Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

15.2.2018 o 15:02 hod.

Tomáš Drucker

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

13.3.2018 14:57 - 15:05 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, predloženým návrhom zákona sa do právneho poriadku Slovenskej republiky transponuje smernica Európskej únie o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, výmenných programov žiakov alebo vzdelávacích projektov a činností au-pair.
Popri mobilite zamestnancov presunutých v rámci podniku, ktorá sa už uplatňuje v súčasnosti, sa ustanovujú podmienky mobility pre študentov vysokých škôl a pre výskumných pracovníkov a ich rodinných príslušníkov. V praxi to znamená, že aj u týchto kategórií cudzincov sa nebude vyžadovať prechodný pobyt na našom území do jedného roka od začiatku pobytu, ak im pobyt udelil iný členský štát ako prvý, čím sa znižuje administratívne zaťaženie s tým spojené. Toto opatrenie zatraktívni Slovensko ako miesto pre výskum a inovácie a podpory získavanie talentov.
Nevyhnutné zmeny súvisiace najmä s mobilitou výskumných pracovníkov, ich rodinných príslušníkov a študentov obsahuje aj novela zákona o službách zamestnanosti a novela zákona o organizácii štátnej podpory výskumu.
Okrem transpozície smernice sa v novele zákona o pobyte cudzincov, upravujú aj niektoré aspekty z aplikačnej praxe. Zmeny sa dotýkajú najmä inštitútu tolerovaného pobytu, z ktorého sa vypúšťajú niektoré kategórie štátnych príslušníkov tretích krajín a presúvajú sa do nových ustanovení o zotrvaní štátneho príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky, čo viac zodpovedá statusu týchto osôb.
Návrh zákona bol prerokovaný v určených výboroch Národnej rady Slovenskej republiky. O pripomienkach odporúčam hlasovať tak, ako to navrhuje gestorský výbor.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, záverom si vás dovoľujem požiadať o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

13.3.2018 14:34 - 14:36 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky do prvého čítania vládny návrh novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 207/2009 Z. z. o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 38/2014 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
V čl. 1 návrhu zákona sa precizuje predmet úpravy zákona č. 207/2009 Z. z. o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov s cieľom jednoznačného rozlíšenia vývozu predmetov kultúrnej hodnoty upraveného zákonom č. 207/2009 Z. z. o vývoze predmetov kultúrnej hodnoty upraveného osobitným predpisom, ktorým je nariadenie Rady č. 116/2009 zo dňa 18. decembra 2008 o vývoze tovaru kultúrneho charakteru.
Podmienky vývozu predmetu kultúrnej hodnoty podľa návrhu zákona sa vzťahujú na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky v rámci colného územia Európskej únie, ako aj z colného územia Európskej únie, ak sa na takýto vývoz nevzťahujú podmienky podľa osobitného predpisu.
V čl. 1 návrhu zákona sa tiež rozširuje aj okruh predmetov kultúrnej hodnoty, na ktoré sa podmienky vývozu z územia Slovenskej republiky upravené zákonom č. 207/2009 Z. z. nevzťahujú, a to o predmety kultúrnej hodnoty, ktoré sú vo vlastníctve ich žijúceho autora vo všeobecnosti, to je nielen diela výtvarného umenia vo vlastníctve ich žijúceho autora, a o predmety dovezené na územie Slovenskej republiky prepustené do colného režimu, dočasné použitie podľa colného kódexu Únie.
Obsahovo sa spresňuje zoznam kategórií predmetov kultúrnej hodnoty, ktorých vývoz z územia Slovenskej republiky podlieha podmienkam podľa tohto zákona vrátane zavedenia ďalších identifikačných znakov predmetov kultúrnej hodnoty, ako je finančný prah a slova..., slovacikálnosť, pardon.
Zavádza sa nové tlačivo povolenia na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky, ktoré sa obsahovo zosúlaďuje s navrhovanými zmenami zákona a s medzinárodnými štandardami pre tlačivo povolenia na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia krajiny vývozu.
Vychádzajúc z doterajšej aplikačnej praxe a v záujme zefektívnenia celého procesu posudzovania žiadosti vlastníka predmetu kultúrnej hodnoty o povolenie vývozu, ako aj zabezpečenia adekvátneho odborného posúdenia predmetu kultúrnej hodnoty so subjektmi relevantnými pre oblasť ochrany hnuteľného kultúrneho dedičstva, to sú inštitucionálne autority, a z návrhu nanovo sa upravuje:
a) spôsob predkladania žiadosti vlastníkom predmetu kultúrnej hodnoty,
b) postup správneho orgánu pri posudzovaní žiadosti o povolenie na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky do zahraničia a
c) spôsob posudzovania žiadosti o povolenie na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky. Ako podklad pre rozhodnutie o žiadosti sa zavádzajú odborné stanoviská relevantných inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Navrhované zmeny sledujú zlepšenie podmienok ochrany hnuteľného kultúrneho dedičstva v súvislosti s jeho mobilitou, trvalým alebo dočasným vývozom jeho súčastí z územia Slovenskej republiky a zároveň zefektívnenie postupu pri vydávaní povolení na vývoz predmetov kultúrnej hodnoty a posudzovania vyvážaného predmetu z pohľadu ochrany kultúrneho dedičstva.
Pri tvorbe navrhovaných úprav sa prihliadalo aj na rešpektovanie vlastníckeho práva k predmetom kultúrnej hodnoty tak, aby k jeho obmedzeniu dochádzalo len v najnevyhnutnejšom rozsahu, ako je napríklad zásadné zúženie a jednoznačnejšie zadefinovanie kategórií predmetov kultúrnej hodnoty, na ktoré sa vzťahujú podmienky vývozu podľa tohto zákona.
V súvislosti s právnou úpravou návrhu zákona bolo treba upraviť aj niektoré ustanovenia ďalších zákonov, najmä v záujme zosúladenia maximálnej dĺžky dočasného vývozu jednotlivých súčastí kultúrneho dedičstva.
V čl. 2 sa novelizuje zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov, a to doplnením kompetencie Pamiatkového úradu Slovenskej republiky o novú kompetenciu, a to vydávanie odborných stanovísk o pamiatkovej hodnote predmetu kultúrnej hodnoty na účely vývozu predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky a zavedením možnosti Pamiatkového úradu zriadiť si právnickú osobu na spracovanie odborných úloh a výkon odborných prác súvisiacich s ochranou a obnovou pamiatkového fondu, napr. na zabezpečenie budovania študijných, vývojových, reštaurátorských a analyticko-technologických pracovísk a laboratórií a reštaurátorsko-, reštaurátorských prác a vykonávania výchovnej a propagačnej činnosti.
V čl. 3 sa novelizuje zákon č. 206/2009 Z. z. o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších prepisov doplnením osobitnej úpravy dočasného vývozu zbierkových predmetov na prezentačný účel v zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí a rozšírením povinností vlastníka predmetu kultúrnej hodnoty v súvislosti s aktualizáciou údajov v evidencii predmetov kultúrnej hodnoty.
V čl. 4 sa novelizuje zákon č. 126/2015 Z. z. o knižniciach a o zmene a doplnení zákona č. 206/2009 Z. z. a o zmene zákona č. 372/1990 Zb. a upravujú sa podmienky dočasného vývozu historického knižničného dokumentu a historického knižničného fondu z územia Slovenskej republiky.
Návrh zákona prerokovala Legislatívna rada vlády Slovenskej republiky dňa 9. januára 2018 a vláda Slovenskej republiky prerokovala a schválila návrh zákona 17. januára 2018.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, zdvorilo vás žiadam o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 14:31 - 14:34 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol vládny návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu.
Vláda Slovenskej republiky prerokovala a schválila návrh zákona 10. januára 2018 a prijala k nemu uznesenie č. 10/2018. Uvedený materiál bol prerokovaný a schválený vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky dňa 12. marca 2018.
Cieľom vládneho návrhu zákona je umožniť Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre informatizáciu..., pre investície a informatizáciu, ospravedlňujem sa, poskytovať dotácie na podporu troch základných oblastí spadajúcich do pôsobnosti tohto úradu.
1. V oblasti informatizácie spoločnosti. Rozvoj informačných a komunikačných technológií, ktoré považujeme za hybnú silu zvyšovania produktivity a rastu v Európskej únii.
2. V oblasti investícií. Podpora rozvoja investičného prostredia tak, aby sme vytvorili atraktívne prostredie lákajúce zahraničných investorov, ktorí sa svojou činnosťou budú podieľať na ekonomickom raste krajiny, resp. regiónov.
3. V oblasti Agendy 2030. Implementácia Agendy 2030 vo vnútroštátnych podmienkach tak, aby sme zabezpečili udržateľnú a prosperujúcu budúcnosť pre obyvateľov Slovenskej republiky.
Navrhovaná právna úprava nadväzuje na § 8a zákona č. 523/2007 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorých dotáciu zo štátneho rozpočtu možno poskytnúť v súlade so zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rok len na základe osobitného zákona, a to v rozsahu, spôsobom a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Vzhľadom na uvedené ide teda o štandardný dotačný zákon ústredného orgánu štátnej správy, samozrejme, špecifikovaný na oblasti spadajúce do gescie úradu, ktorý je potrebné prijať tak, aby bola naplnená požiadavka právneho základu možnosti poskytovať dotácie týmto úradom.
Predložený vládny návrh zákona bol predmetom rokovania ústavnoprávneho výboru a Výboru pre financie a rozpočet Národnej rady Slovenskej republiky. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené v spoločnej správe k návrhu zákona odporúčam schváliť.
Dovoľujem si vás požiadať, vážené panie poslankyne a páni poslanci, o podporu pri prerokovaní predloženého vládneho návrhu zákona a o jeho schválenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 14:16 - 14:19 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol vládny návrh zákona o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tzv. zákon proti byrokracii.
Vláda Slovenskej republiky prerokovala a schválila návrh zákona 21. februára 2018 a prijala k nemu uznesenie č. 84/2018. Cieľom tohto vládneho návrhu zákona je zaviesť povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať pri svojej úradnej činnosti údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a zároveň oslobodzuje fyzické osoby a právnické osoby od povinnosti predkladať najčastejšie požadované listinné výpisy z registrov pri najčastejších životných situáciách, v ktorých dochádza ku komunikácií občanov so štátom. V prvej fáze ide o výpis listu vlastníctva, výpis z obchodného registra, výpis zo živnostenského registra a výpisy a odpisy z registra trestov.
Hlavným dôvodom navrhovanej právnej úpravy je snaha o odbúranie administratívnej záťaže fyzických a právnických osôb, nakoľko je neúčelné, aby orgány verejnej moci požadovali preukazovanie skutočností uvedených v dokladaných listinných výpisov príslušných registrov, ak si tieto skutočnosti vedia samé preveriť prostredníctvom informačných systémov verejnej správy alebo sú im známe z ich úradnej činnosti.
Ide o prvý krok z celého radu opatrení tzv. princípu jedenkrát a dosť, ktoré úrad pripravuje a bude postupne rozširovať o ďalšie údaje a skutočnosti, ktoré už občania nebudú povinní štátu dokladovať v listinnej podobe. Návrh zákona v jednotlivých novelizačných článkoch vypúšťa z osobitných predpisov zákonnú povinnosť fyzických a právnických osôb na účel preukázania skutočností prikladať k žiadostiam listinné výpisy, a to nielen v konaniach o právach a právom chránených záujmoch alebo povinnostiach, ale komplexne pri úradnej činnosti orgánov verejnej moci.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu pri prerokovaní predloženého vládneho návrhu zákona a o jeho schválenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 14:12 - 14:14 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vládny návrh zákona vychádza z pôvodného zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, pričom preberá základné princípy v ňom ustanovené a upravuje pôsobnosť orgánov štátnej správy pre oblasť metrológie. Zároveň preberá zákonné, zákonné pre oblasť metrológie, pardon, zákonné meracie jednotky a ich používanie, členenie a používanie meradiel, národné etalóny a dohľad nad národnými etalónmi, certifikované referenčné materiály, požiadavky na určené meradlá, spôsob metrologickej kontroly určených meradiel a povinne kalibrovaných meradiel a subjekty, ktoré môžu metrologickú kontrolu vykonávať, úradné meranie, spotrebiteľské balenia, činnosť podnikateľov, ktorí montujú a opravujú určené meradlá a ktorí balia alebo dovážajú spotrebiteľské balenia, ďalej metrologický dozor, ukladanie pokút a vzťah k zahraničiu.
Vládny návrh zákona v plnej miere akceptuje požiadavky vyplývajúce z medzinárodných a európskych dokumentov, ktoré sú kladené na meradlá, metrologické výkony, spotrebiteľské balenia a na samotnú metrológiu.
Vládny návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Prijatie predloženého vládneho návrhu zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, pozitívny a negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a nebude mať sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti ani vplyvy na služby verejnej správy pre občana.
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 13:50 - 13:52 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predloženým vládnym návrhom zákona sa v plnej miere transponuje smernica Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 25. novembra 2015 č. 2015/2302 o balíkoch cestovných služieb a spojených cestovných službách, ktorá je nástrojom maximálnej harmonizácie.
Účelom vládneho návrhu zákona je zabezpečiť vysokú úroveň ochrany cestujúcich a zároveň prispieť k posilneniu právnej istoty aj na strane obchodníkov. Jedným z najdôležitejších opatrení je zabezpečenie ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie, ktorá bude v podmienkach Slovenskej republiky poskytovaná formou poistenia alebo bankovej záruky.
V porovnaní s aktuálne platnou a účinnou úpravou sa zvýši minimálna hranica ochrany pre prípad úpadku a zavedú sa nové povinnosti, aby sa v čo najväčšej možne miere preventívne zabránilo podpoisteniu alebo nedostatočnej bankovej záruke cestovných kancelárií.
Predložený návrh zákona vymedzuje tiež úplne nový pojem spojené služby cestovného ruchu, ktoré odráža tzv. dynamické balíky cestovných služieb, pričom sa rozšíri ochrana cestujúcich pred úpadkom cestovnej kancelárie aj pri tomto spôsobe predaja. Návrhom zákona sa ďalej zosúlaďujú informačné povinnosti obchodníkov predávajúcich zájazdy voči cestujúcim a práva cestujúcich v prípadoch, keď cestovné služby nie sú poskytnuté riadne a včas. Návrhom zákona sa zavádza zoznam cestovných kancelárií, ktorý má prispieť k zlepšeniu, k lepšiemu prehľadu na trhu v dotknutom sektore.
Návrh zákona je vypracovaný v súlade Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne v súlade s právom Európskej únie.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľuje si vás požiadať aj o podporu tohto predloženého návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2018 13:45 - 13:47 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, navrhované zmeny vo vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, reflektujú dodatočné požiadavky Európskej komisie k transpozícii tretieho energetického balíčka a zabezpečenia súladu so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2009/72/ES z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou, ktorou sa zrušuje smernica č. 2003/54 ES, ako aj v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady č. 2009/73/ES z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh zo zemným plynom, ktorou sa zrušuje zároveň smernica č. 2003/55/ES.
Vo vládnom návrhu zákona sú taktiež zohľadnené požiadavky aplikačnej praxe. Návrh súčasne komplexne upravuje stav núdze predchádzanie stavu núdze a skúšku stavu núdze v elektroenergetike.
Návrh zákona je vypracovaný v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne je v súlade s právom Európskej únie. Predložený návrh zákona bude mať pozitívny aj negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti a nebude mať ani žiadne sociálne vplyvy a vplyv na služby verejnej správy pre občana.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážená páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.3.2018 13:37 - 13:38 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dobrý deň. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom vládneho návrhu zákona implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie č. 536/2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie, ktorým sa zrušuje smernica 2011/20/ES.
Vládnym návrhom zákona sa upravujú tie aspekty klinického skúšania, ktoré nie sú upravené v nariadení alebo sú podľa nariadenia v kompetencii príslušného členského štátu. Významnú časť vládneho návrhu zákona tvoria ustanovenia o zriadení o činnosti Etickej komisie pre klinické skúšanie, ktorá bude v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv posudzovať klinické aspekty žiadosti o povolenie klinického skúšania liekov predložené prostredníctvom elektronického portálu Európskej únie pre klinické skúšanie. Navrhuje sa zriadenie národného portálu pre klinické skúšanie, ktorý bude určený na vzájomnú komunikáciu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv s Etickou komisiou pre klinické skúšanie.
Predmetom vládneho návrhu zákona sú aj zmeny poskytovania lekárenskej starostlivosti vo verejných lekárňach a v nemocničných lekárňach. Navrhuje sa posilnenie úlohy odborných zástupcov a jednoznačnejšie sa vymedzujú ich právomoci a povinnosti. Novým spôsobom sa definuje lekárenská pohotovostná služba a spôsob jej určovania, pričom úprava nadväzuje na ambulantnú pohotovostnú službu. Vládny návrh zákona upravuje niektoré ustanovenia týkajúce sa činnosti Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne a vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto predloženého vládneho návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2018 15:02 - 15:04 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani poslankyňa, mám za otázku elektronické zdravotníctvo. Bol navrhnutý s vysokou úrovňou bezpečnosti tak, aby sa administrátori systému na Národnom centre zdravotníckych informácií nevedeli dostať k osobným údajom pacientov. Myslelo sa aj na mnoho ďalších bezpečnostných opatrení, či už na procesnej, alebo technickej úrovni. Elektronické zdravotníctvo naplno spĺňa bezpečnostné požiadavky súčasne platnej legislatívy, keďže v čase návrhu eHealthu pôvodného, po novom eZdravie, nebol GDPR publikovaný, preto samotné technické riešenie nemohlo v sebe zahŕňať všetko, čo GDPR momentálne požaduje. Aj s ohľadom na hore uvedené fakty týkajúce sa bezpečnosti veľa technických bezpečnostných požiadaviek GDPR, ako aj novela zákona na ochranu osobných údajov č. 18/2018 Z. z. elektronické zdravotníctvo spĺňa už aj dnes. Preto splnenie nových požiadaviek na GDPR neočakáva žiadne zásadné nové investície do systému elektronické zdravotníctvo, aj keď, samozrejme, nové požiadavky GDPR a zákona bude potrebné splniť.
Novoimplementované a plánované funkcionality elektronického zdravotníctva budú musieť mať v sebe zakomponované plnenie požiadaviek GDPR a zákona, nakoľko v nich ide tiež o hromadné spracovanie osobitných kategórií, osobitných údajov zdravotných záznamov. Plniť požiadavky GDPR ale musia plniť všetky informačné systémy štátnej správy aj súkromných firiem, ktoré spracovávajú osobné údaje. Preto treba prihliadnuť na to, že elektronické zdravotníctvo len integruje súčasné informačné systémy, či už v ambulantnej sfére ústavnej zdravotnej starostlivosti, alebo v lekárenstve, ktoré si vyžiadajú mnohonásobne vyššie výdaje na strane ich poskytovateľov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 15.2.2018 14:53 - 14:53 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za vašu otázku. Bezplatné parkovanie pri štátnych nemocniciach bolo zavedené od 1. júla 2017, a to všade tam, kde to technické podmienky a právny vzťah dovoľovali. Tam, kde to právny stav a technické podmienky neumožňovali, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v súčinnosti aj s manažmentom príslušnej nemocnice úzko spolupracuje na vytvorení dodatočných parkovacích kapacít, resp. nastolení takého právneho stavu, ktorý by bezplatné parkovanie umožňoval.
Pokiaľ by nedošlo k zavedeniu bezplatného parkovania, výnosy dotknutých nemocníc by boli v roku 2018 o približne 1,8 mil. eur vyššie.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis