Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

12.9.2019 o 10:34 hod.

doc. MUDr. PhD. MHA

Andrea Kalavská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 15.10.2019 18:51 - 18:51 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, dovoľte mi predniesť návrh zákona. Je to iniciatívny materiál a základným cieľom tohto materiálu je teda precizovať definíciu základného pojmu "európske referenčné ceny lieku", referencovať na jednotkové množstvo lieku a tým pádom dopad by to malo mať na rozpočet vlastne pozitívny, znížili by sa teda ceny liekov. A vlastne dôvodom predloženia návrhu do legislatívneho procesu je udržanie stability systému verejného zdravotného poistenia a šetrenia verejných zdrojov. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2019 17:58 - 17:59 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, vážený pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, najdôležitejším cieľom návrhu zákona je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o zdravotníckych pomôckach a o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro.
Návrhom zákona sa implementujú iba tie ustanovenia nariadení, ktoré sú v kompetencii členského štátu. Spomenuté nariadenia umožňujú, aby členské štáty EÚ zabezpečili aj etické preskúmanie klinického skúšania, ak ide o zdravotnícke pomôcky, alebo etické preskúmanie štúdie výkonu, ak ide o diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro. Preto významnú časť návrhu zákona tvorili činnosti etickej komisie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre klinické skúšanie pri klinickom skúšaní zdravotníckej pomôcky, pri posudzovaní štúdie výkonu diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro.
Návrh zákona taktiež obsahuje odporúčania spoločného auditu Európskej komisie a FDA z USA na zapracovanie do legislatívy v rámci uzatvorenia dohody medzi Európskou úniou a USA o vzájomnom uznávaní inšpekcie správnej výrobnej praxe.
Návrh zákona taktiež obsahuje závery hodnotenia gold-platingu v súvislosti s uznesením vlády Slovenskej republiky č. 50 z roku 2019 zo dňa 6. februára 2019 a opatrenia zdravotníctva, ministerstva zdravotníctva na zabránenie reexportu, ktorých prijatie si vyžaduje aplikačná prax.
Veľmi pekne ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2019 16:57 - 16:58 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, ja by som sa chcela na tomto mieste vám všetkým veľmi pekne poďakovať a nevidím v tomto rozdiel medzi koaličnými a opozičnými, pretože aj vďaka ZMOS-u, vďaka vašim podnetom tento, tento zákon alebo návrh zákona vznikol. My sme sa snažili aj vyhovieť pani poslankyni Verešovej, s ktorou sme opakovane o tom rozprávali. Áno, jednoducho, aby som nezdržovala, tento zákon zabraňuje vystavovať mŕtve telá na účely komerčné, na komerčné účely.
A druhá vec je tá, čo ste sa ma pýtali, ohľadom tých potratených, a teda plodov. My sme dali veľmi jednoducho, teraz podľa nového každá žena bude musieť podpísať informovaný súhlas, čo ide s jej dieťaťom, resp. potrateným plodom byť urobené. Čiže ona musí byť informovaná, že keď si do štyroch dní nevyžiada plod alebo dieťa, tak skončí, teraz surovo povedané, v spaľovni. Do štyroch dní si ho môže aj od zákroku vyžiadať spätne a od dňa vyžiadania do 14 dní musí byť to dieťa pochované, lebo ten plod pochovaný.
My sme stále hľadali spôsob, ako urobiť to, že všetky plody potratené by boli pochované. Boli by to veľmi veľké náklady na naše, na všetky zdravotnícke zariadenia. Ak nájdeme formu, kto to bude financovať, potrebujete chladničku, potrebujete k tomu vybavenie, neboli sme to schopní, nieže s tým nesúhlasíme, ale v procese, ak nájdeme spôsob financovania a riešenie, nemám s tým najmenší problém, po morálnej stránke s vami úplne súhlasím.
A v rámci krematórií a pohrebiská, môžeme sa ešte o tom v rámci aj výboru baviť, tých 100 metrov, ja si myslím, pán poslanec Dostál, je úplne legitímna požiadavka.
Takže veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

12.9.2019 16:24 - 16:25 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, cieľom navrhovanej úpravy je spresnené doplnenie ustanovení zákona, a to na základe skúseností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
V praxi najočakávanejšou zmenou je úprava problematiky ochranného pásma pohrebiska.
Návrh zákona zároveň podrobnejšie ustanovuje aj pravidlá pre pochovávanie potratených alebo predčasne odňatých ľudských plodov.
Súčasťou návrhu je tiež ustanovenie upravujúce niektoré povinnosti prevádzkovateľov pohrebných služieb, krematórií, prevádzok balzamovania a konzervácie, prevádzkovateľov sociálnych služieb, ako aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä v súvislosti s označovaním ľudských pozostatkov, vypracovaním prevádzkových poriadkov a dokumentácie.
Návrh zákona sa tiež, alebo návrhom zákona sa tiež obmedzuje možnosť vystavovania ľudských pozostatkov spôsobom, ktorý je verejnosťou považovaný za poburujúci a nevhodný z etického hľadiska.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2019 16:09 - 16:23 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, poslanci, ja som ani nechcela vystúpiť v prvom čítaní, ale keďže tu už sedím niekoľko hodín a počúvam určité názory; ja rešpektujem, že každý človek má právo vyjadriť svoj názor. Hlboko rešpektujem poslancov s rozličným stupňom vzdelania, odbornosťou vyjadriť svoj názor. Ale ja zastávam osobnú pokoru a osobnú integritu, že nie každý človek dokáže byť odborníkom vo všetkom. Strašne ma bavia lietadlá. Nedokázala by som sa baviť s konštruktérom Airbusu alebo Boeingu, či tam má byť tri poschodia, osem motorov, štrnásť motorov, lebo mám takýto pocit. Nedoporučovala by som prevádzkovať Boeing alebo doporučila by som prevádzkovať Boeing s jedným sedadlom, pretože keď padne ten Boeing, tak menej ľudí je mŕtvych. Sú to sprostosti, ku ktorým sa ja neviem vyjadriť, pretože som lekár. Dve atestácie z internej, jedna z tropickej medicíny.
Tak dovoľte, nemyslím si, že som najmúdrejší človek v rámci vakcinológie. Robila som desať rokov na ambulancii cudzokrajných a tropických chorôb a denne som očkovala niekoľko desiatok ľudí vakcínami, nie tými, o ktorých sa bavíme, ale napríklad žltou zimnicou, čo je živá vakcína a hemoragický vírus. Ale to je veľmi odborná debata, ja do nej nechcem zachádzať. Čiže, prosím vás, fakty.
My sa vôbec nejdeme tu baviť o povinnosti očkovania. Táto povinnosť očkovania je stará niekoľko rokov. My tu ideme dávať len to alebo ideme reagovať na to, že nám klesá kolektívna imunita pod 95 percent, kedy už hrozí, že sa na Slovensku začnú šíriť infekčné ochorenia, ktoré sa nešírili. A to sa nám stáva. Máme regióny, kde sme mali niekoľko stovák prípadov osýpok. Máme regióny, ktoré sú zaočkované menej ako 95 percent. Pán kolega, čo si hovoril, Krajčí, že sú tu určité regióny rómskych komunít. V Bratislave dámy veľmi vysoko spoločensky postavené, veľmi čítajúce internet tiež odmietajú očkovať svoje deti. Čiže ja by som to rozdelila do dvoch veľkých skupín, ktorí ľudia odmietajú očkovať deti.
Rozdiel medzi vami a mnou je ten, že keď sú veľké epidémie osýpok, epidémie hepatitíd alebo iných infekčných ochorení, od vás sa nečaká, že zasiahnete a robíte niečo. Odo mňa ako od ministra sa čaká, že ja budem reagovať na novú epidemiologickú situáciu v Európe, vo svete a na Slovensku. Keby naša kolektívna imunita neklesala pod 95 percent, nejdem s týmto zákonom teraz do parlamentu. Ale ako minister nereagujem na politické obdobie, či je pred voľbami alebo po voľbách, reagujem na to, že sa nám rapídne zhoršuje preočkovanosť, klesá nám kolektívna imunita, a preto toto je jeden z nástrojov, ako zvýšiť kolektívnu imunitu. Prosím, ak máte lepší nástroj na zvýšenie kolektívnej imunity, povedzte mi to, môžeme to dať do zdravotníckeho výboru.
Ja si nemyslím, že som najmúdrejšia. Ja som sa dala a resp. my sme sa dali inšpirovať okolitými krajinami, v ktorých tento zákon prešiel, a teda návšteva predškolskej dochádzky nielen v súkromných, ale aj verejných, čiže všetkých predškolských dochádzok je podmienená očkovaním, a to je Češi, Litva, Francúzsko. V súčasnosti prebieha diskusia v Nemecku, v Taliansku ohľadne osýpok.
Ďalšia veľká alebo to, kde ste mi veľmi nahrali, že teraz v súčasnosti nikto nevidí človeka, ktorý mal poliomyelitídu. To by ste videli, to sú vyššie vekové kategórie. Ja som ochorenie na poliomyelitídu videla v Ázii, v Afrike, v Južnej Amerike, Strednej Amerike. Prečo ste nevideli na Slovensku takéto ochorenia? Stále hovorím, že ja si myslím, že toto ochorenie treba očkovať. No vďaka tomu, že niekoľko rokov sme očkovali na poliomyelitídu, vy nevidíte teraz chorých na poliomyelitídu. A bohu vďaka. Vy ste spomenuli dve krajiny. Sú tri krajiny kde polio je ešte aktívne, lebo neočkujú. Vy ste spomenuli ochorenie, ktoré je eliminované skoro v Európe. Jediné jedno je eradikované. To znamená, že sa nevyskytuje a je udržiavané v dvoch laboratóriách v USA v centre CBC a v Moskve, v prípade biologického útoku.
Keď sa spoločnosť dohodne a odborníci úplne inej úrovne vzdelania a odbornosti v rámci tropických infekčných ochorení, že ochorenie je eradikované, to znamená, že sa nevyskytuje, tak sa nebude ďalej očkovať. Ale keby sme pred niekoľko desiatkami rokov nepristúpili k tomu, že sa očkuje, tak vidíte veľké postihnutia ľudí na hluchotu, následky encefalitídy, meningitídy, pretože matka mala päť detí za vojny. Koľko jej zomrelo na týfus? Koľko jej zomrelo na osýpky? Koľko jej zomrelo na diftériu? Vy ste nevideli nikto z vás novorodenecký tetanus. Nám bežne každé druhé dieťa v Afrike umieralo na novorodenecký tetanus. Je to odporná smrť. Kto z vás videl besnotu, umierať človeka na besnotu? Ja som to videla niekoľkokrát.
Budem parafrázovať jedného špičkového profesora infektológie, ktorý pracuje v centre pre kontrolu infekčných ochorení v Atlante. Najnebezpečnejšia očkovacia látka je tá, ktorá nebola použitá. Veľmi pekne vás prosím, kolegovia a kolegyne, keď máte nejakú relevantnú štúdiu, ktorá bola publikovaná v slušnom časopise, doneste mi ju, kde bola potvrdená kauzálna súvislosť medzi očkovaním a nežiaducim účinkom očkovacej látky. Ja nehovorím, že všetko je stopercentné. Nič v živote, v medicíne nie je stopercentné. Tak to nečakajte ani od vakcinácie. Ale benefit vakcinácie je neporovnateľný s tým, keby sme prestali očkovať. O tomto ešte na základe Evidence base, mám tu miliardu štúdií z Lancetov, New England Journal. To sú skutočne karentované a vysoko vážené časopisy pre tých ľudí, ktorí tomu rozumejú.
A prečo teda sa dehonestujem na to, že príkazom? Ten príkaz je tu dávno. Ja by som bola super, keby slovenská populácia bola taká ako škandinávska. Škandinávske krajiny nemajú povinné očkovanie, ale preočkovanosť je vyššia kolektívna ako u nás. Škandinávske krajiny majú preventívne prehliadky pokryté alebo, resp. návštevnosť 70 – 80 percent, Slováci 20 percent. Tak pokiaľ my nebudeme na tej úrovni v rámci uvedomenia si vlastného zdravia, ako sú škandinávske krajiny, ja ako minister, vy ako parlament, ja si myslím, ste povinní prijímať také zákony, ktoré ochránia tento slovenský ľud pred šírením infekčných chorôb.
Na druhej strane by som veľmi rada povedala, že nikto tu nikoho nechce dvakrát za niečo trestať. Očkovanie bolo povinné. Keď sa niekto nezaočkoval, bola tam nejaké 300-eurová pokuta a čo tá riešila? Čo tá riešila s tým, že sa nám tu šíria infekčné ochorenia? My sme pristúpili k tomu, že deti v najnižších vekových kategóriách sú najvulabernejším, resp. najcitlivejším materiálom na to, aby tieto deti ochoreli. Preto toto je jeden z nástrojov, ako zvýšiť preočkovanosť a dosiahnuť 95-percentnú kolektívnu imunitu, kedy môžeme zabrániť šíreniu sa infekčných ochorení.
Takisto treba si uvedomiť, že my mnohí, každý z nás je trošku už starší, niekto má tridsať, niekto má šesťdesiat, čo ste boli očkovaní. Živá vakcína je fajn, tam tá protilátková imunita trvá dlhšie, ak ste ochorenie prekonali, dá sa povedať do konca života. Keď ste boli očkovaní neživou vakcínou, tak pozor, tie vakcíny, ktoré ste boli očkovaní, boli neživé, tak tie protilátky postupne sa znižujú. Ale my počítame všetci s tým, že všetci budú zaočkovaní, kolektívna imunita bude fajn a vy, pani poslankyňa, vy, pán poslanec, keď budete mať 60 rokov, nebudete mať mumps alebo osýpky. Lenže keď naša kolektívna imunita klesne, vaše protilátky tiež, tak pardon, budete mať osýpky, ale väčšinu asi smrteľné, keďže máte 60 alebo 70 rokov. Čiže ja tu skutočne nikoho nejdem poučovať, ale toto je tak vysoko odborná debata a tiež sa nepasujem za najmúdrejšiu v tomto, v tejto problematike.
A prebehli aj, pani poslankyňa, ako ste vy rozprávali, prebehli mnohé, mnohé debaty a vysoko odborné debaty, majú vyjadrenia najvyšších inštancií v rámci slovenskej vakcinológie, epidemiológie, imunizačnej komisie, ktoré tvrdo odporúčajú tento postup pediatrickej spoločnosti, aby sme prikročili k tomuto kroku, že podmienkou prijatia dieťaťa do predškolského zariadenie bude očkovanie. Tým, že v súčasnosti bol prijatý zákon, nový školský zákon, kde je to päťročné dieťa, môže byť prijaté, a teda musí byť prijaté, teda tým pádom nemôžme podmieňovať očkovanie. Fajn, a čo mám robiť? Ja hľadám nástroj, aby sme zvýšili kolektívnu imunitu a stále je to viac ako nič. Tie deti sa vždy budú premiešavať, šesťročné, osemročné, desať-, ale už ich imunitný systém je oveľa lepšie vyzbrojený, protilátková odpoveď je oveľa lepšia ako v tých nižších ročníkoch.
A to, že matka alebo otec nedá zaočkovať svoje dieťa a trpí a mám ja vytvoriť nejakú škôlku pre nezaočkované, tak prosím ministerku vnútra a ministra obrany, aby okolo tejto škôlky niekoho vystavil, pretože to bude vysoko infekčné pole alebo, respektíve to môže byť semenište infekčných nákaz. To je pohľad, prepáčte teraz, lekára, ktorý má atestáciu z tropickej medicíny.
Čiže tento návrh zákona je len pokus presvedčiť ľudí, že štát sa má starať o dobro ľudí, má pozerať na všetkých ľudí a hlavne má chrániť tých, ktorí sú ťažko chorí a nemôžu byť, alebo z nejakej, z nejakej situácie alebo teda kontraindikácie títo ľudia alebo tieto deti nemôžu byť očkované. A tiež, samozrejme, súhlasím, že všetci by sme sa mali jeden k druhému správať slušne, a teda neohrozovať tieto deti, ktoré nemôžu byť očkované, tým, že keď klesne kolektívna imunita, to dieťa nikomu nič neurobilo, len sa narodilo s imunodeficitom a môže veľmi ľahko zomrieť na infekčné ochorenie, ktoré je preventabilné očkovaním a nezomrelo by, keby tá kolektívna imunita bola dostatočne vysoká.
Ja sa iba okrajom, toto by bolo asi k očkovaniu. Mám k tomu, posledná štúdia, keď ste možno čítali všetci, v Dánsku vyšla na 650-tisícoch detí dánska štúdia. Profesor nepotvrdil súvis na 650-tisícoch deťoch autizmu a očkovania proti osýpkam MMR vakcínou. A neviem, prečo krútite hlavou. Kedysi sa... (reakcia z pléna). Je to tak.
Pretože viete, ešte aby som vám povedala, pretože ja som v tomto rozohnená, ja som toto študovala niekoľko rokov, áno, pretože jeden profesor teda si povedal, že treba ľudí strašiť niečím a bola urobená aj publikovaná štúdia v Lancete, kde bola akože dokázaná kauzálna súvislosť medzi očkovaním MMR vakcínou a vznikom autizmu. Bolo to vyvrátené, tento pán, mu odobrali lincenciu, zakázali mu publikovať a tá štúdia bola vyhlásená odbornou spoločnosťou za zmanipulovanú štúdiu. Dodnes deň, ukážte mi, prosím vás, veľkú randomizovanú štúdiu alebo štúdiu na veľkom počte ľudí, kde je dokázaná kauzálna súvislosť.
Ja nehovorím, že sa nemôže stať, môže sa stať. Niekto tu rozprával o BCG vakcinácii. BCG vakcinácia je živá vakcína v štvrtý deň života dieťaťa. Doktor nemôže vedieť, či nie je imunodeficientné, áno, môže sa stať, že teda keď ste mu dali živú vakcínu, má imunodeficit, že to dieťa mohlo ochorieť. Samozrejme, to pripúšťam, som lekár, ale v súčasnosti už táto vakcína sa na Slovensku neočkuje, pretože tuberkulózu sme znížili incidenciu pod určitú hranicu, ale dá sa diskutovať o tom, že dajme túto vakcínu do vyšších, do vyšších mesiacov alebo do vyššieho veku dieťaťa, keď už budeme vedieť jeho imunitný stav, ale tam by som asi, prosím, skončila.
K druhej téme, čo ste tu všetci rozprávali o tých zvieratách. No tak toto bola časť, za ktorú sa teda ja aj odborne aj s tímom odborníkov veľmi zasadzujem. A druhá časť vznikla na popud toho, že to bol najväčší ekonomický nezmysel roka alebo také niečo, takže my sme začali pátrať, že čo bolo najväčší ekonomický alebo byrokratický nezmysel roka, a boli to presne tieto zvieratá. Návrh SaS je dosť odlišný ako ten návrh, ktorý my podávame. Sú tu presne špecifikované, ktoré zvieratá, domáce spoločenské zvieratá, ja neviem, či koza je domáce spoločenské zviera, presne tie zvieratá, ja to doma nechovám, tie kozy, v obývačke. Bežné zvieratá, ktoré ste vy spomenuli, vlci, vtáci, levy, tigry tiež nie sú domáce spoločenské domáce zvieratá. V tom zákone, treba si to čítať, je to jasne špecifikované, kde kedy ako, za akých podmienok.
A zase, prosím, môžeme ísť do diskusie odbornej, ako chcete, aby sa preniesla listerióza v tej reštaurácii? Riziko, že sa prenesie listerióza, je taká v reštaurácii od nejakého domáceho mazlíčka, tak veľká, ako že tu dnes vybuchne bomba, hm.
Takže veľmi pekne ďakujem, ale, samozrejme, dá sa o tom rokovať, ako povedal aj pán poslanec Zelník, ja som pripravená na odbornú diskusiu, nie na dojmológiu. Veľmi pekne ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

12.9.2019 10:41 - 10:43 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predseda, vážené poslankyne, poslanci, cieľom navrhovanej úpravy je úprava ustanovení zákona zameraných na prevenciu a kontrolu prenosných ochorení v Slovenskej republike. Vzhľadom na odborné poznatky a skúsenosti vychádzajúce z epidemiologickej praxe, za účelom posilnenia akcieschopnosti Slovenskej republiky na úseku ochrany zdravia obyvateľstva pred prenosnými ochoreniami zavádzame povinné očkovanie pre deti do predškolskej dochádzky a reflektujeme tým na zníženú imunitu populácie, na zníženú kolektívnu imunitu.
Ďalším zámerom je reforma posudkovej činnosti orgánov verejného zdravotníctva, ktorá vychádza z národného projektu Optimalizácia procesov verejného zdravotníctva.
V rámci zlepšenia podnikateľského prostredia sa v navrhovanom zákone okrem iného zrušuje povinnosť zamestnávateľovi vypracovávať prevádzkové poriadky pre prevádzky, v ktorých zamestnanci vykonávajú prácu v kategórii jedna, pre prevádzky, v ktorých sú zamestnanci vystavení záťaži teplom alebo chladom, s výnimkou prevádzky, ktorej zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu, a pre prevádzky, v ktorých sú zamestnanci vystavení fyzickej záťaži, s výnimkou prevádzok, v ktorých zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu.
V neposlednom rade sa návrhom zákona stanovuje obmedzenie pre prevádzkovateľov solárií, aby služby zamerané na opaľovanie kože umelými UV žiaričmi neposkytovali osobám mladším ako 18 rokov, a doplňujú sa pravidlá pre plavčíkov, vlastne resp. ich minimálne požiadavky.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

12.9.2019 10:34 - 10:39 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, poslanci, návrh zákona sa predkladá ako iniciatívny materiál, ktorého cieľom je precizovať definíciu základného pojmu európskej referenčnej ceny lieku, umožniť aplikovať zmeny v zozname zdravotníckych pomôcok na mieru a upraviť podmienky, pri ktorých môže byť pomer úhrady zdravotnej poisťovne a doplatku poistenca za liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu zmenený.
Dôvodom predloženia návrhu do legislatívneho procesu je udržanie stability systému verejného zdravotného poistenia a šetrenie verejných zdrojov.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

12.9.2019 10:30 - 10:34 hod.

Andrea Kalavská
 

Zodpovedanie otázky 16.5.2019 14:47 - 14:50 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za otázku. Tuná tiež asi narážame na časový faktor. My sme prednedávnom mali v MPK zákon č. 578 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, kde sme sa presne zaoberali následnou zdravotnou starostlivosťou. Tento zákon je momentálne po MPK a ešte teda prebiehajú nejaké diskusie medzi odbornou spoločnosťou. V tomto zákone alebo v novele toho zákona sme sa snažili zadefinovať následnú zdravotnú ústavnú starostlivosť, kde sme sa snažili posilniť aj domovy ošetrovateľskej starostlivosti, ako sa pýta pani poslankyňa. My sme vlastne následnú ústavnú ošetrovateľskú starostlivosť, ktorá sa poskytuje aj v domovoch ošetrovateľskej starostlivosti, sme predĺžili na dobu 6 mesiacov v domovoch ošetrovateľskej starostlivosti a po uplynutí 6 mesiacov sa následná ústavná ošetrovateľská starostlivosť môže ešte predĺžiť podľa indikácie lekára. Čiže to je nová vec, ktorá doteraz teda nebola a ktorú navrhujeme.
Taktiež navrhujeme a v novele tohoto zákona ustanoviť sieť domovov ošetrovateľskej starostlivosti, a to najmenej dvoma domovami ošetrovateľskej starostlivosti na územie samosprávneho kraja a s minimálnym počtom lôžok na celé územie Slovenskej republiky s počtom 609. To tu tiež nebolo.
Ďalej v rámci navrhovanej novely, ktorá je teraz v súčasnosti po MPK, kde sme riešili následnú zdravotnú starostlivosť, sme neriešili len ústavnú, ale teda aj domácu zdravotnú starostlivosť, kde sme sa tiež pokúšali zamerať na to, aby pacient čím skôr išiel teda do domáceho prostredia. Navrhujeme zvýšiť počty sesterských miest v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti z 809 na 1 128, čiže vzrast miest sesterských o 320. Takisto navrhujeme zvýšiť mobilné paliatívne tímy, doteraz bol jeden na vyšší územný celok, my navrhujeme minimálne jeden na jeden okres, čiže z 8 na 79 zvýšiť mobilné paliatívne tímy. A takisto navrhujeme zvýšiť počet kamenných hospicových domovov, v súčasnosti je jeden na vyšší územný celok, my navrhujeme zvýšiť na dva vyššie územné celky.
Takisto k tomuto zákonu sú aj podzákonné normy, ako aj cenový výmer, kde sme sa odhodlali na fixnú cenovú reguláciu, aby ako už domovy ošetrovateľskej starostlivosti, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, mobilné paliatívne tímy, ale aj hospicové tímy alebo kamenné hospice neboli odkázané na negociáciu z poisťovňami, či im niečo uznajú, alebo nie, k tomuto zákonu bude aj podzákonná vyhláška, cenový výmer a takisto teda zohľadníme napríklad kilometrovné pre ADOS-ky alebo mobilné paliatívne tímy, aby sme čím skôr pacienta umiestnili buď do domu ošetrovateľskej starostlivosti, alebo do domáceho prostredia s adekvátnou ošetrovateľskou starostlivosťou.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 16.5.2019 14:45 - 14:47 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, tak ja neviem, či v súčasnosti je čím ďalej viac pochybení, možno sa o týchto pochybeniach viac rozpráva. My sme mali alebo ja som mala predvčerom stretnutie s manažmentom nemocnice Nitra, kde sme sa teda bavili o tom, aké sa vyvodili, aká sa vyvodila zodpovednosť voči tým teda, ktorí pochybili. Áno, stalo sa tam nejaké procesné pochybenie a operatér bol odvolaný, resp. sa pracovný úväzok s týmto človekom ukončuje, z funkcie bol odvolaný primár oddelenia, vedúca sestra operačných sál. To je čiastkové riešenie.
Ale my ako ministerstvo sme tu preto, aby sme nadstavovali systém a aby tento systém bol dobrý. Je tu nejaká koincidencia, ja som sa týmto problémom zaoberala asi trištvrte roka, kedy som zistila, že Slovensko ako jedna z posledných krajín Európskej únie nemá v zákone zadefinovanú bezpečnosť pacienta. A z toho titulu teda sme kreovali nejakú legislatívnu úpravu, aby sme zadefinovali bezpečnosť pacienta a aby každý poskytovateľ, či už z ústavnej, alebo ambulantnej zdravotnej starostlivosti, si musel viesť interný systém bezpečnosti pacienta a na konci dňa by sa nestalo to, že sa pacientovi namiesto ľavého kolena zoperuje pravé koleno. Takže myslím si, že sú tí kolegovia zo zdravotného výboru, v pondelok sme prijali, alebo teda bolo prijatá novela zákona, ktorý teda rieši bezpečnosť pacienta, a ja len dúfam, že aj vďaka tejto novele, tejto legislatívnej zmene sa nám takéto pochybenia nebudú stávať, a teda pacient sa bude cítiť bezpečnejšie a komfortnejšie či už v ambulanciách, alebo v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Ale, samozrejme, vždy musí byť vyvodená zodpovednosť, ak sa niečo stalo.
A taktiež aj k návrhu teda nitrianskej nemocnice, toto oddelenie a traumatologické ortopedické v súčasnosti je pod zvýšeným dohľadom či už z vedenia nemocnice, alebo hlavného odborníka pre ortopédiu v danom odbore. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis