Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

22.5.2019 o 11:06 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.5.2019 11:06 - 11:07 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Dávam procedurálny návrh, aby sa Národná rada uzniesla podľa § 24 ods. 8 zákona o rokovacom poriadku, aby 45. schôdza Národnej rady skončila po oznámení výsledkov tajného hlasovania o opakovanej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu s tým, že nedorokovaný bod programu tejto schôdze sa zaradí ako posledný bod programu schôdze Národnej rady so začiatkom 18. júna 2019.
Odôvodnenie. Všetci poslanci Národnej rady, ktorí predložili zákony, ich predkladali v presne určenom poradí. Pán poslanec Matovič si ako jediný vyberá a zneužíva a vyberá si, kedy bude chcieť predložiť svoj návrh zákona. Minulý týždeň, keď som predsedal schôdzi, prišiel o 18.22 hod., tu sedel a keď prišiel tento bod programu na rad a neboli tu kamery, novinári a nemohol tu predvádzať svoje cirkusanstvo, tak odišiel (potlesk) len preto, aby mu ten bod prepadol. (Doznievanie potlesku.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.5.2019 11:55 - 12:01 hod.

Andrej Hrnčiar
Dobre, takže budeme pokračovať o 14.00 hodine.

(Prerušenie rokovania o 12.01 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.5.2019 12:56 - 13:01 hod.

Andrej Hrnčiar
Pán poslanec Heger.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.5.2019 12:53 - 12:55 hod.

Andrej Hrnčiar

95.
Poslanec Matovič nie je v rokovacej sále, pýtam sa, či sa chce prihlásiť niekto do rozpravy ústne. Končím možnosť nahlásiť sa do rozpravy.
Nech sa páči, pani poslankyňa Zimenová.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.5.2019 12:52 - 12:52 hod.

Andrej Hrnčiar
93.<br /> Pani poslankyňa Vere&scaron;ov&aacute;.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.5.2019 14:05 - 14:20 hod.

Andrej Hrnčiar
Pán poslanec, nemali by ste používať, pán poslanec, pán poslanec, nepoužívajte vizuálne pomôcky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.4.2019 16:09 - 16:09 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Takže prerušujem rokovanie o tomto bode programu. Vyhlasujem päťminútovú prestávku a budeme pokračovať hlasovaním.

(Prestávka.)

(Po prestávke.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
(Zaznievanie gongu.) Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, pristúpime k hlasovaniu o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Chcem uviesť, že podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery vláde alebo jej členovi je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, to znamená súhlas najmenej 76 poslancov.
Prosím spoločného spravodajcu, aby uviedol hlasovanie o návrhu uznesenia.

(Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky poverenému riadením Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Árpádovi Érsekovi, tlač 1411.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.4.2019 16:07 - 16:08 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Áno, áno, áno, pán poslanec Dostál má pravdu, čiže, pán minister, keď som uzatvoril rozpravu a vy požiadate teda o slovo, ja vám to umožním, ale otvára sa rozprava týmto pádom. (Reakcie z pléna.) Nie. (Ruch v sále.)
Takže, pán minister, chcete rozprávať? (Reakcia ministra.) Nie.
Takže v záverečnom slove, pán navrhovateľ, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 10:56 - 10:58 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Pán poslanec Marosz, ja neviem, že či ste ma pozorne počúvali, ale ja som hovoril o tom, ako pán Figeľ zrušil PPP projekt, ako urobil súťaž žltým FIDIC-om, a povedal som, že pán Počiatek nesie tiež politickú zodpovednosť, že nedokázal odolať politickému a mediálnemu tlaku a podpísal takúto zmluvu. A keď vy hovoríte, že to nebolo podhodnotené, tak ak raz niečo má byť postavené a predpokladaná cena je 900 mil. a je podpísaná zmluva so subjektom, ktorý to vysúťaží za 400 mil., tak ja som vtedy sedel so stavebníkmi, ktorí si klepali na čelo a už vtedy vedeli, že jednoducho sa to postaviť nebude dať, presne tak ako sa nedala postaviť za tú sumu Dubná Skala – Turany.
Pani poslankyňa Zemanová, v čom zlyhal zhotoviteľ? Napríklad v tom, že v žltom FIDIC-u mal tunel Višňové 226 stavebných objektov. Stavebné povolenie mal iba na 75 a fyzicky pracoval iba na pätnástich a pri poslednej kontrole až s 30 zamestnancami. Takže napríklad v tom.
A, pán poslanec Laurenčík, absolútna pravda, absolútny súhlas a už som to povedal aj vo svojej faktickej poznámke, keď vystupoval v rozprave pán poslanec Ivan, že za súčasný stav nesú vinu a zodpovednosť všetky vládne garnitúry od roku ´89.
A, kolega Igor Janckulík, áno, Árpád Érsek bol štátnym tajomníkom a, Igor, ale ty dobre vieš, aké právomoci má štátny tajomník. A ja som povedal, aby sme si dokázali všetci priznať svoj podiel chyby a včera som to aj v TA3 aj za MOST – HÍD povedal. Ale tvojou optikou, ty si to povedal presne tak, ako keby si ty ako splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty za tie dva roky, čo si tam bol, bol zodpovedný za stav rýchlostných ciest... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.4.2019 10:31 - 10:45 hod.

Andrej Hrnčiar Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, musím povedať, že som veľmi prekvapený, že ste zvolali schôdzu, túto mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministra Érseka, a musím sa priznať, že to je jedna z najnudnejších schôdzí na odvolanie člena vlády, akú som kedy zažil, a zrejme je to preto, že je zvolaná absolútne bezdôvodne.
A ja vás chápem, ide o vašu povinnú jazdu, nakoľko volebné obdobie sa nezadržateľne blíži ku koncu. My sme v koalícii a je povinnosťou opozície minimálne aspoň raz za volebné obdobie odvolávať aspoň jedného člena vlády, takže bol na rade MOST – HÍD vzhľadom na to, že neboli žiadne škandály na našich ministerstvách, že nebol žiadny škandál s eurofondami, žiadny škandál s verejným obstarávaním, žiadny korupčný škandál, jednoducho sa využila neschopnosť zhotoviteľa dokončiť tunel Višňové a vtedy ste vycítili, že toto by môže byť, toto môže byť ten neuralgický bod, ktorý, ktorý traumatizuje slovenskú motoristickú verejnosť a že toto by mohol byť ten inicializačný moment, kedy sa zvolá mimoriadna schôdza. O tom svedčí aj fakt, že nebol žiadny dôvod, že asi prvýkrát sa nespojila ani celá opozícia, ani vaši kolegovia opoziční vám nedali podpisy pod túto schôdzu. Čiže považujem zvolanie tejto; dôvodom; dôvod je čisto účelový podľa systému alebo podľa pravidla "kto chce psa biť, palicu si nájde".
Ale tak poďme si naliať, kolegovia, čistého vína a keď vy ste, pán poslanec Ivan, vo svojom príhovore hovorili o tom najvážnejšom dôvode, tak ja sa chcem venovať práve tomuto najvážnejšiemu dôvodu, a to je kauza tunel Višňové.
Ale poďme sa vrátiť do histórie. Pred nástupom vlády Ivety Radičovej vláda, v ktorej bol SMER, pripravila PPP projekt na dostavbu tohto tunela. No ja som vás aj včera, pán poslanec, vyzýval, že nájdime v sebe tú silu, a vy ste ju včera nenašli a vyzýval som vás asi trikrát, a priznajme si aj svoje chyby a dokážme pomenovať veci pravým menom. Vtedy aj SaS-ka a KDH; to ani nehovorím, to bol, ku KDH špeciálne sa ešte vrátim; kritizovali ministra Počiatka o tom, že aká zlodejina sa chystá, aké to je predražené, ako sa tam ide kradnúť, proste bol veľký mediálny tlak. Politicky sa táto situácia zneužila pred voľbami a Ján Figeľ sľuboval, ako to celé zmení. Žiaľ, aj to zmenil a nebojme sa priznať, že škoda, že tento PPP projekt nebol spustený, pretože keby bol spustený, už teraz sa ukázalo, že by bol oveľa lacnejší ako to riešenie celkové, ktoré príde teraz. Nemuseli by vyhasínať životy motoristov pod Strečnom, nemuseli by ľudia stáť v nekonečných kolónach a už by sme dávno jazdili po tuneli Višňové. Po zmene vlády v roku 2010 bola výstavba diaľnice s PPP projekty novým ministrom dopravy Jánom Figeľom zrušená a celý úsek bol, bolo nutné súťažiť nanovo.
V krátkej minulosti sme zažili najväčšie dva problémy pri výstavbe diaľnic, bola to Dubná Skala – Turany a tunel Višňové. A politickú zodpovednosť za toto jednoznačne nesie Kresťanskodemokratické hnutie a to si treba jednoznačne povedať nahlas. Ja som bol včera šokovaný, keď som, keď som videl pána Zajaca z KDH, ako tu mal tlačovku a čo rozprával namiesto toho, aby sa hanbil v kúte, naschvál nerozprávam o kolegovi Janckulíkovi, lebo on vtedy s KDH nemal nič. Ale namiesto toho, aby sa hanbil v kúte a priznal si, že za toto môže pán Figeľ a KDH, tak ešte tu mal tlačovku a moralizoval.
V roku 2010 nastala hlboká kríza v našom stavebníctve, pretože kríza v strojárenstve už končila alebo, resp. už bola stabilizovaná, lenže v stavebníctve sa tá kríza, lebo sa ešte dokončovali predtým rozbehnuté projekty, prejavila až v roku 2010. A pán Figeľ politicky stlačil všetkých dodávateľov a firmy na tak, že išli a museli robiť a vykonávať stavby pod svojimi nákladmi. Vyhlásil súťaž žltým FIDIC-om. Táto súťaž dobehla – treba priznať – už za vlády, vtedy, keď bol minister dopravy pán Počiatek. A tu treba povedať, že aj on urobil chybu, že nenašiel politickú odvahu povedať, že cena, ktorá bola vysúťažená za tunel Višňové, je neprimerane nízka a že firma, ktorá to bude stavať, tak jednoducho buď túto stavbu nedokončí, alebo bude žiadať dodatky od štátu. Presne tak ako Dubná Skala – Turany, keď pán Figeľ a KDH vykrikovalo, že aký, aká transparentnosť, ako sa dokázali stlačiť ceny a ako minulá vláda, vláda predtým kradla a súťažila za drahé ceny. Tak už vtedy, keď sa takto politicky oslavovalo a robil politický marketing, tak si stavebníci a ľudia z brandže klepali na čelo a povedali: Preboha, za takéto peniaze sa to postaviť nedá. Nie je normálne, ak firma vysúťaží zákazku pod svoje náklady. Tak buď to nedokončí, buď sa spolieha na to, že pritlačí štát, aby boli podpísané dodatky, aby sa to dielo mohlo dokončiť, alebo sa nevyplatia subdodávatelia.
Nebudem teraz hovoriť, lebo vy ste to vo svojom príhovore povedali presne, že kedy sa začalo súťažiť, ako bolo vysúťažené. Ja dávam za vinu aj pánovi Počiatkovi, že nenašiel politickú odvahu, že podpísal tú zmluvu, lebo už vtedy bolo jasné, že za takúto sumu sa tunel dokončiť nedá.
Je paradoxné, že sme, že takmer na deň presne pred štyrmi rokmi VÁHOSTAV dlhoval zhruba 104 mil. eur svojim veriteľom práve preto, že podpísal so štátom zmluvu na dielo Dubná Skala – Turany, aj keď vedel, že nebude vedieť za túto sumu dielo dokončiť a že jediným spôsobom, ako dokončiť toto dielo, je nevyplatiť subdodávateľov.
Všetci si pamätáme; a ja som tam stál, pán Ivan, lebo som z toho regiónu a ja som tam stál s tými živnostníkmi na tej nedokončenej diaľnici a vypočul som si tie smutné príbehy ľudí, ktorých, ktorým celoživotné podnikanie v momente skončilo v nevyplatených dlhoch vzniknutých na výstavbe diaľnice, ktorú financuje štát. Rozpadli sa tam rodiny, dokonca niektorí ľudia aj ukončili svoj život. Naozaj bola to, bola to tragédia. A v tom čase nebol ministrom dopravy Árpád Érsek, politickú zodpovednosť opäť nesie alebo by mal niesť úplne niekto iný. A riešenie, ako týmto ľuďom pomôcť, sa začalo hľadať až v momente, kedy firma išla do konkurzu a ľudia, a hrozilo, že ľudia nedostanú za svoju prácu nič zaplatené. A vieme, ako to dopadlo, ľudia dostali iba naozaj malé percento z toho, čo by mali dostať. A dovolím si tvrdiť, že príbeh výstavby tohto úseku je dodnes zlým snom každého staviteľa a veľa podnikateľov sa vtedy rozhodlo, že nebude viac pracovať pre štát. A navyše nás to všetkých stálo viac ako 12 mil. eur.
A prečo o tom hovorím? Vráťme sa do prítomnosti opäť k tunelu Višňové. Áno, komplikovaný úsek s veľmi nízkou cenou zhotoviteľ nezvládol. Časť subdodávateľov, už poučená z kauzy VÁHOSTAV, pre neho prestala pracovať hneď, keď nedostala zaplatené prvé faktúry, ale, samozrejme, že veľká časť firiem verila a verí, že štát nedovolí, aby sa dvakrát zopakoval rovnako katastrofický scenár, a tak ďalej pracovali, aj keď nedostali zaplatené. Na subdodávkach tak vzniká dlh viac ako 40 mil. eur. Zas ide o prevažne malé a stredné firmy prevažne z regiónu Turca. A niekedy sú to živnostníci, ktorí na stavbu vozia štrk alebo robia drobné práce. Títo ľudia svoju prácu splnili a celé Slovensko bude po dokončení diaľnice celé desaťročia využívať hodnotu, ktorú svojimi rukami vytvorili. Ale za svoje podnikanie ručia – ako všetci živnostníci – celým svojím majetkom. Aj teraz im reálne hrozí, že prídu nielen o svoje podnikanie, ale aj o svoje domy, súkromné úspory, skrátka o všetko.
A ja som vám to včera v tej relácii v TA3 povedal, pán poslanec, a vy ste mi vtedy povedali, budem to parafrázovať, nebudem to presne citovať, že či budeme donekonečna sa pozerať na živnostníkov a podnikateľov. A ja hovorím, že áno, pretože štát, ak niekto urobil chybu, tak ju urobil štát, že nedokázal urobiť politickú, nenašiel politickú odvahu, vtedajšie vedenie ministerstiev, že jednoducho nie je normálne a konečne treba prestať súťažiť stavebné zákazky, kde hlavným kritériom je cena, pretože všetci vieme, ktorí robili vo verejnej sfére, a ja som 12 rokov bol primátorom Martina a musel som, museli sme obstarávať a veľa sme stavali a tam som zistil, že jednoducho – na vlastnej skúsenosti, že nedá sa súťažiť stavebná zákazka len na to, aby bola najnižšia cena. Aj keď si budete stavať rodinný dom, nedáte si ho postaviť firme, ktorá to urobí za najnižšiu cenu a použije do základov a do armovania málo železa, aby sa ušetrilo, lebo bude vám záležať, aby vám ten dom nespadol.
Ale mňa šokuje, že práve poslanci zo strany SaS, ktorá o sebe rada hovorí, že obhajuje záujmy malých podnikateľov, ako ste sa mohli podpísať za návrh na odvolanie ministra. Vlastne vy ste to iniciovali v podstate za to, že ochránil podnikateľov a malých živnostníkov a ich rodiny. Ako môžete tvrdiť, že štát sa mal ďalšie roky prizerať na to, ako veľký zhotoviteľ neplatí subdodávateľom a ako sú na tejto stavbe ničené ľudské životy, pán Ivan? Pre mňa je to absolútne nepochopiteľné.
Treba si totižto uvedomiť ešte jednu vec. Zhotoviteľ na tejto stavbe žiadal ďalšie peniaze, aby ju zvládal dokončiť, ale neviem, či to viete, ale suma, o ktorej hovoril, bola viac ako dvojnásobkom toho, čo už dnes dlžil subdodávateľom. Viete, čo to znamená? Že s najväčšou pravdepodobnosťou by sa dlh voči malým firmám nafúkol až na rovnakú úroveň, ako to bolo pri VÁHOSTAV-e, a znova by sme tu mali obrovský problém. A ja už obrovský problém považujem aj tú sumu 37 mil. cca, ktorá je tam teraz. A to je, prosím pekne, to riešenie, ktoré z opozičných lavíc navrhujete. Pretože vaše, váš návrh riešenia bol taký, aby sme prišli o eurofondy, aby sa tunel zakonzervoval a aby drobní živnostníci a podnikatelia prišli o svoje peniaze. A treba to takto povedať, lebo je to tak.
Samozrejme, že by bolo lepšie, aby sme nič takéto nemuseli riešiť, a preto bolo treba spraviť veci, ktoré už ministerstvo dopravy urobilo. Nové súťaže na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest sú konečne – a budú – vyhodnocované multikriteriálne a cena už nie je jediným faktorom. Aj vďaka tomu verím, že k podobným excesom už nepríde. Ale túto situáciu bolo treba riešiť. A ja si myslím, že minister Érsek mal len zlé a horšie riešenie a vybral si to riešenie, ktoré zabezpečí, aby sa v čo najkratšej dobe začal tunel opäť stavať, aby sa zreálnila cena. A predpokladám, že keď tá cena zo súťaže vyjde, tak opäť budete zvolávať návrh na odvolanie, pretože ja verím, že už nikto nikdy nepripustí, aby bola vysúťažená cena pod reálne náklady.
Ale čo je pre mňa dôležité, že sa urobila taká zmluva, ktorá zabezpečí vyplatenie všetkých subdodávateľov, malých a drobných živnostníkov, pretože tá suma je už z bankovej garancie na účte, pán poslanec, a to riešenie, ktoré ste navrhovali vy, by, by, by toto jednoducho vylučovalo a tí ľudia by naozaj prišli o svoje peniaze a toto už nemôžme po kauze VÁHOSTAV druhýkrát pripustiť.
Ja sa chcem pánovi ministrovi Érsekovi poďakovať, že dokázal vyrokovať; to nie je, tá zmluva nebola vyrokovaná tak, že si Érsek sadol s tými firmami a že urobili nejakú dohodu v kancelárii niekde na ministerstve, bolo to odkonzultované aj s Európskou komisiou, ktorá urobila ústupky, vyšla nám v ústrety, čiže je to s vedomím Európskej komisie. A treba sa poďakovať aj za to, že sme neprišli o eurofondy, pretože to vaše navrhované riešenie by presne znamenalo to isté, že by sme prišli o eurofondy. Čiže neexistuje absolútne žiadny dôvod. A ak má niekto niesť politickú zodpovednosť za to, v akej situácii sa nachádzame, tak by to mala niesť strana KDH a bolo by dobré, keby pán Zajac, ktorý včera kritizoval vládnu koalíciu, sa ospravedlnil a priznal si, pretože je to kresťanské, že si treba priznať aj chyby a neklamať.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis