Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

31.1.2019 o 14:46 hod.

doc. MUDr. PhD. MHA

Andrea Kalavská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 13.5.2019 15:35 - 15:43 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Prepáčte. Ďakujem veľmi. Rada by som to nejako možno teda uzatvorila a budem veľmi rýchla, aj keď teda najväčší kritik teda odišiel medzičasom.
Ja by som len chcela povedať na to, čo tu všetko odznelo, možno základom tohoto zákona, ktorý som dnes priniesla parlamentu, je záchranná zdravotná služba. Povedalo sa tu už veľmi veľa toho, ale... (pozn. red.: chýbajúca časť záznamu) ... mení názor, pretože ja som si asi dovolila pridať jej facebook, kde 3. 2. píše: „Konečne, keď neprší, aspoň kvapká a veľmi vítam iniciatívu ministerstva zdravotníctva, keď dnes bol schválený na vláde zákon, ktorý rieši doplnkovú zdravotnú službu, teda záchrannú zdravotnú službu, ktorá sa volá „S“ alebo sekundárneho prevozu.“ A neprešli ani dva mesiace a pani poslankyňa Cigániková teda hovorí, že toto je úplne zbytočné a my teda slovenských občanov oberáme o 130 mil. eur v priebehu 10 rokov, ako sme mali počuť, takže to bude oveľa menej, pretože 13 mil. eur je na rok a bude to len na 6 rokov. Čiže len taká otázka do pléna, že ako často máme očakávať zmenu názoru poslankyne, aby som sa teda možno aj ja vedela zariadiť a reagovať na to, čo si myslí a čo si nemyslí.
Druhá vec je tá, že, iba tak všeobecne, každý tu rozpráva o fantastickom biznise so záchrankami, ako je výborné mať bod a poskytovať RZP, RLP alebo MIJ-ku.
Len, prosím vás, na ilustráciu, kam teda do koša dávame tých 130 mil. euro alebo 13 mil. mesačne. Pani poslankyňa povedala, že mesačný paušál je 22 500. Prosím vás, to nie je v návrhu tohto zákona, to je iný vykonávací predpis, ktorý bude v rámci MPK. Takže nech sa páči, môžeme sa o tom potom rozprávať. Ale aby sme neboli o dojmoch, pojmoch, ktoré vy, samozrejme, môžete povedať, ale ako minister by som chcela mať podložené a mám podložené všetko, čo hovorím, údajmi. Tak 21 500, navrhovaný paušál, ktorý ešte nie je schválený, aby ste boli v obraze, len pre, len na mzdové náklady, ktoré ste povinný platiť zo zákona, miniete 15 500. Na auto, vybavené auto, miniete priemerne mesačne 3 400-3 800 eur. To sme na 19 000. Paušál je 7 500. Nemáte parkovisko, nemáte technických pracovníkov, nemáte naftu. Tak mi povedzte, aký to je fantastický lukratívny biznis. Iba otázka.
Druhá vec je tá, čo chceme dosiahnuť týmto sekundárnym prevozom alebo týmto RZPS. Chceme dosiahnuť to, že sekundárny prevoz trvá cca 2 hodiny, primárny prevoz trvá cca hodinu. Ak všetko, aj pani poslankyňa opakovane chválila Inštitút zdravotnej politiky, že pracuje správne, tak 48 vozidiel RZPS je na základe Inštitútu zdravotnej politiky, že nám tieto vozidlá chýbajú, a keď ich doplníme, tak sa skráti dojazdový čas primárneho zásahu o 60 sekúnd. Ja by som myslela, že týchto 13 mil. ročne nebude vyhodených zbytočne, pretože tí, ktorí sme lekári a minimálne rozumieme zdravotníckej problematike, 60 minút, 60 sekúnd môže zachrániť ľudský život.
Druhá vec je tá, či ste vlastne všetci tu v obraze, že zmena počtu záchraniek nebola tu v roku, od roku 2004. Napríklad Česká republika, ktorú mi tu často dávate za príklad, mení priebežne, navyšuje počty bodov RZP alebo LRP. My pristupujeme k navýšeniu počtov bodov po 15 rokoch a všetko je založené na dátach.
Ten nákup všelijaký čudný vozidiel, ktoré teda chce Bratislavská záchranná služba nakupovať, je z toho titulu, ako ste to všetky povedali, že chcete, aby štát mal čím viac bodov. Takže aby štát sa mohol prihlásiť do licenčného konania a mohol byť rovnocenným partnerom a konkurentom iných spoločností, súkromných spoločností, musí sa hlásiť do licenčného konania s vozidlami, ktoré sú konkurencieschopné. Len pre vašu informáciu Bratislavská záchranná služba aj Košická záchranná služba majú vozidlá staré 10 rokov, ktoré majú niektoré najazdené 400 až 500-tisíc kilometrov. Neviem, či by ste sa vy ako pacienti týmito vozidlami chceli voziť. Ja teda určite nie. Toto bolo asi tak veľmi zhruba k záchrannej zdravotnej službe.
A ešte teda k otázke možno, každý tu rozprával o tom, ako zbytočne chodí, a treba to, to systémovo riešiť a tak ďalej. Takže v rámci čísel. Celkovo je 561 508 výjazdov. Z toho vyše 100-tisíc operačné stredisko nevyšle. To znamená, nie ku každému volaniu je vyslaná záchranná zdravotná služba. O tom, že každý, ku komu je vyslaná záchranná zdravotná služba bez lekára, je privezený do nemocnici, nie je pravdivý. 13 - 25 % prípadov zostáva na adrese. Tí, čo sa rozumejú zdravotníckej politike alebo problematike a čítajú, my sme zvýšili dosť výrazne kompetencie zdravotníckym záchranárom, môžu podávať určité lieky, ktoré nemohli, čiže v súčasnosti si môžu zasanovať mnohých pacientov na domácej adrese. Vďaka tomu, aby teda nie všetci pacienti skončili v nemocnici.
Tie čísla, že 95 % zásahov je neoprávnených. Prosím vás, povedzte mi zdroj. Ja som opätovne konzultovala Českú republiku a Slovenskú, takáto štatistika neexistuje.
Možno ste vychádzali z určitej inej štatistiky. V rámci N-kových prevozov, to sú menej naliehavé, čiže áno, tieto môžu byť zneužité a asi aj bývajú zneužité, ale to každý nech si vo vlastnom svedomí rieši. Je ich 52 %. Zo všetkých N-kových, to je naliehavé, ktoré boli vyhodnotené ako naliehavé, čiže tieto na 99,9 % neboli zneužité, tých je 37 % a 3 % sú kritické, kedy sa resuscituje na mieste. Čiže veľmi rada by som počula, že teda odkiaľ máte 90 %, že je zbytočných výjazdov, a budem teda vďačná, že mi to, že mi to ponúknete.
A takisto ak teda záchranár alebo operačné stredisko vyhodnotí, že to bol neindikovaný výjazd, v súčasnosti máme legislatívnu úpravu, ktorá rieši, alebo teda ktorá takýto neindikovaný výjazd dokáže regresom postihnúť. Čiže máme to tu. Ale nehovorím, že je to ideálne. Ale nájsť vhodnú formu riešenia je extrémne ťažké.
Čiže by som bola veľmi rada, ak by ste teda v rámci poslaneckého návrhu dali nejaké riešenie, ako toto môžeme riešiť. Ale tiež si uvedomiť, aj tí ľudia, ktorí sedia na opačnom stredisku a rozhodujú sa, či majú poslať záchranku, alebo nie, to je extrémne ťažké. A povedala som vám, že ročne asi k 100-tisíc prípadom nepustia tú záchranku, keďže mnohí pacienti sú už tak preškolení, že veľmi presne vedia, čo majú hovoriť, ako majú hovoriť, aby teda tá záchranka k nim bola poslaná.
Potom by som sa možno, neviem, či sa ešte oplatí vyjadrovať k praktickej sestre. Mne sa zdá, že každé sedenie sa tu vyjadrujem k praktickej sestre, len by som, prosím vás, povedala citáciu. Keďže každý hovoríte, že nekomunikujeme s nikým a nosím si nejaké pozmeňovacie návrhy, ktoré mi vyhovujú. Nie, tie pozmeňovacie návrhy sú všetky na základe komunikácie s odbornou verejnosťou. A dovolím si tvrdiť, keď zodpovednosť za poskytovanie ambulantnej pediatrickej starostlivosti nemá sestra, má doktor, tak to komunikujeme s doktorom, a keď mi šéf alebo hlavný odborník pre ambulantnú pediatriu, šéf spoločnosti primárnych pediatrov a všetci, všetci do jedného krajskí odborníci pre primárnu pediatriu napíšu:
„Vážená pani ministerka, v mene našich malých pacientov a v mene pediatrov a nás všetkých vás veľmi pekne - a spoločnosti - prosím o legislatívnu zmenu, že v ambulancii pediatra môže byť lekár, sestra alebo praktická sestra.“
Tak na základe tejto prosby a, samozrejme, určitých analýz sme k tejto legislatívnej zmene pristúpili. Čo sa týka skríningov, a či je niečo dobré, alebo zlé, a či na to reagujú v dostatočnom množstve ľudia, ja si myslím si, že najväčšie pre nás je to, ako povedal pán poslanec Suchánek, že my musíme konať, pretože štatistiky hovoria katastrofálne a Slovensko bolo jedna z mála krajín, ktoré nemalo skríningy zavedené, tak veľmi pekne ďakujem aj za túto vašu podporu.
Ja som len tak veľmi stručne chcela vám teda predostrieť pohľad na legislatívnu zmenu, ktorú si dovolím vám navrhnúť, a poprosivať, poprosiť vás o podporu a vymedzujem sa, prosím, na tie tvrdenia, že tu ide o nejaký výborný biznis pre niekoho v rámci toho, že bude 130 mil. minutých zbytočne. To je hlboká demagógia a neinformovanosť.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.5.2019 10:39 - 10:40 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Dobrý deň, prepáčte, prosím, za moje meškanie. Cieľom návrhu zákona je zriadenie nového typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude určená na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. Navrhuje sa zriadenie nového typu záchranného zdravotníckeho zariadenia, a to ambulancie dopravnej zdravotnej služby, ktorá bude napojená na, ktorá bude napojená na stredisko, tým pádom tieto vozidlá už teda nám nebudú cirkulovať po krajine, ale teda budú, samozrejme, posielané na miesta, ktoré dokážeme skontrolovať. Navrhuje sa, aby sa výberové konanie a povolenia na prevádzkovanie ambulancií na záchrannej zdravotnej služby vykonával Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ďakujem veľmi pekne (rečníčka si odkašľala), prepáčte, len som bežala.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.4.2019 15:03 - 15:03 hod.

Andrea Kalavská
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 4.4.2019 14:58 - 15:03 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ďakujem za otázku. Len ako bolo správne uvedené, my sme zrealizovali veľký imunologický prieskum na vzorke 4 218 osôb vo vekovej kategórie 1 až 69 rokov, a teda boli doňho zainteresované 322 praktických lekárov.
Čo bolo možno trošku smutné, tieto imunologické prehľady kedysi bývali veľmi časté, v ročných intervaloch, najneskôr v 5-ročných intervaloch, ale od roku 2002 nemali sme žiaden imunologický prehľad. Z titulu toho, že ako máte možnosť vidieť, sú tu epidémie osýpok ako v Európe, veľká epidémia osýpok je v Čechách, v Taliansku, vo Francúzsku, v Španielsku, Portugalsku, Grécku, čiže kde sú dovolenkové destinácie. Slovensko má veľkú alebo malo teda epidémiu osýpok na východe, v Bratislave sme mali epidémiu žltačky typu A asi pred rokom a pol. Ja si myslím, že nás ako ministerstvo zdravotníctva toto nemôže nechať laxným, preto sme pristúpili k tomu, aby sme pozreli na to, aký je stav imunity slovenskej populácie.
My sme skúmali hodnotu protilátok proti šiestim ochoreniam, a to je osýpky, mumps, rubeola, žltačka typu A, B a C. Všetky tieto ochorenia sú preventabilne očkovaním okrem žltačky typu C. Výsledok, veľmi jednoducho výsledok imunologických prehľadov je ten, že naše očkovacie kalendáre sú veľmi dobre nadstavené a že gro slovenskej populácie má dostatok protilátok proti vybraným a sledovaným ochoreniam.
Čo však nám teda vyšlo, že deti od vekovej kategórie 2 až 5 rokov majú nízky alebo nízke protilátky proti žltačke typu A. Tiež treba povedať, že táto, toto očkovanie nie je povinné. Ale u obyvateľov, ktorí žijú v miestach s nízkym hygienickým štandardom, keďže toto ochorenie je prenášané fekálno-orálne, čiže špinavými rukami, my sme zvážili doporučiť očkovanie u tejto populácie detí. Lebo teda aj v poslednom období máme možnosť zistiť, že, alebo sledovať, že žltačky typu A prebiehajú veľmi, veľmi zle. Kedysi to bolo skôr tak, že bolo to nejaké zažltnutie, pár týždňov na infekčnom, ale teraz už sme mali aj úmrtia po žltačke typu A.
Ďalším takým možno výrazným zistením v rámci imunologických prehľadov bolo, že veková populácia 25- až 49-ročných má nižšiu hladinu protilátok proti osýpkam, ako teda je žiaduce na 95 %, tak tam sa tiež zvažuje, či túto populáciu preočkujeme jednou dávkou proti osýpkam. Ale zase tu tiež treba upozorniť, že táto populácia bola očkovaná možno menej imunogénnou vakcínou, ktorá v súčasnosti, alebo v tej dobe bola dostupná.
Aby som odvrátila všetky možné antivakcinačné kampane a tak, všetky vakcíny, ktoré používame na Slovensku a ktoré sú v rámci povinného očkovania, sú vakcíny, ktoré sú dostupné a respektíve rovnakými vakcínami sa očkujú všetky vyspelé krajiny v Európe a v Amerike, čiže bezpečnosť vakcín je teda zaručená. A my si stále myslíme, že tak máme nadstavený očkovací kalendár, je veľmi dobre nadstavený, tam, že tam je povinnosť, za to si ja stále stojím, ako ste už mali možnosť aj počuť, že ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby deti do predškolských zariadení boli prijímané, len ak majú kompletný očkovací kalendár. Pretože v súčasnosti v súčasnej miere migrácie epidemiologickej analýzy my ako regulátor musíme pristúpiť k tomu, aby sme dokázali chrániť obyvateľstvo ľuďmi a tými metódami, ktoré máme, a očkovanie je jednou z najúčinnejších preventívnych alebo jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení, ako kedy svet malo.
Možno by som toto skončila len jedným takým výrokom, ktorý mám veľmi rada aj z hľadiska toho, že som infektológ: "Jediná nebezpečná vakcína je tá, ktorá sa nepoužila."
A teda ešte, toto boli, dá sa povedať, také výsledky, zhrňujúce, epidemiologického prehľadu, my budeme tieto epidemiologické prehľady, alebo teda sú odporúčania, a je to aj v Národnom pláne kontrol infekčných ochorení, robiť v 5-ročných intervaloch a chceli by sme teda, aby nám zaočkovanosť slovenskej populácie neklesla pod 95 %, kedy aká zaočkovanosť na tieto percentá poklesne, tak nám klesá kolektívna imunita a hrozí nám šírenie infekčných ochorení.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.4.2019 14:36 - 14:36 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som zastúpila pána ministra Richtera.
Rada Európskej únie definitívne rozhodla o vzniku ELA, čiže Európskeho orgánu práce, v decembri 2018. Odvtedy sa minister Richter osobne bilaterálne stretol s 19 partnerskými ministrami, ktorí rozhodnú o sídle agentúry na formácii Rady ministrov EPSCO dňa 13. júna 2019.
Pokiaľ ide o pripravenosť Slovenska, môžem potvrdiť, že Slovensko spĺňa všetky rámcové kritériá, ktoré boli zadefinované Európskou komisiou na základné predpoklady úspešnej agentúry. Sú nimi požiadavka na zohľadnenie geografickej rovnováhy pri umiestňovaní agentúr, návrh vhodných priestorov pre sídlo ELA s mapovaním možností medzinárodného vzdelávania pre rodinných príslušníkov zamestnancov a prístup na trh práce a k sociálnemu zabezpečeniu pre rodinných príslušníkov.
Finálne pozície k tomu, koho sa štáty rozhodnú v hlasovaní podporiť, budú vo väčšine prípadov prijaté na úrovni vlád a sformalizované až po ukončení oficiálnej lehoty na predkladanie kandidatúr v polovici mája.
Na neformálnej úrovni máme dvanásť hlasov v náš prospech, štyri štáty hodnotia našu kandidatúru ako vysoko kvalitnú. Aktuálne máme vedomosť o kandidatúre štyroch krajín, s ktorých podporou v prvom kole nemôžeme počítať, a našimi protikandidátmi budú Cyprus, Bulharsko, Rumunsko a Lotyšsko, pričom s nimi vedieme diskusie o možnej podpore v druhom kole.
To je všetko. Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.3.2019 18:44 - 18:45 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, návrh zákona sa predkladá z dôvodu potreby transponovania čl. 15 a 16 smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 3. apríla 2014 o aproximácii zákonov a iných právnych predpisov. Veľkosť vnútorného trhu s tabakovými a súvisiacimi výrobkami a narastajúca tendencia výrobcov tabakových výrobkov s cieľom sústreďovať výrobu celej Únie iba do malého počtu výrobných závodov v Únii vedie k nárastu významnosti cezhraničného obchodu s tabakovými a súvisiacimi výrobkami. Účelom predloženého návrhu je regulácia vnútorného trhu v oblasti vysledovateľnosti tabakových výrobkov a uvádzania bezpečnostného prvku s cieľom dosiahnuť hladké fungovanie vnútorného trhu v rámci prísnejšieho legislatívneho opatrenia na úrovni Európskej únie.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.3.2019 18:41 - 18:42 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni. Cieľom návrhu zákona je zriadenie nového typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude určená najmä na neodkladnú prepravu pacientom medzi zdravotníckymi zariadeniami, takzvaná RZPS. Navrhuje sa zriadenie nového typu zdravotníckeho zariadenia a to ambulancie dopravnej zdravotnej služby, ktorá bude podliehať pod operačné stredisko. Taktiež ďalším významným bodom alebo inováciou v predmetnom návrhu je, že výberové konania a povolenie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude vykonávať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Sprísňujú sa podmienky pre vydanie povolenia pre vrtuľníkovú záchrannú službu a vytvára sa zákonná úprava na vykonávanie neodkladnej prepravy letúňom, ktorá je nevyhnutná v prípade neodkladnej prepravy pacienta na transplantáciu, ako aj celého transplantačného tímu.
Veľmi pekne ďakujem za udelené slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 31.1.2019 14:59 - 15:04 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia. Veľmi pekne ďakujem a áno, je tu, všetci veľmi dobre vieme, že máme v systéme málo sestier pôrodných asistentiek, ale máme málo učiteľov, máme málo robotníkov, kuchárov. Čiže ja si myslím, že toto nie je len problém zdravotníctva, ale toto je problém vo všetkých odvetviach. Keby som sa spýtala mojich kolegov ministrov, myslím, že nikto nemá dostatok pracovnej sily. Ale ja sa nejdem vynímať teda vašej otázke, ktorú ste mi dali.
Čo je podstatné, cca alebo približne teda v súčasnosti študuje pôrodnú asistenciu na štyroch vysokých školách a v bakalárskom stupni vzdelávania 200 pôrodných asistentiek. V roku 2018 skončilo 60. A čo je zaujímavé, do komory ich bolo zahlásených 41. Čiže 20 pôrodných asistentiek, ktoré skončili, proste nemajú záujem poskytovať svoje služby alebo vykonávať svoju prácu v zdravotníckych zariadeniach. Z toho nám vyplýva, že asi by sme mali my viac ako rezort zamýšľať nad tým, aby táto práca bola pre pôrodné asistentky atraktívna, pretože nám vychádza, že počet študujúcich nie je nízky, avšak počet tých, ktorí teda sú ochotní vykonávať túto prácu, je nízky.
Tiež ohľadne vysokých škôl, ktoré poskytujú bakalársky stupeň vzdelávania v oblasti pôrodnej asistencie, je to SZU alebo Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Prešovská univerzita v Prešove, Jesseniova lekárska fakulta v Martine a Vysoká škola zdravotníctva, ktorá vlastne otvorila svoj študijný program v roku 2017, čiže vlastne jej prví absolventi budú až o 3 roky. Dá sa povedať, že máme aj magisterský stupeň vzdelávania, ale len na dvoch vysokých školách, a to je Prešovská univerzita a Jesseniova lekárska fakulta. V rámci kompetencií plne vlastne kompetentné na výkon a na spektrum výkonov pôrodnej asistencie sú teda bakalárky, magisterský stupeň je tu určený pre ženy v riadiacich alebo teda tých, ktorí to skončia, určený pre riadiace pozície.
Ale smerujem tam, kam sa ma pýtate, a čo robíme. My sme teda pristúpili k navýšeniu koeficientov, respektíve základnej mzdy aj pre pôrodné asistentky v roku 2019 o 10 %, tým, že teda ich mzda sa vyvíja od priemernej mzdy, je tam platový automat na úrovni 5 %, čiže cca od 1. 1. si prilepšili pôrodné asistentky 15 % plus. A to isté by sme chceli teda zvyšovať platy pôrodných asistentiek aj v roku 2020. Na druhej strane sa snažíme, alebo nemocnice, ktoré sú v gescii ministerstva zdravotníctva, dostali za úlohu, manažment týchto nemocníc, zatraktívniť povolanie pre stredný zdravotný personál, teda pre nelekársky zdravotný personál a to tým, že budujeme škôlky, budujeme jasle a renovujeme ubytovacie zariadenia pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa rozhodli pracovať v našich zdravotníckych zariadeniach. My ako ministerstvo sa snažíme, napríklad čo sa týka sestier, tam to je asi dosť blízke, keď sestra pracuje s novou posteľou, sa jej pracuje oveľa lepšie ako so starou. Čiže snažíme sa aj technikou prispievať k tomu, aby tie pracovné podmienky boli oveľa lepšie na pracovisku.
A v neposlednom rade to je asi už špeciálne len problém pôrodných asistentiek, prijal sa štandard Baby-Friendly Hospital, pretože bola to otázka, aj vás tu vidím, že vlastne žiadna nemocnica na Slovensku, pôrodnica nie je certifikovaná alebo, respektíve či spĺňa, nespĺňa nejaké normatívy Baby-Friendly Hospital. Čiže my sme na to išli, máme rozličné prístupové cesty a na základe odporúčaní VHO sme vytvorili štandardy a tieto štandardy vlastne sú podpísané a nemocnice alebo pôrodnice, ktoré majú alebo ktoré chcú poskytovať svoju starostlivosť na základe Baby-Friendly Hospital, tak musia vlastne aproximovať, ale musia postupovať podľa týchto štandardov. My na ministerstve zdravotníctva kreujeme komisiu, ktorá bude chodiť a teda hodnotiť, či nemocnica, ktorá teda sa, tá jej žiadosť, že spĺňa všetky atribúty Baby-Friendly Hospital, že či skutočne spĺňa, my takúto pôrodnicu ohodnotíme, aby to bolo na viditeľnom mieste, či už pre pacientky alebo aj pre širokú verejnosť, aby sme už konečne dokázali my v nejakej úrovni aj povedať, že táto nemocnica alebo táto pôrodnica spĺňa určité kritériá a táto nespĺňa. A práve tu ja vidím veľký priestor aj pre pôrodné asistentky, pretože v rámci tohoto konceptu Baby-Friendly Hospital je tu veľmi dôležitá úloha sestier, pôrodných asistentiek, laktačných poradkýň a tým pádom vlastne aj ich pracovné prostredie, aj ich kompetencie, aj ich vyžitie bude oveľa lepšie. Čiže robíme to aj v nadväznosti na to, aby pre pôrodné asistentky ich práca bola zaujímavejšia.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 31.1.2019 14:52 - 14:53 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Plne s vami súhlasím, lebo viem, že veľakrát vykázali ADOS-ky výkony, ktoré neboli preplatené. Preto chceme pozrieť na výkony, naceniť ich a ja som vám aj osobne hovorila, a ja, to nie je o vás, o mne, to je o systéme. My jednoducho potrebujeme revíziu a lepšiu platbu, pretože inak sa nedostaneme k cieľu, kedy chceme, aby ten pacient zbytočne nebol v nemocnici. Lebo vždy v tom ústavnom zariadení to bude drahšie, ako keď to bude doma. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 31.1.2019 14:46 - 14:51 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, my teda si, čo sme "in", nám to zmysel dáva, takže veľmi pekne ďakujem za vašu otázku. Ja, ADOS, sú to agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosť, teda aby som pre všetkých ozrejmila a čo táto skratka znamená, veľmi dobre viem, čo sa pýtate.
Ja som pani Kováčovú prijala, teda chcela byť prijatá, lebo chcela mať termín na stretnutie so mnou na ministerstve zdravotníctva. Čiže 22. 1. som sa s ňou osobne stretla spolu s mojím tímom a sme riešili jej, jej problémy, keďže je teda poskytovateľkou domácej ošetrovateľskej starostlivosti, a teda predviedla nám teda svoje, svoje problémy, ktoré identifikovala, že ten štandard, ktorý je v súčasnosti platný, a teda tie štandardné terapeutické postupy, štandard, ktorý platný od 1. 1. 2019 pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, že je pre ňu nerealizovateľný. A tak my sme s ňou dohodli, žeby nám napísala presne slovne, čo je pre ňu neakceptovateľné, čo ju teda znemožňuje vo výkone svojej práce. A viem teda, že pred dvoma dňami nám pani Kováčová doručila písomne, s čím v danom štandarde nesúhlasí. A my ju hodláme teda po revízii jej požiadaviek opätovne zavolať a na úrovni generálneho riaditeľa sekcie zdravia a teda tvorcov štandardných postupov k nejakému stretnutiu, kde by sme mohli nájsť konsenzus. Čo viem, že v jednej otázke sme náchylní samozrejme jej vyhovieť. A druhá otázka, mne ako človeku sa zdá trošičku nad rámec, bola tá, že pani Kováčová si myslí, že je nad rámec agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, aby teda hlásila sociálnemu pracovníkovi, ak pacienta nájde v zlých sociálnych podmienkach. Čiže toto je možno diskutabilné, možno zle pochopené. Čiže máme za to, že teda pani nám to poslala pred dvoma dňami, jej pripomienky, ja som s ňou sedela, hovorím, že 22. 1., a vyhodnotíme ich, bude predvolaná alebo bude zavolaná na stretnutie s pánom generálnym riaditeľom sekcie zdravia. A teda dúfam, že sa dohodneme. My sme spolu teda bavili sa, aj teda s vami, pani poslankyňa, ohľadne agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, keďže teraz pripravujeme novelu zákona alebo úpravu zákonov, kde špecifikujeme dlhodobú starostlivosť a teda chceme posilniť dlhodobú starostlivosť, resp. domácu ošetrovateľskú starostlivosť, čiže budeme otvárať aj minimálnu sieť agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
V súčasnosti máme 809, chceme to na nejaké číslo okolo tisícky. Ešte teda chceme, aby na 5-tisíc obyvateľov bola jedna sestra, čiže budeme zvyšovať minimálnu sieť. A taktiež robíme revíziu aj odmeňovania, ako som vám sľúbila, aj vašej kolegyni, lebo ja si sama aj uvedomujem, že to cenové ohodnotenie ADOS-iek nie je primerané alebo ideálne. A my chceme, aby takýchto agentúr bolo viac, aby bolo viac sestier v teréne, pretože chceme, aby menej pacientov skončilo v nemocniciach. Ceny na konci dňa, štát to bude stáť oveľa menej finančných prostriedkov, pacienti budú spokojnejší, keď sa o nich budú starať v domácom prostredí, nemusia byť v ústavných buď ošetrovateľských domoch, alebo v nemocniciach.
Čiže sľubujem vám z tohoto miesta, že rokujeme aj s poisťovňami. Máme tam prísľub, bude sa zvyšovať, zatiaľ sme náchylní nieže paušál, ale dá sa spektrum výkonov. Pretože zase nám môže sa stať, keby sme to dali na paušál, že niektoré agentúry si vyhliadnu pacientov ľahších, niektoré ťažších, a teda aby to bolo férové, že by sme nacenili výkony, kde by bola tvrdá cenová regulácia v rámci výkonov ADOS-iek. A zvýšili by sme ceny, pretože ja chcem, aby týchto agentúr bolo viac, rozšíriť minimálnu sieť, chcem, aby boli lepšie platené, keď sa našich pacientov alebo ľudí, ktorí nepotrebujú zdravotnú starostlivosť, iba ošetrovateľskú, budú doma. Na konci dňa to nás všetkých bude stáť menej finančných prostriedkov. Čiže k tomuto by sme mali dospieť alebo v pléne budem, neviem ešte, asi s týmto, s touto novelou na jar v roku 2019. A chceme, aby tieto nové ceny pre agentúry domácej starostlivosti a tak iste aj mobilné hospice chceme veľmi a veľmi posilniť.
My dosť intenzívne rokujeme, je tu aj pán minister sociálnych vecí, dnes sme mali práve jedno veľké stretnutie, kde už vlastne finalizujeme naše spoločné kroky. A výsledkom toho by mali byť novely zákonov sociálnych a našich, kde by skutočne o sociálne slabých ľudí, chorých, dlhodobo chorých malo byť lepšie postarané rozšírením minimálnej siete a lepším cenovým ohodnotením ľudí, ktorí to poskytujú.
Skryt prepis