Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

7.9.2016 o 18:52 hod.

Tomáš Drucker

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

8.9.2016 14:32 - 14:35 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Skúsim odpovedať na viacero otázok postupne.
Čo sa týka prevencie, my v súčasnosti vynakladáme zhruba 6 % všetkých výdajov na prevenciu. Prevencia je viacero opatrení, nielen teda v oblasti zdravotnej starostlivosti, ako je očkovanie, je to aj celý zdravý životný štýl v oblasti dietetiky, potravín, životného prostredia, pohybu a tak ďalej. Všeobecná zdravotná poisťovňa systematicky má za cieľ dlhodobo podporovať prevenciu. Súhlasím, že do budúcna prevencia je ekonomicky výhodnejšia ako následná liečba a je to jedna z priorít, kde Všeobecná zdravotná poisťovňa chce zvýšiť svoje úsilie.
Vďaka práve programu prevencie možno znižovať počet zbytočných úmrtí, priniesť pacientom vyššiu kvalitu života a šetriť teda aj prostriedky verejného zdravotného poistenia. Náklady na liečbu rozvinutých štádií rôznych ochorení sú vždy nepomerne vyššie ako náklady na ich prevenciu.
Pokiaľ ide o očkovanie proti chrípke, Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci podpory prevencie hradí nad povinný rámec zákona vakcíny proti chrípke všetkým poistencom, ktorí prejavia o očkovanie záujem. Je potrebné kontaktovať všeobecného lekára, s ktorým má poistenec podpísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a dohodnúť si s ním aj termín očkovania.
Doplňujúca informácia k očkovaniu proti chrípke, ktorá vyplýva z legislatívy v zmysle platných indikačných obmedzení, je garantovaná plná úhrada vakcíny pre vybrané cieľové skupiny pacientov so zvýšeným rizikom možných pridružených komplikácií. Ide o osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb, detí, staršie osoby, osoby so závažnými chronickými ochoreniami.
Ešte bola jedna otázka, tá sa týkala spoluzodpovednosti pacienta za svoje zdravie. Treba uviesť, že legislatíva už čiastočne upravuje túto otázku. Napríklad v zmysle platnej legislatívy zdravotná poisťovňa má právo uplatniť voči poistencovi nárok na úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo v dôsledku užitia alkoholu alebo inej návykovej látky voči tretej osobe, ak k úrazu alebo inému poškodeniu zdravia u poistenca došlo jej zavineným protiprávnym konaním.
Pokiaľ ide o čakacie listiny, tie sa v zmysle zákona vedú len na niektoré plánované zákroky a tu Všeobecná zdravotná poisťovňa napríklad len za posledné tri roky znížila počet poistencov na čakacích listinách o 75 %. Na bežné vyšetrenia, ktoré sú súčasťou stanovenia diagnózy, napríklad röntgenové vyšetrenie, sa čakacie doby nevedú. Termíny si manažuje poskytovateľ v závislosti od počtu pacientov a ich zdravotného stavu.
Ja dám len doplňujúcu ešte informáciu k tomu, že my sme si nechali teraz urobiť taký monitoring čakacích lehôt, takže budeme ho aj zverejňovať. Ukazuje sa, že skutočné čakacie doby v ambulantnej sfére, ale aj v ústavnej zdravotnej starostlivosti sú výrazne nižšie, ako ich častokrát pacienti alebo poistenci vnímajú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.9.2016 14:32 - 14:35 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
V zmysle programového vyhlásenia vlády a detailného rozpracovania sme sa zaviazali spustiť od 1. júna 2017 systém DRG, opakujem, v rozsahu, ktorý bude trvať možno niekoľko rokov, kým budeme mať povedzme dve, tri, štyri základné sadzby, ideme z väčšieho počtu. Ale podstatné je, aby všetci poskytovatelia prešli na vykazovanie DRG systému najneskôr od 1. júna.
Našou ambíciou v pracovnom harmonograme je zatiaľ termín 1. januára, ktorý je jednoduchší pre všetkých poskytovateľov aj pre zazmluvnenie s poisťovňou. Je potrebné ešte doladiť niektoré veci. Takže pokiaľ by mali vzniknúť akékoľvek riziká s pripravenosťou, tak máme termín 1. júna, ktorý je pre nás záväzný v zmysle programového vyhlásenia vlády.
Skryt prepis
 

8.9.2016 14:27 - 14:30 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Odpoveď na túto otázku. My sme aj v rámci zdravotníckeho výboru s pánom predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou informovali členov výboru. V súčasnosti prebieha tzv. prechodná, rozpočtom neutrálna fáza implementácie DRG, počas ktorej poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostávajú úhradu za ukončenú hospitalizáciu ako doteraz. Zároveň vidia úhradu v systéme DRG. Zámerom je vytvorenie časového priestoru na úpravu procesov a vykazovania systému DRG bez ohrozenia finančnej stability poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Od budúceho roka počítame, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti už budú čiastočne hradení z tohto systému. Pre nás je podstatné, aby sme dokázali zabezpečiť, že všetci poskytovatelia začnú vykazovať, je to úplne iný spôsob vykazovania výkonov, kde sa nevykazujú len výkony, ale musia sa určiť aj doplnkové parametre, ako sú doplnkové diagnózy pacienta a tak ďalej.
DRG nepredstavuje samotný cenník jednotlivých diagnóz, ale je to nákladový prepočet zdravotnej starostlivosti spojený s hospitalizačným prípadom, teda môže obsahovať viacero diagnóz. Tento prepočet je definovaný relatívnou váhou, ktorá odzrkadľuje ekonomickú a medicínsku náročnosť daného hospitalizačného prípadu. Relatívne váhy sú vypočítané z reálnych ekonomických nákladov na každý hospitalizačný prípad na základe presne definovanej metodiky, tzv. kalkulačnej príručky.
Relatívne váhy sú v súčasnosti prebrané z nemeckého modelu, ktorý slúžil ako podklad pre slovenskú verziu DRG. Sú však upravené na slovenský spotrebný kôš a ako dnes, tak aj v budúcnosti bude definovať centrum pre klasifikačný systém, ktorým je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky počíta s tým, že v úvodnej fáze budeme mať viacero tzv. základných sadzieb tak, aby pre jedného poskytovateľa neexistovalo viacero základných sadzieb, to znamená na rozdiel od súčasného systému, kedy poskytovateľ má zmluvy s rôznymi zdravotnými poisťovňami v rôznej úrovni. V budúcnosti bude mať jednu základnú sadzbu rovnakú so všetkými zdravotnými poisťovňami. My uvažujeme, že v úvode budeme mať viacero základných sadzieb a v priebehu štvrťročnej a polročnej bázy budeme vyhodnocovať tzv. case mix index, to je relatívna váha, ktoré budú dosahovať jednotliví poskytovatelia a podľa nich budeme zjednocovať a upravovať takisto aj základné sadzby týmto poskytovateľom.
Skryt prepis
 

8.9.2016 14:25 - 14:27 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, odpoveď na uvedenú otázku pani poslankyne Kataríny Macháčkovej je takáto.
V zmysle platnej legislatívy pokutu musí zaplatiť ten subjekt, ktorému bola pokuta uložená. Pokuta bola uložená spoločnosti Všeobecná zdravotná poisťovňa, akciová spoločnosť, táto jediná je povinná teda zaplatiť ju do 30 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a teda do 29. septembra 2016. V prípade jej neuhradenia by sa Všeobecná zdravotná poisťovňa vystavila riziku exekučného konania.
Trestnoprávna zodpovednosť je predmetom aktuálne prebiehajúceho trestného konania vo veci porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ku ktorému malo dôjsť v súvislosti s uzatvorením zmluvy aj dodatku medzi Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a spoločnosťou CPKSB.
Všeobecná zdravotná poisťovňa už oznámila, že si bude uplatňovať svoj nárok na náhradu škody v rámci trestného konania. Vo veci vyvodenia zodpovednosti a náhrady škody bude Všeobecná zdravotná poisťovňa postupovať s prihliadnutím teda na závery orgánov činných v trestnom konaní, ktorým poskytuje plnú súčinnosť. Všeobecná zdravotná poisťovňa si bude priebežne uplatňovať všetky zistené škody v rámci trestného konania. Pokuta bude zaplatená z prostriedkov, ktoré sú v zmysle zákona č. 581/2004 Z. z. určené na úhradu prevádzkových nákladov Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:59 - 19:00 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi predložiť návrh zákona, ktorým; no, to bude ťažké; návrh na aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a Európskej únie a vyslania príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do tohto vojenského zastúpenia.
Návrh je, aby Národná rada vyslovila súhlas s touto aktualizáciou a vyslania príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vojenskej štruktúry NATO a Európskej únie tak, ako je uvedené návrhom zákona.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som v mene ministra obrany požiadal o podporenie tohto návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:52 - 18:55 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ešte raz, vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi v mene pána ministra hospodárstva predložiť návrh zákona o vykonávaní medzinárodných sankcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov. (Reakcie z pléna.) Pardon?
Predložený návrh zákona ustanovuje presný postup vykonávania medzinárodných sankcií v podmienkach Slovenskej republiky s dôrazom na zaistenie finančných a iných aktív sankcionovaných osôb, ako aj špecifikáciu právomocí a povinností kompetentných orgánov v oblasti vykonávania medzinárodných sankcií a úpravu postupu pri zaradení do zoznamov a vyradení zo zoznamov sankciovaných osôb na úrovni Európskej únie alebo Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Zároveň sa stanovujú právomoci štátnych orgánov v procese zaistenia finančných a iných aktív teroristov a sankcionovaných osôb.
Doterajšia platná právna úprava, zákon č. 126/2011 Z. z. o vykonávaní medzinárodných sankcií v znení neskorších predpisov, nezodpovedá prijatým záväzkom Slovenskej republiky a nie je v súlade s odporúčaniami Finančnej akčnej skupiny (FATF, Financial Action Task Force) v oblasti zmrazovania finančných a iných aktív teroristov a sankcionovaných osôb. MONEYVAL, ktorý je výborom Rady Európy zodpovedným za hodnotenie opatrení v oblasti boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu vykonáva monitoring členských krajín Rady Európy v uplatňovaní základných pravidiel v oblasti boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu.
Jedným z najzávažnejších nedostatkov, pre ktorý je Slovenská republika kritizovaná, je nesplnenie odporúčania vo vzťahu k vykonávaniu medzinárodných sankcií, špeciálne odporúčanie 3, zmrazenie a zabavenie finančných prostriedkov a aktív teroristov. Z uvedeného vyplýva pre Slovenskú republiku povinnosť prijať na národnej úrovni novú legislatívnu úpravu s efektívnejšími postupmi zaistenia finančných a iných aktív sankcionovaných osôb.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, ako aj ostatnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás v mene ministra hospodárstva požiadať o podporu k predloženému návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:44 - 18:46 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, návrhom zákona, ktorý predkladám, je s cieľom vytvoriť právny rámec na podporu malého a stredného podnikania, sa v slovenskej legislatíve po prvýkrát uplatňujú pojmy z európskej terminológie viažucej sa na sektor malého a stredného podnikania, napríklad test vplyvov právnych predpisov na malé a stredné podnikanie, tzv. SME Test, podnikateľské koučovanie, mentoring a zavádza sa rovnako aj definícia pojmu startup.
Návrh zákona upravuje pôsobnosť ministerstva hospodárstva pri poskytovaní podpory v oblasti malého a stredného podnikania, definuje oblasti a formy podpory, spôsob poskytovania podpory a súčasne umožňuje uplatňovanie európskych zásad rozvoja malého a stredného podnikania zakotvených v agende Európskej únie, konkrétne v tzv. Small Business Act (zákon o malých a stredných podnikoch) či dokumente Akčný plán pre podnikanie 2020.
Prijatie tohto návrhu zákona vychádza z ustanovení aktuálneho programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky a zároveň sa ním plní kritérium z pohľadu ex-ante kondicionality, t. j. podmienky čerpania štrukturálnych fondov pre oblasť malého a stredného podnikania v rámci programovacieho obdobia 2014 – 2020.
Vládny návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a rovnako aj s právom Európskej únie.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:39 - 18:41 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem ešte raz.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vládnym návrhom zákona sa upravuje členstvo v orgánoch zdravotných poisťovní v záujme umožnenia širšieho zastúpenia odborníkov v týchto orgánoch. Predovšetkým touto navrhovanou úpravou sa rozširuje okruh osôb, ktoré môžu byť členmi orgánov zdravotných poisťovní v záujme umožnenia širšieho zastúpenia odborníkov v týchto orgánoch. Upúšťa sa od vyžadovania predchádzajúceho súhlasu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v prípade osôb, na ktorých predchádzajúci súhlas Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou už bol daný a zároveň ak spĺňajú podmienky podľa tohto zákona. A odstraňuje sa prílišná tvrdosť podmienok odbornej spôsobilosti na obsadenie funkcií v orgánoch zdravotných poisťovní rozdelením požiadaviek na odbornú spôsobilosť v závislosti od vykonávanej činnosti členov orgánov zdravotných poisťovní, ako je predstavenstvo spoločnosti, dozorná rada a vedúci zamestnanci.
Návrh zákona tiež upravuje poskytovanie informácií o finančnej situácii fyzických a právnických osôb zdravotnou poisťovňou bezpečnostným orgánom na účely vykonávania bezpečnostných previerok. V súlade s programovým vyhlásením vlády tento návrh zákona umožňuje obsadenie kontrolných funkcií v Dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne širšiemu okruhu osôb, či už ide o nominantov z iných orgánov ústrednej štátnej správy, ktorí nemohli byť v súčasnosti členmi dozornej rady, takisto ide o tretí sektor a takisto ide aj o prísľub, že budú môcť byť v dozornej rade aj zástupcovia parlamentnej opozície.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi takisto prejaviť presvedčenie, že aj podporíte aj tento návrh zákona. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:35 - 18:37 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som vám predložil veľmi dôležitý návrh zákona, ktorého cieľom je odstránenie nedostatkov, ku ktorým Európska komisia uplatnila výhrady v odôvodnenom stanovisku č. 2014/4141 zo dňa 26. mája 2016, pre ktoré Európska komisia začala konanie proti Slovenskej republike o porušení zmluvy o fungovaní Európskej únie a ustanovila opatrenia. A zároveň tento návrh zákona ustanovuje opatrenia na zabezpečenie dostupnosti liekov zaradených v zozname kategorizovaných liekov a zároveň zanáša nové opatrenia na zabránenie špekulatívnemu reexportu humánnych liekov, ktoré sú kategorizované.
Predloženým návrhom zákona sa ďalej mení aj zákon č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia so zámerom zosúladiť sankcie podľa tohto zákona s inými právnymi deliktmi v zákone o liekoch a zdravotníckych pomôckach.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, verím, že tento dôležitý návrh zákona podporíte. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.9.2016 18:29 - 18:33 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som vám predložil návrh zákona, ktorý upravuje činnosti a postupy v súvislosti s transplantáciou ľudských orgánov, ľudských tkanív a ľudských buniek v Slovenskej republike, ktorý preberá dve smernice Európskej komisie, a to je smernica 2015/565 a smernica Komisie 2015/566, obe z 8. apríla 2015.
V súvislosti s transplantáciou ľudských orgánov, ľudských tkanív a ľudských buniek sa ustanovujú nové požiadavky darcovstva, odberu, charakteristiky, konzervovania, distribúcie, transplantácie orgánov, požiadavky na darcovstvo a odber, postupy na zabezpečenie kvality a bezpečnosti v súvislosti s darcovstvom a odberom, postupy pri výmene orgánu, tkaniva a buniek medzi štátmi Európskej únie a tretími štátmi, teda ich vývoze a dovoze, požiadavky na zabezpečenie vysledovateľnosti orgánu, tkaniva alebo buniek, postupy oznamovania závažných nežiaducich udalostí a závažných nežiaducich reakcií, náležitosti zmeny v povoleniach na prevádzkovanie tkanivového zariadenia, pozastavenie alebo zrušenie povolenia, náležitosti povolenia na prevádzkovanie tkanivových zariadení, povinnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v súvislosti s používaním jednotného európskeho systému kódovania a kompetencie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pri výkone štátnej správy v súvislosti s transplantáciami orgánov.
Navrhovanou právnou úpravou sa odstraňujú problémy aplikačnej praxe, ktoré súviseli aj s nesprávnou transpozíciou smerníc Európskej únie vo vzťahu k transplantáciám orgánov, tkanív a buniek. Tu by som dovolil upriamiť pozornosť, že v súčasnosti mohlo mať tkanivové zariadenie vydané povolenie len na jednu činnosť, napríklad len na distribúciu. Neboli stanovené týmto poskytovateľom ani žiadne sankcie za porušenie ich povinností, to je nová požiadavka smernice. Zároveň odstraňujeme touto transpozíciou a návrhom zákona aj nakladanie s mŕtvym telom, ktoré doteraz bolo častokrát kritizované za zaobchádzanie ako neetické po odberoch, neestetická úprava mŕtveho tela a podobne.
Sú tu aj dopady finančné, negatívne, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorých je v súčasnosti 22. Bude požadovaná zmena povolenia, celkové náklady pre všetkých 22 poskytovateľov sú na úrovni 3 641 eur. To zdôvodnenie je predovšetkým o to, aby boli tieto povolenia komplexné a bolo možné preukázateľne zabezpečiť aj vysledovateľnosť buniek a tkanív, to je požiadavka smernice.
Ďalší vplyv je smerom na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo výške 20-tisíc eur. Tieto peniaze budú použité na úhradu za prevoz mŕtveho tela darcu ľudského orgánu zo zdravotníckeho zariadenia, ústavnej zdravotnej starostlivosti do miesta pohrebu. V súčasnosti tento prevoz mŕtveho tela bol hradený prevažne pozostalými a vzhľadom na potrebu zvýšenia počtu aj odberov ľudských orgánov a počtu vykonaných transplantácií ľudských orgánov sa navrhuje za prevoz tela mŕtveho darcu, že rodine bude uhrádzať tieto náklady Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Len pre predstavu, za rok 2015 bolo spolu 96 darcov ľudských orgánov.
Ďalší vplyv je na zdravotné poisťovne, odhadovaný vo výške 140-tisíc eur, súvisí to s úhradou poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby, aby prevážal ľudské orgány určené na transplantáciu a transplantačný tím zdravotníckych pracovníkov pri odbere a transplantácii srdca alebo pečene aj vrtuľníkom, ktorý doteraz nebol.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, chcem vás poprosiť, aby ste predložený návrh zákona podporili. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis