Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

8.2.2018 o 14:56 hod.

Tomáš Drucker

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 15.2.2018 14:50 - 14:52 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, ďakujem za položenú otázku, v mene ministra dopravy a výstavby, ktorého dnes zastupujem, si dovoľujem prečítať odpoveď.
Rezort dopravy sa okrem výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sú nepochybne najbezpečnejšími typmi pozemných komunikácií, dlhodobo venuje tiež preventívnej činnosti týkajúcej sa procesu zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky na slovenských cestách. Prostredníctvom svojho oddelenia bezpečnosti cestnej premávky realizuje a podporuje osvetové, vzdelávacie a propagačné aktivity zamerané na dôležitosť dodržiavania pravidiel cestnej premávky. Tieto aktivity sú cielené na viaceré skupiny účastníkov cestnej premávky.
Znižovanie dopravnej nehodovosti je náročným a dlhodobým procesom, pri ktorom sa pozitívny vplyv represívnych a preventívnych krokov neprejavuje za krátke obdobie. Všetky členské krajiny Európskej únie vrátane Slovenska vynakladajú v rámci svojich rozpočtových a personálnych možností maximálne úsilie na znižovanie dopravnej nehodovosti. Celkový počet dopravných nehôd na Slovensku v roku 2016 klesol o 0,18 stotín percenta oproti roku 2015. Z hľadiska porovnania Slovenskej republiky s ostatnými členskými štátmi Európskej únie si Slovensko dlhodobo drží počet usmrtených osôb pri dopravných nehodách v prepočte na jeden milión obyvateľov na priemere Európskej únie. Tieto čísla sú tiež nižšie ako v ostatných krajinách V4.
Členmi IRTAD (International Transport Forum at the OECD) sú vo väčšine prípadov výskumné a vedecké inštitúcie a inštitúty a univerzity vykonávajúce v danej krajine činnosť v oblasti zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky. V Slovenskej republike v súčasnosti neprejavila žiadna z týchto inštitúcií záujem reprezentovať Slovensko v tomto odbornom zoskupení.
Vážený pán poslanec, ďakujem za vašu pozornosť.
Vážený pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2018 14:39 - 14:46 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem vám za vaše slovo. Vážený pán poslanec, ďakujem za položenú otázku. V mene pána ministra dopravy Árpáda Érseka dovoľte mi prečítať jeho odpoveď.
V okolí Bratislavy pripravujú Železnice Slovenskej republiky záchytné parkoviská pri Železničnej stanici Pezinok a pri železničných zastávkach Ivanka pri Dunaji a Nové Košariská a po doriešení umiestnenia podchodu pod železničnou traťou aj pri železničnej zastávke Zohor.
Záchytné parkovisko pri Železničnej stanici Pezinok. Na tento projekt je vydané právoplatné územné rozhodnutie. Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie je spracovaná a odovzdaná. Predpokladaný termín vydania schvaľovacieho rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky je do 16. februára 2018. Vydanie právoplatného stavebného povolenia je do šiestich mesiacov od vydania schvaľovacieho rozhodnutia ministerstva. Termín začiatku prípravy súťažných podkladov na realizáciu stavby je plánovaný na jún tohto roku. S realizáciou výstavby sa plánuje začať koncom roka 2018, resp. začiatkom budúceho roka s predpokladanou dobou výstavby ôsmich mesiacov.
Ďalej záchytné parkovisko pri železničnej zastávke Ivanka pri Dunaji. Na tento projekt je vydané právoplatné územné rozhodnutie. Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie sa aktuálne spracováva. Predpoklad dokončenia projektovej dokumentácie je na február 2018. Následne po schválení Železnicami Slovenskej republiky a vypracovaní odborného posudku bude projektová dokumentácia predložená Ministerstvu dopravy a výstavby Slovenskej republiky na vydanie schvaľovacieho rozhodnutia ministerstva, ktoré je podmienené potvrdením vnútornej expertízy ministerstva. Predpokladaný termín vydania schvaľovacieho rozhodnutia je do polovice apríla tohto roka. Vydanie právoplatného stavebného povolenia je do šiestich mesiacov od vydania schvaľovacieho rozhodnutia ministerstva. Termín začiatku prípravy súťažných podkladov na realizáciu stavby je plánovaný na tretí kvartál 2018. S realizáciou výstavby sa plánuje začať v prvom kvartáli budúceho roka s predpokladanou dobou výstavby ôsmich mesiacov.
Ďalej záchytné parkovisko pri železničnej zastávke Nové Košariská. Tu je vypracovaná dokumentácia stavebného zámeru a vydaná vnútorná expertíza Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Začala sa projektová príprava zmien a doplnkov územného plánu obce Nové Košariská. Po schválení územného plánu s predpokladaným termínom december 2018 sa bude pokračovať v projektovej dokumentácii pre územné rozhodnutia a stavebné povolenie. Termíny na získanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia sú do šiestich mesiacov od vydania schvaľovacieho rozhodnutia Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky k príslušnej projektovej dokumentácii. S realizáciou výstavby sa plánuje začať v štvrtom kvartáli budúceho roka s predpokladanou dobou výstavby ôsmich mesiacov.
Ďakujem za vašu pozornosť. Pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 15.2.2018 14:31 - 14:37 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ešte raz ďakujem za vaše slovo. Vážená pani poslankyňa, ďakujem za túto zaujímavú otázku. Je nutné podotknúť, že suma 17,5 mil. eur bez DPH je predpokladaná hodnota zákazky. Výkaz, výmer a odhadovanú sumu určil autorizovaný projektant z podkladov, s ktorými disponuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Je to maximálna predpokladaná cena, ktorú môže stáť komplexné odstránenie hornej stavby, plošných základov a aj dotknutých hlbinných základov. Cena je predpokladaná a nie je konečná. Konečnú cenu určí až samotné verejné obstarávanie.
Napríklad konkrétne v prípade Atómovej elektrárne V1 na búranie chladiacich veží bola predpokladaná hodnota zákazky 25 mil. euro.
Podstatným faktorom je, že do výkazu výmer pre búracie práce rozostavanej nemocnice Rázsochy bol započítaný celkový objem stavby rozostavanej nemocnice Rázsochy. Búracie práce sú rozdelené na tri etapy. V prvej etape sa ráta s búracími prácami vrchnej stavby spolu s podzemnými priestormi stavby, v druhej etape sa uvažuje s odstránením plošných základov stavby a v tretej etape sa uvažuje s odstránením vrchnej časti hlbinných základov.
Súčasťou dodávky búracích prác rozostavanej nemocnice Rázsochy je inžinierska činnosť, vypracovanie projektovej dokumentácie, zariadenie stanoviska, staveniska, pardon, aj stráženie staveniska. Pri druhej etape a tretej etape búracích prác je potrebné rátať aj s veľkým rozsahom zemných prác, nakoľko sa tieto časti stavby nachádzajú pod zemským povrchom. Tu treba rátať aj so zabezpečením a odvodňovaním stavebných jám vzniknutých pri búraní podzemných častí budov. Pri odstraňovaní časti hlbinných základov sú zemné práce ešte nevyhnutnejšie.
Súčasťou prác bude aj spätný zásyp stavebných jám vzniknutých pri vybúravaní pozemných častí stavby a zhutnenie zásypu na požadovanú únosnosť, čo predstavuje tiež nemalé finančné náklady.
Zámerom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je čo najväčšiu možnú časť hodnotiteľného stavebného odpadu použiť priamo na stavbe, resp. zhodnotiť ho neskôr následným predajom, kde výzisk z predaja polotovaru zostane Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky. Celková predpokladaná hodnota zákazky je relatívne natoľko, á, je relatívna, pardon, nakoľko financie, ktoré ministerstvo zdravotníctva muselo vynaložiť na zarovnanie príprav povrchu stavebného pozemku, sú už súčasťou zákazky búrania rozostavanej nemocnice Rázsochy, čo pri vybúravaní pozemných častí stavby spolu so základmi predstavuje nemalú položku. Možný výzisk z predaja kovového šrotu a použiteľného rozdrveného betónu predstavuje tiež nemalú čiastku, ktorá nepriamo zníži koncovú sumu na búracie práce.
Ďalším faktorom, ktorý má vplyv na predpokladanú hodnotu zákazky, je rôznorodosť použitých stavebných materiálov použitých na stavbu rozostavanej nemocnice Rázsochy, čo je rozdielna proti použitým stavebným materiálom pri chladiacich vežiach, kde podľa dostupných informácií najvyšší podiel použitého stavebného materiálu tvorí betón. V prípade rozostavanej nemocnice Rázsochy sú vnútorné steny vybudované z tehál, obvodové steny sú tvorené sendvičovými panelmi, tehly, keramika, železo, polystyrén, omietka, steny sú zaizolované PUR penou, výplne okien sú drevené, okná neboli osadené v celej stavbe.
To znamená, že časť stavebných materiálov v tomto prípade, je v tomto prípade stavebný odpad. Nie je ďalej využiteľný, a preto je nutné, aby bol odvezený na skládku. To znamená navýšenie nákladov na dopravu na skládku a poplatky za skladovanie odpadu.
V prípade demolácie chladiacich veží, citujem: „Cieľom projektu demolácie chladiacich veží je v najvyššej možnej miere odpad minimalizovať, resp. recyklovať ho. Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii. Terén bude upravený zeminou a zatrávnený.“ Zdroj: JAVYS.
Prvá z chladiacich veží, ktorej demolácia sa začala v októbri 2017, má už menej ako 40 metrov. Takže pri demolácii chladiacich veží sa ráta s minimálnym množstvom nevyužiteľného materiálu do spätného zásypu.
Nemáme vedomosť o presnom spôsobe demolácie chladiacich veží... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Jakab, poprosím vás, kľud v sále.

Drucker, Tomáš, minister zdravotníctva SR
... a taktiež nám nie je známa skutočnosť, či demolácia počíta aj s odstraňovaním pozemných častí chladiacich veží. V prípade, že ide len o demoláciu nadzemných častí chladiacich veží, by bolo primerané porovnávať cenu len za odstránené časti rozostavanej nemocnice Rázsochy nad jestvujúcim zemským povrchom. Tiež nám nie je známy celkový objem búraného stavebného materiálu pri chladiacich vežiach, čo je veľmi podstatná informácia pri objektívnom porovnávaní. Všetky tieto fakty znemožňujú objektívne porovnanie týchto dvoch zákaziek.
Na zhrnutie. Rozdiel v rozsahu činnosti (zaznievanie zvuku časomeru), rozdiel v objeme stavieb na základe dostupného rozhodnutia, ktorým bolo odstránenie chladiacich veží povolené, ktoré vydal Úrad jadrového dozoru zo dňa 30. mája 2017, môžme určiť objem dosky pre chladiarenské veže Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice v priemere základovej dosky 84,4 m a v hrúbke 0,3 m, objem základovej dosky pre všetky štyri veže je 6,7-tisíc m3 v porovnaní s 9,5-tisíc m3... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

15.2.2018 14:25 - 14:27 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem ešte raz za slovo. Vážený pán poslanec, ďakujem za položenú otázku. Od začiatku roka 2017 obstarali nemocnice v priamej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky 12 CT prístrojov, čím sa zabezpečila skoro úplná výmena CT diagnostiky v ústavnej starostlivosti. Nemocnice ako Prešov, Žilina, Trnava, bratislavské nemocnice, Nové Zámky, Dolnooravská nemocnica, Kráľovský Chlmec či Poprad a Piešťany dostali najnovšie a najkvalitnejšie prístroje, čím sa zaručila sebestačnosť verejného sektora v CT diagnostike. Obstarávanie diagnostiky magnetickou rezonanciou sa plánuje na koniec februára 2018.
V tejto špecializácii došlo zatiaľ k obnove dvoch najväčších pracovísk, a to Univerzitná nemocnica v Bratislave a Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach. Ostatné pracoviská budú zriadené a obnovené až po dokončení centrálnej súťaže, nakoľko tá sa ukázala ako nevyhnutná súčasť efektívnej prevádzky diagnostických služieb. Röntgeny, USG sú aj dnes dominantne prevádzkované vo verejnom sektore, kde sa postupne taktiež obnovuje vybavenie a zázemie pre lekárov.
PET, CT a vo všeobecnosti rádiodiagnostika bola výrazne podporená v hlavnom špecializovanom centre na Slovensku v Inštitúte nukleárnej medicíny v Banskej Bystrici, kde po viac ako 15 rokoch došlo k výmene a rozšíreniu počtu gamakamier a spektrálneho CT prístroja.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky taktiež spúšťa centrálnu výmenu všetkých lineárnych urýchľovačov na Slovensku, kde sa plánuje v priebehu troch rokov vymeniť a zriadiť až 16 urýchľovacích systémov, čo zabezpečí takmer kompletnú samostatnosť verejného sektora v oblasti radiačná onkológia.
Ďakujem pekne za vašu pozornosť. Pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 15.2.2018 14:20 - 14:24 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážená pani poslankyňa, v mene ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, ktorú tu dnes zastupujem, vám ďakujem za položenú otázku a dovoľte mi prečítať odpoveď pani ministerky Martiny Lubyovej.
V prípade výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier bolo pôvodne schválených 62 projektov. Implementácia všetkých schválených projektov bola pozastavená až do doby ukončenia kontrol, čo znamená, že nie je umožnené žiadne čerpanie týchto finančných prostriedkov ani zo štrukturálnych fondov, ale ani zo štátneho rozpočtu.
Kontrolu tejto výzvy realizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako riadiaci orgán Operačného programu Výskum a inovácie. Dĺžka kontroly je ovplyvnená vysokým počtom podaných projektov, približne 300, ako aj komplexnosťou dokumentácie v rámci predložených žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
Výsledky kontroly budú validované zo strany orgánu auditu, teda Ministerstva financií Slovenskej republiky, a predpokladáme, že následne bude realizovaný aj audit Európskej komisie. V žiadnej inej výzve z tých, ktorých sa týkal varovný list Európskej komisie, neboli a ani nebudú uzatvorené žiadne zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku.
Aktuálne je z uvedeného počtu 62 schválených projektov účinných 53 zmlúv. V prípade 9 projektov došlo k nasledovnému:
Mimoriadne bola ukončená zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v prípade dvoch prijímateľov, a to konkrétne spoločnosti I.K.NOW, s. r. o. Dohoda o mimoriadnom ukončení zmluvy v tomto prípade o poskytnutí nenávratného finančného príspevku je účinná od 19. septembra 2017. V druhom prípade išlo o spoločnosť Centrum pre vedu a výskum, s. r. o., kde dohoda o mimoriadnom ukončení zmluvy o poskytnutí nenáhradného finančného príspevku je účinná od 7. 12. 2017.
Ďalej to boli ukončenia zmluvy o poskytnutí NFP z dôvodu výpovede zo strany prijímateľa. Tu došlo u troch prijímateľov, konkrétne MEGA & LOMAN, s. r. o., zmluvný vzťah bol ukončený ku dňu 13. 11. 2017, ďalej spoločnosť Digmia, s. r. o., zmluvný vzťah bol ukončený ku dňu 20. 11. 2017 a Falck Academy, s .r. o., kde zmluvný vzťah bol ukončený ku dňu 25. septembra 2019.
V prípade dvoch nenávratných finančných príspevkov sa nepristúpilo k podpisu ani zmluvy o NFP, a teda s týmito nebola zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku ani uzatvorená. Ide o spoločnosti FINALCAST, s. r. o., a ďalej O2 Slovensko, s. r. o. V prípade dvoch nenávratných finančných príspevkov, kde boli žiadatelia F.M. Servis a DSSI, boli podpísané zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, avšak tieto neboli zo strany ministerstva zverejnené v Centrálnom registri zmlúv. Obaja prijímatelia zverejnili zmluvy sami, avšak nezverejnili partnerské zmluvy a aktuálne sa vypracúvava právna analýza, či sú tieto zmluvy účinné.
Ďalej v súčasnosti prebiehajú rokovania s jednotlivými prijímateľmi, ktorých cieľom je dohodnúť sa na odstúpení od zmlúv. Vo februári by mali prebehnúť rokovania s približne 20 prijímateľmi a v marci so zvyšnými. Predpokladáme, že u väčšieho počtu prijímateľov sa podarí dohodnúť na odstúpení od zmlúv, a to aj z dôvodu, že majú záujem uchádzať sa o projekty v rámci nových pripravovaných výziev a účinná zmluva o nenávratnom finančnom príspevku v rámci výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier môže byť prekážkou na predloženie nového projektu. Predpokladáme, že v priebehu marca tohto roku budeme môcť informovať o ďalšom znížení počtu účinných zmlúv o nenávratnom finančnom príspevku v prípade tejto výzvy.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za vašu pozornosť.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 8.2.2018 14:57 - 15:01 hod.

Tomáš Drucker
(Vymazať rámček.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2018 14:56 - 14:57 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Dobre, skúsim vám odpovedať zas ja svojím spôsobom a to, čo ste presne povedali, je to, čo dlhodobo kritizujem, že sa opierate o údaje, ktoré sa vám páčia, a keď sa preukáže, že tie údaje neboli správne vyhodnotené, tak kritizujete, že vlastne to je len manipulatívnym spôsobom zlepšenie.
Ja rovnako som povedal, že odvrátiteľné úmrtia, ktoré máme, nezodpovedajú skutočnosti. To, akým spôsobom sa vykazujú odvrátiteľné úmrtia u nás, je absolútne zlé a my dokážeme ohľadom našich odvrátiteľných úmrtí postaviť celú, celý príbeh o tom, ako je naše zdravotníctvo zlé. Ja netvrdím, že sú tu nie problémy, ale počet odvrátiteľných úmrtí, ktorý sa vykazuje aj z tzv. prehliadok mŕtvych tiel, to znamená o tom, ak príde a vykoná sa prehliadka za tri minúty, kde napíšete v diagnóze zlyhanie kardiovaskulárneho systému, čo je 95, alebo pokiaľ neutrhnete hlavu niekomu v nejakej polytraume alebo v úraze, tak je to vždy zlyhanie srdca. Ale ak sa tam nenapíšu diagnózy, ktoré sú sprievodné a určujúce, ktoré by vyradili povedzme takéhoto, takéhoto človeka alebo osobu z odvrátiteľných úmrtí, pretože bol povedzme paliatívnej liečbe, bol na dožitie doma, nezapísali sa všetky onkologické diagnózy, ktorými trpel, a toto je jeden z veľkých príčin, prečo nám pridávajú sa niektoré čísla.
To isté budeme hovoriť o onkologických. Vy hovoríte, v akej incidencii sme. My nemáme onkologický register spracovaný, posledný máme, neviem, či z 90. rokov. To znamená, že máme problémy aj v oblasti prevencie, aj. aj realizácie, ale ak mám úplne zlé výkazníctvo dát, z ktorých sa spracovávajú mnohé rebríčky, tak potom nemôžme tvrdiť, že to zdravotníctvo je oveľa, oveľa horšie, ako je povedzme v Českej republike, lebo máme taký a taký počet odvrátiteľných úmrtí.
Ak hovoríte o sestrách, k tomu som ja už dal pomerne aj odbornú, odbornú publikáciu sme zverejnili naším Inštitútom zdravotnej politiky. To, čo si vykazujeme my, to, sestier, čo vykazujú iné krajiny z hľadiska sestier v oblasti povedzme ošetrovateľstva, alebo sú to iba sestry v ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti, to sú úplne odlišné čísla. My sme prepočítali nedostatkový počet sestier. Áno, je ich zhruba okolo 2700. Ten trend sa bude len zhoršovať, to je isté, že sa bude zhoršovať. Predovšetkým bude zapríčineným demografickým faktorom. Tie silne populačné ročníky majú dnes od 38, od 40 do 50 rokov a budú nám odchádzať. Povolanie sestra je v dopytovej krivke rastúce, pretože nám starne populácia, a máme pripravené riešenia aj, aj sme zrealizovali niektoré riešenia v oblasti nedostatku sestier, či už išlo o zmenu kompetencií povedzme stredného zdravotného personálu, zdravotných asistentov, ktorí sú odborne spôsobilí na výkon niektorých činností, ktoré robili doteraz len sestry. A debatujeme aj o možnosti zmeny vzdelávania, ale, ale prílev ľudí nám toto nezmení. Prílev ľudí nám zmenia možno zdravotní asistenti, lebo to je reálne iná zložka pracovníkov a budeme musieť, ja som o tom hovoril aj s pánom ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, hovoril, do budúcna jednoznačne hovoriť aj možnosti získania pracovnej sily zo zahraničia, pretože výpadok, ktorý nám hrozí v nasledujúcich dvoch dekádach, je obrovský. (Reakcia z pléna.)
Ja som vám odpovedal spôsobom, ktorým som chcel, a vy ste sa pýtali svojím spôsobom.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 8.2.2018 14:52 - 14:55 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, Euro Health Consumer Index je hodnotené postave..., hodnotenie postavené na 48 kritériách v šiestich skupinách a má svoju metodiku.
Čo sa týka oblasti 3, 4, 5 a 6, tu sú zdrojmi Eurostat, OECD a Svetová zdravotnícka organizácia.
A čo sa týka oblastí skupín 1 a 2, tak v týchto časti boli oslovené pacientske organizácie a pacienti v štandardnom formáte, ako sa uskutočňujú podobné prieskumy. A ministerstvo zdravotníctva nedisponuje údajmi, kto a kedy odpovedal a kto bol oslovený. Slovensko v rebríčku poskočilo na základe viacerých faktov. Reálne zlepšenie, ktoré je výsledkom viacerých zmien. Bola tu lepšia komunikácia a vysvetľovanie údajov. To sa týka predovšetkým skupín, ktoré sa odzrkadľujú potom, či už ide v štatistických formátoch, to sú skupiny 3, 4, 5 a 6. Ako úvod môžem dať, teda ako príklad môžem uviesť tzv. auto packet payments, to znamená, to sú zdroje, ktoré nie sú z verejných zdrojov, ale ktoré si platia samotní pacienti, či už je to vo forme doplatkov za lieky alebo rôznych poplatkov. A doteraz sme evidovali alebo boli evidovaní podľa metodiky Eurostatu vo výške 1,4 mld. euro z celkových výdavkov. Potom, ako sme spresnili alebo sme si vyčistili metodiku s Eurostatom, podľa čoho vychádzajú, sme padli na 900 mil., čo je obrovský rozdiel aj v ponímaní potom Hodnoty za peniaze, a ktoré sa prejavujú aj v porovnávaní niektorých iných výsledkov.
Na vyšetrenia CT sa čaká kratšie. Skrátili sa čakacie doby na plánované operácie. Oproti minulosti sa pacientske organizácie zapájajú viac do rozhodovacích procesov. Skrátila sa doba čakania na urgentnom príjme a iné. Čo je podstatné ale povedať, je, že hodnotenie s počíta proporčne k iným krajinám a metodika sa každý rok aktualizuje. Čiže rebríček zobrazuje aj to, ako sa iná členská krajina zhoršila, o taktiež, a to taktiež prispelo k lepšiemu umiestneniu Slovenska.
Keď sme analyzovali jednotlivé kritériá, v žiadnom sme neboli najlepšie. Môžem povedať, že povedzme ak bolo hodnotenie známkami od 1 po 3, za rok 2016 sme mali povedzme v kritériu 1,4, zlepšili sme sa na 1,3, ale v sumáre všetkých tých kritérií v porovnávaní s inými krajinami, pretože tie krajiny sa všetky posúvajú, to nie je kritérium, ktoré by sa porovnávalo s rokom 2016, ale vždy v roku 2017. Takže áno, tých, to, čo je treba povedať, že my sme ani v roku 2016 podľa niektorých objektívnych kritérií, a to sú tie skupiny 3, 4, 5 a 6, nepatrili na takú pozíciu. A čo sa týka porovnávania, treba porovnávať všetky indexy všetkých krajín, ktoré sa v ktorom pohoršili alebo zlepšili.
Toľko za mňa, ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 8.2.2018 14:25 - 14:30 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci a vážený pán poslanec Blanár, podľa predbežných výsledkov účtovnej závierky dosiahla Všeobecná zdravotná poisťovňa za rok 2017 zisk 35 mil. eur. Presný údaj o hospodárskom výsledku však bude známy v apríli tohto roka po overení tejto účtovnej závierky a potvrdený nezávislým audítorom.
Z červených čísiel sa poisťovňa dostala vďaka nárastu platieb od ekonomicky aktívnych obyvateľov, plánovanému dofinancovaniu, ale určite aj vďaka zodpovednému plneniu opatrení z ozdravného plánu.
Ak v rámci správ o priebežnom plnení ozdravného plánu počas roka úrad konštatoval čiastočné plnenie niektorých opatrení, súviselo to buď s procesom verejného obstarávania, ktorý sa predĺžil pre absenciu ponúk, alebo pre dostupnosť ponúk, ktoré nevyhovovalo dostupným kritériám, alebo to súviselo so zmenami v legislatíve. Pozitívny hospodársky výsledok za minulý rok je len začiatkom dlhej cesty opätovného potvrdenia kvality a dôveryhodnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
V roku 2018 bude poisťovňa pokračovať v ekonomickej konsolidácii najmä z pohľadu navýšenia vlastného imania ako primárneho predpokladu pre ukončenie ozdravného plánu. Vyhodnotenie plnenia ozdravného plánu je v plne v kompetencii Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Čaká sa na riadnu účtovnú závierku potvrdenú nezávislým audítorom. Hotová by mala byť začiatkom apríla. Potom, ako bude táto účtovná závierka predložená jedinému akcionárovi, štátu, ktorej pôsobnosť jediného akcionára vykonáva ministerstvo zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky predloží na vládu návrh na navýšenie základného imania poisťovne, čím sa zvýši nedostatkové vlastné imanie poisťovne zhruba na úrovni 45 až 50 mil. eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa počas celého roka deklarovala, že opatrenie ozdravného plánu nepocítia poistenci. Podarilo sa jej to splniť. V medziročnom porovnaní dokonca poistenci dostali viac zdravotnej starostlivosti ako rok predtým. Napríklad počet výkonov v jednodňovej zdravotnej starostlivosti stúpol takmer o 10-tisíc, počet vyšetrení magnetickou rezonanciou o viac ako 5-tisíc. Počet CT vyšetrení zostal zhruba na rovnakej úrovni, ale skrátili sa čakacie doby. Na liečbu v zahraničí vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa o 2,5 mil. eur viac ako v predchádzajúcom roku. Ambulantný sektor dostal v roku 2017 o 5,26 mil. eur viacej a nemocnice o 23 mil. eur viac ako v roku 2016.
Všeobecná zdravotná poisťovňa priniesla v ozdravnom roku svojim poistencom aj nové služby. Napríklad v elektronizácii napredovala vpred, v priebehu roka dokázala rozšíriť elektronickú pobočku o nové funkcie, vytvorila a dala do užívania mobilnú aplikáciu, ktorú si v priebehu dvoch mesiacov stihlo 26-tisíc užívateľov. Spustila tiež službu elektronickej preskripcie, tzv. eRecept, ktorú aktuálne využíva už viac ako 80 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a je plne prepojený na elektronické zdravotníctvo.
Vlani Všeobecná zdravotná poisťovňa úspešne zvládla aj distribúciu viac ako 111-tisíc dokumentov do elektronických schránok cez Ústredný portál verejnej správy. Sú súdmi a exekútormi začala komunikovať elektronicky, pričom ako prvá zdravotná poisťovňa podala hromadne elektronicky na Exekučný súd v Banskej Bystrice takmer 10-tisíc návrhov na exekúcie. Zaviedla nový systém hodnotenia podľa DRG, v ktorom je zapojených 95 % nemocníc. Pripravila bezlimitný úhradový mechanizmus orientovaný na kvalitu výkonov, a nie na ich kvantitu.
V roku 2018 Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje pokračovať v rozširovaní elektronických služieb pre svojich klientov. Prioritou bude ďalšie odbúravanie prekážok v dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Rovnako plánuje zaviesť bezlimitné úhradové systémy ambulantných špecialistov, ale aj v segmente CT a MRI vyšetrení. Zmeny by sa mali dotknúť aj vyhodnocovania kvality zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov. Pripravuje tiež nové služby, ktoré zlepšia manažment zdravotnej starostlivosti o pacienta. Smerovať by mali k spokojnejším pacientom, ktorí sa k špecialistom či na vyšetrenia dostanú skôr. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2018 11:32 - 11:45 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ďakujem pekne za tú rozpravu. Skúsim tak faktograficky, čo som si zapísal ešte aj v piatok. K pánovi poslancovi Marekovi Krajčímu a týkajúce sa vecne, týkajúce sa vecne, k radiačnému zákonu. Ste spomenuli, že by sme mohli ísť ešte viac s limitmi... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Vážení páni poslanci, z úcty aj k pánovi ministrovi, aj k rokovaniu Národnej rady poprosím o kľud v sále. Ďakujem.
Nech sa páči, pán minister.

Drucker, Tomáš, minister zdravotníctva SR
Ďakujem pekne. Ak by sme znižovali ešte viac povolené limity, tak by sme mali predovšetkým problém práve v oblasti rádiológie a s dostupnosťou našej zdravotnej starostlivosti, sme v rámci limitov, ktoré sprísnila práve týmto nariadením sa. A vy ste mi tak povedali, že som vo výbore pre zdravotníctvo demagogicky vás označil, že ste proti jadrovým elektrárňam. Nie, toto som nepovedal, ja som povedal, že to, čo navrhujete v súvislosti s kompetenciami a kompetenčným zákonom, neprináleží, ale že je to legitímne, čo požadujete, tak ako je legitímne a tým som neadresoval ku vám, ak niekto nechce jadrové elektrárne, je to legitímna požiadavka. Ak niekto nechce spracovávať u nás jadrový odpad, je to legitímna požiadavka, ale nesúvisí to so zákonom o radiačnej ochrane, pretože máme tu atómový zákon a ak dovolíte k tomu ešte raz by som spresnil.
Atómový zákon, ktorý máme platný, umožňuje dovoz rádioaktívneho odpadu len so súhlasom Úradu jadrového dozoru, a to len v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je, že takýto rádioaktívny odpad vyveziete na sankčnom, sankčnom spracovaní a následne ho doveziete. To znamená, to je ten, ktorý sme vyprodukovali na Slovensku. A druhý prípad je, že dovezieme rádioaktívny dopad, ktorý nebol vyprodukovaný na Slovensku, za účelom jeho spracovania na Slovensku a následne ho vyvezieme, ale je prísna požiadavka aj smernice Európskej únie, aj našej národnej legislatívy, že aktivita, ktorá je dovezená, musí byť aj vyvezená. Tak ako spomínal pán poslanec Suchánek, sú technologické procesy, ktorými sa umožňuje spracovávať jadrový odpad pri zachovaní aktivity za účelom jeho efektívnejšieho spracovania, aj teda prijateľnejšieho pre životné prostredie.
Ja odbočím na to, čo povedal pán poslanec Suchánek, nie je úplne pravda, že spaľovaním sa spracuváva dovezený odpad iba na Slovensku. Takýmto spôsobom sa spracuváva dovezený odpad aj do Švédska, spaľovaním, konkrétne napríklad, keď ste spomenuli Českú republiku, tá doteraz vyvážala jadrový odpad do Švédska na jeho spracovanie. Teraz áno, je pravda, že by Slovensko malo spracovávať, ja som si dovolil vytiahnuť niekoľko vecí aj od Úradu jadrového dozoru, aj z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energetiku.
Spracovateľské technológie na Slovensku spĺňajú prísne bezpečnostné kritériá, sú technicky konštruované na úrovni najvyspelejších krajín zaoberajúcich sa s nakladaním s rádioaktívnym odpadom. Sú vybavené vysoko účinnými viacstupňovými filtračnými systémami, vyspelým monitorovacím systémom, technicky a legislatívne konštruované na spracovávanie rádioaktívneho odpadu a treba povedať, že na Slovensku nie sú spracovávané vysoko aktívne rádioaktívne odpady, na toto nemáme ani technológie vybudované, ani sa neplánuje spracovávať vysoko rádioaktívne jadrové odpady. Ale to nič nemení na legitimite, ktorú vy avizujete, že ste proti tomu, len to nesmeruje k zákonu o radiačnej ochrane.
Takisto, čo sa týka prepravy, preprava je monitorovaná Úradom verejného zdravotníctva spolu s Úradom jadrového dozoru, ministerstvom životného prostredia, Európskou komisiou a takisto aj Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energetiku, jej bezpečnosť. Každý z takýchto procesov má riziká, tak ako má riziká aj prevádzkovanie atómovej elektrárne, ako má riziko aj poskytovanie stomatologickej zdravotnej starostlivosti, aj tu máme úmrtia, ale ide o otázku primeranosti, aké riziká to sú. Opakujem, je to téma smerom ministerstvu hospodárstva.
A čo sa týka poplatkov, veľmi krátko iba. My sme prijali niekoľko legislatív, a keď ste spomínali, že dlhšie príprava, tak mám pocit, že rok a pol sa debatovalo na úroveň poplatkov pohotovosti. Ja som navštívil všetky kraje, ale to s tým súvisí, pretože v tej legislatíve, ktorú sme prijali s účinnosťou od 1. 11,. sa zaviedli zvýšené poplatky na urgente, zachovali sa poplatky na ambulantných pohotovostiach. Komplet túto legislatívu celú som prechádzal s pacientskymi organizáciami, mal som, nazvem to, turné po celom Slovensku, kde som sa stretával aj s ambulantnými lekármi, všeobecnými, špecialistami, kde sme si vysvetľovali, akým spôsobom k tomu pristúpiť, bolo dlhé medzirezortné pripomienkové konanie.
A to, čo nastalo teraz týkajúce sa desiatich eur avizovaných s tehotnou mamičkou z Nitry, tak treba povedať, že myslím si, že napriek tomu, ako to znenie zákona bolo doteraz, bolo v poriadku. Boli objektívne dôvody. Napriek tomu ako sa dnes vytvorila nálada v spoločnosti, ktorá je skutočne nálada, nemyslím si, že väčšina mamičiek mala s tým problémy, pretože pokiaľ by mali svoje zdravotné problémy, tak by ten poplatok určite neplatili. A ja po tej debate s mnohými som navrhol, aj vám v rámci výboru pre zdravotníctvo, no tak ich osloboďme. Nie statusovo, ale v súvislosti s tehotenstvom. A na to sa môžme baviť, že či som ustúpil, hanbiť sa, neviem, no tak som proste k tomu pristúpil, lebo tá atmosféra v spoločnosti nadobudla presne pocit pomaly záchvatu, že mamičky nebudú mať teraz, chúďatka, kam ísť, lebo sa obávajú, že zaplatia 10 euro.
A myslím si, že to, akým spôsobom sa pristúpilo, ja teraz nechcem použiť to slovo politikárčenie, ale to vytváranie tej paniky, napriek tomu, že tie poplatky na urgentoch boli 2 eurá doteraz, historicky tu boli, a nikto neoslobodil ani mamičku, ani ľudí, čo prišli s úrazom, ani ďalších ľudí od platenia tohto poplatku. My sme zvyšovali poplatok 10 euro oproti ambulantnej pohotovosti práve preto, aby sme zabezpečili dostupnosť zdravotnej starostlivosti na urgentoch pre tých, ktorí to potrebujeme. Ak by sme to celé uvoľnili, no tak potom ľudia nebudú chodiť ani k svojim všeobecniarom, ani špecialistom, každý bude chodiť na urgent. A ak ste slúžili, aj vy možno na centrálnych príjmoch, vy viete, aká je obrovská frustrácia službukonajúceho personálu, ktorí tam nechcú proste pracovať a odchádzajú nám a niekedy aj z toho dôvodu, že ošetrujú pacientov, ktorí proste tam nepatria. Pre nich je to frustrujúce. Desať euro nebolo preto, aby sme my potrebovali pre nemocnice nejaké príjmy, tak ako ste to povedali vy, ale jednoznačne preto, aby sme sa snažili nejakou ekonomickou aj demotiváciou ľudí, ktorí majú dostupnú zdravotnú starostlivosť, nepotrebujú urgentnú zdravotnú starostlivosť, aby využívali kanále, ktoré sú bezplatné, napríklad návšteva svojho všeobecného lekára alebo návštevu ambulantnej pohotovosti, na ktorú vynakladáme 18 miliónov eur ročne, aby išli predovšetkým tam, kde to majú za 2 eurá alebo takisto majú odpustený poplatok.
Pani poslankyňa Cigániková, ja sa vás nechcem dotknúť, ale vy viete, že aj v minulosti, aj stále mám ja ambíciu trpezlivo vysvetľovať, počúvať, diskutovať, snažiť sa komunikovať, ale v niektorých prípadoch proste si myslím, že to nemá význam. My sme to, čo ste povedali na túto tému, x-krát hovorili aj na výbore, nechcem zdržovať kolegov, ja na to nemám čo povedať. Myslím, že vy viete všetky odpovede, ktoré by som vám povedal.
Pani poslankyňa Červeňáková, už som na to vlastne aj povedal, že poplatky sa platili doteraz. To je proste, ako keby sme si teraz vytiahli nejaký problém, o ktorého sa tu budeme točiť, znervózňovať spoločnosť. Tie poplatky 1,99 tu boli, žiadny lekár o nich nerozhodoval, ani dnes nerozhoduje, či ich má vybrať alebo nemá vybrať. Na to sú objektívne skutočnosti, ktoré sú, že každý ich má. Áno, sú tu prípady, ja to počúvam, že príde bezdomovec, ktorý nemá nič a nezaplatí, ale ja nemôžem stavať teraz na jednom alebo na 0,01 % prípadov celý systém. No tak to je, tak čo urobíme? Tak mu neposkytneme tú neodkladnú zdravotnú starostlivosť? Stáva sa nám, že ten bezdomovec príde a obúcha si hlavu tesne pred urgentným príjmom, aby ju mal zakrvavenú, no tak mu ju musíme. Ale na základe takéhoto prípadu nebudeme posudzovať celý systém.
K pánovi poslancovi, a končím, Suchánekovi, čo sa týka psychiatrov a psychológov, ale mne sa zdá, že tam boli, otázka záznamov týkajúce sa registra vylúčených osôb, lebo to ste mi dávali aj v hodine otázok. (Reakcia z pléna.) Klinický psychológ, pardon. Tak keď sme s ministerstvom financií alebo keď pripravovalo zmenu zákona týkajúcu sa registrov vylúčených osôb, tak sme mali dlhú debatu s nesúhlasom o tom, že by sme chceli takéto záznamy tam dávať. Po tom, ako sme dostali súhlasné stanovisko úradu pre kontrolu osobných údajov, že s tým nie je problém, tak sme súhlasili, ostala tam, takzvane negatívny súhlas. To znamená, že pacient môže vyjadriť, že si neželá, aby jeho dáta boli. Tento register vylúčených osôb z účasti na hazardných hrách, konkrétne v § 35 ods. 2 vylučuje osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. Sú tam viaceré, a jedno z toho písmena c) je osoby, ktorým bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva. To zdôvodnenie napriek tomu, že teda mali sme na to iný názor, ale po tom, ako sme dostali odsúhlasenie, že nejde o narušenie zákona k osobným alebo v rozpore so zákonom o osobných údajoch, tak sme pristúpili na ten negatívny súhlas, je predovšetkým chrániť spoločnosť a chrániť aj samotných, najbližšie sociálne prostredie týchto osôb, rodiny, ktoré majú v rodine niekoho, kto takýmto spôsobom likviduje alebo robí problémy ekonomického charakteru svojej najbližšej rodine a podobne. To znamená, účel zákona v tomto prípade bol chrániť aj týchto poškodených najbližších, aj samotných, tieto osoby, ktoré, ktoré sú patologickými hráčmi, zmierniť tie následky. A áno, znamená to, že potom sa evidujú takéto údaje, ale možnosť, v zákone je negatívny súhlas, to znamená, takáto osoba môže požiadať, to znamená, je tam predpoklad pozitívneho súhlasu. Len musí povedať, že nesúhlasí s takýmto uvedením údajov. Viem, že aj pán Okruhlica s tým nesúhlasil, mali sme debatu, vysvetľujem tú súvislosť. Toľko za mňa.
Chcem vás ešte raz poprosiť, aby ste podporili tento návrh zákona aj s pozmeňovacími zneniami, ktoré vám boli predložené. Myslím si, že tento návrh zákona je aj dobre spracovaný, ako som povedal v úvodnom slove, súvisí s nariadeniami Euratomu a bude si vyžadovať implementáciu z hľadiska vybudovania vôbec radiačnej ochrany, ktorú my na Slovensku v zásade vybudovanú vôbec ani nemáme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis