho auditu vykonaného 8. 10. 2018.
Ministerstvo školstva bude iniciovať diskusiu na Rade vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie o spôsobe financovania SAV zo štátneho rozpočtu po prechode operácií SAV na verejné výskumné inštitúcie, čiže zmluva so štátom.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 18.10.2018 14:27 - 14:27 hod.

Andrea Kalavská
Ďakujem veľmi pekne a možno iba chcem doplniť, že ja ako lekár som veľakrát mala možnosť v rozvojových krajinách vidieť, ako vyzerá spoločnosť, kde nie je povinné očkovanie, respektíve žiadne očkovanie. Čiže ak z pätnástich detí matke zomrie jedenásť, tak choďte si to s ňou vyskúšať alebo porozprávať sa s ňou.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis